14/04/2009 23:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενισχύεται η πιθανότητα διπλών εκλογών

Η ισχυρότερη, κατά τη γνώμη μας, ένδειξη αυτών των ημερών ότι δεν αποκλείεται ο κ. Καραμανλής να προκηρύξει τελικά διπλές εκλογές, είναι η πληροφορία που λάβαμε πριν από λίγη ώρα: ο υπουργός Άμυνας Β. Μεϊμαράκης μάλλον έχει αναβάλει το επίσημο ταξίδι που είχε προγραμματιστεί για τις ΗΠΑ στις 27-29 Μαΐου. Στη θέση του φαίνεται ότι θα πάει ο υφυπουργός Άμυνας κ. Τασούλας.

Ενισχύονται έτσι τα σενάρια ότι ο πρωθυπουργός θα προχωρήσει σε διπλές εκλογές τον Ιούνιο. Στην περίπτωση αυτή η προθεσμία για την προκήρυξη βουλευτικών εκλογών λήγει στις 2 Μαΐου.

Εξάλλου, κατά την εισήγησή του στη συνεδρίαση του Επιτελικού Κύκλου Οικονομίας του Κινήματος, ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου είπε ότι «είναι πλέον πιθανές οι διπλές εκλογές».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 14/04/2009 23:03:46

    Χαρά στους τυπογράφους, τα τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά κανάλια, τους δημοσιογράφους και τα πράσινα λαμόγια. Αλίμονο σε εμάς.

  2. Μήτσος avatar
    Μήτσος 14/04/2009 23:12:03

    Τι του λείπει του ψωριάρη ?

    Φούντα και μαργαριτάρι !

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 14/04/2009 23:15:21

    Πρόσεχε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να το πάθεις.
    Για ποιόν άραγε ισχύει η παροιμία?

  4. 321 avatar
    321 14/04/2009 23:23:48

    Η πουτ--α και να θέλει, τη χαρά της δεν την κρύβει

  5. thanos avatar
    thanos 14/04/2009 23:40:03

    3-εναςάσχετος Says:
    April 14th, 2009 at 11:15 pm


    Μα για ποιον αλλον? για το αφεντικο σου.

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 14/04/2009 23:48:47

    Μπορεί να υπάρχει και μια πιο απλή εξήγηση...

    Ο Μειμαράκης, , "Άρχοντας των εξοπλισμών", "Κομματοκράτης" κτλ κτλ, δεν κατέχει σε ικανοποιητικό βαθμό την Αγγλική γλώσσα ούε και οπιαδήποτε άλλη. Επιπλέον δεν του αρέσει και το υπουργείο που έχει...το χειρότερο για αυτόν είναι να αρχίσει πάρε-δώσε με γραφειοκράτες στο πεντάγωνο των ΗΠΑ.

    Για αυτό το λόγο κάνει ελάχιστα ταξίδια στο εξωτερικό και εάν δεν κάνω λάθος δεν έχει επισκεφθεί ποτέ καμία Αγγλοσαξωνική χώρα. Πέρυσι είχε πάει ο άλλος υφυπουργός αμύνης στις ΗΠΑ, εεε.... τώρα είναι καιρός να πάει για ψώνια....εννοώ σοβαρές συνομιλίες και ο Τασούλας.

    Ο Βαγγέλας μάλλον θα βγάλει τον Μάιο με ψαράκι στο Χίλτον, το αγαπημένο του στέκι κάθε μεσημέρι.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 23:50:45

    Κάθε εκλογική αναμέτρηση κοστίζει 300 εκατ. €.
    Αν ενοποιηθούν ίσως υπάρξει οικονομία.
    Σε κάθε περίπτωση, εμείς πληρώνουμε.
    Έλα, δεν θέλω παράπονα. Βάλτε το χέρι στην τσέπη.
    Είμαστε large λαός. Εδώ πληρώνουμε τον καφέ 7 €..

