28/07/2009 13:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενοχλημένος ο Γιώργος με την Μαρία



Την «δυσφορία» του Γιώργου Παπανδρέου από την επίθεση της Μαρίας Δαμανάκη εναντίον του προέδρου του Μουσείου της Ακρόπολης, καθηγητή  κ. Δ. Παντερμαλή, αναφέρουν πληροφορίες από το ΠΑΣΟΚ.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ φέρεται να έχει ενοχληθεί επειδή η κ. Δαμανάκη επέλεξε να επιτεθεί στον κ. Παντερμαλή με αφορμή το φιλμάκι του Κώστα Γαβρά, σε μια στιγμή μεγάλης δημοτικότητά του λόγω της επιτυχημένης προβολής του Μουσείου.

 «Με την τακτική της τον σπρώχνει στη Νέα Δημοκρατία, ενώ ο κ. Παντερμαλής υπήρξε βουλευτής Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ» λένε οι ίδιες πληροφορίες και προσθέτουν ότι εν όψει εκλογών το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να ανοίξει μέτωπα με την Εκκλησία.

 Υπενθυμίζουμε ότι ο κ. Παντερμαλής ήταν βουλευτής Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ την περίοδο 1996-2000.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 28/07/2009 14:23:13

    Είναι λογικό να μην θέλει ο Γιώργος κόντρες και διαρροές από παλιά στελέχη. Φαίνεται ότι η είδηση είναι εσωτερική πληροφορία. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα κάνει ποτέ επίσημη ανακοίνωση κατά της Δαμανάκη για τέτοιο θέμα.

  2. Χι avatar
    Χι 28/07/2009 15:13:27

    Εμ, βέβαια, "εν όψει εκλογών το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει να ανοίξει μέτωπα με την Εκκλησία"! Τώρα που έφυγε ο Χριστόδουλος και ο Ιερώνυμος είναι πιο χαμηλών τόνων, δεν θα γκρινιάξει το ποίμνιο για "λίγα τετραγωνικά γης λιγότερα", Γιώργη μ'.

    Αν προβληματίζονται στο ΠΑΣΟΚ για τις επιθέσεις στον Παντερμαλή, να δει πόσο προβληματίζεται ο Παντερμαλής για τις θέσεις του ΠΑΣΟΚ για τη Μακεδονία, ως ειδικός στο ζήτημα.

  3. o Μήτσος avatar
    o Μήτσος 28/07/2009 15:24:49

    Ο Παντερμαλής έχει κάνει και άλλα λάθη... Δεν είναι ο τέως σύζυγος και κύριος υπεύθυνος για το διδακτορικό της Παναγιωταρέα;

  4. dimitris avatar
    dimitris 28/07/2009 15:48:24

    Ωραία λογική. Όλοι οι άλλοι φταίνε εκτός από τους λογοκριτές.

    Αν δεν συμφωνούσαν με το περιεχόμενο του φίλμ μπορούσαν κάλλιστα : να μην το παίξουν, να ζητήσουν από τον σκηνοθέτη να το αλλάξει (αν συμφωνούσε) ή να παραγγείλουν άλλο.

    Η συμπεριφορά τους μου θύμισε κάτι ανάλογο : Μετά το αποτυχημένο "΄βασιλικό κίνημα" το 1967, με εντολή του Υπουργείου και υπό την επίβλεψη του δασκάλου μας σβύναμε από τα βιβλία της Ιστορίας κάθε αναφορά στον Κωνσταντίνο.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ dimitris 28/07/2009 22:38:32

      @ dimitris

      Ενώ στη Σοβιετική ένωση δεν υπήρχε λογοκρισία,
      και όλοι οι σκοταδιστές ταξίδευαν στα υπέροχα Γκουλάγκ.

  5. Swell avatar
    Swell 28/07/2009 15:49:07

    "Το ΠΑΣΟΚ δεν πρέπει ν' ανοίξει μέτωπο με την εκκλησία." Κατάλαβα, τα περί χωρισμού κράτους-εκκλησίας ήταν άλλο ένα ΓΑΠειο πυροτέχνημα για τους ιθαγενείς.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Swell 28/07/2009 15:57:42

      @ Swell,

      Αντιθέτως, ειναι πιά καιρός να ανοίξει το ΠΑΣΟΚ
      ένα νέο μέτωπο [με την Εκκλησία]
      για να πάρει τις "αριστερές" ψήφους του Σύριγγα.

