#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/01/2009 13:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξεγερμένοι μεσήλικες (ή «τα παιδία παίζει»)

Την ΕΣΗΕΑ ξέρετε πόσο την υπολογίζουμε και που την έχουμε (και μας έχει) γραμμένη/ους.  Άλλωστε γράψαμε πρώτοι τις προάλλες για την κατάληψη της ΕΣΗΕΑ. Επειδή όμως ζούμε, υποτίθεται σε δημοκρατικό καθεστώς, όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, μας αρέσουν δεν μας αρέσουν. Ιδού λοιπόν η επιστολή που μας έστειλε συνάδελφος αγανακτισμένος με όσα γίνονται εκεί:

Μέλη της μειοψηφίας του ΔΣ της ΕΣΗΕΑ και της πλειοψηφίας της ΠΟΕΣΥ, ακτιβιστές εκ πεποιθήσεως, αγκιτάτορες εκ γενετής, επικεφαλής μερικών φοιτητών, κάποιων νεαρών αυτοαποκαλούμενων «μπλοκάκηδων» και ανέργων εισέβαλαν αιφνιδιαστικά και «κατέλαβαν» την ΕΣΗΕΑ το Σάββατο 10/1. Πρακτικά κατέλαβαν τον 4ο όροφο, όπου ελέγχουν οι ίδιοι την ΠΟΕΣΥ, και το κυλικείο, για «επαναστατικούς» καφέδες. Και αμέσως μετά ξεκίνησαν «ανοιχτές συνελεύσεις» κάθε βράδυ στις οποίες συμμετείχαν δραστήρια και οι άλλοι αντιεξουσιαστές συνδικαλιστές του ΣΥΡΙΖΑ (όπως ο αντιεξουσιαστής (!) διευθυντής του ΒΗΜΑΤΟΣ Β. Μουλόπουλος)... Σε μια από τις ανοιχτές συνελεύσεις μάλιστα πρόλαβε να καταφθάσει και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Γρηγόρης Ψαριανός...

Σκοπός των «ανοιχτών συνελεύσεων», όπου «καθένας μπορεί να πάει και να πάρει το λόγο και να πάρει θέση στα δρώμενα» (!!!) ήταν να βρουν κάποιο περιεχόμενο και κάποια δικαιολογία οι «μαγκιές» και τα «νταηλίκια» Συνασπισμένων που κάνουν ακόμα ανέξοδη επίδειξη της «επαναστατικότητας» εξεγερμένων μεσηλίκων και βαρεμένων πιτσιρικάδων...

Σταθεροί, όπως πάντα στις «αξίες» τους (ανωνυμία, έλλειψη πολιτικής ευθύνης), αρνήθηκαν πως την «κατάληψη» της ΕΣΗΕΑ την κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ ή κάποιες από τις συνιστώσες του. Αυτή τη φορά φόρεσαν τη στολή του «ανώνυμου καταληψία»... Και δηλώσαν πως την «κατάληψη έκαναν αυθορμήτως άνεργοι, μπλοκάκηδες κλπ.». Αυτοί απλώς άνοιξαν τις πόρτες και συμπαραστέκονταν!!! Η συμπαράσταση έφτασε στο σημείο να μιλήσει και σε ραδιοφωνική εκπομπή της Λιάνας Κανέλη ο Α. Νταβανέλος εκφράζοντας «τα αιτήματα των παιδιών» για: «Αλληλεγγύη στην αγωνίστρια εργάτρια Κωνσταντίνα Κούνεβα, άμεση απελευθέρωση των συλληφθέντων της εξέγερσης εντός και εκτός Ελλάδας και άγριες απεργίες»...

Να δούμε τι άλλο θα σκαρφιστούν οι εξεγερμένοι μεσήλικες που κολακεύουν παιδάκια, καταγγέλλουν τους πάντες και τα πάντα, ψάχνοντας κάποια αφορμή για να υπάρξουν πολιτικά και να επιβεβαιωθούν υπαρξιακά. Μέχρι στιγμής έχουν επιδοθεί με επιτυχία στη διάλυση των θεσμών και δημοκρατικών διαδικασιών με στόχο καμιά μονάδα παραπάνω στο εκλογικό ποσοστό της απελπισίας τους...

Ροβινσών

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/01/2009 14:11:36

    Όποιος θυμάται το Νταβανέλο από φοιτητικές συνελεύσεις, έναν καραγκιόζη και μισό, και τον βλέπει σήμερα, αντί για οδοκαθαριστή "δημόσιο παράγοντα" αντιλαμβάνεται γιατί βρισκόμαστε εδώ.
    Μεγάλε Παπατζή, με τη "δημοκρατία" που έφερες !!!

  2. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/01/2009 14:17:54

    Ροβινσων τον λενε τον "συναδελφο"?
    Ωραιο ονομα....

