26/10/2008 18:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Εμείς, αγόρι μου, είμαστε δρακογενιά»

Σήμερα στο ένθετο «Ε» τής Ελευθεροτυπίας ο Τσίπρας «παίρνει» συνέντευξη από τον αριστερό πατριώτη Λάκη Σάντα, με τον τίτλο «Εμείς, αγόρι μου, είμαστε δρακογενιά».

Υποθέτω ότι θα τού εξήγησαν τού Αλέξη τι εθνικό κεφάλαιο αποτελεί ο Σάντας, γιατί ο ίδιος περιφερόμενος στην pub Karl Marx τού Λονδίνου(sic)μαζί μέ τούς γιάπηδες φίλους του, μάλλον δεν θά τό γνωρίζει ..

Σίγουρα πάντως καλό θά τούκανε η γνωριμία.

Δεν συζητάμε φυσικά για τις φωτογραφίες τής συνέντευξης όπου ο Αλέξης «ταυτίζεται» με τον γηραιό αγωνιστή...Προκαλούν τουλάχιστον μειδιάματα.
Όπως και να χει πάντως μπορεί ο Αλέξης να πήρε κάτι χαμπάρι από τον παππού που κατέβασε την σβάστικα από την Ακρόπολη και πολέμησε για Εθνική Ανεξαρτησία και Κοινωνική Δικαιοσύνη...

Σπύρος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 26/10/2008 18:23:24

    ..μην εισαι κακός ;)

    Καλύτερα είναι από την ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΗ του Σταλιν που έκανε το ΚΚΕ

  2. ερευνητής avatar
    ερευνητής 26/10/2008 18:35:27

    Είναι ο Λάκης Σάντας αριστερός;

  3. nas avatar
    nas 26/10/2008 19:37:03

    Sory, αλλά...τα "άγια τοις κυσί"; επιτέλους ας αφήσουν και κάτι ανέγγιχτο που να αγγίζει όλους τους δημοκράτες. και ο Σιάντος ενταγμένος στην αριστερή επικοινωνιακή πολιτική των σαράντα κατασκευαστών γκρουπούσκουλων για τον ΣΥΡΙΖΑ; τέλειωσαν οι μετανάστριες; δηλαδή το Μάρτιο απο ποιόν θα πάρει συνέντευξη ο Αλέξης; απο το Νικηταρά;

  4. donaE avatar
    donaE 26/10/2008 20:41:08

    @ nas Σωστα.Παρεπιπτοντως οι 'μεταναστριες',θα ακολουθησουν το μοντελινγκ διαβασα,αρα μια χαρα τα παει η παραγωγη. Reality show.

  5. ronnie avatar
    ronnie 26/10/2008 20:48:10

    Θα ήθελα να σημειώσω μία μεγάλη παράλειψη του Εψιλον:πουθενά δεν αναφέρει τον στυλίστα της φωτογράφησης...

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 21:09:33

    Η κυρια Μανια Τεγοπουλου αντιγράφοντας τον Κωστόπουλο τού Downtown αγιοποιεί τον Αλέξη...
    Περαστικά μας σε οσους περάσαμε κάποτε απο τίς πορτες τής Σολωμού 53...(παλιά γραφεία τού Ρήγα).
    Mονοι σας ΄Συντροφοι΄...
    Με το καλό Αλέξης-Κάρλα Μπρούνι την επόμενη φορά....

  7. κώστασ πολ avatar
    κώστασ πολ 26/10/2008 21:45:25

    Ο Τσίπρας πάντως αποδεικνύει μέρα με τη μέρα ότι δεν είναι life style και ότι έχει τσαγανό κια πολιτική άποψη και πάντως δεν είναι σε καμμιά περίπτωση σαν τους πολιτευτάκηδες Καραμανλή και Παπανδρέου.

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 21:56:03

    Τι άποψη????????????????????????????????????

  9. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/10/2008 22:25:49

    Ζωη στον πατριώτη Λάκη Σάντα!!!!

