#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/01/2013 10:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμπρηστικές βόμβες σε σπίτια πέντε δημοσιογράφων



Δημοσιογράφους έβαλαν στο στόχαστρο οι μπαχαλάκηδες και με απανωτές εμπρηστικές επιθέσεις συμβολικού χαρακτήρα επιχειρούν προφανώς να σταματήσουν να μιλάνε για τις… βίλες των οργίων. Πρόκειται για δημοσιογράφους που δουλεύουν σε τηλεοπτικά κανάλια.

Και στις πέντε περιπτώσεις οι άγνωστοι τοποθέτησαν αυτοσχέδιους εμπρηστικούς μηχανισμούς που αποτελούνταν από δυο γκαζάκια και από τις εκρήξεις προκλήθηκαν μικρές υλικές ζημιές.

Οι επιθέσεις έγιναν στις πολυκατοικίες που διαμένουν οι δημοσιογράφοι Αντώνης Σκυλλάκος, Αντώνης Λιάρος, Πέτρος Καρσιώτης και Χρήστος Κώνστας. Επίσης και σε σπίτι που διέμενε παλιά ο Γ. Οικονομέας. Ξεκίνησαν στις 3,40 στο Κολωνάκι και συνεχίστηκαν στις 4.08 στην Αγία Παρασκευή, στις 4.15 σε Πεντέλη και Μαρούσι και στις 4.45 στον Αλιμο.

Προφανώς οι δημοσιογράφοι, όχι μόνο οι παραπάνω, δεν είναι άμοιροι ευθυνών για τα όσα περνά η χώρα. Προφανώς είναι ενταγμένοι στο σύστημα και υπηρετούν το σύστημα με κάθε τρόπο.

Όμως, οι τρομοκρατικές ενέργειες από κάποια άρρωστα μυαλά που νομίζουν ότι έτσι θα αλλάξει ο κόσμος, κάνει πολύ μεγαλύτερο κακό από τους δημοσιογράφους «παπαγαλάκια».

Άλλωστε, θα μπορούσαν να υπήρχαν θύματα, περαστικοί ή ακόμη και μέλη των οικογενειών των δημοσιογράφων.

Κάποιοι προσπαθούν να πυροδοτήσουν μια διαρκή ένταση στην κοινωνία. Και μάλιστα καλύπτονται από άθλιους προστάτες εκλεγμένους βουλευτές όπως ο κ. Διαμαντόπουλος του ΣΥΡΙΖΑ που δηλώνει αλληλέγγυος με τους κουκουλοφόρους. Μια τρομοκρατημένη κοινωνία είναι πολύ χειρότερη από μια φτωχή. Καλώς ή κακώς τη φτώχεια μπορεί κάποιος να την παλέψει.

Την τυφλή βία, την τρομοκρατία των απόψεων και της ελεύθερης βούλησης δεν μπορεί κανείς να την αντιμετωπίσει. Άλλωστε, όσοι κινούνται στο σκοτάδι είναι περισσότερο θρασύδειλοι από τους κοινούς κακοποιούς.

Και αν σήμερα κάποιοι επικροτήσουν τους κουκουλοφόρους που χτυπάνε «ξεπουλημένους» δημοσιογράφους, αύριο θα χτυπήσουν επιχειρηματίες, εμπόρους ή ακόμη και απλούς εργαζόμενους που έχουν δουλειά ενώ άλλοι δεν έχουν. Όταν η βία χτυπά την πόρτα, δεν κοιτάζει σπίτια και ανθρώπους.

Ανάληψη ευθύνης

Την ευθύνη για το μπαράζ εμπρηστικών επιθέσεων σε σπίτια δημοσιογράφων ανέλαβαν με προκήρυξη οι οργανώσεις «Κύκλοι Παραβατικών/Πυρήνας Εραστές της Ανομίας» και «Μαχόμενη Μειοψηφία».

Στην προκήρυξη αναφέρεται, μεταξύ άλλων, πως τα ΜΜΕ αποτελούν την επίσημη εκπροσώπηση του συστήματος και το βασικό πυλώνα της κρατικής στρατηγικής, κάνοντας λόγο για «υποκριτική διγλωσσία» των μέσων.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/01/2013 10:23:15

    Kλειστε ολες τις βιλες Αμαλιας σε ολη τη χωρα.Περαστε νομο που να τιμωρει τις καταληψεις δημοσιων κτιριων με φυλακιση χωρις αναστολη.Κλειστε το indymedia.Στο αυτοφωρο οι 100.Βαλτε τους στον Κορυδαλλο να στρωσουν.

