#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/08/2013 10:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εξέγερση στο κέντρο κράτησης μεταναστών στην Αμυγδαλέζα



Τουλάχιστον 10 αστυνομικοί τραυματίες, ανυπολόγιστος αριθμός τραυματιών από την πλευρά των μεταναστών, πιθανοί φυγάδες και μεγάλες καταστροφές στο κέντρο κράτησης στην Αμυγδαλέζα. Αυτά μέσα σε 4 μόνο ώρες εξέγερσης χθες το βράδυ. Ποιος ξαφνιάστηκε; Ποιος έμεινε έκπληκτος από το γεγονός; Μήπως κάποιος υπουργός ή βουλευτής ή εν πάση περιπτώσει κάποιος υπεύθυνος για τα κέντρα κράτησης μεταναστών; Οποιος δηλώνει ξαφνιασμένος απλά είναι υποκριτής.

Ειπώθηκε ότι ο λόγος της εξέγερσης ήταν ότι τους ανακοινώθηκε πως η προσωρινή τους κράτηση από 12 μήνες θα διαρκέσει 18 μήνες αλλά και πως λόγω εργασιών κόπηκε το ρεύμα και δεν είχαν κλιματιστικά.

Μόλις πριν λίγες ημέρες έγινε συνάντηση στο υπουργείο Δημόσιας Τάξης με τους τοπικούς άρχοντες οι οποίοι είπαν ότι στην Αμυγδαλέζα στοιβάζονται 1.600 μετανάστες (κάποιοι λένε πάνω από 2.500) και πως όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από 12 βαθμούς παγώνουν ενώ όταν ανεβαίνει πάνω από 30 οι οικίσκοι παίρνουν φωτιά.

Τι περίμεναν δηλαδή; Να μην υπάρξει εξέγερση; Να μην παραδοθεί στις φλόγες το κέντρο; Και λίγα έγιναν χθες. Κάποιοι μάλιστα θα πρέπει να περιμένουν ακόμη χειρότερα, τα χθεσινά επεισόδια είναι το χρονικό μιας πολύ χειρότερης κατάστασης για τη χώρα.

Τα κέντρα κράτησης μεταναστών ήταν μια κάποια λύση. Καλή λύση τηρουμένων των συνθηκών, αλλά όχι μόνιμη. Από τότε που ξεκίνησε η λειτουργία τους είχε επισημανθεί σε όλους τους τόνους ότι το μεταναστευτικό πρόβλημα δε λύνεται με αυτά τα κέντρα που μπορούν να φιλοξενούν ελάχιστους μπροστά στις χιλιάδες που υπάρχουν στους δρόμους. Μπορεί να υπάρξει αποσυμφόρηση στο κέντρο, μπορεί να σταλεί το μήνυμα στους αλλοδαπούς ότι χωρίς χαρτιά θα καταλήξουν σε τέτοια κέντρα, μπορεί να εξυπηρέτησε προσωρινά το πολιτικό σύστημα. Όμως, αν η πολιτεία νομίζει ότι κλείνοντας τα μάτια μπροστά στο πρόβλημα, θα εξαφανιστεί, γελιέται. Τα κέντρα κράτησης ήταν απλά το χαλάκι για να κρυφτεί προσωρινά η σύγχρονη ντροπή της Ελλάδας. Ενας άνεμος να φυσήξει παίρνει και το χαλάκι και τα κρυμμένα προβλήματα.

Πόσο μυαλό χρειάζεται άραγε για να αντιληφθούν οι επίσημοι φορείς και οι υπεύθυνοι πως με προσωρινά μέτρα προκοπή δε γίνεται; Και τι περίμεναν να κάνουν δηλαδή οι αλλοδαποί; Κλεισμένοι μέσα σε στρατόπεδα, κάτω από άθλιες συνθήκες και να τους ανακοινώνεις παράταση της κράτησής τους. Πάλι καλά που δεν έβαλαν φωτιά σε όλη την περιοχή.

Με τα οικονομικά προβλήματα και τα «μπες – βγες» της τρόικας ξεχάσαμε το μείζον πρόβλημα για τη σύγχρονη Ελλάδα. Τη βόμβα του μεταναστευτικού η οποία βήμα – βήμα απασφαλίζει. Αν σκάσει όλη μαζί, τότε η οικονομική κρίση θα είναι παρωνυχίδα μπροστά σε όλα όσα θα συμβούν. Η Αμυγδαλέζα έδειξε στο κράτος ότι πρέπει να προχωρήσει εδώ και τώρα σε μια ολοκληρωμένη λύση. Θέλει κέντρα κράτησης; Ας φτιάξει περισσότερα και καλύτερα.

