14/12/2008 22:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εναντίον των κουκουλοφόρων και ο Τσίπρας

Σε σημερινή έκτακτη συνέντευξη Τύπου ο Αλέξης Τσίπρας τόνισε ότι ο ΣΥΝ και ο ΣΥΡΙΖΑ έχουν ιδεολογικό μέτωπο με τους κουκουλοφόρους γιατί όπως είπε, η πρακτική της βίας γεννά βία και δεν οδηγεί πουθενά, επισημαίνοντας παράλληλα πως η σπασμένη βιτρίνα είναι αφορμή για να συκοφαντηθούν οι λαϊκοί αγώνες.

Απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με την κριτική που ασκείται από το ΚΚΕ αλλά και την κριτική που δέχεται ο ΣΥΡΙΖΑ σχετικά με τους κουκουλοφόρους, ο κ. Τσίπρας χαρακτήρισε ανοησίες τα όσα λέγονται για μη περιφρούρηση των συγκεντρώσεων του ΣΥΡΙΖΑ, ή για ψηφοθηρική προσέγγιση, και πρόσθεσε ότι αντίθετα, τα άλλα κόμματα είναι αυτά που ποντάρουν στα συντηρητικά αντανακλαστικά της κοινωνίας. Σχολιάζοντας τη στάση του ΠΑΣΟΚ είπε ότι η αξιωματική Αντιπολίτευση βρίσκεται σε αμηχανία και ότι πατάει σε δύο βάρκες, από τη μία ζητάει εκλογές για να υπάρξει λύση και από την άλλη ουσιαστικά είναι συναινετικό.

Αναλύοντας τα τελευταία γεγονότα ο κ. Τσίπρας είπε τέλος πως δίπλα στην εξελισσόμενη οικονομική και κοινωνική κρίση και την κρίση των κυρίαρχων πολιτικών, βρίσκεται εδώ και μέρες σε εξέλιξη ένα μεγάλο κίνημα και ξέσπασμα διαμαρτυρίας της νέας γενιάς. Όπως είπε, αυτές οι κινητοποιήσεις δεν αποτελούν μόνο μεγάλες εκδηλώσεις αντίστασης και διαμαρτυρίας που τροφοδοτούνται από συσσωρευμένη δυσφορία, οργή και αγανάκτηση απέναντι σε πολιτικές αντιλήψεις και πρακτικές που θέτουν τη νέα γενιά στο περιθώριο, αλλά περιέχουν και ένα μεγάλο θετικό φορτίο για ριζοσπαστικές αλλαγές και τελικά για μια προοδευτική πορεία της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 14/12/2008 22:46:44

    σωστα καταδικασε.

    αυτο που μου τη δινει ομως ειναι οτι καταδικασε μετα τον μεγαλειωση λογο του καραμ...στις βρυξελλες περι 'να καταδικασουν απεριφραστα, οχι μισολογα τα αλλα πολιτικα κομματα'

    οκ αφεντικο, οτι πει η στοα...του βιβλιου (ο νοων...)συστημικο κομμα...ποτε βγηκε ο τσιπρας και ο αλαβανος εναντιον των νταβατζηδων?

  2. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 14/12/2008 22:51:01

    Ε οχι και περιφρουρει το μπλοκ του ο ΣΥΡΙΖΑ.Αυτό είναι το πρόβλημα.Οσοι μπαίνουν σε αυτό πάνε και έρχονται
    και γίνονται χωρίς να θέλουν ομπρέλα των κουκουλοφόρων που τα σπάνε.Από το περασμένο Σάββατο,πόσες φορές έφτασαν στη βουλή;Ας μας πουν.Πόσες φορές άλλαξαν πορεία και από Προπύλαια γύρισαν πίσω προς Πολυτεχνείο;Αραγε συνέβη και ο διαχωρισμός της πορείας ΣΥΡΙΖΑ με ΣΥΝ;

  3. t avatar
    t 14/12/2008 22:56:54

    Για την ιστοσελίδα της σοσιαλιστικής Διεθνούς τα Σκόπια είναι Μακεδονία

  4. ..... avatar
    ..... 14/12/2008 23:02:07

    Καλα ρε μας δουλευετε?