  3. Jimmy l avatar
    Jimmy l 15/01/2009 14:18:38

    Η ΕΣΗΕΑ δυστυχως αλλα και ορισμενα απο τα μελη της εχουν καταταστει εντελως μα τελειως εντελως αναξιοπιστα στην κοινη γνωμη αρχης γενομενης απο τον Προεδρο που τον διακρινει μια ακατασχετη φλυαρια και εχει γνωμη επι παντος επιστητου.Με εργοδοτες δυο ,τρεις και πολλες φορες και παραπανω εργοδοτες,ξεπουλημενοι εντελως στα αφεντικα τους και σε καθε ειδοους συμφεροντα.Εχω προσωπικη γνωμη και γνωση για ορισμενους. Με την ευκαιρια τι εγινε με το ομολογο του ταμειου τους και την καλυψη που παρειχαν στον κ. Καπρανο.Αυτα για την ωρα.

  4. Le Provocateur avatar
    Le Provocateur 15/01/2009 14:21:26

    Αυτό με τις "ανοιχτές συνελεύσεις" κλπ ακούγεται και πολύ επαναστατικό. Θυμίζει μπολσεβίκους, μενσεβίκους, αρχειομαρξιστές κλπ σε υπόγεια να συνεδριάζουν υπό το φως κεριών.... και απ`έξω να ακούγονται οι ερπύστριες! Είναι να μη φτιάχνονται οι μεσήλικες επαναστάτες; Σε λίγο θα επιστρέψει απ`το μέτωπο της Γάζας και το κλιμάκιο των αγωνιστών με επικεφαλή τον Φενταγίν Κουράκη και μετά θα πάνε σούμπιτοι για φρεντουτσίνο στο Κολωνάκι. Α ξέχασα, το βράδυ έχει και Τσαλίκη για να σφίγγουν τα αίματα!
    Εμείς τους ψηφίζουμε ρεεεεεε!!!!!

  5. Helmut avatar
    Helmut 15/01/2009 14:36:47

    Οι αγωνιστές της ΕΣΗΕΑ είναι αγανακτισμένοι με την κατάληψη από τους κρυπτοΣΥΡΙΖήτες γιατί τώρα δεν μπορούν να σκύψουν πάνω στα πραγματικά καυτά προβλήματα που ταλανίζουν τον κλάδο όπως:

    - Πόσα γραφεία τύπου ταυτόχρονα μπορείς να αναλάβεις χωρίς να εκτεθείς;

    - Πως να εξασφαλίσεις θέση στο επόμενο ταξίδι υπουργού σε δοκιμασμένες περιοχές του κόσμου (Νέα Υόρκη, Λονδίνο, Παρίσι, Πεκίνο, κλπ...) με όλα τα έξοδα πληρωμένα

    - Πως να παραμείνει η ΕΣΗΕΑ ένα μικρό κλειστό κλαμπ υπερβολεμένων χωρίς παρείσακτους όπως συντάκτες σε ιντερνετικά μέσα, φωτορεπόρτερ, και λοιποι πληβείοι...

  6. annita avatar
    annita 15/01/2009 14:52:57

    Εδώ και μέρες επιθυμώ να διεκπεραιώσω μια υπόθεσή μου στα γραφεία της ΕΣΗΕΑ. Δεν μπορείτε να φαντασθείτε την αγανάκτησή μου κάθε φορά που ο θυρωρός μου λέει στο τηλέφωνο ότι "η κατάληψη συνεχίζεται". Η ανοχή κάθε παρανομίας έχει αναχθεί σε "δημοκρατικό ιδεώδες" ή είναι ιδέα μου, σύντροφοι; Τι σόι διαστρέβλωση των δημοκρατικών ηθών είναι αυτή; Τα δικά μου δικαιώματα, που παραβλάπτονται από την αυθαίρετη 'κουκουρούκου' κατάληψη, δεν 'μετράνε';

  7. Δ. Σ. avatar
    Δ. Σ. 15/01/2009 14:59:31

    Ποιά είναι η ακριβής κατηγορία το "εξεγερμένοι" ή το "μεσήλικες" δεν κατάλαβα ακριβώς

    Δηλαδή όλοι εδώ ειναι οπαδοί των "βολεμένων μεσήλικων;"

  8. τιραμολα avatar
    τιραμολα 15/01/2009 15:21:09

    Γεια σου Αννιτα , οπαδε του κοινωνικου αυτοματισμου....
    Αν ηταν ετσι συντροφισσα δεν επρεπε να διεκδικει κανενας τιποτα γιατι ενοχλειται καποιος αλλος...

    Αλλα εκει εχουμε καταντησει σαν κοινωνια...
    Τη δουλεια του να κανει ο καθενας και οι αλλοι να πανε να .....

