#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/07/2010 16:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμφυλιοπολεμικό κλίμα στην Βουλή



Με αυτά που έγιναν σήμερα στην Βουλή, βλέπω το ΚΚΕ και το ΛΑΟΣ να ανεβαίνουν κατά τον … Γράμμο και το Βίτσι για να λύνουν τις διαφορές τους. Απαράδεκτη κατάσταση κυρίως από την πλευρά του ΛΑΟΣ που ακολουθώντας την κυβερνητική γραμμή επιτέθηκε στο ΚΚΕ με εμφυλιοπολεμική φρασεολογία.

Όλα άρχισαν όταν κατά τη συζήτηση ερώτησής του για τους αποκλεισμούς των λιμανιών από το  ΠΑΜΕ, ο βουλευτής του ΛΑΟΣ, Άδωνις Γεωργιάδης, είπε  προκλητικότητα πως «τα τελευταία 40 χρόνια έχουμε παραχαϊδέψει αυτό το κόμμα και έχουμε δώσει πολιτική ασυλία να κάνει πράγματα που κάνουν οι εγκληματίες», για να προσθέσει πως «το ΚΚΕ εγκληματεί και όποιος εγκληματεί είναι κακοποιός».

Στη συνέχεια, ο κ.  Γεωργιάδης έκανε ιστορική αναδρομή στην πάλε ποτέ  Σοβιετική Ένωση του Μπρέζνιεφ επισημαίνοντας ότι όταν τη μοναδική φορά εργάτες τόλμησαν να απεργήσουν σε ένα εργοστάσιο στην Ουκρανία,  «εκτελέστηκαν»  από τον Ερυθρό Στρατό. «Δεν μπορούν να μιλάει το ΚΚΕ  για υπεράσπιση εργασιακών δικαιωμάτων όταν πρώτο προχωρά σε περιστολή μισθών και εργασιακών δικαιωμάτων στις επιχειρήσεις του, στο Ριζοσπάστη, τον 902 και την Τυποεκδοτική. Είναι καιρός να μάθει ο ελληνικός λαός ποιοι είναι υποκριτές που δήθεν μάχονται για τα εργασιακά δικαιώματα και ως πλέον στυγνοί εργοδότες, απαγορεύουν την απεργία στην «Τυποεκδοτική» και καλούν τους υπόλοιπους Έλληνες να απεργήσουν. Θα τους βλέπετε απ’ τον Αυτιά και τον Παπαδάκη, ή θα αναλάβετε τις ευθύνες σας;» είπε ο κ. Γεωργιάδης προκαλώντας την άμεση παρέμβαση του Αντιπροέδρου της Βουλής Γρηγόρη Νιώτη προκειμένου  να κατευνάσει τα πνεύματα.

Δείτε το  διάλογο που ακολουθεί από τα επίσημα πρακτικά της Βουλής:

ΓΡ.ΝΙΩΤΗΣ: «δεν εκτέλεσε το ΚΚΕ τους εργάτες στην Ουκρανία»

ΑΔ.ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ: «το ΚΚΕ είναι παράρτημα της Σοβιετικής Ένωσης»

Σ.ΚΑΛΑΝΤΙΔΟΥ (ΚΚΕ): «Δεν θα απολογηθούμε σε σας!».

Γ.ΚΟΡΑΝΤΗΣ (ΛΑΟΣ): «Να απολογηθείτε για τα εγκλήματα που έχετε κάνει στην Ιστορία κυρία μου»

Σ.ΚΑΛΑΝΤΙΔΟΥ: «Άξιος ο μισθός σου και σένα!»

Γ.ΚΟΡΑΝΤΗΣ: «Θα πάω στο ‘’Γερμανό’’ με τις μετοχές σας».

ΑΔ.ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ: Παραχαϊδέψαμε το ΚΚΕ και το αφήνουμε να κάνει πράγματα που κάνουν εγκληματίες!

Ν.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ (ΚΚΕ): Είστε Ελληναράδες και γερμανόψυχοι

Γ.ΚΟΡΑΝΤΗΣ (ΛΑΟΣ): Α ρε κόμμα προδοσίας

Ν.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Ουρακοτάγκοι και γερμανόψυχοι. Προτείνετε μαζικές εκτελέσεις για να σας καλεί σε δείπνο ο Αλαφούζος!

ΑΔ.ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ: Την έδωσε τη λύση η Παπαρήγα. Απαγορεύει την απεργία στην Τυποεκδοτική για να σωθεί αυτή και να καταστραφούν όλοι οι υπόλοιποι!

Ν.ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Καλοδεχούμενοι στην δεξίωση του Αλαφούζου. Μαυραγορίτες ήσαστε στην κατοχή!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 16:54:00

    Κι όμως και οι δύο πλευρές έχουν δίκιο..

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Greg 02/07/2010 17:05:21

      Αυτο ειναι το δραμμα. Εχουν δικιο και οι δυο. Αλλα το νταβατζιλικι-συγχωροχαρτι στο ΚΚΕ εχει παραγινει.

      ΠΠ

      • gram avatar
        gram @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2010 17:30:22

        ditto

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/07/2010 22:05:28

        τα τούβλα (όταν ακολουθούν το αλφάδι) πάντα δίκαια στοιχίζονται...

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Greg 03/07/2010 14:09:53

      Ακριβως.

  2. anonymous avatar
    anonymous 02/07/2010 17:12:04

    Συγγνώμη αλλά το ΚΚΕ δεν απάντησε σε τίποτε. Ούτε για τις απολύσεις και την περιστολή μισθών ούτε και για την απεργία στην Τυποεκδοτική.

    Όσο για τους Μαυραγορίτες αυτά είναι αναμασημένα πράγματα με τα οποία συκοφαντούσαν μια ολόκληρη κοινωνία την οποία κατακρεούργησαν στον εμφύλιο και αφού έχασαν συνέχισαν να την απαξιώνουν με το χειρότερο τρόπο. Κάποια στιγμή η κοινωνία πρέπει να αντιδράσει και να τους βάλει στη θέση τους.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anonymous 02/07/2010 17:18:31

      Φυσικα, το ΚΚΕ μας εχει γραμμενους ολους. Εγω ρωτησα απο εδω μεσα για την ΤΥΠΟΕΚΔΟΤΙΚΗ πριν 1 βδομαδα.. Κοκκινος Φασισμος.

      ΠΠ

    • Ψυλλιασμένος avatar
      Ψυλλιασμένος @ anonymous 02/07/2010 23:03:19

      Φυσικά και δεν απάντησε το ΚΚΕ, δεν είχε καμία δουλειά να απαντήσει. Σε λοβοτομημένους απευθύνεται η Παπαρρήγα, δεν την ενδιαφέρει το σύνολο της κοινωνίας. Ποιός έχει την παραμικρή αμφιβολία ότι αν το ΚΚΕ έβγαινε κυβέρνηση, την επόμενη μέρα ο μισός ελληνικός πληθυσμός θα ήταν είτε στο εκτελεστικό απόσπασμα, είτε στη φυλακή;

  3. ΔΕΝπαςΚΑΛΑ avatar
    ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 02/07/2010 17:14:46

    Εχει παραγινει μετο το Συγχωροχαρτι σε αυτους που κυβερνανε 35 χρονια και οδηγησαν την ΕΛΛΑΔΑ σε αυτην κατασταση.

  4. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 02/07/2010 17:15:37

    Ο καθένας έχει την άποψή του.

    Η χυδαιότητα όμως του πρώην αρχηγού της Ε Θ Ν Ι Κ Η Σ Υπηρεσίας Πληροφοριών να παίρνει μέρος σε τέτοιες αντιπαραθέσεις είναι εκτός από ανεπίτρεπτη, απογοητευτική και εξοργιστική.

  5. PamizensSOK avatar
    PamizensSOK 02/07/2010 17:18:50

    http://www.youtube.com/watch?v=lKqNNtsU22w&feature=related

  6. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 17:25:47

    Το γελοιότερο των επιχειρημάτων του ΚΚΕ είναι ότι δεν δέχεται έλεγχο στα οικονομικά του για να μην αποκαλυφθούν και υποστούν τάχα διώξεις οι σύντροφοι που το στηρίζουν. Παράνοια. Για το ΛάΟΣ, το κόμμα-τσίρκο, περιττεύουν τα σχόλια.

  7. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 02/07/2010 17:32:15

    Αυτό που το φαιοπράσινο μέτωπο ΠΑΣΟΚ-ΛΑΟΣ δεν μπορεί να ανεχθεί, είναι ότι το ΚΚΕ συνεχώς λειτουργεί σαν ζωντανή συνείδηση μιας κοινωνίας, την οποία οι βιαστές της επιθυμούν εν πλήρη υπνώσει.

    • GSV avatar
      GSV @ εναςάσχετος 02/07/2010 17:34:28

      το ΚΚΕ τα κανει ολα αυτα φιλε εναςασχετος?

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ GSV 02/07/2010 17:39:25

        Ναί!

    • aengus avatar
      aengus @ εναςάσχετος 03/07/2010 10:34:13

      Γι΄αυτό (και επειδή ως γνωστόν τα κομμούνια έχουν μεγάλους κυνόδοντες και κόκκινο σάλιο) να τα βάλουμε, σαν άλλοτε, σε τσουβάλια με γάτες και να τα πετάξουμε στη θάλασσα :)

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ aengus 04/07/2010 11:59:06

        Αυτό γινόταν στη Μακρόνησο.

  8. ΔΕΝπαςΚΑΛΑ avatar
    ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 02/07/2010 17:33:59

    ΔΥΣΤΥΧΩ΅μεχρι στιγμης μονο για ΠΑΣΟΚ και ΝΔ εχει αποδειχτει οτι παιρνουν μιζες.
    ΜΟΝΟ αυτα τα ΔΥΟ κομματα ειναι βουτηγμενα μεσα στην ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΗ διαφθορα...

    Επιτελους να μπει ενα τελος στο συγχωροχαρτι στην ΔΙΑΦΘΟΡΑ τους !!
    ΠΟΙΟΣ Ελλην πιστευει οτι αλλαζοντας προσωπα τα κομματα εξουσιας θ παψουν να ειναι διαφθαρμενα ?
    Οταν η πολιτικη τους ειναι αυτη που οδηγει στην Διαφθορα !!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 02/07/2010 18:04:29

      χαχαχα...ας γίνουν και οι υπόλοιποι εξουσία και τα ξαναλέμε!

      τι να γίνουν δηλαδή, δείτε οποιονδήποτε πολιτικό χώρο που έχει εξουσία σε κάποιον, μικρό ή μεγαλύτερο, φορέα: τι κάνει ακριβώς?

      μην κουράζεσαι, η ίδια η εξουσία διαφθείρει, κι ας μην το παίζουν άμωμοι όσοι δεν εκλεγήκανε: τους είδαμε κι αλλού.

      • δρόμος avatar
        δρόμος @ δρόμος 02/07/2010 18:19:03

        δες αυτό σε άλλη σημερινή ανάρτηση:

        http://www.antinews.gr/?p=52338

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 02/07/2010 19:34:13

      Μη ξεχνάμε ότι ο Κοραντής είναι ΠΑΣΟΚος και βρέθηκε στο ΛΑΟΣ.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 02/07/2010 19:38:47

      Η Τζαβέλλα είχε πάρε-δώσε με τον Χριστοφοράκο περισσότερο κι απτην Ντόρα... Όσο για το εμφυλιοπολεμικό κλίμα, το ΛΑΟΣ έχει ανάγκη να συσπειρώσει τους ψηφοφόρους του μετά την εθνοπροδοτική του συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ. Γι αυτό αναμασά τα γνωστά επιχειρήματα σε σχέση με το ΚΚΕ.

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 03/07/2010 16:57:25

      Δώσε ονόματα. Για ποιούς απο την ΝΔ αποδείχθηκε ότι παίρνουν μίζες και πόσα; Για το ΠΑΣΟΚ γνωρίζουμε. Ολοι.

  9. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 17:45:20

    Τίποτε δεν ενδιαφέρει το ΚΚΕ εκτός από το ΚΚΕ. "Μαγαζί γωνία" το αποκαλεί και η ίδια η Αλέκα. Μαγαζί. Ποια σχέση με τον λαό μπορεί να έχει ένα μαγαζί;

  10. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 02/07/2010 17:48:17

    Οι εκατέρωθεν αντεγκλήσεις λίγη σημασία έχουν τη συγκεκριμένη περίοδο. Η βασική "πολιτική πράξη" είναι ότι το ΛΑΟΣ (που είναι υπέρ του ΔΝΤ) ενεργεί σαν μετωπική οργάνωση της κυβέρνησης για να χτυπήσει το ΚΚΕ (που είναι κατά του ΔΝΤ). Τα ίδια δεν έκανε κι ο Βορίδης τη μέρα της ψηφοφορίας; Που για να χτυπήσει (εξ αντιδιαστολής) τη ΝΔ έλεγε ότι "υπερψηφίζω το μνημόνιο γιατί είμαι πατριώτης" (και χειροκρόταγε με μανία η Ντόρα...)

  11. ΔΕΝπαςΚΑΛΑ avatar
    ΔΕΝπαςΚΑΛΑ 02/07/2010 17:54:21

    Και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ που ενδιαφερονται ειδαμε τι κανανε στην Ελλαδα και στους Ελληνες !

  12. Asterix avatar
    Asterix 02/07/2010 18:18:38

    Το Λάος βρίσκεται πάντα σε διατεταγμένη υπηρεσία.
    Απλώς αυτή τη φορά του ανέθεσαν το θέμα KKE για να μην εκτίθεται ο Πάγκαλος.
    Το Λάος δεκανίκι του Πασόκ είναι για την τρέχουσα περίοδο.
    Αρφγότερα, θα δούμε...

    Μ' αρέσει που μερικοί παίρνετε στα σοβαρά τα επιχειρήματα του Μπουμπούκου!

    • ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
      ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ @ Asterix 03/07/2010 16:58:07

      Σωστότατος.

