20/11/2009 20:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εν αναμονή των νέων δημοσκοπήσεων



Πέντε δημοσκοπήσεις θα δουν το φως της δημοσιότητας αυτό το Σαββατοκύριακο για την εκλογή του νέου προέδρου στη ΝΔ. Οι τέσσερις (MRB, Alco κλπ) βγάζουν σταθερά μπροστά τον Σαμαρά με διαφορές της τάξης 3,5% …… ΕΚΠΛΗΞΗ,  ΕΚΠΛΗΞΗ (να μην την χαλάμε και στις καημένες τις εφημερίδες που θέλουν να πουλήσουν )

 Μόνο μια δημοσκόπηση βγάζει μπροστά τη Ντόρα Μπακογιάννη. Έγινε από FOCUS του επισήμου δημοσκόπου της κ. Φλέσσα στην «Απογευματινή» του κουμπάρου της κ. Μαρινάκη, μεταξύ άλλων.

 Στη φωτογραφία: Ποιος είπαμε ότι κάθεται  δίπλα στον Ισίδωρο και τον Μιχάλη;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γώγος avatar
    γώγος 20/11/2009 20:48:40

    ξεβράκωμα κανονικό...μπράβο ρε μαγκες

    η φωτογραφική επιμέλεια "τα σπάει"

  2. DION FROM HLEIA avatar
    DION FROM HLEIA 20/11/2009 20:55:48

    ΠΡΟ 10΄ Ο ΧΑΤΖΗ(ΝΤΟΡΑΚΗΣ)ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΣΤΟ ALTER ΑΝΕΦΕΡΕ ΜΟΝΟ ΤΗ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ ΤΗΣ FOCUS, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΤΟΥ ΧΑΛΑΓΑΝ ΤΗ ΣΥΝΤΑΓΗ. ΑΝΤΕ ΡΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ ΝΑΣΕ ΔΟΥΜΕ ΑΠΟ 30/11 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΥΦΤΕΙΣ.

  3. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 21:07:05

    Μπράβο ρε φακτωρ. Έτσι, για να μη μας πιανουν κοροιδα. Παντως ο Χατζηλαλάκης το εχει παρακανει. Ακομη και το MEGA, εχει αλλαξει γραμμη γιατι εχει καει ηδη μια φορα προ διετιας οταν στηριζε Βενιζελο. MEGA τηρει αυστηρη ουδετεροτητα. Μονο ο Χατζηλαλακης εμεινε να στηρίζει την Οσία Θυγατέρα..

    • kanis avatar
      kanis @ ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 23:40:49

      Μην το λες! Η Τρέμη εξακολουθεί, να μας χαμογελάει με το ζόρι και να συέται και να λυγέται, μόνο σαν δει κανέναν απο την Ντοροπαρέα! Τα αυτά δια τον Πρετεντέρη, που μόλις ακούσει την λέξη Σαμαράς ..θυμάται να κρατά σημειώσεις με βλέμμα βλοσυρό!

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 21:10:30

    Η ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ του κουμπαρου της Ντόρας δινει τη Μητσοτακαινα 0,9% μπροστά!!!Η ΗΜΕΡΗΣΙΑ του Σαββατου δινει Αντωνη μπροστα 3,4 στον πρωτο γυρο και 4,9 στον δευτερο. Ο Κύρτσος στον ΑΝΤ1 είπε πως το κλειδί είναι το μέγεθος της συμμετοχης στην ψηφοφορια. Στην κοινωνια υπαρχει ρευμα υπερ Σαμαρα, είπε. Όσο περισσότεροι ψηφισουν τοσο καλυτερα για τον Αντώνη. Μικρη συμμετοχή θα σημαίνει κανουν κουμαντο οι μηχανισμοι. Ειναι χρέος μας να πάμε ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΠΗ και τις 2 Κυριακές.

  5. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 20/11/2009 21:31:32

    Τώρα που μιλάτε για την δημοσκόπηση της FoCUS ήταν η μόνη που παρουσιάσε ο νικολάκης στο ALter και μάλιστα αναφέρθηκε 2-3 φορές ότι η Ντόρα πέρασε μπροστά, «πήρε Κεφάλι πάλι» ανέφερε ο νίκος μας!!!