    • Re, ti ginetai! avatar
      Re, ti ginetai! @ ψυχραιμια 11/01/2013 15:34:34

      Πες μας, σοφέ μου, εσύ, ντορικέ αναλυταρά, έναν καλό λόγο που να αποκλείει ότι αυτοί που βάζουν γκαζάκια δεν είναι πράκτορες- παρακρατικοί- χαφιέδες κλπ

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Re, ti ginetai! 11/01/2013 16:00:00

        Όχι ρε φίλε, Παναθηναϊκοί είναι.

        • Re, ti ginetai! avatar
          Re, ti ginetai! @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 11/01/2013 16:17:25

          Α, μπράβο! Έρχεσαι στα λόγια μου, γιατί δεν υπάρχουν γνήσιοι παναθηναϊκοί, πια. Μόνο κάτι πλαστοί, σαν τον... Γιαννάκη τον Αλαφούζο!

  2. TARAMAS avatar
    TARAMAS 11/01/2013 11:13:27

    Δηλ. αυτοί στους οποίους βάζουν βόμβες οι μπαχαλάκηδες είναι τα παπαγαλάκια, και όσοι τους είναι αρεστοί είναι οι καλοί;

  3. Στανταρντ εντ πορ γκρηκς avatar
    Στανταρντ εντ πορ γκρηκς 11/01/2013 11:16:54

    Εχω τη φριχτή υποψία ότι μετά απ' αυτό θα πάρουν και φρουρά τα εν λόγω πουλημένα λαρύγγια που διαμένουν στις παραπάνω αναφερόμενες λαϊκές συνοικίες. Ερμε λαέ τί πληρώνεις!

  4. viva avatar
    viva 11/01/2013 11:45:47

    αγαπητε μου, δεν νομιζω να τα βαλανε για την βιλλα αμαλια,αλλα για την συμπεριφορα τους απεναντι στους ελληνες..........κ μην ξεχναμε οτι φορος στην διαφημηση των καναλιων ενω ηταν να επιβληθει το 2010 ακομα δεν εχει επιβληθει....να μην μιλησω για τις τσαμπα συχνοτητες....τα θαλασσοδανεια.....

    • Άνθρωπός τις avatar
      Άνθρωπός τις @ viva 11/01/2013 12:15:42

      Όλα όσα λες (προπαγάνδα, δάνεια, πειρατεία, νταβατζηλίκια...) είναι πολιτικά ζητήματα. Θα λυθούν με βόμβες;

  5. panos avatar
    panos 11/01/2013 12:27:51

    να και ενα καλο νεο
    χειροτεροι απο πολιτικους...ειναι μονο αυτοι!

  6. liotsos avatar
    liotsos 11/01/2013 12:34:28

    Τα "παιδια", οι"νεαροι",οι"αντιφασιστες",οι"αγνωστοι" τωρα θα γινουν τρομοκρατες.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ liotsos 11/01/2013 12:41:39

      Ἤ κάποιοι δημοσιογράφοι,τά θύματα τοῦ συστήματος...

  7. cp avatar
    cp 11/01/2013 12:43:30

    H τρομοκρατία δίνει και άλλοθι !
    Δεν είμαι κατά της αποδοκιμασίας σε λογικά πλαίσια σε δημόσια πρόσωπα , κυρίως όμως η αποδοκιμασία του τηλεκοντρόλ είναι αυτή που πονάει......
    Τσούζει..........

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 11/01/2013 12:44:08

    Δέν πιστεύω νά τήν πλήρωσε καί ἡ μπλέ κούκλα τοῦ Φαήλου πού ζαχαρώναμε προχθές στή φωτογραφία...

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 11/01/2013 13:01:16

    Και γιατί να μην σχετίζονται οι εμπρησμοί στα σπίτια των δημοσιογράφων, με τις αποκαλύψεις σχετικά με τη λίστα Λαγκάρντ;
    Εφόσον, αρχίσαμε να καταλαβαίνουμε ότι κυκλοφόρησαν πολλαπλά αντίγραφά της.
    Μήπως είναι προσπάθεια εκφοβισμού ; (όχι απαραίτητα των στόχων που χτυπήθηκαν, αλλά ίσως κάποιων άλλων που θα πάρουν το μήνυμα ;)

  10. viva avatar
    viva 11/01/2013 13:50:53

    το μεγκα το πληρωνουμε ολοι μας ! θελετε να συνεχισετε να πληρωνετε τις 700000 ευρω του πρετεντερη για να υπερασπιζετε τον μπομπολα ?