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/04/2009 23:52:10

    Αλλά μάλλον έχει δίκιο ο Dubai.
    Που ν' αφήνει Βιβλιοθήκη και Χιλτον ..

  9. BGR avatar
    BGR 14/04/2009 23:52:56

    Tι λετε ρε πατε καλα εμας μας ρωτησατε;
    Διπλες εκλογες ειναι ενα εκλογικο επιδομα.
    Τι θα γινει θα παμε φυλακη;
    Nα μας το λεγατε πριν βαλουμε τις δοσεις.
    Οποιος θελει διπλες εκλογες να ερθει να πληρωσει αυτος τις δοσεις και μετα ας κανει μαζι και εκλογες για ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ.

    ΕΚΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ.

  10. ? avatar
    ? 15/04/2009 00:24:07

    @ FactorX
    Η πληροφορια ειναι μεσα απο τη Ρηγιλλης? Σιγουρα πραγματα??

  11. BGR avatar
    BGR 15/04/2009 00:31:21

    Ο ΓΑΠ ελεγε και για εκλογες την ανοιξη
    αλλα μαπα το καρπουζι.Μαλλον εχει τον ιδιο
    αστρολογο με την πρωην μητρια του που ελεγε και σε εκεινη οτι απο αεροσυνοδος θα γινει πιλοτος.

  12. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2009 00:35:19

    Περιμένει πως και πως να βγει το GAP πρωθυπουργός για να του αποδώσει το ΔΝΤ το πτυχίο του οικονομολόγου.

  13. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 00:38:09

    @BGR

    kalo!

  14. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2009 00:45:13

    ΠΟΛΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΟΣ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΑΠΟΨΕ. ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

  15. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 00:46:19

    @23
    ...κι η Ντόρα που πηρε Υπουργείο, χωρίς να έχει πτυχίο, τους επιβεβαίωσε για τις επιλογές τους!

  16. οκτώ avatar
    οκτώ 15/04/2009 00:46:51

    Και τι πρόκειται να αλλάξει ;
    Για μία ακόμη φορά ο σοφός Ελληνικός λαός θα ακούσει τα μεγάλα λόγια για την επανίδρυση του κράτους και θα τρέξει στα βουλευτικά γραφεία για να ξεπουλήσει την ψήφο του για μία θέση στο δημόσιο. Και μετά από ώριμη σκέψη θα αποφασίσει ότι η ΝΔ πρέπει να φύγει και να επιστρέψει το ΠΑΣΟΚ, το οποίο δεν μπορεί, με τόσα χρόνια στην τιμωρία λογικά θα έβαλε μυαλό να μην ξαναβουτήξει το δάκτυλο στο μέλι.
    Όμως αυτή την φορά σύντροφοι δεν υπάρχει άλλο μέλι, ούτε για το ΠΑΣΟΚ ούτε για τους αγνούς ψηφοφόρους του, αλλά όταν το διαπιστώσουν αυτό θα είναι πολύ αργά για όλους μας.

  17. Factorx avatar
    Factorx 15/04/2009 00:53:47

    @17?: εγώ σου λέω οτι είναι απο πιο πάνω. Κi αυτό τι σημαίνει; Οτι μας ελέγχει η Ρηγίλλης, ή η κυβέρνησh; Δηλαδή όλοι οι δημοσιογράφοι που μιλάνε με τον ΓΑΠ για να πάροουν πληροφορίες είναι φιλοπασόκοι; Τελευταία φορά που σου απαντω σε κακεντεχές σχόλιο

  18. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/04/2009 01:00:11

    Οι Κουβανική ηγεσία τρέμει μην αρθεί το εμπάργκο και η πασοκική ηγεσία μη γίνουν εκλογές.

  19. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/04/2009 01:00:44

    Η Κουβανική ...