  9. Siopilos avatar
    Siopilos 15/01/2009 15:31:54

    Μπα τι μου λές φιλοξενούνται στην εκπομπή της Κανέλη και αποψεις Συνασπιστών????
    Βρε βρε βρε .
    Μα πότε τα προλαβαίνουν και τα σπάνε όλα στην ΑΘΗΝΑ ακυρώνουν εμπορικά κέντρα στο Βοτανικό συμετέχουν με βουλευτές στην ΓΑΖΑ και το κυριώτερο σε διαδηλώσεις στον ΑΣΤΑΚΟ.
    Πλάκα πλάκα με το ποσοστό του 85% που τον βγάζουν οι δημοσκοπήσεις τον (ΣΥΡΙΖΑ)στην πρόσθεση ψήφου θα την χάσουμε την χώρα μας.
    Κυριε Ρομβινσώνε να ηγηθείτε των τανκς για ανακαταληψη της εξουσίας απο τους βρωμερούς μαρξιστές του ΣΥΡΙΖΑ.

  10. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 15:40:14

    @ annita
    Στον ισπανικό εμφύλιο είχαν καταλάβει η αναρχικοί το κεντρικό κτήριο του ταχυδρομείου. Πάει ένας πολίτης να ταχυδρομήσει γράμμα και του λένε δεν μπορείς, εδώ έχουμε επανάσταση
    -τι να την κάνω την επανάσταση σας απαντάει αυτός αν δεν μπορεί να ταχυδρομήσει ένα γράμμα?
    Κουφάθηκαν, κατάλαβαν ,και τον άφησαν να ταχυδρομήσει
    Αλλά αυτοί θα ήταν …ρεφορμιστές αναρχικοί!

  11. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 15:40:30

    οι αναρχικοι*

  12. Factorx avatar
    Factorx 15/01/2009 15:43:50

    @τρια πουλακια καθονταν 11: Καλό

  13. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 15:52:05

    αλλο όμως ρεφορμιστές αναρχικοί..
    άλλο εκσυγχρονιστές ανέραστοι....!

  14. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 16:01:56

    παααααααλι στρέφονται οι μη τράγκες, μη χατζηκουρηλάου και μη πρετεντέρηδες εναντίον απλών, καθημερινών και εθυπόληπτων μελών του δημοσιογραφικού συνδικαλιστικού οργάνου;

    Η αλήθεια είαι οτι οι καταληψίες δεν ειναι δημοσιογράφοι. Δημοσιογράφοι είναι όσοι, μετα΄απο καμιά 10ετία γλύψιμιο, μπαίνουν στο μισθολόγιο του Τράγκα και του Κακκαουνάκη.

    Δημοσιογράφοι είναι όσοι θέλουν το καλό του Κουρή, του λαμράκη, τοτ Μπομπολα΄

    οι υπόλοιποι είναι ΣΥΡΙΖΑ. Δηλ, πολυ απλά, εκπροσωπούν πότε το 18%, άλλες το 12%, κια εσχάτως, που δυσκόλεψαν τα πράγματα, το 8&του ελληνικού λαού.

    Το υπόλοιπο 92% ανάβει καντήλι μπροστά απο την τηλεόραση καθε μέρα στις 8, γονατίζοντας πάνω σε ένα φύλο του Βήματος, και του Έθνους, και φιλώντας παθιάρικα τα πρωτοσέλιδα του Κουρή

    ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΑ ΜΜΕ

    Αλαβάνος (εαν ειχε κάνει τόσα, 30% θα έπαιρνε)

  15. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 16:07:17

    @ 15. Γιατί θα έπαιρνε 30% ο Αλαβάνος? Ποιος σου είπε ότι ο κόσμος -για τον οποίο, λέει, αγωνίζεται- δεν τα θεωρεί αυτά που κάνει και λέει, παιδική χαρά? Τυχαία προέκυψε το 8%?

  16. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 16:21:41

    @τρια πουλακια καθονταν

    Επειδή τα ΜΜΕ των νταβατζήδων έχουν πάγια τακτική να περιθωριοποιούν απόψεις ή πράξεις που απειλούν το 'σύστημα' (των βιομηχάνων όπλων - ΜΜΕ)μέσω λαοπρόβλητων ομορφόπαιδων, και δημοσκοπήσεων φλαμπέ (ο δικοματισμός τους τελευταίους μήνες έχει μετρηθεί από 55% έως 75%).

    Εάν έβγαινε ο Αλαβάνος και τα έβαζε ανοιχτά με το παρακράτος των ΜΜΕ, θα εκτινασσόταν το ποσοστό του. αλλα στέλνει τον παπαδημούλη στον πρετεντέρη μέχρι στιγμής.

