Εμφυλιοπολεμικό σκηνικό στήνει η Λέβα
15/04/2015 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμφυλιοπολεμικό σκηνικό στήνει η Λέβα

Τι σχέση έχει η δολοφονία του Τεμπονέρα σε μια σύγκρουση πολιτικών αντιπάλων με τη δολοφονία του Μπακογιάννη η οποία έγινε από άθλιους τρομοκράτες εν ψυχρώ και πισώπλατα;

Δεν θα περίμενε κανείς τίποτε περισσότερο από αθλιότητα από άτομα που είχαν συλληφθεί για κατοχή εκρηκτικών υλών και βόμβες μολότοφ και τώρα το παίζουν επαναστάτες εντός της Βουλής. Ο ευτελισμός της ελληνικής κοινωνίας και δημοκρατίας αποτυπώνεται ξεκάθαρα στη βουλευτίνα του ΣΥΡΙΖΑ Βασιλική Λέβα, αυτήν που ποτέ δεν απάντησε στις καταγγελίες για το... εκρηκτικό της παρελθόν στα Γιάννενα όταν ήταν φοιτήτρια.

Αυτό όμως δεν την σταματά και συνεχίζει να προκαλεί κάνοντας συμψηφισμούς του τύπου «ο δικός μας νεκρός και ο δικός σας νεκρός». Τόση αθλιότητα και τόσο διχαστικό πνεύμα.

«Και άλλοι είχαν πατεράδες» είπε με νόημα αναφερόμενη στον δολοφονηθέντα από την 17 Νοέμβρη, Παύλο Μπακογιάννη «και ο Τεμπονέρας είχε πατέρα» συνέχισε, ενώ απευθυνόμενη προς τους βουλευτές της αντιπολίτευσης εξιστόρησε ότι, όταν ο πατέρας της είδε τον βασανιστή του, τον ρώτησε πόσα παιδιά είχε.

Τα αίματα άναψαν όταν τον λόγο πήρε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Τριαντάφυλλος Μηταφίδης, ο οποίος σχολιάζοντας την στάση κυρίως της ΝΔ στο νομοσχέδιο για τις φυλακές, την κατηγόρησε ότι «συνεχίζει να συμπεριφέρεται, όπως οι δήμιοι της χούντας».

Ακολούθησε αναταραχή και έντονες διαμαρτυρίες.

Ο πρόεδρος της επιτροπής και βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Μιχάλης Κριτσιωτάκης προσπάθησε να λειτουργήσει «πυροσβεστικά» στην όλη κατάσταση.

Εν τέλει, ο κ. Μηταφίδης ανασκεύασε, υπενθυμίζοντας ότι και εκείνος υπήρξε συγκρατούμενος με ανθρώπους του ιδεολογικού χώρου της ΝΔ και κατά συνέπεια, εξήγησε, δεν μπορούμε να συμπεριφερόμαστε σε κρατούμενους, όπως στα δικτατορικά καθεστώτα.

Για την ιστορία ο Νίκος Τεμπονέρας (1954 - Πάτρα, 8 Ιανουαρίου 1991) ήταν μαθηματικός και εκπαιδευτικός αριστερών πεποιθήσεων και στέλεχος του Εργατικού Αντιιμπεριαλιστικού Μετώπου (ΕΑΜ). Το όνομά του έγινε γνωστό στο πανελλήνιο, όταν δολοφονήθηκε κατά τη διάρκεια των μαθητικών κινητοποιήσεων της περιόδου 1990-91. Η δολοφονία του Τεμπονέρα, η οποία συνέβη σε μία περίοδο οξείας πολιτικής αντιπαράθεσης, ξεσήκωσε κύμα διαδηλώσεων και διαμαρτυριών σε όλη την Ελλάδα. Την επαύριο της δολοφονίας του, ο υπουργός Παιδείας Κοντογιαννόπουλος παραιτήθηκε και η πρόταση νόμου για τις μεταρρυθμίσεις στην παιδεία αποσύρθηκε. Δράστης της δολοφονίας ήταν ο Ιωάννης Καλαμπόκας, δημοτικός σύμβουλος της Ν.Δ στη Πάτρα και πρόεδρος της τοπικής ΟΝΝΕΔ, και καταδικάστηκε πρωτόδικα για φόνο εκ προμελέτης σε ισόβια δεσμά, ενώ αργότερα η ποινή του μειώθηκε σε 17 χρόνια και 3 μήνες . Τελικά, αποφυλακίστηκε 7 χρόνια μετά την φυλάκισή του.

