#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/05/2010 13:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εννέα βουλευτές του ΛΑΟΣ ήταν κατά των μέτρων και υποχρεώθηκαν να ψηφίσουν «ναι»



Παρακολουθώντας πριν από λίγο στην ΕΡΤ τον Άδωνη του ΛΑΟΣ να ρωτάει τον Μαρκόπουλο  της ΝΔ «αν η κοινοβουλευτική ομάδα της ΝΔ ενέκρινε το ΟΧΙ πριν από την ψηφοφορία» του υποβάλουμε κι εμείς μια ερώτηση για να μάθει και να μην αντιγράφει τη Ντόρα:

Τι αποφάσισε η ΚΟ του ΛΑΟΣ στις 9 το πρωί στην Βουλή, όταν κλήθηκε να αποφασίσει για την στάση που θα κρατήσει στα μέτρα;

Μήπως το αποτέλεσμα ήταν 9 βουλευτές κατά των μέτρων και 6 υπέρ των μέτρων;

Τι έγινε στη συνέχεια και όταν η ΚΟ του ΛΑΟΣ πήγε στην Βουλή άλλαξε στάση και ακολούθησε τον κ. Καρατζαφέρη και την κ. Μπακογιάννη;

Μήπως πίεσαν αφόρητα τους διαφωνούντες (για να μην χρησιμοποιήσουμε άλλη λέξη) οι κ. Καρατζαφέρης, Βορίδης, Γεωργιάδης και Πλεύρης;

Είναι τυχαίο ότι οι προαναφερθέντες αποτελούν και το όχημα επικοινωνίας με τη Ντόρα και την Αγία Οικογένεια;

Γιατί η Ντόρα ενώ περίμενε στο γραφείο του μπαμπά της εναγωνίως την απόφαση του Σαμαρά για την διαγραφή της σηκώθηκε και πήγε στην αίθουσα της Βουλής μόνο και μόνο για χειροκροτήσει τον Βορίδη; Μήπως για να στείλει κανένα σήμα;

Ποιοι από την ΚΟ του ΛΑΟΣ ήθελαν ΟΧΙ στα μέτρα

ΑΝΑΤΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΒΕΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ (τρεις ημέρες πριν είχε πει στον Alter «Όχι»)

ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ

ΚΟΡΑΝΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΜΑΡΚΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ

ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ-ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΟΥΡΑΝΙΑ

ΠΟΛΑΤΙΔΗΣ ΗΛΙΑΣ

ΡΟΝΤΟΥΛΗΣ ΑΣΤΕΡΙΟΣ

ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. theagpar avatar
    theagpar 09/05/2010 13:38:11

    Αξιος ο μισθος των πατριδοκαπηλων.Ακομα πιο αξιος των φυτων που τους ψηφίζουν.....

  2. salmonellas avatar
    salmonellas 09/05/2010 13:45:49

    Kokokokoko...oi kotoules. M' aresei na blepw na stinoun .... gia na paramenoun sti Vouli. Opws kai sto Pasok exallou.

  3. ErnestoChe avatar
    ErnestoChe 09/05/2010 13:46:45

    Eν τω μεταξυ οι "εγκριτες" και "σοβαρες" φυλλάδες Καθημερινή, Βημα κλπ μας αναλύουν οτι η "πολιτική πόλωσης" που "επέλεξε" ο Σαμαράς βλάπτει σοβαρά την ηρεμία του ΔΝΤ (Καθημερινή) και οτι στο κοινό υπουργικό συμβούλιο του θιασου ΓΑΠ με τον Ερτογάν και τους 10 υπουργούς του (θα το δουμε κι αυτό !) θα παρθούν αποφάσεις για "κοινές επιχειρηματικές δραστηριότητες" (ΒΗΜΑ). Το νοήμον κοινό φυσικά θα τους ακουμπήσει τα 4-5 ευρώ για τις φυλλάδες, μην χάσει ... το DVD!
    MHN AΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΠΙΑ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟΥΣ !!!! ΑΣ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΣΟΥΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΗΔΗ ΑΥΤΟΙ !!!

