23/11/2009 15:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εμβόλια διά πάσα νόσο…



Σας το λέω εκ του προοιμίου..

Στο τέλος με αυτή την ιστορία με το εμβόλιο είτε θα κλάψουμε, είτε θα γελάσουμε..

«Να το κάνω ή να μην το κάνω το εμβόλιο; Τι ακούς εσύ; (δις)». Η επωδός πρέπει να επαναλήφθηκε ίσα με 30 φορές μέσα στην προηγούμενη εβδομάδα. Από τους γονείς μου μόνο. «Ο,τι θέλεις κάνε, αλλά μην ακούς υπερβολές των καναλιών».

Και εκεί που τους καλμάρεις το πρωί και φεύγεις ήρεμος για τη δουλειά, να σου το δελτίο το απόγευμα, να τους ξανακάνει το... εμβόλιο κατά της ηρεμίας. Η μέρα της μαρμότας και πάλι εδώ: σηκώνεσαι από το κρεβάτι, πλένεσαι, βουρτσίζεις τα δόντια σου, ντύνεσαι, μπαίνεις στο αμάξι, πας στο πατρικό: «Να το κάνω ή να μην το κάνω το εμβόλιο; Τι ακούς εσύ; (δις)».

Δεν ξέρω κατά πόσο απειλούμαστε από τη νέα γρίπη και αν πρέπει να κάνουμε το εμβόλιο. Δεν ξέρω εάν έχει αντενδείξεις, αν στη Γερμανία οι 8 θάνατοι ασθενών μετά τον εμβολιασμό τους οφείλεται σε παρενέργειες, ούτε αν εκείνοι που τελικά υποκύπτουν από τον Η1Ν1 το χρωστούν σε προβλήματα υγείας που προϋπήρχαν.

Αυτό που ξέρω είναι ότι το κατοχικό σύνδρομο μάς «χτύπησε» πάλι. Οι σειρήνες ηχούν πρωί-βράδυ μέσω τηλεόρασης. Τέτοια προπαγάνδα ούτε ο Καντάφι!   Ξεχύθηκε ο κόσμος με τα βιβλιάρια ανά χείρας να γράφει εμβόλια για καλό και για κακό. Παρ’ το και έχε το στο ψυγείο, ποτέ δεν ξέρεις τι μας βρίσκει. Ο Θανάσης που σπούδασε έξω είπε να μην το κάνουμε, η Ματίνα που σπούδασε μέσα είπε να το κάνουμε και ο φαρμακοποιός είπε να το κρατήσουμε και βλέπουμε. Το ΚΕΕΛΠΝΟ τι λέει; Κανείς δεν ρωτάει. Το ίδιο το Κέντρο, όχι οι αυτόκλητοι εκπρόσωποι Τύπου που βλέπουν εξωγήινους να καταπίνουν ταμιφλού και μάγισσες πάνω σε ιπτάμενες σύριγγες! Λοιπόν, θα σου πω εγώ: το υπουργείο Υγείας προειδοποιεί: η τηλεόραση κάνει τεράστιο κακό στα νεύρα. Αν επιβιώσεις από αυτό, μπορεί και να ρίξεις και κάνα βηχαλάκι...      

N.Π

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sirmar avatar
    sirmar 23/11/2009 18:09:03

    Αποτελέσματα έρευνας αποφυγή της γρίπης
    Faktorx
    Το έχω ξαναγράψη πριν λίγους μήνες Το γράφω ξάνα και όποιος το τηρήση δέν εχει να φοβοιθή τίποτα Το κόλπο είναι τσεκαρησμένο εδώ και τρία ΧΡΟΝΙΑ

    ( δια όλες της ηλικίες παιδιά, γυναίκες, άνδρες)


    Πλένουμε τα χεριά μας με σαπούνι και με άφθονη σαπουνάδα τρίβουμε το πρόσωπο μας .Με άφθονο νερό ξεπλένουμε το προσωπο μας.
    Το ανωτέρω το επαναλαμβάνουμε δύο με τρείς φορές την ήμερα και έτσι αποφεύγουμε να κολλήσουμε τον ιόν της γρίπης.
    Δεν μας νοιάζει εάν έχει ο συγγενής η ο διπλανός η ακόμη και εάν βρισκόμαστε σε κλειστούς χώρους εφαρμόζουμε το πλύσιμο του πρόσωπου δεν έχουμε πρόβλημα
    Για τους ταξιδεύοντας με αεροπλάνο η άλλο μέσο πριν και μετά πλύσιμο του πρόσωπου.
    Απαραίτητο όταν επιστρέφουμε στο σπίτι

    Δια τα παιδιά και οι δεσπηνίδες η όσους δεν θέλουν να πλένουν ολόκληρο το πρόσωπο υπάρχει τρόπος όπως έχουν σαπουνάδα στο χέρι να βάζουν σαπουνάδα γύρο από το στόμα και τη μύτη και να ξεπλένονται.
    Απλώς τρόπος και γρήγορος.