Αλλά με πιο δικαίωμα η κ. Λέβα βάζει σε μια ζυγαριά νεκρούς και τους ζυγίζει να δει ποιοι είναι οι καλύτεροι. Ή μήπως ποιος είναι ο πιο... πεθαμένος ή ο πιο αγωνιστής;

Πώς επιτρέπει ο ΣΥΡΙΖΑ σε τέτοια άτομα να στήνουν εμφυλιοπολεμικό σκηνικό σε μια χώρα με πολλά και τεράστια προβλήματα; Είναι δυνατόν να φτάνουμε να διχάζουμε τους Έλληνες και να τους θυμίζουμε τους νεκρούς; Αλλά στο κάτω – κάτω τι σχέση έχει η δολοφονία του Τεμπονέρα σε μια σύγκρουση πολιτικών αντιπάλων με τη δολοφονία του Μπακογιάννη η οποία έγινε από άθλιους τρομοκράτες εν ψυχρώ και πισώπλατα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tt avatar
    tt 15/04/2015 21:10:04

    Αυτές κι αυτούς ψήφισε ο λαός, της Φθιώτιδας εν προκειμένω, εγκληματίες του κοινού ποινικού δικαίου, για μια ...βαθμολογία. Να τους χαίρεται. Μια που κάνουμε συγκρίσεις, εκπληκτικό το ότι είχε ξεσηκωθεί το σύμπαν για μια τροχαία παράβαση του Λιάπη (τυχαίο παράδειγμα), αλλά όταν μια βουλευτής της Ακροαριστεράς επισκέπτεται τον Κουφοντίνα για να εγκρίνει ο φονιάς τρομοκράτης την νομοθεσία περί φυλακών ασφαλείας, ΝΟΜΟΘΕΤΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ, είναι απλά Τετάρτη. Να το χαίρεστε το καθεστώς, όπως κι αν το λέτε. Τρομοκρατία, Αναρχία, Δολοφονοκρατία.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tt 15/04/2015 23:42:00

      Τα είπες όλα! Αλλά σε τέτοιον κήπο, τέτοια λαχανικά φύτρωναν και φυτρώνουν. Και σε επίπεδο ψηφοφόρων και σε επίπεδο πολιτικών. Και βέβαια υπάρχουν εξαιρέσεις αλλά καπελώνονταν πάντα...

  2. Naruto avatar
    Naruto 15/04/2015 21:17:10

    Απο πού τις μάζεψαν όλες αυτές και τις έκαναν βουλευτίνες ;

    • chris avatar
      chris @ Naruto 15/04/2015 21:56:07

      συγκρουση πολιτικων αντιπαλων 20 τραμπουκοι με ροπαλα σε σχολειο????εναντια σε καθηγητες????σαφως φυλακη ισοβια τετρακις η 17Ν οι πυρηνες και ολοι οι τρομοκρατες χωρις αδειες και αηδιες ,αλλα μην αθωονεται φονιαδες τυπου καλαμποκα!!!!Αυτο ολη η σοβαρη δεξια της πολης το καταδικασε σαν αθλια δολοφονια.ΕΛΕΟΣ

    • τάσος avatar
      τάσος @ Naruto 15/04/2015 23:54:10

      εχει μεινει μεχρι να πεσουν, καποιος βουλευτης τους να ριξει καμια μολοτοφ σε κανεναν φουκαρα αστυνομο εντος βουλης και απο διπλα οι υπολοιποι να ριχνουνε κοτρωνια, οπως επι μητσοτακη που η θρυλικη οικολογα βουλευτινα ανοιξε πανο μες στην αιθουσα και απο πανω οι αλλοι της πετουσαν λουλουδια. εκει ξαναγυρισαμε.

