#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/02/2011 08:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Εμπρός της γης οι εργολάβοι, της πείνας σκλάβοι εμπρός»



Μετά τη συνέντευξη που έδωσαν οι κοινοπραξίες που κατασκευάζουν τα οδικά έργα μια φράση μόνο μπορεί να ειπωθεί: «Εμπρός της γης οι εργολάβοι, της πείνας σκλάβοι εμπρός». Τέτοια φτώχεια από τους εργολάβους που επί χρόνια κέρδισαν απίστευτα ποσά από τα έργα που ανέλαβαν, δεν έχουμε ξαναδεί.

Σε μια εμφανή προσπάθεια να πιέσουν για τα έργα που γίνονται αλλά και γι’ αυτά που έρχονται, οι εργολάβοι ουσιαστικά είπαν ότι τινάζονται στον αέρα τα δημόσια έργα διότι μαζεύτηκαν μερικοί από το κίνημα «Δεν πληρώνω» και άνοιξαν τα διόδια. Είπαν ότι οι τράπεζες τους κόβουν τη χρηματοδότηση λόγω κρίσης, ότι δεν προχωρούν οι απαλλοτριώσεις και κολλάνε τα έργα κι ότι οι αρνητές των διοδίων τους κάνουν μεγάλη ζημιά. Στην κοινή συνέντευξη που έδωσαν χθες οι γενικοί διευθυντές των κοινοπραξιών που κατασκευάζουν τους οδικούς άξονες ουσιαστικά απείλησαν ότι θα μείνουμε χωρίς δρόμους αν η κυβέρνηση δεν κάνει αυτά που θέλουν. Και ποια είναι αυτά; Να βρει λεφτά για τις απαλλοτριώσεις, να πείσει τις τράπεζες ότι τα έργα είναι βιώσιμα και να συνετίσει τους κινηματίες που ανοίγουν τα διόδια. Παραδέχθηκαν ότι κάνουν διαπραγματεύσεις για να μειωθούν τα διόδια σε τμήματα των δρόμων που τελούν υπό κατασκευή, ρίχνοντας όμως το μπαλάκι στην πολιτεία λέγοντας ότι η πολιτική διοδίων ανήκει αυστηρά και μόνο στην αρμοδιότητα του κράτους. Και είναι το μόνο σωστό που είπαν διότι πράγματι αν η κυβέρνηση ήθελε να προχωρήσει σε μειώσεις θα το είχε κάνει.

Όσο για τα δημόσια έργα που έχουν τεθεί εκτός χρονοδιαγράμματος, τι αν απαντήσει κανείς. Όταν οι ίδιοι καθυστερούσαν επί χρόνια τα έργα και τα παρέδιδαν όποτε ήθελαν, πλήρωσαν ποτέ ρήτρες ώστε να απαιτούν σήμερα να γίνουν τα δέοντα για να προχωρήσουν κι αυτοί;

Είπαν μάλιστα ότι δουλεύουν για… τη φουκαριάρα την πατρίδα καθώς αν και κάνουν έργα με ζημιές θα επιμείνουν στην πραγματοποίηση των έργων, όμως όλοι τους ανέφεραν την ανάγκη εξεύρευσης μίας νέας ισορροπίας μεταξύ τραπεζών, κοινοπραξιών και δημοσίου, προκειμένου να μην καταρρεύσει το φιλόδοξο εγχείρημα.

Με λίγα λόγια είπαν στην κυβέρνηση να βγάλει το φίδι από την τρύπα κι αυτοί να απολαύσουν όσα έφαγαν τόσα χρόνια. Απειλούν μάλιστα με διακοπή έργων λόγω έλλειψης χρηματοδότησης. Μα τόσα χρόνια που κέρδισαν απίστευτα ποσά γιατί δεν τα βάζουν και να τους τα χρωστάμε. Αλλά θέλουν και την πίτα ολάκερη και το σκύλο χορτάτο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 09/02/2011 09:03:02

    Αντε, να βαλουμε ΕΜΕΙΣ διοδια νταβα, στα σκουπιδια μας. ΝΑ ερθουν οι καλοθελητες και Πρασινοι!!! επιχειρηματιες !!! χαχααααααα να πληρωσουν για να παρουν..! ΟΧΙ να τα παρουν απο ΕΕ και να την κανουν τσαμπα για 40 χρονια νταβα-σκουπιδι!! ΟΧΙ.

