#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/02/2011 22:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξαγγελίες Πρωθυπουργού για εξετάσεις οδήγησης στην Τουρκική γλώσσα και τουρκόγλωσσα ΚΕΠ!!!



Ολέθριο σφάλμα του Πρωθυπουργού στη Θράκη, ο οποίος από την πλέον ευαίσθητη περιοχή της χώρας, εξήγγειλε κατά την επίσκεψή του στο ακριτικό Δημάριο της Ξάνθης, ότι οι προφορικές εξετάσεις των οδηγών θα γίνονται πλέον και στην Τουρκική γλώσσα, ενώ και στα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών (ΚΕΠ) θα προσληφθούν υπάλληλοι που θα γνωρίζουν Τουρκικά!!!

Κρατικές δηλαδή υπηρεσίες, μέσα στο ελληνικό έδαφος, θα συναλλάσσονται με τους Έλληνες πολίτες στην τουρκική γλώσσα και όχι στην επίσημη μέχρι τώρα ελληνική, αλλάζοντας δεδομένα και ισορροπίες, προσφέροντας γόνιμο έδαφος στην προπαγάνδα του Προξενείου και της Άγκυρας! ...»

Για πρώτη φορά επίσης, εξαγγέλλεται ότι κρατικές εξετάσεις, όπως είναι οι εξετάσεις οδήγησης, δεν θα γίνονται στα Ελληνικά, αλλά και στα Τουρκικά, που σημαίνει ότι παραβιάζεται η μοναδικότητα της Ελληνικής γλώσσας, όταν αυτή έχει να κάνει με Έλληνες πολίτες και αναγνωρίζεται έτσι και η Τουρκική σαν κρατική γλώσσα συναλλαγών, δηλαδή σαν ντε φάκτο επίσημη κρατική γλώσσα, παράλληλα με την Ελληνική!

Το χειρότερο είναι, πως ο Πρωθυπουργός πήγε σε Πομακοχώρι, όχι σε "τουρκοχώρι" και αντί να μιλήσει στους Πομάκους, τους ακραιφνείς ορεσίβιους Έλληνες της Ροδόπης για την Πομακική διάλεκτο, εκείνος τους μίλησε για την ξένη προς εκείνους Τουρκική γλώσσα!!!
Την ώρα που οι Πομάκοι καταπιέζονται και τρομοκρατούνται από τους ανθρώπους της Άγκυρας, ο Έλληνας Πρωθυπουργός πήγε πάνω στα Πομακοχώρια, κρατώντας όχι την "ελληνική σημαία", αλλά την "τουρκική"! Μιλώντας όχι για "Ελλάδα", αλλά για "Τουρκία"!

Σαν να λέει σε Έλληνες πολίτες, απογόνους των θρυλικών Αγριάνων του Μεγάλου Αλεξάνδρου, "μάθετε Τουρκικά και εμείς εδώ είμαστε, θα διορίζουμε τουρκόγλωσσους να σας καταλαβαίνουν και να σας εξυπηρετούν"...
Σαν να τους αναγνωρίζει έτσι πως είναι "Τούρκοι"!!!

Αντί να τους ενθαρρύνει να μάθουν Ελληνικά, αντί να ζεστάνει τις καρδιές τους πως είναι Έλληνες, αντί να ζητήσει συγνώμη για τον παραμελισμό των Πομάκων, αντί να ανακοινώσει πως στα σχολεία θα μπει η Πομακική διάλεκτος και θα βγει η αυθαίρετη και ξενική Τουρκική γλώσσα, εκείνος ενθάρρυνε, έσπρωξε όλη την Θράκη να μάθει Τουρκικά, μια και αυτά πλέον θα αναγνωρίζονται σε ΚΕΠ και εξετάσεις οδήγησης για αρχή...

Όπως λέει και το ρητό "οι μεγάλες ανοησίες, ξεκινούν από πολλές μικρές"...
Και φαίνεται πως έχουν ήδη ξεκινήσει...
ALEXANDROUPOLI ONLINE

ΣΧΟΛΙΑ

  1. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 19/02/2011 23:02:45

    Το ΦΑ.ΣΟ.Κ τα έχει κανονίσει όλα. Ο Ιγνατίου σε ένα άρθρο του είπε όλη την αλήθεια σε μια φράση : "Έχετε την κυβέρνηση που σας αξίζει". Συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Μορφώστε τα παιδιά σας και στείλτε τα στο εξωτερικό. Αυτή η χώρα έχει τελιώσει.

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ H pena tis orghs 19/02/2011 23:31:44

      Όχι αγαπητέ δεν θα αφήσουμε τη χώρα των προγόνων μας στους τούρκους και στον ΓΑΠ.

      Εδώ θα μείνουμε και θα πάρουμε τη χώρα μας πίσω.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ H pena tis orghs 20/02/2011 01:39:49

      Αυτοί να φύγουν, όχι εμείς.

