08/09/2008 15:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ενέδρα τεκμηρίων

Παγίδα για εκατοντάδες χιλιάδες φορολογουμένους οι οποίοι, ενώ δεν κρύβουν ούτε ένα ευρώ από τη φορολογική τους δήλωση, θα κληθούν να πληρώσουν αυξημένο φόρο το 2009 για εισόδημα που δεν αποκτούν, στήνει το υπουργείο Οικονομίας και Οικονομικών. Πρόκειται για τα τεκμήρια διαβίωσης, τα περισσότερα από τα οποία είχαν καταργηθεί το 2002 ως φορολογικά άδικα και αναποτελεσματικά και την επαναφορά των οποίων, στο όνομα της καταπολέμησης της φοροδιαφυγής, ανήγγειλε ο ίδιος ο Πρωθυπουργός από το βήμα της ΔΕΘ.

Στη λίστα των τεκμηρίων διαβίωσης που προτίθεται να επαναφέρει το υπουργείο Οικονομικών, στα πλαίσια της εισπρακτικής προσπάθειας που ξεκίνησε επισήμως με την κατάθεση του φορολογικού νομοσχεδίου, περιλαμβάνεται το τεκμήριο για κύρια κατοικία άνω των 120 τετραγωνικών μέτρων, η κατοχή εξοχικής κατοικίας άνω των 80 ή 100 τετραγωνικών, η κατοχή Ι.Χ., οι αμοιβές για την απασχόληση οικιακών βοηθών, τα δίδακτρα για ιδιωτικά σχολεία, η κατοχή βάρκας ή σκάφους αναψυχής ανεξαρτήτως μήκους και η συντήρηση πισίνας.

Τρεις είναι οι μεγάλες παγίδες στις οποίες κινδυνεύουν να πέσουν εκατομμύρια φορολογούμενοι λόγω των τεκμηρίων διαβίωσης: Το τεκμήριο ιδιοκατοίκησης σε κύρια κατοικία άνω των 120 τ.μ., το τεκμήριο εξοχικής κατοικίας άνω των 80-100 τετραγωνικών και το τεκμήριο για την κατοχή Ι.Χ. Στα σενάρια που εξετάζει το υπουργείο για το τεκμήριο κύριας κατοικίας περιλαμβάνεται η θέσπισή του για όλες τις κύριες κατοικίες με επιφάνεια άνω των 120 τετραγωνικών. Τι σημαίνει αυτό; Ότι ο φορολογούμενος που έχει στην κατοχή του και διαμένει σε κατοικία 130 τετραγωνικών μέτρων κινδυνεύει να πληρώσει επιπλέον φόρο εισοδήματος για εισόδημα το οποίο δεν αποκτά.

Περισσότερα : http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=85661

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στελιος avatar
    Στελιος 08/09/2008 15:07:52

    Η λυση για την ανικανοτητα του ΣΔΟΕ ειναι να πεσει το χαρατσι σε ολους ανεξαιρετως?

  2. αργόσχολος avatar
    αργόσχολος 08/09/2008 15:11:53

    Ωραία προσφορά της κυβέρνησης στη 'λιμοκτονούσα' συντεχνία των εφοριακών. θα φάνε με χρυσά κουτάλια!!!

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/09/2008 15:16:58

    Δηλ. ένας άνεργος που έχει ένα σπίτι 130 τ.μ. που κληρονόμησε από το πατέρα του και μένει εκεί θα έχει τεκμήριο? Να του ζητούσαν λογαριασμό για το πως πληρώνει τους λογαριασμούς και να του έλεγαν ότι τεκμήριο είναι τα έξοδα το καταλαβαίνω.

  4. MIG avatar
    MIG 08/09/2008 15:45:32

    Δηλαδη ρε παιδια αυτα διδασκουν στο LSE..? Και το ειχα για πανεπιστημιο περιοπης....

    Οποιος διατιθεται να κανουμε ενα ενοπλο κινημα μηπως και ριξουμε την εν λογω κυβερνηση κλεφτοκοταδων ας το δηλωσει...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 08/09/2008 15:45:43

    Πες, υποθετικά, ότι ο ΣΔΟΕ έχει εξαντλήσει τις δυνατότητές του. Πες, υποθετικά,ότι η πατρίδα κινδυνεύει και πρέπει να δώσουμε για να σώσουμε.