    Κοιτώντας όμως ποιο προσεχτικά την δημοσκόπηση τι είδα;;;;

    Ότι και στην προηγούμενη μέτρηση ήταν πάλι μπροστά η Ντορίτα μας!!!!!

    Τότε αλήθεια κύριε Νίκο μας πως πέρασε η Ντόρα μπροστά; πως προκύπτει αυτό; συγκρίνοντας διαφορετικές δημοσκοπήσεις;

    Αλήθεια τις διαφορές επι της % της παρούσας μέτρησης και της προηγούμενης τις είδατε; ή τις είδα μόνο εγώ;

    Είναι η δεν είναι μικρότερες οι διαφορές Ντόρας-Σαμαρά από την προηγούμενη μέτρηση; Γιατί εγώ από όσο πρόσεξα είδα ότι είναι!!!!

    Συνεπώς κύριε Νίκο μας ορθότερο δεν ήταν να πούμε αντί για το ότι «πέρασε μπροστά η Ντόρα» -που ήταν μπροστά και στην προηγούμενη μέτρηση- να πούμε ότι ΣΑΜΑΡΑΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΝΤΟΡΑ ΜΑΣ? (σ.σ. στην μοναδική δημοσκόπηση που δίνει την Ντόρα μπροστά)

    Υ.Γ. Όταν δείχνετε πλάνα στο ALTER από τις συγκεντρώσεις Σαμαρά-Ντόρας τουλάχιστον ας τους δίνετε και το ίδιο χρόνο για τους τύπους και για να κρατάμε λίγο τα προσχήματα, όχι το μισό χρόνο στο Σαμάρα! ...μην μας αναγκάσετε να ανεβάσουμε χρονομετρημένα βιντεάκια στο youtube!

    • Υ. avatar
      Υ. @ «Κασσάνδρα» 20/11/2009 21:45:35

      Κατά παραγγελία δημο(σ)κοπήσεις, από κατά συρροή διαπλεκόμενους, παρουσιαζόμενες από
      κατ’ επάγγελμα μισθοδοτούμενους!

      • «Κασσάνδρα» avatar
        «Κασσάνδρα» @ Υ. 20/11/2009 21:57:11

        Φίλε δεν ξέρω τι γίνετε ούτε και με ενδιαφέρει το θέμα είναι άλλο τουλάχιστον μην μας κάνουν το μαύρο άσπρο μπροστά στα μούτρα μας.

        Τέλος ας είμαστε προσεκτικότεροι στους χαρακτηρισμούς.

        • Υ. avatar
          Υ. @ «Κασσάνδρα» 20/11/2009 22:14:26

          Φίλη, μάλλον εννοείς το σχόλιο μου για προσοχή στους χαρακτηρισμούς, οπότε σου απαντώ.
          ·Κάποιος δίνει τη παραγγελία της δημοσκόπησης
          ·Η διαπλοκή με τις δημοσκοπήσεις είναι γνωστή στους πάντες (προεκλογικές αναρτήσεις και σχόλια στο ΑΝΤΙ, και όχι μόνο)
          ·Δε πιστεύω ο Χ#Νικολάκης να δουλεύει τσάμπα, και να μην βρίσκεται σε κάποια μισθοδοσία.
          Τέλος ας είμαστε προσεκτικότεροι στους χαρακτηρισμούς επί των χαρακτηρισμών.

  6. george avatar
    george 20/11/2009 21:33:14

    ο Χατζηλαλάκης χρωσταει στην Αγία οικογένεια.Δεν ειχε μπαμπά Υπουργό.

    • kanis avatar
      kanis @ george 20/11/2009 23:43:27

      Ο Χατζηλαλάκης απο τη δεκαετία του 80 δουλεύει για να βγεί το Μητσοτακέικο μπας και τον κάνουν και κείνον υπουργό...Προηγούνται, όμως άλλοι γόνοι... Αυτό δεν το χει πάρει χαμπάρι;

      • remali avatar
        remali @ kanis 20/11/2009 23:49:58

        Βιαζεται και κανει χοντρα λαθη.Εβαλε ψηφοφορια στο μπλογκ του ασπονδου φιλου του ποιος ειναι καλυτερος για αρχηγος στη νδ με τον εαυτο του μεσα.
        Αρχιζει να φτιαχνει παρακαταθηκη φαινεται.

