#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/09/2012 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εντολή Σαμαρά για φορο-ανάσες σε μισθωτούς και συνταξιούχους



Τη μείωση του φορολογικού βάρους των μισθωτών και των συνταξιούχων ως αντιστάθμισμα στο μπαράζ των περικοπών που θα επιβληθούν στο πλαίσιο του «πακέτου» των δημοσιονομικών μέτρων ύψους 11,8 δισ. ευρώ θα επιδιώξει η κυβέρνηση μέσω των επικείμενων αλλαγών στο φορολογικό σύστημα.

Το φορολογικό «πακέτο» που αναμένεται να αποφέρει «καθαρά» έσοδα ύψους 2 δισ. ευρώ στους κρατικούς προϋπολογισμούς της διετίας 2013-2014 βρέθηκε στο επίκεντρο σύσκεψης που πραγματοποιήθηκε χθες στο Μέγαρο Μαξίμου μεταξύ του πρωθυπουργού κ. Α. Σαμαρά, του υπουργού Οικονομικών κ. Γ. Στουρνάρα, του υφυπουργού Οικονομικών κ. Γ. Μαυραγάνη και του γενικού γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων κ. Χ. Θεοχάρη.

 Το σχέδιο

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι αλλαγές που θα επιδιώξει να προωθήσει η κυβέρνηση προβλέπουν μεταξύ άλλων:

* Μισθωτοί-συνταξιούχοι: O πρωθυπουργός ζήτησε να εξαντληθεί κάθε περιθώριο φορολογικής ελάφρυνσης των φυσικών προσώπων με εισοδήματα από μισθούς ή συντάξεις. Στο πλαίσιο αυτό, εξετάζεται η μείωση των φορολογικών κλιμακίων από οκτώ σε τέσσερα ή τρία με ταυτόχρονη μείωση και του ύψους των φορολογικών συντελεστών.

* Αγρότες: Ο πρωθυπουργός έδωσε εντολή να μην επιβαρυνθούν φορολογικά οι αγρότες από την επικείμενη αλλαγή του τρόπου υπολογισμού των εισοδημάτων τους και του τρόπου φορολόγησής τους. Το εισόδημα των αγροτών προσδιορίζεται σήμερα βάσει ενός αντικειμενικού συστήματος ανάλογα με το είδος της καλλιέργειας και την περιοχή. Από το νέο έτος ο φόρος τους θα προσδιορίζεται με βάση τα βιβλία εσόδων - εξόδων που θα υποχρεωθούν να τηρούν, δεν αποκλείεται όμως το αφορολόγητο όριο να διατηρηθεί τελικά γι’ αυτούς.

* Αυτοαπασχολούμενοι:Προβλέπεται κατάργηση του αφορολογήτου ορίου και επιβολή ενιαίου φόρου 30% στο σύνολο των καθαρών φορολογητέων εισοδημάτων τους. Ταυτόχρονα, οι εν λόγω φορολογούμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα το 100% των ασφαλιστικών εισφορών καθώς και τις αμοιβές που καταβάλλουν στους εργαζομένους τους.

Από τον Ελεύθερο Τύπο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/09/2012 10:13:30

    Μεγάλο λάθος η υπερφορολόγηση ελεύθερων επαγγελματιών. Αν πρόκειται να ελαφρύνουν άλλες ομάδες καλώς, αλλά δε θα έχει αποτέλεσμα. Και ούτε πρόκειται να αντιμετωπιστεί έτσι η φοροδιαφυγή

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/09/2012 10:44:11

      για ποια υπερφορολογηση μιλαμε? το 70-75% των φορολογικων εσοδων προερχονται απο μισθωτους και συνταξιουχους (των κουτσουρεμενων μισθων και συνταξεων). μεγα λαθος του καραμανλη που δεν ειχε ακουσει τον αλογοσκουφη το 2007 για την καταργηση του αφορολογητου απο το 2007 στους ελευθερους επαγγελματιες, ωστε να πληρωνουν τουλαχιστον 500 ευρω το χρονο φορο.....