    Στην τελικη τι είναι αυτό που λεει και κάνει αυτος ο άνθρωπος που είναι τοσο πιο ανευθυνο απο τα σαπισμενα παρακλαδια των παρασιτων της οικονομιας που λεγονται και εκδότες;

    Αηδίες κομματικών σωλήνων και νταβάδων

  17. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 16:24:48

    Ο αλαβάνος απειλεί το σύστημα? οκ:)

  18. Vrennus avatar
    Vrennus 15/01/2009 16:28:19

    «Αυτοαποκαλούμενων μπλοκάκηδων». Πολύ ενδιαφέρων ο απαξιωτικός χαρακτηρισμός προς ...προνομιούχους συναδέλφους. Αυτοί που είναι στα payroll κομμάτων και επιχειρηματιών πώς ...αυτοαποκαλούνται; Ροβινσώνες, ΔονΚιχώτες, πώς;

  19. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 16:28:48

    θα συννενοηθούμε; ακριβώς επειδή δεν απειλεί και ιδιαίτερα, μαντρώνουν λεκτικά όσους πράγματι κινούνται προς αυτή την κατεύθυνση (δεν ειναι μονο αντιεξουσιαστές, είναι από όλο το φάσμα), και τους περιθωριοποιούν ή στέλνουν την μπάλα στην κερκίδα.

    Απλά πράγματα δηλδ, πρακτικές χιλιοεπαναλαμβανόμενες

  20. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 15/01/2009 16:32:57

    Μόλις:
    Έκτακτη συνεδρίαση των πρόεδρων και της εκτελεστικής επιτροπής του κόμματος ευρωπαική αριστερά στην Αθήνα το Σάββατο: αντικείμενο η εξέγερση των νέων στην Ελλάδα. Ξεκινάει με ομιλία Τσίπρα.
    θα τους κουβαλήσει για να ..."επικοινωνήσει" την "εξεγερση"!
    παω Αλεκα!

  21. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 16:37:28

    τωωωρα τα πιάσαμε.

    ΚΚΕ το κόμμα σου Βωβέ!

  22. Ανεξάρτητος avatar
    Ανεξάρτητος 15/01/2009 16:46:06

    Η εκτόνωση είναι καλή για το θυμικό, αλλά όχι για την πολιτική. Η πολιτική θέλει στόχευση. η πολιτική δεν κινείται μεταξύ μαύρου και 'ασπρου, όπως την αντιλαμβάνονται μερικοί από αυτούς που γράφουυν και βρίζουν. Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς στον χώρο του γκρί. Κάποιος μπορεί να είναι και σωστός και λάθος ανάλογα με την περίπτωση. Η πολτική λοιπόν πρέπει να διαχωρίζει και να στοχεύει εκείνο που είναι κατακριτέο. Και στην περίπτωση της κατάληψης της ΕΣΗΕΑ το κατακριτέο είναι πως μια μειοψηφία με τη βία, αγνοώντας πλειοψηφίες, νόμους, αρχές κλπ καταλαμβάνει χωρίς ουσιαστικά λόγο το κτίριο απειλώντας και φοβερίζοντας. Αν αυτό εκφράζει κάποιους ας πουν πως ο αναξέλεγκτος φόβος και η απειλή είναι δημοκρατικά μέσα επιβολής απόψεων. Οι νόμοι υπάρχουν, αλλά και αλλάζουν. όμως κάποιοι επικαλούνται τη νομιμότητα "αλα καρτ". Έτσι στον Βοτανικό πρέπει να αποφανθεί το "Συμβούλιο Επικρατείας" και η νομότητα για το κτ΄ριο του Βωβού. Όμως στην ΕΣΗΕΑ αρκεί η βία της κατάληψης (κάποιων νεαρών και κάποιων του ΣΥΡΙΖΑ) για να δημουργήσει νομιμότητα...

    Τελικά τι είναι για τους φίλους του ΣΥΡΙΖΑ η νομιμότητα; Αυτό που θέλουν οι εκάστοτε εξεγερμένοι; Και αν άυριο εξεγερθούν οι "φίλοι" 'η οι εργαζόμενοι του Βωβού και προχωρήσουν δια της βίας το δικό τους "έργο" στον Βοτανικό τι θα πουν οι του ΣΥΡΙΖΑ; Πότε η νομιμότητα και η παρανομία συναντώνται και πότε διαχωρίζονται. Προσέξτε η απάντηση σας είναι καθαρά πολιτική... Ή ακόμα δεν καταλάβατε μερικοί τι είναι πολιτική και τι τσαμπουκάς, νταηλίκι, υβρεολόγιο;

  23. εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος avatar
    εισαι θεος ηλιος καλοκαιρινος 15/01/2009 16:59:08

    23

    προσεξε απο την πολύ ανεξαρτησία μη σε μαλώσει ο ψυχάρης...Χωρις ιδιαίτερο λόγο είναι μια πουλημένη σε νταβατζήδες 'ενωση';
    Μειοψηφία είναι σε σχέση με ποιούς; γιατί ο πολύς κόσμος έχει άλλη άποψη για τους 'δημοσιογράφους' και τον ρόλο τους...οπως ελπίζω οτι γνωρίζεις, εάν έχεις ελάχιστη επαφή με την πραγματικότητα και όχι με τα πέι ρόλ του Τράγκα...