  20. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 15/04/2009 01:06:46

    Εάν τελικά η ακύρωση του ταξιδιού του ωφείλεται σε λόγους "ανωτέρας βίας", τότε το φιλοσοφικό ερώτημα αιωράτε...να ψηφίσω δύο διαφορετικά κόμματα στις διπλές εκλογές?

    Και ΝΔ και ΠΑΣΟΚ χα χα χα χα! Και φανταστείτε να βγει ένας στις ευρωεκλογές και άλλος στις εθνικές!

  21. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/04/2009 01:10:38

    @36 χα χα χα

    οι ψαροταβέρνες και οι καφετέριες στις παραλιακές είναι γεμάτες πάντως, οι εταιρείες ξεφορτώθηκαν τα στοκ των αυτοκινήτων, ποια κρίση ...

  22. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 01:24:13

    @33 γι΄αυτό άλλωστε, οικογενειακώς επενδύσανε στην προώθηση του lifestyle..που κάνει τα μηδενικά, νούμερα!

  23. οκτώ avatar
    οκτώ 15/04/2009 01:26:59

    @ 28 Anonymous
    Ας ελπίσουμε τουλάχιστον ο Γιωργάκης να μην το πει στην μητρική του γλώσσα το " δυστυχώς επτωχεύσαμεν ", αλλά στην Ελληνική.
    Η μήπως λες ότι θα του βάλουμε δύσκολα ;

  24. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 01:40:17

    @οκτώ
    ..αν όμως, ακολουθήσει τις δημοσκοπήσεις, που του δείχνουν αριστερή στροφή, μπορεί και να το σώσει αλλά ελληνικά! και τότε, ούτε γάτα, ούτε ζημιά!

  25. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 01:54:36

    το 41

  26. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 02:16:34

    @41 & 42

    Εμπαθείς κι ουδόλως ψύχραιμες αποτιμήσεις.
    Οι νεοδιορισμένες ξαδέλφες..έτσι εύκολα θα ξεκουνηθούν!

    Τι αξίζει, ΣΗΜΕΡΑ, να έχει το προβάδισμα:
    η καραμέλα της αγοράς ή, οι τρέχουσες ανάγκες της κοινωνίας κάτω από την παρούσα διεθνή συγκυρία;

    ..κερδισμένος, όποιος προλάβει, να βρει τη σωστή απάντηση.

  27. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 02:24:45

    ...και μην ξεχνάμε, ότι τα απαντουχού ανήκοντα λαμόγια, είναι γέννημα θρέμα, των "κανόνων της αγοράς"...

  28. Alex avatar
    Alex 15/04/2009 03:23:05

    Αργά ή γρήγορα kapoios θα το πληρώσει!
    Λέει τη αλήθεια ο παρακάτω...
    (http://politis-gr.blogspot.com/2009/04/blog-post_14.html)
    Προσωπικά ΔΕΝ βλέπω εκλογές.
    Ο Καραμανλής είναι πολιτικός σκακιστής.Αυτό μην το ξεχνάμε.

  29. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/04/2009 03:25:02

    Έχω την εντύπωση πως ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έχουν οργανώσει ομάδες κρούσης που παρακολουθούν τα ιστολόγια και ανεβάζουν ότι μπαρούφα θέλουν για να θολώσουν τα νερά, να συκοφαντήσουν τον έτερο πόλο του δικομματισμού και να δημιουργήσουν μπάχαλο.
    Τι ανάγκη έχει κάποιος να γράψει ένα σχόλιο και να λέει "στις επόμενες εκλογές θα φάτε την σκόνη μας" ή "ο ΓΑΠ είναι αμερικανάκι" ή "ο ΚΚ είναι μπούλης".

  30. Θύμα avatar
    Θύμα 15/04/2009 03:48:41

    @8 Προφήτης είναι γνωστό οτι τα τελευταία 5 χρόνια έχει φτάσει ο καφές απο τα 3 στα 7 ευρώ.