      • tas avatar
        tas @ πολιτης 26/09/2012 11:22:04

        Αν το 50% απο τους εναπομειναντες Ε.Ε βάλουν λουκέτο λόγω της υπερφορολογησης να δουμε τι θα γίνει με τα σφαλιστικά ταμεία, την υγεια και την ανεργία. Αλλά έτσι δουλεύει η προπαγάνδα. Ολοι εναντίων όλων. Θλιβομαι για την κατάντια του νεοέλληνα. Ρε σας βάλανε τεκμήρια στα παιδιά και δεν μιλάτε, θα σας πειράξει το γεγονός οτι από τους 700000 ε.ε οι μισοί είναι μισθωτοί με μπλοκάκια και απο τους υπόλοιπους μισούς άλλο ένα 50 % δεν έχει να πληρώσει ούτε το ΤΕΒΕ του. Δεν πειράζει θα μείνουν μόνο τα lidl εγκατεστημένα στις ΕΟΖ με υπάλληλους Πακιστάνια των 100 ευρώ μηνιαίως. Μωροί και πτωχοί τω πνεύματι. Καλή Ελλαδο-Ταιβάν με εταιρίες τύπου Foxxon - στρατόπεδα και σας εύχομαι τουλάχιστον να σας δίνουν και ένα πιάτο φαϊ Ανθέλληνες.

      • Scarface avatar
        Scarface @ πολιτης 26/09/2012 13:12:15

        Αφου ξερεις το ποσοστο των φορολογικων εσοδων που προερχεται απο τους ΕΕ, πες μας τωρα και το αντιστοιχο ποσοστο σε ασφαλιστικες εισφορες με ΑΛΗΘΙΝΑ λεφτα που πληρωνουν στο ΙΚΑ και στο ΤΕΒΕ. Μηπως νομιζεις οτι τα ταμεια συντηρουνται απο τις πλασματικες αεροεισφορες των ΔΥ?
        Και μετα πες μας και πως θα επρεπε κανονικα να ανταμοιβονται οι ΕΕ για την εισπραξη του ΦΠΑ για λογαριασμο του κρατους που εκμεταλευεται τη δικη μου εργασια για να επιβαλει το νταβατζιλιδικο φορο του.
        Οταν μας κλεισουν ολους εμας τους κλεφτες ΕΕ, να δω τι εσοδα θα φερνουν στο δημοσιο οι πολυεθνικες και οι μεγαλες αλησιδες με την εδρα στα νησια Καιμαν, το transfer pricing και τις offshore.

        • πολιτης avatar
          πολιτης @ Scarface 26/09/2012 14:00:03

          καλα τοτε θα πληρωνουμε εμεις το φπα και θα παιρνετε κι εσεις το ποσοστο σας. ετσι θα ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι.
          οσο για τα εσοδα οκ οι υπαλληλοι ειναι οι εχοντες που κακως υπαρχουν. να τα δωσουμε ολα σε ιδιωτικες εταιρειες να γλυτωσουμε.και μετα να ζουμε ζωη χαρισαμενη απο τις εισφορες των εε, χωρις ελλειματα πλεον στα ασφαλιστικα ταμεια και στον κρατικο προυπολογισμο.
          μαζι σου κι εγω.

          • Scarface avatar
            Scarface @ πολιτης 26/09/2012 14:27:21

            Για τα ελλειματα των ταμειων φταινε οι ΕΕ. Οχι τα πενταψηφια εφαπαξ και οι τριψηφιες συνταξεις πολλων ΔΥ με πλασματικες-ανυπαρκτες εισφορες.
            Ουτε βεβαια το κουρεμα των αποθεματικων η η εισφοροδιαφυγη των καναλαρχοεκδοτων-εργολαβων.
            Για το ΦΠΑ, να ξερεις οτι αν δε ρισκαρω εγω το κεφαλαιο μου και την προσωπικη μου εργασια, δεν υπαρχει ΦΠΑ. Εκτος και επιβληθει στις σφραγιδες των καρεκλοκενταυρων, στο χαζολογημα στην "υπηρεσια" και στα μαυρα των εφοριακων, πολεοδομων, γιατρων κλπ.
            Μαζι σου, λοιπον, κι εγω...

          • πολιτης avatar
            πολιτης @ Scarface 26/09/2012 14:46:41

            καλα θα συνεχισουμε....
            ο μηδενισμος ειναι ευκολη λυση. δεν δουλειει κανενας δυ, ολοι ειναι χαραμοφαηδες...ρευμα,νερο,τηλεφωνα,λιμανια,αεροδρομια,νοσοκομεια,σχολεια,στρατος,αστυνομια κλπ ειναι χαραμοφαηδες και δεν χρειαζονται....τσαμπα πληρωνονται. τσαμπα παιρνουν συνταξεις...να παιρνουν συνταξεις μονο οι εε απο το ικα απο τις εισφορες που εχουν καταβαλλει.....
            κι αυτο σωστο ειναι...θα πηγαινουμε ολοι στο ιασω για νοσηλεια και στο κολεγιο αθηνων σχολειο.... και ειμαστε οκ...