    Η αλήθεια είναι οτι η κατάληψη έχει χτυπήσει στον πυρήνα του εκδοτικού παρακράτους. όλα τα άλλα περιττεύυν...και εκτίθεστε οι...ανεξάρτητοι ανεπανόρθωτα

  24. Ψάλτης απορών avatar
    Ψάλτης απορών 15/01/2009 17:14:58

    Στο ΑΠΕ όπου εργάζεται ο Νταβανέλος είναι όλα εντάξει και δεν υπάρχει λόγος κινητοποιήσεων;

    Το αυτό ισχύει και για όλα τα "καθώς πρέπει" ΜΜΕ όπου υπάρχουν συνδικαλιστές αυτού του είδους

  25. Siopilos avatar
    Siopilos 15/01/2009 17:34:34

    Προς 23 Ανεξαρτητος

    Δηλαδή πηρες συνεντευξη εσύ απο του εξεξερμένους 16αρηδες και σου είπαν σώνει και καλά ότι είναι ΣΥΡΙΖΑ ????
    ή οι 16άρηδες τα σπάσανε επειδή είδαν και διαβάσαν αυτά περί κουμπάρων:
    Πρωθυπουργικοί... *
    >>
    >> ΔΗΜ. ΜΗΛΙΑΚΟΣ Διοικητής ΑΤΕ.
    >> Δ. ΘΩΜΟΠΟΥΛΟΣ Πρόεδρος HELLEXPO Ξενοδόχος -Θεσσαλονίκη.
    >> ΑΝΔΡΕΑΣ ΛΕΟΥΔΗΣ Γενικός Γραμματέας Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας.
    >> ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΦΩΤΕΙΝΟΠΟΥΛΟΣ τ. Γενικός Γραμματέας ΕΟΤ, Νυν Γ.Γ.Υπουργείου Υγείας.
    >> ΕΥ. ΜΠΑΣΙΑΚΟΣ τ. Υπ. Γεωργίας.
    >> ΕΥΡ. ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ Υπ Παιδείας.
    >> ΒΑΚΗΣ ΦΡΑΤΖΗΣ Πρόεδρος Διοικούσης Ν.Δ. Θεσ/νίκης, Αντιπρόεδρος Λιμένος Θεσ/νίκης.
    >>
    >> *Και οι λοιποί...*
    >> ΑΓΓΕΛΑ ΑΒΟΥΡΗ Γεν. Γραμματέας Περιφέρειας Πελοποννήσου. Κουμπάρα Υπ.Μεϊμαράκη. Σύζυγος Αγγ. Μοσχονά.
    >> ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΟΣΔΟΥ Γεν. Γραμματέας Περιφέρειας Ιονίων Νήσων. Κουμπάρος Ευ.Μεϊμαράκη. Κουμπάρος με Περιφερειάρχη Α Λεούδη.
    >> Α. ΟΙΚΟΝΟΜΟΠΟΥΛΟΣ τ. πρόεδρος ΟΕΚ.Κουμπάρος Π. Παναγιωτόπουλου.
    >> Σ. ΚΩΣΤΑΚΟΣ Πρόεδρος ΟΠΑΠ ΑΕ. Κουμπάρος του αδελφού του Διευθυντή του Γραφείου του Πρωθυπουργού Ι. Αγγέλου.
    >> Γ. ΤΡΥΦΩΝΙΔΗΣ Γεν. Γραμματέας ΥΠΕΧΩΔΕ. Κουμπάρος Γ. Σουφλιά.
    >> Ι. ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΣ Πρόεδρος Ανεξάρτητης Αρχής «Συνήγορος καταναλωτή» (ανήκει στο υπ. Ανάπτυξης). Κουμπάρος γεν. Γραμματέα Ν. Στεφάνου που τον πρότεινε.
    >> Ν. ΠΑΠΠΑΣ Πρόεδρος ΣΕΚΑΠ ΑΕ. Κουμπάρος υφ. Εξωτερικών Ε. Στυλιανίδη.
    >> ΕΙΡΗΝΗ ΝΤΑΣΚΑΡΗ Διοικητής Νοσ. Νοσημάτων Θώρακος Πατρών. Κουμπάρα με Ντ. Μπακογιάννη.
    >> ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΣΧΟΙΝΑΣ Διοικητής Δρομοκαϊτειου. Κουμπάρος ΥΠΕΞ Ντ. Μπακογιάννη.
    >> ΗΛΙΑΣ ΓΙΑΤΣΟΣ (νεαρός δικηγόρος) Διοικητής Νοσοκομείου Κομοτηνής.Αποχώρησε και πήρε θέση προέδρου στον οργανισμό του Υπ. Απασχόλησης ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ Α.Ε. Κουμπάρος τ. βουλευτή Αλεξ. Λυκουρέζου.
    >> ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΑΤΖΗΜΙΧΑΛΗΣ (δικηγόρος - συνδικαλιστής ΑΣΑ). Πρόεδρος Ταμείου Δικαστικών Επιμελητών. Μέλος Δ.Σ. Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου. Κουμπάρος Γ. Αλογοσκούφη.
    >> ΚΩΣΤΑΣ ΜΙΧΑΛΟΣ Πρόεδρος ΕΒΕΑ. τ. Γεν. Γραμματέας υπ. Οικονομικών. Κουμπάρος με Ι. Παπαθανασίου.
    >> ΜΠΑΓΙΩΚΟΣ Διευθυντής Γραφείου Γ.Γ. Ν. Στεφάνου. Γενικό Λογιστήριο. Δ.Σ. ΕΛΠΕ. 3 επιτροπές. Κουμπάρος Ν. Στεφάνου Γ.Γ. Υπ. Ανάπτυξης.
    >> ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΤΣΙΚΑΔΑΚΗΣ Αντιπρόεδρος θυγατρικής ΠΥΡΚΑΛ. (Μεταλλουργική βιομηχανία Ηπείρου). Κουμπάρος Μιχαλολιάκου).
    >> ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΟΣ Αντιπρόεδρος ΟΕΔΒ (Οργανισμός Εκδόσεως Διδακτικών Βιβλίων) Υπ. Παιδείας. Κουμπάρος Μ. Γιαννάκου.
    >> ΜΙΧΑΗΛ ΣΙΩΨΗΣ Πρόεδρος Οργανισμού προώθησης Ελληνικού Πολιτισμού. Κουμπάρος Γ. Βουλγαράκη.
    >> ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΡΑΝΙΑΣ Αντιπρόεδρος ΟΠΑΠ (υπεύθυνος διαφημίσεων). Κουμπάρος Ι. Βαρβιτσιώτη, οδοντίατρος.
    >>
    >> *...ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ*
    >> *Οι δύο γιοι Χρήστος και Παναγιώτης του Διευθυντή του Πολιτικού Γραφείου του Πρωθυπουργού Κ. Σταϊκούρα χρηματιστήριο -ΔΕΠΑ - ΕΛΚΕ - Ολυμπιακά ακίνητα.
    >> Ο κουνιάδος του Κ. Σταϊκούρα, Ν. Τσαμαδιάς, Γενικός Γραμματέας Εκπαίδευσης Ενηλίκων.

