11/10/2008 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελληνικό New Deal προτείνει ο κ. Παπανδρέου

Πολιτική πρόταση εξόδου από την κρίση, η οποία προβλέπει την αγορά τραπεζικών μετοχών από το ελληνικό κράτος, κατ' εφαρμογήν του βρετανικού μοντέλου, καταθέτει σε συνέντευξή του στην εφημερίδα «Τα Νέα» ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Παπανδρέου.

«Έφτασε η ώρα για μια νέα κοινωνική συμφωνία, για ένα ελληνικό New Deal, στο οποίο θα συμπράξουμε όλοι και από το οποίο θα κερδίσουμε όλοι: οι εργαζόμενοι, το κράτος, η υγιής- παραγωγική- επιχειρηματικότητα», επισημαίνει ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης, κάνοντας λόγο για «άμεση ανάγκη ενός πακέτου μέτρων για να τονώσουμε την πραγματική οικονομία, όπως και να δώσουμε σιγουριά και ενίσχυση στους πολίτες μας μέσα από ένα σύγχρονο πια κοινωνικό κράτος».

Ειδικότερα, ο κ. Παπανδρέου υποστηρίζει πως το κράτος θα πρέπει «να ενισχύει την κεφαλαιοποίηση των τραπεζών αγοράζοντας μετοχές - όπως στη Βρετανία - παρά να αγοράζει απλώς τα "τοξικά" προϊόντα τους, όπως στις ΗΠΑ».

»Και αυτό, διότι στη δεύτερη περίπτωση, ιδιωτικοποιούνται τα κέρδη αλλά κοινωνικοποιούνται οι ζημιές. Δηλαδή και πάλι την κρίση την πληρώνει ο μέσος πολίτης. Δεύτερον, είναι σημαντικό να διασφαλίζεται η εμπιστοσύνη στις διατραπεζικές αγορές για να αυξηθεί η ρευστότητα. Τρίτον, για να επανέλθει η εμπιστοσύνη των απλών καταθετών αλλά και το αίσθημα δικαίου, χρειάζονται πολύ πιο αυστηροί κανόνες για τους τραπεζίτες», επισημαίνει ο κ. Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 11/10/2008 14:08:57

    ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ;
    Θα φορολογηθεί ο κόσμος για να αγοράσει το κράτος μετοχές τραπεζών;Και τι νόημα έχει η μη-αγορά τοξικών ομολόγων αφού δεν έχουν τέτοια ομόλογα οι ελληνικές τράπεζες;Και γιατί να γίνει οτιδήποτε αφού δεν είναι στην κατάσταση των ξένων τραπεζών;
    METAΦΡΑΣΗ : Υποστηρίζω ότι κάνουν οι Αγγλοι Εργατικοί και θα κάνουν οι Αμερικανοι Δημοκρατικοί σε αντίθεση με ότι κάνουν οι Ρεπουμπλικάνοι γιατί είμαι προιστάμενος του μαγαζιού της Σοσιαλιστικής Διεθνούς δηλώνοντας ότι θα κάνω τα ίδια στην Ελλάδα που δεν έχει καμμία σχεση με όσα συμβαίνουν στην Αμερική ή την Αγγλία.

  2. Παπαγεωργίου...Ε avatar
    Παπαγεωργίου...Ε 11/10/2008 14:28:14

    Στον κόσμο του ο Γιωργάκης παιδιά μου!

  3. daris avatar
    daris 11/10/2008 16:07:57

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΩΡΓΟ!!!ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΟΛΟΚΛΗΡΗ.ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΩΡΓΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ!!!

  4. daris avatar
    daris 11/10/2008 16:09:34

    ΦΙΛΕ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ...

  5. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/10/2008 16:22:46

    Μπράβο Γιώργο..
    Που δεν ξέρεις κάν πώς οι Ελληνικές τράπεζες δεν έχουν αγοράσει ΄τοξικά ομόλογα΄...............

