#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/11/2011 09:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

'Ενας αυτόκλητος προστάτης των φτωχών



To έχουμε ξαναπεί και το υποστηρίζουμε: το χαράτσι που επιβλήθηκε στα ακίνητα επί δικαίων και αδίκων είναι μια από τις μεγαλύτερες ξεφτίλες της κυβέρνησης Παπανδρέου και προσωπικά του κ. Βενιζέλου που το σκέφτηκε.

Οπως ξεφτίλα είναι και η όλη διαδικασία με τους λογαριασμούς της ΔΕΗ και την απειλή ότι θα κόψουν το ρεύμα σε όσους δεν πληρώσουν. Αλλωστε, οι σφοδρές αντιδράσεις των πολιτών έφεραν την κωλοτούμπα του υπουργείου Οικονομικών που εξετάζει τώρα εξαιρέσεις ευπαθών κοινωνικών ομάδων.

Αλλο όμως η ξεφτίλα της κυβέρνησης κι άλλο όλο αυτό το επικοινωνιακό σόου στο οποίο επιδίδεται καθημερινά ο μέχρι πρότινος καλομαθημένος από το ΠΑΣΟΚ, Νίκος Φωτόπουλος. Ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ – ΔΕΗ που γαλουχήθηκε από την «πράσινη» κυριαρχία στο συνδικαλιστικό χώρο, που εδώ και χρόνια έκανε πάρτι με επιχορηγήσεις και άλλες «παροχές», αποφάσισε τώρα να μετατραπεί σε Ζορό ή σε Ρομπέν των φτωχών. Πάει στο υπουργείο Υγείας και κόβει το ρεύμα (το κτίριο έχει παρεμπιπτόντως γεννήτρια) επειδή λέει ότι χρωστούν στη ΔΕΗ 3,7 εκατ. ευρώ, αλλά όταν βγαίνουν τα στοιχεία και δεν είναι τόσα τα χρέη, δε λέει τίποτε.

Κάνει κατάληψη στο κέντρο εκτύπωσης εντολών για διακοπή ρεύματος σε όσους δεν πλήρωσαν, την ίδια ημέρα που η ΔΕΗ αποφάσισε να ανασταλεί για μερικές ημέρες η διαδικασία.

Φωνάζει με ύφος... νταβατζή της ΔΕΗ ή αυτόκλητου προστάτη των φτωχών και των αδικημένων την ίδια στιγμή που η ΓΕΝΟΠ αποφάσισε να προχωρήσει σε 48ωρες επαναλαμβανόμενες απεργίες απειλώντας να ρίξει στο σκοτάδι την οικονομία, τις επιχειρήσεις και τα νοικοκυριά. Ενώ δηλαδή φωνάζει και οδύρεται γιατί δεν πρέπει να κοπεί το ρεύμα κανενός φτωχού, βγάζει το καπέλο του προστάτη και βάζει αυτό του συνδικαλιστή και απειλεί ότι θα κόψει αυτός το ρεύμα σε όλους για δικούς του λόγους.

Φυσικά, δεν έχουμε ακούσει κουβέντα για τις επιχορηγήσεις και τα δωράκια που έπαιρνε αδιαφανώς επί χρόνια η ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ για να κάνει συνέδρια ή ταξιδάκια ενημέρωσης.

Ο κ. Φωτόπουλος είναι ο τελευταίος παλαιάς κοπής συνδικαλιστής και βλέπει ότι η εποχή τον αποβάλλει, όπως και τους άλλους «πράσινους» χρυσοκάνθαρους. Είχε πάρει θάρρος από τότε που χαριεντίζονταν με τον κ. Παπανδρέου και τον κ. Παπακωνσταντίνου. Εστελνε sms σε βουλευτές και υπουργούς και τους απειλούσε να μην κάνουν τίποτε χωρίς να τον ρωτήσουν, λες και συνδιοικούσε.

Και τώρα που τα τερτίπια του δεν πιάνουν, στρέφεται με άκρατο λαϊκισμό να το παίξει προστάτης των φτωχών. Αλλά αφού δεν υπάρχει κάποιος να του τραβήξει το αυτί, καλά κάνει και αντιδρά έτσι. Τις αμαρτίες του ΠΑΣΟΚ πληρώνουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 21/11/2011 10:07:55

    Ε φυσικά, είναι δυνατόν να έχει άλλος το δικαίωμα να κόβει το ρεύμα εκτός από την αυτού εξοχότητα του!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ TopGunZ 21/11/2011 18:01:12

      Μας έχουν στην πρίζα!