    • thespieys avatar
      thespieys @ ErnestoChe 09/05/2010 14:12:59

      Eχω σταματήσει εδώ και καιρό να αγοράζω τις φυλλάδες του εδώ κ 2 χρόνια, ούτως ή άλλως τις διαβάζω από το ίντερνετ.

  4. otiprepei avatar
    otiprepei 09/05/2010 14:09:09

    Εδω στη Θεσσαλονίκη άρχισαν κάτι δηλώσεις κάπου εκει στο γκρίζο, να δίδουν 50 50 chance υποστήριξης σε Ντόρα ή Σαμαρά, μπορεί και να κάνω λάθος. Άλλωστε ενας μόνο έκανε δηλώσεις που στα τοπικά κανάλια παρουσιάστηκαν ως επίλογος της ανακοίνωσης Ντόρας για νεο κόμμα, που φυσικά εντελώς συμπτωματικά ανακοίνωνε σήμερα μετά τη τελική συνεδρίαση του ECOFIN η οποία σημειολογικά μπορεί να ερμηνευτεί ως αρχή μιας διαδρομής προς την ουσιαστική οικονομική αλληλοστήριξη των Κρατών της Ε.Ε και οχι μιας απλής νομισματικής Ένωσης. Το ιδιαίτερο της υπόθεσης είναι οτι χρονολογικά αυτά συμπίπτουν με εορτασμούς και επετείους κάποιον χωρών. Πρέπει να σημειώσω οτι ΔΥΟ είναι τα κράτη με την ισχυρότερη οικονομία της Ευρώπης και το ενα βρίσκεται εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, αυτό που εορτάζει σήμερα. Όμως τα ΔΥΟ αυτά Κράτη συνορεύουν.

    Κάποιος είναι πλέον πολλή ανήσυχος απο τη άλλη μεριά του Ατλαντικού και ας ελπίσουμε οτι η Ελλάδα δεν του άνοιξε την κερκόπορτα.

    ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΜΠΟΡΕΙ Η ΝΕΑ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ otiprepei 09/05/2010 14:46:11

      Οι Θεσσαλονικείς ξέχασαν το αεροπλάνο που προσγειώθηκε στα χώματά τους με ευθύνη της ακατανόμαστης, τόσο εύκολα; Αν δεν ξαναθυμηθούν, την επόμενη φορά μπορεί να κατέβει και άγημα να αποδώσει τιμές...

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ ΒΡΑΧΟΣ 09/05/2010 15:11:51

        Ε όχι και ξέχασαν οι Θεσσαλονικείς το ποιον τής Ντοράκλας! Στις εσωκομματικές εκλογές βγήκε τρίτη και καταϊδρωμένη!

      • ΒΡΑΧΟΣ avatar
        ΒΡΑΧΟΣ @ ΒΡΑΧΟΣ 09/05/2010 16:26:46

        Ερωτηματικό χρησιμοποίησα...
        Ο σχολιαστής γράφει για 50 50 chance υποστήριξης.

      • otiprepei avatar
        otiprepei @ ΒΡΑΧΟΣ 10/05/2010 04:22:30

        ΄Μάλλον δεν το είπα καθαρά.
        Ο κος Γκιουλέκας στο Κυριακάτικο μεσημεριανό μεγάλο δελτίο τη ΕΤ3 έκανε δηλώσεις κι εμφανίστηκε σαφώς εντελώς 50/50 προς Σαμαρά αναφερόμενος για τη διαγραφή της Ντόρας και κάτι ψέλλισε για "ευθύνες" και "εκεί που πάει το κόμμα" κτλπ.
        Η Θεσσαλονίκη και σαφώς δεν ψήφισε Ντόρα. Αυτό μας έλειπε.
        Απλά διακρίνω οτι κανένα απο τα "μεγάλα" ονόματα στη Θεσσαλονίκη δεν τα έχει στη τσέπη του ακόμη ο Σαμαράς.
        Υπάρχει τρόπος να ξέρουμε στις εκλογές για Πρόεδρο τι ψήφισε μόνο ο νομός Θεσσαλονίκης; Δεν το είχα ψάξει εως τώρα.
        Μην αρχίσουν τα σχόλια για τα "ονόματα". Θέλει τακτ, θα είναι κρίμα να χαθεί η υποστήριξη της Θεσσαλονίκης.

