30/09/2010 13:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενισχύεται το ψηφοδέλτιο Κικίλια

Ενισχύεται περαιτέρω το ψηφοδέλτιο Κικίλια για την Περιφέρεια Αττικής, καθώς σύμφωνα με πληροφορίες του Αθηναϊκού Πρακτορείου Ειδήσεων, ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς θα τοποθετήσει στη θέση του αντιπεριφερειάρχη τον αναπληρωτή τομέαρχη οικονομικών Νότη Μηταράκη.

Πρόσφατα η Ρηγίλλης είχε επιστρατεύσει στο ψηφοδέλτιο Κικίλια και τον γραμματέα Συνδικαλισμού της ΝΔ Γιάννη Μανώλη, ενώ σύμφωνα με άλλες πληροφορίες, ο κ. Σαμαράς σκέφτεται να ανακοινώσει και ένα πρόσωπο από το δημοσιογραφικό χώρο που θα πλαισιώσει τον υποψήφιο Περιφερειάρχη Αττικής.

Το απόγευμα, στη Ρηγίλλης, θα πραγματοποιηθεί ευρεία σύσκεψη, με τους βουλευτές και τους πολιτευτές της ΝΔ στην Αττική και τον κ. Βασίλη Κικίλια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 30/09/2010 13:51:36

    Πάντως αν είχε βάλει το Μανώλη επικεφαλής απο την αρχή, θα πήγαινε πολύ καλύτερα.

    Καλό ο Κικίλιας, αλλά εδώ ήθελε κάποιον πιο δυναμικό. Δεν έχει βγάλει αρκετό δυναμισμό μέχρι σήμερα και χρειάζεται αυτό. Βγαίνει υπερβολικά ως "καλό παιδί". Θα μου πείτε, φταίνε οι άλλοι που αυτό το θεωρουν, και καλά, "κακό", αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή και δεν αλλάζει. Φταίνε - ξεφταίνε οι άλλοι, ήθελε περισσότερο δυναμισμό.

  2. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/09/2010 14:22:15

    είναι κατάντια για την ΝΔ, ο υποψήφιός της για την περιφέρεια της Αττικής να παλεύει με άλλους υποψήφιους για να περάσει στον δεύτερο γύρο......

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ δαιμονάκι 30/09/2010 14:58:53

      Χαρά εσύ, fatfat...

    • loretta avatar
      loretta @ δαιμονάκι 30/09/2010 16:43:13

      καταντια ειναι να υπαρχουν ακομα ντορικοι....

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ loretta 30/09/2010 18:20:17

        Λορέττα, το antinews είναι μεγάλο σχολείο και, το κυριότερο, είναι κοινότητα αυτοσυνειδητοποίησης του πολίτη. Τα λέμε ο ένας με τον άλλον και προχωρά πολύ η σκέψη μας. Τώρα, υπάρχουν ένα σωρό συμπολίτες μας που η σκέψη τους έχει μείνει πολύ πίσω. Προχωρούμε εμείς οι του ίντερνετ με τεράστια βήματα, με άλματα και οι άλλοι παρακολουθούν το δελτίο παροχής υπηρεσιών του Χατζηνικολάου. Ο φατφατ/δαιμονάκι ένας φτωχός υπάλληλος κάποιων ευρώ το μήνα είναι, δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα. Τα αντιπροσωπευτικά δείγματα δυστυχώς είναι αλλού.

      • loretta avatar
        loretta @ loretta 30/09/2010 18:56:59

        Επωνυμε

        δεν μπορω παρα να συμφωνησω μαζι σου...
        παραταυτα αναρωτιεμαι ολοι αυτοι σε ποια κοινωνια ζουνε???
        υπαρχει κοινος νους και κοινη λογικη ...χρησιμα εργαλεια που καλο θαταν να τα χρησιμοποιουν που και που.

  3. spiros avatar
    spiros 30/09/2010 14:44:48

    Πάλι κάτι καινούργιο κατεβαίνει για την ΝΔ στην Αθήνα. Δεν φταίει η επιλογή αλλά η αδυναμία σύμπνοιας.