    Θα πληρώνω ευχαρίστως. Αλλά κόψτε τις Μερσεντές, κόψτε τα κρατικά πάρτυ. Ξεκουμπίστε 3-5 άχρηστα Υπουργεία από την Αθήνα και στείλτε τα στην Κομοτηνή, και πουλήστε ή νοικιάστε τα κτίρια.

    Κόψτε τις αποδοχές σας κατά 10%. Επιστρεψτε κάτι αργομισθίες.

    Τότε και μόνο τότε δεν θα αναρωτιέμαι γιατί πληρώνω για ένα σπίτι 133 τετραγωνικών που απέκτησα με λεφτά για τα οποία φορολογήθηκα και βελτίωσα με λεφτά που επίσης φορολογήθηκα και πλήρωσα και ΦΠΑ.

    Θυμηθείτε, το Βυζάντιο δέχτηκε τους Τούρκους με ανακούφιση γιατί είχαν πλαντάξει στην φορολογία. Η φορολογία σκοτώνει την επιχειρηματικότητα.

    Τουλάχιστον μην προκαλείτε. Να σας δω τώρα το φθινόπωρο με τριμμένα σακάκια...

  6. αργόσχολος avatar
    αργόσχολος 08/09/2008 16:06:20

    12 ανώνυμε είσαι εφοριακός;

  7. Aline avatar
    Aline 08/09/2008 16:09:33

    Ψηφιζουν με το μολις 27% τροπολογιες, ασκωντας και επιβαλοντας υψηλα χαρατσια στους Νεοελληνες, που ανυπερασπιστοι φαινεται να απολαμβανουν το βιασμο ψυχης τους με μια απανωτη παγωμενη φραπεδια σε τιμη μιας ξανθιας γαλλικης Μοετ.
    Η αδιαφορια του λαου για το αυριο αισθητη
    περνα μεσα απο το ζανμαφουτισμο και την ανευθυνοτητα.
    Ζει το σημερα απο τυχαια συγκυρια και συμπτωση
    με στωικη υποταγη ξεπερασε το χτες
    το πως δε νοιζει κανενος
    πανω απ' ολα μετραει ο Καφες.
    Röstigraben

  8. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 16:17:48

    Ανωνυμε 12

    Τα τεκμηρια υπηρχαν και στο παρελθον και δεν απεδωσαν τιποτα στο δημοσιο. Εκτος αυτου ηταν και αντισυνταγματικα και γιαυτο καταργηθηκαν.
    Σαν δεξιος που εισαι παντα θα συμφωνεις με τετοιου ειδους φορομπιχτικα μετρα.
    Δεν κατοικω στο κολωνακι και εχω μια κορη οδοντιατρο 30 ετων που με το ζορι διατηρει το ιατρειο της. Νοικια κοινοχρηστα και λοιπα εξοδα δεν την αφηνουν να παρει ανασα. Με το νεο νομοσχεδιο θα πληρωσει φορους για χρηματα που δεν εχει βγαλει. Μαλλον θα το κλεισει.
    Εσεις που ειστε συμφωνοι με τα μετρα ειστε οι πιο βολεμενοι και εχετε γλειψει πολλες κατουρημενες ποδιες γιαυτο και δεν πρεπει να λετε και πολλα λογια. Μαλλον στο δημοσιο εισαι τακτοποιημενος.

  9. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 16:26:31

    αλινε γιατι υπογραφεις με
    Roestigraben και οχι με
    Bratwurstgraben?

    Μηπως ξερεις καποια Λαρα που σχολιαζε καποτε εδω;;

  10. πεινάκος avatar
    πεινάκος 08/09/2008 16:36:01

    είμαι εφοριακός συμφωνώ με τα μέτρα της κυβέρνησης

  11. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 08/09/2008 16:39:19

    Τα τεκμήρια για τα αυτοκίνητα είναι εντάξει διότι για να πληρώσει κάποιος μισθωτός φόρο θα πρέπει να έχει αυτοκίνητο 1800 κυβικά. Ποιος έχει τέτοιο? Αυτά για τα ακίνητα είναι άδικα όταν έχεις κληρονομήσει το ακίνητο.