    Ειδική θέση Διευθυντή στην ΕΤΕ συστήθηκε για την πεθερά του γιου του Κ. Σταϊκούρα, Σταυρούλα Πάνου.
    >> Γ. Κουμουτσάκος - Εκπρόσωπος Τύπου ΥΠΕΞ. Γαμπρός του Γεν. Γραμματέα Υπουργικού Συμβουλίου, καθηγητή Αργύρη Καρρά.
    >> Κώστας Δόλογλου. Ανιψιός Αχιλλέα Καραμανλή. Στην αρχή τοποθετήθηκε στον ΟΑΠ ΔΕΗ Ασφαλιστικό Οργανισμό ΔΕΗ ΑΕ. Αναγκάστηκε να αποχωρήσει γιατί η διαδικασία επιλογής του έπασχε. Αμέσως τοποθετήθηκε στο υπ. Εθνικής Αμυνας αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής Οικονομικών και Προσωπικού, γιατί εκτός από εξάδελφος του πρωθυπουργού είναι και «κολλητός» του Μεϊμαράκη.
    >> Οι αδελφοί της υπεύθυνης Δημοσίων Σχέσεων του πρωθυπουργού Ντόρας Βυζοβίτη. Ο ένας Διευθύνων Σύμβουλος σε οργανισμό του υπ. Γεωργίας και ο άλλος Σύμβουλος στο υπ. Υγείας.
    >> Ο γιος του βουλευτή Αιτωλοακαρνανίας Α. Καραγκούνη, Μάριος, Διοικητής στο νοσοκομείο Αμφισσας (έφυγε πριν από λίγο καιρό).
    >> Η κόρη του βουλευτή Κυκλάδων Ι. Χωματά, αρχικά υποδιοικητής και κατόπιν διοικητής στο νοσοκομείο «Ελενα Βενιζέλου».
    >> Ο γαμπρός του βουλευτή Αιτωλοακαρνανίας Μάριου Σαλμά, Αρβάλης Αθανάσιος, διοικητής στο νοσοκομείο Ψυχικών Παθήσεων Αμφιλοχίας «ΚΑΦΚΑ», ενώ δεν επιτρέπεται στην ίδια πόλη όπου ζει και εργάζεται.
    >> Ο γιος της Ντόρας Μπακογιάννη, Κωνσταντίνος, ειδικός σύμβουλος στο ΥΠΕΞ.
    >> Κόρες υφυπουργών Ανδρεουλάκου - Μιχαλολιάκου - Ορφανού, τ.υφυπουργού Τατούλη και υπουργών Σιούφα - Πολύδωρα στα γραφεία υπουργείων σε διάφορες θέσεις.
    >> Δόμνα Κυρζοπούλου - Λιβανού (Σύμβουλος στο Υπουργείο Δικαιοσύνης). Kόρη του υποδιοικητή του ΙΚΑ Κυρζόπουλου και σύζυγος του πολιτευτή Αιτωλοακαρνανίας Σπήλιου Λιβανού.
    >> Δημήτρης Κουρκουμέλης, δικηγόρος - Γεν. Γραμματέας Υπουργείου Αιγαίου (τον ανάγκασε σε παραίτηση ο Παυλίδης). Ανιψιός της βουλευτού Αργολίδας Ελσας Παπαδημητρίου.