Θέλει να διώξει όλους τους παράνομους μετανάστες; Ας το κάνει με όποιο τρόπο καταλαβαίνει. Κάνοντας συμφωνίες επαναπροώθησης, απειλώντας τους Ευρωπαίους ότι θα τους μεταθέσει το πρόβλημα; Κάνοντας παζάρια και για το χρέος σε συνδυασμό με το μεταναστευτικό; Ας το κάνει αλλά εδώ και τώρα. Δε χωράνε άλλες καθυστερήσεις και ημίμετρα. Αν υπάρξουν θύματα τότε δεν τους σώζει κανείς διότι το επόμενο βήμα είναι να βγουν οι λαθρομετανάστες με τους μπαλτάδες στους δρόμους ή με τα στουπιά και να καίνε την Αθήνα.

Η σημερινή κυβέρνηση έχει κάνει προσπάθειες για το μεταναστευτικό, όμως δεν φτάνουν. Δεν πρέπει να ξεχνά ότι εκλέχθηκε κυρίως γι’ αυτό το λόγο. Για να βρει λύσεις που δε βρήκαν οι άλλοι. Καλές οι επιχειρήσεις «σκούπα» και ο Ξένιος Δίας. Καλά τα κέντρα κράτησης και οι επαναπροωθήσεις χιλιάδων λαθρομεταναστών, καλός ο φράχτης του Εβρου, αλλά δε φτάνουν μόνον αυτά. Η πληγή του μεταναστευτικού είναι ανοικτή και αν δεν κλείσει πολύ σύντομα θα κακοφορμίσει. Τα γεγονότα στην Αμυγδαλέζα απλά έδειξαν ότι τα… τσιρότα δεν σταματούν το αίμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 10/08/2013 23:21:38

    αντε με γεια!

    ξεκινησαμε και εδω..

  2. Decodex avatar
    Decodex 11/08/2013 00:23:21

    Μαλλον θα χαλασε το aircondition σε κανενα δωματιο...ε με τετοια ζεστη τα παιδια θα ταλαιπωρουνται...δεν ειναι και συνηθισμενα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Decodex 11/08/2013 12:49:04

      Σουρεαλιστικό αλλά αληθινό. Λες και το ζητούμενο είναι να είναι και άνετα! Αλλά να δεις που θα βγει καμια ΜΚΟ να μας πει ότι το αιρκοντίσιον είναι «ανθρώπινα δικαιώματα».

      • Γιώργος avatar
        Γιώργος @ ΚΜ 11/08/2013 16:35:26

        Βγήκε...

      • Scarface avatar
        Scarface @ ΚΜ 11/08/2013 21:12:10

        Ποια μκο, βγηκε ο syriza ο ιδιος δια στοματος του κ. Τσουκαλα!!! Και υπαρχουν ανθρωποι που τους ψηφιζουν!!!

  3. je ne regrette rien avatar
    je ne regrette rien 11/08/2013 01:47:37

    ... Ηταν θέμα χρόνου. Είθε να μην σκοτωθεί κανένα παληκάρι της αστυνομίας πάλι.
    Τι σκοπεύει να τούς κάνει όλους αυτούς ο Δένδιας; Πόσους ακόμη;
    Και γιά...πόσο καιρό ;
    Ερωτήματα πού μένουν αναπάντητα.

    • Μ.Β avatar
      Μ.Β @ je ne regrette rien 11/08/2013 11:21:06

      Καλημέρα. Με τόση περιποίηση, που να θυμηθούν τη χώρα προέλευσης και πως να τη νοσταλγήσουν ώστε να μας ζητήσουν το δωρεάν εισιτήριο επιστροφής που τους παρακαλάμε ν΄αποδεχτούν;

  4. kat avatar
    kat 11/08/2013 07:37:06

    Oχι καλέ, δεν τα ξέρετε καλά. Τα καινούργια τους σεντόνια δεν ήταν Laura Ashley....

  5. WY avatar
    WY 11/08/2013 09:42:36

    Μήπως δέν είχε χλωριωθή ή πισίνα τους?
    Τά κακόμοιρα!!!!

