#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/09/2011 16:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εννέα βουλευτές του ΠΑΣΟΚ λένε «όχι» στην εργασιακή εφεδρεία!



Μείζονος πολιτικής σημασίας είναι η διαφοροποίηση 9 βουλευτών του ΠΑΣΟΚ που δηλώνουν διαφωνούν με την εργασιακή εφεδρεία την οποία προωθεί η κυβέρνηση. Πρόκειται για τους Βασίλη Κεγκέρογλου, Μιχάλη Τζελέπη, Νίκο Ζωίδη, Δημήτρη Βαρβαρίγο, Όλγα Ρενταρή Τέντε, Αθανασία Μερεντίτη, Βασιλική Αλεξανδρίδου, Μιχάλη Παντούλα και Σπύρο Μοσχόπουλος.

Οι βουλευτές με επιστολή τους στον Βενιζέλο και τον Ρέππα καλούν την κυβέρνηση «να απεγκλωβιστούμε από την λογική της ΝΔ για την εφεδρεία που δεν δίνει λύσεις και τα αποτελέσματα που έχει ανάγκη ο τόπος». Πρόκειται για μία σημαντική διαφοροποίηση που δείχνει ότι έχει χαθεί ο έλεγχος στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ.

«Η κυβέρνηση κατά την άποψή μας, αντί να εφαρμόσει την αντιδραστική πρόταση της ΝΔ για την εφεδρεία και τις πιθανές απολύσεις πρέπει: α) να χαρακτηρίσει όλους τους δημόσιους υπαλλήλους ως κρατικούς, β) να προχωρήσει άμεσα σε ένα σχέδιο μετακινήσεων, ώστε να καλυφθούν τα κενά σε κρίσιμους τομείς όπως υπηρεσίες  ελέγχων και εξυπηρέτηση του πολίτη», αναφέρουν οι 9 βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και προσθέτουν: «αν δεν εφαρμοστεί πρώτο το σχέδιο αναστελέχωσης και ανασυγκρότησης των υπηρεσιών και των οργανισμών, δεν μπορεί να κριθεί με επιμέρους ρυθμίσεις που μάλιστα διαφέρουν και είναι σε άλλη λογική από οργανισμό σε οργανισμό και από υπουργείο σε υπουργείο, ποιοι περισσεύουν και ποιοι όχι».

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 08/09/2011 16:06:54

    Αφήστε τα λόγια, θα σας πάρει στον πάτο όλους, ρίξτε τον.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Απορία 08/09/2011 16:11:35

      Μην πιστεύεις τις πασοκιές, Απορία. Στημένη κίνηση είναι. Τους έβγαλαν μπροστά ώστε να εκθέσουν τη ΝΔ: να βγουν να πουν ότι σπαράσσεται από χατζηγάκια και χατζηδάκια.

      Μέγας τζουντόκα το ΠΑΣΟΚ, καταλάβετέ το: h**p://www.antinews.gr/2011/07/20/113635/

  2. alakran avatar
    alakran 08/09/2011 16:08:07

    "Αντιδραστική πρόταση της Ν.Δ για πιθανές απολύσεις"???????????
    Μα πού την είδαν?
    Οι άνθρωποι είναι γελοίοι.....

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 08/09/2011 16:09:06

    Το ΠΑΣΟΚ (και η εφευρετικότητά του) ποτέ δεν πεθαίνει.

    Τα βλέπετε, φίλοι κοινωνικοί αυτοματιστές που εγκαλείτε τη ΝΔ για "κρατισμό"; Πάρτε τώρα τη διατεταγμένη "διαφοροποίηση" των πράσινων βολευτών που θα δώσουν στο ΠΑΣΟΚ την ευκαιρία να πουλήσει στο πόπολο το "διαχρονικό κοινωνικό πρόσωπό του"...

  4. Εκηβόλος avatar
    Εκηβόλος 08/09/2011 16:30:40

    Αυτοί θα ψηφίσουν κατά της εργασιακής εφεδρείας.Καλά,λέμε και κάνα ανέκδοτο,για να περνάει η ώρα.Αθάνατο ΠΑΣΟΚ,πεθαμένη Ελλάδα!!!

  5. mixalios avatar
    mixalios 08/09/2011 16:35:55

    Το πασοκ μετα τα εξαπτερυγα εβγαλε τωρα μπροστα και τους καντηλαναφτες του.

