#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/11/2010 10:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμείς έχουμε τον Δράκο !!!



Προσπάθησαν να μας πείσουν για το αναπόφευκτο και το μοιραίο του Μνημονίου.

Προσπαθούν να μας φοβίσουν, με τα μύρια κακά που έπονται εάν δεν ψηφίσουμε τους κυβερνητικούς υποψηφίους.

Προσπαθούν να μας εκβιάσουν, λέγοντας ότι θα πάμε σε εθνικές εκλογές, ότι κινδυνεύει η τρίτη δόση του δανείου, ότι αποσταθεροποιείται η χώρα.

Την ίδια ώρα ο Αντιπρόεδρος κάνει «θεωρητική συζήτηση» περί αναδιάρθρωσης χρέους σε ζωντανή μετάδοση. Άλλο το αμφιθέατρο και η ακαδημαϊκή συζήτηση κι άλλο οι απόψεις του Αντιπροέδρου της  Κυβέρνησης σε μια τόσο κρίσιμη και προεκλογική περίοδο.

Την ίδια ώρα ο συνεπής Καρατζαφέρης μας λέει «τι Δημαράς, τι Σαμαράς». Και συ με τον Τατούλη σου θα πας, μην ανησυχείς λαοπρόεδρε.

Αυτό που δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι τον Δράκο τον έχουμε εμείς. Όχι τον Δημήτρη. Τον δράκο της ψήφου μας. Είναι το μόνο που φοβάται η κυβέρνηση. Η εκάστοτε κυβέρνηση.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. KILLER avatar
    KILLER 02/11/2010 10:45:06

    τρεμει το κεφάλαιο και οι διεθνείς τοκογλύφοι την ψηφο στη ΝΔ

  2. Aris. A avatar
    Aris. A 02/11/2010 10:45:32

    Οδυσσέα ρε μπας και είσαι ο Σαμαράς και μας δουλεύεις.

    Αυτό που είπε ο Σαμαράς χθες βράδυ "εμείς έχουμε τον δράκο" το είχες γράψει ως απάντηση σε σχολιό μου πριν δεκαπέντε μέρες.

    Περίεργα πράγματα συμβαίνουν στο antinews πολύ το διαβάζει ο πρόεδρος.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Aris. A 02/11/2010 11:34:14

      χαχαχα το θυμήθηκες τέρας. Σε διαβεβαιώ δεν είμαι ο Πρόεδρος. Και το όνομα του Δράκου προσφέρεται για λογοπαίγνια, δεν χρειάζεται να το διαβάσει κανείς

  3. zervas avatar
    zervas 02/11/2010 12:36:18

    Και αυτοι εχουν τον επι 20ετια βουλευτη και υπουργο του Καραμανλή............ποσο λαλακες ειναι οι ΝΔκρατες που καταφερνει ενας τυπος να τους κοροιδευει επι 20 χρονια!!!και τωρα καταφερε και τους πασοκους να τον ψηφισουν....Ολο το πολιτικο συστημα στα ποδια του τατουλη!!!