  12. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 08/09/2008 17:02:41

    Το συμπέρασμα είναι ότι όποιος είναι ΔΥ έχει φιλήσει κατουρημένες ποδιές... Μετά μην απορείτε που ΤΕΤΟΙΟΙ σας περιποιούνται στο δημόσιο...

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 08/09/2008 17:05:21

    Όλοι γνωρίζαμε εδώ και χρόνια για την περίοδο επιστροφής τον δανικών ,ο Σημιτακος ανακάλυψε την Ολυμπιάδα και μας φορολόγησε και τα δισέγγονα ο Κωστάκης μπουνταλάς όπως ήταν κάνει νάνι .Δεν βρήκε αλλά και δεν ονειρεύτηκε καμία έξυπνη μπαμπεσιά .Αλλά αυτά τα ξέρουν τα σαΐνια και τον έπιασαν τον κωλαράκι π.χ. South Strem .Φταίω όμως εγώ γ αυτό .Έπρεπε να λέει την αλήθεια στο λαό του .Αυτό απαιτώ ο μη ψηφοφόρος του αυτά απαιτεί και ο ψηφοφόρος του. Αυτός δικαιολογεί τον Ρούσο ,Ζάχο ,Παυλίδη κλπ και συνεχίζει την δόξα του στη λάσπη και βούρκο που έδηξε ο factorx. .Εδω χρειάζεται εθνική ανάταση ,έχουμε βαρεθεί την ξύλινη γλώσσα του φροντιστηρίου .

  14. salmonellas avatar
    salmonellas 08/09/2008 17:12:14

    Εδω εχουμε 11 εκατομμυρια να τρεμουνε για τις μαλακιες του ενος. Σιγα ρε παιδια τον γιγαντα. Ειδαμε και τον αλλο γιγαντα χτες να μην απανταει και να υποδυεται τον ηγετη. Βαρυς τιτλος σε φτηνο κειμενο. Αν τολμανε, ας τα βαλουνε και μετα θα δουμε ποσοι προβληματικοι υπαρχουν στο εκλογικο σωμα.Οσο για κυβερνηση? Ουτε μαζυ με το Πασοκ δεν βγαινουν.

  15. Αθανάσιος Ι. avatar
    Αθανάσιος Ι. 08/09/2008 17:26:19

    salmonella- Και το τουρλού είναι καλό φαγητό όταν ξέρεις να το κάνεις ,αυτοί ούτε αυτό δεν γνωρίζουν δεν το ιδές χθες ,άρτσι μπούρτζι και λουλάς .

  16. Keep Talking avatar
    Keep Talking 08/09/2008 17:50:58

    ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟ ΔΟΡΜΟ ΠΟΥ ΧΑΡΑΞΕ Ο ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ

    Να ιδρυσουμε ΕΠΕ και να βαλουμε ολα τα τεκμηρια (σπιτι, ΦΩΣ-ΝΕΡΟ-ΤΗΛΕΦΩΝΟ, καθαριστρια, κτλ) ως λειτουργικα εξοδα !

  17. πεινάκος avatar
    πεινάκος 08/09/2008 18:05:16

    keep talking καλή η ιδέα σου να ιδρύσουν οι φορολογούμενοι εταιρείες τύπου ΕΠΕ.

  18. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 18:19:57

    ανωνυμε 17 εισαι και βλακας. Η κορη μου δουλευει 4 χρονια ειναι νεα γιατρινα και θα ξεπληρωσει το ιατρειο της σε 15 χρονια. Αν προσεξες τι γραφω, στην πρωτη παραγραφο αναφερω για τα τεκμηρια και στην δευτερη παραγραφο για τα φορομπηχτικα μετρα.
    Ανθρωπους σαν και σενα δεν χρειαζεται να τους πεισω.

    Αυτο με την δεξια τσεπη μου αρεσε ιδιαιτερα. Εσεις οι δεξιοι νομιζετε πως οι αριστεροι πρεπει να κυκλοφορουν με ποδηλατα, να φορανε τρυπια παντελονια, και να χεζουν στις αυλες των σπιτιων τους. Αυτοι δεν μπορουν να ευημερησουν. Με τα σκουριασμενα μυαλα που εχετε καλα σας κανουν. Εμενα τουλαχιστον δεν με κοροιδεψαν ποτε.

