29/01/2009 22:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμφανίσθηκε και ο Κυριάκος με καρφιά στον Σουφλιά

Με αιχμές κατά του Γιώργου Σουφλιά εμφανίστηκε σήμερα στην Βουλή ο βουλευτής της ΝΔ Κυριάκος Μητσοτάκης. Αφορμή ήταν η απουσία εκπροσώπου του ΥΠΕΧΩΔΕ από τη συνεδρίαση της Επιτροπής Περιβάλλοντος της Βουλής για τη διαχείριση των στερεών αποβλήτων. Μιλώντας στο ελληνικό Κοινοβούλιο για πρώτη φορά μετά την εμπλοκή του στο σκάνδαλο της Ζήμενς (αν δεν κάνουμε λάθος) ο  κ. Μητσοτάκης, που είναι πρόεδρος της επιτροπής, χαρακτήρισε επίσης «προβληματική» τη συνεργασία του ιδίου και της Επιτροπής με το ΥΠΕΧΩΔΕ του κ. Σουφλιά.

Να υποθέσουμε κι εμείς ότι το ίδιο κακή είναι και η συνεργασία της αδελφής του της κ. Μπακογιάννη με τον κ. Σουφλιά, που την πρόλαβε στην στροφή και αντιπροεδρεύει αυτός; Τέλος πάντων... Η κριτική που άσκησε στον κ. Σουφλιά ο Κυριάκος Μητσοτάκης είναι, όπως μαθαίνουμε, ένα πρώτο δείγμα της τακτικής που θα ακολουθήσει. Θα διαφοροποιείται, όταν το κρίνει σκόπιμο, θα μιλά απευθυνόμενος στους ψηφοφόρους και όχι στο «ιερατείο» του κόμματος, βεβαιώνουν συνομιλητές του. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα εργαστεί για να διατηρήσει την πρωτιά στη Β΄ Αθηνών, σε πείσμα «όσων συνήργησαν στον αποκλεισμό του από την κυβέρνηση», προκειμένου «να πάρει το αίμα του πίσω» και «να βρίσκεται σε θέση ισχύος όταν θα ξεκινήσει η μάχη της επόμενης μέρας».

Βεβαίως σε μια χώρα όπου οι πολιτικοί θα σέβονταν και τον εαυτό τους και τους εντολοδόχους τους, ο κ. Κυρ. Μητσοτάκης θα είχε παραιτηθεί προ πολλού από βουλευτής.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 22:08:31

    Νάτα μας......
    Άρχισαν τα όργανα.
    Ποίου πολιτικού αρχηγού η καρέκλα άρχισε να τρίζει; ή αλλιώς -Ο λύκος στην αναμπουμπούλα χαίρεται-

  2. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 29/01/2009 22:12:13

    Αι αι τέτοια νέα μας λες και τέτοια ώρα factorx .
    Τα έχει χάσει το τέκνο μας μέρα μεσημέρι . Σαν τους αγρότες θα είναι …

  3. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 22:14:43

    Η απαλλοτρίωση είναι η μόνη εγγύηση προστασίας των περιαστικών βουνών της Αττικής

    Κατά την άποψή μου ο μόνος τρόπος για να μπορέσουν να προστατευθούν οι ορεινοί όγκοι, κατά τρόπο απόλυτο και για να έχουμε μια εγγύηση ότι μια διαδικασία συστηματικής αναδάσωσης θα έχει αποτέλεσμα, είναι η απαλλοτρίωσή τους και η αλλαγή του ιδιοκτησιακού καθεστώτος τους, που θα δώσει το δικαίωμα στο Κράτος να αποκτήσει την ιδιοκτησία και των τεσσάρων των ορεινών όγκων. Οι τιμές δεν είναι τόσο μεγάλες όσο φαίνονται διότι μιλάμε για εκτάσεις οι οποίες κατά βάση είναι δασικές. Σίγουρα μιλάμε για μία πάρα πολύ σημαντική επένδυση από πλευράς κράτους, είναι όμως μία επένδυση στο μέλλον η οποία είναι η μόνη η οποία μπορεί να εξασφαλίσει σε βάθος χρόνου την σταθερότητα του μικροκλίματος και την βελτίωση της ποιότητας ζωής στο λεκανοπέδιο.

