06/12/2009 14:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενότητα με φθαρμένα υλικά δεν γίνεται



Πολύς θόρυβος έγινε την βδομάδα που μας πέρασε για μια συνέντευξη που θα έδινε ο Μητσοτάκης στο κυριακάτικο ΒΗΜΑ με την οποία υποτίθεται θα εξαπέλυε γενική επίθεση εναντίον του Σαμαρά. Τελικά άνθρακες ο θησαυρός. Αντί της συνεντεύξεως το ΒΗΜΑ δημοσιεύει ένα παλιό άρθρο του Μητσοτάκη στο οποίο εξιστορεί «πως πήρε το δακτυλίδι» από τον Κ. Καραμανλή τον Α΄.

Διαβάστε το εδώ: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=303287&ct=32.

Τι παρατηρείτε; Δεν λέει κουβέντα ο Επίτιμος για τα γεγονότα του 1993, την «Πολιτική Άνοιξη» και την υποτιθέμενη «προδοσία Σαμαρά» για την οποία δεν έπαψε να μιλάει όλα αυτά τα χρόνια.

Να υποθέσουμε κι εμείς όπως ορισμένοι στην Ρηγίλλης ότι επειδή φλερτάρουν με τον … Κυριάκο και υπόσχονται να τον κάνουν «σκιώδη υπουργό» έκανε πίσω ο Μητσοτάκης και δεν θα μαχαιρώσει πισώπλατα τον Σαμαρά;

Χα χα χααααααααα.

Δεν διαβάζουν καλύτερα το Κεντρί, την ανεπίσημη εφημερίδα της Οικογένειας Μητσοτάκη μπας και καταλάβουν τι τους επιφυλάσσουν; (Απόσπασμα δίπλα)

Ας προσέξουν επίσης σχετικά δημοσιεύματα στο Διαδίκτυο που επιχειρούν να μειώσουν το εύρος της νίκης του Σαμαρά και λένε ότι τάχα ψήφισαν οι μισοί από όσους δηλώνει η οργανωτική επιτροπή και ότι οι τρείς υποψήφιοι συμφώνησαν να ανακοινώσουν τους διπλάσιους (διατηρώντας τα ποσοστά τους) για λόγους εντυπώσεων.

Φυσικά πρώτο μέλημα του νέου προέδρου της ΝΔ είναι να διαφυλάξει την ενότητα του κόμματος.  Αυτή η ενότητα όμως δεν μπορεί να στηριχθεί σε φθαρμένα και άχρηστα υλικά. Ιδίως όταν η βάση με την ψήφο της αμφισβήτησε την υφιστάμενη κοινοβουλευτική εκπροσώπηση του κόμματος ψηφίζοντας μαζικά Σαμαρά, ενώ πολλοί βουλευτές έσπευδαν να διαφυλάξουν τα ιμάτιά τους.

Και τι θα γίνει όταν το ΠΑΣΟΚ αποφασίσει να φέρει στην Βουλή το σκάνδαλο της Ζήμενς όπως υποσχέθηκε προεκλογικά; Η ΝΔ θα απολογείται για εκείνους που τιμολογούσαν την πολιτική προσφορά τους;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 06/12/2009 14:52:07

    Αντώνη να ακολουθησεις τα χνάρια του πολιτικού σου μέντορα. Φωτιά και τσεκούρι στους προδότες και τους διασπαστές...

  2. Y. avatar
    Y. 06/12/2009 15:19:27

    Ένας θα φεύγει (ή θα εκπαραθυρώνεται αποβαλλόμενος), πέντε θα έρχονται.

  3. ελεύθερος avatar
    ελεύθερος 06/12/2009 15:20:45

    Οποιαδήποτε, μεγάλη ή μικρή, υποχώρηση στους εκβιασμούς των ΔΟΛίων και του Μητσοτακέϊκου θα είναι καταστροφικός.
    Πρέπει από τώρα που είναι αρχή να συνειδητοποιήσουν όλοι ποιό είναι το αφεντικό και ποιός ο απλός στρατιώτης!

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/12/2009 15:27:06

    Η ΝΔ στήριξε πολλές ανομίες Πασόκ-Σημίτη χάρη στην (και με όφελος για την) Οικογένεια. Τώρα θέλει ξεκαθάρισμα, πριν ξεζαλιστούν. Αστους να πάνε στο ...Κέντρο, να πηδάν οι πασόκοι από το παράθυρο. Από όλη την παρέα τους μόνο ο Χατζηδάκις αξίζει τον κόπο.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ archaeopteryx 06/12/2009 15:31:29

      ναι, μόνον τον Χατζιδάκη εξαιρώ κι εγώ. τον διαβάζω στο μπλογκ του, είναι υπόδειγμα πολιτικού άνδρα. Διαβάζω για κάτι Δένδιες και ανατριχιάζω...