    Στήν Χαλυβουργική άμεσα!!!!!

    • κάποιος avatar
      κάποιος @ WY 11/08/2013 11:11:03

      Για να καταλάβω. Προτείνεις να τους χρησιμοποιήσουμε ως σκλάβους, οι οποίοι θα δουλεύουν τζάμπα για κάποιον ιδιώτη, παίρνοντας τις δουλειές Ελλήνων;

      • Έλλην avatar
        Έλλην @ κάποιος 11/08/2013 12:13:03

        Έτσι δεν καταντήσανε τους Έλληνες; σκλάβους στα χυτήρια της Χαλυβουργικής και της κάθε Χαλυβουργικής;
        Γιατί όταν δουλεύεις για 500 ευρώ και να σε πληρώνουν όποτε ''ευκαιρείται'' ο εργοδότης σκλάβος δεν είσαι;

        • WY avatar
          WY @ Έλλην 11/08/2013 18:50:31

          Eγώ αναφέρομαι στήν ΕΞΑΥΛΩΣΗ ΤΟΥΣ!!!!

          • Ατσαλάκωτος avatar
            Ατσαλάκωτος @ WY 12/08/2013 12:26:59

            Υπάρχουν και τέτοιες απόψεις "στυλάκι WY" σήμερα 13/08/2013 ?????????????
            Ζήτω τότε που χαντακωθήκαμε σαν άνθρωποι, σαν Χριστιανοί, σαν έλληνες και σαν ευρωπαίοι

          • WY avatar
            WY @ Ατσαλάκωτος 12/08/2013 15:00:04

            Καί φυσικά στήν Χαλυβουργική,μαζί μέ τούς νταβατζήδες τους!!!!!!

      • occultist avatar
        occultist @ κάποιος 11/08/2013 14:44:15

        @κάποιος
        Οχι σε Ιδιώτη, αλλά για το κράτος. Το κράτος θα τους παρέχει τροφή και στέγη (οπως ήδη γίνεται στην Αμυγδαλέζα) και θα τους νοικιάζει σε οποιον χρειάζεται εργατικά χέρια που δεν πάνε Ελληνες (Μανωλάδα). Ετσι απο το ενοίκιο και τα έξοδα διαμονής τους στην χώρα θα καλύπτουν (που σήμερα τα επιβαρνεται ο Ελλην φορολογούμενος), αλλά και μη ελπίζοντας ποτέ να δουν χρήματα στα χέρια τους θα την κάνουν για άλλους προορισμούς.

        • φφ avatar
          φφ @ occultist 12/08/2013 11:56:11

          Εχω μια λύση να προτείνω. Βάζουμε 10.000 ποδήλατα συνδεδεμένα με γεννήτρια παραγωγής ενέργειας. Τους βάζουμε 8 ωράκι να κάνουν ποδήλατο και να παράγουν ενέργεια. Σε αντίτιμο τους παρέχουμε τη διαμονή στο container και φαγητό. Έτσι και παραγωγικοί είναι και μπορούν να ζητήσουν πιο ανθρώπινες συνθήκες. Όποιος δεν θέλει του δίνουμε sleeping bag και κοιμάται έξω απο το container και φαί απο τα αποφάγια των άλλων. Σκληρο??? Νομίζω πως και οι ίδιοι θα το προτιμούσαν. Όταν το πάρουν απόφαση να φύγουν, τους κάνουμε δώρο το ποδήλατο και ξεκινάνε ορθοπεταλιά για Πακιστάν (σας γλύτωσα και τα αεροπορικά) Τι λέτε?

          • Έλλην avatar
            Έλλην @ φφ 12/08/2013 17:29:36

            αν κατέβεις στις εκλογές , σε ψήφισα αβλεπί!

          • φφ avatar
            φφ @ Έλλην 13/08/2013 10:17:10

            Χαχα, ευχαριστώ Ελλην!