  2. Xrhstos_s avatar
    Xrhstos_s 23/11/2009 20:16:59

    Δεν πρόκειται να κάνω το εμβόλιο γιατί πήρα την απόφαση αυτή αφού το έψαξα πολύ και άκουσα ειδικούς που ξέρουν τι έχουν να πουν
    Εδώ http://www.pandemicfluonline.com/?p=1583

    Επίσης όταν η πρώην υπουργός υγείας την Φιλανδίας λέει αυτά τα φοβερά πράγματα εδώ http://www.youtube.com/watch?v=nTgyakGAddM, τότε τι;; θα κάνουμε τα εμβόλια? Ακούστε τι λέει στο 1:17 : "It is not the swine flu that is dangerous. It is the injections". Αυτή ειναι η πρώην υπουργός υγείας της Φιλανδίας!!. Και τώρα θα ακούσουμε τις τρίχες του Τριχόπουλου ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή. Πόσα λεφτά πήρε ο Τριχόπουλος? Δεν έχει συνείδηση?

  3. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/11/2009 22:00:48

    Εχει σκασει στο www.zougla.gr τρελο σκανδαλο με Ξενογιαννακοπουλου.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/11/2009 22:35:25

      Δεν ντρέπεσαι ρε ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ να παραπληροφορείς τους συνφορουμίτες?
      Ποιό είναι το "τρελό σκάνδαλο"?
      Είσαι σίγουρος ότι γνώριζε την καταδίκη του?
      Εδώ δεν την γνώριζαν οι γιατροί που τον εξέλεξαν στο συνδικαλιστικό τους όργανο...

      • Orestios avatar
        Orestios @ tiramola 23/11/2009 22:41:51

        Παραπλανήθηκε τιραμόλα?
        Γνωστή η καταδίκη εδώ και καιρό

      • ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
        ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ @ tiramola 23/11/2009 23:26:13

        Το γυρισαμε τωρα στο ισως ,ναι μεν αλλα κτλ. Αν tiramola το θεμα εσκαγε επι ΝΔ τι θα ελεγες; Εδω γκομενικο ηταν το θεμα του αλλου και απασχολησε μια χωρα 4 μηνες.Και τις καραμινατες παραβασεις θα τις περναμε στο ετσι;

        • tiramola avatar
          tiramola @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 23/11/2009 23:54:38

          Αυτός που επικαλέστηκες εκτελεί συμβόλαια...
          Για σκέψου λίγο τι θα συνέβαινε αν το πολιτικό γραφείο της Μαριλίζας ήταν σε όροφο πολυκατοικίας που ανήκε σε έμπορο όπλων που πιέζει το ΥΠΕΘΑ να πουλήσει πραμάτεια...

  4. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/11/2009 22:08:18

    Αν υπήρχε εμβόλιο να με προστατέψει απο τα λαμόγια, θα το έκανα, έστω και αν το πλήρωνα στη μαύρη.
    Δεν κινδυνεύουμε απο την γρίπη των χοίρων. Απο τις κυβερνήσεις των χοίρων κινδυνεύουμε!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ εναςάσχετος 23/11/2009 22:36:58

      ακριβώς όπως το λές...«άσχετε»

      • tiramola avatar
        tiramola @ archaeopteryx 23/11/2009 22:44:42

        Αρχαίε μπήκες και συ δυνατά στον αγώνα υπερ Σαμαρά έτσι?

        • Υ. avatar
          Υ. @ tiramola 23/11/2009 23:34:49

          Αρχαίε, είσαι απολαυστικός!

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ tiramola 23/11/2009 23:37:50

          σου αρέσουν και εσένα οι λαχανοντολμάδες... σε κατάλαβα

        • Υ. avatar
          Υ. @ tiramola 23/11/2009 23:54:37

          Ειδικά αν η άσπρη σάλτσα, είναι πετυχημένη.