    • thanasis avatar
      thanasis @ H pena tis orghs 20/02/2011 18:00:15

      λαθος το πεσοκ[πανελληνιο εθνικο σοσσιαλιστικο κινημα]
      μεταξελισεται σε πανελληνιο παγκοσμιοποιημενο κινημα
      για να δουμε τι αλλο θα δουμε

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 19/02/2011 23:06:20

    Αντί να κοιτάξει να αποτρέψει την βίαια τουρκοποίηση των Πομάκων που επιβάλει (σε ελληνική επικράτεια!) το Τουρκικό Προξενείο, ο ΓΑΠ τους κάνει κάνει δώρο στην Τουρκία!

  3. BellaDonna avatar
    BellaDonna 19/02/2011 23:14:57

    Ωραία ιδέα!!
    Γιατί δε βάζουμε και την Τουρκική γλώσσα στα Ελληνικά σχολεία?
    Απο το δημοτικό..
    Επίσης, μπορεί να επιδοτηθεί και να διδάσκεται στους εργαζόμενους!!
    Στην Πόλη κάποτε, πριν ο πατέρας μου έρθει διωγμένος εδώ με τα Σεπτεμβριανά, τα Ελληνικά τα μιλούσαν κρυφά...
    Προβλέπω σύντομα να γίνεται κι εδώ αυτό....
    Ρε ,δε ντρεπόμαστε λιγάκι!!!
    Αλλά τι να πεις, προς το παρόν ,πάω να δω λίγο μπανιστήρ ντουλάπ (τηλεόραση!!)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ BellaDonna 19/02/2011 23:18:39

      Μάλλον... μπαρούτ κιοφτέ χρειάζεται να τους ρίξουμε, αλλά πού να σηκωθούμε από τον καναπέ όπου βλέπουμε μπανιστήρ ντουλάπ!

    • BTS avatar
      BTS @ BellaDonna 19/02/2011 23:19:40

      Να δείς τί? Την Σεχραζάτ? Ή τον Κενάν?

      Είδες πως "μπαίνει" κανείς σιγά σιγά στο κλίμα?

    • ΚΟΜΟΤΗ-ΝΕΟΙ avatar
      ΚΟΜΟΤΗ-ΝΕΟΙ @ BellaDonna 19/02/2011 23:23:38

      Πληροφοριακά
      Στα δημοτικά σχολεία της Θράκης ήδη απο πέρυσι διδάσκονται και τα τουρκικά στα μουσουλμανόπαιδα

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΚΟΜΟΤΗ-ΝΕΟΙ 20/02/2011 11:05:20

        Ναι ήταν το πρόγραμμα που πήρε η Δραγώνα.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/02/2011 23:17:12

    Όπως βλέπετε, υπερκέρασε και την αγγλόφωνη επί της Παιδείας υπουργό του. Εκείνη τουλάχιστον ήθελε να γίνουν τα αγγλικά επίσημη γλώσσα, ενώ αυτός προτιμά τα τούρκικα!

  5. δημης avatar
    δημης 19/02/2011 23:20:38

    -ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΓΥΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ.....
    ΤΥΧΑΙΟ ;;;
    -ΟΙ....ΣΥΝΟΔΟΙ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΚΥΨΕΙ ΑΠΟ ΧΑΡΑ (ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ) ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ....
    "Εξαγγελίες Πρωθυπουργού για εξετάσεις οδήγησης στην Τουρκική γλώσσα και τουρκόγλωσσα ΚΕΠ!!!"
    - ΣΑΝ ΑΝΤΞΟΥΣΙΑΣΤΗΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΤΙ ΘΑΞΕΡΕΙ...

  6. BellaDonna avatar
    BellaDonna 19/02/2011 23:28:03

    BTS
    Το συγκεκριμένο σενάριο δεν παίζει με την καμία !!
    Δε βλέπω τηλεόραση... Λίγο χιούμορ πήγα να κάνω, αλλά "έφαγα" τους μπαρούτ κιοφτέδες του αυριανιστή ...κατάμουτρα!!
    :)

  7. Έρεβος avatar
    Έρεβος 19/02/2011 23:33:29

    Κύττα γιωργάκη δεν ξέρουμε στην μινεζότα τους χάρτες αλλά στο σχολείο εμάς μας έμαθαν ότι η Θράκη είναι ελληνική. Και δεν θα την κάνεις εσύ τουρκική που να χτυπιέσαι σαν χταπόδι.

  8. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/02/2011 23:37:29

    Και εντάξει, δεν περίμενε κανείς να ξέρει για τους Πομάκους. Άλλωστε και ο συμπατριώτης του ο Μπους είχε πει το αμίμητο "the inhabitants of Greece are the... Grecians", αποδεικνύοντας πόσα ξέρει αυτός ο λαός για τον υπόλοιπο κόσμο που εκτείνεται πέρα από τα ράντσα του Τέξας. Αλλά το λυπηρό και ανησυχητικό ταυτόχρονα, είναι σε τι κατάσταση διάλυσης έχει περιέλθει η ελληνική διπλωματία, που δεν φρόντισε να "ενημερώσει" και να προφυλάξει τον Έλληνα -λέμε τώρα- πρωθυπουργό από ένα τέτοιο ολίσθημα-βούτυρο στο ψωμί των Τούρκων...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Αυριανιστής 19/02/2011 23:40:16

      Τι ολίσθημα αυριανιστή; Εν γνώση τους και βάσει σχεδίου είναι όλα. Η Θράκη έχει σχεδιαστεί να δωθεί χρόνια τώρα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Έρεβος 19/02/2011 23:44:07

        Έλα ντε... εξ ου και ο Χερρ Δρούτσας έφτασε να γίνει... υπουργός Εξωτερικών! Τέτοια διάλυση, τέτοιο κατάντημα της ελληνικής διπλωματίας, μόνο με τη μαύρη εποχή της παράδοσης του Οτσαλάν μπορεί να συγκριθεί.

