14/08/2009 23:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενισχύεται ο γερμανο-ρωσικός άξονας



O Ρώσος πρόεδρος Ντμίτρι Μεντβέντεφ υπογράμμισε σήμερα στο Σότσι την ανάγκη της Ρωσίας να επενδύσει στις βιομηχανίες υψηλής τεχνολογίας στη Γερμανία, ακόμη και σε περίοδο κρίσης, προκειμένου να καταστεί δυνατή η διαφοροποίηση της οικονομίας της χώρας, η οποία εξαρτάται από τους υδρογονάνθρακες.

«Γιατί έχουμε ανάγκη τέτοιες επενδύσεις τώρα, ακόμη και όταν η οικονομία είναι σε στενωπό; Ακριβώς για να εξέλθουμε από αυτή τη δύσκολη κατάσταση», δήλωσε ο Μεντβέντεφ, έπειτα από μια συνάντηση στο Σότσι (νότια Ρωσία) με τη Γερμανίδα καγκελάριο Α. Μέρκελ.

Οι δύο ηγέτες δήλωσαν σε συνέντευξη Τύπου ότι συζήτησαν την εξαγορά της γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας Opel, καθώς επίσης και την πιθανότητα Ρώσοι επενδυτές να εισέλθουν στο κεφάλαιο του ναυπηγείου Wadan Yards ή της βιομηχανίας ημιαγωγών Infineon.

«Η Infineon και η Opel είναι τομείς υψηλής τεχνολογίας», υπογράμμισε. «Είναι αυτό που δεν έχουμε και που θα μας επιτρέψει να βελτιώσουμε τη δομή της οικονομίας μας», εκτίμησε, προσθέτοντας πως «με τον τρόπο αυτό η Ρωσία θα μπορέσει να διασφαλιστεί έναντι μελλοντικών κατακλυσμών».

 http://www.interfax.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/08/2009 05:17:20

    Μ Θυμιζει τα συνοικεσια σε παλιες Ελληνικες ταινιες.

    "Αυτον θα παρεις γιατι εχει λεφτα, θα τον αγαπησεις αργοτερα"


    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/08/2009 07:03:03

      εμένα μου θυμίζει Ρίμπεντροπ Μολότοφ λίγο πρίν τον δεύτερο Π.Π....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 15/08/2009 08:06:57

        Καλημερα αρχαιε μου..

        χαθηκαμε. πως εισαι?? παρακολουθω τα παντα.. χαχα

        Λες να βγει αληθεινος ο Λιακοπουλος?

        ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 15/08/2009 08:53:45

        δεν ξέρω για τον Λιακόπουλο, ούτε ξέρω αν η ιστορία επαναλμβάνεται, αλλά η ιστορία της Ευρώπης τα τελευταία 300 χρόνια... Τα ίδια σύνορα, μπρος πίσω και ξανά. Η αλήθεια είναι ότι, για την ώρα, δεν υφίσταται η εξαθλίωση του μεσοπολέμου. Πες μου εσύ, ιστορικά, τι σχέση είχαν οι Γερμανοί με τους Ρώσους; (άσε τους άλλους γείτονές τους). Οι Ρώσοι δεν είναι Κινέζοι να κάνουν επενδύσεις με την πλεονάζουσα δολαριακή ρευστότητα (που την βρήκαν την πλεονάζουσα οι Ρώσοι...) Οι Ρώσοι κάνουν politics.

        Καλημέρα σε σένα

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 15/08/2009 19:32:16

        Oi Ρωσσοι ειναι αρκουδες. Τα εχουμε γραψει περσυ. Φυλετικα ειναι συγγενεις του Τζεκις Χαν. Ειτε το θελουν ειτε οχι.

        Ρευστοτητα?? Ναι ο Πουτινιαρης, μαζεψε τα πετρελαια και τα αερια, μαζεψε τα μαυρα απ εξω ( δες και Κυπρο )- κατι πτωματα επλεαν στο Λυβικο απ οσουν δεν ειχαν να τα γυρισουν...-, δες Μιχαλακη στη φυλακα ( ΜΕΝΑΤΕΠ κλπ ) οριοθετησε με το ζορι συνορα και ζωνες επιρροης, μπηκε αρκτικη απο "κατω".., πηγε Κουβα για παραθεριστικες ασκησεις, εβαλε σε θεσεις κλειδια δικους του απο το ορφανοτροφειο... και ειναι διαιρει και βασιλευε και του βγαινει.

        Αν ειχε ρισορσες η Μερκελ ουτε σε βαφτισια δεν θα τον καλουσε ! Εβαλε η καημενη Αιολικα και Φωτ/κα σε μπουνατσα κ συννεφια χαχα μπας και σωσει κατι. Ανθρακα? ας βαλει να καψει.. ΤΕΛΟΣ.

        Σαρκοζι και Μπερλουσκονι ακολουθουν. Οκ εχουν πυρηνικα εργοστασια και τεχν/για και ανανεωσιμες οπως οι Ισπανοι. Φτανει?? κ αν κρυωνει ο γειτονας.. γιου νοου.. ερχεται σε σενα να ζεσταθει !!!...

        Σκακι για Πουτινιαρηδες σαν εμας !

        ΠΠ

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ archaeopteryx 15/08/2009 22:02:21

        έχω ακούσει Γερμανούς να γκρινιάζουν για την καλοπροαίρετη ίσως, ηλίθια όμως στην πράξη "πράσινη" ενεργειακή τους πολτική. Οι Γάλλοι έγινα ψιλο-υπερδύναμη με τα πυρηνικά τους. Ηλεκτρισμός, όχι πρασινάδες.

  2. ataktos avatar
    ataktos 15/08/2009 09:59:22

    Χαιρετώ όλους τους συνομιλητές μας .Καλό χειμώνα …

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/08/2009 10:17:22

    Η Γερμανία στηρίζεται πλέον στη Ρωσία για ενέργεια. Χωρίς το φυσικό αέριο από τη Ρωσία δεν γίνεται να επιβιώσει ως η ισχυρότερη οικονομία της Ε.Ε.
    Από τους Αμερικάνους δεν έχει να περιμένει πολλά. Δεν χρειάζεται μάλλον στρ. προστασία όπως εξελίχθηκαν τα πράγμτα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/08/2009 10:46:56

    Ποιός θυμάται την σκηνή στο Mad Max Thunderdome?

    "Who runs Barter Town"?
    "Master Blaster"
    "Who"?
    "MASTER BLASTER"?
    "Master Blaster what"?
    "Master Blaster runs Barter Town"...

  5. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/08/2009 15:00:34

    Μετα την ενοποιηση της Γερμανιας η κινηση της προς τη συσφιγξη των σχεσεων με τη Ρωσια ειναι απολυτως φυσιολογικη.Στην πραγματικοτητα ολοι την περιμεναν και αυτος ειναι ο λογος που οι Γαλλοι πιεσαν για τη δημιουργια του ευρω για να δεσουν κατα το δυνατον τη Γερμανια και να μη τους ξεφυγει.
    Η Γερμανια ειναι πλεον το αντιθετο αυτου που ηταν στους παγκοσμιους πολεμους.
    Η μοναδικη μεγαλη ευρωπαικη χωρα χωρις πυρηνικα (Ρωσια,Αγγλια,Γαλλια εχουν) δεν φοβιζει κανενα και ειναι περιζητητη για εμπορικες σχεσεις απο ολους.

    • Swell avatar
      Swell @ ψυχραιμια 15/08/2009 15:15:17

      Οι Γερμανίδες όμως;