  3. Α.Τ. avatar
    Α.Τ. 15/04/2015 21:25:47

    Ενώ η τρομοκρατία συνδέεται με την ακροαριστερά,από την εποχή της παντοδυναμίας της 17Ν μέχρι την Marfin και έως σήμερα,επιχειρείται η προσπάθεια εκ μέρους των βουλευτών του ΣΥΡΙΖΑ,της αριστεράς έως των παρυφών της ακροαριστεράς δηλαδή,να συνδεθεί η τρομοκρατία από την αντίθετη πλευρά με τη δεξιά,και οι δυό μαζί με την χούντα. Η σύγκριση επιλεκτικά,της αγριότητας των θανάτων και των τραγικών γεγονότων,σκοπό δεν έχει την απενοχοποίηση,αλλά αντιθέτως την μεταφορά της ενοχής της σύνδεσης της τρομοκρατίας από την αριστερά στην δεξιά και την Ν.Δ. Η επεξεργασία του σχεδίου τους όντως προκαλεί ιδιαίτερο προβληματισμό...

  4. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 16/04/2015 00:28:27

    Μαλλον β%$#ενη να μη πουμε τιποτα αλλο. Αλλα αν ειχε παιδι η συζυγο που τον σκοτωσαν οι της 17Ν τοτε τι θα ελεγε? Ειναι το νεο επιπεδο της Πολιτικης. Ψεκασμενοι, Ζωες, Υπουργοι παρα τον Πρωθυπουργο που κατηγορησαν τους Πολωνους, αδιαβαστοι Υπουργοι, Βουλευτες συνδικαλιστες που μεγαλωσαν μονο με συνθηματα και μια ζωη αργομισθοι, αποτελουν την κυβερνηση του τιποτα και της ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΑΣΑΦΕΙΑΣ

  5. airman avatar
    airman 16/04/2015 07:27:06

    "... για το... εκρηκτικό της παρελθόν στα Γιάννενα..." Ε, δεν έγινε και τίποτα!. 'Ετυχε να έχει γκόμενο ... "εκρηκτικό τύπο"!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 16/04/2015 07:41:47

    H Λέβα ζει στον κόσμο της όπως πολλοί αριστεροί και νομίζει ότι ήλθε η ώρα να πάρει τη ρεβάνς του εμφυλίου. Γιαυτό αναφέρεται σε βασανιστές,στον πατέρα της κλπ. Μόνο που δεν έχασε μόνο τον εμφύλιο.Έχασε τον παγκόσμιο πόλεμο το 1989.Ο σοσιαλισμός γκρεμίστηκε σε όλο τον πλανήτη σούργελο Λέβα και τώρα ήλθε η ώρα να ξεφτιλισθείτε κυβερνώντας αφού επιμένετε στις μπαρούφες σας.

    • Naruto avatar
      Naruto @ ψυχραιμια 16/04/2015 08:32:26

      Σωστότατος ψυχραιμία .

    • ΓΒΚ avatar
      ΓΒΚ @ ψυχραιμια 16/04/2015 09:43:46

      Σωστή η κατακλείδα. Μόνο στην Ελλάδα ζουν άνθρωποι που φαντάζονται.."τρίτους δρόμους" και "σοσιαλιστικούς παραδείσους". Πρέπει να το πάρουμε απόφαση. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να πείσουμε με επιχειρήματα τους παραπλανηθέντες συμπολίτες μας. Ο μόνος τρόπος προκειμένου να ξεφτιλισθούν είναι να κυβερνήσουν.

    • Eva avatar
      Eva @ ψυχραιμια 16/04/2015 10:55:06

      Αριστεροι? Οι κατά των εργατών? Για φαντάσου...

    • Hunter avatar
      Hunter @ ψυχραιμια 16/04/2015 14:47:13

      Στο ΣΚΑΪ το βράδυ των εκλογών, είχε έναν καλεσμένο απο πλευράς ΣΥΡΙΖΑ (μου διαφεύγει το όνομά του αλλά είναι βουλευτής σήμερα). Όταν ζήτησε την γνώμη του για τα αποτελέσματα ο παρουσιαστής, ο συριζαίος απαντάει: "μετά από 66 χρόνια η Αριστερά στην Ελλάδα δικαιώνεται"... Εντωμεταξύ, ξεκινάει την απάντηση λέγοντας "μετά από" και κοντοστάθηκε για δύο δευτερόλεπτα... Φάνηκε ξεκάθαρα ότι μέτραγε πόσα χρόνια είναι από το 1949 μέχρι το 2015, για να συνεχίσει μετά την φράση λέγοντας "66 χρόνια κτλ."...