  5. otiprepei avatar
    otiprepei 09/05/2010 14:13:52

    Ας φύγουν οι διαφωνούντες του ΛΑΟΣ, αν έχουν εμφανιστεί, κι ας έρθουν με το Σαμαρά.
    Το τέλος της μεταπολίτευσης αγγίζει τους πάντες! Τους πάντες!
    Απο την αναρχοαριστερά την ακροαριστερά, την Αριστερά, το Κέντρο τη Δεξιά, μέχρι και την ακροδεξιά.
    Τίποτα δεν είναι τυχαίο.
    Επιτέλους εμείς οι Έλληνες ας ανοίξουμε τα στραβά μας κι ας βαδίσουμε ίσια χωρίς να τρεκλίζουμε απο τη μέθη του δοσυλογισμού που διακρίνει αρκετούς απο εμάς.
    Κι αν είναι πολλά τα λεφτά Άρη, βάλτα εκεί που ξέρεις, που λένε.

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ otiprepei 09/05/2010 14:58:22

      Με συγχωρείς αγαπητέ.
      Τον Σαμαρά τον ρώτησες αν θέλει τέτοιας ποιότητας Βουλευτές κοντά του;

  6. perastikos avatar
    perastikos 09/05/2010 14:58:52

    κι εγω νομιζα οτι ο Βορίδης είναι διακριτικά Σαμαρικός...

  7. ataktos avatar
    ataktos 09/05/2010 15:15:24

    αυτά να τα πούνε στα .. εγγονάκια τους

  8. M.X. avatar
    M.X. 09/05/2010 15:25:42

    Διαβάστε - αξίζει:
    http://tiresias-press.blogspot.com/2010/05/blog-post_08.html

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 09/05/2010 15:54:49

    Ὁταν ἔρθη ἡ ὥρα,πρέπει νά τιμωρηθοῦν ἀμείλικτα ΠΡΩΤΑ αὐτά τά τρία ΧΧΧΧΧΧΧΧ τοῦ ΛΑΟΣ,Βορίδης,Γεωργιάδης καί Πλεύρης.
    Τόν γελοῖο τόν ἀρχηγό τους τόν γνωρίζαμε πάντα.
    Αὐτά τά τρία ὅμως ΧΧΧΧΧΧΧ κοροΐδεψαν πολύ κόσμο καί πρέπει νά ἐπιπέση ἐπάνω τους ἡ Δικαιοσύνη ἀνελέητη.
    Ὑποθέτω πώς περιμένουν νά καθήσουν στόν αὐχένα μας,τά τρία φασιστάκια,ὅταν θά εἶμαστε σέ ἀθλία κατάστασι.Κούνια πού τούς κούναγε!

  10. GreenHorses avatar
    GreenHorses 09/05/2010 16:00:33

    Πλεύρης, Μπουμπούκος και Χέρι Χέρι
    αβάντα στο ΠΑΣΟΚ και μη σε μέλει

    • GreenHorses avatar
      GreenHorses @ GreenHorses 09/05/2010 16:02:20

      Πάντως ακούω ότι ο Αβραμό -παρίσταμαι και χαιρετώ- λέει ήθελε να ψηφίσουμε ΝΑΙ στα μέτρα... αντε μιας διαγραφή και αυτός να ξεσκαρτάρει το κόμμα σιγά σιγά

      • Jim avatar
        Jim @ GreenHorses 09/05/2010 22:10:51

        Είχαν εκδηλωθεί και άλλοι βουλευτές της ΝΔ Υπέρ του Μηχανισμού Στήριξης σε τηλεοπτικούς σταθμούς και ραδιοφωνικές εκπομπές.