  31. Aurora avatar
    Aurora 15/04/2009 07:56:02

    Στο Παρισι δεν πηγε μονο για φωτογραφηση, αλλα και για το γνωστο πλεον σε ολους μας pianto greco
    μηπως με πλατες του Γαλλου κοντου μπορεσει να σηκωσει μερικα δισ. δανεικα κι αγυριστα.
    Πρεπει να σιγουρευτουν για το αβεβαιο τους μελλον

  32. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 15/04/2009 10:16:15

    ΜΕΡΟΣ 'B. ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ, Η ΠΡΑΞΗ.
    ...Σύμφωνα με αυτά που ισχύουν σήμερα, το πρώτο κόμμα εκτός από τις έδρες που πραγματικά του αναλογούν με βάση το εκλογικό αποτέλεσμα, παίρνει μπόνους άλλες 40 έδρες (που θα γινουν 50 απο τις επόμενες εκλογές) για να έχει να πορεύεται.
    ()Εδώ μάλλον η λαϊκή θέληση δεν ερμηνεύεται σωστά. Ο πρόεδρος της δημοκρατίας θα δώσει εντολή σχηματισμού κυβέρνησης σε ένα κόμμα που έχει ψηφιστεί περίπου από το 39% του ελληνικού λαού, αλλά σύμφωνα με την ευχέρεια που του παρέχει ο εκλογικός νόμος, το εμπιστεύεται το 50%+κατι των βουλευτών. Το υπόλοιπο 61% που επέλεξε κάτι άλλο, ας πάει να @@@... (δικτατορία της πλειοψηφούσας μειοψηφίας)...

    http://anexartitovima.blogspot.com/2009/04/b.html

  33. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 15/04/2009 10:18:27

    ΕΤΣΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΙΣΧΥΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΦΗΝΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΑ ΓΙΑ ΕΛΠΙΔΕΣ.

  34. tiramola avatar
    tiramola 15/04/2009 10:37:39

    Καλημέρα.
    Λόγω του ότι πλησιάζουν οι ευρωεκλογές ας θυμηθούμε τι έλεγε ο αείμνηστος Ανδρέας πριν από περίπου 25 χρόνια και βάλε...

    «Θα ήταν χρήσιμο να αναφερθούμε ειδικά στην Eυρωπαϊκή Kοινοτήτα. Παρόλου που κανείς δεν μπορεί να είναι απόλυτα σίγουρος είναι λογικό να αναμένει, ότι η οικονομική και νομισματική ένωση θα γίνει πραγματικότητα στα επόμενα χρόνια. Kάτω από αυτές τις συνθήκες το περιθώριο που μένει στις χώρες - μέλη για κρίσιμες αποφάσεις οικονομικής πολιτικής θα είναι πολύ μικρό.
    Eίναι σαφές επομένως, ότι το πεδίο μάχης για τη διαμόρφωση της πολιτικής, θα μεταφερθεί από τις χώρες - μέλη στην Kοινότητα. Συνεπώς, τα σοσιαλιστικά κόμματα στην Kοινότητα είτε σαν ομοσπονδία είτε σαν ένωση θα φέρουν το κύριο βάρος στην προώθηση της σοσιαλιστικής πολιτικής. Στο πολιτικο-οικονομικό επίπεδο, η δομή της εξουσίας πρέπει να μετακινηθεί αποφασιστικά υπέρ του Eυρωπαϊκού Kοινοβουλίου, διαφορετικά το δημοκρατικό έλλειμμα στην Kοινότητα θα συνεχίσει να διαστρεβλώνει τη βούληση των πολιτών της Kοινότητας. Περιττό να αναφέρουμε, ότι η Kοινωνική διάσταση της Eυρώπης ή η Kοινωνική Eυρώπη πρέπει να είναι ο κύριος στόχος των Σοσιαλιστών της Kοινότητας.»

  35. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2009 10:47:10

    @51

    Πολυ ωραια λογια !!!! Να παει ο ΓΑΠ στους βιομηχανους της Μερκελ και στους Τραπεζιτες να κανει διαλεξη ως Προεδρος της Διεθνους !!