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 26/10/2008 22:38:33

    Αφού ο Σάντας δέχτηκε να δώσει συνεντευξη στον Τσίπρα, η δική μας γνώμη για το αν έπρεπε ή όχι, περιτεύει.
    Μέχρι στιγμής πάντως ο Τσίπρας παρουσιάζει ενδιαφέρον και είναι σαφώς πιό καθαρός και έντιμος απο κάτι "πολιτευτάκηδες" σαν τον Καραμανλή και τον Παπανδρέου.

  11. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 22:57:06

    Α ο Τσίπρας είνα υπεράνω κριτικής.
    Ενω επιτρέπεται το ξέσκισμα στον Γιωργάκη στον Κωστάκη ή στην Αλέκα.
    Αλλά τον Τσίπρα δεν πρέπει να τον αγγίζουμε.

  12. ataktos avatar
    ataktos 26/10/2008 23:15:30

    αχ Σπυρο εμεις εδω πριν 8 μηνες τον καναμε σκονει ξεχασες ;;;;ΤΩΡΑ αν του βρεις κατι καντων και εσει αλλα σοβαρα .....διοτι τα κοτσομπολια ασε τα σε αλλους

  13. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/10/2008 23:22:27

    φίλε Σπύρο.

    Δεν είπε κανείς να μη γίνεται κριτική στο Τσίπρα.

    Αλλά όχι και να συγκρίνεται με τους σεσημασμένους μιζαδόρους και απατεώνες της Ζίμενς, των ομολόγων, του Βατοπεδίου, του Χρηματιστηρίου και μύριων άλλων βρωμερών και τρισάθλιων, της παρέας Κωστάκη και Γιωργάκη, συνεταίρων του δικοματισμού,
    που δεν τα ξεχάσαμε....

    Άσε που σε λίγο, θα αρχίσετε πάλι το σήριαλ γιατί δεν "κάνει πλάτες στον ΓΑΠ", δεκανίκι της δεξιάς, κλπ, κλπ, εδώ είμαστε..

    Έλεος πιά!!

  14. ataktos avatar
    ataktos 26/10/2008 23:22:47

    υγεία σε όλους τους ανώνυμους αριστερούς του έπος 1940 -50!!!

  15. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 26/10/2008 23:37:39

    Οι μιζαδοροι Δημητρη βάλανε το χέρι στο μέλι αφου πρώτα αναλάβανε ευθυνες και εξουσίες. Πολλοι από αυτούς διαφθαρηκανε, άλλοι ηταν καθικια απο φεννησιμιου τους και καποιοι κανανε τη δουλεια τους σωστά και αυτούς θσ τους θυμηθει η ιστορία κάποτε.
    Κριτκή ευκολα κάνει κανεις από το περιθωριο. Δεν ειναι μαγκια να τα χωνεις στους άλλους καθημενος στην κερκιδα. Γιατι αυτό ειναι ο Τσιπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ επι του παροντος: Προπονητης της κερκιδας. Εκτος κι αν νομιζει κανεις πως ο μπαχτσες της Αριστερας δεν εχει λουλουδια σαν κι αυτά του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ. Μια ματια στην τοπικη αυτοδιοικηση και τις τοπικές κοινωνιες φτάνει. Για να μην θυμηθουμε τα αισχη του Πολιτικου Γραφειου του ΚΚΕ την εποχή που ειχε εξουσία ζωης ή θανατου για τους αγωνιστές του.
    Αφηστε τα ευκολα. Ολοι στο ιδιο καζανι βράζουμε κι αν θέλετε να διατηρησετε την Αλαζονια της Καθαρης Αριστερας δοκιμαστε τη στην πράξη πρώτα. Στο γηπεδο, οχι στην κερκιδα.

  16. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/10/2008 23:45:10

    @ataktos.
    Δεν είναι κουτσομπολιό η lifestyle προβολή,που ο ίδιος επιδιώκει.
    Θυμίζω τις παλιες φωτογραφήσεις στό κουτσομπολίστικο Downtown,και την απίθανη συνεντευξη περί ποτού σε πάμπ τού Λονδίνου μαζί με γιαπάκια Συνασπισμένα.