  13. ataktos avatar
    ataktos 02/07/2010 18:24:33

    δλδ. Το ΛΑΟΣ εχει ψυφηση ολους τους Νομους του ΠΑΣΟΚ ...ξεπουλοντας την ελλαδιτσα ....και ο τεως ΕΥΠ (η πεως )..εχει θρασσος να ομιλη ...σωστος και "κυριος" ...ευλογιμενος να ειναι αυτος ο λαος ..

  14. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 02/07/2010 18:43:23

    το δεξιό εξαπτέρυγο του ΠΑΣΟΚ κατόπιν συντονισμένης ενέργειας επιτέθηκε με αντικομουνιστικά συνθήματα εναντίων του ενοχλητικού Κ.Κ.Ε για να μπορέσει ανενόχλητα πλέον η κυβέρνηση να αποδομεί την Ελληνικό λαό ,γιατί αν περιμένουμε από την Ν.Δ.να κάνει αντιπολίτευση σωθήκαμε .
    Μόνο που λυπάμε διαβάζοντας το αντικουμουνιστικό μένος πολλών αναγνωστών της συγκεκριμένης ιστοσελίδας,των οποίων πολλές φορές με την άποψη συμφώνησα .

    Λοιπόν συντρόφια της Ν.Δ.αφού δεν γουστάρετε τον τρόπο που αντιστέκετε το Κ.Κ.Ε.στην λαίλαπα των μέτρων της κυβέρνησης,σταματήστε την επανάσταση από τα λαπτοπ και κατεβείτε στο πεζοδρόμιο για να δώ τι μορφής αγώνα θα κάνετε.
    Όχι σύντροφοι δεν είμαι κουμουνιστής με αναγκάσατε να το υπερασπισθώ

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΓΙΩΡΓΟΣ 02/07/2010 19:07:08

      Προσυπογράφω.

  15. Hellas-Orthodoxy avatar
    Hellas-Orthodoxy 02/07/2010 18:58:31

    Θα μας πει ο τηλεπλασιε του Λαος κατα ποσο πληρωνουν τους εργαζομενους στο ΤηλεΑστυ,στην Α1 και αλλου;Και ποτε θα τους βαλουν τα ενσημα που τους χρωστανε δεκαετιες;Και με τι μισθο τους εχουν να δουλευουν 15ωρα;

    Αντε γιατι και η υποκρισια εχει τα ορια της!

    • aengus avatar
      aengus @ Hellas-Orthodoxy 03/07/2010 10:28:34

      Καλά τα λες Η-Ο, αλλά για τα κατοχικά ανδρείκελα δεν υπάρχει πάτος –μόνο απόπατος…

  16. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 19:00:05

    Αν ήθελε το ΚΚΕ θα μπορούσε να ανατρέψει και τα μέτρα ΔΝΤ και την κυβέρνηση ΓΑΠ, αλλά δεν θέλει γιατί βλέπει την κρίση ως μια θαυμάσια ευκαιρία να αυξήσει τα ποσοστά του. Συνεχίζει την ίδια τακτική, δεν συμμετέχει σε πορείες με τον λαό αλλά με τα μέλη του, ενώ στους χώρους εργασίας παίζει μόνιμα διασπαστικό ρόλο σε κάθε προσπάθεια για δημιουργία εναλλακτικού συνδικαλιστικού μετώπου. Σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις, που είμαι σε θέση να γνωρίζω, προτάθηκε από πλειοψηφίες εργαζομένων σε εκπροσώπους του ΚΚΕ η συνδικαλιστική ηγεσία και την απέρριψαν με φαιδρά προσχήματα για να μην αναλάβουν ευθύνες και να συνεχίζουν να το παίζουν υπεράνω επικριτές.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Greg 02/07/2010 19:03:26

      Greg-πες ..και εμας το μυστικο αυτο ..για να το μαθουμε ...ειρεμα και απλα

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Greg 02/07/2010 20:39:15

      Μπορείς να κατονομάσεις αυτές τις περιπτώσεις φίλε Γκρεγκ;

  17. Μisha avatar
    Μisha 02/07/2010 19:00:40

    To Λά(θ)ος του χοντρού κωλοτούμπα εκτελεί το συμβόλαιο Πάγκαλου-ΔΝΤ-ΕΕ-εφοπλιστάδων (μονοπυθμενος Αλαφούζος και λοιποί).

  18. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 19:07:14

    Ποιο μυστικό άτακτε;

    • ataktos avatar
      ataktos @ Greg 02/07/2010 19:17:26

      Greg -εσυ γραφεις "Αν ήθελε το ΚΚΕ θα μπορούσε να ανατρέψει και τα μέτρα ΔΝΤ και την κυβέρνηση ΓΑΠ" ....πες μας τους τροπους ...π.χ..με τα οπλα...

  19. Μιζέριας avatar
    Μιζέριας 02/07/2010 19:25:31

    αυτό Greg θα ήθελα να τ'ακούσω κι εγώ...

  20. Greg avatar
    Greg 02/07/2010 19:26:07

    Με όπλα όχι, αλλά με ένταση κινητοποιήσεων που αρμόζει σε περιστάσεις όπως π.χ. κατάργηση συλλογικών συμβάσεων. Το ΚΚΕ έχει την δύναμη και την τεχνογνωσία για οργανωμένες κινητοποιήσεις που θα έκαναν τον ΓΑΠ να τρέχει και να μην φτάνει. Μετά, όμως, τί; Τίποτα. Δεν θέλει το ΚΚΕ το μετά. Θέλει το μαγαζί-γωνία και την αφ'υψηλού κριτική. Το μεγαλύτερο χουνέρι που θα μπορούσε να πάθει το ΚΚΕ είναι να το ψηφίζαμε όλοι!!!

    • Asterix avatar
      Asterix @ Greg 02/07/2010 19:49:08

      Βρίσκω λίγο υπερβολικά τα σενάριά σου αγαπητέ Greg.

      Σιγά μην έχει το ΚΚΕ τέτοιες οργανωτικές -- και κυρίως καθοδηγητικές -- δυνατότητες. Μόνο στον οργανωμένο κόσμο του, που αυτή τη στιγμή αμφιβάλλω αν ξεπερνάει τα 50.000 άτομα. Και τους έχουν ξεποδαριάσει στη τρεχάλα.

      Το ΚΚΕ, λίγο παραπάνω να κουνηθεί απ' όσο του επιτρέπεται, θα πεσουν να το σχίσουν στα δύο. Θα βρουν ρετσινιές (υπαρκτές ή κατά φαντασία) για να του κολλήσουν.

      Για ποιό λόγο νομίζεις έδωσε παράσταση ο Μπουμπούκος;
      Προειδοποιητικές βολές ήταν.

      Θυμήσου τι έγινε με τον ΣΥΡΙΖΑ. Μόλις εμφάνισε διψήφια ποσοστά, ο κατά τα άλλα σοβαρός Αλαβάνος, μεσούσης της προεκλογικής περιόδου, άρχισε ένα καραγκιοζιλίκι άνευ προηγουμένου. Φέυγω, έρχομαι, θα μείνω, θα φύγω, δε μ' αρέσει ο Τσίπρας, μ' αρέσει ο Τσίπρας... Απίστευτα χάλια. Έλα να συζητήσουμε ρε αδελφέ του λέγανε, όχι δεν έρχομαι γιατί έχει φάει σκόρδο ο Κουβέλης απαντούσε.

      Κατάφερε ο ΑΛΑΒΑΝΟΣ Ο ΠΡΑΚΤΟΡΑΣ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ, και το κατέβασε το ΣΥΡΙΖΑ από 10 - 12% (μέχρι και 15% αν δεν κάνω λάθος) που του έδιναν τα κανάλια, πήγε στο 4.5% και πάλι καλά να λένε που δεν μείνανε στην απέξω. Και όσο πανηγυρίζαμε όλοι ότι δεν θα κάνει αυτοδύναμη κυβέρνηση αυτός ο πράσινος θίασος βλαμμένων ηθοποιών, ΤΣΟΥΠ (!) φάτην απ' τον Αλέκο. Να πως βγήκαν οι 10 μονάδες διαφορά και ακόμα τρώμε τις σάρκες μας και δεν μπορούμε να το χωνέψουμε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Greg 02/07/2010 20:43:32

      Greg, πολύ σωστή η άποψη σου. Συμφωνώ.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Greg 02/07/2010 21:32:41

      Greg @Strange Attractor και ο ΓΑΠ είχε ....την δύναμη... και την τεχνογνωσία στην φορολόγηση του λαού... ακόμα από τον παπου του ...και μπαμπά ... άλλα σήμερα η γαϊδούρα ψόφησε

  21. λιναρι avatar
    λιναρι 02/07/2010 19:34:06

    Να τεθεί εκτός νόμου και να διαλυθεί το φασιστικο κόμμα ΛΑΟΣ. Αυτοί είναι που ψήφισαν το προδοτικό μνημόνιο.

  22. Asterix avatar
    Asterix 02/07/2010 19:36:03

    Πολύ σωστά τα λες Hellas-Orthodoxy. Αυτό όμως θα ήταν το λάθος στο οποίο ΔΕΝ υπέπεσαν οι παλιές καραβάνες του ΚΚ. Δεν συνομίλησαν με το Λάος. Δεν αντέταξαν επιχειρήματα.

    Κανείς δεν πρέπει να συνομιλεί με σκυλιά.
    Διότι στα σκυλιά αρέσει το γάβγισμα.

    ---
    Σωπάτε και όπου νάναι ο Γεωργιάδης ή κάποιο άλλο κανίς ή τσιουάουα θα ρίξει λάσπη και στον Σαμαρά.

  23. Κουτσούμπας avatar
    Κουτσούμπας 02/07/2010 19:42:38

    ΠΑΣΟΚ - ΛΑΟΣ στην εξουσία. Οι ακροδεξιοί έπαιζαν το γνωστό ρόλο του προβοκάτορα-ταγματασφαλίτη και ο υφυπουργός ΠροΠο εκμεταλλευόταν τις πάσες για να δείξει τη δημοκρατική ευαισθησία της σοσια-ληστικής κυβέρνησης. Πάντως το σημερινό ξεπερνάει κάθε προηγούμενο. Την επόμενη φορά θα ζητήσουν να ξανανοίξει η Μακρόνησος. Ο μπουμπούκος και ο Κοραντής πρέπει ακόμα να έχουν λάδι από την Κατοχή

  24. αλλοπαρμένος avatar
    αλλοπαρμένος 02/07/2010 20:26:06

    Βέβαια, σταματήσαμε να βλέπουμε την Μανωλίδου με τις ημίγυνμνες εμφανίσεις στην TV, να μην βλέπουμε τώρα τον Άδωνι;
    Κατά τα άλλα δεν μας είπε πως πέρασε στην Θεσσαλονίκη, σε κείνο το "φθηνό" ξενοδοχείο όπου εόρτασε κάποια επέτειο.

    Καταλαβαίνετε τώρα κύριοι πώς έπεσαν οι Θερμοπύλες;
    Πλούσια ζωή βουλευτή με φαρδειά πλατειά την υπογραφή στην καταδίκη της χώρας μας.

    Ευτυχώς νας λες που δεν ζει ο Λεωνίδας και πολλοί άλλοι γιατί πολύ θα ντρέπονταν.
    Για ποιά Ελλάδα λέγατε παρακαλώ;

  25. Aggelos avatar
    Aggelos 02/07/2010 20:32:55

    απλα βλεπουμε τη συγκρουση των -σε πολλα σε νοοροπια ομοιων- ακρων..ακροδεξιου και ακροαριστερου... κανεις απο αυτους δεν μπορουν δωσουν λυσεις..μονο μαντρι διαμαρτυριας ειναι..

    θυμαστε που οταν ο λαος φωναζε κλεφτες εξω απο τη βουλη..ο παπαρηγα τους ελεγε ακροδεξιους και ο το λαος ακροαριστερους?

    δεν θελουν κανεις απο τους δυο πραγματικη επανασταση του λαου..mονο ελεγμενα προβατα..

  26. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 02/07/2010 20:53:30

    Ο καβγάς είναι για το πάπλωμα. Το ΛΑΟΣ δεν μπορεί να περπατήσει πλέον καθώς έχει ταχθεί πίσω από το λάβαρο του μνημονίου και για αυτό προσπαθούν να διαφοροποιηθούν με γελοιότητες του τύπου ναι στο μνημόνιο όχι στις υποχρεώσεις του μνημονίου (πχ ασφαλιστικό). Πρέπει λοιπόν να βρει χώρο διαφοροποίησης και προς το παρόν στοχοποιεί το ΚΚΕ και για αύριο βλέπουμε.
    Να μιλήσουμε λογικά για ένα συρφετό που ο μόνος συνδετικός κρίκος είναι το βουλευτικό έδρανο; Που θέλει κυβέρνηση όλου των όλων; Ανδριανόπουλος, Καρατζαφέρης, Μάνος,Μητσοτάκης, Πανδρέου, Σαμαράς, Σαρτζετάκης, Σημίτης, σε ένα τραπέζι που θα βγάλει κυβέρνηση και που δεν θα συμμετέχει το ΛΑΟΣ για να κάνει ...αντιπολίτευση; Να συνεργαστεί ο Σαμαράς με Μάνο, Τατούλη, Ανδριανόπουλο, Καρατζαφέρη για να νικήσουν οι επιλογές του Καρατζαφέρη στη Τοπική Αυτοδιοίκηση; Οι άνθρωποι κάνουν θόρυβο μόνο για να αποδείξουν ότι υπάρχουν, Πολιτικά ζόμπι συνεργάτες μνημονίου είναι και τίποτα άλλο.

  27. απλώστρα avatar
    απλώστρα 02/07/2010 22:15:52

    Για να σοβαρευτούμε λίγο...

    http://www.youtube.com/watch?v=Eh_krNG6t2s

  28. Aggelos avatar
    Aggelos 02/07/2010 23:43:18

    " Οι άνθρωποι κάνουν θόρυβο μόνο για να αποδείξουν ότι υπάρχουν,"

    και αυτο γινεται και κλανοντας..