    "τα ελεγε και ο μπαμπας μου τα λεω κ εγω"

    ΠΠ

  36. allenaki avatar
    allenaki 15/04/2009 10:59:44

    καμία απολύτως αυταπάτη

  37. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 15/04/2009 11:21:12

    Συμφωνω απολυτως με οσα ειπε ο Ανδρεας και αναφερει ο tiramola.
    Μονο που το μεγαλυτερο σοσιαλιστικο κομμα της Ευρωπης,το γερμανικο SPD ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙ γιατι ψηφιζεται απο Γερμανους εργαζομενους που δεν εχουν διαθεση να εχουν ασθενες νομισμα ελεγχομενο απο την πλειοψηφια των αλλων χωρων

  38. isnogood avatar
    isnogood 15/04/2009 11:21:40

    51

    Ο άντρας της βουλγάρας, διέθετε κάκαλα.
    Ο υιός της βουλγάρας, είναι κάκαλα.

    Συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

  39. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 11:51:09

    @ kanis 43 ,

    Που την είδες την εμπάθεια ρε φίλε και προς ποιον ? Την ρεαλιστική πραγματικότητα παρέθεσα και αν δεν σ αρέσει λυπάμαι αλλά αν είναι να κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας με φιλοσοφίες του τύπου "η καραμέλα της αγοράς ή, οι τρέχουσες ανάγκες της κοινωνίας κάτω από την παρούσα διεθνή συγκυρία;" ??

    Τέτοιες προφεσόρικες αμπελοφιλοσοφίες μπορούμε να κάτσουμε να λέμε τους επί αιώνες των αιώνων αλλά η ουσία παραμένει ίδια κι απαράλαχτη :

    Αν τυχόν γίνουν εκλογές σε σύντομο χρονικό διάστημα η ανεργία από 10% θα πάει στο 15% μέσα στο 2009 απλά και μόνο γιατί η χώρα ,το 3μηνο πριν και άλλο ένα μετά τις εκλογές ,θα υπολειτουργεί με ότι αυτό συνεπάγεται για τις καταρρέουσες μικρομεσσαίες επιχειρήσεις .

    Τώρα εσύ πως ένα πρακτικότατο ζήτημα το μετέτρεψες σε θέμα διατριβής για το μέλλον της κοινωνίας μας μόνο εσύ ξέρεις .

  40. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/04/2009 12:09:17

    Φυσιολογικά δεν πάει σε εκλογές τώρα με τίποτα.
    Ποιος θέλει να χάσει την καρέκλα του στην οποία μπορεί να καααθεται το ελάχιστο για ένα χρόνο ακόμα και το μέγιστο για 2,4 χρόνια;

  41. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 12:13:25

    @ greekpoliticalreview 56

    Είναι θέμα οπτικής και νοητικής ευεληξίας, η απόσταση ανάμεσα στη θεωρία και την πράξη.

    Πολιτική όμως, δεν είναι η τέχνη του εφικτού;

    ...και τα λαμόγια, δεν είναι γέννημα θρέμα των κανόνων της "αγοράς";

  42. tiramola avatar
    tiramola 15/04/2009 12:18:14

    @greekpoliticalreview 56...
    Ποιός καθορίζει τα όρια του εφικτού μέσα στο οποίο κινήσαι?
    .....
    Είναι προφανές ότι όταν χαρακτηρίζεις προφεσόρικες αμπελοφιλοσοφίες τα αναφερόμενα στο ποστ 43 του Kanis δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις καμία υπέρβαση...
    Μπορείς λοιπόν άνετα να ασχολήσαι με την πολιτική μόνο σε ότι έχει να κάνει με το εφικτό όπως αυτό καθορίζεται απο τους υπαλλήλους της ΕΕ των ΑΕ...