    • BellaDonna avatar
      BellaDonna @ Αυριανιστής 19/02/2011 23:42:45

      Γιατί έχω την αίσθηση οτι δεν πρόκειται για ολίσθημα, αλλά για συμφωνία?
      Γιατί κάτι μου λέει ,οτι η κίνηση αυτή είναι μέρος ενος ευρύτερου σχεδίου?
      ..... Για να δούμε, πόσες παραβιάσεις θα έχουμε αύριο απο Τουρκικά μαχητικά και φρεγάτες...

  9. ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ avatar
    ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 19/02/2011 23:40:45

    Ρε ας το μαζεψει καποιος το παληκαρι......
    Ελεος πια .

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΕΛΕΝΗ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΥ 19/02/2011 23:47:05

      Αυτό που σοκάρει πραγματικά είναι πόσο ελαφρά τη καρδία εξαγγέλει πράγματα καταστροφικά, και μάλιστα χωρίς να συντρέχει κανένας λόγος να αλλάξει κάτι στο στάτους κβο.

  10. Νικόλας avatar
    Νικόλας 19/02/2011 23:56:36

    Πάντως για να γίνει κάτι τέτοιο δεν πρέπει να υπάρξει και συνταγματική αναθεώρηση...πως με το έτσι θέλω βάζει μία μη επίσημη γλώσσα της χώρας να υπάρχει σε κρατικούς φορείς;;;
    Εδώ στο Κεμπέκ όλες οι ταμπέλες που μπορούν να μεταφραστούν από τα Αγγλικά στα Γαλλικά δια νόμου μεταφράζονται...πχ δεν υπάρχει πουθενά ΚFC αλλά PFK, δεν υπάρχει πουθενά ταμπέλα STOP αλλά ARRET και μιλάμε για μία επαρχία που ανήκει σε κράτος που έχει επίσημη την Αγγλική γλώσσα.
    Σε πολυεθνικά κράτη για να γίνει κάτι τετοιο,πρέπει ο πληθυσμός να είναι μεγαλύτερος απο το 25% του τοπικού πληθυσμού, αυτό βέβαια συμβαίνει στην Θράκη αλλά και πάλι πρέπει να υπάρξει συνταγματική αλλαγή που επειδή δεν είμαι νομικός δεν έχω ιδέα πως γίνεται.

  11. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 20/02/2011 00:01:03

    Το σημειολογικά επίτηδες κόκκινο κασκώλ το είδατε; Λες και είναι ο Οζάλ.

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/02/2011 00:04:52

    Γιατί δεν μετακομίζει στην Τουρκία, να πάρουμε εμείς τον Ερντογάν;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ archaeopteryx 20/02/2011 01:43:53

      Εσύ το λες για πλάκα, αλλά ξέρεις πως ο Ερντογάν έχει καταγωγή από οικογένεια εξισλαμισμένων Ελλήνων, μέσω του πατέρα του;

  13. Παναγιώτης avatar
    Παναγιώτης 20/02/2011 00:22:52

    Μερικά παραδείγματα υπερήφανης εξωτερικής πολιτικής με κριτήριο πάνω από όλα το εθνικό συμφέρον:1)Η ΔΑΣΚΑΛΑ με κεφαλαία γράμματα που απέπεμψε η κ. Διαμαντοπούλου του πρωην υπουργείο ελληνικής παιδείας και νυν .... (βάλτε όποια λέξη θέλετε) επειδή μάθαεινε ελληνικά στα πομακόπαιδα
    2) Ο πρέσβης που απομάκρυνε από την Βόρεια Ήπειρο ο υπεξ.

  14. neotera avatar
    neotera 20/02/2011 00:31:21

    Τις "ανοησίες" που τις ειδατε δεν ξέρω. Πάμε ένα στοίχημα ότι και η ΝΔ θα ακολουθήσει την ίδια τούρκικη γραμμή στη Θράκη, όπως ότι θα συνεχίσει την αποδόμηση στην Παιδεία και στον Πολιτισμό ??
    Αυτά επιβάλονται απο την Πρεσβεία στα ανθρωπάκια και δεν αλλάζουν πλέον.

  15. ελλην της εσπεριας avatar
    ελλην της εσπεριας 20/02/2011 00:33:58

    Ελεος!Ειναι ολα συμφωνημενα!Γι αυτο εγινε πρωθυπουργος ο ΓΑΠ!!!Αυτους τους δυστυχεις τους Πομακους δεν τους βοηθαει κανενας εκει πανω;;;;;;;Δεν υπαρχει ενας Ελληνας να του ριξει ενα γιαουρτι, αυτου του ολα τα Α στερητικα!!!!!!!!!!!!!Γι αυτο πεσανε να την φανε την δασκαλα εκει πανω!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ελλην της εσπεριας 20/02/2011 11:37:28

      Τι σε κόφτει ρε φίλε για τους Πομάκους; Αυτοί με την πρώτη ευκαιρία θα κοιτάξουν να ενωθούν με τους Πομάκους της Βουλγαρίας.