  6. Μ. avatar
    Μ. 11/10/2008 16:23:28

    θα μου επιτρεψετε να ειμαι λιγο καχυποπτος ,μηπως ο Γιωργακης ξερει κατι που δεν ξερουμε εμεις;ποιος αγοραζει πλεον μετοχες ελληνικων τραπεζων και ποιος θα της τροφοδοτησει με νεα κεφαλαια; θα δανεισθει και αρα θα χρεωθει το ελληνικο κρατος για να παρη μετοχες που οι αλλοι δεν αγοραζουν,αυτο προτεινει στην ουσια.
    Μαλλον στελνει μυνημα προς τους τραπεζιτες νταβατζηδες

  7. Παπαγεωργίου...Ε avatar
    Παπαγεωργίου...Ε 11/10/2008 17:00:57

    Αγαπητέ daris εάν θα αποφασίσω να κατέβω στις εκλογές θα σε ειδοποιήσω και θα με γνωρίσεις.. Δεν είμαι όμως εγώ υποψήφιος Πρωθυπουργός για να κριθώ, μπορώ όμως ανετότατα να κρίνω και να αποφανθώ ότι ο Γιωργάκης εάν ποτέ του βγει Πρωθυπουργός θα τα πάει ακόμα χειρότερα από τον πατέρα του ο οποίος ανέλαβε μια νεοεισερχόμενη χώρα στην ΕΟΚ με τεράστια κοινοτικά κονδύλια και μας παραδίδει -με την βοήθεια των Καραμανλή και Σημίτη- το σημερινό μπουρδέλο. Ο Γιωργάκης απλά διάβαζει ότι του λένε οι σύμβουλοί του...που θα τα βρει τα λεφτά? Ας σοβαρευτούμε!

  8. mareli avatar
    mareli 11/10/2008 17:36:09

    New deal ή Νιου ντηλ... όπως συμμετοχική δημοκρατία!
    Μπράβο Γιώργο!
    Που θα βρεις τα λεφτα Γιώργο;
    απάντηση: Από την ανάπτυξη!!!!

    Την πολιτική πρωτοτυπία προσωποποιεί ο Γιώργος...

  9. miaouth avatar
    miaouth 11/10/2008 17:57:59

    Είναι φανερό ότι το σύστημα διαχείρισης του χρηματοπιστωτικού τομέα απέτυχε. Παταγωδώς και ανεπίστρεπτα.
    Είτε αυτό αρέσει είτε όχι σε κάποιους, ο βαθμός δημοσίου ελέγχου των τραπεζών θα γίνει πολύ μεγαλύτερος από αυτά που συνηθίσαμε μετά το 1970. Παγκοσμίως, σε Αμερική, Ευρώπη και Ασία.
    Οι τράπεζες ως κεφάλαια είναι ήδη σε μεγάλο βαθμό κοινωνικοποιημένες στην πράξη. Το ίδιο και οι τωρινές ζημίες τους.
    Εφόσον το δημόσιο θα συμμετέχει αποφασιστικά στο μάνατζμεντ των τραπεζών, φυσικό είναι να κατέχει ΚΑΙ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΑ ένα αποφασιστικό μέρος των μετοχών τους.
    Ο Παπανδρέου διατυπώνει ωμά το ΝΕΟ αυτονόητο. Και πολύ καλά κάνει, η "αντικρατική" φλυαρία είναι πιά από μόνη της τοξική για το μυαλό μας.
    Φυσικά και θα βρεί τα λεφτά από την ανάπτυξη, αφού ο δημόσιος τομέας θα ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ εις βάρος του ιδιωτικού. Που συρρικνώνεται ήδη από μόνος του, λόγω της κρίσης.
    Ένα παράδειγμα από τα συμβαίνοντα: Πριν ακόμη θεσμοποιθεί οτιδήποτε, βιώνουμε ήδη τη ριζική συρρίκνωση των private equity & hedge funds, ενώ γιγαντώνονται τα κρατικά funds.
    Όσο και άν αυτό απογοητεύει τις επιθυμίες μου, ο καπιταλισμός είναι ευέλικτο κοινωνικό σύστημα και πολύ σκληρό για να πεθάνει. Μεταλάσσεται γρήγορα, και τα μυαλά είναι δυστυχώς πολύ αργόστροφα και ατελή για να το παρακολουθήσουν.

  10. miaouth avatar
    miaouth 11/10/2008 18:40:17

    »"Τρίτον, για να επανέλθει η εμπιστοσύνη των απλών καταθετών αλλά και το αίσθημα δικαίου, χρειάζονται πολύ πιο αυστηροί κανόνες για τους τραπεζίτες", επισημαίνει ο κ. Παπανδρέου».