        • tiramola avatar
          tiramola @ tiramola 23/11/2009 23:57:02

          Αρχαίε και εγώ στην ίδια κατηγορία ανήκω...
          Αν προτιμάς και τους λαχανοντολμάδες αυγοκομμένους τότε έχουμε πολλά κοινά...

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/11/2009 23:17:04

    Εγώ τоварищ tiramola είμαι γενικά υπέρ της ευπρέπειας, της τιμιότητας, του ήθους και της ειλικρίνειας. Συχνά, φυσικά, πέφτω θύμα απάτης. Όπως έχει επισημάνει για μένα άλλος σχολιαστής, είμαι απλοϊκός, υπερ των δυαδικών επιλογών όπου τάσσομαι υπέρ αυτού που προτιμώ, δεδομένων των επιλογών.

    Προτιμώ τον Σαμαρά από την Ντόρα, αφού ρωτάς, όπως προτιμούσα τον ΓΑΠ από τον χοντρό (τον Βενιζέλο εννοώ). Μεταξύ ΑΓΠ-Μιμής ή Μητσοτάκη, Μητσοτάκη. Μεταξύ Σημίτη και Ακη, μάντεψε. Μεταξύ Σημίτη και Έβερτ... τι να σου πώ... δεν τον πήγαινα καθόλου τον Έβερτ... έπαιζε το μάτι του. Κάποτε πίστευα ότι ο ΑΓΠ ήταν «ήρωας» μέχρι που τον είδα και τον άκουσα και έφυγα τρέχοντας. Ο ΓΑΠ μου αρέσει, γιατί κάποτε του ζήτησα ρουσφέτι και δεν μου το έκανε. Έπαψα να συμπαθώ τον Μητσοτάκη, όταν είδα τι έκανε. Συμπαθούσα τον Σημίτη μέχρι που είδα ότι είχαμε πουληθεί σε Γερμανούς. Τον παππού Παπανδρέου τον θεωρούσα λίγο ψεύτη αλλά μετά αγιοποιήθηκε. Ο Ράλλης και ο Αβέρωφ μου άρεσαν λίγο. Ο ΚΚ ο Α' τι να σου πω, ήμουν βρέφος. Ο ΚΚ ο Β' ...το καημένο το παιδί πως το έπλεξαν. Αντιπαθώ πολύ τους κληρονομικούς πολιτικούς.

    Μου αρέσουν οι λαχανοντολμάδες, οι κοκκινομάλες, οι μελαχροινές, οι ξανθιές, οι ψηλές, οι κοντές, οι ζουμπουρλούδες, οι αδύνατες. Και ψοφάααω για δίκυκλα. (Α... μου αρέσει και ο Rumsfeld αν και αριστερίζει λίγο για τα γούστα μου)

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/11/2009 00:05:35

    Ελεος ρε σείς..
    Μάθετε πρώτα τι ειναι ο αυτισμός και ποτε εμφανίζεται και μετά να μεταφέρετε αυτά πού εχουν γεμισει το διαδίκτυο με τά εμβόλια πού περιέχουν υδράργυρο και που δημιουργούν αυτισμό..
    Ακου ενα στά 154 παιδιά γεννιέται αυτιστικό..Θαχει διαλυθεί η κοινωνία τότε...
    Και μήν βάλετε links ..είναι γνωστά...Πηξαμε αυτή τη περίοδο στά αμίμητα..
    Οπως το άλλο με τη ισπανική γρίππη που τήν προκάλεσε ο Ροκφέλερ και καλά.

    Είπαμε να έχουμε επιφυλάξεις για το εμβόλιο τής γουρουνογρίπης αλλά σε λιγο θα υιοθετήσουμε θεωρίες γιά Νεφελίμ

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 24/11/2009 00:10:05

    Μηπως να σταματήσουμε και τα εμβόλια για την Διφθερίτιδα και τοσες άλλες παθήσεις που εξαφανίστηκαν ??
    Η μήπως και το εμβόλιο για την Ευλογιά δημιούργησε αυτιστικά παιδιά??

    Να γυρισουμε στον Μεσαιωνα και στούς μάγους τοτε..

    Α ρε Φλέμιγκ έπρεπε να σέ κάψουν που ανακαλυψες την πενικιλλίνη..