  7. Μετανάστης Στη Σαουδική Αραβία avatar
    Μετανάστης Στη Σαουδική Αραβία 16/04/2015 14:37:44

    Δεν γράψατε ότι το επίθετο ΛΕΒΑ είναι Σλάβικο (πιθανόν Βουλγαρικό) οπότε καταλαβαίνει κανείς εύκολα τον έρωτα και τη λατρεία της Λέβα για τις διάφορες αναρχοκομμουνιστικές οργανώσεις, τον κομμουνισμό, καθώς και την αντιπάθεια της πρός οτιδήποτε πατριωτικό.

  8. Hunter avatar
    Hunter 16/04/2015 14:41:17

    Με τις ψήφους των δημοσίων υπαλλήλων (και των οικείων τους), οι οποίοι ψήφισαν με μοναδικό κριτήριο να μην "αξιολογηθούν", ο ΣΥΡΙΖΑ έβαλε στη Βουλή 149 ΑΚΡΟαριστερά στοιχεία...

    • Naruto avatar
      Naruto @ Hunter 16/04/2015 16:44:19

      Συν τον βλακώδη εκλογικό νόμο . Όσο δεν ψηφίζουμε νεο Σύνταγμα και πάγιο εκλογικό νόμο θα βλέπουμε πολλά τέτοια ΑΚΡΟ στοιχεία στην Βουλή .

      • Hunter avatar
        Hunter @ Naruto 16/04/2015 18:32:40

        Αγαπητέ Naruto, οπωσδήποτε! Δεν μπορεί να γυρνάει ο Τσίπρας με 2 εκατομμύρια ψήφους σε 10 εκατομμύρια εγγεγραμμένους ψηφοφόρους και να λέει "έχω εντολή από τον ελληνικό λαό (να το κάνω Κούγκι)"... Ούτε να γυρνάει ο Καμμένος με 250.000 ψήφους της εγχώριας showbiz (Κουντουρά, Χαϊκάλης, Κουίκ) και να λέει ότι είναι "εξουσιοδοτημένος" να διαπραγματευτεί τα πετρέλαια του Αιγαίου...

  9. GLAD avatar
    GLAD 16/04/2015 17:09:02

    Πως ακριβώς το λέγανε ? "Η κατάπτυστη θεωρία των δύο άκρων"... ή κάπως αλλιώς ? Την οποία μάλιστα επινόησε το μόνο άκρο , ο ακροδεξιός κύριος Σαμαράς ... Και πρέπει να ντρέπεται όποιος υιοθετεί τέτοια άποψη...

    • Hunter avatar
      Hunter @ GLAD 16/04/2015 18:47:07

      Ο Σαμαράς δεν ήταν ούτε καν "δεξιός" (πόσω μάλλον ακροδεξιός), για αυτό είναι εκεί που είναι... Αν ήταν "δεξιός", θα είχε πάρει 45% τον Ιανουάριο στις εκλογές... Δυστυχώς προστάτεψε τα συνδικάτα των ΔΕΚΟ, τους ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΟΥΣ δημοσίους υπαλλήλους, τις συντεχνίες, τους αναρχοαυτόνομους και γενικότερα όλες τις μη παραγωγικές τάξεις και τις ορδές των άχρηστων και αποτυχημένων... Άσκησε αριστερή πολιτική και δικαίως βρίσκεται στην αντιπολίτευση.

  10. βασιλης avatar
    βασιλης 16/04/2015 18:01:45

    καλα η γυναικα ειναι στα καλα της τη σχεση εχει ο τεμπονερας με τους τρομοκρατες δολοφονους οι ψηφοφοροι σου να σε χαιροντε αξια

    • Hunter avatar