  11. anonymous avatar
    anonymous 09/05/2010 16:01:44

    ο βοριδης ο μεγαλοαστος ο κολλεγιοπαις ο δικηγορος ο μορφωμενος ο ατεγκτος ο τιμωρος πως συνυπαρχει στην περιφερεια του με τα βαρια κληρονομικα ονοματα της πολυ βαριας νυχτας που στελεχωνουν το σχηματισμο;
    κατα μαραθωνα μερια κατα σχοινια μερια κατα αγιο πετρο μερια ...

  12. Jim avatar
    Jim 09/05/2010 22:08:16

    **Εννέα βουλευτές του ΛΑΟΣ ήταν κατά των μέτρων και υποχρεώθηκαν να ψηφίσουν «ναι»**

    Κομματική πειθαρχία...το ίδιο ακριβώς συνέβηκε και στην ΝΔ.

    Τώρα για το ποιος ψήφισε σωστά ή λάθος θα το καταλάβουμε σε μερικά χρόνια....μικροπολιτικά παιχνίδια πάντως εις βάρος της Ελλάδας σε μια τόσο κρίσιμη στιγμή δεν χωράνε.

  13. area51gr avatar
    area51gr 10/05/2010 01:44:07

    Τρία πράγματα:

    1. Έχετε κάποιο έγγραφο - πειστήριο (βίντεο, κτλ) με το οποίο να αποδεικνύετε αυτό που λέτε; Αν ναι, γιατί δεν το δημοσιεύετε ώστε να κάνετε απόρθητο το άρθρο σας σε οποιαδήποτε κριτική και να πείθεται και ο πιο κακοπροαίρετος προς εσάς πολίτης;... Μήπως γιατί δεν έχετε;... Ή μήπως γιατί είναι κάτι προσιτό στον καθένα, που το θεωρείτε ανούσιο να το δώσετε εδώ; (αν ισχύει αυτό, δώστε το να μας πείσετε!)

    2. Στο ερώτημά σας:
    «Τι έγινε στη συνέχεια και όταν η ΚΟ του ΛΑΟΣ πήγε στην Βουλή άλλαξε στάση και ακολούθησε τον κ. Καρατζαφέρη και την κ. Μπακογιάννη;» ... Εγώ μπορώ να σας δώσω ένα παράδειγμα.. Και εγώ υπερ του ΟΧΙ ήμουν. Αλλά ακούγοντας τον συλλογισμό του Άδωνι υπερ του ΝΑΙ, πιστεύω πως το ΝΑΙ, για τους Λόγους για τους οποίους το είπε το ΛΑ.Ο.Σ. είναι η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΛΥΣΗ!...

    Γιατί αναγκαστικά για να αλλάξει κάποιος άποψη - την οποία την καταθέτει προς συζήτηση στην Κ.Ο., πρέπει να εξαναγκαστεί δηλαδή; Αν ο καθένας είχε την άποψή του και δεν την άλλαζε ακόμα και αν κάποιος τον έπειθε για την ορθότητα άλλης άποψης, τότε θα ήμασταν εντελώς ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ και ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΙ δεν νομίζετε;

    3. Θα ήθελα οι αναγνώστες σας - όσοι ενδιαφέρονται - να διαβάσουν την παρακάτω είδηση και τις γνώμες που την συνοδεύουν:

    Για όσους κατάλαβαν πως η ΝΔ είπε ΟΧΙ στο ΔΝΤ!... Η αλήθεια από τα πρακτικά!: http://area51gr.blogspot.com/2010/05/blog-post_1454.html

    Σύμφωνα με την ΝΔ: "Το νομοσχέδιο αυτό είναι η αναγκαστική λύση"... Το ΟΧΙ που ψήφισε η ΝΔ δεν ήταν γιατί θεωρούσε πως υπήρχε άλλη λύση, αλλά για να "διαμαρτυρηθεί" για τα όσα έκανε το ΠΑΣΟΚ (λογική να σου πετύχει!).