  16. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 20/02/2011 01:01:36

    Εγώ λέω πως θα ψηφίσει ΚΚΕ για να διαμαρτυρηθεί...
    :)
    Πως το έλεγε ο Πιλάλας;
    Ξέραινα μολώχες, τσουκνίδες, γαϊδουράγκαθα, το' παιζα ντίλερ και μαστούρωνα όλο το Μίτσιγκαν...

    Ανθεί ο σουρρεαλισμός στα Βαλκάνια.

  17. Roman avatar
    Roman 20/02/2011 01:14:46

    Αφεριμ!!!!

  18. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΦΑΛΗΡΟ 20/02/2011 01:32:50

    Περίπου 100.000 εγγεγραμμένοι ψηφοφόροι είναι η Μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης. Περίπου 70.000 ψηφίζουν..Η ΝΔ δεν πρέπει να τους χαρίζει στο ΠΑΣΟΚ και τη Μητσοτάκαινα. Αυτό ανεξαρτήτως των εγκλημάτων του GAP στην περιοχή της Θράκης..

  19. Makedonas Thessalonikios avatar
    Makedonas Thessalonikios 20/02/2011 02:56:07

    Den arxise akoma to meteggrafiko pazari !

  20. dk8 avatar
    dk8 20/02/2011 05:38:04

    Καλά τα περί "ακραιφνών" Ελλήνων Πομάκων είναι για γέλια. Οι Πομάκοι στην ουσία είναι Βούλγαροι μουσουλμάνοι. Σίγουρα να μην πέσουν στην αγκαλιά της Τουρκίας, αλλά και οι λεκτικές ακρότητες να λείπουν.

    Ως προς τον ΓΑΠ, μιλάμε για παράνοια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ dk8 20/02/2011 11:25:04

      Συμφωνώ απόλυτα. Οι Πομάκοι είναι εξισλαμισμένοι Βούλγαροι και μιλάνε διάλεκτο της Βουλγαρικής.
      Ζουν στα σύνορα Ελλάδας Βουλγαρίας. Σε εμάς ζουν 30.000 και περί τους 400.000 στη Βουλγαρία. Με τον ψυχρό πόλεμο η Ελληνική πλευρά, καθ υπόδειξη προφανώς των ''Συμμάχων'' αποφάσισε να τους εκτουρκίσει για να μην έχουν κάποιο πάτημα οι Βούλγαροι να στραφούν κατά της χώρας μας.
      Τώρα αυτή η τακτική δε βολεύει. Σύμφωνα με δηλώσεις του ίδιου του Νταβούτογλου ο στόχος της Τουρκίας είναι να μετατρέψει τη μειονότητα σε κοινότητα. Δηλ. με συμπαγή Τούρκικο πληθυσμό. Αυτό με κάποια αφορμή θα της έδινε τη δυνατότητα να παρέμβει ΝΟΜΙΜΑ όπως έπραξε στην Κύπρο. Ο απώτερος στόχος είναι να αποκόψει το μουσουλμανικό τμήμα της Ελλάδας και της Βουλγαρίας και να δημιουργήσει ένα κράτος. Είναι αρκετοί ίσως και 1-2 εκ. και από τις δυο πλευρές των συνόρων. Το βασικό πρόβλημα πάντως το έχει η Βουλγαρία δεν το έχουμε εμείς. Εκεί έχουν δικό τους κόμμα και συμμετείχαν στην Κυβέρνηση.
      Βέβαια μην περιμένετε να γίνει από τη μια μέρα στην άλλη. Θα πάρει 100 χρόνια. Αλλά οι Τούρκοι μπορούν να περιμένουν. Είναι υπομονετικοί ανατολίτες. Άλλωστε η ιστορία γράφεται μια φορά στα 100 χρόνια κι αν.
      Πάντως υπάρχει και κάτι που μας το κρύβουν. Απειλεί μεν το προξενείο, έχει πληρωμένους σκύλους που γαβγίζουν, αλλά πολλοί Τουρκογενείς, ίσως οι περισσότεροι, και ακόμη περισσότεροι Πομάκοι και Αθίγγανοι δεν ακολουθούν τη γραμμή του. Η Σιμπέλ Μουσταφάογλου που κατέβασε δικό της συνδυασμό πήρε 8% και ήταν κόλαφος το ποσοστό. Μετά έκανε δήλωση για τους δικούς της ότι την επόμενη φορά θα ζητήσει διεθνείς παρατηρητές, ότι και καλά δηλ. έγινε καλπονοθεία.

      Τώρα τι πρέπει να κάνουμε εμείς για να μπλοκάρουμε τις επιδιώξεις της Τουρκίας.
      1) Να προσπαθήσουμε τους ενσωματώσιμους να τους βγάλουμε από τη Θράκη και να τους διασπείρουμε σε περιοχές της Ελλάδας όπου τα παιδιά τους μετά από μια δυο γενιές θα αφομοιωθούν πλήρως
      2) Τους μη ενσωματώσιμους να τους διώξουμε προς Τουρκία με κάποιο τρόπο
      3) Να επιμείνουμε στην αρχή της αμοιβαιότητας και να ζητήσουμε να μειωθεί ο πληθυσμός της Μουσουλμανικής μειονότητας στα επίπεδα αυτού της Κων/πολης.

