#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/10/2013 21:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενδοκυβερνητικές τριβές προκαλεί η σύγκρουση Βενιζέλου - Αβραμόπουλου

[caption id="attachment_230976" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

(Ανανεωμένο) Σοβαρές ενδοκυβερνητικές τριβές προκαλεί η σφοδρή σύγκρουση του Ευ. Βενιζέλου με τον Δημήτρη Αβραμόπουλο, μια σύγκρουση που σοβεί εδώ και καιρό αλλά που εκδηλώθηκε με τον πιο ξεκάθαρο τρόπο την Πέμπτη στη Βουλή.

Δεν ξέρουμε αν ο κ. Τσίπρας πίστευε ότι θα έκανε τόσο μεγάλο ντόρο, φέρνοντας στην επικαιρότητα την υπόθεση της σύμβασης για τα υποβρύχια, μιας σύμβασης που πέρασαν οι κ. Βενιζέλος και Παπακωνσταντίνου το 2010. Το σίγουρο είναι ότι... τράβηξε τζακ ποτ αφού στην κυβέρνηση έχει γίνει επιεικώς...χαμός, μετά την επίσημη σύγκρουση του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και του υπουργού Άμυνας.

Η αφορμή ήταν όσα είπε ο κ. Αβραμόπουλος, αφήνοντας σαφείς αιχμές κατά του κ. Βενιζέλου και της προηγούμενης κυβέρνησης για την υπόθεση των υποβρυχίων. Δεν μας αγγίζει η υπόθεση και μην απευθύνεστε σε εμάς, είπε ο κ. Αβραμόπουλος στον κ. Τσίπρα τονίζοντας ότι κάποιοι άλλοι έδρασαν... υποβρυχίως.

Άμεση ήταν η απάντηση του κ. Βενιζέλου ο οποίος ουσιαστικά επέκρινε τον κ. Αβραμόπουλο λέγοντας ότι οι υπουργοί είναι για να λύνουν προβλήματα κι όχι για να... χαριεντίζονται με την αντιπολίτευση. Είπε συγκεκριμένα, «ο πρωθυπουργός και εγώ έχουμε δώσει σαφείς οδηγίες στους εμπλεκόμενους υπουργούς να δοθεί ριζική λύση από τη Βουλή», συμπλήρωσε αφήνοντας αιχμές για τους χειρισμούς Αβραμόπουλου, τον οποίο, ωστόσο, δεν δίστασε να «στοχοποιήσει» ευθέως: «Οι υπουργοί δεν είναι για να περιγράφουν καταστάσεις ούτε να κάνουν τον καλό στην αντιπολίτευση, αλλά είναι για να δίνουν λύσεις».

Και λίγο αργότερα, με διαρροές που αποδίδονται στον κ. Αβραμόπουλο, ο υπουργός Άμυνας απάντησε στον κ. Βενιζέλο ότι δεν δέχεται οδηγίες.

Ωστόσο, το παρασκήνιο είναι εξαιρετικά έντονο και το πρόβλημα που έχει προκύψει από το πουθενά, πολύ μεγάλο για την κυβέρνηση. Ο κ. Βενιζέλος πριν ανέβει στη Βουλή και επικρίνει τον κ. Αβραμόπουλο είχε τηλεφωνηθεί με τον πρωθυπουργό. Γνώριζε δηλαδή ο Αντ. Σαμαράς τι θα ακολουθούσε. Προς ώρας το Μαξίμου στηρίζει τον κ. Αβραμόπουλο, ωστόσο, το χάσμα είναι μεγάλο μεταξύ του υπουργού Άμυνας και -είτε το θέλουμε είτε όχι- του δεύτερου στην ιεραρχία της κυβέρνησης, κ. Βενιζέλου.