  43. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 12:34:33

    Αρχηγέ συνειδητοποιείς πόσο κοντά είναι η θεωρία της μαζικής ανεργίας από την πράξη ?

    Συνειδητοποιείς ότι η Ελληνική οικονομία (η πραγματική) δεν θα αντέξει να μείνει άπραγη το συγκεκριμένο εξάμηνο (δηλ μέχρι τέλους του 09) ?

    Συνηδητοποιείς ότι έργα , πληρωμές χρεών , δημόσιες επενδύσεις και ότι έχει να κάνει με κίνηση της αγοράς έχουν κοπεί εδώ και καιρό από τους μεν ενώ άμα βγουν οι άλλοι θα ασχοληθούν πραγματικά αρχές 2010 ?

    Δεν έχει νόημα να σου αραδιάσω τις συνέπειες που θα έχουν οι εκλογές μέσα στο 09 γιατί εσύ έχεις τη νοητική "ευελιξία" της ΓΣΣΕ και του ΚΚΕ , να χαμε να λέγαμε δηλαδή.

  44. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 12:35:42

    το 60 πάει και στον αγαπητό τιραμόλα εκτός του αγαπητού kanis

  45. tiramola avatar
    tiramola 15/04/2009 12:35:49

    Έχουμε μάθει να λειτουργούμε με βάση τις πλαστές οικονομικές αξίες και όχι τις πραγματικές όπως αυτές καθορίζονται από τις βιοτικές ανάγκες των ανθρώπων.
    Μόνο μέσα απο την κάλυψη των βιοτικών αναγκών όλων των ανθρώπων επέρχεται η πραγματική απελευθέρωση τους.
    Αυτός κατά την άποψη μου πάντα , είναι και ένας σοβαρός λόγος για να ασχολήσαι με την πολιτική.
    Το να ψάχνουμε να βρούμε τίμιους που θα κάνουν τη "δουλειά" σε ένα σύστημα όπου όλα έχουν την τιμή τους είναι για να περνάμε την ώρα μας...

  46. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 12:43:00

    Καλά σοβαρά μιλάς τιραμόλα ????????????????

    Εσύ ο έχων καταθέσει όλες του τις ελπίδες στον τίμιο Παπανδρέου ?????????????/

    Έλεος δηλαδή με τις αμπελοφιλοσοφίες !!!

  47. tiramola avatar
    tiramola 15/04/2009 12:52:59

    Νομίζεις ότι φτάνει ένας άνθρωπος να ανατρέψει την αθλιότητα όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι?
    Μπορεί όμως να εμπνεύσει για να βοηθήσει και η κοινωνία.
    Το θέμα είναι αν συμφωνείς με τις αμπελοφιλοσοφίες...

  48. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 12:58:53

    Αν θες ριζικές αλλαγές αγαπητέ τιραμόλα στα κοινωνικά θεμέλια και στην κοινωνική οργάνωση θα το καταφέρεις μόνο μέσω της συν-εξέλιξης η οποία για να πραγματποιηθεί προυποθέτει ένα ήδη υπάρχον σύστημα το οποίο θα μετεξελιχθεί σε κάτι καλύτερο αυτή είναι η φύση (οι νόμοι του χάους) κι άμα σ αρέσει .

    Οι δομές όμως προυπάρχουν κι αν ενδιαφέρεσαι για το κοινωνικό καλό θα χρειαστεί να διαχειριστείς τις δομές αυτές κι όχι τις δομές που ονειρεύεσαι . Και μέσω των δομών αυτών να προσπαθήσεις να συν-εξελίξεις τις δομές προς κάτι πιο σωστό .

    Αυτά όμως αυτήν τη στιγμή περνάνε σε δεύτερη μοίρα αφού υπάρχουν Άνθρωποι που ταλαιπωρούνται άσχημα .