    @Δημήτρη.
    Κατ΄αρχήν Χρόνια Πολλά για την Γιορτή σου.
    Προσωπικά δεν ανήκω σε αυτούς που θαθελαν τον ΣΥΝ να συνεργάζεται με το ΠΑΣΟΚ.
    Οι εκπεφρασμένες μου αντιρρήσεις έχουν καταγραφεί επανειλημένα για την συνολική στάση τού ΣΥΝ ή ακομα καλύτερα συγκεκριμένων συνιστωσών του.
    Και βλέπω υγιείς δυνάμεις και στο ΠΑΣΟΚ και στον ΣΥΝ και στο ΚΚΕ.Αλλά και πάμπολλα λουλούδια....
    Υ.Γ.
    Δεν μπορώ να γνωρίζω σέ ποιά γενιά ανήκεις,και απο πότε ασχολείσαι με τον χώρο.

  17. ataktos avatar
    ataktos 26/10/2008 23:50:01

    περαστικός ξανα- με το συμπάθεια και έξω από κακιά για κάθε Μαρία ,Μιμή κλπ φταίει ο Δημήτρης αλλά για όχι εγω η ο κάθε ένας μας έλεος ποια .Βγες και ονόμασε τους να ηρεμήσουν και ο Λάκης και ο Αλέξης .Αυτή είναι στάση ζωής μας και όχι κουτοπονηριά

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/10/2008 23:53:27

    Εντάξει φίλε περαστικέ ξανα

    "Όλοι,λοιπόν ίδιοι είναι"!!
    "και εσείς σκοτώνετε τους μαύρους"!!
    και ο γνωστός Αισώπειος μύθος: "για την αλέπού με την κομμένη ουρά, που καλούσε και τις άλλες να κόψουν και τις δικές τους γιατί έτσι θα είναι ...πιό ωραίες" !!

    Άδικα στεναχωριέσαι πάντως,
    Ο ΣΥΡΙΖΑ ετοιμάζει πρόγραμμα εξουσίας, που σε λίγο θα παρουσιάσει στην ελληνική κοινωνία.

    Ο ΣΥΡΙΖΑ με τον Αλαβάνο και τις συνιστώσες του και όχι μόνο ο Τσίπρας.
    Που καταλαβαίνουμε καλά πως ενοχλεί πολύ και πολλούς και γιαυτό έχει στοχοποιηθεί.

    Εις μάτην όμως,ο κόσμος κρίνει "πρόσωπο σπαθί" και καταλαβαίνει, περισσότερα από όσα νομίζουμε όλοι μας...
    Υπομονή....

  19. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 26/10/2008 23:59:00

    Anonymous:11:54
    Θεωρείς αυτό απάντηση ;

  20. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/10/2008 00:07:14

    φίλε περαστικέ ξανα

    Ευχαριστώ θερμά για τις ευχές σου και αντεύχομαι:
    "Ότι επιθμείς να γίνει και νάσαι πάντα καλά"

    Και μόνο για την ευαισθησία σου αυτή, θεωρώ σκόπιμο να σταματήσω κάθε είδους αντιπαράθεση
    και αντιδικία.
    Δεν αξίζουν ...

    Όσο για την γεννιά: 114, εσύ;

  21. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 00:09:32

    @ ataktos Ξαναγραψτο δεν καταλαβαινω
    >Δεν ειναι ολοι ιδιοι δημητρη απλώς δεν ειναι μαζεμενοι όλοι οι 'καλοι' Αριστερά και ολοι οι 'κακοι' στο ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Ολες αυτές οι πίπες του σοσιαλιστικού ρεαλισμού για καθαρά προσωπα , φωτεινα χαμογελα κτλ σας έχουν πειράξει. Κανω λάθος ή βασιλευε η διαφθορά στα περιβόλια του σοσιαλισμού? Κανω λάθος η οπου κυβέρνησε Αριστερό κομμα βουτηχθηκε στη βια και τη διαφθορά σε βαθμό τουλαχιστο ανάλογο με τον κακο καπιταλισμό?? Εξοργιζομαι με την Αλαζονια του εμεις ειμαστε οι καλυτεροι. Από που την αντλειτε? Από τις εκατομβες του Στάλιν, από την προδοσια του ΑΡΗ, από τη μαχη της Τασκένδης, ή από την καταντια της Μαοικης Κινας που θαυμαζει και ο Τσιπρας (κατα δηλωση του)
    επιμενω επίσης: Ολοι κρινονται από τα εργα τους οχι απο τα λόγια τους. Τα δευτερα ειναι ευκολα σαν τα κυβερνητικά προγράμματα.