Παρεμβαίνοντας στο Mega ο κυβερνητικός εκπρόσωπος, Σίμος Κεδίκογλου, είπε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα ενώ διέψευσε ρεπορτάζ του καναλιού το οποίο έλεγε ότι συνεργάτης του πρωθυπουργού υποστήριξε πως η φράση του κ. Αβραμόπουλου «ήταν ατυχής». Μάλιστα στο ρεπορτάζ της κ. Σπυράκη αναφερόταν ότι το Μαξίμου είναι δυσαρεστημένο με τον κ. Αβραμόπουλο. Ο κ. Κεδίκογλου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα τέτοιο ζήτημα κι ότι επισήμως από την κυβέρνηση δεν υπάρχει φράση περί... ατυχούς έκφρασης. Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος επίσης τόνισε ότι δεν γνωρίζει αν ο κ. Βενιζέλος είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον κ. Σαμαρά.

Όπως και να έχει η υπόθεση, αν το ζήτημα δεν διευθετηθεί σύντομα τότε θα υπάρξει και ευρύτερο πρόβλημα συνοχής στην κυβέρνηση. Κάτι που κανείς δεν το θέλει...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tassos.κ avatar
    tassos.κ 17/10/2013 20:15:11

    Δεν καταλαβαίνω την οργή του "αντιπροέδρου". "Καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται", λέει ο λαός μας, αυτός τι φοβάται; Γιατί δεν ζητάει μόνος του να ελεγχθούν τα πάντα;

    • Hawk avatar
      Hawk @ tassos.κ 18/10/2013 10:29:59

      Ελα ντε τι φοβάται, κοτζάμ νόμο ¨περί ευθύνης υπουργών " έχει στις χερούκλες του!

  2. G. K avatar
    G. K 17/10/2013 20:31:36

    Μα κι εσείς δεν υποστηρίζατε στο παρελθόν ότι εδώ έχουμε καραμπινάτο σκάνδαλο;

  3. alex avatar
    alex 17/10/2013 20:57:52

    μηπως ο συριζα βλεποντας να χανει το οποιο ηθικο πλεονεκτημα που ειχε η μη επισημη εμπλοκη του με κρατικες προμηθειες και αναθεσεις, απο υποθεσεις οικονομικων ατασθαλιων πολιτικων του ή την θρυλουμενη στοχοποιηση απο τις δικαστικες αρχες βουλευτων του για τις σκουριες, αποφασιζει τακτικα να πιεσει για εναν μελλοντικο συμψηφισμο(μορατοριουμ) την κυβερνηση και να προλαβει μελλοντικες εξελιξεις στην κεντροαριστερα με πολο το πασοκ, παιζοντας με την βοηθεια ή την φιλοδοξια του κ.αβραμοπουλου και στοχοποιωντας τον κ.βενιζελο, που οσο δεν εχει αυτοδυναμια η νδ ειναι αναγκαιο κακο για το μαξιμου που ειναι αναγκασμενο να τον υπομενει ?

    • yellow avatar
      yellow @ alex 18/10/2013 11:41:14

      Απλά ... όχι :-)

  4. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 17/10/2013 21:05:41

    Ακριβως επειδη...στον Πειραια συννεφιασε και στην Αθηνα βρεχει ο Βενιζελος το εκανε αβαβα....Μηπως θα επρεπε η αναστολη χρηματοδοτησης στα κομματα να γινοταν ΕΣΤΩ και με ενα μεγαλοσχημονα κατηγορουμενο...Αλλοιως με φωτογραφικες αποφασεις δεν παμε πουθενα !!

  5. Padron avatar
    Padron 17/10/2013 21:13:57

    Αν δείτε το βίντεο, ο Αβραμόπουλος παρενέβη θεωρώντας εαυτόν θιγόμενο. Ας μην οργιάζει η φαντασία κάποιων, για σχέδιο ΣΥΡΙΖΑ, ειδικά όταν εδώ μέσα, από την ψήφιση της παραγγελίας απο Μπένυ, όλοι ήταν στα κάγκελα ότι έδωσαν τσάμπα τα Ναυπηγεία και προίκα σχεδόν 400 εκ.

