#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/03/2011 23:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμφύλιος Ραγκούση - Βενιζέλου



Σοβαρή ενδοκυβερνητική σύγκρουση προκαλεί το συνεχιζόμενο, επικίνδυνο αδιέξοδο με τους μετανάστες απεργούς πείνας της Υπατίας.

Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου σχετικά με τη δήλωση του Υπουργού Άμυνας κ. Ε. Βενιζέλου για το θέμα της απεργίας πείνας των μεταναστών, ο Υπουργός Εσωτερικών Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης κ. Γ. Ν. Ραγκούσης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Δεν είναι δυνατόν, την ώρα που βρίσκεται σε εξέλιξη η διαχείριση μιας πολύ σοβαρής κρίσης, που στο επίκεντρό της έχει ανθρώπινες ζωές αλλά και το γενικότερο συμφέρον, να υπάρχει δημόσια παρέμβαση μέλους της κυβέρνησης, χωρίς να έχει προηγουμένως ζητήσει να πληροφορηθεί τα δεδομένα που συνθέτουν το σύνολο του προβλήματος.



Πολύ περισσότερο, δεν είναι δυνατόν με αυτή τη δημόσια παρέμβαση να λέγεται ουσιαστικά ότι χρειάζεται να ασκηθεί πίεση στους αρμόδιους υπουργούς προκειμένου να εξευρεθεί μία λύση με την οποία θα αποτραπεί η απώλεια μίας ανθρώπινης ζωής.



Από την πρώτη στιγμή δεν πράττουμε τίποτα διαφορετικό από το να προσπαθούμε να βρούμε μία λύση που θα υπηρετεί το γενικό συμφέρον και την αρχή της ευνομίας, με την επιδίωξη να αποτρέψουμε κάθε κίνδυνο για τη ζωή των απεργών πείνας κάμπτοντας την αδιαλλαξία των διαμεσολαβητών - καθοδηγητών τους



Μόνον ο κ. Βενιζέλος μπορεί να διευκρινίσει αν προτείνει τη νομιμοποίηση των παράνομων μεταναστών».

Προηγουμένως ο υπουργός Εθνικής Άμυνας κ. Ευ. Βενιζέλος είχε εκφράσει την έντονη ανησυχία του για τις εξελίξεις στο θέμα της Υπατίας και της συνεχιζόμενης απεργίας πείνας των μεταναστών.

Μιλώντας στην Επιτροπή Εξωτερικών και Άμυνας τόνισε ότι «σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να βρεθούμε στο τραγικό σημείο της απώλειας ανθρώπινης ζωής». «Θα ασκήσω την όποια πίεση μπορώ να ασκήσω στους αρμόδιους συναδέρφους μου για να αποτραπεί πάσει θυσία και πάσει δυνάμει  αυτό το ενδεχόμενο, διότι μπορεί να σηματοδοτήσει εξελίξεις οι οποίες δεν βοηθούν σε τίποτα τη χώρα, την οικονομία και τη λειτουργία του δημοκρατικού μας πολιτεύματος», δήλωσε ο κ. Βενιζέλος.

Υπάρχει επίσης μια ανταπάντηση του κ. Βενιζέλου που λέει "ουδέν σχόλιον". Άλλες πληροφορίες αναφέρουν όμως ότι ο κ. Βενιζέλος θεωρεί πως το θέμα είναι "πολύ σοβαρό" και δεν θέλει να μπει σε δημόσια αντιπαράθεση

Διαβάστε κι αυτό: Καζάνι που βράζει το ΠΑΣΟΚ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 03/03/2011 23:26:13

    Πουναι ο γιωργάκης ε πού ναι ο γιωργάκης?

    • loretta avatar
      loretta @ anonymous 03/03/2011 23:59:25

      ξαπλα με το λαπ τοπ αγκαλια χαζευει στο youtube τα κλιπ που τον χιουμοριζουν!!

  2. nick avatar
    nick 03/03/2011 23:34:07

    Όλα τα είχανε, να τα και τα εσωκομματικά τώρα.
    Εικόνα ολοκληρωτικής απώλειας ελέγχου.