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Aggelos 02/07/2010 23:45:31

      διαφέρει η ποιότητα του λόγου που εκφέρουν από τον άλλο θόρυβο;

  29. Tassos avatar
    Tassos 03/07/2010 01:23:12

    Εχει μεγάλη πλάκα να βλέπεις τους απογόνους των εγκληματιών του ΚΚΕ να τσακώνονται με τους απογόνους των δοσιλόγων ταγματασφαλιτών του ΛΑΟΣ. Αλλες όψεις του ίδιου νομίσματος. Πάντως φίλος μου Κνίτης ,πανεπιστημιακός μάλιστα,μου λεγε ότι τους έχουν εξουθενώσει και τους πηγαίνουν έξω από εργοστάσια για αλυσίδες κλπ. Ενα πράγμα σαν τους ναυτεργάτες του ΠΑΜΕ που ανάθεμά τους αν είχαν μπει ποτέ σε πλοίο...

  30. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 02:36:56

    Οι ταγματασφαλίτες και οι μαυραγορίτες κυβέρνησαν και κυβερνάνε τήν Ελλάδα ακόμα..
    Οι ΄εγκληματίες΄τού ΚΚΕ σύν οιοσδήποτε αντιστάθηκε στούς Ναζί καί στούς αλήτες συνεργάτες τους,πού γνήσιο παιδί τους ειναι το ΛΑΟΣ,πέρασαν χρόνια απ΄τηνη ζωή τους στά Μακρονήσια καί στίς εξορίες..
    Φυσικά το ΕΑΜ (πού δέν ήταν όλο κομμουνιστικό)γιά κάποιους ΄δημοκράτες΄έκανε τό ΄έγκλημα΄νά αντισταθεί στούς φασίστες..
    Τώρα το αβγό τού φιδιού επανεμφανίζεται μέ διάφορα πρόσωπα..
    Αδωνις και Πάγκαλος Χέρι-Χερι.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σπύρος 03/07/2010 03:56:48

      Για το σύμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότωφ έχεις ακούσει τίποτε Σπύρο; Ή δεν σας τα μαθαίνουν αυτά στον Περισσό;

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ ΒΙΣ 03/07/2010 07:57:39

        Πέστα αλλού αυτά ..Ο αγοραίος αντικομμουνισμός πολλών και η δήθεν αντιπολίτευση πρός τον GAP μέ σκοπό τήν κατάκτηση τής εξουσίας απ΄τον Αντωνάκη και τόν Λυκουρέτζο έχει μεγάλο γέλιο.
        Τουλάχιστον πάντως ,έστω και έτσι μερικοί χωρίς κάν νά τό πάρουν χαμπάρι αρθρώνουν αντικαπιταλιστικό-αντινεοφιλελεύθερο λόγο έστω γιά μερικά λεπτά τής ώρας και μετά τρομαγμένοι επιστρέφουν στά ειωθότα..
        Ο GAP έφερε το ΔΝΤ και οι υποτιθέμενες λαϊκές ΄φιλελεύθερες δυνάμεις΄θά δημιουργήσουν συνθήκες ΄εξόδου΄..
        Τελικά τό μόνον πού θα συμβεί θάναι τό Σύνδρομο τής περιστρεφόμενης πόρτας.
        Αλλως τε τά εγκλήματα πού έχει δημιουργήσει το νεοφιλελεύθερο μοντέλο δέν συγκρίνονται μέ τίς αποτυχίες οιουδήποτε άλλου συστήματος.

      • aengus avatar
        aengus @ ΒΙΣ 03/07/2010 10:22:59

        @ΒΙΣ

        Το να αναμασάς, ΣΗΜΕΡΑ, το Συμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότωφ, δείχνει ότι αγνοείς το επαίσχυντο Σύμφωνο του Μονάχου (Αγγλία-Γαλλία-Γερμανία-Ιταλία) που προηγήθηκε, για το οποίο υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες ακόμα και στο διαδίκτυο. Αν είσαι τόσο ανιστόρητος το πρόβλημα είναι δικό σου…

      • GSV avatar
        GSV @ ΒΙΣ 03/07/2010 10:42:54

        Φιλε aengus το συμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότωφ μοιαζει πολυ αθωο μπροστα σε αλλα αυτο ειναι γεγονος. Περισσοτερο με εμπορικο συμφωνο μοιαζει παρα με στρατιωτικο.

        Ισως αγνοεις οτι μαζι με το παραπανω συμφωνο οι δυο χωρες ειχαν υπογραψει και ενα μυστικο προτωκολλο συμφωνα με το οποιο.

        Η Πολωνια θα μοιραζονταν στα 2 αναμεσα σε Γερμανια και Ρωσια.

        Και οι Βαλτικες χωρες θα παιρναγαν στη σφαιρα επιρροης της Ρωσιας. Εκτος απο τη Φινλανδια. Γιατι ομως οχι την Φινλανδια? Γιατι δεν το δεχτηκαν οι γερμανοι?

        Οι γερμανοι ειχαν υπογραψει συμφωνο το 38 και με την αγγλια και με τη γαλλια για τη προ σαρτηση στη γερμανια του γερμανοφωνου τμηματος της τσεχοσλοβακιας. Κατι που αποδικνυει την ηττοπαθεια εκεινης της περιοδου και της Αγγλιας και της Γαλλιας. Το συγκεκριμενο συμφωνο ομως εξοργισε τους Ρωσους γιατι ειδαν οτι γινεται μια προσπαθεια απομονωσης τους.

        Αυτο που κανει το συμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότωφ ακομα πιο επαίσχυντο ειναι οτι οι ρωσοι και οι γερμανοι ειχαν μοιρασει χωρες πρωτου καν διογκωθει ο πολεμος σε ολη την Ευρωπη.

        Αλλο εαν μετα στη πορεια τα χαλασαν.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΒΙΣ 03/07/2010 11:06:55

        Μην τσακώνεστε για το Ριμπεντροπ-Μολότοφ. Οι Γερμανοί και οι Ρώσοι είναι σε καινούργιο (2010) σύμφωνο αμυντικής συνεργασίας, ενημέρωσαν και την Γαλλία και την Πολωνία και πολλή η φιλία για την Πολωνία ένθεν και ένθεν. (όπως και τότε). Αυτό δεν είναι παράλογο, από το 1880 οι "Μεγάλες Δυνάμεις" κάνουν και αλλάζουν συμμαχίες. Τα συμφέροντα (και τα ιστορικά άγχη) της Γερμανίας είνια ανατολικά. Οι αγωγοί αερίου έρχονται από την Ρωσία. Τα μέταλλα έχρονται από την Ρωσία. Και με την ύφεση, λογικό είναι οι Γερμανοί να θέλουν να εξάγουν ανατολικά, και οι Ρώσοι να χρησιμοποιούν τα (κατά προτίμηση σκληρά) ευρώ τους να ψωνίζουν. Οι τριβές σε Υπερδνειστερία-Μολδαβία και Πολωνία-Καλίνινγκραντ (να δεις θα το ξαναπούνε και Καίνιξμπεργκ) καλά κρατούν.

        Και αυτά, δεν έιναι ενδιαφέρονται για ψυχροπολεμικούς ιδεολογικούς λόγους, αλλά γιατί θέτουν ερωτήματα για εμάς. Με την Ρωσία και την Γερμανία να τα βρίσκουν και την Τουρκία (παραδοσιακά φιλογερμανική, νυν άντε βγάλε άκρη, αλλά με προσεγγίσεις με Ρωσία), εμείς θα βρεθούμε τόσο ανάδελφοι που δεν θα έχει καθόλου πλάκα.

      • aengus avatar
        aengus @ ΒΙΣ 03/07/2010 11:11:33

        @GSV

        Γι΄αυτό φίλε GSV σε παρακινώ να ψάξεις το Σύμφωνο του Μονάχου πρώτα, για να δεις ποιοι άναψαν το πράσινο φως για την επίθεση…..
        Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Είναι το ότι εσύ, ένας Νεοδημοκράτης (;) καταφεύγεις στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο για να προσφέρεις κάλυψη στις ασχήμιες τού προδοτικού μορφώματος στο οποίο --–φευ!—έχει επενδύσει ο κ. Μανωλίδης. Όταν το ακροδεξιό εξαπτέρυγο του ΓΑΠ εκτελεί το συμβόλαιο ΓΑΠ-ΔΝΤ-«Κερδοσκόπων» (πρώην «επενδυτών») και Λαθρεμπόρων για τον εξανδραποδισμό του Ελληνικού λαού, εγώ λέω ότι «είμαστε όλοι ΚΚΕ» ---ακόμη κι αν δεν είμαστε!

      • aengus avatar
        aengus @ ΒΙΣ 03/07/2010 11:21:31

        @archaeopteryx

        Έχεις πολύ μεγάλο δίκιο. Το ζήτημα είναι η καταστροφική δίνη στην οποία έχουν ρίξει εμάς το «προδοτικό χαμίνι ΓΑΜΑΠ» (κατά τo “neotera”) και οι Ελ-λαδέμποροι…. Εμάς κάπου οι δρόμοι μας διασταυρώνονται, είτε το θέλουμε είτε όχι. Μ΄αυτούς όμως καμμία σχέση δεν έχουμε.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/07/2010 11:39:38

        Σπύρος έφη: "Αλλως τε τά εγκλήματα πού έχει δημιουργήσει το νεοφιλελεύθερο μοντέλο δέν συγκρίνονται μέ τίς αποτυχίες οιουδήποτε άλλου συστήματος".
        Έτσι είναι αφού έτσι σας μαθαίνουν στο λοβοτομείο του Περισσού.
        Είστε απολιθώματα, απλά δεν σας το λένε για να μην σας στενοχωρήσουν.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΒΙΣ 03/07/2010 11:46:04

        Το τραγικό πρόβλημα του ΚΚΕ είναι ότι είναι απόλυτα μειοψηφικό στην ελληνική κοινωνία, όχι μόνο τώρα, ανέκαθεν ήταν έτσι. Επομένως, η μόνη λύση να καταλάβει την εξουσία, ήταν η ένοπλη ανταρσία, αυτό που έκανε το 1946-49.
        Ετσι και αλλιώς, Οκτωβριανή Επανάσταση δεν υπήρξε ποτέ. Ενα πραξικόπημα της φράξιας των μπολσεβίκων ήταν που ανέτρεψε την νόμιμη, δημοκρατική κυβέρνηση της Ρωσίας που είχε εγκαθιδρυθεί μετά την πραγματική επανάσταση του Φεβρουαρίου του 1917.
        Κομμουνιστικό κόμμα και ελευθερία συνείδησης, άρα δημοκρατία, είναι πράγματα ασύμβατα.
        Πιστεύω πωςη αστική δημοκρατία κάνει μεγάλη χάρη σε κομμουνιστικά κόμματα σαν αυτό της Ελλάδας που τα αφήνει να υπάρχουν. Καλώς τα αφήνει, αλλά μέχρι εκεί, δεν θα τα κάνουμε και "κοινωνικούς συμμάχους". Η θέση τους είναι στο απόλυτο περιθώριο της κοινωνικής και πολιτικής ζωής.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ ΒΙΣ 03/07/2010 12:08:41

        Η αλήθεια είναι ότι το σύμφωνο Ρίμπεντροπ-Μόλοτωφ, προκάλεσε μεγάλο σοκ στην Αγγλία και Γαλλία και στους πολιτικούς επιγόνους τους, καθότι ανέτρεψε πλήρως τα σχέδιά τους για δρομολόγηση του Χίτλερ εναντίον της Σοβ. Ένωσης.
        70 χρόνια μετά και ακόμα δεν μπορούν να χωνέψουν το κάζο που πάθανε!
        Κατα τα άλλα, καλύπτομαι απο τους aengus & archaeopteryx.

      • GSV avatar
        GSV @ ΒΙΣ 03/07/2010 12:58:38

        Φιλε aengus δεν ξερω εαν ειμαι Νεο Δημοκρατης αλλα Δημοκρατης ειμαι σιγουρα.

        Προσωπικως δεν κατεφυγα στο Β παγκοσμιο πολεμο για να προσπαθησω να πεισω οτι το ΚΚΕ ηταν κακο. Υπαρχουν ντοκουμεντα και ο καθενας ας εξαγει τα συμπερασματα του. Εγω προσωπικως μελεταω τα πρωτοσελιδα του Ριζοσπαστη της εποχης εκεινης οπως και τις ανακοινωνσεις του ΚΚΕ για εκεινη την εποχη. Απλα διαβασα για το συμφωνο ρωσιας γερμανιας και ηθελα να προσθεσω ενα ιστορικο γεγονος ακομα και να πω την αποψη μου. Και αν διαβασες ειπα οτι η γαλλια και η αγγλια εκεινη την εποχη αποδειξαν την ηττοπαθεια τους. Φυσικο ειναι με αυτη τους τη σταση να δωσουν το πρασινο φως στη γερμανια.

        Αγαπητε μου εγω λεω οτι ειμαστε ολοι ελληνες. Εαν το καταλαβουμε ποτε αυτο και αν συνειδητοποιησουμε απο που ερχομαστε τοτε θα υπαρχει καποιο φως αισιοδοξιας.

        Εσυ λες οτι ειμαστε ολοι ΚΚΕ με το αγνοτερο των προθεσεων σου και το λες με μεταφορικη εννοια. Αλλα επειδη ζουμε στην ελλαδα να εισαι σιγουρος οτι οι συμφεροντολογοι του ΚΚΕ θα το σφετεριζονταν για προσωπικα οφελη. Και μη μου πεις οτι η πολιτικη ηγεσια του ΚΚΕ χαρακτηριζεται απο ιδεολογια? Μαλλον συμφεροντολογοι ειναι.

        Σαφως και πιστευω ακραδαντα οτι υπαρχουν αγνοι ιδεολογοι αριστεροι και κουμουνιστες που πιστευουν στις αρχες που πρεσβευει η αριστερα. Αυτους αν και αντιθετος με τον αριστερισμο πραγματικα τους σεβομαι. Διοτι οι ανθρωποι ασπαζονται τις ιδεες τους αλλα ζουνε και συμφωνα με τις ιδεες τους. Προφανως αυτους τους ανθρωπους δεν θα τους βρεις σε καμια κομματικη ηγεσια.