  19. apostolos34s avatar
    apostolos34s 08/09/2008 18:23:50

    Παρακαλώ όποιον ή όποια συμφωνεί με τα νέα φορολογικά μέτρα να μου πει σε ποια άλλη χώρα εφαρμόσθηκαν ή εφαρμόζονται σήμερα.
    Και κάτι άλλο: Γιατί τόσο ταξικό μίσος; Εμείς εδώ μέσα τι έχουμε να μοιράσουμε; Φαντάζομαι ότι όλοι λίγο έως πολύ βρισκόμαστε στην ίδια κατάσταση. Μεσοαστοί ή μικροαστοί μας κόβω να είμαστε. Δεν μπορώ να σκεφτώ πως προλετάριος μεροκαματιάρης γράφει σε blog (σ.σ. έχεις άλλες ανάγκες και μάλλον όχι ρα μέσα επικοινωνίας), πόσο μάλοον κάποιος κεφαλαιούχος. Αυτοί δεν μας καταδέχονται και επιπλεον μας βλέπουν σαν μύγες.
    Επομένως, χαιρεκακίες του τύπου (..."για να σε τσούζει γύρευε τα «έργα και της ημέρες σου»... και ..."Βγήκαν όλοι «αριστεροί» των ΒΠ της Γλυφάδας και του Κολωνακίου και διαμαρτύρονται"…) δεν τιμούν όποιον τα λέει, πόσο μάλλον αν τα πιστεύει. Λυπάμαι αλλά τετοιες απόψεις μου θυμίζουν ΑΥΡΙΑΝΗ της δεκαετίας του '80. Ξαφνικά θυμήθηκα εκείνο το αμίμητο πρωτοσέλιδο του Κουρή "ΠΟΥ ΤΑ ΒΡΗΚΕ ΡΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΗΡΕ YUGO;" που αφορούσε το γιο αεροπαγίτη, ο οποίος βρέθηκε στο στοχαστρο της "Αλλαγής"....
    Στην ουσία και στη πραγματικότητα (όποιος/α θελει να την αντικρίσει) είναι πασιφανές τι συμβαίνει:
    Η ΝΔ απεδείχθη ανίκανη να κυβερνήσει και να ελέγξει το Κράτος. Η πολιτική της ούτε πλούτο πάραξε για τους πολλούς, ούτε το Κράτος επανίδρυσε, ούτε όμως έχει και τα άντερα να κάνει ανακατανομή εισοδήματος.
    Αφού λοιπόν δεν μπορεί ή δεν θέλει να εντοπίσει τους δημοσίους υπαλλήλους "ευαίσθητων πόστων" που με μισθό 2.000 ευρώ έχουν ακριβά ακίνητα και πολυτελή αυτοκίνητα, αφού ομοίως αφήνει απείραχτους του έχοντες με τα τρελλά υπερκέρδη (βλ. τράπεζες και μεγάλους επιχειρηματικούς ομίλους), λειτουργεί σαν τον κοτζαμπάση της τουρκοκρατίας": Για όλους τους ραγιάδες 10% το κεφάλι.
    Οι ούτως ή άλλως συστηματικοί φοροφυγάδες, με μέτρα σαν αυτά τα καινούργια του Αλογοσκούφη μάλλον γελάνε. Αυτοί οι "επαγγελματίες" της φοροκλοπής έχουν το know how και το μυαλό να συνεχίζουν να εξαπατούν το αργοκίνητο και διεφθαρμένο κράτος μας. Άντε το πολύ πολύ να ανέβουν λιγο τα "μεροκάματα" των επίορκον εφοριακών και ελεγκτών (ΥΠΕΕ και ΠΕΚ).
    Ετσι πράττουν μόνο οι άχρηστοι πολιτικοί. Με τέτοια μέτρα (συλλήβδην όλοι φοροφυγάδες και υπόχρεοι κεφαλικού φόρου) και ο περιπτεράς της γειτονιάς μου κάνει τον υπουργό Οικονομίας και κατ' επέκταση τον πρωθυπουργό.
    Αν έχουν άντερα και ικανότητες οι κυβερνόντες, δεν είναι ανάγκη να "ανακαλύψουν την πυρίτιδα". Ας μιμηθούν, ας κάνουν copy paste, ότι και οι Αμερικανοί (IRS) από τον μεσοπόλεμο και ότι πράττουν από τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο και μετά όλες οι χώρες της λεγομενης Δυτικής Ευρώπης.
    Οι δικοί μας όμως πολιτικοί, πάντα σιγουράντζες, αδέξιοι και τεμπέληδες. Κάνουν και στη φορολογία ότι και στα μέτρα ασφαλείας όταν έρχεται στη χώρα μας καποιος ξένος ηγέτης. Στα σίγουρα, αρκεί να μην κουραστούν και να μην κινδυνέψουν και ας μας κάνουν τη ζωή ποδήλατο. Για παράδειγμα έρχεται ο Κίντον ή ο Πούτιν. Κλείνουν το κέντρο και δεν περνά ούτε πουλί πετάμενο σε μια ακτίνα που περικλείει το Σύνταγμα, την Ομονοια, το Χίλτον και το Θησείο. Καλά έτσι και εγώ οργανώνω μέτρα ασφαλείας. Σας διαβεβαιώ πως στο εξωτερικό (σ.σ. έχω ζήσει για χρόνια στη Νέα Υόρκη και έχω επισκεφθεί πολλές ευρωπαϊκές πρωτεύουσες στο πλαίσιο της δουλειάς μου και όποτε έτυχα σε παρόμοια κατάσταση κανείς δεν επιβαρυνόταν. Το μόνο που γινόταν ήταν να κλείσει για ένα-δυο λεπτά το σημείο του δρόμου που περνούσε ο επίσημος.
    Όπως με τη φορολογία, έτσι και με τα μέτρα ασφαλείας. Να γίνει η δουλειά χωρίς να κουραστούμε και να κινδυνέψουμε.
    Εν πάσει περιπτώσει ας μας πει ο κ. Καραμανλής πόσα χρόνια του χρειάζονται για να "επανιδρύσει το Κράτος" και να "απογειώσει την οικονομία";
    Αλλα τι να περιμένει κανείς από μια κυβέρνηση ..."σχολιαστών"