      Τώρα αν όλο αυτό εξυπηρετεί τον ΚΚ τον Δεύτερο,
      είναι άλλο θέμα...
      Πάντως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσετε!

      Ίσως έτσι να καταφέρετε να βιώσετε
      άλλες δυο τετραετίες στην Αντιπολίτευση...

    • o Μήτσος avatar
      o Μήτσος @ Swell 28/07/2009 15:58:56

      Το ΠΑΣΟΚ έπρεπε από την εποχή του Τρίτση να είχε ανοίξει μία και καλή το μέτωπο με την εκκλησία, να είχε περιορίσει την πολιτική της επιρροή και να το είχε κλείσει οριστικά.

      Έχασε το παιχνίδι όμως για εκλογικές σκοπιμότητες. Μετά μπήκε και αυτό στα σκάνδαλα με το άγιο όρος, τα χωράφια και τις συνδιαλλαγές και τώρα κάνει την πάπια....

  6. αχβαχ avatar
    αχβαχ 28/07/2009 16:26:49

    Πράγματι, παρατηρείται ένα ολοένα διογκούμενο ρεύμα -τι ρεύμα, λαοθάλασσα- προς τη Νέα Δημοκρατία και ο Παντερμαλής αφορμή ζητούσε για να καταφύγει εκεί.

  7. GIANNIS avatar
    GIANNIS 28/07/2009 16:30:46

    Παιδιά να βάλουμε ένα στοίχημα πως ο ΓΑΠ θα κάνει τον διαχωρισμό εντός της πρώτης τετραετίας του;Τώρα και με τον Ιερώνυμο στην κεφαλή με τόσο ανοιχτό κ προοδευτικό μυαλο......Απλως στην πολιτική τον μεγαλυτερο ρόλο τον παίζει το timing

    • christos avatar
      christos @ GIANNIS 28/07/2009 17:50:59

      κι αν δεν συμφωνήσουν οι Αμερικάνοι; τι θα κάνει ο ΓΑΠ;

      οσφυοκαμψία φυσικά...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ GIANNIS 28/07/2009 22:26:58

      Ααχ Γιάνη μου!!

  8. Factorx avatar
    Factorx 28/07/2009 17:26:58

    Και στον εμφύλιο σκοτώνανε τους λαθρομετανάστες. Επι βενιζέλου δεν θυμάμαι τις γινότανε

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/07/2009 18:00:05

    Σχόλιο α':

    Νομίζω ότι όταν μιλάμε για "χωρισμό κράτους εκκλησίας", ο καθένας καταλαβαίνει
    αυτό που θέλει. Η πραγματικότητα είναι ότι το κράτος είναι ήδη χωρισμένο από την εκκλησία, αφού η εκκλησία δεν έχει κανένα θεσμικό ρόλο στη διοίκηση τού κράτους.

    Τώρα, από κει και πέρα, υπάρχει η ρήξη τού κράτους με την εκκλησία. Από το να κατεβούν οι εικόνες τού Χριστού από τις σχολικές τάξεις (πολύ λάιτ εκδοχή) μέχρι να κλείσουν οι εκκλησίες, οι εκδοχές είναι πάμπολλες.

    Η εκκλησία πάντως, θα εξακολουθήσει να είναι ένα πανίσχυρο λόμπι είτε έτσι είτε αλλιώς.

    Σχόλιο 2:

    Jeffrey, μην την πολυπιέζεις τη Μαρία με τα κίτρινα, δεν τό'χει σε τίποτα να τα βροντήξει και να προσχωρήσει στο επόμενο κόμμα προς τα δεξιά. Το έχει ήδη κάνει δυο φορές!

  10. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 28/07/2009 19:32:28

    Πράγματι, όποιος την είδε και την άκουσε σήμερα το πρωϊ στο MEGA, σίγουρα θά'χει τρομάξει. Τέτοιο πάθος, τέτοια επιθετικότητα και ύψωμα φωνής είναι πρωτόγνωρα ακόμα και γι'αυτήν. Κάποια στιγμή φάνηκε να χάνει την ψυχραιμία της και οι παρουσιαστές κοιτάχτηκαν με νόημα.

    Φυσικά, η προσπάθεια να τα ρίξει στον Σαμαρά φάνηκε χονδροειδής ακόμα και για τους πασόκους. Άσχετα άν είναι αλήθεια ή όχι...