  6. dem avatar
    dem 11/08/2013 11:32:23

    Υπάρχει λύση για το λαθρομεταναστευτικό πρόβλημα της Ελλάδας; (και ουχί μόνον); Γνωρίζοντας οτι αν έγραφα σε ένα "ψευτοπροοδευτικό" σάϊτ θα χαρακτηριζόμουν συλλήβδην ρατσιστής τολμώ να προτείνω μερικά πράγματα που γνωρίζουν άπαντες...
    1. Ο ΓΑΠ κατάργησε τα ναρκοπέδια στον Έβρο. Άμεση επανενεργοποίησή τους.
    2. Όταν βυθίζουν επίτηδες τις βάρκες τους και πέφτουν στο νερό για να ακολουθήσει η επιχείρηση διάσωσης από τους Έλληνες ναυαγοσώστες, να μην πάει κανείς να τους σώσει.
    3. Όσοι προωθούνται βάσει σχεδίου από Τουρκία στα νησία μας ( Λέσβο, Σάμο, Χίο κ.λ.π.) να επαναπροωθούνται την ίδια νύχτα από τα νησία στην Τουρκία συνοδεία βατραχανθρώπων ( χρειάζονται @@ γι' αυτό ).
    4. Όσοι συλλαμβάνονται στην επικράτεια να είναι παράνομα στην Ελλάδα να προωθούνται στις Ευρωπαϊκές χώρες επιλογής τους, ας βρεθεί ένας τρόπος έστω και στα κρυφά, παρανόμως...
    5. Οσοι δεν μπορούν να φυγαδευτούν για Ευρώπη, να σταλούν σε δυό τρία νησιά ( π.χ. Μακρόνησο) και από εκεί σταδιακά να τοποθετούνται σε ναυλωμένα καράβια με προορισμό τις χώρες τους. π.χ. ένα καράβι φορτωμένο με πακιστανούς, Ιρανούς, Μπάγκλα, μπορεί να "πιάσει" στα αντίστοιχα λιμάνια των χωρών αυτών και να αδειάσει το "φορτίο" του.
    Περιπατώντας στους άδειους δρόμους της Αθήνας αντικρύζει κανείς αυτές τις μέρες ΜΟΝΟ λαθρομετανάστες και εικόνες Καμπούλ. Κάποιοι από αυτούς που έχουν ανοίξει και μαγαζιά έχουν νόμιμα χαρτιά;;;; Αυτοί που νοικιάζουν τα περίπτερα στην Ομόνοια είναι νόμιμοι;;; Πότε θα σταματήσουμε να είμαστε κράτος Μπ@ρντέλο;; Ή ο νόμος αφορά μόνο τους ντόπιους και όχι τους παράνομους αλλοδαπούς;;Δώστε λύσεις άμεσα γιατί βλέπω την ΧΑ να υπερβαίνει το 20% στις επερχόμενες εκλογές.

    • helios avatar
      helios @ dem 11/08/2013 12:18:55

      η αθηνα(και οχι μονο) πραγματι παρουσιαζει μια αθλια εικονα,ουσιαστικα ειναι σαν να εχει παραδοθει.


      Όσους δεν μπορείς να τους στείλεις κατευθείαν πίσω στις πατρίδες τους, τους πηγαίνεις σιγά σιγά στον φράχτη πάνω στον Έβρο και αφού ενσωματώσεις κάποιες πόρτες στον φράχτη τις ανοίγεις και τους στέλνεις απέναντι από όπου και εισέβαλαν αρχικά. Τέτοιες επιχειρήσεις είναι πλέον απαραίτητες καθώς όλοι το καταλαβαίνουμε πλέον ότι είμαστε σε πόλεμο.

      Θα πρέπει η ελληνική κυβέρνηση να πιέσει τις Βρυξέλλες ώστε να συναφθούν συμφωνίες επαναπροώθησης μεταναστών μεταξύ της Ε.Ε. ως σύνολο (έτσι θα ασκηθεί πολύ μεγαλύτερη πίεση προς τις χώρες αυτές) και χωρών, όπως το Αφγανιστάν, το Πακιστάν, διάφορες χώρες της Αφρικής κ.λπ. ….