  3. astral avatar
    astral 03/03/2011 23:35:16

    βολές εν οψει διαδοχης του νέου καταλληλοτερου φευγάτου;;; δεν εχουν καταλαβει οτι θα κληρονομησουν ενα τιτλο κενο - σαν το ραιχ του χιμλερ και την κυβερνηση του Flensburg http://en.wikipedia.org/wiki/Flensburg_government

  4. BTS avatar
    BTS 03/03/2011 23:38:22

    Ξανάρχισε το γνωστό Πασοκικό σενάριο του δήθεν αντάρτικου...
    Αντι να τους έχουν ήδη απελάσει απο τη πρώτη μέρα κατάληψης της Νομικής,
    με τους λαθροδιακινητές τους απο το "χώρο" της αριστεράς και της προσόδου
    ήδη στη στενή, βλέπουμε να παίζουν παιχνιδάκια μεταξύ τους οι μάστορες του "σοσιαλισμού"...

  5. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 03/03/2011 23:43:02

    Ο Βενιζέλος, τι ήθελε να παραστήσει τώρα;
    Τον καλό της υπόθεσης;;;;
    Με αυτά τα καραγκιοζιλίκια, δεν πείθονται πλέον οι πολίτες, δεν είναι τόσο κρετίνοι όπως κάποιοι νομίζουν.
    Αλλού τα εσωκομματικά τους, εδώ η κοινωνία φλέγεται, έχει μπουκάρει όποιος γουστάρει και με όποιον τρόπο θέλει σε αυτό τον ρημαγμένο τόπο και ορισμένοι στήνουν πολιτικό μάρκετινγκ στις πλάτες του κόσμου.
    Αν μη τι άλλο, αν και έχω θυμώσει με το νόμο Ραγκούση για την απόδοση ιθαγένειας, εδώ έχει απόλυτο δίκιο.
    Δε μπορεί αυτός να χειρίζεται ένα τόσο σοβαρό θέμα, και ο Βενιζέλος να επιχειρεί να αξιοποιήσει την τραγικότητα των καταστάσεων, για να φανεί ως ...υπεράνω.
    Έλεος πια!
    Τι πάει να πει "μη πεθάνει κανένας";;;
    Άντε; Σοβαρά;
    Γιατί, ο Ραγκούσης ήθελε να πεθάνει κανένας και δεν το ξέρω;;;
    Να βρει άλλο πεδίο αντιπαράθεσης ο μπένι, γιατί αυτή η ιστορία είναι πολύ σοβαρή και υπερβαίνει το "εγώ" του καθενός...
    Νυσάφι πια!
    Με κάτι τέτοια βγαίνω από τα ρούχα μου, τέτοιες ώρες.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2011 23:44:08

    Το γενικό συμφέρον είναι μόνο το Εθνικό συμφέρον.
    Και η ευνομία είναι μια καραμέλα που μοιράζεται δεξιά και αριστερά για να θολώνει τα νερά.
    Ποια ευνομία και υπέρ ποίων;
    Υπέρ αυτών που μπήκαν παράνομα στη χώρα και κυκλοφορούν οπλισμένοι σαν αστακοί δολοφονώντας άμαχους και αστυνομικούς;

    Αν είσαι κυρίαρχο κράτος δεν μπορείς να το παίζεις Πόντιος Πιλάτος με πολιτική ίσων αποστάσεων προς Έλληνες και προς "φιλοξενούμενους".

    Ή το έχουν χάσει το παιχνίδι με τους λαθρομετανάστες αφού δεν το έληξαν ήδη από τη Νομική τις τρεις πρώτες μέρες και τους πήγαν συνοδεία αστυνομικών ως την Υπατία,
    Ή, μας δουλεύουν και δεν ξέρουν πως να ανακοινώσουν ότι θέλουν να νομιμοποιήσουν 2 εκ. αφροασιάτες.

    Οι εσωκομματικοί τους διαγκωνισμοί είναι και επικίνδυνοι στην προκείμενη περίπτωση, όπου ορισμένοι επιζητουν διακαώς να υπάρξει "μάρτυρα" για την επανάσταση του ταχρίρη.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/03/2011 23:47:26

    O Βενιζελος να παρει το υποβρυχιο που γερνει χωρις σοναρ, το ξεφλουδισμενο να να παει το βυθο θα δει αν ερχομαι. Θα εχω μαζι και τετρα να με καλεσει.