        Γιαυτο λεω οτι ειμαστε ολοι Ελληνες. Δεν υπαρχουν δεξιοι, αριστεροι, και κεντρωοι. Ιδιο αιμα εχουμε για τα ιδια ιδανικα οφειλουμε να αγωνιστουμε μακρυα απο οποιαδηποτε πολιτικη ταμπελα διοτι παντα καποιοι τους αγωνες ενος λαου θα προσπαθησουν να τους σφετερησθουν οπως προειπα.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Σπύρος 03/07/2010 05:06:16

      εδώ ολόκληρο κράτος ..και δεν κατέγραψε λόγο προφανώς ντροπής ..και πολιτικής σπέκουλας ...την ιστορία του .. είναι και ο λόγος που δεν διδάσκετε στα σχολεία ..και κάθεστε δημόσια και τσακώνεστε ..δεν είναι . αυτό ένας άλλος ... άσπρος ...λεκές στο κουστούμι του ΓΑΠ

    • aengus avatar
      aengus @ Σπύρος 03/07/2010 10:26:00

      Ξεσάλωσε ο κ. Μανωλίδης, αλληλοχαϊδεύονται εμετικά τα κατοχικά ανδρείκελα και τα πολιτικά χαμίνια.

    • aengus avatar
      aengus @ Σπύρος 03/07/2010 10:48:38

      Ο κ. Μανωλίδης, καθώς έχει αρχίσει πλέον να ανησυχεί σοβαρά για την επιβίωση του τυχοδιωκτικού-προδοτικού μορφώματος στο οποίο έχει επενδύσει, προσφέρει πάλι τις υπηρεσίες του στα κατοχικά ανδρείκελα προκειμένου να αποκομίσει πρόσκαιρα ανταλλάγματα. Διότι το γνωρίζει ότι η επιθεώρηση «Χέρι-χέρι με τον Καρατζαφέρη» κατεβαίνει για να ανέβει εκείνη της Θυγατέρας και του Ταύρου («Πόδι-πόδι με το βόδι») :)

    • Tassos avatar
      Tassos @ Σπύρος 03/07/2010 11:05:29

      Κουμμουνιστής = εγκληματίας. Απ'αυτό ξεκινάς. Αυτή είναι η αλήθεια σου. Και όσοι λαοί δοκίμασαν στο πετσί τους αυτή την ιστορική ανωμαλία (μην ξεγελιέστε, ο κουμμουνισμός κράτησε λιγότερο από την βασιλεία του Ραμσή του Β') έχουν θέσει εκτός νόμου τα ΚΚ. Οπως οι Γερμανοί το ναζιστικό κόμμα. προσπαθούν να ξεχάσουν.

  31. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 03/07/2010 03:55:06

    Επειδή τα διάφορα κομμουνιστικά κόμματα - μαζί και το δικό μας - έχουν πολλά εγκλήματα στην πλάτη τους και έστειλαν πολύ κόσμο να αφήσει τα κόκκαλά του σε γκουλάγκ και ψυχιατρεία, καλό είναι οι υποστηρικτές του ΚΚΕ να είναι πιο συνεσταλμένοι. Δεν τους συμφέρει να υποστηρίζουν τον σταλινικό τους Jurassic Park δημοσία, εκτίθενται.

  32. ataktos avatar
    ataktos 03/07/2010 11:54:29

    archaeopteryx- πες το επιτέλους ...σε όλους ότι (οι κωλοι) ... όλων σε λίγο … θα λαμπαδιάσουν ..από το ολοκαύτωμα (holocaust) ..που τους ετοιμάζουν ….αυτός είναι ο λόγος που ούτε ο Παπουλιας το άντεξε…

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 12:30:54

    BIS@
    Τά συμπεράσματα περί Περισσού είναι αυθαίρετα..Σύ είπας..Εκτός άν όποιος αντιδρά στήν Σαμαρική δεξιά και στήν αντίστοιχη δεξιά τού GAP κατατάσσεται σέ στύλ Πάγκαλου στο ΚΚΕ..
    Απ΄εκεί και πέρα ποιός είναι λοβοτομημένος φαίνεται απ΄τό γεγονός οτι οι θεωρητικοί τού ύστερου καπιταλισμού-νεοφιλελευθερισμού έχουν πηδήξει πρώτοι απ΄τό πλοίο και ψελλίζουν και πάλι τίς θεωρίες τού Κέϋνς μπάς και φανούν και ολίγον ΄συγκρατημένοι΄.
    Γιά τά εκτός νόμου τών κομμουνιστικών κομμάτων και τών αριστερών γενικώς συνηθισμένα τά βουνά απ΄τά χιόνια.Χωρίς αυτούς πάντως θά μιλάγατε όλοι Γερμανικά καί θά επιβίωναν μόνον οι ξανθοί γαλανομάτες..
    Ο φόβος είναι μπάς και οι πολίτες ποικίλων αποχρώσεων ξυπνήσουν καί οργανωθούν γι΄αυτό τά παπαγαλάκια έχουν ξεκινήσει τον χυδαίο μετεμφυλιοπολεμικό αντικομμουνισμό τού 50..
    Πάντως τούς ΄κουμουνιστές΄φοβόσασταν ότι θά σάς πάρουν τά σπίτια (και οι αντίστοιχοι Αμερικανοί και Ευρωπαίοι)αλλά τά πήραν οι Τράπεζες..

  34. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 12:50:58

    Πάψτε να στηρίζετε τους σταλινικούς. Η Αριστερά πρέπει να απελευθερωθεί από τον κομμουνισμό. Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν κομμουνιστικά κόμματα στην ελεύθερη δημοκρατική Ευρώπη εν έτει 2010. Οι λαοί συνέτριψαν τον κομμουνισμό το 1989, εμείς εδώ το 1949.
    Να τελειώνουμε με τους ημίτρελους γέρους του Περισσού. Μη σας τυφλώνει η αντιπασοκική διάθεση για μικροκομματικές ισορροπίες. Το ΚΚΕ απολαμβάνει ασυλίας, τέρμα η ανοχή στο φασιστικό κόμμα της προδοσίας ΚΚΕ!

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 13:22:23

      "Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν κομμουνιστικά κόμματα στην ελεύθερη δημοκρατική Ευρώπη"

      ή αλλιώς

      Όπως τό πε και ο μακαρίτης επίορκος (και προδότης της Κύπρου) "Ο καθένας μπορεί να πιστεύει εις οιδήποτε συστημα θέλει. Οι Ελληνες δεν δυνανται να πιστεύουν εις τον κομμουνισμόν"


      Καλά (δημοκρατικά πάντα) μυαλά!


      ΥΓ: Ακόμα αστεφάνωτο τον έχει τον μπουμπούκο αυτή;;;;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 14:07:32

      ΑΦΡΙΣTΙΔΗΣ?!!
      Προέρχεται από το αφρίζω?

  35. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 13:49:07

    Μού αρέσει τό ΄Ελέυθερη Δημοκρατική Ευρώπη΄,μέ κατ΄επίφασιν Κοινοβούλια ,οπως καλή ώρα τό ΄δικό μας΄γιά τά οποία αποφασίζουν δέκα χαρτογιακάδες τών κυρίαρχων ελίτ....
    Η αντιπροσωπευτική ΄δημοκρατία΄στό μεγαλείο της..Σέ λίγο θά καταργήσουν εντελώς και τούς Πρωθυπουργούς καί θά βάζουν delivery boys από τήν Pizza Hut.Κοστίζουν και λιγότερο.
    Υ.Γ.
    Προχώ ο μπουμπούκος πάντως άν τόχει αστεφάνωτο το κορίτσι..Ομως θά τόν μαυρίσουν οι ψηφοφόροι του γιά ΄κουμούνι πού διάγει έκλυτο βίο΄.

  36. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 14:31:55

    Δημοκρατία = ελεύθερες εκλογές = Δύση = ελεύθερη αγορά
    Κομμουνισμός = μονοκομματισμός = μιζέρια = μοντέλα ξεπερασμένα και νεκρά

    Ζούμε στο 2010, καμία ανοχή στον κομμουνισμό, η πολιτισμένη Δύση έχει ξεμπερδέψει με τους μαρξιστές ημίτρελους, εμείς τους ανεχόμαστε.
    Θέλουμε να ζήσουμε σε πολιτισμένο, πλούσιο, δυτικό κράτος, όχι σε μίζερο, τριτοκοσμικό σοβιετικής οικονομίας και ιδεολογίας κράτος.
    Ο Νόμος πάνω από όλα. Ανοίξτε τα οικονομικά του ΚΚΕ και στείλτε στην φυλακή τους αλήτες του ΠΑΜΕ που παραβιάζουν τον Νόμο.
    Πάψτε να στηρίζετε το φασιστικό/κομμουνιστικό κόμμα ΚΚΕ.

    • Asterix avatar
      Asterix @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 14:53:55

      Αυτό το "Θέλουμε να ζήσουμε σε πολιτισμένο, πλούσιο, δυτικό κράτος" είναι που δεν βλέπω. Κατά τα λοιπά, συμφωνούμε. Και γιατί να διαφωνήσουμε δηλαδή; Σάμπως το ΚΚΕ διακόπτης είναι να το κλείσουμε;

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Asterix 03/07/2010 15:02:50

        Όχι, αλλά σταματήστε να το συμπαθείτε. Ένα κόμμα υπεύθυνο σε μεγάλο βαθμό για τα χάλια μας, διότι έχει περάσει μία νοοτροπία όλοι στο δημόσιο στην κοινωνία.
        Ο αντικομμουνισμός μας είναι πολιτιστικός, είναι θέμα αίσθησης, στους μεγαλύτερους θυμίζει δεκαετία 1950, όμως σε εμάς τους νεότερους, η εξαφάνιση του ΚΚΕ είναι αυτονόητη, όπως του ναζισμού, δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Για μένα που το 1989 πήγαινα στο δημοτικό δεν νοείται να υπάρχει κομμουνιστικό κόμμα, θα έπρεπε να απαγορεύεται το μισητό σφυροδρέπανο, να νιώθουμε Ευρωπαίοι που υπέφεραν από τον κομμουνισμό.
        Για τους παλαιότερους ήταν μία σεβαστή εναλλακτική, για τη νέα γενιά ένα μισητός ολοκληρωτισμός. Τόπο στο μέλλον, περιθωριοποίηση των ημίτελων γερόντων του Περισσού

      • Asterix avatar
        Asterix @ Asterix 03/07/2010 15:16:12

        Μα, αγαπητέ Αφριστίδη, δεν μπορώ να σας καταλάβω. Πώς επιθυμείτε την εξαφάνιση του ΚΚΕ και των περίπου 700.000 ψηφοφόρων του; Αυτού του είδους οι θέσεις αμαυρώνουν την Σοβαρή, Υπεύθυνη, Μεγάλη, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ Δεξιά Παράταξη την οποία υποθέτω ότι τιμάτε με την ψήφο και ίσως την ενεργό συμμετοχή σας.
        (για τα περί συμπαθείας, ελπίζω να μην αναφέρεστε σε εμένα)

      • GSV avatar
        GSV @ Asterix 03/07/2010 15:25:56

        ε Asterix τα παραφουσκωσες.

        Οχι και 700,000 φηφοφοροι.

        Σε συνολο 7,044,479 φηφοφορων το ΚΚΕ στις εθνικες εκλογες του 2009 ελαβε το 7,54% που αντιστοιχει σε 531.153 ψηφοφορους.

        Μεχρι τους 700.000 ειναι 160,000 ψηφοι ακομα.

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Asterix 03/07/2010 15:49:01

        Πρέπει να αποσυνδ΄σεουμε το ΚΚΕ από τους αριστερούς, να τους πούμε ότι αυτό το κόμμα προδίδει τις αγωνίες σας, τον πατριωτισμό σας, το καλύτερο μέλλον και εν πάση περιπτώσει δεν θα υιοθετήσουμε τις απόψεις του 5%, αυτοί να υιοθετήσουν τις δικές μας.
        Αν απαξιώσουμε το ΚΚΕ ως σταλινικό οργανισμό, οι υγιείς ψηφοφόροι θα συρρέουν σε εμάς, αν το γλείφουμε θα παγιώνεται για πάντα. Θέλετε πολιτική κυριαρχία της Κεντροδεξιάς ή θέλετε να κυριαρχεί για πάντα η Αριστερά;
        Χωρίς τομή και σύγκρουση με την ιδεολογία της Αριστεράς δεν γίνεται, ξεχάστε τους μεσαίους χώρους, να κάνουμε τους Έλληνες κεντροδξειούς

  37. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 14:42:23

    Εισαι Θεός.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Σπύρος 03/07/2010 15:44:22

      Ημίθεος είναι.

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Προφήτης 03/07/2010 15:49:29

        Ιεροφάντης

      • Σπύρος avatar
        Σπύρος @ Προφήτης 03/07/2010 16:51:45

        Πές τους βρέ Προφήτη ότι εχουν εξαπολύσει τούς Πάγκαλους καί τούς Μανδραβέληδες γιά νά τρομάξουν τόν κόσμο πώς όποιος ξεσηκώνεται θέλει ΄κουμουνιστικό καθεστώς΄...
        Οπως επί κατοχής οι πουρκουάδες και οι γερμανοτσολιάδες θεωρούσαν ΄κουμουνιστή΄όποιον αντιστεκόταν στούς Ναζί..??
        Και μετεμφυλιοπολεμικά τά ιδια γίνονταν..
        Μονον πού τώρα πλάκωσε η κομπανία GAP and Family and Friends plus Karatz...και παίζουν τό ίδιο έργο..
        Και ό άλλος φοβάται ότι θά τού πάρει η Αλέκα τό σπίτι..Ετοιμη γιά ΄επανάσταση΄είναι...Δεν τήν βλέπεις.?.Αυτή φοβάται μπάς και ανεβεί τό ποσοστό και δέν γνωρίζει τούς ψηφοφόρους της.....
        Ε ρέ μερικοί μυαλό δέν βάζουν..Ακόμα φοβούνται μήν τούς πάρουν τήν κατσίκα και ήδη τούς τάχουν πάρει όλα...........