  4. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 02/11/2010 13:19:41

    Έγραψα, πριν μέρες, για το λάθος τους να εκθέσουν γυμνό τον βασιλιά σε ‘ζωντανή’ διακαναλική συνέντευξη. Εκεί που η πρωτοφανής προπαγάνδα κόντευε να μας κάνει να ξεχάσουμε την πραγματική εικόνα του ΓΑΠ, ο λαός ‘καμάρωσε’ αφτιασίδωτο τον Πρωθυπουργό του. Αμέσως η προπαγανδιστική μηχανή, με άμεσα ανακλαστικά, με επίγνωση της μεγάλης ζημιάς, τον εξαφάνισε από το προσκήνιο. Από την επομένη, κιόλας, οι ταλαντούχοι προπαγανδιστές μας πληροφόρησαν γραπτά (σε σεντόνι –συνοδεία κολακευτικής φωτό), τι ‘είπε ο πρωθυπουργός σε συνεργάτες του’. Ακολούθησαν γραπτές συνεντεύξεις, όπου αμφιβάλλουμε αν ο ΓΑΠ είχε ιδέα για τις γραπτές ερωτήσεις και απαντήσεις που επιμελήθηκαν οι πολύπειροι συνεργάτες του μαζί με τις με τις δημοσιογραφικές ορντινάντζες των ‘ανεξάρτητων’ εφημερίδων. Για να ‘ξεκαθαρίσει ότι δεν μπλοφάρει’. ‘Ζωντανά’ τον παρουσίασαν, ξανά, στο Μαραθώνιο και ανησυχώντας για την εντύπωση που έκανε ο αθλητής, έβαλαν τα ανεξάρτητα νταβατζοΜΜΕ να κάνουν το βράδυ ‘ρεπορτάζ’ για την ευνοϊκή υποδοχή του κόσμου στην εμφάνιση του Πρωθυπουργού. Από κοντά οι εικόνες των Δρούτσα και της ‘πράσινης’ Μπιρμπίλη.
    Αγαπητοί φίλοι δεν αναφέρομαι σε όσα άλλα μας ετοίμασε η καθεστωτική προπαγάνδα αυτές τις μέρες (κλαψουρίζει τώρα η Ν.Δ. για τις εκλογές, διαρροή συνάντησης Δημαρά- Σαμαρά, Πάγκαλος, Καρατζαφέρης , Κουβέλης κ.λ.π.)
    Μπροστά λοιπόν σ’ αυτή την σοβιετικού τύπου προπαγάνδα και σε όσα υποψιαζόμαστε ότι θα ακολουθήσουν σε οικονομικό, εθνικό, κοινωνικό επίπεδο, υπάρχει ένα μόνο καρτέρι, έχουμε μια και μοναδική βολή: την ψήφο μας σε αυτές τις εκλογές. Και είναι φανερό πόσο ανησυχεί ο ‘συνεταιρισμός’. Το μόνο που δεν μας λένε είναι πόσο επιζήμιες είναι για την πατρίδα οι εκλογές και αν ήταν στο χέρι τους θα τις ανέστειλαν μέχρι να αναρρώσει ο ασθενής.
    Ας αναλογιστούμε την απελπιστική κατάσταση προπαγάνδας και ασυδοσίας που μας περιμένει αν το σύστημα συμφερόντων που κάθισε στο σβέρκο της πατρίδας ‘δεν αισθανθεί ζεματισμένο σε αυτές τις εκλογές, αν πάρει ένα αποτέλεσμα που θα του επιτρέπεται να το ερμηνεύσει σαν επιδοκιμασία των όσων συνέβησαν τον τελευταίο χρόνο’. Και δεν θα υπάρχει τότε, δυστυχώς, κανένα καρτέρι, ακολουθούν για τον ‘χορό συμφερόντων’ τρία ‘καθαρά’ χρόνια.
    Όσοι αγανακτούμε, μέχρι απελπισίας, με όσα συμβαίνουν γύρω μας, ας δώσουμε ηχηρή την απάντηση με την ψήφο μας.

    • Aris. A avatar
      Aris. A @ Νίκος Α 02/11/2010 13:27:58

      Σωστός ο Γιώργος μιλάει μόνος του.

      Κόβεις εμφάνιση και βγάζεις συμπέρασμα

  5. adanaklasi avatar
    adanaklasi 02/11/2010 13:58:49

    Παραμύθια και δράκοι...
    http://adanaklasi.blogspot.com/2010/11/blog-post_02.html

  6. ganasta avatar
    ganasta 02/11/2010 14:23:57

    Και ο πραγματικός δράκος- όχι αυτός του παραμυθιού- θα πετύχει μεγάλη νίκη. Ας είναι καλά η Λακωνία.

  7. ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ 02/11/2010 15:39:04

    26% τηλεθέαση έκανε η χθεσινή ΑΝΑΤΡΟΠΗ του Πρετεντέρη με καλεσμένο τον Σαμαρά (πηγή www.agb.gr). Πολύ δυνατό νούμερο για μια ενημερωτική εκπομπή που παίζει στις 9 το βράδυ της Δευτέρας. Βέβαια, το γνωστό blog του λεγόμενου και εκβιαστή, μιλά ψευδώς για..15% !!! Οι άνθρωποι εκτός απο αξιοπρέπεια και ψυχραιμία, τώρα ΧΑΝΟΥΝ και στην επαφή με την αλήθεια.

  8. JackKennedy avatar
    JackKennedy 02/11/2010 15:59:16

    Συμφωνώ Μικρέ Οδυσσέα,

    Το πρώτο αναγκαίο βήμα που πρέπει, ειναι να δείξουμε στην πράξη μέσω του Καλλικράτη ότι ο πανελλήνιος οργανισμός έχει παλμό.
    Ναί στον Καλλικράτη με όσο γίνεται μεγαλύτερη συμμετοχή!