  6. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/10/2013 21:47:51

    Αν κατάλαβα καλά, οι κομματικοί της ΝΔ θεωρούν ότι ο δόλιος Σύριζα αποπειράται να αποπλανήσει με καραμέλες τον άδολο και αθώο ανήλικο Αβραμόπουλο, ώστε να επέλθει ενδοκυβερνητική κρίση και να επωφεληθεί ο ίδιος. Μπορώ να καταλογίσω πολλά και φοβερά στον Σύριζα, όμως μεγαλύτερη δολιότητα και αμοραλισμό σε σχέση με τον Αβραμόπουλο αρνούμαι να του καταλογίσω. Έχω μάθει στη ζωή μου να είμαι δίκαιος....

  7. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 17/10/2013 21:51:36

    Αμάν πια ο ....κατ΄ανάγκην Αντιπρόεδρας! Κάθε μέρα (καθώς το απόκομμά του βυθίζεται), καταφέρνει να γίνεται και πιό αντιπαθής κι αστείος. Εδώ ο κόσμος χάνεται κι αυτός, έτοιμος κάθε στιγμή για την αποτυχημένη ...παράσταση! Στην προκειμένη περίπτωση, ο κ. Αβραμόπουλος μίλησε πολύ σωστά. Είπε οτι το σκάνδαλο δεν αφορά την παρούσα κυβέρνηση και οτι δεν έχει αυτή να φοβάται για τίποτε. Αν τώρα κάποιος φοβάται ειδικά, δικό του το πρόβλημα.
    Ας μην το γενικεύει.

    • Σωκράτης avatar
      Σωκράτης @ Υποψιασμένη 18/10/2013 10:41:12

      Τι να περιμένεις από πολιτικούς σαν τον Βενιζέλο που πρώτα μιλάει και μετά σκεφτεται;

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Σωκράτης 18/10/2013 16:44:09

        ...Σιγά μη σκέφτεται!

  8. Δημήτρης Σ. avatar
    Δημήτρης Σ. 17/10/2013 21:51:39

    Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, κ. Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση στις 15/4/2012:

    «Ο κ. Βενιζέλος, ο οποίος υπήρξε βασικός συνήγορος του κ. Τσοχατζόπουλου στην Εξεταστική Επιτροπή για το σκάνδαλο των TORM1, δεν δικαιούται, πλέον, να σιωπά.

    Είναι, άλλωστε, ο ίδιος που – το 2010 – αναθεώρησε την επαχθή σύμβαση Τσοχατζόπουλου, για τα υποβρύχια, αποδεχόμενος ακόμη επαχθέστερους όρους. Για παράδειγμα: Δέσμευσε το Δημόσιο να καταβάλλει τα οφειλόμενα ποσά σε τακτές ημερομηνίες, χωρίς, όμως, να δεσμεύσει την κατασκευάστρια εταιρία, για αντίστοιχη πρόοδο των εργασιών. Και χωρίς να προβλέψει εγγυητικές επιστολές, καλής εκτέλεσης ή έγκαιρης παράδοσης.

    Οι κύριοι Τσοχατζόπουλος και Βενιζέλος, ως υπουργοί Εθνικής Άμυνας, με τις δύο αυτές συμβάσεις, πέτυχαν το ακατόρθωτο. Να έχουμε πληρώσει πάνω από δύο δις ευρώ, αλλά – αντί των οκτώ – να έχουμε παραλάβει, μετά από 12 χρόνια, μόνο ένα υποβρύχιο. Και αυτό με προβλήματα, τα οποία διορθώθηκαν εκ των υστέρων.