  11. Θεόδωρος avatar
    Θεόδωρος 11/01/2013 14:32:52

    Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα τι είναι βία και εν συνεχεία ας καταδικάσουμε όσους την εφαρμόζουν. Ολους όμως, χωρίς "παραθυράκια", εξαιρέσεις και παραλείψεις. Οι εν λόγω "δημοσιογράφοι" και οι πάτρωνές τους βιάζουν καθημερινά την ελληνική κοινωνία, δυστυχώς ατιμωρητί μέχρι στιγμής. Οσο δεν τιμωρούνται οι "αρχιερείς" της διαπλοκής και τα τσιράκια τους, τόσο θα πληθαίνουν τα γκαζάκια και δεν είναι διόλου βέβαιον ότι πάντα θα τα βάζουν "μπαχαλάκηδες", ούτε ότι πάντα θα είναι γκαζάκια. Προσοχή!

  12. ΜΔ avatar
    ΜΔ 11/01/2013 16:10:23

    Βλέποντας τι κάνουν τα άκρα (από τα επεισόδια στις πορείες μέχρι και τις τρομοκρατικές ενέργειες και γενικότερα οποιεσδήποτε βίαιες ενέργειες, απ' όπου κι αν προέρχονται) μπορεί, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, ο καθένας να βγάλει ασφαλές συμπέρασμα για το που βρίσκεται ο μέσος πολίτης και για το τι σκέφτεται. Στο μυαλό των περισσοτέρων, πολιτικοί, δημοσιογράφοι και επιχειρηματίες (ακόμα και αν προσθέσεις το "μεγαλο" σαν πρώτο συνθετικό των τριών λέξεων) ευθύνονται για την σημερινή κατάντια.
    Γνώμη μου είναι ότι θα "χάσουμε" το παιχνίδι, αν επικεντρωθούμε στο να πατάξουμε τα ακραία φαινόμενα (όχι ότι δεν πρέπει να γίνει και αυτό). Αρκεί να στοχεύσουμε στο να "αποκατασταθούν" στη συνείδηση των πολλών οι τρεις αυτές "επαγγελματικές" κατηγορίες, με το καλό ή με το κακό!! Κι αυτό θέλει δουλειά πολύ....
    Φιλικά!

  13. someone avatar
    someone 11/01/2013 20:26:48

    ΟΥΦΦ ευτυχως εγω ακουω μονο ολγα γιαννη παυλο αρη και μπαμπη ευτυχως

  14. kapar13 avatar
    kapar13 11/01/2013 21:18:30

    Ότι πρόκειται για προβοκάτσια είναι σαφές.
    Μέσα σε 3-4 μέρες καίνε ένα εξοχικό του Μπόμπολα, βάζουν γκαζάκια σε "συστημικούς" δημοσιογράφους και συλλαμβάνουν άλλον ένα πυρήνα.
    Είναι τόσο ανίκανοι που καρφώνονται μόνοι τους.
    Μαρτυράνε χωρίς ξύλο.
    Αλλά για να έχεις σοβαρό παρακράτος πρέπει να διαθέτεις και σοβαρό κράτος...
    Υ.Γ.: Ο Οικονομέας αναρχοαυτόνομος δεν μας το έπαιζε τόσο καιρό; Τώρα ας κάνει μόκο!

  15. popaia avatar
    popaia 12/01/2013 15:05:08

    Σαν τελευταίοι τροχοί της αμάξης μου φαίνονται οι στοχοποιημένοι. Εκτός από το Λιάρο δηλαδή κι αφού ο Οικονομέας δεν κατοικεί στην πολυκατοικία που μπήκε το γκαζάκι, τί μένει; Ο Πέτρος Καρσιώτης;;;; Επειδή είναι αστυνομικός συντάκτης (σχέσεις με....μπάτσους) κι έχει εκφραστεί κατά των αναρχοφασιστών;
    Από κει να καταλάβεις τί καθήκια είναι αυτά τα καθήκια και ποιούς υπηρετούν.
    Και μ'αρέσει που ωρισμένοι τους θεωρούν απλώς άκρα. Ή και θερμόαιμους αγωνιστές που τα' βαλαν με τη διαπλοκή, τους νταβάδες και το σύστημα!!!
    Αχαχούχα!...

    25 χρόνια απροκάλυπτη δράση εναντίον του λαουτζίκου, των γειτονιών του, των πόλεών του, των πανεπιστημίων του, των σχολείων του, της ασφάλειάς του, της πολιτιστικής του κληρονομιάς, κι ακόμα ο ρόλος τους είναι ταμπού! Ακόμα κανείς δεν μπορεί να μιλήσει ελεύθερα γι αυτό το καρκίνωμα, το πολύ να τους χαρακτηρίσει "μπαχαλάκηδες", "κουκουλοφόρους", "ακραίους".
    Τόση δύναμη έχουν οι παγκόσμιοι κι εγχώριοι προστάτες του..."χώρου"!