  2. δημητρης avatar
    δημητρης 21/11/2011 10:42:47

    Αυτος ειναι αυτοκλητος υπερασπιστης των φτωχων.
    Χιλιες φορες ετσι απο δημιος των φτωχων μεσω συγκυβερνησης.
    Εσεις τι λετε;
    Γιατι δεν αναλαμβανει η ΝΔ την υπερασπιση του λαου;
    Μηπως την εμποδιζει ο...Βαρβιτσιωτης η ο..Μιχελακης;

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ δημητρης 21/11/2011 15:22:36

      -Τι κάνεις Γιάννη?
      -Προχθές θα βρέξει.
      Αντίστοιχης με το σχόλιό σας νοητικής συνοχής στιχομυθία.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ TopGunZ 21/11/2011 18:04:18

        Ξέρω κι άλλο!
        Καλημέρα κουμπάρε!Τι κάνεις;
        Κουκιά σπέρνω!
        Η κουμπάρα τι κάνει;
        Βαθιά τα χώνω!

      • λέων avatar
        λέων @ TopGunZ 21/11/2011 18:13:35

        Όπως το όνομά σας!!!

  3. Γιώργος Π avatar
    Γιώργος Π 21/11/2011 11:13:00

    Αυτά είναι επικοινωνιακά τεχνάσματα της ΓΕΝΟΠ.
    Που το στηρίζω;
    1)Τα ίδια έλεγαν ότι θα εμποδίσουν την έκδοση των λογαριασμών με το παράνομο χαράτσι.Τελικά αρκέστηκαν σε μια "συμβολική"(!!) κατάληψη ολίγων ωρών ίσα ίσα να διαφημιστούν ότι αγωνίζονται.Την επόμενη ημέρα βέβαια ξεκίνησε κανονικά η έκδοση.
    2)Από εκείνη την μέρα μεσολάβησαν σχεδόν 2μήνες αλλά η ΓΕΝΟΠ εξαφανίστηκε.Οι αποστολές των λογαριασμών συνεχίστηκαν κανονικότατα μέχρι που εμφανίστηκε πάλι χτες ο Κος Φωτόπουλος.
    Αναρωτήθηκα γιατί.
    Η απορία μου λύθηκε άμεσα.Ο Βενιζέλος ανακοίνωσε ότι αναστέλλονται οι διακοπές ρεύματος μέχρι να επιλυθούν ζητήματα κοινωνικής φύσεως και αδικίας του μέτρου.
    ΑΜΕΣΩΣ Ο ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΤΡΕΞΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΤΟ ΡΕΥΜΑ.

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΜΑ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

  4. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 21/11/2011 11:29:38

    O Φωτόπουλος συμπυκνώνει όλη τη φαυλότητα του συστήματος της μεταπολίτευσης, όπου μπορείς να δηλώνεις ό,τι θες, να πουλάς τσαμπουκά, να προσπαθείς δήθεν για το καλό των άλλων καταλύοντας κάθε νομιμότητα...
    Είναι ένας από τους λόγους που ο κόσμος αηδιάζει με την πλειοψηφία των ΔΥ...

    To άδικο είναι ότι, ό,τι και να γίνει, αυτός έχει περάσει μια ζωή στον αφρό, παχυλά αμοιβόμενος, εντελώς ξεκούραστος και πάντα "εργαζόταν" βέβαια για "το καλό μας"

  5. λέων avatar
    λέων 21/11/2011 12:14:55

    Να κάνω σε όλους εσάς την εξής ερώτηση: πείτε ότι δεν υπήρχε ο φαύλος Φωτόπουλος να δημιουργεί φασαρία (συμφωνώ μαζί σας) τότε ποιος στο κατ¨ελάχιστο θα αντιδρούσε στην φαυλότητα των Βενιζέλου-Παπανδρέου? Τώρα τουλάχιστον σκέφτηκαν – με Φωτόπουλο και δημάρχους – τους αδύναμους (αναστολή πληρωμής χαρατσιού μερικών ημερών για κάποιες ενδεχομένως αλλαγές).Συμφωνώ είναι καιροσκόποι , κομματόσκυλα , τεμπέληδες , ρουφιάνοι κτλ…… οι αργόμισθοι συνδικαλιστές ,αλλά πείτε μου αν δεν γινόταν η κινητοποίησή τους θα πληρωνόταν το άδικο χαράτσι χωρίς καμία εξαίρεση? Τώρα ίσως κάποιο μήνυμα λάβει η κυβέρνηση. Ανόητοι πολιτικοί τύπου Βενιζέλου ηρωοποιούν τέτοιους συνδικαλιστές.