    • anonymous avatar
      anonymous @ dk8 20/02/2011 11:56:27

      Εδώ είναι ένας χάρτης της Βουλγαρίας με τις περιοχές που κατοικούν οι Μουσουλμάνοι.

  21. ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα avatar
    ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/02/2011 10:41:07

    Εγώ απορώ με ποιο τρόπο θα διαχειριστεί η ΝΔ, τα προβλήματα που δημιουργεί το ΠΑΣΟΚ? Η "δημοκρατική παράταξη" δημιουργεί βήμα -βήμα , με συνέχεια και με συνέπεια την αποδόμιση της Ελλάδας, από το 1996. Η προπαρασκευή είχε ξεκινήσει με την αποβιομηχάνιση της χώρας τη δεκαετία του 70 από τους συνδικαλιστές. Η ΝΔ όλα αυτά τα χρόνια παρακολουθούσε, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Με ποιο τρόπο θα λειτουργήσει τα 2 πρώτα χρόνια, αν βγει κυβέρνηση, πριν αρχίσουν οι επιθέσεις από το σύστημα και τις μυστικές υπηρεσίες του εξωτερικού?
    Είμαι σίγουρος ότι στη ΝΔ θα χρεωθεί ο τεμαχισμός της Ελλάδας!

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΠΑΣΟΚ Χωρίς Σύνορα 20/02/2011 11:33:39

      Η ΝΔ όλα αυτά τα χρόνια παρακολουθούσε, χωρίς να μπορεί να αντιδράσει.

      Δυστυχώς οι ντιντήδες της ΝΔ είχαν ένα και μόνο στόχο. Να έρχονται στην εξουσία μια φορά στα 10 χρόνια να κάνουν τις μπάζες τους και να πηγαίνουν στην αντιπολίτευση. Γιουσουφάκια της αριστεράς. Έτσι δημιουργήθηκαν από την αρχή. Αν τώρα η ΝΔ καταφέρει να αλλάξει ίσως να προσφέρει κάτι στον τόπο. Αν όχι θα διαλυθεί και θα πάρει άλλο κόμμα τη θέση του.

  22. Σοφία avatar
    Σοφία 20/02/2011 11:09:55

    http://www.infoblog.gr/?p=65801

    να η ιστορία της Θράκης και κάτι άλλες σκέψεις στα εθνικά θέματα... πιο επικαίρα από ποτέ και λόγω του άλλου ζητήματος(Β. Ήπειρος)
    ( http://citypress-gr.blogspot.com/2011/02/blog-post_5143.html )
    http://itsnotourdebt.blogspot.com/2011/02/blog-post_19.html
    μειονοτική εκπαίδευση(ή τουρκική): Τα μειονοτικά σχολεία δημιουργήματα του ψυχρού πολέμου
    Ως προς την εκπαίδευση της μουσουλμανικής μειονότητας, το άρθρο 40 της Συνθήκης της Λωζάνης αναγνωρίζει στα μέλη της το δικαίωμα να ιδρύουν τα δικά τους εκπαιδευτήρια και σχολεία, να κάνουν ελεύθερη χρήση της μητρικής τους γλώσσας μέσα σε αυτά, ενώ το άρθρο 41 υποχρεώνει τις δυο χώρες να παρέχουν «ως προς την δημόσιαν εκπαίδευσιν, τας προσηκούσας ευκολίας προς εξασφάλισιν της εν τοις δημοτικοίς σχολείοις παροχής, εν τη ιδία αυτών γλώσση, της διδασκαλίας». Αυτό στην περίπτωση των μουσουλμάνων θα σήμαινε διδασκαλία των τουρκόφωνων στα τουρκικά, των Πομάκων στα πομακικά και των Ρομά στη ρομανί. Όμως η μόνη γλώσσα που τελικά χρησιμοποιήθηκε ήταν η τυρκική. Πώς έγινε αυτό;
    Η διείσδυση της τουρκικής γλώσσας και κουλτούρας στα πλαίσια του Ψυχρού Πολέμου ήταν μια επιθυμητή προοπτική για την ελληνική και τη Νατοϊκή και φυσικά τουρκική πολιτική. Στη συνέχεια και μέχρι το 1974 οι εφήμερες ελληνοτουρκικές προσεγγίσεις λειτούργησαν απολύτως αρνητικά για τους Πομάκους αφού καμία ελληνική κυβέρνηση δεν ανακινούσε ένα θέμα που θα ενοχλούσε την τουρκική πλευρά, έστω και αν αφορούσε μια περιοχή μέσα στα όρια του ελληνικού κράτους. [...] Ο πλήρης εκτουρκισμός της μειονοτικής εκπαίδευσης συντελέστηκε με το μορφωτικό πρωτόκολλο της 20ης Δεκεμβρίου του 1968. Σύμφωνα με αυτό, αποφασίστηκε η εκατέρωθεν ανταλλαγή βιβλίων προς χρήση των μαθητών της μειονότητας. Έτσι, ενώ η ελληνική κυβέρνηση είχε χρησιμοποιήσει ειδικά μεταφρασμένα βιβλία για τα σχολεία της μειονότητας, τα απέσυρε, εισάγοντας στη θέση τους διδακτικά βιβλία που προέρχονταν από την Τουρκία. [...] Έτσι η τουρκική γλώσσα εισάγεται ως η μόνη μειονοτική γλώσσα, παρά το ότι αποτελεί τη μητρική γλώσσα μόνο του 50% της μειονότητας.
    Για να μην κατηγορούμε τους Τούρκους! Οι δικοί μας "Τούρκοι" άνοιξαν την Κερκόπορτα δεκαετίες τώρα! http://www.zagalisa.gr/content/meionotiki-ekpaideysi%E2%80%A6-ena-ateleioto-alaloym