      Δεν καταλαβαίνω γιατί τους αφήνουν να πατήσουν σε ελληνικό έδαφος. Θα μπορούσαν στα διάφορα θαλάσσια περάσματα να τοποθετηθούν ειδικώς διαμορφωμένα πλοία στα οποία θα μεταφέρονται οι λαθρομετανάστες όταν θα μαζεύονται από τη θάλασσα, να μην πατήσουν δηλαδή έδαφος. Στα πλοία αυτά εκτός από τους γιατρούς θα πρέπει να υπάρχουν και αξιωματούχοι της Ε.Ε., έτσι η πίεση προς την Τουρκία θα είναι ακόμα μεγαλύτερη. Αν η Τουρκία δεν θα δέχεται την επαναπροώθηση των λαθρομεταναστών θα πρέπει να κλείνουν τα σύνορα.
      Και όπως είπα παραπάνω όπως μας τους φορτώνει η Τουρκία έτσι και εγώ μέσω επιχειρήσεων – αστραπής θα τους ξεφόρτωνα πίσω. Και εάν δεν μπορούσα όλους σίγουρα ένα σημαντικό ποσοστό.

      • dem avatar
        dem @ helios 11/08/2013 12:36:27

        Συμφωνώ, αλλά όπως έγραψα και παραπάνω εκτός από την πολιτική βούληση και τους οικονομικούς πόρους (μέσω ΕΕ) γι' αυτά τα μέτρα χρειαζονται πάνω απ' όλα "γκατς" που λένε και οι Αμερικάνοι. Επρεπε να έχουμε αντιληφθεί εδώ και 20 χρονια, που κυβερνάει το προδοτικό πασοκ, οτι βρισκόμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση με το λαθρομεταναστευτικό. Δλδ η πατρίδα μας έπρεπε να είχε τεθεί προ πολλού σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης, σε κατάσταση εμπόλεμη. Αυτή είναι η αλήθεια και η κατάσταση θα χειροτερεύει συνεχώς.

    • occultist avatar
      occultist @ dem 11/08/2013 15:01:23

      @dem
      Τόσα ξερονήσια έχει η Ελλάδα. Να μεταφερθούν σε αυτά και με προσωπική εργασία αφού σπάσουν τα βράχια και τα ξεχερσόσουν να τα μεταμορφώσουν σε μικρούς παράδεισους. Ή να οιδομήσουν μονάδες αφαλάτωσης, ή ανεμογεννήτριες, ή φωτοβολταικά. ( Ετσι ολες οι βραχονησίδες εντάσσονται στην ΑΟΖ). Αν τους αρέσει. Εάν οχι, τότε να ζητήσουν παλλινόστηση. Το μυστικό σε κάθε πρόβλημα είναι να μετατρέπεις το μειονέκτημά σου σε πλεονέκτημα.

    • Τσάρο; avatar
      Τσάρο; @ dem 12/08/2013 03:40:03

      """"5. Οσοι δεν μπορούν να φυγαδευτούν για Ευρώπη, να σταλούν σε δυό τρία νησιά ( π.χ. Μακρόνησο) και από εκεί σταδιακά να τοποθετούνται σε ναυλωμένα καράβια με προορισμό τις χώρες τους. π.χ. ένα καράβι φορτωμένο με πακιστανούς, Ιρανούς, Μπάγκλα, μπορεί να “πιάσει” στα αντίστοιχα λιμάνια των χωρών αυτών και να αδειάσει το “φορτίο” του."""

      Δεν γίνονται αυτά.

      Πως θα αποδείξεις ότι είναι Πακιστανοί, κλπ; Θα σου δείξουν τα χαρτιά τους;

      Και θα σε αφήσει π.χ. το Πακιστάν να αδειάσεις μια καραβιά άσχετους;

      Πως και με ποιό τρόπο;

  7. martios avatar
    martios 11/08/2013 12:42:51

    Αν το εμπόδιο για τον οικειοθελή επαναπατρισμό τους αποτελεί η άρνηση υπογραφης της σχετικής δηλώσεως,τότε ας αναλάβει την πειθώ τους οΚασιδιάρης.