  38. Greg avatar
    Greg 03/07/2010 14:52:19

    Ημίτρελοι; Για κάνε μια σούμα, ποιος παραβίασε πιο πολλές φορές τον νόμο από τον Οκτώβρη, το ΠΑΣΟΚ ή το ΚΚΕ;

  39. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 03/07/2010 15:37:47

    Κύριε Αφριστίδη, αν βάλουμε όλους τους κομμουνιστές φυλακή και ξανανοίξουμε τη Μακρόνησο και τη Γιάρο, λέτε να μας χαρίσουν οι άλλοι τα δανεικά (που δεν τα φάγανε οι κομμουνιστές) και να μας βγάλουν από το ΔΝΤ; Έχετε καμμιά τέτοια πληροφόρηση;

    • GSV avatar
      GSV @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 03/07/2010 15:45:54

      αγαπητε φιλε πιγκουινου με το σκεπτικο σου ας ξανανοιξουμε και τη πηγαδα στο Μελιγαλα. Ελεος βρε παιδια δεν λετε να ξεφυγετε απο την λαικη φαυλοτητα. Αριστερα εναντιων δεξιας. Διαχρονικος αγωνας.

      Εδω η Ελλαδα χανεται και εμεις συνεχιζουμε το βιολι μας.

      Βρε ελληνες ειμαστε ολοι. Δεν μπουρουμε να σκεφτουμε μια φορα σαν ελληνες και οχι σαν κοκκινοι πρασινοι μπλε.

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ GSV 03/07/2010 15:56:47

        Το ίδιο λέμε φίλε μου, μη μπερδεύεσαι. Ρητορικό ήταν το ερώτημά μου, ακριβώς για να καταδείξω ότι όταν σε έχουν ρίξει στο λάκκο με τα φίδια (αλλέως ΔΝΤ) δεν έχει νόημα να τα βάζεις με το διπλανό σου και να μη κοιτάς τα φίδια.

  40. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 15:52:51

    Κύριοι οι σκληροί κομμουνιστές πάσχουν από ένα κόμπλεξ, ότι έχασαν τον εμφύλιο, δεν μπορούν να το χωνέψουν οι γραφειοκράτες του περισσού.
    Καμία υποχώρηση στον σταλινισμό. Είναι δυνατόν να ανεγείρονται ελεύθερα μνημεία στους εγκληματίες του ΔΣΕ;
    Ποιος κέρδισε τον Εμφύλιο;
    Πότε ζήτησε συγγνώμη το ΚΚΕ για τις ηλιθιότητές του έως το 1989 που ήταν πράκτορες της Μόσχας;
    Πότε ζήτησε συγγνώμη για το Μακεδονικό;
    Είπαμε καλοπροαίρετοι, όχι μαζοχιστές

    • GSV avatar
      GSV @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 16:03:21

      βρε φιλε Αφριστιδη προφανως και δεν εισαι αριστερος, ουτε εγω διοτι δεν συμφωνω με το ιδεολογικο πλαισιο της αριστερας.

      Αλλα πες μου νιωθεις υπερηφανος για τον εμφυλιο? Νιωθεις υπερηφανος που νικησε η δεξια την αριστερα οταν αυτος ο πολεμος εχει βαφτει με αιμα ελληνικο, αιμα αδελφικο.

      Πρεπει να ξεκολλησουμε ολοι. Και οι αριστεροι που νομιζουν οτι ακομα κανουν ανταρτικο και οι δεξιοι που θεωρουν οτι η χωρα κινδυνευει απο το ΚΚΕ να γινει Σταλινιστικη ρωσια. Πιστευεις οτι η πολιτικη ηγεσια του ΚΚΕ τρεφει αυταπατες οτι καποτε θα ανελθει στην εξουσια?

      Φυσικα και οχι. Το καταστημα θελουν να διατηρησουν.

      Ας ξεκολλησουμε απο αυτη τη διχονοια επιτελους. Ειμαστε ολοι αδελφια.

      Για εμενα δεν μπορει να ειναι ηρωας καποιος που εχυσε και αιμα αδελφικο, αιμα ελληνικο. ειτε ειναι αριστερος αυτος ειτε δεξιος.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ GSV 03/07/2010 16:08:22

        Φίλε GSV, εδώ "τα χαλάμε". Με μεγάλη χαρά θα άνοιγα τη Μακρόνησο για Τσοχατζόπουλο, Σημίτη, Γιάννο και τα υπόλοιπα καθίκια της 30ετιας.
        Ο ΓΑΠ με το Δρούτσα στη Γυάρο.
        Το "όλοι είμαστε αδέλφια" δεν περιλαμβάνει τους εθνοπροδότες.

      • GSV avatar
        GSV @ GSV 03/07/2010 16:10:58

        Οταν λεω φιλε Προφητη οτι ειμαστε ολοι αδελφια εννοω τον απλο λαο που ανηκουμε και ασχολουμαστε σε καθημερινη βαση με τη φτωχια μας.

        Εγω δεν μπορω να νιωσω οτι ειμαι αδελφος η οτι εχω καποια σχεση εθνολογικη με καποιον που προδιδει τη πατριδα μου, η με καποιον που σφετεριζεται το κρατος η ακομα και με καποιον που δεν σεβεται τα ιερα και τα οσια αυτου του τοπου, οπως τα μνημεια μας.

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ GSV 03/07/2010 16:28:46

        Φίλε Προφήτη διαφωνώ, σιγά μην τους έκλεινα μέσα για να τους ταΐζω: δήμευση σε ότι απόκτησαν και δεν δικαιολογείται από τη Βουλευτική τους αποζημίωση με ισόποσο πρόστιμο...ας ζήσουν με 1.000 € και αυτοί το μήνα...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ GSV 03/07/2010 16:38:20

        Φίλε Ιθαγενή, ποιος θα τούς τάϊζε;
        Μια πετονιά θα τούς έδινα.

    • GSV avatar
      GSV @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 16:07:18

      και τελος φιλε Δ. Αφριστιδη επειδη βλεπω οτι εισαι νεαρος και ισως να σου διαφευγει.

      Στον εμφυλιο δεν υπηρξε νικητης.

      Χαμενη βγηκε η Ελλαδα. Διοτι τα αποτελεσματα του εμφυλιου τα πληρωνει ακομα.

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ GSV 03/07/2010 17:03:28

        Λάθος, στον Εμφύλιο το Κέντρο και η Δεξιά ενώθηκαν και συνέτριψαν ένα αντιδημοκρατικό κίνημα. Η Αριστερά μυθοποίησε τους οπαδούς του σοβιετικού φασισμού (έγινε ήρωας ο κατάσκοπος σταλινικός Μπελογιάννης, αντί να θεωρείται προδότης, όπως ήταν, διότι το να παραδίδεις στρατιωτικά μυστικά του κράτους σου σε άλλη χώρα από την αρχαιότητα προδοσία λέγεται), η γενιά του Πολυτεχνείου, μία αριστερή γενιά, αποδέχθηκε τα παραμύθια και θεώρησε σεβαστούς τους κομμουνιστές, ενώ στην Δύση τους αντιμετώπιζαν ως πράκτορες ή ημίτρελους. Στην ΟΔΓ το ΚΚΓ ήταν απαγορευεμένο επί έτη, στην Ιταλία υπήρχαν σχέδια αντίστασης, στην βαλκάνια κακομοίρικη Ελλάδα υπάρχει φιλική στάση προς το ΚΚΕ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ δεν υπάρχει θετική γνώμη για κομμουνισμό, σκεφθείτε το.
        Το ΚΚΕ παρανομεί σήμερα, να μάθουν να σέβονται τους νόμους.
        Δόξα τω Θεώ έχουμε δημοκρατία, έχουμε καπιταλισμό, αν δεν τους αρέσει, ας πάνε στην Κούβα ή καλύτερα στην Βόρειο Κορέα.

  41. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 03/07/2010 17:01:35

    Για να επανεφέρουμε μερικούς Σταλινολάτρες στην σκληρή πραγματικότητα,
    [αυτή, στην οποία η Σοβιετική Ένωση δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένα αποτυχημένο πείραμα της Ρωσίας να προωθήσει τα δικά της συμφέροντα,
    και να εδραιώσει την Αυτοκρατορική επιρροή της σε όλο τον πλανήτη...]

    Άς διαβάσουμε λιγουλάκι το σημερινό RUSSIA TODAY.
    [Το σημερινό έ, όχι την Πράβντα του 1954...]

    [http://rt.com/Top_News/2010-07-01/hungary-holocaust-communist-nazi.html]

    Holocaust crimes equated to Communists’ actions

    Hungary has passed a new law equating Communist era crimes to those of the Holocaust.

    People who deny, cast doubt over or trivialize the repressions arranged by the Soviet-backed regime, could now face up to three years in jail.

    _____________________________________________________________
    Η μετάφραση δική μου [ελεύθερη]

    Με τα εγκλήματα του Ολοκαυτώματος εξομοιώνονται οι κομμουνιστικές δραστηριότητες »

    Στην Ουγγαρία ψηφίστηκε ένας νέος νόμος που Θεωρεί ισοδύναμα εγκλήματα της κομμουνιστικής εποχής με εκείνα του Ολοκαυτώματος.

    Οι άνθρωποι που αρνούνται, ή προσπαθούν να ανατρέψουν, η ευτελίζουν τη καταπίεση που υπήρξε επί Σοβιετικού καθεστώτος, θα μπορούν τώρα να αντιμετωπίσουν μέχρι και τρία χρόνια στη φυλακή.


    ______________________________________________________


    Αυτά τα λίγα απο αυτούς που βίωσαν στο πετσί τους τον κομμουνισμό,
    την "πανανθρώπινη τη λευτεριά" και τα χάδια του "πατερούλη"...

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Beyond The Stars 03/07/2010 17:05:23

      Η κομμουνιστική λέπρα είναι γνωστή σε όσους την έζησαν.
      Κάντε το πείραμα. Πηγαίνετε με μπλούζα του τρομοκράτη Τσε ή με το μισητό σφυροδρέπανο (ίσο με τη σβάστικά ή και χειρότερο, διότι ο κομμουνισμός εξόντωσε 100 εκατομμύρια ανθρώπους) σε οποιαδήποτε χώρα όπου υπήτχε κομμουνισμός.
      Αν επιστρέψετε ζωντανοί, ελάτε να μας το πείτε.

  42. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 17:06:06

    Καί μετά βίωσαν τήν ΄δημοκρατική λευτεριά΄τού ΔΝΤ ..
    Και οι Εσθονοί άρχισαν μέ τις ευλογίες τού Σολάνα γιορτές υπέρ τών συνεργατών τών Ναζί φορώντας και Ναζιστικές στολές.
    Καί έτσι αθωόνονται όλα τά εγκλήματα τού καπιταλισμού ..χρησιμοποιώντας ως αντίβαρο τό Σταλινικό καθεστώς στό στύλ ΄καί εσείς σκοτώνατε τούς μαύρους΄..
    Λογική πού τσακίζει κόκκαλα..
    Η ΄δημοκρατική ΄Ευρώπη είναι υπό ολιγαρχικη κυριαρχία ..Περαστικά.

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Σπύρος 03/07/2010 17:08:44

      Σας έχει κάψει η αριστερή προπαγάνδα. Οι Εσθονοί καλά έκαναν, το εθνικό συμφέρον τους κοιτούσαν οι ΣΟβιετικοί ήταν εισβολείς και οι εκεί κομμουνιστές πράκτορες γειοτνικής δύναμης.
      Καλά, βάζετε ένα ιδεολόγημα πάνω από την ΠΑΤΡΙΔΑ σας; Πάτε καλά;
      Φαντάσου να μην είχε διαλυθεί η ΕΣΣΔ τι βλακείες θα ακούγαμε.
      Ο καπιταλισμός κύριε σας έδωσε ευημερία, αν ήσασταν στο ανατολικό μπλοκ θα ψάχνατε να φάτε, ανοίξτε τα μάτια. Όλη η Ευρώπη ευημερεί ΕΞΑΙΤΙΑΣ του καπιταλισμού, και επειδή δεν είανι τεμπέληδες.

    • man8os avatar
      man8os @ Σπύρος 03/07/2010 19:34:06

      Αν εξομοιωνεις εισβολεα με ελευθεροτη αυτα παθαινεις...
      Οπως μπηκε ο Σοβιετικος στρατος στο Χαρκοβ το 1943 ετσι μπηκε και ο Γερμανικος στο Ταλιν το 1941.
      Ετι λοιπον οι κατοικοι του Ταλιν θυμουνται τα 40 χρονια της κατοχης και τα 3 της απελευθερωσης...

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ man8os 03/07/2010 20:33:50

        Τι λέτε, όλοι οι βαλτικοί λαοί είναι αντιρώσοι και αντισοβιετικοί, τι να κάνουμε η γεωγραφία καθορίζει τα πάντα.

  43. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 17:11:14

    Καλά είσαι Θεός ..
    Σέ ευχαριστούμε πού μάς επιτρέπεις νά ζούμε...Απο Σαμαρά και δώθε υποθέτω θά τούς είχες εκτελέσει όλους..Ολοι ΄κουμούνια΄είναι..
    Περίανδρος καί πάσης Ελλάδος ναούμε...

  44. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/07/2010 20:16:08

    Παραμυθια της μεταπολιτευσης.