    Όλο το ζουμί είναι εδώ. Αρκεί να το εφαρμόσει.
    Θα είναι πιό εύκολο βέβαια, άν μειωθεί ο αριθμός των τραπεζών και εν τω μεταξύ, ξεφουσκώσει και εδώ σε σημαντικό βαθμό η φούσκα των ακινήτων.

  11. stelios avatar
    stelios 11/10/2008 18:46:08

    Τετοια μυαλα σαν του Γιωργακη κυβερνουν ακομη και τωρα την Αμερικη,γιαυτο και βουλιαζει.
    Διετελεσε και Υπ.Εξωτερικων αν ενθυμεισθε..

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2008 18:48:35

    δυστυχώς οι κανόνες θα είναι «διοικητικοί» και όχι θεσμικοί (εκτός αν το καταλάβουν στην Ουάσινγκτον και το Λονδίνο). Τρεις θεσμικές αλλάγές, τόσο απλές και τόσο δύσκλες:

    1. Διαχωρισμός τραπεζικών και επενδυτικών δραστηριοτήτων (σε επίπεδο ανεξάρτητων νομικών προσώπων, όχι μονο χαρτοφυλακίων)

    2. Επαναφορά στα διεθνή λογιστικά πρότυπα της συντηρητικής αποτίμησης των πάντων σto «χαμηλότερου του κόστους κτήσης ή αγοραίας αξίας»

    3. Rating agencies πραγματικά ανεξάρτητα από τον πελάτη ή την τράπεζα.

    (Κάτι σαν «βασικός μέτοχος» στα πολιτικά μας...)

  13. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 11/10/2008 18:51:55

    Με τι λεφτά;
    Με ομόλογα ρε λεβέντες. Το κράτος έχει αυτή τη δυνατότητα. Συμμετέχοντας στο μετοχικό κεφάλαιο αυτό που θα γίνει είναι τα golden boys που διαχειρίζονται τις τράπεζες να χάσουν την εξουσία τους και τη κονόμα.

  14. ΓιαννηςΚ avatar
    ΓιαννηςΚ 11/10/2008 19:47:57

    Ας τελειωνουμε πια με αυτην την περι 'Γιωργακη' ρητορικη.Μια χαρα είναι ο ανθρωπος.Το μεγαλο του πλεονεκτημα ειναι πως δεν εχει καμια μα καμια συμβατοτητα με τον κατα κανονα ελληνα πολιτικο.Στο προσωπο του βλεπω τον ανθρωπο που θα μας παει πολλα βηματα πιο μπροστα.Θα διαχειριστει το σημερα προς οφελος του αυριο και οχι προς ίδιον οφελος.Αυτα κανει ο Μπουλης με αποτελεσμα τον βουρκο στον οποιο κολυμπαμε σημερα.Τοσο κακοσμος και βρωμερος βουρκος που το οικονομικο καραχ που βιώνουμε δρα σαν σωσιβιο για την θλιβερη κομπανια που μας κυβερνα.

  15. daris avatar
    daris 11/10/2008 19:50:34

    "...εάν ποτέ του βγει Πρωθυπουργός θα τα πάει ακόμα χειρότερα από τον πατέρα του ο οποίος ανέλαβε μια νεοεισερχόμενη χώρα στην ΕΟΚ με τεράστια κοινοτικά κονδύλια και μας παραδίδει -με την βοήθεια των Καραμανλή και Σημίτη- το σημερινό μπουρδέλο": Δηλαδή αγαπητέ φίλε Παπαγεωργίου η Ελλάδα του 1981 ήταν καλύτερη από την Ελλάδα του 1989 που παρέδωσε το ΠΑΣΟΚ στον Μητσοτάκη? Τι έγινε στη Ελλάδα το 1989-1993? Σήμερα αν ο Σημίτης δεν είχε βάλει την Ελλάδα στο σκληρό πυρήνα της ΟΝΕ σκέψου τι θα γινόταν. Και φυσικά ο Σημίτης έκανε εγκληματικά λάθη και για τη χώρα και για το κόμα του. Γι αυτό εχουμε σήμερα την κυβέρνηση που δεν μας αξίζει.Όμως η ΠΡΟΣΦΟΡΑ του ΠΑΣΟΚ στην σύγχρονη Ελλάδα είναι πολύ μεγάλη και αντιθέτως η προσφορά της δεξιάς αλλά και της αριστεράς(δυστηχώς!!!)είναι μηδενική.Επίτρεψέ μου να έχω εμπιστοσύνη στο Κίνημα που λέγετε ΠΑΣΟΚ και στον ηγέτη που ακούει στο όνομα ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ότι θα δώσει ξανά ένα όραμα στον τόπο μας και στη γενιά μας.Ευχαριστώ.