  23. Σοφία avatar
    Σοφία 20/02/2011 11:33:20

    Θεοφάνης Μαλκίδης: Τι νόημα έχει η παρουσία ενός τουρκικού προξενείου στην Κομοτηνή;
    Η μελέτη του Θεοφάνη Μαλκίδη ξεκαθαρίζει τις αρμοδιότητες και υποχρεώσεις ενός προξενείου και γιατί το τουρκικό Προξενείο Κομοτηνής θα έπρεπε από καιρό να έχει εκδιωχθεί από τη χώρα μας
    http://www.berlin-athen.eu/index.php?id=205&tx_ttnews%5Btt_news%5D=1397&tx_ttnews%5BbackPid%5D=78&cHash=e4125e4074
    ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ STOP!!!!!!!!!!!!!!!

  24. dorieus avatar
    dorieus 20/02/2011 11:44:27

    O Τζέφρυ μας έχει ήδη ξεγραμμένους. Μας ονόμασε ήδη ομόσπονδο κράτος με την Ελλάδα. Γιατί πως αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί νομικά αλλά και λογικά πως σε περιοχή ενός κράτους οι δημόσιες συναλλαγές θα γίνονται όχι στην επίσημη γλώσσα του κράτους, όχι στις γλώσσες εργασίας της ΕΕ αλλά στην γλώσσα ενός τρίτου έθνους-κράτους (το οποίο μάλιστα διάκειται εχθρικά στην αφεντιά μας). Σε λίγο στα Ανατολικά ορεινά της Ξάνθης και της Κομοτηνής θα έχουμε και εκ περιτροπή ύψωση Ελληνικής και Τουρκικής σημαίας. Για λίγα ψηφαλάκια. Ραγιάδες ...............
    dk8 "Οι Πομάκοι στην ουσία είναι Βούλγαροι μουσουλμάνοι" Προφανώς δεν γνωρίζεις τους Πομάκους. Οι Πομάκοι μέχρι πριν 20 χρόνια είχαν μια εθνική συνείδηση, την Πομακική. Η γλώσσα τους, ναι, είναι σλαβικό ιδίωμα με τούρκικες και ελληνικές λέξεις. Η συμπάθεια που έδειχναν στους Έλληνες ήταν γιατί οι Ελληνες δεν τους επιβάλλαμε ποτέ να αλλάξουν εθνική συνείδηση ή θρησκεία. Η έχθρα με τους Βουλγάρους ξεκινάει από παλιά και βασίζεται στο γεγονός των διωγμών που υπέστησαν για να αλλάξουν εθνική συνείδηση και θρησκεία, κάτι που γινόταν μέχρι και τα τελευταία χρόνια του Κομμουνισμού στην Βουλγαρία. Επισημαίνω ότι η πλειοψηφία των Πομάκων (αν και ιστορικά εξισλαμισθηκαν τον 17ο αιώνα) είναι ευσεβείς μουσουλμάνοι. Όσο για την Τουρκιά........Από τότε που η Τουρκία κατάλαβε την γεωπολιτική σημασία αυτου του ορεσίβιου πληθυσμού που αριθμεί κοντά στις 230.000 ανθρώπους (οι περισσότεροι εντος Βουλγαρίας) έχει ξοδέψει τον προϋπολογισμό μιας μικρής χώρας για να τους κάνει "Τούρκους", με αμφίβολα αποτελέσματα κόστους οφέλους. Τα τελευταία χρόνια βέβαια ευωδίδονται οι καρποί των προσπαθειών γιατί οι εντόπιοι προυχοντοραγιάδες όχι μονον δεν προβάλλουν αντίσταση αλλά στέκονται και αρωγοί στην προσπάθεια.Ως γνήσιοι ραγιάδες.
    Το παιχνίδι όμως το χάσαμε εμείς γιατί ήταν στημένο και μάλιστα από τον δικό μας "πρόεδρο". Κι ο νοών νοείτω. Αλλά ο Τζέφρυ κι ο κάθε Τζέφρυ θα πάρει τα μπογαλάκια του και την λέξη Θράκη θα την βλέπει μόνο στα ιστορικά βιβλία. Εμείς θα βγάλουμε πάλι το φίδι από την τρύπα (αν βγαίνει!!)