    >> Δ. Βαγιωνάς,Πρόεδρος ΕΟΦ. Αδελφός βουλευτή Χαλκιδικής της ΝΔ Βαγιωνά.
    >> Κόρη βουλευτή Ρεθύμνου - συμβούλου Πρωθυπουργού Κεφαλογιάννη. Νομικός σύμβουλος στο πρωθυπουργικό γραφείο.
    >> Ο γιος του τ. βουλευτή και νυν προέδρου της «Θέμις Κατασκευαστική» Ν. Γκόνη, νομικός σύμβουλος «Κτηματολόγιον Α.Ε.» και πρόσφατα τοποθετήθηκε σε θυγατρική του ΟΣΕ (νομικός σύμβουλος) και μέλος Δ.Σ. ΟΛΠ όταν έφυγε από πρόεδρος του ΟΛΠ ο πατέρας του. Π. Μιχαλόλιας, αξιωματικός ε.α., εξάδελφος του Μιχαλολιάκου, σύμβουλος ΕΛΤΑ.
    >> Ο αδελφός του Αντώναρου στην ΕΡΤ (Σύμβουλος - Δορυφορική).
    >> Ο γιος του τ. ΑΓΕΕΘΑ Γκράτσιου. Διευθύνων σύμβουλος στην ΚΕΔ (Κτηματική Εταιρεία Δημοσίου).
    >> Ο γιος του Θ. Μπακατσέλου, πρόεδρος ΔΕΘ.
    >> Οι γιοι του τ. βουλευτή Κέρκυρας Γκίκα. Ο πρώτος σε ηγετική θέση στα «Ελληνικά Πετρέλαια». Ο δεύτερος εκπρόσωπος Τύπου στο υπ. Εθνικής Αμυνας.
    >> ΑΤΕ Αιμιλιανός Κατσαρός. Σύμβουλος σε θέματα επενδύσεων. Ανιψιός του υποδιοικητή ΑΤΕ Παναγιώτη Βαράγκη.
    >> Λώρα Μολυβιάτη, τ. Διευθύντρια Γραφείου ΥΠΕΞ, νυν αναπληρώτρια γενική Διευθύντρια Διεθνών Σχέσεων υπ. Εθνικής Αμυνας. Κόρη του τ. υπουργού Π. Μολυβιάτη.
    >> Μαρία Μπασιάκου, αδελφή του υπουργού Μπασιάκου. Διευθύντρια υπ. Γεωργίας!

  26. οκτώ avatar
    οκτώ 15/01/2009 18:06:24

    Κράτος ασυστόλων και πεσμένων κώλων …

  27. osaperas avatar
    osaperas 15/01/2009 18:07:54

    Αν δεν κάνω λάθος, πρώτη φορά γίνεται κατάληψη σε νεκροταφείο

  28. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/01/2009 18:08:04

    Siopile που τα βρήκες όλα αυτά ρε μεγάλε ?

    Αν είναι επιβεβαιωμένα δώσε ένα λινκ . Τα θέλω για ανατύπωση .

  29. anonymous avatar
    anonymous 15/01/2009 18:14:58

    @siopile
    αν αφαιρέσεις τους μητσοτακικούς, πόσοι μένουν;

  30. Συνάδελφος avatar
    Συνάδελφος 15/01/2009 18:22:00

    @Ψάλτης απορών. Κι ο Νταβέλος στο ΑΠΕ εργάζεται; Ο Ρουσόπουλος τον προσέλαβε;

    Και δηλαδή, αν κατάλαβα καλά Φάκτορα, μόνο εσένα απολύσαν απο το ΑΠΕ

  31. Factorx avatar
    Factorx 15/01/2009 18:35:26

    @31. Που το θυμήθηκες τώρα αυτό; Το είχα ....ξεχάσει. 1994 με προσωπική εντολή της κ. Λιάνη παρακαλώ, λόγω του 88-89.

  32. Εθελοντής `04 avatar
    Εθελοντής `04 15/01/2009 18:57:16

    Να μη ξεχνάμε και τον αγωνιστή Σεραφειμ Κοτρώτσιο.