    Κυριάκος Μητσοτάκης

    Ομιλία σε εκδήλωση ΜΚΟ για την προστασία του Υμηττού

    14 Mαίου 2008

  4. χαραλαμπος avatar
    χαραλαμπος 29/01/2009 22:20:54

    ...και αφού δεν παραιτούν η μαμα ο μπαμπας η "αδερφη"*και ο... κουβελος,

    ποιός πρέπει να τον παραιτήσει, αφου δεν βγαίνουν τα πραγματικά άπλυτα στη φόρα; ποιός;

    Ο ψυχάρης?

    *με την καλή έννοια

  5. duckk23@lavabit.com avatar
    duckk23@lavabit.com 29/01/2009 22:53:15

    Γιατί τελικά οι αγώνες των μαθητών,φοιτητών,δεν ήταν εξέγερση.


    Μη το ξεχνάμε,πρέπει να δουμε τις συνέχειες και αν όλα είναι μεθοδευμένα.Εχουμε και λέμε.ο Δεκέμβρης μας ταλάνισε μετά τη δολοφονία του 15χρονου.Πολλοί έσπευσαν να πουν για εξέγερση.Πολλοί θυμήθηκαν τον Μάη του 68. Αναλωθήκαμε και φτάσαμε στην εξέγερση των αγροτών,που και αυτή πάει να εκφυλιστεί.

    Συμπέρασμα δικό μου.Αν υπήρχε συνέχεια λόγω αμφισβήτισης και αναταραχής για κάτι άλλο,η νεα γενιά δε θα έμπαινε στη γενιά των νέων αγροτών;που δεν έχουν σχέση με τους κομματικοποιημένους αγρότες;

    Δεν είδα την αμφισβητούμενη γενιά της Αθήνας να συμπαρίσταται στη νέα γενιά των αγροτών,φυσικά οι νέοι της Αθήνας δεν ξέρουν και δεν σέβονται τη φύση,άρα δεν υπάρχει ενναλακτικό πεδίο.Γιατία από τις κινητοποιήσεις των αγροτών βγήκε ένα πράγμα.Η κατάργηση των συνδικαλιστών που τα παίρναν χρόνια.

    Αφού λοιπόν δεν υπήρχε συνέχεια της ραχοκοκκαλιάς,φοιτητές,εργάρες,αγρότες δεν υπήρχε αμφισβήτηση εποχής και νοοτροπίας ούτε συνέχεια αγώνων,έχω την άποψη ότι όλα είναι ελεγχομενα,μεθοδευμένα και ας μιλήσουμε για εκλογές.Το μόνο που μένει οι υποψιασμένοι πολίτες να παίζουν στοίχημα,μήπως και βγαλλουν κανένα ευρώ.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 22:55:39

    @5 Θα μας σώσει από το χάος η Πετρούλα μόλις όμως συνέλθει από την συνεχή οωρρυξία και τις συνέπειές της στον εγκέφαλο. Υπομονή.

  7. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 23:08:12

    Κάποιος έπρεπε να τα χώσει στον Σουφλιά για το περιβάλλον. Το βλέπουμε να καταστρέφεται και το αρμόδιο υπουργείο σφυρίζει αδιάφορα.

  8. Anonymous avatar
    Anonymous 29/01/2009 23:15:36

    η πετρούλα στα τρακτερ για να ξαναφουντώσει το κίνημα...η μόνη σωτηρία.κατάγεται και από τη Χαλάστρα γνωστή αγροτική περιοχή......

  9. anonymous avatar
    anonymous 29/01/2009 23:29:55

    ΧΑΡΑΛΑΜΠΗΣ

    Έλα βρε Χαραλάμπη να σε παντρέψουμε
    να φάμε και να πιούμε και να χορέψουμε.

    -Δεν τη θέλω!
    -Θα την πάρεις!
    -Άλλα λόγια πέστε βρε παιδιά,
    τι καμώματα είναι τούτα
    με το ζόρι παντρειά!

    Αδειάστε τις κανάτες κι ας παίζουν τα βιολιά
    γιατί ο Χαραλάμπης δε θέλει παντρειά.

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/01/2009 23:48:01

    Σιωπή. Μόλις πήρε τον λόγο η μεγάλη στοχάστρια Κιμ Κίλιαν.....

  11. Κρατικοδίαιτος avatar
    Κρατικοδίαιτος 30/01/2009 14:12:17

    Το επόμενο μπλέ τσίρκο έρχεται, είναι κοντά.
    Σουφλιά, Σουφλιά, που τα βρήκες τα λεφτά (που θέλεις να μοιράσεις);