    Με άλλα λόγια, το ΟΧΙ ΤΗΣ ΝΔ που ο κόσμος το παραπληροφορείται ΩΣ ΟΧΙ ΣΤΟ ΔΝΤ, είναι ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ, ΝΑΙ ΣΤΟ ΔΝΤ.... Γιατί παραπληροφορείται τόσο βάναυσα ο κόσμος άραγε;.......

    Ευχαριστώ.

  14. Γιώργος Σάμος avatar
    Γιώργος Σάμος 10/05/2010 11:10:47

    Κύριοι, όταν τόσα χρόνια με τις πολιτικές που ψηφίζουμε (και εσείς!!), προωθούμε στην εξουσία ανθρώπους μου μας έφεραν σε αυτό το χάλι.! (Δηλαδή ΠΑΣΟΚ - ΝΔ), δε νομίζω ότι έχουμε καν το δικαίωμα να πιστεύουμε ότι κάνουμε καλή κριτική και ότι πρέπει να τα χώνουμε.

    Ας χώσουμε τη γλώσσα στο μυαλό πρώτα.

    Αν δε μπαίναμε στο ΔΝΤ δε θα είχαμε ούτε για μισθούς, ούτε για συντάξεις. ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Στο ΔΝΤ μας οδήγησε φέτος το ΠΑΣΟΚ. ΔΕΔΟΜΕΝΟ. Θα μπορούσαμε να είχαμε προλάβει να ακολουθήσουμε άλλους δρόμους (Όμως αυτούς τους δρόμους δεν τους υπέδειξε ούτε η ΝΔ, ούτε η Αριστερά, μόνο λίγο κάτι έδειξε το ΛΑΟΣ)

    Στη κατάσταση προ ΔΝΤ, δηλαδή χρέος, ανεργία, αντιπαραγωγικότητα, μίζες, καθόλου βιομηχανία, ισχύ εξαγωγικότητα και ΤΕΡΑΣΤΙΟ δημόσιο που δε δουλεύει, μας οδήγησαν το ΠΑΣΟΚ, οι συνδικαλιστές, οι φωνές της Αριστεράς, η λιγοψυχία και απειρία της ΝΔ και η χαζομάρα που δέρνει όλυς εμάς.! Με κύριο το τελευταίο, διότι αυτό υποστηρίζει όλα τα άλλα.

    Τώρα,
    πρέπει να πάρουμε τα λεφτά από το ΔΝΤ, πρέπει να το αφήσουμε να δράσει 4 χρόνια, για να μάθουμε επιτέλους τί υπάρχει και τί δουλεύει στο βούρκο που λέγεται Ελλάδα και μετά να πα΄ρουμε μέτρα και να το διώξουμε.

    Αν δεν αλλάξουμε πολιτικούς,
    Αν δεν αναπτύξουμε βιομηχανία,
    Αν δε φτιάξουμε τη παιδεία, εννοώντας αίσθημα ευθύνης, αντίληψη και ορισμένες γνώσεις.
    Αν δε διορθώσουμε το δημοσιουπαλλιλικό και καθηγητικό κατεστημένο,
    Αν δε δείξουμε στους αγρότες το δρόμο για να παράγουν και να προωθούν τα προϊόντα τους
    Είμαστε χαμένοι!!!

    Παρακαλώ διαβάστ το σχόλιο μου με ανοιχτή καρδιά. Είμαι 24 έχω τελειώσει σπουδές και θέλω να εξαφανιστώ από αυτό το τόπο που οι προηγούμες γενιές τον κατέστρεψαν. Και εννοώ τους πάντες. Μπορεί η προηγούμενη γενιά να έδιωξε τη χούντα, αλλά δεν έδιωξε τα κόμπλεξ κατωτερότητας, και αυτά είνια που μας οδήγησαν εδώ.
    Ευχαριστώ