  4. Thrapsorchis avatar
    Thrapsorchis 30/09/2010 15:25:37

    Μήπως η στελέχωση του ψηφοδελτίου του Κικίλια θα έπρεπε να ανακοινώνεται από τον ίδιο ώστε να μην μοιάζει εντελώς μαριονέτα; Λέμε τώρα...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Thrapsorchis 30/09/2010 15:40:00

      Να και μια φορά που θα συμφωνησω μαζί σου...

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ Επώνυμος 30/09/2010 17:44:20

        Έχω φάει τόσο moderation που αμφιβάλλω, υπό κανονικές συνθήκες, εαν θα καταδεχόσασταν να συμφωνείτε μαζί μου.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 30/09/2010 18:18:14

        Δεν έχω σχέση με το moderation. Κατά τα άλλα, οι συνθήκες μου φαίνονται κανονικές.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 30/09/2010 15:41:10

    Τέτοιες συσκέψεις όπως η αποψινή για στήριξη Κικίλια στην Αττική, να γίνει και με τους βουλευτές Πελλοπονήσου για στήριξη του Δράκου. Γιατί μερικοί μερικοί δεν κάθονται και πολύ καλά στο Μοριά..

  6. firiki2010.wordpress.com avatar
    firiki2010.wordpress.com 30/09/2010 16:56:43

    O Κικίλιας δεν ήταν καλή επιλογή και αποδεικνύεται εκ των υστέρων καθώς γίνεται προσπάθεια να ενισχυθεί με στελέχη που εχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά και είναι και περισσότερο αναγνωρίσιμα από τον ίδιο.( Ας το σκεφθούνε λίγο οι αποθεώσαντες την επιλογή Κικίλια) Δεν είναι απλώς ότι βγαίνει "καλό παιδί" που λέει ο Επώνυμος, είναι ότι δεν έχει την αυτοπεποίθηση και την πείρα που δίνει η ζύμωση στην πολιτική σύγκρουση. Δεν είμαι θαυμαστής του κ Μανώλη, καθε αλλο μάλιστα (έχει τεράστια ευθύνη για την εικόνα που δημιουργούσε ΑΝΑΙΤΙΑ για την κυβέρνηση Καραμανλή με τις παρεμβάσεις του) , αλλά αφού η ΝΔ αποφάσισε να παίξει το "αντιμνημονιακό" χαρτί και για μια Περιφέρεια που θα κερδιζόταν μόνο από θαύμα ο Μανώλης ως περισσότερο αναγνωρίσιμος και έμπειρος ήταν καταλληλότερος. Τώρα υπάρεχει και ο κίνδυνος ο soft - σε σχέση με τον πληθωρικό Μανώλη - Κικίλιας να "εξαφανισθεί" .... άλλος ένας λόγος για σπόντες και θάψιμο απο τα τόσο "φιλικά" προς τη ΝΔ ΜΜΕ.

  7. ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ avatar
    ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 30/09/2010 17:06:17

    Ο κύριος Μανώλης είναι κακή επιλογή για την Αττική.
    Θα ήταν καλή επιλογή γιά την Πελοπόννησο, αλλά ατυχήσατε ...
    Ο κύριος Μανώλης ξέρει να φωνάζει και να καταγγέλλει, διότι διαθέτει μόνον
    συντεχνιακή αντίληψη της πολιτικής πραγματικότητας. Αυτό, δεν φθάνει.
    Δεν διαθέτει ουσιαστική μόρφωση και παιδεία , ούτε , από πολιτική
    άποψη, μπορεί να εισφέρει καινούργιες ιδέες και αντιλήψεις.
    Θα ήταν ένας οριακά αποδεκτός περιφερειάρχης στην Πελοπόννησο,
    θα είναι ένας μέτριος αντιπεριφερειάρχης στην Αττική, αν μπορέσει και
    εκλεγεί.

    • firiki2010.wordpress.com avatar
      firiki2010.wordpress.com @ ΚΥΝΑΙΓΕΙΡΟΣ 30/09/2010 17:29:28

      Αυτόν τον ιδιότυπο ρατσισμό σε βάρος των Πελοπονησίων δεν τοκ καταλαβαίνω. Γιατί ο "κακός" για την Αττική Μανώλης είναι "καλός" για την Πελοπονησο?