    Αυτα ειναι ακριβως που λεει και επαναλαμβανει ο Συνασπισμος απο τον καιρο του Πολυδωρα. Με ακριβως τις ιδες εκφρασεις ("μετωπο με τους κουκουλοφορους", "εξω απο τον πολιτικο πολιτισμο μας" κτλ).

    Οποτε προς τι το "και" στον τιτλο, σαν να ανακαλυψατε την Αμερικη?

  5. A->t avatar
    A->t 14/12/2008 23:02:44

    t,ειδες αυτοι οι κομμουνισται?

    στο γραμμο και στο βιτσι....

  6. t avatar
    t 14/12/2008 23:16:18

    Αξέχαστη θα μείνει στον Τζορτζ Μπους η αποχαιρετιστήρια επίσκεψή του στο Ιράκ. Στη διάρκεια της κοινής συνέντευξης που παραχώρησε με τον πρωθυπουργό της χώρας Νούρι Αλ Μαλίκι, Ιρακινός δημοσιογράφος του πέταξε τα παπούτσια του, αποκαλώντας τον "σκυλί".

  7. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 14/12/2008 23:21:39

    Ολοι εχουμε εμπειρία.Ας πουμε την γνώμη μας,ποιο μπλοκ θεωρουμε οτι περιφρουρειται και δεν διασπαται στις διαδηλωσεις,και φτανει μεχρι τελους,ακέραιο.

  8. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:30:06

    @ duckk23
    Συμφωνώ μαζί σου. ο ΤΣΙΡΙΖΑ κάνει κολοτούμπες. Εκπαιδεύτηκε καλά στο μπαλέτο.
    Αλήθεια ο ανεκδιήγητος πρόεδρος της ΓΣΕΕ που εγγυόταν, με την παραίτησή του, την περιφρούρηση της συγκέντρωσης, που είναι? Στην καρέκλα του? Α! Ησύχασα τώρα.

  9. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 14/12/2008 23:34:26

    ΕΚΚΛΗΣΗ!
    Παρακαλώ,
    ας σταματήσουμε να ασχολούμαστε με τον Κούγια!

    Το σύστημα Κούγια είναι γνωστό και, φοβούμαι, απολύτως επιτυχές.
    Δεν είναι τυχαίο οτι αναλαμβάνει υποθέσεις στις οποίες η κοινή γνώμη έχει και οφείλει να έχει θέση. Ο αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης είναι ο στόχος του.

    Αναλογιστείτε τι έχει ήδη κατορθώσει:
    1. Από εκεί που ο αστυνόμος-υπόδικος ήταν ο πιο μισητός άνθρωπος στην Ελλάδα, τώρα ο πιο μισητός είναι ο Κούγιας.
    2. Έχει κατορθώσει να θυματοποιήσει τον υπόδικο-αστυνόμο καθώς αρκετοί εκτιμούν πως οι συμβουλές Κούγια έχουν δυσχεράνει τη θέση του.
    3. Τραβαει την οργη του κοσμου πανω του και κανει της διδυμες του τηλεπερσονες να φαινονται 'καλοι', κατακρινοντας τον!
    3. Ασχολούμαστε όλοι με το υπόμνημα του υπόδικου- αστυνόμου κι έχουμε απολησμονήσει το πραγματικό ζήτημα δηλαδή την αστυνομική βία και ασυδοσία στο σύνολό της καθως και την αναλγησία της πολιτικής εξουσίας αλλά και την διαχειριστική της ανικανότητα.

  10. Orestios avatar
    Orestios 14/12/2008 23:51:16

    @ #9
    Eκτός τόπου και χρόνου το ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ απλώνει σεντόνια εδώ κι εκεί πανικόβλητο. Άσε που έχει βάλει απορυπαντικό χωρίς μαλακτικό και τα έπλυνε σε πλυντήριο των 80's.

  11. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 14/12/2008 23:57:13

    Προς Ορεστιο.Θελω να μου πει ποια μπλοκ θεωρει στις απεριοριστες χρονιες διαδηλωσεις να περιφρουρουν την στοχευμενη πορεια τους.