    Ο Ραγκουσης, που θελει να περασει στο Συνταγμα τα ονειρα της Μερκελ, να παει μεχρι το Γεν Λογιστηριο και να ρωτησει ποσα χρωσταει το δημοσιο σε ΟΣΕ, ΙΚΑ ΟΤΕ, ΔΕΗ, Ιδιωτες κλπ.. και μετα να παει κ αυτος μεχρι τη γωνια να δει αν ερχομαι.. τα σφυραω.

    Σα δε ντρεπονται. Που δεν λενε τπτ για τον τσαρο που μιλαει μονο με τους εξω και τους/μας εχει ολους γραμμενους... ο φιλος του ΓΑΠ και του Σημιτη.

    Οποιου δεν του αρεσει να φυγει τωρα απ το ΠΑΣΟΚ.. προλαβαινει.. μετα θα ειναι ετσι κ αλλιως αργα για ολους αυτους τους δρακους.

    ΠΠ

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/03/2011 23:50:04

    Σοβαρά τραυματισμένος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Πρέβεζας και αυτή την ώρα χειρουργείται 22χρονος από το Καναλάκι Πρέβεζας, ο οποίος πυροβολήθηκε από αγνώστους μέσα στο σπίτι του και παρουσία της μητέρας του.
    Οι άγνωστοι πριν μπουν στο σπίτι, έκοψαν το καλώδιο του ΟΤΕ αχρηστεύοντας το τηλέφωνο και εισβάλλοντας στο σπίτι, πυροβόλησαν με πιστόλι τρεις φορές τον 22χρονο που αμέριμνος διάβαζε. Εκείνη την στιγμή μπήκε στο σπίτι και η μητέρα του, από την οποία οι δράστες άρπαξαν την τσάντα της και τράπηκαν σε φυγή. Η γυναίκα βλέποντας τον γιο της αιμόφυρτο στο δάπεδο του σπιτιού, κάλεσε σε βοήθεια και οι γείτονες που προσέτρεξαν μετέφεραν αρχικά τον 22χρονο στο Κέντρο Υγείας και στη συνέχεια στο νοσοκομείο της Πρέβεζας.
    Το σπίτι βρίσκεται στο κέντρο του Καναλακίου και κάτοικοι είδαν τους δράστες. Δήλωσαν στους αστυνομικούς ότι πρόκειται για δύο αλλοδαπούς που εργάζονται στην περιοχή, ενώ κατά πάσα πιθανότητα τους αναγνώρισε και το θύμα και για τον λόγο αυτό τον πυροβόλησαν.
    Η οικογένεια διατηρεί κοσμηματοπωλείο και οι δράστες φεύγοντας άρπαξαν ποσότητα κοσμημάτων από το σπιτι.

  9. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 03/03/2011 23:53:59

    Αν λυθεί το πρόβλημα της εγκληματικότητας που διογκώνεται από την ανυπαρξία μεταναστευτικής πολιτικής, με στελέχη τύπου: Νταλάρα, Καστανίδη, Βενιζέλο και λοιπούς, θα δεχτώ να με φτύνετε δημόσια όλη μέρα...

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/03/2011 23:55:50

    Δεν σας έχει κάνει εντύπωση που η εδώ πρεσβεία του Μαρόκου τηρεί σιγήν ιχθύος; Ούτε καν να προτείνει, ας πούμε, να επαναπατριστούν και να τους εξασφαλιστεί εργασία;
    Οταν δηλαδή η ίδια η χώρα τους δεν ενδιαφέρεται ή έχει καταλάβει ότι είναι βρώμική δουλειά, γιατί να ενδιαφερθούμε εμείς; Στο κάτω-κάτω, δεν είναι πολιτικοί πρόσφυγες, δεν διώχτηκαν από κανέναν και ήρθαν εδώ.

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 04/03/2011 00:38:39

    Καλά, ακόμα ζούνε αυτοί οι «απεργοί» πείνας; Αυτοί οι Ιρλανδοί το 1981 που πέθαναν στο άψε-σβήσε πρέπει να ήταν πολύ φλώροι τελικά. Ή αυτό ή οι ενοικοι της Υπατίας, εκτός από τους ελληνικούς νόμους, παραβιάζουν και τους νόμους της Θερμοδυναμικής. Άν είναι έτσι, τότε να τους στείλουνε και το Νόμπελ Φυσικής, πακέτο με τα χαρτιά νομιμοποίησης από την Πολιτεία και τα πιστοποιητικά Ελληνικότητας από τον Αλαβάνο.