  45. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/07/2010 20:20:45

    Εγραψε και αλλα που τα θυμαμαι οταν ημουν νεος.
    Τα παιδια που γεννηθηκαν οταν ο Φιντελ εμπαινε στην Αβανα
    επεσαν στην Αγκολα απο του Λενιν τα μεγαλα αεροπλανα

    για την επεμβαση της Κουβας στην Αφρικη που προκαλεσε 3 πολεμους και το μεγαλυτερο λιμο της ιστοριας στη κομμουνιστικη Αιθιοπια του Μενγκιστου Χαιλε Μαριαμ.
    Τα "ταξικα γυαλια" μου τα ειχα.Ειδα 3 εκατομμυρια νεκρους απο πεινα απο το λαικο καθεστως της Αιθιοπιας και καταλαβα.

  46. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 03/07/2010 20:29:17

    Έριξε μια παρόλα το ΛΑΟΣ για ξεκάρφωμα και τσίμπησαν αρκετοί, προς μεγάλη χαρά του ΓΑΠ και του Παγκάλου. Κι εγώ ως δεξιός πρέπει να πάρω το μέρος του Καρατζαφέρη; Δηλαδή, το πρόβλημά μας σήμερα είναι οι κομμουνιστές (ενορχήστρωση Πάγκαλος, εκτέλεση Μπουμπούκος). Μπορεί να υπέγραψε ο Έλληνας (χαζο)Κουίσλινγκ το μνημόνιο με το ΔΝΤ, αλλά εμείς εκεί, απερίσπαστοι, έχουμε το νου μας στους κομμουνιστές. Μπορεί να κόπηκαν μισθοί και συντάξεις, εμείς όμως βράχοι, το νου μας στους κομμουνιστές. Μπορεί να ξανανέβηκε ο ΦΠΑ, αλλά εμείς να μη κοιτάμε, την προσοχή μας στους κομμουνιστές. Μπορεί οσονούπω να αρχίσουν και οι μαζικές απολύσεις, αλλά εμείς δεν πρέπει να ξεχνάμε τους κομμουνιστές. Και όταν το ΔΝΤ θα τα έχει πάρει όλα και θα έχει φύγει, εμείς θα είμαστε περήφανοι ότι δεν αφήσαμε στιγμή από τα μάτια μας τους κομμουνιστές!

    Βιβλιογραφία για το ΔΝΤ: "Τα πήρες όλα κι έφυγες" (Στράτος Διονυσίου)

    • denkserotipota avatar
      denkserotipota @ I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 03/07/2010 20:35:17

      Να πουλήσουμε και κανά βιβλίο ε?
      Μην ξεχνιόμαστε.-

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ denkserotipota 03/07/2010 21:08:45

        Δεν είναι βιβλίο, τραγούδι είναι.

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ denkserotipota 03/07/2010 21:19:36

        Για τον άδωνι λέω, που βγαίνει ως ο μοναδικός εν Ελλάδι "εχθρός" του κομμουνισμού, πουλώντας,,, βιβλία!
        Λες και μεις δεν ξέρουμε τι εστί κκε και ποια σχέδια είχε πριν καν ξεκινήσει την "αντίσταση".

      • I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
        I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ @ denkserotipota 03/07/2010 21:53:32

        Ακούω ότι έχει πτώση στις πωλήσεις του...

  47. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:32:30

    Για τους κομμουνιστές που πήραν τα όπλα κατά του ελληνικού κράτους είναι αυτό ή για τους κομμουνιστές που τα έτη 1949-1989 ήταν πράκτορες της ΕΣΣΔ;

    Οι χρήσιμοι ηλίθιοι που έλεγε και ο Λένιν

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:34:36

      Πράκτορες ξεπράκτορες έκαναν αντίσταση στους Γερμανούς, ενώ οι άλλοι...;

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:37:16

      Ποια αντίσταση; Πού;
      Στα Καλάβρυτα που έκαναν ακρότητες και μετά οι Γερμανοί έσφαξαν όλο το χωριό λόγω της ηλθιότητας του ΕΛΑΣ;

      Καμία αξιόμαχη παράδοση, παραμύθια είναι, όπως προκύπτει από τα γερμανικά αρχεία. Μοναδική ενέργεια ο Γοργοπόταμος, που οργάνωσαν οι Άγγλοι, και η εκκαθάριση των Τσάμηδων, κατά τ' άλλα, όπως σε όλη την Ευρώπη, δεν υπήρξε αξιόλογη αντίσταση (μόνο στα μετόπισθεν του Ανατολικού Μετώπου υπήρξε αντίσταση)

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:41:42

      Φρόντισαν να τους ...εξαφανίσουν: Τσαούς, Ψαρρός, ΠΕΑΝ, ΕΔΕΣ,
      Το μεγαλύτερο παραμύθι που έχει περάσει στη συνείδηση είναι ότι όλοι όσοι συμμετείχαν στο ΕΑΜ ήταν αριστεροί: είχε δεξιούς, κεντρώους, βασιλικούς, σοσιαλιστές, αναρχικούς κλπ. Στην οικογένεια / σόι κάτω στα βουνά της Αχαΐας είχαμε αντιστασιακούς στο ΕΛΛΑΣ που το 1945 πήγαν εθελοντές στον εθνικό "φασιστικό" στρατό... το όνομα ενός πεσόντος στη Χαλκιδική φέρω και αν τον έλεγες κομμουνιστή θα γέλαγε ακόμα...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:46:03

      Το χωριό μου το έκαψαν 3 φορές τη μία μαζί με όλα τα Καλάβρυτα, μπορείς να πεις στα αγάλματα και στις μάνες που ζουν ότι λένε βλακείες...μην το πεις σε Γιουγκοσλάβο είναι λίγο οξύθυμοι σε Νορβηγούς (παίζει και ταινία το 2009 αν σου αρέσουν τα ανάλαφρα) ούτε στους ΜΑΚΙ, ούτε στο γκέτο της Βαρσοβίας, ούτε στη Κρήτη...

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:51:04

      Στο ΕΑΜ υπήρχαν όντως κεντρώοι και άλλοι, αφελείς που δεν είχαν καταλάβει ότι πίσω ήταν το ΚΚΕ.
      Το 1944 στα Δεκεμβριανά έγινε πραξικόπημα με σκοπό την ανατροπή της Δημοκρατίας.
      Το 1946-49 ελάχιστοι φανατικοί και πολλοί σλαβόφωνοι (30%) πήραν τα όπλα κατά της Ελλάδος. Διαβάστε.
      Νίκος Μαραντζίδης, Δημοκρατικός Στρατός Ελλάδος, εκδόσεις Αλεξάνδρεια.
      Καμία ανοχή στην λέπρα του κομμουνισμού, τους ξέρασε η ιστορία, είμαστε στο 2010, πέθαναν αυτά για πάντα το 1989

    • GSV avatar
      GSV @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:54:57

      Αγαπητοι το ΕΑΜ πολεμησε σκληρα εναντιων των Ναζι κατα την αντισταση, αυτο ειναι γεγονος. Οπως γεγονος ειναι οτι δεν πολεμησε για την ελευθερια της πατριδος αλλα για την εξουσια. Για την εγκαθιδρυση της δικτακτοριας του προλεταριατου. Και αυτο αποδικνυεται εκ των ιστερων. Ειδικα μετα την συνθηκη της Βαρκιζας.

      Αυτα ειναι γεγονοτα δεν αμφισητουνται. Ας μενουμε στα γεγονοτα λοιπον.

      Και τελος πολυς κοσμος πηρε μερος στον ΕΑΜ νομιζοντας οτι πολεμαει για την πατριδα. Εχοντας αγνες προθεσεις ανεξαρτητα τι ειχε στο μυαλο η ηγεσια. Και αυτο ειναι ενα γεγονος.

    • Greco avatar
      Greco @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:01:11

      σωστος @gsv

      γιατι αραγε το κκε επελεξε για μανδυα τη λεξη ΕΘΝΙΚΟ απελευθερωτικο μετωπο?μηπως για να τραβηξει μαι μη κομμουνιστες στην οργανωση?

      επισης ειναι ψεματα οτι πολλοι αγωνιστες μολις παιρναν ειδηση οτι απο πισω βρισκεται το κκε,τη κανανε με ελαφρα πηδηματακια?

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:01:11

      Μην πιστεύετε σε παραμύθια, η Αντίσταση ήταν λεηλασίες σε αγρότες και πλιάτσικο, ουσιαστική προσφορά στις στρατιωτικές επιχειρήσεις έχουν οι συντεταγμένοι στρατοί, όχι οι άτακτοι.
      Οι αναμνήσεις των ΕΑΜιτών είναι γεμάτες ψέματα, με εκατοντάδες νεκρούς Γερμανούς, σαν την υποστολή της σημαίας στην Ακρόπολη, άλλο παραμύθι.
      Ο Ιερός Λόχος, οι δυνάμεις στη Μέση Ανατολή (τις οποίες οι κομμουνιστές διέλυσαν με ηλίθιες στάσεις, πρωτοφανές φαινόμενο κανείς άλλος δεν στασίαζε), στην Ιταλία.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:05:13

      Τι μπλέκετε την ελληνική αντίσταση με τα φιλοσοβιετικά του ΚΚΕ.
      Γεγονός είναι ότι στην ελληνική αντίσταση που αναπτύχθηκε στην κατακτημένη Ελλάδα συμμετείχαν μέσω του ΕΑΜ όλα τα κοινωνικά στρώματα χωρίς να είναι οργανωμένοι κομμουνίστές στα βαθιά του κομμουνιστικού κόμματος.
      Ήθελαν να βοηθήσουν στον αγώνα κατά των γερμανών και το ΕΑΜ ήταν οργανωμένο, γι αυτό στρέφονταν εκεί, όσοι δεν ήταν απο στρατιωτικές οικογένειες ή όσοι δεν υπηρετούσαν στον Εθνικό Στρατό.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:05:40

      Κανένας δεν μπορεί ξεπεράσει την παρουσίαση των όσων συνέβησαν στην αντίσταση το Χρίστο Ζαλοκώστα. Κάθε Έλληνας πρέπει να διαβάσει το "χρονικό της σκλαβιάς" του εν λόγω συγγραφέα, αυτόπτη μάρτυρα πάρα πολλών γεγονότων και συνομιλητή όλων των πρωταγωνιστών της πραγματικής αντίστασης. Αντιστασιακός και ο ίδιος.

      Να σημειώσω εδώ ότι ο Ζαλοκώστας επιβεβαιώνει πανηγυρικά την υποστολή της γερμανικής σημαίας από την Ακρόπολη και ο άνθρωπος είναι ακραιφνής βασιλόφρων, δεν υπάρχει περίπτωση αυτός να λέει ψέματα μόνο και μόνο για να κάνει μάγκες τους αριστερούς.

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:09:18

      Επειδή το λέει μία πηγή ή μία εφημερίδα (Αθηναικά Νέα) δεν σημαίνει ότι έγινε, τέτοιες ειδήσεις έμπαιναν για τόνωση ηθικού.
      Αποό την διήγηση φαίνονται προβληματικά σημεία
      1. Επί ώρες προσπαθούσαν να κόψουν το σύρμα; Καλά περίπολος δεν υπήρχε;
      2. Άκουγαν τους φρουρούς να μιλούν για την Κρήτη. Με τα εξαίρετα γερμανικά που ήξεραν το κατάλαβαν;
      3. Πώς ανέβηκαν; Πετώντας;
      4. Η σημαία, όπως ξέρει όποιος έχει πάει στον στρατό, υποστέλλεται με τη Δύση του ηλίου. Τελεία και παύλα.

    • GSV avatar
      GSV @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:20:23

      Φιλε Αφριστιδη εχεις αρχισει και λες αστειοτητες.

      Υποστελει ο κατακτητης τη σημαια τα βραδια? Ο σκοπος της σημαιας ειναι για να υποδειλωνει οτι το μερος βρισκεται κατω απο καποια κατοχη. Εαν την υποστελεις σαν κατακτητης καθε βραδυ τι μνμα περνας στο κοσμο? Οτι ισως τη κατεβαζω γιατι φευγω? Οτι ισως τη κατεβαζω γιατι σας φοβαμαι.

      Μη μπερδευεςι με την υποστολη της σημαιας εν καιρω ειρηνης.


      Ο Σαντας στην αφηγηση του ποτε δεν ειπε οτι ακουγαν τους γερμανους να μιλουν για τη κρητη. Τους ακουγαν να τραγουδανε και να πινουν παρεα με πορνες.

      Διαβασε την αφηγηση του εξηγει ακριβως πων ανεβηκαν.

      Κανεις ενα λαθος φιλε. Εαν αυτο το γεγονος ειχε πραγματοποιηθει απο δεξιους θα ενιωθες τρομερα υπερηφανος. Και δεν θα αμφισβητουσες, αλλα επειδη εγινε απο Αριστερους προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι ειναι ψεμα.

      Εγω προσωπικως δεν ειμαι αριστερος το ξαναλεω διοτι δεν με εκφραζει η ιδεολογια αλλα η συγκεκριμενη πραξη με κανει να νιωθω περηφανος ως Ελληνας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:22:30

      Οι γερμανοί επίταξαν τα τρόφιμα και τα πάντα και 250.000 Ελληνες πέθαναν μόνο από πείνα στην κατοχή.
      Πως ήταν δυνατόν να μην υπάρξει αντίσταση; Το ΌΧΙ ήταν καθολικό.

      Μόνο απευθείας γερμανοδοσίλογοι μπορεί να τα ισχυρίζονται αυτά.

      Η Ελληνική αντίσταση δεν ήταν μόνο στην επαρχία, ήταν και στις μεγάλες πόλεις.
      Η Ελληνική αντίσταση στο εσωτερικό όλης της Ελλάδας, η αντίσταση της Κρήτης, έκανε μεγάλη ζημιά και αντιπερισπασμό στους γερμανούς, γιατί τους είχε συνέχεια στην τσίτα, τους απασχολούσε δυνάμεις, τους αποδυνάμωνε.

      Αυτό το έχει αναγνωρίσει ο Τσώρτσιλ το έχει αναγνωρίσει ο Χίτλερ το έχει αναγνωρίσει ο Ρούζβελτ μεσούντος του πολέμου.
      Χρωστούν στην Ελληνική αντίσταση οι Σύμμαχοι στον αιώνα τον άπαντα.