    Η Νέα Δημοκρατία, όπως ήταν φυσικό, ούτε ψήφισε την κύρωση της σύμβασης Βενιζέλου, ούτε την υλοποίησε από το Νοέμβριο του 2011, μέχρι σήμερα».
    (antinews, http://www.antinews.gr/2012/04/16/156350/)
    Γι' αυτό βρίσκω την επιφυλακτική στάση Αβραμόπουλου πιο σωστή και πιο συνετή. Γιατί ο Βενιζέλος αντιδρά έτσι;

  9. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 17/10/2013 21:52:46

    Αμάν πια ο ....κατ΄ανάγκην Αντιπρόεδρας! Κάθε μέρα (καθώς το απόκομμά του βυθίζεται), καταφέρνει να γίνεται και πιό αντιπαθής κι αστείος. Εδώ ο κόσμος χάνεται κι αυτός, έτοιμος κάθε στιγμή για την αποτυχημένη ...παράσταση! Στην προκειμένη περίπτωση, ο κ. Δ.Αβραμόπουλος μίλησε πολύ σωστά. Είπε οτι το σκάνδαλο δεν αφορά την παρούσα κυβέρνηση και οτι δεν έχει αυτή να φοβάται για τίποτε. Αν τώρα κάποιος φοβάται ειδικά, δικό του το πρόβλημα.
    Ας μην το γενικεύει για να προστατευτεί.

  10. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 17/10/2013 22:16:15

    Γιατι καποιοι ανθρωποι δεν αποσυρονται στα.....ΦΤΩΧΙΚΑ ΤΟΥΣ ωστε να απολαυσουν την υπολοιπη ζωη τους??? Εμεις τι φταιμε να τους ακουμε και να τους βλεπουμε??? ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΛΕΟΝ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.....

  11. old visitor avatar
    old visitor 17/10/2013 22:29:50

    σιγά μην είναι έτσι οι χαζοί!
    Ευστοχότατο το σχόλιό σου

  12. takis400 avatar
    takis400 17/10/2013 22:46:48

    ενταξει καριεριστας ο αβραμο,αλλα σημερα εχει ολο το δικιο μαζι του,αν και το σκηνικο δειχνει προμελετημενο

  13. Scarface avatar
    Scarface 17/10/2013 23:04:51

    Τι εχει γινει τελικα με τον αλεξανδρο απο το λιβανο και τα ναυπηγεια? Τα υποβρυχια ποτε θα τα παραλαβουμε? Ποιος ειχε υπογραψει εκεινη τη συμβαση ειπαμε?

  14. victoria (true) avatar
    victoria (true) 18/10/2013 01:53:14

    Δεν πίστευα ότι θα συμφωνήσω με Αβραμόπουλο...

  15. Fransisco de Toledo avatar
    Fransisco de Toledo 18/10/2013 09:25:09

    Γιατί μερικές φορές νομίζω ότι ο Πάγκαλος είχε δίκιο που τον είχε χαρακτηρίσει κύριο Τίποτα; Γιατί τον έχει ο Σαμαράς σε θέσεις πρώτης γραμμής; Ακόμα ξεπληρώνει το γραμμάτιο του 2009;

    • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
      Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Fransisco de Toledo 18/10/2013 09:34:21

      Μπορεί να τον διώξει εδώ και τώρα; Για πάρε ...κομπιουτεράκι και μέτρα!

      • Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής avatar
        Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής @ Βάγγος ο Μεγαλοαπρεπής 18/10/2013 16:42:20

        Τον Βάγγο εννοούσα εγώ, τον άλλον εσύ.... Εγώ όμως αυτόν τον άλλον πια, ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΩ!

    • Hawk avatar
      Hawk @ Fransisco de Toledo 18/10/2013 10:32:51

      Και στην θέση του ποιόν να πάρει τον Βάγγο?