  12. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/03/2011 00:41:01

    Γιατί δεν τους παίρνουν τους λαθρομετανάστες στα σπίτια τους οι χιλιάδες 'υπερανθρωπιστές-αντιρατσιστές' (δηλώνοντας υπέρ των 'καημενούληδων' αυτομάτως έχεις ανέβει ένα-δυο επίπεδα στην άλογη, μεταμοντέρνα ελληνική κοινωνία) που έχουν ξεφυτρώσει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια; Δεν τα λυπούνται 300 άτομα να είναι στριμωγμένα σε ένα χώρο; Επιπλέον, τόσα εκατομμύρια που περιμένουν να εισβάλλουν, μπορεί να αποθαρρυνθούν από τέτοιες συμπεριφορές και να μη μας τιμήσουν με την παρουσία τους (και την κοινωνική προσφορά τους φυσικά).

  13. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 04/03/2011 01:11:21

    εγώ έχω μια πιο πονηρή ιδέα. Να δώσουμε από 50 ευρώ την ημέρα σε 20 τύπους στα φανάρια να πάνε να κάνουν μία κατάληψη σε κάποιο άλλο κτίριο ας πουμε της Αγροτικής, να μην φέυγουν , να βραχυκυκλώσει ο ΓΑΠ. 1.000 ευρώ την ημέρα. Μπορεί και να τους παζαρέψουμε...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/03/2011 12:59:40

      xaxaaχαχαα ελα ρε !!!

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/03/2011 13:00:50

      αν γινουμε εμεις μουσουλμανοι, οπως εγραψα προχτες.. ποιος θα μας βρει να μας φορολογησει??? χαχαχαα θα πω στην Τραπεζα.. Σαρία.. ποιος τόκος?? αντε βρεστα με τον Ιμαμη μου!!!!

      ειμαστε αρρωστημενα μυαλα..???

      ΠΠ

  14. The Don avatar
    The Don 04/03/2011 02:28:44

    Διαδοχή Παπανδρέου εν όψει...

  15. χρήστος παοαζήσης avatar
    χρήστος παοαζήσης 04/03/2011 08:49:39

    Είμαι απ´ το Καναλάκι. Μέχρι το "41 είχαμε τους Τσάμηδες με όλα τα δεινά που μας είχαν κάνει και μου τα εξιστορούσε η συγχωρεμένη η γιαγιά. Τους Αλβανούς, γιατί. Αλβανοί ήταν οι δράστες τους ανοίξαμε την πόρτα μας και τα πορτοφόλια μας. Όλοι θυμόμαστε τις μέρες του 90 που έρχονταν ρακενδυτοι και οι κάτοικοι τους προμύθευαν ρούχα και φαγητά...
    Τόσα χρόνια έτρεφαν μίσος για μας και το έδειχναν με κάθε τρόπο. Τώρα μπουκάρουν στα σπίτια και πυροβολούν τον κόσμο. Δε θέλουν απλά να κλέψουν.

  16. ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ 04/03/2011 08:58:37

    Ο ΕΝΑΣ ΜΕ PLAY STATION KAI O ΑΛΛΟΣ ΜΕ ΤΟ LAPTOP ΠΑΙΖΟΥΝ
    ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΑΣ

  17. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 04/03/2011 09:50:15

    Ποιοί απεργοί πείνας ρε παιδιά δουλευόμαστε και μεταξύ μας;40 μέρες απεργία πείνας δεν θα είχε μείνει κανένας όρθιος πλάκα κάνουμε;Είναι ένας ωμός εκβιασμός προς την ελληνική κοινωνία,βγαίνουν και απειλούν οι μαροκινοί και οι τυνήσιοι πειρατές της Υπατίας οτι ''Η ανοχή μας προς την ελλάδα τελειώνει'',οι ΜΚΟ δεν επιτρέπουν σε ελεγκτές του Υπουργείου Υγείας να μπούν να δούν τι γίνεται και οι δικαστικές αρχές κάνουν την πάπια.....Άρειος Πάγος υπάρχει;Απο την αρχή αυτής της κωμωδίας έχουν γίνει εκατοντάδες παρανομίες και δεν επέμβει κανένας......ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΜΑΡΟΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΝ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΜΕ ΛΙΒΥΗ

  18. η Dimi avatar
    η Dimi 04/03/2011 11:17:24

    «Χρή τόν δήμον μάχεσθαι υπέρ τού νόμου, όκωσπερ τείχεος». ~Ηράκλειτος
    Πρέπει ο λαός να μάχεται για το νόμο, όπως ακριβώς για το τείχος.