  8. ENAS avatar
    ENAS 11/08/2013 15:04:02

    Το λαθρομεταναστευτικο ειναι ενα απο τα γνωρισματα της γενικοτερης κοινωνικοπολιτικης αποδομησης και αποσυνθεσης της ελληνικης κοινωνιας που ειναι εν εξελιξει τις τελευταιες δεκαετιες μετα την μεταπολιτευση. Ο Ελληνας των νεων γενεων σε καθε επιπεδο του πολιτικου γιγνεσθαι ειτε απλος πολιτης ειτε ηγετης ειτε αγροτης εχασε τον διαχρονικο κοσμοπολιτικο χαρακτηρα του. Και αυτο οχι απο ατομικη επιδιωξη αποκλειστικα αλλα μεσα σε ενα ευρυτερο πλαισιο κοινωνικοπολιτικου ανθελληνισμου. Ας αφησουμε τους ορους εθνικισμος και αλλες παρομοιες αλλοτροιωτικες εκφρασεις και ας επιδωθουμε στα βαθια αιτια αυτης της στοχαστικης συγχυσης γυρω απο το ζητημα του εθνους. Το μονο σιγουρο ειναι πως η σημερινη εννοια του εθνους "δολοφονησε" την ελληνικοτητα με αποτελεσμα να περιοριζομαστε σε πολιτικες ημιμαθειας που δεν λαμβανουν σοβαρα υπ οψιν ζητηματα ζωτικης σημασιας για την χωρα οπως την σαφη και αυστηρη εφαρμογη σοβαρης μεταναστευτικης πολιτικης εκ μερους ολων των κομματικων παραταξεων της χωρας. Ενδοκρατικες διακκοματικες δοιχονιες ειναι καθ ολη την ωρα εν εξελιξει αναζητωντας δονκιχωτικες μαγικες λυσεις με δηθεν διεθνικες καθωσπρεπιστικες σοβαρες συμφωνιες που αγνοουν τα βαθυτερα αιτια της καταστασης. Ουσιαστικα το χθεσινο συμβαν ειναι η ανακαλυψη της ουρας του αρουραιου που σημαινει ειμαστε ακομα στην αρχη τελους. Η γνωστη λαικη φραση "μαυρισε η αθηνα τα τελευταια χρονια" φερνει στην επιφανεια το ερωτημα " και αυτοι με την μεσογειακη επιδερμιδα ποια διαφορα κανουν τι υπερασπιζονται ποιες αξιες ποια τα αρχετυπα και τα προτυπα τους?"... Αν λοιπον δεν κατανοησουμε πως βιωνουμε μια πολιτισμικη κριση δεν θα ειμαστε σε θεση να λυσουμε κανενα προβλημα με απολυτη επιτυχια ιδιαιτερα το μεταναστευτικο!

  9. γιώργος πιπερόπουλος avatar
    γιώργος πιπερόπουλος 11/08/2013 18:09:31

    Επειδή στην Πατρίδα μας, Ελλάδα της συμφιλίωσης ΝΔ-ΠΑΣΟΚ υπό την ‘ευγενή χορηγία της τρόικα’, εάν δεν σας κάνει κόπο ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω κείμενο που δημοσιεύθηκε εδώ και σε πολλά άλλα blogs τον Οκτώβριο του 2012

    http://piperopoulos.blogspot.com/2012/10/blog-post_4.html

  10. Scarface avatar
    Scarface 11/08/2013 21:16:52

    Αυτοι ολοι στην πατριδα τους κοιμουνται καταχαμα σε χωματινες καλυβες του ενος δωματιου ολοι μαζι αγκαλια με τις γιδες και τις κοτες τους. Η αμυγδαλεζα ειναι πενταστερο ξενοδοχειο για τα δεδομενα τους.

  11. yiannos avatar
    yiannos 11/08/2013 21:30:23

    Καθημερινά επισημβαίνουν γεγονότα που υπενθυμίζουν στους Έλληνες τη διάλυση του κράτους και την ανικανότητα και αναποφασιστηκότητα της κυβέρνησης.

    ΥΓ:

    Στην ΕΡΤ παρουσιάζεται η άποψη του προέδρου των Πακιστανών αλλά κανενός Έλληνα αξιωματούχου.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ yiannos 12/08/2013 10:48:38

      ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Στην κατειλημμένη από συμμορίτες τέως ΕΡΤ.

  12. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 11/08/2013 22:49:49

    Προφανώς την εξέγερση θα την ξεκίνησε αυτός που ήταν η σειρά του να φοράει τις παντόφλες για όσους γνωρίζουν.Εκ περιτροπής κάποιος παριστάνει την... κάποιαν για να εξυπηρετούνται όλοι οι άλλοι.Αλλά χωρίς κλιματισμό θα αρνηθηκε να παρεχει υπηρεσιες και εχει όλα τα δίκια του κόσμου