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 00:12:30

    Δημήτρη οι ευχές απο Σπύρο ήταν..Και ευχαριστώ για την απάντηση.
    Δική μου γενιά:επόμενη γενιάς Πολυτεχνειου.
    Γεννηση 1960.
    Δεν ειναι θεμα αντιπαράθεσης.
    Απλά υπάρχουν ακόμα άνθρωποι πού υπάρχουν γύρο απο τον ΣΥΝ που πλέον δεν ειναι ενταγμένοι αλλά παρακολουθούν με ενδιαφέρον τις εξελιξεις.
    Και η κριτική αυτών θαναι πολύ πιό σκληρή καμιά φορά.
    Ακομα και εάν για συναισθηματικούς λογους τον ψηφίζουν με βαρειά καρδιά.

  23. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/10/2008 00:12:53

    @ Φίλε Σπύρο
    Με συγχωρείς για το λάθος μου, ότι γράφω στον περαστικό ξανά 12:07, απευθύνονται σε σένα.
    ..." γήρας ού γαρ έρχεται μόνο"

  24. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 27/10/2008 00:13:46

    Δημήτρη εγώ μαζί σου αλλά αυτό το

    "Ο ΣΥΡΙΖΑ ετοιμάζει πρόγραμμα εξουσίας, που σε λίγο θα παρουσιάσει στην ελληνική κοινωνία."

    μας το λες εδώ και κάτι μήνες , πόσο είναι τελικά αυτό το "σε λίγο" ??

    Η χώρα καίγεται κι εγώ δεν έχω πολλές αντοχές όπως και πολλοί ακόμα .

    Τρέχτε το λιγάκι λοιπόν κι αφήστε τους καφέδες και τις συνεντεύξεις μπας και μπορέσουμε να κρίνουμε κάτι επουσιώδες .

  25. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 27/10/2008 00:35:09

    @ Φίλε περαστικέ ξανα
    Δεν άντεξα να μην απαντήσω, γιατί δεν είχα τα σχόλια σου.
    Πολλά από όσα λες είναι σωστά.
    Ιδιαίτερα αυτά περί υπαρκτού σοσιαλισμού.

    Θα πρέπει όμως να ξεχωρίσεις, ότι ο ΣΥΡΙΖΑ συνολικά, ούτε κληρονόμος ούτε συνέχεια κανενός είναι. Και ακόμη έχει διατυπώσει ξεκάθαρες θέσεις και στοχεύσεις για το αύριο, με ο πρόγραμμα του. Διάβασε το αν σου τύχει κάποτε

    Ούτε περισσότερο με την αλαζονεία έχει καμμιά σχέση.
    Τώρα αν αλαζονεία ονομάζεται, να μη θέλουμε να γίνουμε πλυντήρια κανενός , αυτό κρίνεται..

    Όσο για το ότι δεν είναι όλοι οι καλοί στην αριστερά και όλοι οι κακοί στη ΝΔ-ΠΑΣΟΚ συμφωνούμε απόλυτα.

    Δεν κρίνουμε όμως αυτό, αλλά ποιοί κυβέρνησαν
    και τα έκαναν μούσκεμα και ποιοί όχι.
    Και θα πρέπει να συμφωνήσεις ότι πρόκειται για άλλης τάξεως πρόβλημα και ερώτημα ...

    @ Σπύρο
    Επειδή πολλά γνωρίζω εκ των έσω , την κριική όσο σκληρή να είναι την επιδιώκει ο ΣΥΡΙΖΑ.
    Κριτική όμως , όχι εμπάθεια και λάϊφ στάϊλ,
    και δεν εννοώ εσένα.