      Δεν παραδοθήκαμε στον κατακτητή σε 5 λεπτά όπως έγινε στη Δανία, όπως έγινε σε άλλες δουλικές των γερμανών χώρες.

    • GSV avatar
      GSV @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:28:05

      Τι μου θυμησες αγαπητο Αλλενακι τωρα που ανεφερες Δανια.
      χαχαχαχααχαχα.

      Η Δανια παραδωθηκε στον μοτοσικλετιστη-αγγελιοφορο του Χιτλερ που πηγε να τους παραδωσει το τελεσιγραφο. Με το που τον ειδε ο Δανος βασιλειας εβγαλε τη κορωνα απο το κεφαλι και του τη παρεδωσε. Ουτε και 5 λεπτα δεν πρεπει να πηρε.

      Βρε γιαυτο εχουν φαγωθει να μας κανουν Δανια?

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:29:11

      1. Για την πείνα φταίνε κυρίως οι Αγγλοι λόγω ναυτικού αποκλεισμού, γι'αυτό μόνο η Ελλάδα υπέφερε από πείνα, καμία άλλη χώρα, απλό είναι.
      2. Η ιστορία με την υποστολή της σημαίας έχει κενά και αντιφάσεις, οι δύο συμμετέχοντες λένε άλλα ο ένας άλλα ο άλλος.
      3. Σίγουρα ο Γλέζος ως μέλος της ΕΟΝ θα είχε κίνητρο τότε, αν και είναι περίεργη ιστορία.

      Εγώ είμαι απόλυτα αντικειμενικός.
      Οι Άγγλοι φταίνε για την πείνα, οι Άγγλοι μας έσωσαν από τους κομμουνιστές το 1944, έτερον εκάτερον.

    • GSV avatar
      GSV @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:34:00

      Βρε Αφριστιδη ο Γλεζος και ο Σαντας δεν το εκαναν επειδη ηταν μελη της ΕΟΝ η του ΚΚΕ. Επειδη ηταν ελληνες το εκαναν.

      Δεν πηραν απο πουθενα εντολες. Τη ψυχη τους ακουσαν σαν γνησια ελληνοπουλα στη προκειμενη περιπτωση.

      Μην συγχεεις τα γεγονοτα με το υστερα, με το τι δρομο ακολουθησε ο καθενας.


      Μη τα ισοπεδωνεις ολα.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:49:12

      ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΣΤΗ ΧΩΡΑ.
      Ο ελληνικός λαός ΕΞΕΡΡΑΓΗ γιατί οι γερμανοί μπήκαν ως κατακτητές και συμπεριφέρθηκαν ως τέτοιοι.
      Tι λες ότι για την πείνα φταίνε μόνο οι Αγγλοι, στα χωριά στις αποθήκες έμπαιναν οι Γερμανοί και επίτασσαν από τα σπίτια ότι είχαν και δεν είχαν, αλεύρι, όσπρια, τα πάντα.

      Οι γερμανοί φυλάκιζαν και όσους ήξεραν ή είχαν υπόνοια ότι είχαν στρατιώτες ή στρατιωτικούς συγγενείς, που πολεμούσαν με τους συμμάχους με τον ελληνικό στρατό, αυτό το γνωρίζω από τη δική μου οικογένεια.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:50:19

      GSV, με τρίκυκλη μοτοσικλέτα μπήκαν στη Δανία, όχι με απλή μοτοσικλέτα.

      Μεγάλη ξεφτίλα.

  48. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:35:07

    ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΧΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΥΣ, ΥΜΝΗΤΕΣ ΣΦΑΓΕΩΝ

    Ρίτσος, Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝ

    Όχι, δεν είναι αλήθεια. Δεν είναι αλήθεια.
    Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες. Σταματήστε τις
    Ο Ιωσήφ Στάλιν δεν πέθανε.
    Είναι παρών ο Στάλιν στο παγκόσμιο πόστο του.
    Ο Στάλιν ανεβάζει στις επάλξεις των πέντε ηπείρων τις σημαίες της ειρήνης.
    Ο Στάλιν ετοιμάζει με το σκόρπιο αλεύρι του κόσμου
    Ένα ολοστρόγγυλο καρβέλι υγείας…

    …Σώπα γιαγιά και σκούπισε με το τσεμπέρι σου τα μάτια σου.
    Όταν σβύνει η φωτιά σου κάτω από το τσουκάλι σου
    Είναι ο Στάλιν που σκύβει και φυσάει τη φωτιά σου ν’ ανάψει.
    Όταν λείπει από το τραπέζι μας το ψωμί κι από το στρώμα μας τ’ όνειρο κι απ’ το δώμα μας το λυχνάρι είναι ο Στάλιν που ανάβει τα μεγάλα ηλεκτρικά στον ορίζοντα κι ακούμε κάτω από τα τούνελ της νύχτας τη βοή των τραίνων που μεταφέρουν λάδι και ψωμί και κάρβουνο στους πεινασμένους…

    Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες
    Οι αιώνες σκαρφαλώνουν στην κορυφή της ψυχής του ν’ ανασάνουν μην πείτε πως ο ήλιος ορφάνεψε. Κοιτάχτε
    Κάθε ήλιος και σελίδα – μέρα με την ημέρα – με τους ήλιους των 74 χρόνων του έφτιαξε ένα χοντρό βιβλίο από ατσάλι και τ’ ακούμπησε στα γόνατα του κόσμου
    Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Στάλιν
    Το έργο του: Λευτεριά
    Σταματήστε λοιπόν τις καμπάνες κι ακούστε
    Πάνου από την κόκκινη πλατεία στην εξέδρα του ήλιου
    ο Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς Στάλιν μιλάει: «Υπερασπείστε, Λαοί, την Ειρήνη».

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:39:12

      Θαυμάστε την γελοιότητα των αριστερών διανοουμένων, ύμνοι προς τον μεγαλύτερο σφαγέα της ιστορίας, που ευθύνεται για τον θάνατο 70.000 Ελλήνων τα έτη 1937-38.

      Ντροπή να υμνείτε τους σφαγείς του έθνους σας λόγω της ιδεολογίας.
      Σαν τους νεοναζί που υμνούν τον Χίτλερ. Να τεθεί εκτός νόμου το ΚΚΕ!

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:14:45

      Τρίζουν τα κόκκαλα των σφαγιασθέντων Πολωνών στο δάσος του Κατύν...Οι σύγχρονοι Πολωνοί, μόλις το '90 έμαθαν οτι ο Κόκκινος στρατός του "πατερούλη" Στάλιν εκτέλεσε 22.000 συμπατριώτες τους...
      Μέχρι τότε η Σοβιετική προπαγάνδα έριχνε το φταίξιμο στους ναζί του Χίτλερ που ανακάλυψαν τα πτώματα σε μαζικούς τάφους κατα τη προέλασή τους στη Ρωσία...[οι οποίοι ναζί με μεγάλη έκπληξη διαπίστωσαν οτι στις θηριωδίες είχαν άξιους ανταγωνιστές...]


      Και μιά προκαταβολική ερώτηση στους "αγωνιστές για τη πανανθρώπινη τη λευτεριά" οι οποίοι θα το αμφισβητήσουν:

      Γιατί [αφού τους σκότωσαν δήθεν οι ναζί]
      ζήτησε συγγνώμη απο τους Πολωνούς ο Πούτιν?

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Beyond The Stars 03/07/2010 21:17:01

        Δεν υπάρχει κανείς στον κόσμο - εκτός από τους γραφικούς γέροντες του Περισσού - που να αμφισβητεί ότι το Κατύν το έκαναν οι κομμουνιστές της ΕΣΣΔ.
        Δεν το συζητά κανείς μετά το 1989, όταν βγήκαν τα αρχεία στην φόρα.

      • Greco avatar
        Greco @ Beyond The Stars 03/07/2010 21:20:26

        ξερετε ποιο ειναι το μονο κομμουνιστικο κομμα του κοσμου που δεν αναγνωριζει τη σφαγη του κατιν?

        ναι,ναι αυτο που φανταστηκατε χαχαχα

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Beyond The Stars 03/07/2010 21:22:33

        Όπως και το μοναδικό που υπερασπίστηκε το Τείχος του Βερολίνου.
        Οι αισχροί, έπρεπε να φάνε μήνυση από το γερμανικό κράτος για εξύμνηση εγκληματιών. Ντροπή που ανεχόμαστε τους τρελούς.
        Αν ήταν νεοναζιστές, όλοι θα το έπαιζαν θιγμένοι, τώρα προσκυνούν το σταλινικό απολίθωμα για μικροκομματικούς λόγους και μετά κατηγορούν όσους διαστρεβλώνουν τα πράγματα για μικροκομματικούς λόγους. Αντίφαση.

  49. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:43:24

    Πού να ήξεραν οι καημένοι Έλληνες που πέθαιναν στα γκούλαγκ του καθάρματος Σταλιν ότι θα υπήρχαν Έλληνες (;) που θα υμνούσαν τους σφαγείς τους και ότι το 2010 θα υπήρχαν άνθρωποι να στηρίζουν το ΚΚΕ.
    Καμία ανοχή στον κομμουνισμό.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:02:10

      Γιατί συγχέεις τον κομμουνισμό με τον Στάλιν; Είναι σαν να καταδικάζεις σύσσωμο τον καπιταλισμό για τον Χίτλερ, ή τον... Πινοσέτ.

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Strange Attractor 03/07/2010 21:12:58

        Όχι εσείς είναι σαν να λέτε, ο ναζισμός δεν εφαρμόστηκε σωστά, ξέρετε υπήρχαν και άλλες τάσεις, λ.χ. η αριστερή πτέρυγα του Gregor Strasser.
        Ο Λένιν ήταν εςξίσου κάθαρμα και σφαγέας, σημείωνε στο άκρο των διαταγών (Εξοντώστε τους. 10.000 δεν είναι αρκετοί!)
        Πηγαίνετε στην Ουκρανία, όπου ο Στάλιν προκάλεσε τεχνητό λοιμό-ολοκαύτωμα με 6 εκ. νεκρούς, πηγαίνετε στην Πολωνία, στην Ουγγαρία, στην Τσεχία, στην Σλοβακία, στην Εσθονία, στην Λετονία, στην Λιθουανία, στην Ρουμανία, στην πρώην Γιουγκοσλαβία, πηγαίνετε με ένα σφυροδρέπανο να δείτε πώς θα σας υποδεχθούν.
        Καμία παραχώρηση στην λέπρα. Το 1939 συμμάχησαν με τους ναζί και η Δύση ήταν έτοιμη να του ςκηρύξει τον πόλεμο. Επειδή, δηλαδή, τους επιτέθηκε ηγ Γερμανία, αθωώθηκαν;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 03/07/2010 21:30:37

        Μ`αρέσει που αμέσως έσπευσες να με κατηγοριοποιήσεις ως ΚΚΕ!
        Μάθε κάτι βασικό, κομμουνισμός και καπιταλισμός είναι απλά δυο οικονομικά συστήματα. Όχι πολιτικά. Ο ναζισμός ήταν μορφή καπιταλιστικού πολιτεύματος. Και μάθε επίσης ότι ο κομμουνισμός έχει εκατοντάδες παραλλαγές σε θεωρητικό και δεκάδες σε πρακτικό επίπεδο. Μη τα βάζεις όλα σε ένα σακκί επειδή δεν σου κάθεται καλά ο πατερούλης Στάλιν.

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Strange Attractor 03/07/2010 21:35:58

        Αυτά που λέτε δεν ισχύουν. Ο φασισμός δεν ήταν προιόν του καπιταλισμού, αυτή είναι η παλιά μαρξιστική θεωρία, που ήθελε τον φασισμό για να απαξιώσει την απήχησή του στην εργατική τάξη και σε ευρέα τμήματα του λαού. Καμία σχέση, ο φασισμός ήταν επαναστατικό κίνημα (ο όρος δεν έχει ηθικολογικό περιεχόμενο, όποιος αλλάζει κάτι βιαίως είναι επαναστάτης), αντικαπιταλιστικό σε πολλά, συγγενές με τον κομμουνισμό από τον οποίο επηρεάστηκε.
        Μία απλή αναζήτηση στην πρόσφατη ξενόγλωσση βιβλιογραφία θα σας πείσει.

      • GSV avatar
        GSV @ Strange Attractor 03/07/2010 21:55:45

        Α φιλε Αφριστριδη εδω σε πιανω αδιαβαστο τελειως.

        Ο φασισμος δεν ειναι καποιο επαναστατικο κινημα. Εχει ριζες βαθειες απο την Αρχαια ρωμη και απο τους λιτορες μεχρι και το κινημα των φουτουριστων του 19ου αινωνα.

        Εσυ εχεις μπερδευτει προφανως διοτι ο Χιτλερ ειχε ονομασει το κομμα του Εργατικο Σοσιαλιστικο Εθνικο και σκεφτεσαι οτι πως γινεται να ειναι καπιταλιστικο?

        Ενα απλο παραδειγματακι στα τοσα που θα μπορουσα να σου αναφερω.

        Απο ποιους χρηματοδοτηθηκε ο χιτλερ γνωριζεις? Μηπως απο τους Ροκφελερ της Αμερικης? Ροκφελερ οπως σαφως θα γνωριζεις ειναι ταυτοσημο του καπιταλισμου.

        Αντε να σου δωσω και αλλο ενα παραδειγμα. Η εταιρια VW πως ανθησε? Ο Πορσε ειχε παρει μονοπωλιο απο τον Χιτλερ τη κατασκευη των αυτοκινητων του στρατου. Λες να το εκανε τζαπα? Και ξερεις εε οταν τελειωσε ο πολεμος ο πορσε φυλακιστηκε απο τους Γαλλους για εγκληματα πολεμου. Εχει πολυ ενδιαφερον να δεις πως αποφυλακισθηκε.

