07/04/2009 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενίσχυση του κράτους θέλει η πλειοψηφία

Ο εκσυγχρονισμός και η έξοδος από την κρίση της ελληνικής οικονομίας, δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί αν δεν υπάρξουν τολμηρές αλλαγές και βαθιές τομές, ακόμα και με το ενδεχόμενο να πλήξουν κάποιους, υποστηρίζει η συντριπτική πλειοψηφία των ερωτηθέντων πολιτών (το 76,9%) σύμφωνα με έρευνα της MRB, που παρουσιάστηκε σήμερα στο πλαίσιο του Ανοικτού Φόρουμ  του ΣΕΒ

Το 80,2% των πολιτών ταυτίζεται με την άποψη ότι η σημερινή κρίση ανέδειξε τις αδυναμίες της ελληνικής οικονομίας που υπήρχαν για δεκαετίες.

Οι πολίτες δηλώνουν ότι για την σημερινή οικονομική κρίση στη χώρα ευθύνονται κυρίως οι κυβερνήσεις (το 33,7% θεωρούν η παρούσα και το 32,3% οι προηγούμενες κυβερνήσεις) και οι τράπεζες (το 23,6% αναφέρουν οι διεθνείς τράπεζες και το 21,4% οι ελληνικές).

Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι είναι πολύ μικρό το ποσοστό που αποδίδει ευθύνη στους συνδικαλιστικούς φορείς και οργανώσεις (7,4%) και στις επιχειρήσεις (8,2% για τις εκτός Ελλάδος και 6,7% για τις ελληνικές).

Παράλληλα, το 51,4% των ερωτηθέντων θεωρεί ότι η αναβάθμιση της ελληνικής οικονομίας είναι εφικτή, με μεγαλύτερο ρόλο και ενίσχυση του κράτους στην αγορά, ενώ το 40,4% με μεγαλύτερο ρόλο και ενίσχυση της ιδιωτικής πρωτοβουλίας στην αγορά.

Θα πρέπει να παρατηρηθεί ότι τα ποσοστό όσων υποστηρίζουν την ενίσχυση του Κράτους είναι πολύ υψηλότερο στους νέους των 18-24 ετών (59,3%) στην Μακεδονία / Θράκη (58,1%) και στους φοιτητές (62,6%). Αντίθετα, οι υποστηρικτές της ενίσχυσης της αγοράς είναι στις ηλικίες των 35-54 ετών (42%-43%), στη Στερεά Ελλάδα και Εύβοια (47,8%), στους αυτοαπασχολούμενους (46%) και στους μη εργαζόμενους (44,8%).

Για την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης θεωρούν ότι είναι αναγκαία:

-Η δημιουργία δομών/ υποδομών (47,5%)
-Η στήριξη πολιτών και κοινωνικά ευαίσθητων ομάδων (30,1%)
-Η συνεργασία φορέων και η ανάκτηση εμπιστοσύνης και διαφάνειας (21,9%)
-Η αλλαγή κυβέρνησης/ πολιτικής (11,1%)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. donaE avatar
    donaE 07/04/2009 19:40:22

    Κλασσικοι ελληνες.Παντα φταινε κυριως οι αλλοι οχι εμεις που τους στελμουμε ξανα και ξανα στην κυβερνηση.
    Και κατοπιν δεν σκεφτονται οι μισοι, πως ενα διφθαρμενο κρατος θα αναβαθμισει την οικονομια με τον ενιχυμενο ρολο του στη αγορα, αφου το ιδιο θελει αναβαθμιση.
    Απλως αυτη η λυση ειναι η πιο ξεκουραστη,δια της μεταθεσεως των ευθυνων.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/04/2009 19:44:09

    Όποτε το καπιταλιστικό σύστημα που βασίζεται στο κέρδος και σε καμία περίπτωση δεν υπολογίζει τις συνέπειες επί της κοινωνίας και του ανθρώπου,όποτε λοιπόν συναντά δυσκολίες, στρέφεται προς το κράτος προκειμένου να σωθεί και να συνεχίσει απρόσκοπτα την εκμετάλλευση. Το λυπηρό είναι ότι και ο κόσμος, οι ψηφοφόροι δηλαδή, θέλουν και στηρίζουν καπιταλιστικά σχήματα - κόμματα αλλά όταν δούν τα ζόρια στρέφονται και αυτοί στο περισσότερο κράτος...