        • kanis avatar
          kanis @ remali 20/11/2009 23:51:43

          Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις υπερκόπωσης δεν αρχίζουν χάπια;

      • remali avatar
        remali @ kanis 20/11/2009 23:57:44

        Το μονο χαπι γι αυτους ειναι η εξουσια! Γι αυτο ειναι επικινδυνοι!

        • kanis avatar
          kanis @ remali 21/11/2009 00:04:37

          Υπάρχουν και τα κέντρα αποτοξίνωσης!

        • remali avatar
          remali @ remali 21/11/2009 00:19:52

          οι νεοδημοκρατες την επομενη Κυριακη αν ειναι εξυπνοι μπορουν να τους κανουν μια εισαγωγη σ' αυτα και να αποτοξινωθουν μια και καλη και αυτοι και η κοινωνια!

        • kanis avatar
          kanis @ remali 21/11/2009 00:21:12

          για το καλό τους, αν μη τι άλλο!

        • remali avatar
          remali @ remali 21/11/2009 00:27:18

          θελει προσοχη γιατι δεν εχει κριθει τιποτα ακομα... και οι αλλοι χοντραινουν το παιχνιδι ασχημα.Με τους μηχανισμους δεν παιζουν!Και προσοχη στο δρομο!
          Ο νωων νοητω.

        • loretta avatar
          loretta @ remali 21/11/2009 00:33:15

          Remali και ΚΑΝΙς

          Ο κινδυνος ειναι στην αθηνα πουθενα αλλου στην ελλαδα

        • kanis avatar
          kanis @ remali 21/11/2009 00:48:39

          καλώς ή κακώς, loretta, όλο το παιχνίδι στην Αθήνα παίζεται

  7. gmarvel avatar
    gmarvel 20/11/2009 22:14:24

    Όχι μόνο ο Χατζηλαλακης είχε μπαμπά υπουργό που στη τελευταία εκθεση Θεσσαλονικης που παρεστει ο Μητσοτακης σαν προθυπουργος του είχε ρίξει τετοιο γλυψιμο του ψηλου που δεν λεγεται,ο Μητσοτάκης δεν είχε κάνει τον Χατζηλαλακη υπευθυνο μαθητικου την νυχτα που ξηλωσε τον Μιχαλολιακο και τους άλλους,δικο τουπαιδι είναι ..

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ gmarvel 20/11/2009 22:46:06

      Τη νύχτα του Αγίου Βαρθολομαίου που ξήλωσε τους πραγματικούς αγωνιστές της ΟΝΝΕΔ για να τοποθετήσει τα πιόνια της Ντόρας.

      • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
        ΓΙΑΝΝΗΣ @ Κώστας Θ. 21/11/2009 00:43:34

        Τα πιόνια και κάτι περισσότερο..., αλλά τελοσπάντων... Η κυρία μοιράζει αγωγές και πρεπει να προσέχουμε τί λέμε. Ζητάει 3 εκατομ απο τριανταφυλλόπουλο, λεγοντας μάλιστα πως της φτάνουν για τα γεράματά της!!Μαυρόψυχη

  8. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 20/11/2009 22:35:21

    βάζουν και τα ...μεγάλα μέσα από τας Ευρώπας τώρα:
    (από το Ελληνικό Καφενείο)
    ΝΔ: Η σύγκρουση για το ντιμπέιτ και ο αόρατος μαέστρος
    Γράφει ο Daemon

    Για όσους παρατηρούν εκ του σύνεγγυς τη συνεχιζόμενη μάχη για την ηγεσία της Νέας Δημοκρατίας (χωρίς να κουραστούν ή να βαρεθούν από την αφόρητη πλήξη, αυτό θα πει επαγγελματίες!) ασφαλώς έχουν σημειώσει ορισμένα υπόγεια ρεύματα που επηρεάζουν τον εκλογικό αγώνα και διαμορφώνουν νέα δεδομένα για την ώρα της κάλπης.