      • Scarface avatar
        Scarface @ πολιτης 26/09/2012 13:29:51

        Πες μας τωρα και το ποσοστο των εσοδων των ασφαλιστηκων ταμειων που προερχονται απο τους ΕΕ πληρωμενα με ΑΛΗΘΙΝΑ λεφτα κι οχι αερολεφτα οπως οι πλασματικες εισφορες των ΔΥ.
        Πες μας κι οταν μας κλεισουν εμας τους κλεφτες, τι εσοδα θα εχει το κρατος απο τη φορολογηση των πολυεθνικων και των αλησιδων με εδρα στα νησια Καιμαν, τις offshore και το transfer pricing. Που νομιζετε οτι τα μαθατε ολα...

        • πολιτης avatar
          πολιτης @ Scarface 26/09/2012 14:27:26

          να μην κλεβετε για να δικαιουστε να ομιλειτε. τα υπολοιπα ειναι εκ του περισσου.

          • Scarface avatar
            Scarface @ πολιτης 26/09/2012 15:45:03

            Στην ελλαδα το τεκμηριο της αθωοτητας ισχυει για βιαστες και δολοφονους αλλα οχι για ΕΕ. Εμεις πρεπει να πληρωσουμε 30% γιατι λοιπουν λεφτα απο το κρατος να πληρωνει ενα εκατομμυριο πελατες των πολιτικων. Αν κλεβω που λες, ας ερθουν να με πιασουνε. Αλλα επειδη μερικοι ειναι ανικανοι να κανουν τη δουλεια τους, αποφασισαν να μας κλεισουν ολους. Και δε θα μου πεις εσυ αν θα μιλαω. Μη ξεχνας οτι εγω χρηματοδοτω το εφαπαξ σου και το μισθο σου.

          • πολιτης avatar
            πολιτης @ Scarface 27/09/2012 09:41:14

            καλα εσυ μου φαινεται περιμενεις την επομενη περαιωση για να χαλαρωσεις.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 26/09/2012 12:15:21

      Με τα εισοδήματα που δηλώνουν οι ελ. επαγγελματίες όλα τα χρόνια και όχι τα 2 τελευταία, φαίνεται ποιος υπερφορολογήθηκε στην Ελλάδα. Όταν οι ταξιτζήδες πληρώνουν 1000Ε το χρόνο κατά μ.ό. τόσα χρόνια με πραγματικό εισόδημα από 50.000Ε και πάνω, ψευδείς δηλώσεις λαμβάνει η εφορία εκτός λαμπρών εξαιρέσεων που αξίζουν επαίνουνς. Όσα θέλουν γράφουν και την πληρώνουν τα πρόβατα που ότι και να κάνουν δε γλυτώνουν.

      • Αντώνης avatar
        Αντώνης @ Γεώργιος Τ. 26/09/2012 12:34:00

        Δεδομένου ότι κονομάν τόσα πολλά οι ελ. επαγγελματίες, πως εξηγούνται τα λουκέτα που μπαίνουν με ρυθμό πολυβόλου?

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ Αντώνης 26/09/2012 22:17:20

          Τελειώσανε τα περισσεύματα των μισθωτών και των συνταξιούχων που αντί να κρατούν κατιτίς στην άκρη για ώρα ανάγκης χρεώνονταν με πιστωτικές και δάνεια για να παίρνουν ότι έβλεπαν στις βιτρίνες και τα ράφια επειδή με το ευρώ το χρήμα ήταν "φθηνό". όταν έσκασε η φούσκα και ήρθε το μνημόνιο με τον Εφιάλτη ΓΑΠ και έκοψε μισθούς και συντάξεις πάπαλα και το εμπόριο. Και το 80-90% των επιχειρήσεων που έκλεισαν εμπορικές είναι...

  2. iakovos avatar
    iakovos 26/09/2012 10:26:31

    να σε κάψω λάδι να σε αλείψω γιάννη- με αυτήν την σειρά.....

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ iakovos 26/09/2012 14:32:40

      Σωστός.....

  3. jey avatar
    jey 26/09/2012 10:55:00

    Για τους πολύτεκνους?δεν αφήνει ο ΣΥΡΙΖΑ??

  4. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 26/09/2012 11:07:56

    Ο Σαμαράς όσο συνεχίζει να ταυτίζετε με τον βενιζέλο στην ατιμωρησία των υπαιτείων της οικονομικής καταστροφής της χώρας και δεν έχει καταργήσει ακόμη τον άθλιο νόμο περί ευθύνης υπουργών, με αναδρομική ισχύ, όπως τα χαράτσια, δίνει ψήφους στη ΧΑ.
    Θυμώνει τους πολίτες ακόμη περισσότερο αποδεικνύοντας ότι και 18,5% των πρώτων εκλογών,που είναι και πραγματικό της ΝΔ,λόγω ανικανότητος πολλών στελεχών της , θα είναι όνειρο στις επόμενες εκλογές.