    Υ.Γ. Και είμαι και πρώην ψηφοφόρος της ΝΔ τρομάρα μου! Από το 1985 που πρωτοψήφισα έως και το 2004 τους ψήφιζα ανελλιπώς. Μόνο «αριστερός» των ΒΠ, της Γλυφάδας και του Κολωνακίου δεν είμαι.

  20. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 18:29:36

    19 Εξακτινε
    Οποιος εχει 1800 κυβικα και πανω εχει και το τεκμηριο διαβιωσης. Και γιαυτο το τεκμηριο του αυτοκινητου καταργηθηκε. Δεν απεδιδε στο κρατος. Τωρα μεχρι και τα διδακτρα των φροντιστηριων θελει να βαλει ο Αλογοσκουφης σαν τεκμηριο διαβιωσης. Αυτοι που εχουν βιλλες με πισινα και 10 υπηρετριες εχουν και τον αναλογο μπεζαχτα. Δεν ειναι κοροιδα. Ειναι πολλα τα κλεμενα.

  21. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 08/09/2008 19:06:55

    Κρυφό κουμμούνι ο Αλογό, το παν κι άλλοι εδώ μέσα. Τώρα εκδηλώθηκε, χτυπά την ιδιοκτησία. Αλλά είναι τύπου Τσαουσέσκου, με Καγιέν, Μυκονιάτικα και και job στη Morgan Stanley. Δεν ξέρω άν έχει και χρυσά πόμολα, ούτε τι έχει ο μπός του.
    Εκεί τους πέρασαν λεπίδι. Εδώ, ένα καλό γιαούρτι για αιώνια ξεφτίλα, είναι αρκετό.

  22. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 20:49:46

    Προς ανωνυμο 31

    Το χιλιαρι σου αξιζει.

  23. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 20:50:44

    Προς ανωνυμο 31

    Μαλλον δεν μπορεσες να κανεις τιποτα καλυτερο στη ζωη σου

  24. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 22:15:47

    ΕΛΑ ΤΕΡΜΑ ΜΕ ΣΕΝΑ 34

  25. Aline avatar
    Aline 08/09/2008 22:28:58

    Xaze

    Αστην αυτη χαθηκε. Εξαλλου δεν αρεσε σε μερικους γαλαζοεριφιους εδω μεσα και αποφασισε να αποδημησει για νοτιο Ειρηνικο.
    Ελβετιδα γαρ καργα Δημοκρατισα.
    Τους ασπασμους της απο τη Σαμοα με μια ενδομυχη επιθυμια να καταλαβω την εδω κι αλλου θεση της
    κλεινει ο επιλογος με Resumée απο το Röstigraben
    Αλλα αν το επιθυμεις
    Bratwurstgraben mit Bürli, bitte

  26. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 22:36:16

    Alise
    Danke schoen
    allew klar.