    Οι καναπέδες Τέλος. Η ώρα να καεί ο καρνάβαλος, έφθασε.

  19. ο ξένος avatar
    ο ξένος 04/03/2011 12:21:26

    Λύση υπάρχει και πρέπει να εφαρμοστεί άμεσα, καθώς είναι σοβαρότατες οι καταγγελίες για παρεμπόδιση απεργών, που ενδεχομένως άλλαξαν "γνώμη", να σταματήσουν την απεργία. Άπτεται και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.
    Πρέπει να γίνει επέμβαση των αρχών, αστυνομικών και υγειονομικών, και να μεταφερθούν οι απεργοί π.χ. στο αττικό νοσοκομείο, όπου φαντάζομαι ότι υπάρχουν ελεύθεροι χώροι. Εκεί, ένα σοβαρό κράτος, με το ιατρικό προσωπικό του, οφείλουν να "πείσουν" τους απεργούς να σταματήσουν.
    Αν κάποιοι είναι "αμετάπιστοι", ας συνεχίσουν και μέχρι τέλους, υπό την επίβλεψη, όμως, γιατρών σε κανονικό νοσοκομείο, όχι με τη "συμπαράσταση" του κάθε τυχαίου εθελοντή συμπαραστάτη.
    Είναι τρομακτικό, αν πράγματι συμβαίνει, κάποιοι από τους απεργούς να πιέζονται να συνεχίσουν τον αγώνα για το...καλό τους!

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 04/03/2011 15:42:16

    Όποιος σπέρνει ανέμους, θερίζει θύελλες.

    Εμ και κουβάλησαν τους λάθρο από την Κρήτη, εμ και βλέπουν τους "αλληλέγγυους" να καταλαμβάνουν τα γραφεία τους!

    Κατάληψη στο πολιτικό γραφείο του υφυπουργού Κεγκέρογλου, στο Ηράκλειο, ξεκίνησαν από το πρωί οι "αλληλέγγυοι" σε ένδειξη πίεσης για άμεση νομιμοποίηση των λάθρο!

  21. Χθόνιος avatar
    Χθόνιος 04/03/2011 16:42:46

    Και γιατί να μη γίνει μια ξαφνική εισβολή στο σπίτι από Έλληνες με κατσαρόλες γεμάτες φαγητά(όπως έξω από το σπίτι του Σημίτη,είπα κατσαρόλες και φαγητά και τον θυμήθηκα);

  22. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/03/2011 17:01:20

    Παρασκευή, 4 Μαρτίου 2011
    Δελτίο Εγκληματικότητας Αλλοδαπών
    Μεθυσμένοι μαροκινοί λαθρομετανάστες βρίσκονται ταμπουρωμένοι με μαχαίρια και σπαθιά σε σπίτι στην Καλλιθέα
    Μια περίεργη όσο και επικίνδυνη υπόθεση εκτυλίσσεται στην Καλλιθέα εδώ και μερικές ώρες. Δυο Μαροκινοί λαθρομετανάστες είναι ταμπουρωμένοι μέσα σε σπίτι.
    Δέκα περιπολικά έχουν ζώσει το σπίτι και οι αστυνομικοί προσπαθούν να πείσουν τους δύο άνδρες να βγουν και να παραδοθούν, ωστόσο μέχρι στιγμής έχει σταθεί αδύνατο καθώς είναι και οι δύο μεθυσμένοι.
    Όλα ξεκίνησαν κάποια στιγμή χθες τη νύχτα. Οι δυο Μαροκινοί είναι φιλοξενούμενοι στο σπίτι στο οποίο μένει ένα συγγενικό τους ζευγάρι.
    Το ζευγάρι τους ζήτησε να φύγουν από το σπίτι. Οι δυο άνδρες, ήδη από τότε σε κατάσταση μέθης, αντέδρασαν και άρπαξαν ένα μαχαίρι και ένα μικρό παραδοσιακό σπαθί που υπήρχε στο σπίτι.
    Κράτησαν όμηρο τη γυναίκα ολόκληρη τη νύχτα. Το πρωί την άφησαν ελεύθερη και από τότε παραμένουν ταμπουρωμένοι μέσα στο σπίτι