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ firiki2010.wordpress.com 30/09/2010 17:47:46

        Απλό. Διότι οι Πελοπονήσιοι είναι οι χειρότεροι των Ελλήνων. Απ' όπου και το ανέκδοτο...

        Ένας Πατρινός, ένας Καλαματιανός και ένας Πυργιώτης είναι σε ένα αυτοκίνητο. Ποιός οδηγάει;

        Η Ασφάλεια.

  8. gram avatar
    gram 30/09/2010 17:42:37

    Κικίλιας, Μανώλης και τώρα Μιταράκης. Αυτά είναι μετά συγχωρήσεως desperation moves και δείχνουν ότι ο Αντώνης έχει κάνει χείριστες επιλογές στη δομή και τη στελέχωση των ανωτέρων επιπέδων της ΝΔ. Δεν είναι φυσικά ο Κικίλιας το μόνο ή το μεγαλύτερο λάθος που έχει γίνει. Οσο πιό γρήγορα το πάρει απόφαση να το καταλάβει, να το παραδεχτεί μέσα του και να δράσει αποφασιστικά και ριζοσπαστικά τόσο το καλύτερο για τον ίδιο, για τη ΝΔ και για την Ελλάδα. Αυτά με όλο το σεβασμό, την πίστη και την αγάπη που του έχω

  9. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/09/2010 18:18:31

    @ Επώνυμος....κάνεις λάθος αν όντως πιστεύεις ότι χαίρομαι.
    Δεν είναι δυνατόν να έχει εξαγγελθεί τόσο καιρό η υποψηφιότητα του κυρίου Κικίλια και μέχρι χθες τουλάχιστον να μην είχε υποστηριχθεί σοβαρά από την ΝΔ η υποψηφιότητά του......μπορεί να μην περιμέναμε τον υποψήφιο της ΝΔ να κερδίσει τελικά αυτήν την περιφέρεια,αλλά όχι και να ξεπερνά στον πρώτο γύρο το 15%-20% με το ζόρι και να κινδυνεύει να μείνει έξω από τον δεύτερο γύρο από τον κύριο Δημαρά......εύχομαι να μην επαληθευτώ, αλλά αν συμβεί το παραπάνω υποθετικό σενάριο και ο κύριος Κικίλιας δεν περάσει στον δεύτερο γύρο, τότε η ΝΔ θα εκτεθεί ανεπανόρθωτα και θα χάσει τις εντυπώσεις.....και τότε κάποιοι θα τρέχουν να πριμοδοτήσουν τον κύριο Δημαρά, για να χάσει ο κύριος Σγουρός και να πουν ότι έχασε το ΠΑΣΟΚ!!!!!!

  10. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 30/09/2010 18:21:20

    @ loretta....στο ίδιο στρατόπεδο είμαστε και οι δυό και δεν θέλουμε να καταποντιστεί, να έρθει τρίτη και καταιδρωμένη η ΝΔ στην περιφέρεια Αττικής........

    • loretta avatar
      loretta @ δαιμονάκι 30/09/2010 19:01:08

      δεν θα ερθει τριτη δαιμονακι αν τελικα σταθουμε εμεις στο υψος των περιστασεων και κανουμε αυτο που ζητησαμε εξαρχής απο την νεα ηγεσια της νεας δημοκρατιας
      ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΥΝΟΧΗ ΑΓΩΝΑ.

      sa c'est tous.

  11. Y. avatar
    Y. 30/09/2010 18:25:11

    Υπάρχει κλιμάκωση στη καμπάνια. Θα δούμε

  12. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 30/09/2010 18:57:48

    ΑΦΟΥ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΝΤΙΟΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΘΕ ΚΙΚΙΛΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΥΧΗ.

  13. takis avatar
    takis 30/09/2010 19:01:02

    τι χημεια κιαυτη ρε παιδια.τι ζητα η αλεπου στο παζαρι.μα ειναι δυνατον ο μανωλης αντιπεριφερειαρχης με δυο νεους πολιτικους μηταρακη και καραμανλη(πιστευω ναναι συνωνυμια με τον Κ.Κ.).αυτο δεν ειναι ψηφοδελτιο αυτο ειναι κλειδωνας.αντε περαστικα μας.