    ΥΓ-Και μια καλή είδηση. Συνελήφθησαν τα ανθρωπόμορφα ζώα χούλιγκαν που ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου (σχεδόν) εγκλωβισμένους αστυνομικούς σε αγώνα της ΑΕΚ. Η σύλληψη έγινε με χρήση υλικού από κάμερες cctv. Τα τσογλάνια προφανώς θα πέσουν στα μαλακά αλλά τουλάχιστον να φάνε και καμιά σφαλιάρα....

  3. theo1611 avatar
    theo1611 07/04/2009 19:49:03

    Το κράτος της πλάκας προφανώς χρειάζεται ενίσχυση.

    Εγώ όμως δεν κατάλαβα τι ρωτούσε η MRB για να πάρει τις απαντήσεις που έλαβε.

    Και γιατί θα πρέπει να καταφύγουμε στα αποτελέσματα της έρευνας για να τεκμηριώσουμε ότι το κράτος της πλάκας χρειάζεται ενίσχυση.

    Ερώτηση για το τι είδους ενίσχυση χρειάζεται το κράτος της πλάκας δεν τέθηκε.

    Ομφαλοσκοπούσα έρευνα του αυτονόητου

  4. Aurora avatar
    Aurora 07/04/2009 19:51:37

    1' Οταν αναφερομαστε σε ενα διεφθαρμενο κρατος δεν εννοουμε τις διεφθαρμενες κοινωνιες, που τις συνθετουν διεφθαρμενοι πολιτες, οι οποιοι πανω στην απογνωση φωναζουν τον κλεφτη, ενω στην ουσια οι ιδιοι πρωταγωνιστουν και επαιρονται για την κατα συρροη ροπη τους στην κλοπη;;;;;
    Απο που θα πρεπει να αρχισει η αποδομηση της διαφθορας;;;

  5. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 07/04/2009 19:56:35

    Αν γνώριζε η πλειοψηφία τι είναι καλό γι αυτήν τότε θα είμαστε Ελβετία. Πάλι θα περιμένουμε κάποιον χαρισματικό άνθρωπο να τραβήξει μόνος του το κάρο από τη λάσπη.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/04/2009 19:59:47

    @5 Την ώρα που εμείς θα προσθέτουμε λάσπη....

  7. Le canard avatar
    Le canard 07/04/2009 20:15:20

    Αστικό εκσυγχρονισμό δείχνουν ότι ζητούν οι Ελληνες, όπως φαίνεται από τα αιτήματά τους. Ουδέν λογικότερο.

  8. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 07/04/2009 20:21:13

    Φυσικα και χρειαζεται ενισχυση το ΚΡΑΤΟΣ αλλα οχι σε προσωπικο!
    Χρειαζεται ενισχυση σε ΘΕΣΜΟΥΣ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑΣ και ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ.
    Υποτιθεται οτι η ΝΔ επεξεργαζεται απο το 2004 εναν νεο κωδικα αξιολογησης και αξιοποιησης των δημοσιων υπαλληλων. Ποσα χρονια χρειαζονται ακομα??
    Ακομα και ο τελευταιος σε IQ καταλαβαινει τι χρειαζεται να γινει για να εχουμε ενα πιο αξιοκρατικο και συνεπες δημοσιο. Αυτοι παλι θα ανακαλυψουν τον τροχο?

  9. theo1611 avatar
    theo1611 07/04/2009 20:36:26

    @7 Το κράτος-ξεφτίλα, η τελευταία κομμουνιστική χώρα της Ευρώπης στην κυριολεξία, δεν πρόκειται να μας σώσει. Τι είδους ενίσχυση χρειάζεται?

    @8 Να μία ενίσχυση που όντως χρειάζεται!!!

  10. theo1611 avatar
    theo1611 07/04/2009 20:38:41

    @9 Αυτό το κράτος, όπως είναι, δεν πρόκειται να μας ξελασπώσει. Τι είδους ενίσχυση χρειάζεται?

  11. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 07/04/2009 20:47:02

    @10 Κύριε Ανδρέα Ανδριανόπουλε εσύ δεν έχεις καμία ευθύνη. Όταν είχαν προκηρυχτεί εκλογές το 1993 πια ήταν η τελευταία απόφαση που υπέγραψες; Μήπως αφορόυσε πρόσωπο της προηγούμενη ανάρτησης;