    ΠΠ

  2. kiki avatar
    kiki 09/02/2011 09:09:26

    Το επαχθες χρεος, που σημερα μας εχουν φορτωσει το Μνημονιο της συμφορας,
    παραχθηκε και απο τις υπερτιμολογησεις των δρομων, της Αττικης οδου, και των πουλημενων πολιτικων στους εργολαβους των μεγαλων εργων που υπογραψαν τις συμβασεις παραχωρησης.
    Ο Μπομπολας απειλει οτι θα κλεισει τις εφημεριδες του γιατι δεν κλεβει προς το παρον τον ελληνικο λαο.Και θα αφησει ανεργους εκατονταδες ανθρωπους.
    Το κρατος στην Κερατεα για να τον εξυπηρετησει , παρουσιαζεται με τον πιο απεχθες προσωπο του , ξυλοδαρμοι, συλληψεις μεσα στα σπιτια, χουντα των εργολαβων.
    Του εκχωρηθηκαν και η διαχειρηση πανελλαδικα των σκουπιδιων, μα αν ειναι να κανει παλι χωματερες τυπου Λιοσιων μεναμε σαυτα που ειμαστε.
    Το κρατος αδιαφορει, και αυτοι ξεσαλωνουν.
    Και επιτελους εμφανιστηκε το κινημα του "Δεν πληρωνω" .
    Και αφου μας απειλουν ολοι, υπουργοι εργολαβοι, ακουστε τι σκεφτηκαν , να μπει ρητρα στον ΚΟΚ για την πληρωμη την υποχρεωτικη των διοδιων, αλλα δεν καταλαβαν οι κυβερνωντες και οι εργολαβοι, που μας ρημαξαν τοσα χρονια ελεω Υπουργων , Σουφλια μ ακους, αλλα εσυ δεν ακους γενικως ,οτι τωρα πια αυτο επεκτεινετε σε ολα τα μετωπα , που πρεπει να παταξουμε την κλεψια, την αναλγησια της εξουσιας , τα τσιρακια των τοκογλυφων , και των τραπεζων.
    Δεν πληρωνω, τις απατες σας, τις μιζες σας, την εξεθλιωση μου.Δεν πληρωνω.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 09/02/2011 09:21:44

    Yπαρχει αντιλογος.
    http://www.drassi.gr/index.php?id=1401&title=Δεν%20πληρώνω

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ ψυχραιμια 09/02/2011 19:22:42

      Ο οποίος και εύλογα φιλοξενήθηκε στην Καθημερινή
      (μα φυσικά!). Που εκεί αντίστοιχο άρθρο του Γουσέτη παρουσιάζει του τυφλού την οπτική (h++p:// news.kathimerini.gr/
      4dcgi/_w_articles_columns_59_09/02/2011_431873)

      Κι όμως φίλε μου, ξέρεις τί λένε οι πραγματικοί καπιταλιστές και νεοφιλελεύθεροι που ξέρουν τί θα πεί κέρδος, επένδυση, υπεραξία κτλ. εν τέλει και λίγη λογική; Ότι αυτά που ισχυρίζονται οι κοινοπραξίες είναι καραγκιοζιλίκια! Δες τί λέει η συντριπτική πλειοψηφία των αναγνωστών του capital στο παρόμοιο άρθρο του Δ.Δεβελέγκου, τον ξεφωνίζουν - οι νεοφιλελεύθεροι! - κανονικά!
      h++p://www.capital.gr/gmessages/showTopic.asp?id=2062214

      Αυτός είναι αντίλογος σε έναν ανυπόστατο λόγο.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 09/02/2011 09:25:00

    Α μάλιστα, τώρα το κατάλαβα. Το σύστημά μας είναι "φιλεύσπλαγχνος κρατικοδίαιτος καπιταλισμός" και το πολίτευμά μας " κληρονομική οικογενειοκρατική ντιντηδοκλεπτοκρατία".

  5. zame avatar
    zame 09/02/2011 13:47:41

    ..κανουν ομως στην Χωρα μας και κατι "υποδειγματικα" εργα
    κοιτα εδω. http://news247.gr/kosmos/paraksena/h_gefyra_ths_energeias.772027.html
    ισως για αυτο να τους πληρωνουμε 12 φορες ακριβοτερα απο οτι στην Αυστρια.

    • Orestios avatar
      Orestios @ zame 09/02/2011 16:09:44

      Αυτούς του τύπους από την Αυστρία γιατί δεν τους φέρνουμε εδώ και έχουμε αυτά τα αρπακτικά του συστήματος ΠΑΣΟΚ να μας ξεζουμίζουν?
      Τόοοοοοοσο αναντικατάστατα είναι τα τρωκτικά της διαπλοκής?

    • Orestios avatar
      Orestios @ zame 09/02/2011 16:11:38

      Το έχει κάνει shared στο twitter και η Εύα S.A.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ zame 09/02/2011 19:24:37

      Καλό!!!

  6. S.T. avatar
    S.T. 09/02/2011 15:04:07

    Χτίζω σπίτι με δάνειο από την τράπεζα (πάνω απο 2%), και είναι στα μπετά.

    Όποιος περάσει να το δει, θα πληρώσει εισιτήριο "θέασης"
    Θα το νοικιάσω χωρίς να έχει τελειώσει (ως γιαπί), υποχρεωτικά, στον πρώτο που θα περάσει να το δει
    και θα ζητήσω από το κράτος να μπει εγγυητής, και να μου δώσει το 50% της εκτελεσης του έργου!

    Αυτά είναι λεφτά και μπίζνες.
    Όταν μεγαλώσω θα γίνω μεγαλο-εργολάβος

    • Orestios avatar
      Orestios @ S.T. 09/02/2011 16:12:19

      Πολύ σωστός!!!!!!!!!!!!!!