    @grekpolitikalreview

    Έχεις πολύ δίκιο, για τη χώρα που καίγεται....και για τις αντοχές σου...
    Τα ίδια ακριβώς ,μου λέει η γυναίκα μου και τα δύο άνεργα κορίτσια μου. (Και εγώ ο ίδιος)..

    Όμως δεν γίνονται τόσο εύκολα και γρήγορα και στο πόδι, αυτά που θα αφορούν το μέλλον εκατομμυρίων ανθρώπων...

    Τρέχουν και δεν φτάνουν όλοι τους , το ξέρω καλά ...
    Άρα υπομονή ......και όποιος αντέξει , η ζωή δεν σταματά σε μάς ,νομίζω

  26. vel avatar
    vel 27/10/2008 00:51:14

    φίλε Σπύρο , εσύ έγραψες χτές ότι ο ΣΥΡΙΖΑ αντιγράφει την Φιλελεύθερη Συμμαχία;

  27. Daskalos avatar
    Daskalos 27/10/2008 00:53:48

    Σας ενοχλεί ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ. Καλά το ΚΚΕ και το ΠΑΣΟΚ, το καταλαβαίνω, κάτι δήθεν ανένταχτους γιατί;

  28. donaE avatar
    donaE 27/10/2008 01:02:09

    Μηπως γιατι δεν αφηνουν ενα χωρο με σκεπτομενους ανρωπους,να βρει μια ηγεσια εξω απο διαπλοκες που θα τους εκφρασει επιτελους.Χωρις να τους καπελωνει?

  29. foititakos avatar
    foititakos 27/10/2008 01:04:49

    Ο ΣΥΡΙΖΑ πάσχει κι αυτός από αερολογίες... Δεν γίνεται μετά από τόσο καιρό και τόσες κινητοποιήσεις που έγιναν τον τελευταίο καιρό σχετικά με την παιδεία, να ερωτάται ο Τσίπρας στη Νομική για τα κριτήρια με τα οποία θα χρηματοδοτηθούν τα πανεπιστήμια και να απαντά ότι αυτό θα γίνει "σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός". Θα περιμένε κανείς πιο σαφή απάντηση, καθώς κι ένα συγκεκριμμένο πλαίσιο λειτουργίας των ΑΕΙ σε περίπτωση που κυβερνήσει ο ΣΥΝ. Η ομιλία του ήταν μόνο καταγγελτική και εξέθεσε κάποιες απόψεις( γενικόλογες και ανούσιες κατ'εμέ) μόνο ύστερα από ερωτήσεις φοιτητών.. Πρέπει να μελετήσει λίγο ρητορική και ίσως καταλάβει πως όταν κάνεις μια πολιτική διάλεξη πρέπει ΠΑΝΤΑ να προτείνεις λύσεις ρεαλιστικές, συγκεκριμμένες και όχι ευχολόγια.

    Πάντως, είναι κρίμα που τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ μείωνονται, καθώς θα μπορούσε μα αποτελέσει ένα πολύ αξιόλογο κόμμα, με πολιτικό λόγο, ικανό να ανατρέψει το σκηνικό. Δυστυχώς, καθυστερούν σχετικα με το πρόγραμμα και περιορίζονται, συνήθως, στον γνωστό καταγγελτικό λόγο. Ας ελπίσουμε πως θα προλάβουν το θετικό κλίμα που υπάρχει προς το πρόσωπό τους, πριν να είναι αργά.

  30. miaouth avatar
    miaouth 27/10/2008 01:17:38

    Δεν φταίει ο Τσίπρας για τα αμαρτήματα της δικής μας γενιάς (της περίφημης, "του Πολυτεχνείου"). Αυτοί οι μικροί μεγάλωσαν στη σκιά μας. Δεν φτιάξαν αυτοί τη σημερινή κατάσταση. Οι "πατάτες" lifestyle των νεαρών αυτών είναι πταίσματα αμελητέα μπροστά στη χώρα που παράγει μόνον τουρισμό και real estate, που έχει για πρωτεύουσα μια μεσανατολική τσιμεντούπολη (με πολλές μικρές "συμπρωτεύουσες"), που έχει τό πολιτικό προσωπικό που έχει, τα σχολεία που έχει κτλ. Αυτά ΕΜΕΙΣ τα φτιάξαμε, και οι γονείς μας.
    Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι.
    Το ότι αυτοί δεν μας απορρίπτουν, αλλά συνεχίζουν το έργο μας, αυτή είναι η ανεπάρκειά τους.