    Η αιφνιδιαστική πρόταση της Ντόρας Μπακογιάννη για τηλεοπτικό debate, την οποία σήμερα απέρριψε εμμέσως πλην σαφώς ο Αντώνης Σαμαράς, σε συνδυασμό με την πλήρη κινητοποίηση του (τεράστιου) μηχανισμού της πρώην Υπουργού Εξωτερικών, διαμορφώνουν νέα δεδομένα τα οποία, αν και δεν φαίνεται να ανατρέπουν το δημοσκοπικό προβάδισμα του Αντώνη Σαμαρά, εν τούτοις δημιουργούν προϋποθέσεις πίεσης από πλευράς Μπακογιάννη, που σχεδιάζει την τελευταία εβδομάδα να περάσει στην αντεπίθεση.

    Παράδειγμα: Σε πρόσφατη κλειστή συνάντηση που έγινε μεταξύ αξιωματούχων από διαφορετικά κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης για μια ελεύθερη και χωρίς καμία δημοσιότητα συζήτηση, ένας .......
    Έλληνας πολίτης επιχείρησε φορτικά να εξηγήσει πόσο σημαντική είναι η εκλογή της Ντόρας Μπακογιάννη για την καλή συνεργασία της Ελλάδας με τα υπόλοιπα κράτη- μέλη, σε αντίθεση με τον «λαϊκιστή» και «επικίνδυνο» Αντώνη Σαμαρά, όπως χαρακτήρισε τον Μεσσήνιο υποψήφιο. Αυτό δείχνει με ενάργεια ότι οι δυνάμεις της κας Μπακογιάννη έχουν αποφασίσει ότι είναι ώρα να ξεδιπλώσουν το σύνολο των δυνατοτήτων τους. Ήδη η εκ μέρους του κ. Σαμαρά απόρριψη της πρότασης για debate δείχνει ότι ο αγώνας μπαίνει σε πολύ ενδιαφέρουσα –αλλά και επικίνδυνη για τη ΝΔ- φάση.

    Είναι πια ξεκάθαρο ότι στο στρατόπεδο της Ντόρας Μπακογιάννη, ενεργό ρόλο στη χάραξη της στρατηγικής και της διάταξης των δυνάμεων έχει λάβει πρόσωπο με τεράστια εμπειρία στην πολιτική: Άλλοι βλέπουν ως γενικό συντονιστή τον Βαγγέλη Μεϊμαράκη, κι άλλοι αναγνωρίζουν ως μαέστρο της προσπάθειας τον ίδιο τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη.

    Και έπεται συνέχεια…-

    • Υ. avatar
      Υ. @ B.K.Σ. 20/11/2009 22:46:11

      Ποιός μπορεί να είναι ο Έλλην πολίτης που επιχείρησε να εξηγήσει για τη σημαντικότητα εκλογής της ψηλής? Μα φυσικά κάποιος από το επιτελείο του Σκυλακάκη στην Ευρωβουλή (αν όχι ο ίδιος).

      • Κώστας Θ. avatar
        Κώστας Θ. @ Υ. 20/11/2009 22:59:14

        Τι βρωμιά είναι αυτή, φίλε Υ. Ντρέπομαι που τους έχουμε στο ίδιο κόμμα.

        • Υ. avatar
          Υ. @ Κώστας Θ. 20/11/2009 23:19:08

          Λίγα τα ψωμιά τους Κώστα. Επτά και μία. Και να δεις, πόσοι από δαύτους θα μπούνε στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

      • kanis avatar
        kanis @ Υ. 20/11/2009 23:47:36

        Αυτή η πρακτική δεν λέγεται κινδυνολογία για να μην πω ..κατασυκοφάντηση;
        Οι Ευρωπαίοι δεν έχουν άλλη πηγή πληροφόρησης;
        Δεν γνωρίζουν πόσο επικίνδυνα είναι τα παπαγαλάκια;
        Οι εδώ πρεσβείες τους τι κάνουν;