        Αντε και αλλο ενα παραδειγμα

        Οταν ο Χιτλερ ειχε δημιουργησει το ναζιστικο κομμα πρωτου ανελθει στην εξουσια αναμεσα στα μελη υπηρχε και ο Οττο Στρασσερ που απο πολλους συγγραφεις θεωρηται κορυφαιος της γερμανικης ιδεας περι σοσιαλισμου της εποχης. Οπου ο Στρασσερ διαφωνουσε σε πολλα με τον Χιτλερ. Ενδιαφερον παρουσιαζει η αποψη του Στρασσερ περι ιδιοκτησιας της γης.

        "Η γη που είναι διαθέσιμη για χρήση από την κοινότητα , ανήκει αποκλειστικά στο έθνος. Από την κοινότητα και όχι από το άτομο αποκτήθηκε με μάχη και από αυτήν θα υποστηριχθεί ενάντια στους εχθρούς της. Η κοινότητα ως
        υπεύθυνη , μοιράζει την γη , η οποία έχει εθνικοποιηθεί , σε αυτούς που στοχεύουν στην ανατροφή των παιδιών και της οικογενείας σε μια ζωή εκτός άστεως"

        Ο Στρασσερ ηταν με τις ιδεες του κοντα στον σοσιαλισμο.
        Τωρα βεβαια γιατι εξοντωθηκε πολιτικα ειναι γνωστο γιατι δεν εξυπερετουσε το κεφαλαιο οπως ο Αδολφος.

  50. Δ. Αφριστίδης avatar
    Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 20:52:40

    Σταλινοτσολιάδες εν έτει 2010. Πολύ γραφικό!

  51. Asterix avatar
    Asterix 03/07/2010 21:11:52

    Αν και τα χρόνια που κουβαλάω με δίδαξαν να μην τα βάζω με φανατισμένους, Διαβάζοντας όλα αυτά τα λόγια πίκρας και φανατισμού που γράφονται, αισθάνομαι το ίδιο αμήχανος και το ίδιο σαστισμένος, λες και βρίσκομαι σε blog με Κνίτες ή Χρυσαυγίτες.

    Ήθελα να αναλογιστείτε ήρεμα την ιστορία αυτής της χώρας. Διχασμοί και αίμα και εν τέλει, περιθωριοποίηση και στοχοποίηση της πατριωτικής φιλελεύθερης Δεξιάς παράταξης.

    Με το ΚΚΕ σε τούτη την ιστορική συγκυρία δεν έχουμε τίποτα απολύτως να χωρίσουμε. Ισα ίσα, που έχουμε κοινόν αντίπαλο: Τη διαφθορά.

    Το έγραψα και πιο πάνω: Το ΚΚΕ διαθέτει εδώ και έναν αιώνα - ως δικαιούται άλλωστε - κομματικό μηχανισμό, μέλη εκ των οποίων το 99,9% είναι βαθύτατα πατριώτες και οι περισσότεροι θεοσεβούμενοι οικογενειάρχες. Διαθέτει επιπλέον παραπάνω από μισό εκατομμύριο ψηφοφόρους που εκλογικά συμπεριφέρονται σαν όγκος από γρανίτη. Είναι αμετακίνητοι.
    Στην ουσία μαζεύουν τις μη διεφθαρμένες μάζες του Πασόκ.
    Αν το ΚΚΕ εκλείψει, όλοι αυτοί θα στηρίξουν (αναγκαστικά) Πασόκ.

    Είστε σίγουροι ότι θέλετε να ξαναπεράσουμε τέτοιες περιπέτειες;;

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Asterix 03/07/2010 21:15:14

      Θέόυμε να διαλύσουμε την Αριστερά, να απελευθερώσουμε τους ψηφοόρους και να τους κάνουμε δεξιούς. Με τη δική σας λογική μια ζωή θα προσκυνούμε τους αριστερούς επειδή τους χρειαζόμαστε.
      ΟΧΙ, να νιώσουν ενοχές που είναι κομμουνιστές, όπως σε όλη την πολιτισμένη Ευρώπη, έτσι θα επικρατήσουμε. Δείτε την Ιταλία, όπου κυριαρχούσε η Αριστερά, Έβαλαν 10.000 ακροαριστερούς στην φυλακή και η Δεξιά κυβερνά και επιβάλλει την ιδεολογία της στην κοινωνία.

      Αυτό θέλουμε , να επικρατήσουμε ιδεολογικά όχι να γλείφουμε την αριστερά.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:30:30

        Αυτο ομως γινεται αυτοματως απο τη πραγματικοτητα.Η σοσιαλιστικη ιδεολογια διαλυεται απο το ιδιο το ΠΑΣΟΚ και αρα ανεξαρτητως της αποτυχιας της ΝΔ ολος ο αξονας μετατοπιζεται προς τα δεξια.
        Η λογικη Καραμανλη ηταν οτι δεν εχουμε λογο να τα βαζουμε την αριστερα γιατι η πορεια του κοσμου οδηγει τα πραγματα.
        Ισως ηταν λαθος αλλα ειχε και αληθεια.Με τη φιλοαριστερη πολιτικη Καραμανλη η Ελλαδα βρεθηκε εκτος διεθνους ιδεολογικου mainstream και φθασμε στη βιαιη προασρμογη Παπανδρεου.

  52. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/07/2010 21:28:14

    Θα τα κόψω τα ληγμένα
    Θα τα κόψω τα ληγμένα
    Θα τα κόψω τα ληγμένα
    Θα τα κόψω τα ληγμένα
    .....................

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ εναςάσχετος 03/07/2010 21:30:21

      Κόψτα, έχουν μείνει από την εποχή πριν το 1989, τότε που μιλούσατε για υπαρκτό σοσιαλισμό και το παίζατε όλοι φιλοσοβιετικοί.
      Οι λαοί ξεσηκώθηκαν και διέλυσαν την λέπρα

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:33:24

        Εσένα πρέπει να σε παραλάβει ο Δρ Ρέγγας. Ανίατη η περίπτωσή σου...
        Τι έγινε; Μήπως σου έφαγε καμιά γκόμενα κανένας κνίτης κάποτε;

      • Δ. Αφριστίδης avatar
        Δ. Αφριστίδης @ Δ. Αφριστίδης 03/07/2010 21:36:50

        Δύσκολα οι αξύριστοι μιμητές του Τσε, χαχα

      • aengus avatar
        aengus @ Δ. Αφριστίδης 04/07/2010 06:12:27

        Εσύ είσαι ξυρισμένος δηλαδή και δε σου τρώνε τις γκόμενες…

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ εναςάσχετος 03/07/2010 21:54:08

      Αφιέρωση:
      http://www.youtube.com/watch?v=zvFRuio-3fI

  53. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 21:36:38

    Οι ΄κουμουνιστές΄τού ΔΝΤ πάντως θά σού πάρουν καί τά σώβρακα σέ λίγο αλλά εσύ εκεί ...
    Από τίς 4 γράφεις γιά τά ΄κουμούνια΄..Αφρισες μανούλαμ...
    Οταν τελειώσει το Μουντιάλ σφύρα νά ξαναμπώ.Ακομα εδώ θάσαι.
    Ασε πού μέ τέτοια ΄γνώμη΄θά κάνεις τό μισό φορουμ ΄κουμουνιστές΄καί θά ψάχνει η Αλέκα από πού τής ήρθαν οι ψήφοι....
    Πάω νά δώ Παραγουάη..Οταν βλέπω ομάδες τής Λατινικής Αμερικής θυμάμαι κάτι φρικτές Χούντες πού επικρατούσαν εκεί πέρα.
    Εκεί νά δείς πώς εξαφανίζανε τά ΄κουμούνια΄..όπου ΄κουμούνια΄οποιος τολμούσε νά μιλήσει γιά δημοκρατία.
    Χαιρετίσματα στά Χρυσά Αγορια τού Φρίτνμαν τής Σχολής τού Σικάγο πού στήριξαν τόν Πινοτσέτ τόν κολλητό τής Θάτσερ..Μέ κάτι τέτοια τσακίστηκε καί η ΄πολιτισμένη δύση΄ γιατί οι πάμπολλοι ,ως γνωστόν,Αγγλοι ΄κουμουνιστές΄ανθρακωρύχοι πού έβγαζαν καρκίνο ή Πνευμονική ίνωση στά 50 τους ήθελαν δικαιώματα...
    Τσίου.

    • Δ. Αφριστίδης avatar
      Δ. Αφριστίδης @ Σπύρος 03/07/2010 21:38:07

      Καλά έκαναν στη λατινική Αμερική, όχι θα άφηναν τους αναρχικούς να διαλύσουν τις χώρες τους.
      Υποφέρετε από αντιαμερικανισμό, ξεπεράστε τον, δεν είναι ο Σατανάς οι ΗΠΑ, απλώς οι ισχυροί είναι. Έως το 1989 μας συνέφερε η ταύτιση μαζί τους, τώρα το ψάχνουμε.

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ Σπύρος 03/07/2010 21:59:00

      Στις 12, συμπληρώνει 8ωρο. Υπομονή.

      • aengus avatar
        aengus @ εναςάσχετος 04/07/2010 06:04:09

        Ναι αλλά έχει πάθει παραλήρημα, μην τον ερεθίζετε…

  54. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 21:39:27

    Τσίου.

  55. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 03/07/2010 22:01:48

    Το "Δ" στο "Δ. Αφριστίδης" είναι από το "Δυτικός" μήπως; (γιατί η συμπεριφορά είναι πανομοιότυπη...)

  56. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/07/2010 22:11:25

    Διάβασα στο Ηellas Orthodoxy ότι ο Καρατζαφέρης είπε να πληρώσουμε την πρώτη δόση και να βγουμε από το ΔΝΤ, να φύγουμε από το μνημόνιο.

    Τι έγινε, τα γυρίζει τώρα;

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ αλλενάκι 03/07/2010 23:53:25

      αλλενάκι, το Ηellas Orthodoxy και ο Καρατζαφέρης ως θεοσεβούμενος, θα έπρεπε να γνωρίζουν ότι άμα κάνεις συμφωνία με τον διάβολο δεν μπορείς να ξεφύγεις

  57. Orestios avatar
    Orestios 03/07/2010 23:40:01

    Τσακώνονται οι ναζιστές με τους κομουνιστές. Τί πρωτότυπο!
    Το θέμα είναι πως ο πυρήνας του ναζισμού δεν είναι στο ΛΑΟΣ αλλά στην ηγετική ομάδα του ΠΑΣΟΚ, που κρύβεται βάζοντας τα σκυλιά να γαυγίζουν στην Βουλή.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Orestios 04/07/2010 00:16:31

      Ποιοί είναι οι Ναζιστές Ορέστιε?

      • man8os avatar
        man8os @ Beyond The Stars 04/07/2010 17:25:56

        gap, diamanto, dragwna, adonis kai sia

  58. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 03/07/2010 23:40:02

    Εμπρός της γης οι κολασμένοι
    του Στάλιν σκλάβοι εμπρός – εμπρός...

    __________________________________________
    Letter bomb...
    Δεν θα αναλάβετε τελικά την ευθύνη?
    Ή βαρεθήκατε πια να γράφετε προκηρύξεις?

  59. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/07/2010 23:48:32

    Μην ανησυχείς, οι κατηγορίες δεν λαμβάνονται υπ όψιν λόγω.....
    beyond the stars! You know!

  60. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 23:53:55

    Ελα Ορέστιε..Εισαι ξύπνιος άνθρωπος..
    Δέν βλέπεις τί παίζεται??
    Ο Αντικομμουνισμός τού Παγκαλο-Μανδραβέλη-Καρατζαφέρη δέν χτυπά τό ΚΚΕ,αλλά επί τής ουσίας φοβούνται μήν ξεσηκωθεί ο κόσμος..
    Οπότε τσάκ ρίχνουν και τήν ΄ρετσινιά΄..Σού λέει ο άλλος νά βγώ στόν δρόμο καί νά θεωρηθώ και κομμουνιστής τόσα χρόνια ΄συντηρητικός΄??
    Προπαγάνδα ραδικιού κάνουν..

  61. Σπύρος avatar
    Σπύρος 03/07/2010 23:56:52

    Ιnto the shit..@

    Ποιός σούπε μανούλαμ ποιοί βάζουν μπόμπες??
    Από τήν Πρεσβεία τάμαθες??

  62. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/07/2010 00:15:04

    Μή φοβού "φίλε του λαού"...[εδώ γελάμε!]

    Κανείς δεν πρόκειται να πιστέψει οτι είσαι ακροδεξιός βομβιστής!

  63. ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ avatar
    ΤΟ ΨΑΧΤΗΡΙ 04/07/2010 00:20:10

    ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ,
    ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.
    ΧΤΥΠΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΚΕ ΔΙΟΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΡΜΑΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ.
    Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΣΜΟΠΛΗΜΜΥΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΕΓΕΡΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΚΚΕ.
    ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΗΝ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ.
    ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΚΡΟΔΕΞΙΟΙ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΣΗΚΩΘΕΙ.
    ΑΝ ΠΕΦΤΩ ΕΞΩ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΤΕ.
    ΑΠ΄ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΚΚΕ ΘΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ.
    ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΑΚΡΟΔΕΞΙΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ.
    ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΜΠΛΟΓΚ ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΜΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ 1929.ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΩ.

  64. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/07/2010 00:21:08

    Αφού το γνωρίζουν όλοι [στο μπλόγκ] πως δεν είσαι ακροδεξιός!

  65. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 04/07/2010 00:38:25

    Ο "Δεκέμβρης" είναι αποκλειστικά ευθύνη του Καραμανλή,
    γιατι ενώ μπορούσε με μία εντολή να τους μπουζουριάσει όλους-αυτό λέγεται πολιτική επιλογή- αυτός επέλεξε να "χαιδέυει" τους αριστερούληδες "επαναστάτες" επειδή αρεσκόταν να μοιράζει τριχίλιαρα και δεκαχίλιαρα
    στους παθόντες απο τους ¨αγώνες" της "αριστεράς" και της "προόδου"...

    Το πολιτικό αυτό σφαλμα του, το πλήρωσε ακριβά τον Οκτώβρη...

  66. Beyond The Stars avatar