  5. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 26/09/2012 11:23:01

    Στην πολυκατοικία που μένει η (γερόντισσα χαμηλο-συνταξιούχος του ΙΚΑ) μάννα μου, φέτος ΔΕ θα βάλουν πετρέλαιο. Καθόλου.
    Καλημέρα σας κύριε Πρωθυπουργέ, να τις χαίρεστε τις "εντολές" σας.

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Ἀντρέας 26/09/2012 14:36:31

      Έχουμε πόλεμο έτσι λέει ο εκ μεταγραφής βουλευτής της ΝΔ Άδωνις Γεωργιάδης.Στον πόλεμο έχουμε και θύματα μην το ξεχνάς.Τώρα αν θα είναι η μητέρα σου η η δική μου δεν έχει σημασία.Πάντως η μητέρα του Αδώνιδος δεν θα είναι γιατί ήταν τυχερή που ο υιός της ακολούθησε το επάγγελμα πολιτικός και μάλιστα σωτήρας της χώρας.

  6. TasosC avatar
    TasosC 26/09/2012 11:32:30

    Στη δικιά μου, σε πόλη της Μακεδονίας, επίσης το πιθανότερο είναι να μη βάλουμε πετρέλαιο γιατί 6 στα 10 διαμερίσματα αδυνατούν να ανταποκριθούν στο βάρος των κοινοχρήστων. Αρχικά θα κάψουμε για κάνα μήνα (έως τα μέσα με τέλος Νοεμβρίου) αυτό που έχουμε και μετά έχει ο Θεός.
    Όλοι αναζητούμε άλλες λύσεις πανικού (air condition, κ.λ.π). Από τη στιγμή όμως που οι 5 από τους 10 μένουμε σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, ασφαλώς και δεν μπορούμε να κάνουμε επενδύσεις θέρμανσης μόνιμου τύπου.Τέσσερα από αυτά τα διαμερίσματα έχουν παιδιά από 4 έως 14 ετών και σε ένα άλλο υπάρχει και έγκυος γυναίκα.
    Δώσε και τα δικά μου χαιρετίσματα στην εξουσία.

  7. Γεωργία avatar
    Γεωργία 26/09/2012 12:09:42

    Είμαι ΕΕ, νόμιμη και πληρώνω όταν απαιτείται, έστω και εάν το ΤΕΒΕ είναι ξεφτύλας ακόμα και στις βασικές ανάγκες.

    Αλλά πως να το κάνουμε, όταν στην Ελλάδα το 70% των αναλογούντων φόρων και το 55% των πληρωτέων, πηγαίνουν στους μισθωτούς και συνταξιούχους, δείχνει ότι η Ελεύθερη Αγορά είναι ένας....ΜΥΘΟΣ.
    Δεν θα ξεχάσω ΕΕ που λένε εφόσον πληρώνω τόσα πολύ στο ΤΕΒΕ, γιατί να πληρώνω ...φόρους, και αυτά στις καλές μέρες, πριν το 2009.

    Και επιμένω, έλεγχος στα έσοδα αλλά και έξοδα , είναι ο μόνος τρόπος καταπολέμησης της φοροδιαφυγής.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γεωργία 26/09/2012 12:22:44

      Μπράβο σου κοπέλα μου. Η ειλικρίνεια είναι σπάνιο πράγμα. Ας πάψουμε επιτέλους οι Έλληνες να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Γεωργία 26/09/2012 12:23:29

      Αφού δεν δηλώνονται τα έσοδα μάτια μου για αυτό οι ΕΕ δήλωσαν 3,5 δις και οι μισθωτοί 20 φορές παραπάνω....
      Μια απλή έρευνα έπιασε όλη τη φοροδιαφυγή μια απλή διασταύρωση λογαριασμών δανείων καταθέσεων έδειξε ότι οι ΕΕ πληρώνουν το 85% των εσόδων για δόσεις δανείων ....το 2009.

      ΥΓ

      -όσο για τα παραμύθια της απλούστευσης της φορολογικής κλίμακας αρκεί να δουν τα κλιμάκια και η επιβάρυνση είναι ...μεγαλύτερη.
      -όσο για τις ελαφρύνσεις δεν μπορούν οι ....πανέξυπνοι να καταλάβουν αν το πετρέλαιο κίνησης & θέρμανσης έχει 1€ (διατίμηση) θα έχουν διψήφια αύξηση ποσοστού εσόδων, μείωση κόστους μεταφοράς και .... λαϊκό μέσο
      -αν οι αποφάσεις δέσμευσης στο δημόσιο έβγαιναν με βάση το όριο πληρωμών και όχι το ποσοστό διάθεσης θα είχαμε 40% λιγότερα ληξιπρόθεσμες υποχρεώσεις....
      -αν ο ΦΠΑ στις αγορές με πιστωτικές κάρτες αφαιρούνταν από το εισόδημα θα είχαμε άμεσα έσοδα στο κράτος (δεν θα κρατάει τον ΦΠΑ ο ιδιωτικός τομέας) και κίνητρο για αποδείξεις ....