  5. γιωργος avatar
    γιωργος 06/12/2009 15:44:05

    γιατί ο δένδιας δεν είναι καλός;;;νομίζω οτι είναι χαμηλού προφίλ άνθρωπος και στο υπουργείο που είχε τα πήγε αρκετά καλά.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ γιωργος 06/12/2009 16:11:19

      Γιώργο είναι αξιοπρεπής ως πολιτικός και δεν έχει ανακατευθεί σε σκάνδαλα. Αυτό είναι αρκετό για τη Νέα Δημοκρατία να τον αξιοποιήσει. Σε εμένα που είμαι έξω από τη ΝΔ μπαίνουν στην παλάντζα και κάποιες άλλες παράμετροι, ήσσονος σημασίας μάλλον πλέον, όπως το Παρατηρητήριο του Ελσίνσκι για παράδειγμα.

    • Y. avatar
      Y. @ γιωργος 06/12/2009 16:17:07

      Για γίνε πιο αναλυτική ΒΚΣ? Να μαθαίνουμε, ...να μαθαίνουμε. Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ γιωργος 06/12/2009 16:48:07

      το ΕΠΣΕ είναι μια ΜΚΟ που από το 93 φροντίζει να παρακολουθεί, να δημοσιοποιεί, να ασκεί πίεση και να παρεμβαίνει για θέματα ανθρώπινων δικαιωμάτων και διακρίσεων στην Ελλάδα, και, περιστασιακά, στα Βαλκάνια". Επίσης, παρακολουθεί συντονισμένα τα ελληνικά και βαλκανικά μέσα μαζικής ενημέρωσης όσον αφορά ρατσιστικά, μισαλλόδοξα ή εθνικιστικά στερεότυπα μίσους. Το έργο της περιλαμβάνει, σε συνεργασία με άλλες ΜΚΟ, τη δημοσίευση δελτίων τύπου, αναλυτικών ετήσιων εκθέσεων, εναλλακτικών εκθέσεων προς τις Επιτροπές Εμπειρογνώμων για τις Συμβάσεις του ΟΗΕ, όπως επίσης εξειδικευμένες εκθέσεις αναφορικά με εθνοτικές ή εθνικές, εθνογλωσσικές, θρησκευτικές και μεταναστευτικές κοινότητες που υφίστανται στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια.
      http://cm.greekhelsinki.gr/index.php?sec=192

  6. Y. avatar
    Y. 06/12/2009 15:59:16

    Στο βαθμό της κριτικής ορθότητας που ενδεχόμενα ισχύει, θεωρώ τον Δένδια καλό στέλεχος.

  7. Michal V. says: avatar
    Michal V. says: 06/12/2009 20:24:35

    Καλά λέι ο Υ. Βάρα Αντώνη τώρα πριν ξεζαλιστούν. Συμφωνώ με τον archaeopteryx.Ένας θα φεύγει 10 θά έρχονται. Σιγά μη στάξει η ουρά αν δηλώσει παραίτηση και ο πρόεδρος της τοπικής της Ν.Δ. της Κολοπετεινίτσας.

  8. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 06/12/2009 23:40:35

    αυτο το ειδατε; (συγγνωμη, δεν ξερω πως αλλιως να σας το στειλω προς σχολιασμο).

    http://deltio11.blogspot.com/2009/12/5.html

    ....
    Ο διάλογος που τορπιλίζει το βέτο στο Βουκουρέστι

    Απόρρητο έγγραφο της πρεσβείας μας στο Παρίσι αποκαλύπτει ότι στο τετ α τετ Μπακογιάννη - Μιλοσόσκι, η πρώην υπουργός απεμπόλησε «erga omnes», ταυτότητα και γλώσσα.

    ....

  9. kanis avatar
    kanis 07/12/2009 00:37:24

    Ο Εθνάρχης στην κηδεία του πολυαγαπημένου του αδελφού, ήταν αφημένος, πονεμένος, δακρυσμένος! Λίγος κόσμος γύρω, όλοι καλοί φίλοι, αγαπημένοι, πονεμένοι...κλαίγανε στη λειτουργία! Πολυαγαπημένος, ντόμπρος ο απερχόμενος!
    Ωσπου...ανοιξε η πόρτα! Ηλθε ο παρατηρητής.... ως πρόσταζε το καθήκον!
    Κι ο Εθνάρχης φόρεσε τα γυαλιά του ηλίου του, ώστε να μπορεί, μέσα στην εκκλησιά, να δακρύζει ελεύθερα μπροστά στον εφιάλτη....!