  31. LEON avatar
    LEON 27/10/2008 01:28:12

    Sorry..αλλά ποιός είναι ο Τσίπρας??

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 01:37:01

    @28
    Εγραψα οτι μερίδα τού ΣΥΡΙΖΑ αντιγράφει την Φιλελευθερη Συμμαχία στά Εθνικά Θέματα.Και κυρίως η λεγόμενη ΄ανανεωτική πτέρυγα΄...Ε οχι τώρα ο Θοδωρος ο Μαργαρίτης και ο Κάρης να παράγουν πολιτική...Τον Σαμπατακάκη τον εξαιρώ γιατί υπήρξε ένα απο τα μεγαλύτερα παλληκάρια στην Χούντα.
    Μην διαβάζετε επιλεκτικά.
    Και αλήθεια τί σχέση έχει ο Γουσέτης με την Αριστερά ή διάφοροι αρθρογράφοι τής Αυγής πού γράφουν με απίστευτο μίσος εναντίον οιυδήποτε τολμά να αρθρώνει ΄αντιπολυπολιτισμικό΄ λόγο??
    Οι διαρκείς επιθέσεις της Αυγής που κατήντησε να την διαβάζουν 1200 ανθρωποι εναντίον όλων οσων διαφωνούν μέ τούς εκδρομείς εξ Υμηττού στον Γκρουέφσκυ είναι χαρακτηριστικές.
    Να θυμίσω ακόμα και την αήθη επίθεση εναντίον τού Στάθη αλλά και του Πανεπιστημιακού Γιωργου Μαργαρίτη επειδή διεφωνησαν απο διαφορετική σκοπιά με το Ρεπούσειον άγος.
    Παιδιά υπάρχει κόσμος που παρακολουθεί τις εξελίξεις χωρίς ναναι ΄εντός ΄πλέον..
    Ομως η παρουσία συγκεκριμένων γραφειοκρατικών μηχανισμών πού υπάρχουν (και έχουν διευρυνθεί)ακόμα και απο το 1977...
    Οπότε επιτρέψτε μας να εχουμε κάποια γνώμη και κάποιοι πού ασχολήθηκαν για πολλά χρόνια με την υπόθεση τής αντισταλιικής αριστεράς..
    Και εξακολουθούν να την ψηφίζουν έστω και εάν κάθε φορά βλαστημάνε την ώρα που το ξανάκαναν..

  33. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 01:42:34

    Διόρθωση:Oμως η παρουσία συγκεκριμένων γραφειοκρατικών μηχανισμών πού υπάρχουν ,και δυστυχώς έχουν κιόλας διευρυνθεί απο το 1977 αποτελούν μεγάλη τροχοπέδη.
    Να συμπληρώσω τίς θέσεις περί Παιδείας και πολιτισμού.
    Μερικοί έχουν μπερδέψει τόν ΄νεωτερισμό΄μέ την Πρόοδο.
    Κάποτε το ΚΚΕεσ δίπλα στο σφυροδρέπανο είχε και την ελληνική σημαία ακολουθωντας έναν ευρωκομμουνιστικό δρόμο σε αντίθεση με την δογματική αριστερά.
    Τώρα τί γίναν όλα αυτά??

  34. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 01:47:45

    Δημητρη, θα ηθελα πολυ να πιστέψω πως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ειναι κληρονομος κανενος αμαρτωλου σταλινικού παρελθοντος μόνο που η Νεο-Σταλινική παιδεια των παιδιών του Φαράκου που κυριαρχούν φαίνεται πολύ παρόλο που προσπαθούν να την κρυψουν Αλήθεια υπάρχει ντοκουμέντο του ΣΥΝ για τον υπαρκτο και την καταρευση (επισημο εννοω) και αν ναι που???