      Αλλά είπαμε ρουφάμε και μιλάμε γιατί η σκοπιμότητα της ηλιθιότητας βαπτίζεται απλούστευση γιατί ......αλλά όταν τα εισηγούμαστε δεν ακούν τα ανεπάγγελτα...διδακτορικά

  8. spirtoylis avatar
    spirtoylis 26/09/2012 12:37:07

    παταχθηκε η φοροδιαφυγη, εκσυχρονιστηκε το κρατος, μηχανογραφηθηκαν οι εφοριες, αρχισαν οι διασταυρωσεις τραπεζικων εμβασματων και φορολογικων δηλωσεων, εγινε το περιουσιολογιο και αλλαξε το 4-4-2 σε 3-5-1.
    τωρα μπορουμε να αφησουμε τους συνταξιουχους να ανασανουν λιγο και να αποτελειωσουμε τους ε.ε. που δε μπορουν να φοροδιαφυγουν
    αυτες ειναι φορολογικες μεταρυθμισεις!
    να μου ζησετε καραμπουζουκληδες

  9. GO avatar
    GO 26/09/2012 12:44:35

    Επειδή δεν έχουν να καταναλώσουν, πια, οι μισθωτοί και οι συνταξιούχοι.
    Ο φαύλος κύκλος της ύφεσης που πάντα λέγαμε και τώρα τον ξεχνάμε για να πάρουμε κι άλλα υφεσιακά μέτρα.
    Δεν είναι απλό;

  10. Scarface avatar
    Scarface 26/09/2012 12:59:11

    Φαινεται πως περνουν τα μαυρα και πανε στη
    Νοτια Αμερικη για προωρη συνταξιοδοτηση. Εγω ειμαι σε δηλημα, Βραζιλια η Αργεντινη?

  11. χρηστος κομοτηνη avatar
    χρηστος κομοτηνη 26/09/2012 13:00:42

    ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΛΥΣΙΔΑ ΑΝ ΚΟΨΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΔΕΝ ΦΟΡΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΑΛΙ ΛΟΥΚΕΤΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΠΛΗΡΩΣΕΙ.ΘΑ ΤΡΩΜΕ ΛΕΥΚΟ ΤΥΡΙ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ ΦΕΤΑ.ΚΑΚΩΣ ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΚΑΙ ΜΙΣΘΩΤΩΝ-ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΩΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ χρηστος κομοτηνη 26/09/2012 22:21:40

      Δυστυχώς έσπασαν την αλυσίδα και τρώγονται οι κρίκοι μεταξύ τους...

  12. Scarface avatar
    Scarface 26/09/2012 13:18:26

    Φαινεται οτι η "δεξια" κυβερνηση του Αντωνη Σαμαρα, επελεξε να καταστρεψει τους μονους που παραγουν και δουλευουν στην Ελλαδα, για χαρην της εκλογικης πελατειας των βουλευταδων της συγκυβερνησης κι οχι μονο, που εχουν διορισει ολο το χωριο τους στο δημοσιο προκειμενου να εκλεγονται εσαει.
    Αναρωτιεμαι μια ¨αριστερη¨κυβερνηση τι θα εκανε χειροτερο? Δικιο εχουν λοιπον οσοι μας λενε Σοβιετ.

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ Scarface 26/09/2012 14:35:39

      τι παραγεται στην ελλαδα τοσα χρονια απο τον επιτυχημενο ιδιωτικο τομεα? εμποδισε κανεις καποιον να παραξει κατι? τουναντιον...επιδοτησεις και κοντρα επιδοτησεις.......
      γιατι απο ιδρυσεως του ελληνικου κρατους εισαγουμε τριπλασια απο αυτα που παραγουμε? δυστυχως δεν μπορει να μας πεισει ο ιδωτικος τομεας οτι ειναι παραγωγικος!!! καμια αρπαχτη με κρατικο χρημα, μιζα, υπερτιμολογηση και ρεμουλα ναι - πραγματικη παραγωγη ομως ?
      μονο με το φαναρι του διογενη θα βρεις καποια εξαιρεση......