  6. louis avatar
    louis 08/09/2011 16:51:14

    Μη στεναχωριέστε.
    Θα βρεθουν τουλάχιστον 9 πατριωτες της ΝΔ να ψηφίσουν υπέρ.

  7. korios avatar
    korios 08/09/2011 17:03:34

    Υπόψιν, η εφεδρεία έχει ψηφιστεί από τον Ιούλιο στον εφαρμοστικό...

  8. Arrow avatar
    Arrow 08/09/2011 17:03:51

    "Μαύρο" στους 9 κατσαπλιάδες...

  9. skoyras avatar
    skoyras 08/09/2011 17:08:04

    ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΥΠΟΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ Ο ΡΟΜΠΟΠΟΥΛΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΡΑΧΟΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΘΑ ΥΠΑΝΑΧΩΡΗΣΟΥΝ

  10. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 08/09/2011 17:28:54

    Οὔστ, κομματόσκυλα, βδέλλες τοῦ κράτους μὲ τὰ δικά μας λεφτά. Γιὰ ἕνα ἑκατομμύριο ἤδη ἀπολυμένους ἰδιωτικοὺς ὑπαλλήλους καὶ χρεωκοπημένους ἐλεύθερους ἐπαγγελματίες, τοὺς ὁποίους ἀπομυζᾶτε γιὰ νὰ τρέφετε τὴν διορισμένη πελατεία σας, θὰ ποιός θὰ νοιαστῇ; Ἢ γινόμαστε «νεοφιλελεύθεροι» καὶ «μνημονιακοὶ» ἄμα θυμίσουμε ὅτι κι αὐτοὶ οἱ ἄνθρωποι ἔχουν ψυχή; Ὅσο γιὰ τὴν ΝΔ, ἀσφαλῶς καὶ δὲν εἶναι νεοφιλελεύθερη, ἀλλὰ φυσικὰ καὶ δὲν εἶναι οὔτε σοσιαλιστικὴ -κρατικιστική. Αὐτὸ μᾶς ἔλειπε.

  11. armagedon avatar
    armagedon 08/09/2011 18:00:24

    ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΞΑΠΤΕΡΥΓΑ ,ΤΟΥΣ ΚΑΝΤΗΛΑΝΑΦΤΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΕΣ...ΟΣΟΝΟΥΠΩ

  12. η ν@χτερίδα avatar
    η ν@χτερίδα 08/09/2011 18:23:59

    αφήστε τα σάπια, είδαμε και την προηγούμενη φορά με τους "αντάρτες" με τα ζιπουνάκια, που δεν θα ψήφιζαν το μεσοπρόθεσμο....

  13. Σπύρος avatar
    Σπύρος 08/09/2011 18:24:36

    Μη τσακώνεστε ρε παιδιά. Και η μπλέ και η πράσινη δεξιά μπορούν, εξίσου καλά να εφαρμόσουν τον Θατσερισμό (με μια καθυστέρηση βέβαια ...μάλλον λόγω δορυφορικής σύνδεσης) στην Ελλάδα. Εργασιακή εφεδρεία , μη εθελούσια έξοδος , όπως και να το πείτε είναι το ίδιο ...... ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ. Ένα μόνο λάθος έχετε κάνει. Έχετε υποτιμήσει πολύ (και κυρίως εκεί στο ΠΑ"Σ"ΟΚ ) την αναμενόμενη αντίδραση του λαού, των εργαζομέμων - ανέργων, των μικροιδιοκτητών -αυτοαπασχολούμενων κ.λ.π. Και να ξέρετε ότι φθάνουν όλοι αυτοί στο να μη έχουν πια να χάσουν τίποτα άλλο από τις αλυσίδες τους ...και τότε ... ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ σας . Άλλωστε για να είμαι δίκαιος μαζί σας έχετε κάνει και ένα καλό. Ξυπνήσατε τον κόσμο και τον κάνατε πια να ξανα-αρχίσει να σκέπτεται. Και ξέρετε τι σημαίνει για όλους εσάς στη εξουσία λαός που σκέφτεται.
    ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ κε ΛΟΜΒΕΡΔΟ, ΑΝΝΟΥΛΑ και λοιπή συμμορία... (τον Γιωργάκη αφήστε τον ....όταν τον ξυπνήσουν θα καταλάβει ότι έχει "πεθάνει" πολιτικά και δεν το έχει καταλάβει ακόμα.)

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Σπύρος 09/09/2011 12:26:23

      1000000000