  9. Nikos captain avatar
    Nikos captain 20/11/2009 23:05:32

    Ο Βαγγελοκουνέλας που είναι ρε παιδιά ούτος; χάθηκε έτσι ξαφνικά;
    Ξέρει κάνεις τι κάνει τώρα;

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Nikos captain 20/11/2009 23:23:05

      Κλειδωμένος στο υπογειο μαζι με τον δρακουμελ μεχρι τις 29/11. Τωρα εχουνε βαλει τον Αρούλη - ντορούλη να βγαινει μπροστα. Το αποκρουστικο προσωπο το εχουν μασκαρεψει...

  10. Υ. avatar
    Υ. 20/11/2009 23:23:22

    Και ο Κούλης! Που είσαι και συ βρε Κούλη? (Μάλον η αψηλιά τον έβαλε σε μοντερέϊσιον, για να μη πει άλλες μακακίες)

    • kanis avatar
      kanis @ Υ. 20/11/2009 23:49:34

      Μήπως είναι ο υπεύθυνος των τηλεφωνικών κέντρων της Ζήμενς λόγω ειδικής εκπαίδευσης;
      Μήπως αυτός μας στέλνει αυτά τα τόσο εμπνευσμένα μηνύματα στα κινητά μας;

      • Υ. avatar
        Υ. @ kanis 20/11/2009 23:58:35

        Μπααα. Αυτή η περιγραφή θέσης, απαιτεί ιδιαίτερες ικανότητες. Σχετική έρευνα για λογαριασμό της ΓΣΕΕ, έδειξε ότι οι απαιτήσεις για τη συγκεκριμένη δουλειά, ορίζουν μίνιμουμ IQ στο 45. Δε ξέρω αν το διαθέτει.

  11. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 21/11/2009 00:36:22

    κι ένα Δεξί εξτρέμ αρκούντως καυστικό...:
    http://dexiextrem.blogspot.com/2009/11/blog-post_1906.html

  12. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 21/11/2009 00:53:05

    apo to blog nonews
    Δύο νέες αντικρουόμενες δημοσκοπήσεις. Η Focus για την "Απογευματινή" παρουσιάζει τη Ντόρα να προηγείται περίπου 1,5 μονάδα, ενώ αντίθετα η MARC για την "Ημερησία" παρουσιάζει το Σαμαρά να προηγείται με 2,5 μονάδες. Συγκεκριμένα, ο Σαμαράς στην πρόθεση ψήφου συγκεντρώνει ποσοστό...

    47,7% , έναντι 45,2% της Ντόρας. Στην κατηγορία δε, αυτών που θα πάνε να ψηφίσουν σίγουρα (η φοβερή εφεύρεση του Φαναρά) ο Σαμαράς λαμβάνει 48,6% και η Ντόρα 47,8% .
    Στη Focus αντιστρέφονται τα πράγματα και η Ντόρα παίρνει κεφάλι, με διαφορά 1,7. Συγκεκριμένα, παίρνει 42% έναντι 40,3% του Σαμαρά και 7,9% του Ψωμιάδη. Σ' αυτούς δε, που θα πάνε να ψηφίσουν σίγουρα (πού το βρίσκουν οι μπαγάσηδες το σίγουρα) η Ντόρα παίρνει 46,3% , ο Σαμαράς 45% και ο Ψωμιάδης 5,7% .
    Ο "μηχανισμός" μπήκε μπροστά...

  13. George avatar
    George 21/11/2009 11:02:47

    Προ εβδομάδος στην ιστοσελίδα της Απογευματινής υπήρχε δημοσκόπηση "Ποιόν θα ψηφίζατε για αρχηγό της Ν.Δ " στην οποία ο Σαμαράς προηγούνταν με μεγάλη διαφορά. Η δημοσκόπηση μετά 3 μέρες αποσύρθηκε και τώρα επι μέρες υπάρχει το ερώτημα αν θα πάτε να ψηφίστε. Στο αρχείο των δημοσκοπήσεων δεν υπάρχει η προηγούμενη δημοσκόπηση !...