  13. τοξο avatar
    τοξο 12/08/2013 00:03:36

    Από Μπάγκλα Ντες στην Ελλάδα ,δεν έρχονται ποδαρόδρομο.Χρησιμοποιούν ή πλοίο ή αεροπλάνο.Ποιός πληρώνει τα έξοδα;Τουλάχιστον μέχρι την Τουρκία;Λένε κάτι όταν συλλαμβάνονται ;Υπάρχουν κυρώσεις γιά τους χρηματοδότες;

    • Κώστας Σταματάκης avatar
      Κώστας Σταματάκης @ τοξο 12/08/2013 07:24:35

      Ποιος πληρώνει τα έξοδα;
      Οι ίδιοι που χρηματοδοτούν τον πόλεμο στη Συρία. Οι ίδιοι που χρηματοδοτούν την Αλ Καϊντα στη Συρία , που έχει αναλάβει εργολαβικά να τρομοκρατήσει και να εξολοθρεύσει όλους τους χριστιανούς στη Συρία. Οι ίδιες χώρες που έχουν αναλάβει τον εξισλαμισμό όλης της Ευρώπης. Η Σαουδική Αραβία και το Κατάρ με συμπαραστάτη την Τουρκία του Ερντογάν.

      Διαβάστε και μελετήστε τι συμβαίνει στην Ευρώπη με την τεράστια αύξηση του πληθυσμού των μουσουλμάνων λαθρομεταναστών. Στα δύο τελευταία τεύχη στα Επίκαιρα ο Ηλιάδης, δίνει μια φρικιαστική εικόνα του μέλλοντος των παιδιών μας και τω μυστικών σχεδίων της μουσουλμανικής αδελφότητας (σύμμαχοι των Ναζί στο Β Παγκόσμιο πόλεμο) για εξισλαμισμό της Ευρώπης και εξαφάνιση των χριστιανών. Στα σχέδια τους αυτά έχουν για βοηθούς και την χαζοχαρούμενη αριστερά τύπου ΣΥΡΙΖΑ στην Ευρώπη.

      • WY avatar
        WY @ Κώστας Σταματάκης 12/08/2013 09:12:10

        Ό ισλαμικός επεκτατισμός καί κατ΄ επέκταση ό εξισλαμισμός τής Ευρώπης (κυρίως Αύστρία + Γερμανία),μέσω τής λαθρομετανάστευσης,ήταν μία
        από τίς κύριες αιτίες, τής πτώσης τής Δημοκρατίας τής Βαιμάρης!!!

        • φφ avatar
          φφ @ WY 12/08/2013 12:07:52

          Χαλαρώστε ρε με τις Βαιμάρες και τους εμφύλιους. Τελευταία φορά που κοίταξα την ημερομηνία στον υπολογιστή έγραφε 2013. Το 2008 αν έλεγες Βαιμάρη σε κοιτάζαν με το βλέμμα της αγελάδας και τώρα που έχουν γίνει όλοι Ιστορικοί και κοινωνιολόγοι. Το ότι δεν έχουμε λεφτά δεν σημαίνει πως πρέπει να γίνουμε ζώα και να σκοτωνόμαστε ούτε ότι πρέπει να ανεβάσουμε το δικό μας Χίτλερ της κακιάς ώρας. Αξιοπρέπεια δουλειά και μπόρα είναι θα περάσει. (Ελπίζω δηλαδή) Χωρίς παρεξήγηση φίλε μου που γράφεις το σχόλιο. Σε καταλαβαίνω έχουμε πνιγεί απο τα προβλήματα. Αλλά το να ψάχνουμε τους εχθρούς που μας κατέστρεψαν και τους υπαίτιους της κατάντιας του κρατους μας και να καταλήγουμε πως αυτοί είναι οι ξυπόλητοι μαύροι και όχι οι πάμπλουτοι κλέφτες πολιτικοί δεν είναι λίγο αστείο?

          • WY avatar
            WY @ φφ 12/08/2013 14:37:02

            Μάλλον εξοργισμένο σέ ## κόβω ## κι ίσως όχι άδικα!!!
            Εάν όμως δέν αναγνωρίζεις τούς λάθρο,ώς ένα;ν από τούς Μεγαλύτερους

          • WY avatar
            WY @ WY 12/08/2013 14:55:34

            Ολοκληρώνω τό σχόλιο.
            .....................................................