  49. tiramola avatar
    tiramola 15/04/2009 13:00:57

    Για να μην το παρατραβήξουμε μέρες χαλάρωσης που είναι έχω να προτείνω στο Ορέστιο και διάφορους κρυφονεοδημοκράτες προφήτες , τρόπο για να βοηθήσουν το κόμμα τους να μην συντριβεί...

    Ορέστιε την στήνεις έξω από ένα εκλογικό κέντρο.
    Τσιλιάρεις την γριά που έρχεται μόνη της να ψηφίσει.Προθημοποιήσαι να βοηθήσεις και ζητάς να δεις το ψηφοδέλτιο που σίγουρα κουβαλά στην τσέπη της.Αν δεν σου αρέσει το αλλάζεις με τρόπο...

  50. kanis avatar
    kanis 15/04/2009 13:01:28

    @greekpoliticalreview 60

    Οι προοπτικές που περιγράφεις βέβαια, δεν αφορούν τα λαμόγια ή golden boys, άλλα τα θύματα τους ψηφοφόρους.

    (τι είναι ΓΣΣΕ;...ΚΚΕ δεν είναι η ομάδα της Κανέλη;)

  51. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 15/04/2009 13:14:17

    Καλά σε αφήνω στον Ορέστιο λοιπόν , σε αυτό το επίπεδο είναι πάντα πιο εύκολη η (ο θεός να την κάνει) πολιτική αντιπαράθεση.

    Kanis , οι προοπτικές που περιγράφω αφορούν όλο το σύστημα , ΌΛΟ (μικρούς μεγάλους) κι όποιος δεν το καταλαβαίνει ζει στον κομματικό του κόσμο .

  52. tiramola avatar
    tiramola 15/04/2009 13:43:22

    Sorry greekpoliticalreview αλλά έχω κουραστεί ρε φίλε...άσε να περάσουν οι διακοπές και τα ξαναλέμε..
    Δυστηχώς και η νέα γενιά μαλακίζεται , ακόμα και όσοι νέοι ασχολούνται πιό ενεργά με την πολιτική...

    Από την διήμερη μάζωξη των ΕΑΚ πριν μία δύο μέρες στο ΕΜΠ...
    "Το να πηγαίνεις να ανατρέψεις τους συσχετισμούς μαζί με την ΓΣΕΕ είναι σαν να την πέφτεις 10 χρόνια σε μία γκόμενα και να μην σου κάθεται...
    Το να ακολουθείς τις πορείες στο ΠΑΜΕ είναι σαν να την πέφτεις στην αδελφή της για να της την σπάσεις...
    Έχουμε σκεφτεί το να την παίζουμε μόνοι μας?.."
    .....

  53. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2009 16:38:28

    Τιραμόλα
    Δεν χρειάζεται να κάνω οτιδήποτε, γιατί δεν το έκανα ποτέ. Μάλλον έτσι πως το περιγράφεις είναι η πρακτική των ΠΑΣΟΚΩΝ του παρλθόντως.
    Σήμερα έχετε αναβαθμιστεί. Οι πρακτικές σας μοιάζουν με αυτές των κραχτών του κομπογιαννίτη. Όπως αυτοί, έτσι κι εσεις, διαδίδετε πως δεν υπάρχει καλύτερη θεραπεία από την φραπελιά-πράσινη ανάπτυξη που προσφέρει το GAP. Είναι φάρμακο για κάθε νόσο, απαλλάσει από κάθε βάρος, θεραπεύει μονομιάς. Και για να το κάνετε πιο πιστευτό φέρετε παραδείγματα άλλων (π.χ. Ομπάμα). Τσεπώνετε έτσι το παραδάκι, πουλόντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες ενώ ο άνθρωπος που σας εμπιστεύτηκε ακόμα ψάχνει το πορτοφόλι του. Επιπλέον έχει επιβαρθνθεί τα μάλα, αλλά ξέρουμε και τι θα του πείτε: Είναι δική σου ευθύνη. Η γνωστή ατάκα λαμογιού-ΠΑΣΟΚ.