      • Fransisco de Toledo avatar
        Fransisco de Toledo @ Hawk 18/10/2013 11:49:34

        Δίκιο έχεις... Σαν δήμαρχος είχε δώσει δείγματα ότι κατέχει τα αμυντικά θέματα (οχύρωσε την Αθήνα και την έκανε απροσπέλαστη ακόμα και για άρματα με τα κάγκελα, τις τσιμεντένιες μπάλες στα πεζοδρόμια και τις βυθιζόμενες μπάρες της Ερμού). Επίσης και στο Υγείας έδειξε με τους χειρισμούς στο στο θέμα των εμβολίων πως έχει γνώσεις ΡΒΧ πολέμου. Άρα ποιος καλύτερος για ΥΠΕΘΑ;;;

        • Hawk avatar
          Hawk @ Fransisco de Toledo 18/10/2013 13:24:28

          Αστο, μην το παιδεύεις, γιατί αν αρχίσουμε να πάρουμε έναν έναν τους πολιτικούς τι έχουν κάνει και κυρίως τι " ένσημα " έχουν κολλήσει στην ζωή τους δεν θα τελειώσουμε ούτε το 2090. Ας τους αφήσουμε λοιπόν ανενόχλητους να προσπαθούν να μας πείσουν ότι " μόνο " για το συμφέρον της πατρίδος εργάζονται.....

        • Υποψιασμένη avatar
          Υποψιασμένη @ Fransisco de Toledo 18/10/2013 15:22:37

          Βάγγος Β. = Ο άνθρωπος που θα σε κάνει αυτόματα συγκρινόμενος, να εκτιμήσεις, να στηρίξεις αλλά και να....αγαπήσεις τελικά, όλους αυτούς που μέχρι εχθές, αποκαλούσες...ξενέρωτους!

          • Hawk avatar
            Hawk @ Υποψιασμένη 18/10/2013 16:22:11

            Σε παρακαλώ, συγκρίνεται ο Βάγγος μας? Μην το ξαναπείς αυτό, ξεχνάς φαίνεται ότι στα 21 είχε ήδη διδακτορικό!

  16. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 18/10/2013 10:07:03

    Και πότε ηταν ηρεμη η κυβερνητική παρέα;Είπαμε,εκτός απο τη συνεργασία εχουν και τα εσωκομματικά αλλά και τα ποσοστα τους.

  17. Hawk avatar
    Hawk 18/10/2013 10:34:14

    Πωπω έχει να γίνει της .... πετρελαιοπηγής το κάγκελο... (την ιδέα την πήρα από άρθρο στο Capital).

  18. βαγόνι avatar
    βαγόνι 18/10/2013 12:37:43

    "...ποιά η συνύπαρξη των δύο υπερηφάνων αυτών;..."
    "...the co-existence of those two prouds..." t.s.eliot...."Φονικό στην Εκκλησιά"
    ....και μάλιστα με την τόσο...ακέραια επιδιαιτησία του νεοτάτου ηγήτορος........!

  19. Σ Μ avatar
    Σ Μ 18/10/2013 12:54:30

    Το ότι θα εφτανα να υποστηριξω Αβραμώ, και τί στον κόσμο

  20. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 18/10/2013 15:31:26

    Επειδή θεωρώ τον εμπειρισμό και την επιστημονική μέθοδο ό,τι καλύτερο διαθέτουμε λέω τα εξής:

    Ο Βενιζέλος, αυτή η εμβληματική προσωποποίηση της ιδιοτελούς αρχομανίας, που θα έλεγε ο Γιανναράς, και της μεταχουντικής ΠΑΣΟΚικής σαπίλας που αφού ιδιοποιήθηκε το κράτος, τώρα καταστρέφει και την κοινωνία, έιπε ενδιαφέροντα πράγματα, έμπλεος "ιεράς" αγανάκτησης, και με απαστράπτοντες οφθαλμούς:

    1) «οδύρεται (ο ΣΥΡΙΖΑ) για δήθεν υποκλοπές γιατί τον συνδέουν με τη Marfin και τις Σκουριές».
    Δεν ξέρω αν βλέπετε το λογικό ολίσθημα στο οποίο υπέπεσε ο "μαινόμενος" ΠΑΣΟΚος της διαπλοκής και της παρανομίας αλλά, 1ον) δεν μπορεί να έιναι οι υποκλοπές δήθεν αλλά να συνδέουν τον ΣΥΡΙΖΑ με την ΜΑρφίν κλπ. Δεν μπορεί, λέει η μαθηματική λογική, να ισχύουν αμφότερα. Αν είναι δήθεν πως τον συνδέουν ; και αν τον συνδεόυν δεν μπορεί να είναι δήθεν.

    2) Το 2005 υπερασπίστηκε με πάθος τον Άκη: Είπε, «δεν προκύπτει κανένα στοιχείο πιθανής τέλεσης ποινικού αδικήματος από τους κυρίους Τσοχατζόπουλο και Παπαντωνίου (…), που επί μήνες προσεβλήθησαν και διασύρθηκαν αδίκως... η υπόθεση αυτή έχει εξατμιστεί (…) Μας λέει Ν.Δ. ότι υπάρχει ύποπτη διακίνηση χρημάτων με δήθεν παραλήπτες, οποίοι μπορεί να είναι και πολιτικά πρόσωπα. Δεν υπάρχει τίποτα απολύτως!»

    Ναι δεν υπήρχε τίποτα απολύτως. Ούτε και τα εκατομύρια που έκλεψε ο ούτε και αυτά που πήγε -με δική του ομολογία- ο Τσουκάτος στο ταμείο του ΠΑΣΟΚ. Απολύτωςε τίποτα, λέει ο άνθρωπος που απ' όπου πέρασε βρωμάει καθεστωτική σαπίλα...

    • Hawk avatar
      Hawk @ Νίκος Αργεάδης 18/10/2013 16:59:01

      +++++++++++ Δυστυχώς όμως δεν πρόκειται να σε ακούσει κανένας ούτε πρόκειται να πάρεις απάντηση από πουθενά. Διάβασα σήμερα ανάλυση(!) επί του θέματος στο Βήμα και πραγματικά νόμισα ότι βρίσκομαι όλα αυτά τα χρόνια σε άλλον κόσμο. Η κατάσταση μου θυμίζει τις ίνες που απαρτίζουν ένα σχοινί που όσο περισσότερες είναι τόσο χοντρύτερο γίνεται, το σχοινί - σαπίλα που μας πνίγει. Αυτό που ζούμε δεν θα τελειώσει ποτέ.

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Hawk 18/10/2013 20:39:53

        Αετέ, δεν ξεχνώ πως δεν έγινε ΚΑΜΙΑ ανατροπή ή αλλαγή. Οι ίδιοι που κατέστρεψαν την ελλάδα, είναι οι ίδιοι που την "σώζουν". Και ένας κούκος (ο Σαμαράς) δεν μπορεί να φέρει την άνοιξη. Οι ίδιες δομές παραμένουν σε λειτουργία (ΜΜΕ κλπ). Θα μας στραγγαλίσουν κοινωνικοοικονομικά για να μπορεί ο Βενιζέλος να μας κουνά το δακτυλο με μάτια λυσσασμένα κάθε βράδυ σχεδόν στο ΜΕΓΑ και να μας περιλούζει με την ανοϊκή λογοδιάροιά του. Έτσι απλά...

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Hawk 18/10/2013 20:40:41

        Γεράκι, αντί για αετέ.

  21. Apatsi avatar
    Apatsi 18/10/2013 22:23:33

    Ίσως ο πιό ακριβής ορισμός του Μπένυ (Αργεάδης) <>.
    Αν δε εξετάσουμε έναν έναν και το ποιόν των άμεσων συνεργατών του, τότε φτάνουμε σε αδιέξοδο. Δεν υπάρχει <>. Σάκη, μ΄ακούς?