    Υ.Γ Καμία απολύτως σχέση δεν έχω με τον συνδικαλισμό. Είμαι αντίθετος σε κάθε έννοια συνδικαλισμού.

    • λιτσα avatar
      λιτσα @ λέων 21/11/2011 12:53:43

      +1000!!!

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ λέων 21/11/2011 15:25:00

      Έσκουξε ο Φωτόπουλος και ακυρώθηκε το χαράτσι. Μάλιστα. Βήχει ο Σαμαράς και είναι προδότης, κάνει καραγκιοζιλίκια ένας ΠΑΣΟΚος και είναι ήρωας. ΟΚ, ότι πείτε...

  6. λέων avatar
    λέων 21/11/2011 12:16:38

    Συμφωνώ απολύτως!!!!!!

  7. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 21/11/2011 12:30:56

    Δυό γαϊδούρια πλακώνονται σε ξένο αχυρώνα.
    Η κυβέρνηση θέλει να ξεπουλήσει τον δημόσιο πλούτο της ΔΕΗ, η υποκριτική γενόπ σκίζεται για την διατήρηση των προνομίων.

    Οι πληρώνοντες το πάπλωμα καταναλωτές, μακαρίως καθεύδοντες.

  8. Greco21 avatar
    Greco21 21/11/2011 14:07:44

    Τον Φωτόπουλο και τον κάθε σκληροπυρηνικό πρασινοφρουρό τους έχουμε πληρώσει περισσότερες φορές από το εκάστοτε χαράτσι.

    Ένας επαγγελματίας ΠΑΣΟΚος με Παλαιστηνιακό φουλάρι για να το παίζει επαναστάτης. Όταν συνομιλούσε προεκλογικά με τον Παπακωνσταντίνου για να κάνει γκέλες ήταν αρεστός στο ΠΑΣΟΚ. Αλλά όλοι σύντροφοι του κινήματος έγιναν υπουργοί Εσωτερικών τουλάχιστον αφού έκαναν πρώτα λίγο κόντρα...

    Γράφω για Φωτόπουλους και ξεχνάω ορθοργραφία και σύνταξη. Μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Που να γράψω για ΣταμουλοΚολλάδες... (μπρρρρρρρρρρρ).

    Με ποσοστά Τσαουσέσκου της ΠΑΣΚΕ σε ΔΕΚΟ και Δημόσιο ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ


    ΦΤΑΙΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ .-

  9. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 21/11/2011 15:08:46

    Οι απανταχού πράσινοι έχουν κάνει σκοπό της ζωής τους να μας "σώσουνε" γι αυτό και μας πετάνε πέτρα αντί σωσιβίου εν μέσω θαλασσοταραχής.
    Οι υπόλοιπες χρωματικές αποχρώσεις κάνουν την πάπια εν καιρώ κυνηγίου (δεν μασάμε με την υποστήριξη «ομελέτα χωρίς αυγά»).
    Πωλείται η ΔΕΗ?

  10. Factorx avatar
    Factorx 21/11/2011 15:34:32

    Την παρέμβαση εισαγγελέα για να σταματήσει η κατάληψη των συνδικαλιστών ζητεί η ΔΕΗ


    Κανείς δεν νομιμοποιείται να παίρνει το νόμο στα χέρια του και να βάζει στενά συντεχνιακά συμφέροντα πάνω από το εθνικό συμφέρον, υπογραμμίζει η διοίκηση της ΔΕΗ σε ανακοίνωσή της για την κατάληψη του Κέντρου Έκδοσης Εντολών Διακοπής Ρεύματος , καλώντας τη ΓΕΝΟΠ «να σταματήσει να παριστάνει ανεύθυνα τον Ρομπέν των Δασών σε μία τόσο σοβαρή συγκυρία για τη χώρα».

    Επίσης, η διοίκηση της Επιχείρησης σημειώνει ότι η σημερινή ενέργεια πραγματοποιείται, ενώ ήδη είχε γίνει γνωστό ότι βρίσκεται σε συνεννόηση με την κυβέρνηση, προκειμένου «να μην γίνεται διακοπή ρεύματος σε ευπαθείς ομάδες, έως ότου οριστικοποιηθεί ο τρόπος προστασίας τους σε σχέση με την πληρωμή του τέλους ακινήτου».