      αρα περισσοτερη περισκεψη και λιγοτερους λεονταρισμους........απο τους κατα τα αλλα συμπαθεις εε.....

      • tas avatar
        tas @ πολιτης 26/09/2012 15:00:34

        Διαίρει και βασίλευε. Πάιζεις καλά το παιχνιδάκι. Όλοι εναντίων όλων. Ο θάνατος σου η ζωή μου. Αλλά θα αποδεικτεί σύντομα πόσο κοντόφθαλμα σκέφτεσαι όταν θα πεθάνεις και εσύ μαζί μου. Όσο για την περίσκεψη που προτείνεις μάλλον εσύ πρώτα πρέπει να την εφαρμόσεις. Ξέρεις οι ΕΕ δεν είναι όλος ο ιδιωτικός τομέας και κατά το μεγαλύτερο ποσοστό τους δραστηροποιούνται σε παροχή υπηρεσιών, εμπόριο και συγκαλυμένη μισθωτή εργασία. Εδώ δεν παράγουν πραγματικά οι υποτιθέμενοι μεγαλοβιομήχανοι και εσύ ζητάς τα ρέστα από το μπλοκάκι.
        Βρε κατακαημένε αν ο ΕΕ έχει τέτοια έσοδα που υπονοείς λές να εξακολουθούσε να είχε ατομική επιχείρηση ή θα είχε συστήσει μια ΟΕ ΕΠΕ ΑΕ? Όσο για τη φοροδιαφυγή είναι απλά τα πράγματα αν πραγματικά θέλουν να την υποτάξουν. Δες πχ
        http://www.antinews.gr/2012/09/26/181189/
        http://www.antinews.gr/2012/09/20/180316/

  13. Φανη avatar
    Φανη 26/09/2012 13:26:32

    Σκηνη στο περιπτερο που περιμενα: ο προηγουμενος απο μενα ελαφρως ωριμος κυριος ζηταει την εφημεριδα "Δημοκρατια" και ο περιπτερας [γνωστος απ οτι φανηκε και με οικειοτητα]- τι τη θες αυτη την εφημεριδα κυρ Νικο; ακομα με τη πλουτοκρατια συνταξιουχος ανθρωπος; αφου σε ξεσκισαν......
    Και ο κυρ Νικος -δεν εχεις αδικο, απο συνηθεια αλλα η ψηφος μου δεν θα παει απο συνηθεια...

    Σχολιο δικο μου: απλη, ευπεπτη αλλα αποτελεσματικη καθαρη προπαγανδα που ομως περναει πολυ τελευταια........

  14. tas avatar
    tas 26/09/2012 14:39:05

    Σου είπε κανείς ότι εγω σαν ΕΕ κλέβω? Ξερεις εκεινο το παλιο "ανεκδοτο".? Ο αστυνομικος είναι οργανο, το μπουζούκι είναι όργανο άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι. Αυτή είναι η προπαγάνδα σας κύριε πολίτη. Λογική καφενείου ... Δεν μας ενημερώσατε όμως τι δουλειά κάνετε

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ tas 27/09/2012 09:39:43

      σαν μηχανικος εχω δουλεψει και με μπλοκακι κι εγω, και ξερω πολυ καλα τι γινεται. μην προσπαθεις ασκοπα να ωραιοποιησεις μια γνωστη κατασταση. ματαιοπονεις.
      γιατροι,δικηγοροι,μηχανικοι,κλπ επιστημονες, αλλοι οπως αλουμιναδες,υδραυλικοι, ηλεκτρολογοι, κλπ κλπ πληρωνουν φορο εισοδηματος (η πλειοψηφια τους) μονο ενα μικρο κλασμα των πραγματικων τους εσοδων. μην τρελαθουμε κιολας.
      αν η δικη μου λογικη ειναι λογικη καφενειου η δικη σου ειναι λογικη ψυχιατρειου.

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/09/2012 15:03:49

    Είναι πια πολύ κουραστικό και απογοητευτικό συνάμα να βλέπεις αυτή την ανόητη διαμάχη μεταξύ εργαζομένων για το ποιος είναι μεγαλύτερος τεμπέλης, μεγαλύτερος κλέφτης κλπ. Από πότε ρε παιδιά η επαγγελματική δραστηριότητα κάποιου συνεπάγεται αυτομάτως ότι είναι ηθικός ή ανήθικος, τεμπέλης ή εργατικός, τίμιος ή άτιμος;
    Αλλά βέβαια! Που να σκεφτούμε λίγο πιο συνθετικά.
    Εδώ μια ανάρτηση για τα παστίτσια έκανε κοντά στα διακόσια σχόλια.
    Εκτός από έλελιμα στον προϋπολογισμό έχουν και έλλειμα καθαρής σκέψης...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/09/2012 22:24:16

      Καθαρή σκέψη; Πάει πέταξε εδώ και δεκαετίες με το χαζοκούτι που βάλαμε σπίτια μας...