  25. Γιώργος-Θησείο avatar
    Γιώργος-Θησείο 20/02/2011 12:05:24

    Μην ξαναπεί κάποιος -σας παρακαλώ-ότι ο πρωθυπουργός μας είναι ανίκανος. Είναι ικανότατος και δρα βάσει πολύ καλού σχεδίου του, φερμένου από το Μπρούκλιν. Το είχε πρωτοδέιξει ο άνθρωπος όταν καταργούσε το Υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης (για να μην έχουμε πλέον ούτε Μακεδονία, ούτε Θράκη) και αφαιρώντας το επίθετο "εθνική" από το Υπουργείο Παιδείας. Αυτός από τότε ονειρευόταν μια Παιδεία, όπου τα Ελληνόπουλα θα μάθαιναν, σοφά και χρήσιμα πράγματα, όπως πώς αναπαράγεται η μύγα και άλλα τέτοια σωβινιστικά! Αλλά τότε δεν καταλαβαίναμε τον λόγο. Να που τώρα όλα εκπληρώνονται.

  26. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/02/2011 13:56:43

    Αρτεμης Ματσας...

    ΠΠ

  27. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 20/02/2011 13:58:52

    Πολύ επιεικές το άρθρο! Δηλαδή αν η συγκεκριμένη εξαγγελία του πρωθυπουργού στην Θράκη ήταν λάθος, εξ ίσου λάθη ήταν οι πράξεις του Ιούδα, του Εφιάλτη και του Πήλιο-Γούση. Και οι Γερμανοκουκούλες στην κατοχή,ένα απλό κι ασήμαντο λαθάκι έκαναν?

  28. Νικόλας avatar
    Νικόλας 20/02/2011 15:42:36

    Δεν πάει καιρός που τέλειςωσα τον στράτον. Τον πρώτο μήνα που ήμουν στο κέντρο στον θάλαμο είχαμε και 12 πομάκους από τα χωριά της Ξάνθης, Γλαύκη και Μύκη αν θυμάμαι καλά. Ήταν οι πιο πρόθυμοι από όλους για τις λεγόμενες αγγαρίες. Όλο το στρατόπεδο έβαψαν και δνε τους έδωσαν ούτε μία μέρα τιμητική.
    Ήταν και κάτι δικά μας καλόπαιδα από τα Ιωάννινα και μας φώναζαν προδότες εμάς του θαλάμου που τους κάναμε παρέα και τους μιλάγαμε. Μια μέρα τους φώναξαν Τούρκους και οι Πομάκοι έγιναν έξω φρενών. Έπεσε πολύ ξύλο και ευτυχώς μετά από δικές μας παρεμβάσεις στην πρωινή αναφορά ο ταγματάρχης τιμώρησε τους Γιαννιώτες

  29. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 20/02/2011 16:52:42

    Θα προτιμούσε ο ΓΑΠ να χρησιμοποιούν την αμερικάνικη γλώσσα οι μουσουλμάνοι της Θράκης, αλλά και η τουρκική δεν τον χαλάει αφού δεν είναι Ελληνική!

  30. giannis avatar
    giannis 20/02/2011 17:37:43

    Γιατί μήπως έχει πει και τίποτα διαφορετικό εκτός από μαλακίες; μέχρι και γιά
    νομιμοποίηση της φούντας μίλαγε κάποτε γιά να πάρει τους χασισάκηδες.

  31. Μηνάς avatar
    Μηνάς 20/02/2011 20:17:22

    Η Τούρκική ειναι επισημη γλωσσα στην Ε.Ε (λ0γω Κύπρου).
    Με αυτο το σκεπτικο θα μπορει να διοριστει οποισδηποτε ευρωπαιος πολιτης στο Ελληνικό Δημόσιο και φυσικα οι γλωσσες μοριοδοτουνται αναλογα.
    Γιατι τόσος πανικός;
    Μετά τη συνθηκη της Λισααβώνας εχουν αλλαξει πολλά και δεν εχουμε την πληρη εικόνα.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Μηνάς 20/02/2011 20:45:40

      Δεν τα ξέρεις καλά. Όταν ο ΓΑΠ ήταν υπουργός πέρασε νόμο όπου οι μουσουλμάνοι της Θράκης διορίζονται σε ποσοστό 5% στο δημόσιο. Το ποσοστό είναι το διπλό από αυτό που αντιστοιχεί στον πληθυσμό τους.

    • Νικόλας avatar
      Νικόλας @ Μηνάς 20/02/2011 22:40:07

      Και ας έχει η Κύπρος επίσημη γλώσσα τα Τουρκικά να σε ενημερώσω πως τα Τουρκικά με ειδική ρύθμιση δεν είναι επίσημη γλώσσα της Ένωσης και ας είναι και πάνω στα ευρώ της Κύπρου.
      Απλή απόδειξη πως σε όλα τα sites της ένωσης, Ευρωπαική Επιτροπή κτλ δεν υπάρχει καμία σελίδα μεταφρασμένη στην Τουρκική παρά μόνο στις 23 επίσημες γλώσσες της Ένωσης.

  32. juliet avatar
    juliet 20/02/2011 22:45:42

    ειναι να μην πάρει φόρα,φόρα κατηφόρα......