  12. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 07/04/2009 20:49:11

    @10
    Δεν ειναι ακριβως ετσι. Σιγουρα ενα μεγαλο μερος του εξωτερικου χρεους οφειλεται σε αλογιστο δανεισμο αλλα το μεγαλυτερο μερος εχει προκληθει απο την αναγκαστικη συμμετοχη του κρατους στις μεταρρυθμισεις που προωθηθηκαν στα πλαισια της ΕΟΚ.
    Εξηγουμαι: Λογω της συμμετοχης της Ελλαδας στην ΕΟΚ υπηρχε η υποχρεωση εκτελεσης δημοσιων εργων (δρομοι κλπ) και η κατ' επιλογη εκτελεση καποιων αλλων.
    Η ΕΟΚ καλυπτε ενα μερος του κοστους (συνηθως το 50%) αλλα το υπολοιπο επρεπε να καλυφθει απο την Ελλαδα. Φυσικα, αυτα τα χρηματα δεν υπηρχαν και η Ελλαδα κατεφευγε σε δανεισμο. Τα δανεια αυτα δεν καλυφθηκαν απο το ΑΕΠ και σιγα-σιγα το χρεος ξεφυγε.
    Φυσικα δεν φταιει η ΕΟΚ που εμεις δεν απορροφησαμε σωστα τα κονδυλια για να παραχθει αναλογο ΑΕΠ και να καλυφθουν τα δανεια!

  13. theo1611 avatar
    theo1611 07/04/2009 20:53:02

    Μία τεχνική πρόταση.

    Όταν συνομιλητής παίρνει αριθμό, αυτός να είναι μοναδικός.

    Στις διαγραφές να μπαίνει ένα αυτόματο "σχόλιο διαγράφηκε ή δεν έφτασε".

    Αλλιώς ο καμβάς της επικοινωνίας διαλύεται!!!

  14. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 07/04/2009 21:59:52

    Η ρεαλιστική διάγνωση της πραγματικότητας δεν είναι θέμα ψηφοφορίας αλλά σκουπόξυλου.

  15. Lavazza avatar
    Lavazza 07/04/2009 22:16:51

    @4 Aurora

    έχεις απόλυτο δίκιο!

    Ο λαός έχει γεννηθεί κι έχει μεγαλώσει με τη νοοτροπία της διαφθοράς και της "αρπαχτής".

    Οι πολιτικοί προέρχονται μέσα από το λαό, συνεπώς γιατί να έχουνε διαφορετική νοοτροπία...;;;

    Δεν φταίει το κράτος που κυκλοφορούνε σωρηδόν αυτοκίνητα χωρίς πινακίδες (και μετά βάζουν κανέναν δικό τους να τις πάρει από μέσα)!
    Γιά πήγαινε στο Εξωτερικό, βγάλε τις πινακίδες, κι άμα κάνεις 100 μέτρα εγώ είμαι ο Πάππας... Μα δεν διανοείσαι καν να οδηγήσεις χωρίς πινακίδες (εκεί είναι το όλο θέμα).

    Δεν φταίει το κράτος που πρώτοι εμείς κάνουμε την κίνηση για λάδωμα μέσα στις υπηρεσίες (προτού καν αφήσει να εννοηθεί ο υπάλληλος οτι είναι θέμα μίζας)...

    Δεν φταίει το κράτος για την δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία που διακατέχει το 98% του πληθυσμού από το 1865 και μετά...

    Πήγαινε σε οποιαδήποτε Τράπεζα του Εξωτερικού (ακόμη και στην Αλβανία) και άμα θα δεις υπάλληλο σε τράπεζα να καπνίζει πίσω από τον γκισέ όπως στην Ελλάδα πες μου οτι έχω άδικο...

    Διοργανώσαμε γκοτζάμ Ολυμπιακούς Αγώνες κι έπρεπε να γίνουν 147 συσκέψεις για το τί θα γίνει με τους Ταξιτζήδες, την αγένειά τους και το πώς θα αρωματίσουν τα οχήματα που μπαίνεις μέσα και υπάρχει ένα μιξ από τσιγαρίλα, ξυνίλα, κρεμμυδίλα και διάφορα εις -ίλα...

    κτλ. κτλ. κτλ.

    ΔΕΝ φταίει για πάρα πολλά το Κράτος σαν Κράτος.

    Σε ένα που φταίει το Κράτος είναι οτι, από το 1974 και μετά, η οποιαδήποτε Κυβέρνηση δεν έβγαλε το ΜΑΤΣΟΥΚΙ να βάλει το λαό στη δουλιά ουτοσώστε να μην φτάσει το 2009 και να είμαστε η μοναδική χώρα που δεν παράγει τίποτε πλην αέρα κοπανιστού και ψευτοπαροχή χαζοϋπηρεσιών...