  35. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 27/10/2008 02:01:09

    οτι και να λέτε, συγχρονη αριστερα με προταση για το αύριο απο ΚΝΙΤΕΣ???? Ασε καλυτερα

  36. ataktos avatar
    ataktos 27/10/2008 03:38:18

    περαστικός ξανα-εσυ το χαβα σου .υπομονη !!!

  37. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 27/10/2008 14:28:59

    Κάποιος εδω μέσα έχει πάθει μανία με τον Στάλιν.
    Πρόσεχε! Θα σου πομείνει! που έλεγε και η γιαγιά μου.

  38. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 14:56:08

    Τελικα με το που γυρίζει η συζήτηση στην Αριστερά μερικοί αμεσως μιλάνε για Στάλιν...
    Προχτες σε ένα αλλο blog σε αντίστοιχη συζήτηση βγήκε ένας πεπαλαιωμένος που θύμιζε Κώστα Πρέκα πού μίλαγε γιά Παραπέτασμα.Μου θυμισε ταινιες τού Τζαίημς Πάρις...
    Ειχα να το ακούσω χρόνια και ειλικρινά ψόφησα απο τά γέλια...
    Αλλά τελικά αυτοί οι δεξιοί σοσιαλδημοκράτες τού Μπλαίρ και τού Σημίτη αντί να νοιώθουν και λιγάκι ντροπή πού διέλυσαν και τά τελευταία υπολείματα τού Κοινωνικού Κράτους ξυπνάνε και κοιμούνται με τον Σταλιν.
    Σιγώ ωρέ νεόπλουτοι μην χάσετε τά Καγέν σας..
    Υ.Γ.
    Και επι τή ευκαιρία,μέρες πούναι.
    Τιμή και δόξα στον Κόκκινο Στρατό και στούς Σοβιετικούς Πολίτες πού έσωσαν την ανθρωπότητα απο την μεγαλύτερη λαίλαπα ολων τών εποχών ,τον Ναζισμό.Διαφορετικά σήμερα θα επιβιωναν μονον οι Ξανθοί και Γαλανομάτες.
    Και αυτο απο κάποιον που πάντα βρισκόταν απέναντι απο τούς Κνίτες αγωνιζόμενος για τίς ευρωκομμουνιστικές ιδέες.
    Αλλά οι αναφορές πρός τούς Κνιτες αρχίζουν και καταντούν ρατσιστικές...
    Οχι τίποτα άλλο αλλά να μήν ξεχναμε ποιό Ψηφοδέλτιο Επικρατείας ΄ελάμπρυνε ΄ο Ανδριανόπουλος με την παρουσία του...
    Ο μεγας Γκουρού τού ακραίου καπιταλισμού.
    Και καμιά αυτοκριτική δεν θάβλαφτε............

  39. nas avatar
    nas 27/10/2008 18:07:44

    Μετά από τόσα σχόλια που διάβασα, η έκφραση "όσο πιό ψηλά ανεβαίνει η μαϊμού, τόσο της φαίνεται ο κώλος" ισχύει σε πολλές περιστάσεις... ακόμη και όταν μιλάμε για αριστερούς κώλους...

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 27/10/2008 21:42:37

    Σκέψου δηλαδή τι γίνεται όταν ξεμυτίζουν αυτοί που κατάφεραν το απίθανο,να χάσουν απο τόν Κωστάκη ενώ καιγόταν ολόκληρη η Ελλάδα.
    Και πού τώρα θέλουν να χρησιμοποιήσουν γιά άλλη μιά φορά την Αριστερά μόνον και μόνον γιά να κυβερνήσουν μέ τον συνηθισμένο τρόπο αλλά νά έχουν και τό άλλοθι τής Συνεργασίας,βλέπε Συνενοχής μερίδας τής Αριστεράς.
    Ας όψονται οι π@π@ριές και οι αντιφάσεις ολόκληρης τής Ελληνικής Αριστεράς..
    Γιατί διαφορετικά ο κύριος που κατάφερε να νικήσει μόνον τον Βενιζέλο θα βρισκόταν ήδη τρίτος και καταϊδρωμένος..