  11. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 28/07/2009 19:35:13

    Ο ΓΑΠ "δυσφορησε" με τη Μαριτσα και δεν της ξαναδινει το κανο του.
    Ουτε το ποδηλατο..

  12. mareli avatar
    mareli 28/07/2009 19:58:08

    Ρε σεις για καθήστε καλά... το GAP θα κάνει διαχωρσμό κράτους εκκλησίας; Εδώ δεν τόλμησε ο πατέρας του: το αντίθετο έκανε... φούσκωνε τις τσέπες των μοναχών στο Βατοπαίδι, στη Μεγίστης Λαύρας, τοπλού, άδειασε το πουλαίν του, τον Τρίτση και βάλε τι δεν μάθαμε τότε που έπαιζε μπάλα η Μιμή!!!
    Το GAP δεν μπορεί ούτε την αλυσίδα να βάλει στο ποδήλατο εν κινήσει... δεν μπορεί ούτε πίσω με το κανό του να γυρίσει και πιστεύετε ότι στο πρόβλημα της εκκλησίας θα δώσει λύση;
    Αγαπήθηκε τόσο πολύ το GAP που θα γίνει και πρωθυπουργός; Είσαστε σίγουροι; Αντέχετε;

  13. theo1611 avatar
    theo1611 28/07/2009 20:18:50

    Να με συγχωρείτε, αλλά το πιό σοβαρό που διάβασα για την υπόθεση είναι κατά τη γνώμη μου αυτό που είπε ο Γαβράς: Ο Διευθυντής του Μουσείου επικοινωνεί με τον καλλιτέχνη, του μεταφέρει τις ανησυχίες, ακούει κασι επεξεργάζεται τη γνώμη του και μετά αποφασίζει και ανακοινώνει.

    Ποιά Μαρίτσα, ποιός Samaras, ποιά Μέγαρα, ποιά Τέχνη, Ποιά Πολιτική και κουραφέξαλα?

    H προβολή (και όχι/ενδεχομένως προσβολή) του Μουσείου είναι ευθύνη του Διευθυντού του!!!

    ΥΓ: Η Παναγιωταρέα όπως και η Παναγιωταρά (Μαίρη) δεν έχουν καμμία σχέση με την υπόθεση.

  14. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/07/2009 22:41:30

    Όταν κάποιος πατάει σε δυό κανώ, φοβάται και το παραμικρό.

  15. ataktos avatar
    ataktos 29/07/2009 11:29:51

    Είναι ένας παπάς ο oποίος μόλις διορίζεται σε μια εκκλησία στην Κρήτη. Έχει όμως ένα πρόβλημα….δεν γουστάρει τους Κρητικούς.

    Την πρώτη Κυριακή κατά το κήρυγμά του λέει στους πιστούς:

    - Θα σας μιλήσω σήμερα για την Μαρία τη Μαγδαληνή, η οποία ήταν μια πόρνη από τα Χανιά....

    Αμέσως οι πιστοί αντέδρασαν:

    - Από τα Χανιά πάτερ ... τι είναι αυτά που λες... κτλ Ο παπάς όμως

    επέμενε....Την επόμενη κυριακή πάλι τα ίδια ο παπάς:

    - Σήμερα θα σας μιλήσω για την παραβολή του " Άσωτου Υιού", ο οποίος ήταν ο γιος ενός βοσκού από το Ηράκλειο...

    Αγανακτούν οι πιστοί και κάνουν παράπονα στον Μητροπολίτη.

    Φωνάζει αυτός τον παπά και του λέει:

    - Ξέρω ότι δεν συμπαθείς τους Κρητικούς, ούτε και εγώ τους γουστάρω, προσπάθησε όμως να είσαι πιο διακριτικός και να μην "τους τη λες" χύμα....

    Οπότε την επόμενη Κυριακή λέει ο παπάς στους πιστούς:

    - Σήμερα θα μιλήσουμε για το Μυστικό Δείπνο... και συνεχίζει... Μαζεύει ο Χριστός τους μαθητές του και τους λεει " απόψε κάποιος από εσάς θα με προδώσει"και αμέσως του απαντά ο Ιούδας: "Ιντα λες μωρέ σύντεκνε?!"

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 30/07/2009 20:09:07

    Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα.


    ΠΠ