  16. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 07/04/2009 23:21:11

    Η Ελλαδα,εχει τους πιο αχρηστους ανθρωπους στον κοσμο.(Ενταξει,εσεις δεν εισαστε μεσα σ αυτους).
    Που θελουν να εχουν μονο δικαιωματα και ποτέ υποχρεωσεις.
    Που θελουν να τους παρεχει τα παντα το κρατος,αλλα αυτοι να μην πληρωνουν φραγκο για φορους και εισφορες.
    Που θελουν να ειναι Αμερικανοι σε καταναλωση,αλλα δουλευοντας 2 ωρες την ημερα.Και αν.
    "Λογικα" δεν ειναι τα υπολοιπα;Τι το κουραζετε λοιπον;

  17. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 07/04/2009 23:49:11

    @18
    Ολοι οι ανθρωποι ετσι ειναι.
    Γιατι νομιζεις οτι οι τουριστες κανουν αυτα που κανουν οταν ερχονται εδω ενω στις χωρες τους ειναι "κοτες"? Επειδη εκει υπαρχει κρατος με αρχες και πυγμη να τις επιβαλλει.
    Εδω δεν υπαρχει κρατος, οποτε δεν φταιω εγω αν π.χ. εσυ εισαι τεμπελης και αργοσχολος.

  18. Aurora avatar
    Aurora 08/04/2009 09:49:06

    Καιρος πια οι πολιτες της Ελληνικης κοινωνιας, οι οποιοι εμαθαν καθησυχηστικα να ζουν μεσα στο βουρκο της αυτοδημιουργητης διαφθορας και με επιμελεια να καλλιεργουν τα μολυσμενα κι επιβλαβη κωλοριζια,
    να Οργανωθουν σε ομαδες και να αρχισουν σιγα σιγα με αναλογες ενεργειες και ενημερωσεις στο κοινο να περασουν ως ανωτατη ηθικη αξια την Κουλτουρα της Αντιδιαφθορας, κανοντας την σημαια στη συνεχεια της ζωης τους.
    Κι ας μην περιμενουν εξ ανωθεν την καθοδο του κρινου για μεταλλαξη με μπολιασμα στη νορμαλ ζωη.
    Κατι τετοιο ειναι αδιανοητο, οταν οι κατω συνηθως σε ολες τις κοινωνιες προωθουν στα ανωτατα διοικητικα και ηγετικα αξιωματα τα δικα της επιλεκτα δημιουργηματα.
    Εσεις/εμεις οι κατω θα πρεπει να αναλαβουμε πρωτοβουλιες τωρα που η κοινωνικη διαβρωση χτυπαει κοκκινο και με κωδωνοκρουσιες πραναγγελλει τον κινδυνο αφανισης μας σε δρομους δυσβατους, αδιαβατους κι απροσπελαστα μονοπατια.

  19. Lavazza avatar
    Lavazza 08/04/2009 10:53:05

    @18 Προβοκατωρ

    έχεις δίκιο.

    Θα δώσω ένα παραδειγματάκι και ο καθένας μπορεί να βγάλει συμπέρασμα.

    Στο εξωτερικό εάν κυκλοφορήσεις χωρίς πινακίδες πριν την Αστυνομία καταρχήν θα σε μπλοκάρουν τα άλλα αυτοκίνητα (ο μπρος και οι πίσω) και θα πάρουν την Αστυνομία τηλέφωνο.
    Θα πούνε "εδω κυκλοφορεί ένα αυτοκίνητο χωρίς πινακίδες" και θα σε μπλοκάρουνε.
    Έτσι προστατεύουν ο ένας τον άλλον γιατί σου λέει οτι "άμα μου πατήσεις το παιδί που πάει με το ποδήλατο ποιόν θα ψάξει η Αστυνομία;".
    Η νοοτροπία του λαού είναι "κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες άρα είσαι παράνομος και σε σταματώ για να προστατέψω εμένα, την οικογένειά μου και τους συμπολίτες μου".

    Στην Ελλάδα εάν κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες και ο πίσω πάρει την Αστυνομία και έρθει και σε πιάσει, ο οδηγός (και συνάμα κι ο λαός) έχει τη νοοτροπία "με κάρφωσε ένας ρουφιάνος"...

  20. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 14:53:16

    Ναι,αυτο το ρουφιανιλικι, πια,δινει και παιρνει,λες και ειμαστε ολοι,αποφοιτοι των φυλακων.

  21. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 08/04/2009 22:41:55

    Μα αυτο,εχει ηδη γινει.Τωρα τομαθες;