    Καταλήγοντας, γνωστοποιεί ότι σε συνεννόηση με το ΥΠΕΚΑ, έχει ήδη ζητήσει την παρέμβαση εισαγγελέα για τις απαραίτητες νόμιμες ενέργειες, ώστε να σταματήσει άμεσα η κατάληψη.

  11. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 21/11/2011 18:27:45

    Παρέμβαση Εισαγγελέα και κατά του Φωτόπουλου του ίδιου. Αμάν πια, με τον αρχιΠασόκο!

  12. "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" avatar
    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 21/11/2011 18:55:52

    Θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα να υποστηρίζει το (αδιαμφισβήτητο) δίκιο μου, στην προκειμένη περίπτωση, ο κύριος αυτός, διό και θα δανειστώ να πληρώσω το "χαράτσι"!

    • φωνη avatar
      φωνη @ "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 22/11/2011 01:50:35

      Εντάξει άνθρωπέ μου όλοι έχουν προβλήματα και χαράτσια. Όλοι ζορίζονται και περνάνε δύσκολα στην καθημερινότητά τους. Τα χαράτσια δεν τα έβαλε ο Σαμαράς και την πολιτική που μας έφτασε εδώ δεν την εφάρμοσε ο Σαμαράς ούτε καν τη στηρίζει. Και επειδή όλους μας ενδιαφέρει η καθημερινότητά μας δε γίνεται αυτή να αλλάξει αν δεν αλλάξει η πολιτική. Και οικονομική πολιτική αναπτυξιακή έχει τη θέληση, το σχέδιο και το κουράγιο να παλέψει μόνο ο Σαμαράς (αν υπάρχει και άλλος πείτε μου ποιός). Τι σημαίνει επειδή ζοριζόμαστε δεν καταλαβαίνουμε ποιά πολιτική πρέπει να ακολουθηθεί για να αρχίσει να βελτιώνεται και κάτι στην καθημερινότητα μας; Γιατί το θεωρείς ξεφτίλα να στηρίζει το δίκιο σου αυτός; Αφού αυτός το κάνει....

    • φωνη avatar
      φωνη @ "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" 22/11/2011 01:53:44

      @σαλωνιτη
      Σόρυ γιατί σε άλλο άρθρο νόμιζα ότι έγραψες αυτήν την απάντηση και αναφερόσουν στον Σαμαρά.
      Όσο για το Φωτόπουλο, αμφιβάλω αν όντως μας υπερασπίζεται

  13. aurora3363 avatar
    aurora3363 22/11/2011 01:40:20

    ΄Ασε μας στην φτώχεια μας και στην κατρακύλα μας κ Φωτόπουλε..τράβα σπίτι σου.

  14. thanos avatar
    thanos 22/11/2011 12:29:46

    "ΣΑΛΩΝΙΤΗΣ" είπε:
    21/11/2011 στις 6:55 pm
    Θεωρώ μεγάλη ξεφτίλα να υποστηρίζει το (αδιαμφισβήτητο) δίκιο μου, στην προκειμένη περίπτωση, ο κύριος αυτός, διό και θα δανειστώ να πληρώσω το “χαράτσι”!

    Αξίζει να σου απαντήσω ;
    και αν σου απαντήσω καθώς πρέπει θα πρέπει να σε ελεηνολογήσω.

    Αει Δανείσου και άει ...

  15. Lucas North avatar
    Lucas North 22/11/2011 17:58:32

    Τι φωτοπουλος και ανοησίες....αυτός ειναι ενας συνδιακαλιστικός Συνοικιακός Mussolini.

    Μου την δίνει στα νευρα οταν πέρνει πόζα και λέει με "αγωνιστικό" στόμφο αυτες τις μπουρδες του και ακομη περισσότερο με θυμωνει που στελνουν τα κανάλια συνεργεία για να μεταδώσουν τους ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΥΣ και την ΕΚΦΟΒΙΣΤΙΚΗ (αλά Μαφία) τακτική του φωτοπουλου.

    Σε ευνομούμενη πολιτεία, τον ειχαν ξαπωστείλει με ενα σωρό κατηγορείς (αστικές και ποινικές) απο καιρό, και εδω τον εχουμε να κοκορεύεται και να κομπάζει δηθεν σαν "λαϊκός ήρωας".