  33. Ανεργοι Δημοσιογραφοι avatar
    Ανεργοι Δημοσιογραφοι 15/01/2009 19:12:39

    Αφού διαβάσαμε με ενδιαφέρον τις απόψεις που έχουν εκφραστεί παραπάνω έχουμε να πούμε μόνο τούτο: Αν πρέπει να επιλέξουμε ανάμεσα στον ανίκανο Σόμπολο που βολεύει κολλητούς του στην ΕΡΤ αγνοώντας αν είναι διπλοθεσίτες και καλύπτουν ρεπορτάζ υπουργείου στο οποίο εργαζονται ως εμμισθοι σύμβουλοι (Θ.Σ.), τον θλιβερό Τσαλαπάτη που στέλνει email στους βουλευτές και τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ για να καρφφώσει τον Τρίμη και τον Νταβανελο, την αντιπρόεδρο Μαγιάση που απολύουν κόσμο στην εφημερίδα όπου εργάζεται κι εκείνη σφυρίζει αδιάφορα, και την υπόλοιπη ομαδούλα των έξι τότε ΝΑΙ σαφώς προτιμούμε να υπερασπιστούμε τους καταληψίες που σε τελική ανελυση αγωνιζονται για ενα καλύτερο επαγγελματικό μέλλον χωρις κομματικές και συντεχνιακές κολλεγιές. Κι επειδή πολλοί απο εσάς θα σπεύσουν να βγάλουν συμπέρασμα οτι γέρνουμε προς τα αριστερά να σας πούμε οτι το προτιμούμε απο τις μουχλιασμένες ιδέες και αντιλήψεις της παρεούλας των 6!

    Με εκίμηση

    μια ομάδα

    Ανεργων Δημοσιογράφων

  34. Μάρκος avatar
    Μάρκος 15/01/2009 19:25:21

    Εγώ (μη δημοσιογράφος) ένα ξέρω. Έχεις ΤΟΚ ΣΟΟΥ; Είσαι δημοσιογράφος. Έχεις κονέ; Είσαι μέσα στο κύκλωμα και φυσάς. Δεν έχεις; Τράβα και πείνα με μπλοκάκια και 600 Ευρώ. Α υπάρχει βέβαια και το τιμ του Μαλέλη αν θέλεις υψηλή δημοσιογραφία... π.χ τί έφαγε προχθές στα καμαρίνια ο μακιγιερ της Μενεγάκη.
    Κάλιο σπουργίτι που το γνωρίζει παρά σπουργίτι που το παίζει αητός.

  35. annita avatar
    annita 15/01/2009 19:47:25

    Προς siopilos

    Η λίστα σου θέλει επικαιροποίηση. Πολλά από αυτά έχουν αλλάξει τουλάχιστον ένα χρόνο τώρα.

  36. osaperas avatar
    osaperas 15/01/2009 19:59:38

    @34

    αγωνιζονται για ενα καλύτερο επαγγελματικό μέλλον χωρις κομματικές και συντεχνιακές κολλεγιές.

    Αυτός ο συνδιασμός δεν μπορεί να γίνει.

    Ψάξτε για άλλο εάν θέλετε να τα έχετε καλά με τον εαυτό σας

  37. osaperas avatar
    osaperas 15/01/2009 20:40:14

    Πριν απόλίγο ο Μπόμπολας ανακοίνωσε ότι επειδή μπαίνει μέσα κάθε μήνα ένα εκατομμυριο ευρώ(έτσι είπε) θα πρέπει από 240 να μείνουν 150 οι εργαζόμενοι στο έθνος.

  38. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/01/2009 23:26:33

    Προφήτη@1
    Πού θυμήθηκες αυτόν τον ΄μοναχικό΄ αυτόνομο τής πλάκας???
    Θα μου πεις ο άλλος ο Τριμης που πούλαγε ΄αυτονομία΄στην Βιομηχανική γέμισε Ιούς τον τόπο...


    Ωραίοι ΄επαναστάτες΄...
    Καθεστωτικοί Εξωτερικού είναι...Ουτε κάν εσωτερικού.

  39. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/01/2009 00:14:17

    Γεια σου φίλε Σπύρο!
    Τον θυμήθηκα από μια επεισοδιακή στο Αμφιθέατρο ΦΜΣ..

    Του στυλ "Εμείς αποχωρούμε - πάμε Μαρία".
    Και ούτε Μαρία δεν υπήρχε.

    Ρε συ, παρ' ότι είναι πραγματικότητες, δυσκολεύομαι να το πιστέψω ότι αυτοί οι τύποι είναι Καθεστώς...

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 16/01/2009 00:23:51

    Ποιά Μαρία βρέ??
    Ολομοναχος ήταν.
    Οπως και ο άλλος ο οπαδός τού Γρούϊου και τών Γκρίζων Λύκων...

    Καθεστώς ειναι και αυτοί και μάλιστα ΄σοβαροφανές΄..
    Ενώ βλέπεις τον κυρ Πανο-Κλουζώ και βγάζεις συμπέρασμα..
    Το σινάφι τους εκπροσωπειται ΄επαξίως΄...
    Πάντως βλέπω τον Ιό να βγάζει και καμιά Σημαία τού Γρούϊου γιά τά ΄δίκαια αιτήματά ΄του....................................

  41. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/01/2009 01:29:58

    Εεεπ, Γρούϊος ; Κεσκεσε ; Μού διαφεύγει ..

  42. αιντε στου παράδεισου avatar