  16. unfair avatar
    unfair 26/09/2012 15:14:29

    έστω πως ένας ελεύθερος επαγγελματίας κόβει αποδείξεις 2.000ε τον μήνα.
    2000ε - ΦΠΑ13% = 1770ε
    1770ε -370ε [ΟΑΕΕ] = 1400ε
    1400ε - ΦΟΡΟΣ 30% = 980ε
    Υπόψην, υπάρχει ακόμα ο φόρος επιτηδεύματος 500ε! κ ο φόρος αλληλεγγύης άλλα τόσα! Χώρια κάποιο τέλος σε όποιον σύλλογο είναι γραμμένος. Δεν βάζω βέβαια τα "κοινά χαράτσια" της ΔΕΗ κτλ. Δεν βάζω δάνεια, γραμμάτια που έχει για να αγοράσει απαραίτητο εξοπλισμό, ούτε τα χρήματα που ξοδεύτηκαν για τις όποιες σπουδές του [ή περεταίρω επιμόρφωσης]. Ούτε το γεγονός πως μπορεί να μην έχει κάποιο σταθερό ωράριο!! [ούτε εξασφαλισμένο εισόδημα!].
    Βέβαια, όταν δεν θα 'χει πια δουλειά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ γι' αυτόν!!!
    Μπορεί να υπάρχουν [σίγουρα] κάποιοι ελ. επαγγελματίες, που να βγάζουν "λεφτά με ουρά" κ να φοροδιαφεύγουν! Όμως, η πραγματικότητα είναι, πως η πλειοψηφία, τα βγάζει πέρα μετρημένα! [αν τα βγάζει στους καιρούς μας!]. Δεν το συζητώ για κάποιον που τώρα δοκιμάζει την τύχη του σαν ΕΕ.
    Νομίζω, πως η λύση υπάρχει, κ είναι κοινή για όλους! "Πόθεν έσχες".

  17. πολιτης avatar
    πολιτης 26/09/2012 15:49:52

    στην ανεδαφικοτητα του διαιρει και βασιλευε συμφωνουμε. η απαντηση μου εχει να κανει με το οτι δεν μπορω τη μονομερεια και το ριξιμο του αναθεματος απο ορισμενους στους κακους δυ και τα ευσημα στους καλους ιδιωτες που θα λυσουν το προβλημα της χωρας. επειδη σε αυτη τη χωρα ολοι λιγο πολυ γνωριζομαστε ας αφησουμε κατα μερους λοιπον τις γενικευσεις και τους αφορισμους και ας επικεντρωθουμε στο πραγματικο μπαχαλο που υπαρχει και πως θα το διορθωσουμε.ολοι μαζι ναναγνωριζοντας τα λαθη και παραλειψεις μας δρωντας σαν ευνομουμενοι πολιτες σε μια ευνομουμενη πολιτεια.
    οι χαρακτηρισμοι περι ¨κατακαημενων" απλα επιστρεφονται......

  18. Scarface avatar
    Scarface 26/09/2012 15:49:54

    Να συμπληρωσω οτι εκτος του ταμειου δεν εχουμε και περιθαλψη με ενα διμηνο απληρωτο. Δηλαδη με 200 ενσημα ειμαστε ανασφαλιστοι απο το τεβε για την επομενη χρονια.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ Scarface 26/09/2012 18:46:17

      Έτσι ακριβώς είναι!
      Αυτά τα ξέρουν στη Συγγρού και φοβούνται μήπως δυσαρεστήσουν τον Φώτη Βενιζέλη ή είναι τόσο άσχετοι όντας κρατικοδίαιτοι?

  19. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 26/09/2012 15:50:54

    Μένιο ΕΣΥ?!?

  20. Scarface avatar
    Scarface 26/09/2012 15:52:21

    Τα πραγματα ειναι απλα. Ιδιωτικος τομεας, 2000000 ανεργοι. Δημοσιος τομεας 0 ανεργοι.

  21. Scarface avatar
    Scarface 26/09/2012 16:06:08

    Εγω συγκεκριμενα περυσι "παρηγαγα" 30.000 ευρω εσοδα στο ελληνικο κρατος σε φορο εισοδηματος, φπα, τεβε, ικα (επικουρικο). Εσυ?