            Μάλλον εξοργισμένο σέ ## κόβω ## κι ίσως όχι άδικα!!!
            Εάν όμως δέν αναγνωρίζεις τούς λάθρο,ώς έναν από τούς Μεγαλύτερους Εθνικούς Κινδύνους τότε ,μάλλον θά πρέπει νά ## ξαναδιαβάσης,ώστε νά ξαναθυμηθής, τήν Ιστορία ## καί νά ##βολτάρης## επίσης στούς τόπους/πόλεις/χωριά τής χώρας μας,πού # εκτρέφονται## καί πολλαπλασιάζονται αυτοί!!
            Επίσης μία ταπεινή ερώτηση πρός τό Υπ.Οίκ. νά υποβάλλης,σχετικά μέ πόσο στοιχίζει στήν Ελληνική Οικονομία-Ελληνα φορολογούμενο/ετησίως,ή λαθροπαρουσία τους!!

            Όσον φορά δέ διά τά αίτια τής πτώσης τής Δημοκρατίας τής Βαιμάρης,εάν θυμόσουν τίς ιστορικές αναφορές από τήν περίοδο αυτή,τότε θά ήταν εύκολο νά καταλάβης,ότι ή Δημοκρατία μας σήμερα,παρουσιάζει ΑΚΡΙΒΩΣ τά ίδια συμπτώματα σήψης (πολιτική καί κοινωνική),πού παρουσίαζε καί ή Δημοκρατία τής Βαιμάρης,πρίν τήν παταγώδη πτώση της.

  14. kat avatar
    kat 12/08/2013 08:08:25

    Ειπε ο δήμαρχος Αχαρνών ,αν δεν κάνω λάθος το πρόσωπο, οτι η Ευρωπαική Ένωση μας δίνει 100 ευρώ την ΗΜΕΡΑ,για ΚΑΘΕ λαθρομετανάστη...Είναι δυνατόν!!!!!

    • φφ avatar
      φφ @ kat 12/08/2013 12:03:39

      70 ευρώ άκουσα. Κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια στην υγειά των κακομοίρηδων. Κάποιοι παρακαλάνε να μη φύγει κανένας. Κάποιοι άλλοι πάλι είναι τα κορόιδα που τους ψηφίζουν

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ kat 12/08/2013 12:08:36

      Κάποτε έλεγαν 50 ευρώ, τώρα λένε 100. Αύριο θα γίνουν 200, έτσι ώστε να παρακαλάμε και για άλλους λαθροεποίκους, όπως ονειρέυονται

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ Θησειώτης 12/08/2013 12:09:21

        ...ονειρεύονται....

  15. kkourk avatar
    kkourk 12/08/2013 15:48:12

    Νομίζω ότι ξεχάσατε το βασικότερο μέτρο. Σε κανέναν και στα παιδιά των παιδιών του, που έχει έρθει παράνομα, ελληνική υπηκοότητα. Όσα χρόνια και να είναι στην Ελλάδα, όσα πανεπιστήμια κι αν έχει τελείωσει. Ας είναι και Ανετοκούμπο.

  16. τρικαλινος avatar
    τρικαλινος 13/08/2013 01:48:20

    Οι ελληνες παρανομοι μεταναστες σε αμερικη αυστραλια κλπ τι λενε γιαυτο??

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ τρικαλινος 13/08/2013 02:58:56

      Ταξί γεμίζουν αυτοί που λες;

    • kkourk avatar
      kkourk @ τρικαλινος 13/08/2013 14:23:07

      Αν πρόσεξες λέω "ήρθαν παράνομα" δηλαδή χωρίς χαρτιά. Ξέρεις κανένα Έλληνα να φεύγει χωρίς διαβατήριο ή ταυτότητα από Ελλάδα? 'Η και να σχίζει τα χαρτιά του εκει που πάει για να μην τον αναγνωρίσουν? Εκτός απο 5-10 εγκληματιες που τους ψάχνει η αστυνομία. Οπότε φαντάζομαι 'οτι τουλάχιστον το 50% αυτών που δεν έχουν διαβατήριο μάλλον τους ψάχνει η εκεί αστυνομία.
      ΥΓ. Άλλο μετανάστης με διαβατήριο και άλλο χωρίς διαβατήριο

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ τρικαλινος 14/08/2013 11:10:43

      Δεν λένε τίποτε, διότι φοβούνται μην ακουστούν και απελαθούν. Εκεί, ξέρεις, υπάρχει μία λέξη, expulsion, η οποία εδώ έχει ξεχαστεί προ πολλού.