  12. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 15/12/2008 00:11:47

    Προς Ορεστιο,τον καλύτερο συνομιλητή μου.Είπες τον ΣΥΡΙΖΑ , ΤΣΙΡΙΖΑ.Εβγαλα συμπερασμα.Δεν μου απάντησες όμως και περιμένω,μπορει να μην έχει και νόημα,ποιοι κρατούν τις αλυσίδες στις διαδηλώσεις.

  13. Orestios avatar
    Orestios 15/12/2008 00:49:12

    Δεν έχει νόημα, πίστεψε με. Καλά κάνετε και περιφρουρείτε όσο μπορείτε όμως.

  14. ant avatar
    ant 15/12/2008 01:16:41

    Καλά, "η αγάπη άργησε μια μέρα"... Μάλλον μια εβδομάδα! Τόσο ήταν το διάστημα που χρειάστηκε ο ΣΥΡΙΖΑ για να απομακρυνθεί από τους "κουκουλοφόρους".

    Αφελής ερώτηση: λες να είδαν τα νέα ποσοστά τους και να είπαν "καλή η επανάσταση, αλλά αν δεν μας ψηφίσει και κανένας νοικοκυραίος την πατήσαμε"...;

  15. zapata avatar
    zapata 15/12/2008 08:14:14

    Βρε @14, τι διαφορετικό είπε ο Τσίπρας από όσα λέει όλος ο Συριζα χρόνια τώρα, μήπως εσύ άργησες μία μέρα και μία αιωνιότητα να το καταλάβεις? ( με την ευκαιρία, που είναι ρε το βαρόμετρο Δεκεμβρίου του Παπαχελά? που είναι η δημοσκόπηση της ελευθεροτυπίας που θα έβγαιναν την Κυριακή? τις έφαγε η μαρμάγκα επειδή έδιναν στους "κουκουλοφόρους" 14% ?

  16. zapata avatar
    zapata 15/12/2008 12:16:54

    Ναι, πολύ σιγαστήρας έπεσε. Πρωτοσέλιδο σε όλες τις εφημερίδες της σιχασιάς(εσπρέσο, απογευματινή) για μία εβδομάδα ήταν... Α ρε ΚΚΕ, ξεφτίλα στα 90 χρονα να σε θαυμάζει ο Καρατζαφέρης και να συμφωνεί μαζί σου...

  17. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 15/12/2008 12:58:48

    Tί εναντίον και τί υπέρ; Σήμερα το πρωϊ στις 11.00 άκουσα όσα είπε στην ΕΡΑ1. Άρτζι μπούρτζι... Αλλά τί να περιμένει κανείς απο ένα παιδί που νομίζει ότι καταλαβαίνει απο πολιτική, πρόβλεψη, αποφάσεις κ.λ.π.

    Το έγραψα ήδη. Μπορεί να άλλαξε γνώμη για τους κουκουλοφόρους. Αλλά όπως γράφει η προκήρυξη, που πέρασα εδώ προ 2 ημερών, ζητάει απο τα απο νήπια μέχρι αυτά της ηλικίας του, να ξεσηκωθούν για ανατροπές. Ακριβώς το ίδιο κείμενο με αυτό του CNN πρωτοσέλιδο.

    Άϊντε Τσιπράκι, που σε έχρισαν και πρακτοράκι, να μαζέψεις τα μωρά σου πριν καποια απο τις επόμενες μέρες σε αρπάξουν οι πατεράδες και μάνες τους τους για εκμαυλισμό και παιδεραστία και σου αλλάξουν το επικοινωνιακό σου μοντέλο. Και δέν θα σε σώζει τότε ούτε ο νουνός, που σε έχρισε αντ'αυτού.

    ΠΕΛΙΑΣ

  18. syntaksiouxos avatar
    syntaksiouxos 15/12/2008 13:46:56

    ΟΚ, τους πιστέψαμε...
    Όπως είπε και ο Στρατούλης την Κυριακή το πρωί στον ΑΝΤ1, "η νέα γενιά είναι αγανακτισμένη, και αν τώρα τα παιδιά ρίξουν και καμιά πετρούλα..."
    Τη συνέχεια του σκεπτικού για την "πετρούλα" δυστυχώς δεν την ακούσαμε γιατί εξαγριώθηκαν οι ομοτράπεζοι του κ. Στρατούλη.