  33. πολιτης ευρωπαιος avatar
    πολιτης ευρωπαιος 22/02/2011 02:11:29

    βρε παιδια εχει ψηφιστει νομος για την παραλληλη εκμαθηση της τουρκικης γλωσσας σε ολα τα ελληνικα σχολεια την προσφατη περιοδο διακυβερνησης της ΝΔ αρχης απο το δημοτικο νομιζω απλα το πανε σιγα σιγα .
    υπαρχει και δημοσιευμενος στο ΦΕΚ αλλα μου διαφευγει τωρα που τοχω αποθηκευμενο για να το ανεβασω. ψαχτε το στο διαδυκτιο να μεινετε μ@λ@κες.

  34. ΕΛΕΝΗ Β. avatar
    ΕΛΕΝΗ Β. 22/02/2011 10:34:19

    Γιατί μας ξενίζουν τα ολισθήματα του Πρωθυπουργού μας(;) . Τον οδηγεί μέχρι και το όνομα σε αυτά: GAP (George Andrew Parandreou). Από πτώση κεστο κενό σε πτώση στο κενό περιφέρεται.

  35. Π.Μ.Β. avatar
    Π.Μ.Β. 27/04/2011 15:00:52

    Ὅποιος κάτσει στὰ θρανία τῆς Μπίλντερμπεργκ μαθαίνει καλὰ τὸ μάθημά του.
    Ὅπως καὶ, ὅσο τὸ ψευδορωμαίικο θα ψηφίζει Μπίλντερμπεργκ, Μπίλντερμεργκ καὶ θὰ γεύεται.
    Πρὸς τί λοιπὸν τόσα παράπονα;
    Ἂν δὲν ἤξεραν οἱ ψηφοφόροι του τὸ ποιόν του πρὶν τὸν ψηφίσουν ἂς φρόντισαν νὰ τὸ μάθαιναν προτοῦ προσέλθουν στὴ κάλπη.
    Τώρα ποὺ τοὺς ἔπιασε κότσους, οὐρλιάζουν καὶ φωνάζουν (ναὶ, ξέρετε τώρα μ᾿ αὐτὰ ποὺ λέτε δὲν θὰ μπορεῖ νὰ φάῃ ὁ Jeffrey ἀπὸ τὴ πολλή του στενοχώρια).
    Μακάρι πάντως νὰ ἔλθουν κι ἄλλα δεινά οὔτως ὥστε κάποτε ἐπὶ τέλους νὰ ἐπιτευχθῇ ἡ γενικὴ ἀφύπνιση.
    Κάποτε ποὺ ἔγινε ἕνας μεγάλος σεισμὸς στὴν Κων/πολη ὁ Ἅγιος Ἱωάννης ὁ Χρυσόστομος βγῆκε ἔξω καὶ φώναζε ''Δόξα Σοι ὁ Θεός, δόξα Σοι ὁ Θεός''.
    Τὸν εἶδαν μερικοὶ καὶ λένε: ''Μὰ καλὰ, τί ᾖναι αὐτὰ ὅπου λέγει ὀ Πατριάρχης; ''.
    Τὸν ἐρωτοῦν λοιπὸν γιατί τὰ λέγει αὐτὰ καὶ ἐκεῖνος τοὺς ἀπαντᾷ:
    ''Μέχρι τώρα ζοῦμε ἀδιάφορα καὶ μὲ ἀμέλεια. Μὰ γιὰ κυττάξτε τώρα. Ὅλοι κλαῖνε καὶ φωνάζουν Θεέ μου, Θεέ μου καὶ ἐπικαλοῦνται τὴν Θεία βοήθεια''.
    Ἴσως καὶ μεῖς κάποτε ἀφήσουμε τὸν φραπὲ καὶ πιάσουμε τὴ μελέτη.
    Ἀφήσουμε τὸ γυναικωτὸ στὴν παραλία καὶ προσέλθουμε στὴν κάλπη μὲ ἐπίγνωση.
    Ἀφήσουμε τὰ φροὺ-φροὺ κι ἀρώματα τῶν πολυεθνικῶν καὶ στηρίξουμε τὰ ταπεινὰ μαγαζάκια τῆς γειτονιᾶς.
    ........κ.λπ., κ.λπ.
    Μέχρι τότε, θὰ ἔρχονται δεινὰ, θὰ ξαναέρχονται δεινὰ, καὶ δώστου κι ἄλλα δεινὰ (ξέρετε ὁ Θεὸς δὲν κουράζεται νὰ στέλνει θεραπευτικὰ μέσα πρὸς μετάνοια, ἐμεῖς θὰ κουραστοῦμε καὶ θὰ ταλαιπωρηθοῦμε) μέχρι νὰ καταλάβουμε καὶ νὰ διορθώσουμε τὰ λάθη μας.
    Ὡς τότε, ἂς φάμε ὅλοι τὸ Παπανδρέϊκο στὴ μούρη, ἀκόμα κι αὐτοὶ ὅπου δὲν τὸν ψήφισαν γιατί ἀδιαφορήσαμε γιὰ τὸν γείτονα, τὸν φίλο, τὸν ἀδελφὸ, καὶ δὲν ἀγωνιστήκαμε ὅσο ἔπρεπε.