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Scarface 26/09/2012 22:20:23

      Και σε σένα κάποιος τα έδωσε αγοράζοντας ότι πουλάς. Αυτός από κάπου τα βρήκε πάλι. Το χρήμα κάνει κύκλο και εσύ πας στο γνωστό αν έκανε το αυγό την κότα ή το αντίστροφο για να μας πεις κάποιο επιχείρημα που να σε βγάζει από πάνω. Αμ δεν είναι έτσι. Οι έντιμοι άνθρωποι είναι στο ίδιο επίπεδο. Μισθωτοί και συνταξιούχοι δε φταίνε καθόλου για τα οικονομικά χάλια της χώρας εκτός εξαιρέσεων. Οι ελ. επαγγελματίες έχουν μακράν την πρώτη ευθύνη με εξαιρέσεις όπως η δική σου που επιβεβαιώνουν δυστυχώς τον κανόνα.

    • πολιτης avatar
      πολιτης @ Scarface 27/09/2012 09:48:54

      πληρωσα 20000 με αποδειξεις στην αγορα και στους εε. φετος θα ειναι τα μισα.

  22. πολίτης avatar
    πολίτης 26/09/2012 19:01:02

    Ιδιωτικός τομέας εναντίον δημόσιου.
    Εργαζόμενοι εναντίον συνταξιούχων.
    Νέοι εναντίον ηλικιωμένων, κλπ κλπ
    Το σύστημα δεν έχει κανέναν ενδοιασμό να στρέψει όλους εναντίον όλων.
    Οι ΕΕ είδαν πρόσφατα την επίθεση που δέχτηκαν από τα ΜΜΕ που λίγο πολύ τους κατηγόρησαν ότι φοροδιαφεύγουν πολλαπλάσια από το "πακέτο διάσωσης". Έρχεται και το φοροτσουνάμι για να αποτελειώσει και τον τομέα αυτόν της οικονομίας.
    Οι παθογένειες της κοινωνίας μας είναι γνωστές. Σε καμιά περίπτωση όμως δεν μπορούν να χρησιμοποιούνται σαν άλλοθι για να γίνουμε αυτό που θέλουν να μας κάνουν. Φθηνοί, αναλώσιμοι και τελικά εξαθλιωμένοι.

    • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
      Εμμανουήλ Πρόιος @ πολίτης 26/09/2012 20:25:48

      Είσαι ο ίδιος που έγραψε όλα τα παραπάνω σχόλια?Γιατί αν είσαι τώρα μας κάνεις πλάκα!
      Δεν μπορείς να βγαίνεις και τιμητής.
      Έλεος

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ Εμμανουήλ Πρόιος 26/09/2012 21:13:31

        Δεν είμαι ο πολιτης. Είμαι ο πολίτης με τόνο και τόνους σε όλο το κείμενο. Άλλος σχολιαστής είμαι φίλε μου.

        • Εμμανουήλ Πρόιος avatar
          Εμμανουήλ Πρόιος @ πολίτης 26/09/2012 21:52:45

          Παρεξήγησα, σου ζητώ συγνώμη.

  23. Γιώργος avatar
    Γιώργος 27/09/2012 02:22:43

    Αναρωτηθείτε το εξής: Για να βγούμε απο τη κρίση θα πρέπει να ανέβει το ΑΕΠ. Για να ανέβει το ΑΕΠ θα πρέπει να δουλέψει το 25% που έιναι σήμερα άνεργοι. Το δημόσιο πλέον δεν αποτελεί επιλογή για άνεργο. Η αγορά σήμερα δεν μπορεί να αποροφήσει ανέργους, τουναντίον αυτοί αυξάνονται συνεχώς. Φορολογόντας υπέρμετρα το μικρομεσσαίο επαγγελματία με 20-30%, τότε η ανεργία θα αυξηθεί. Το αποτέλεσμα είναιη πλήρης κατάρευση και η ύφεση. Και για να απαντήσω στην άποψη ότι ο δημόσιος υπάλληλος πρέπει να πάρει και άλλα χρήματα για να καταναλωνει και να ζήσει ο ελεύθερος επαγγελματίας, δυστυχώς χωρίς να θέλω να στεναχωρώ κανένα, το μοντέλο ανάπτυξης του ΑΕΠ δεν ειναι αυτό. Το ΑΕΠ θα ανέβει με το βάρος να το σηκώνει ο ιδιωτικός τομέας. Οι ίδιοι ελευθεροι επαγγελματίες και οι ιδιωτικοί υπάλληλοι αν μπουν στη παραγωγική διαδικασία, θα παράξουν χρήμα και θα ανέβει το ΑΕΠ. Το νέο φορολογικό αν δεν αλλάξει θα αποτύχει με πολύ δυσμενη αποτελέσματα για την οικονομία και τα ασφαλιστικά ταμεία