  27. Xase avatar
    Xase 08/09/2008 22:36:31

    Alles

  28. Nick avatar
    Nick 08/09/2008 22:41:31

    Μήπως να ανοίγαμε και καμιά εταιρεία SE (Societas Europae);;;

  29. John avatar
    John 09/09/2008 08:14:38

    Το πρόβλημα δεν είναι τόσο το αν θα πληρώσουμε
    και το πόσο θα πληρώσουμε αλλά το ΓΙΑΤΙ πληρώνουμε,
    ΠΟΥ πάνε τα χρήματά μας, και για πόσες δεκαετίες
    ΑΚΟΜΑ θα πληρώνουμε. Αυτό το τούνελ τελικά ή δεν
    υπάρχει ή δεν έχει τέλος. Και στις δύο περιπτώσεις μας κοροϊδεύουν.
    http://ducere-examplo.blogspot.com/

  30. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 14:41:34

    ''Π.....Σ ΜΠΛΕ'' ΠΟΥ ΘΑ ΕΛΕΓΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ''ΠΑΛΥΟΥΔΕΑΣ''!!!
    ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΓΙΑ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.... ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ!!
    ΟΛΑ, ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΦΤΩΧΑ ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΚΑΡΤΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΣΩΣΗ!!!
    ΕΝΔΙΚΤΙΚΟ ΤΟΥ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΕΧΕΤΕ ΜΕΤΑΦΩΡΑ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ, ΜΕ ΜΗΔΕΝ ΤΟΚΙΣΜΟ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΤΟΣ!!!
    ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΛΛΕΣ ΒΑΣΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΦΟΡΟΛΟΓΙΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΩΝ ΚΑΡΤΩΝ!!!
    ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ''Ο ΣΩΣΩΝ ΕΑΥΤΟ ΣΩΘΕΙΤΩ''
    ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΧΑΟΣ!!!!

  31. ο νοών....νοείτω avatar
    ο νοών....νοείτω 09/09/2008 17:53:45

    Αυτό σημαίνει ότι το ΥΠΟΙΚ θα πάρει τα συγκεντρωτικά στοιχεία από τις τράπεζες;

  32. fantomas avatar
    fantomas 09/09/2008 18:24:13

    ο νοών....νοείτω

    ΒΕΒΑΙΑ!

    ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ....ΘΑ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΟΡ.ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ VIZA ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΙΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ ΚΑΡΤΑΣ!!

  33. Fotis avatar
    Fotis 12/09/2008 13:07:57

    ΡΕ ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗ
    ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ LADA ΘΑ ΨΗΦΙΖΑ ΠΑΠΑΡΗΓΑ ΕΓΩ ΕΨΗΦΙΣΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΞ! ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ

  34. Κακομοίρης avatar
    Κακομοίρης 12/09/2008 16:47:12

    Ειμαι ιδιοκτητης κομμωτηριου εδω και 2 χρονια.Πληρωνω ολους τους υπαλληλους μου με μισθους ανω του βασικου και φυσικα την αναλογη ασφαλιση στο ΙΚΑ.Μετα απο 2 χρονια λειτουργιας και με μεγαλη πελατεια, μετα βιας βγαζω τα ιδια με τους υπαλληλους.Φορολογουμαι με 42% απο το κρατος...Σκοπευω να αλλαξω ομως το παραμυθι.Εφ'οσον με κλεβει το κρατος θα το κλεψω και εγω.Θα το γυρισω σε Ε.Π.Ε και θα κανω και δωρεες στο Αγιο Ορος οι οποιες εκπιπτουν απο την δηλωση μου.Υπαρχουν "εταιρειες" που δινεις 500€ για δωρεα και παιρνεις αποδειξη για 5000€.
    Ειναι ο μονος τροπος επιβιωσης τησ επιχειρησης μου.

    Υ.Γ Κυριε Αλογοσκουφη ευχομαι να παθεις καρκινο και να λιωσεις...:)