  16. TOX avatar
    TOX 11/10/2008 20:30:57

    Τουλάχιστον οι αντιΠΑΣΟΚΟΙ ας μην¨"εμπλουτίζουν" τα φθονερά επιχειρήματά τους με τα προπαγανδιστικά ψέμματα του τύπου "οι ελληνικές τράπεζες δεν έχουν τοξικά ομόλογα"... 500 ολόκληρα εκατομύρια έχει η μια και πάνω από 300 η δέυτερη από τις κρατικά ελεγχόμενες. ΄Οσο για τις υπόλοιπες έχουν ένα σωρό διασυνδέσεις, (χρηματοοικονομικές) με όλες τις φαληρισμένες επενδυτικές Τράπεζες, Lehman, Morgan Stanley, Goldman Sacs, Hypo, Citigroup κ.α.
    Τώρα σ΄ ότι αφορά τις προτάσεις Παπανδρέου, τόσα ξέρουν τόσα λένε οι πανίκόβλητοι της Δεξιάς και οι κομπλεξικοί του ΣΥΡΙΖΑ... Υπομονή και ψυχραιμία παιδιά : το ραντεβού σας με την απογοήτευση, αναπόφευκτον εστί !...

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/10/2008 20:46:54

    δύο παρατηρήσεις:

    1. τοξικά: κάθε δάνειο είτε είναι εορτοδάνειο είτε στεγαστικό που αδυνατεί ο οφειλέτης να ξεπληρώσει και που η εμπράγματη ασφάλεια είναι ή δεσμευμένη ή πεσμένη είναι τοξικό. Τα δικά μας «τοξικά» είναι οι χρεωμένοι φουκαράδες σε καιρό ύφεσης και φορομπηξίας (λέει η τηλεόραση ότι θα μειωθουν οι φόροι και θα μεγαλωσουν τα ελείμματα

    2. Χρεωκόπησε η Citi ή η Goldman Sachs? Πότε?

  18. Μ. avatar
    Μ. 11/10/2008 20:55:45

    daris Says: ... εαν καταντησε και η γενια σου (προφανως υπονοεις νεος) να στηριζει τα οραματα της σε Γιωργακη,οπως αλλοι σε Κωστακη,Αλεξακη κτλ ,λυπαμαι που χαθηκε ακομα μια γενια.
    Το μεγαλυτερο προβλημα της Ελλαδος ειναι οτι ακομη και οι νεοι γεννιουνται "γεροι" κουβαλωντας βιωματα,προσωπολατρειες, παθη, μιση,φοβισμενα ανωριμα και υποταγμενα ανθρωπακια που περιμενουν να τους σωσει Ο πρασινος κοκκινος γαλαζιος "θεουλης" . Κριμα....

  19. TOX avatar
    TOX 11/10/2008 21:18:08

    Για archaeopteryx :

    Λάθος για Goldman Sachs... Για τις άλλες :

    Ας ελπίσουμε πως η Citigroup ξελάσπωσε
    10:11 - 30 Σεπτέμβριος 2008

    Τελικά αν κάποιος μπορεί να διαβάσει τα ψιλά γράμματα θα δει πως η εξαγορά της Wachovia από τη Citigroup, μάλλον έγινε όχι μόνο για να σωθεί η πρώτη αλλά κυρίως για να στηριχτεί η δεύτερη. Αφενός η Wachovia ασφαλώς και δεν αποτιμάται μόνο 2,1 δισ. και αφετέρου δίνονται στην Citigroup τα πολύ μεγάλα διαθέσιμα της. Κάπου 300 δισ. σε καθαρά περιουσιακά στοιχεία και κάπου 450 δισ. σε καταθέσεις πελατών. Η Citigroup θα είναι εκτεθειμένη 'μόνο' για 42 περίπου δισ. Επίσης η Citigroup θα εκχωρήσει στην FIDC τίτλους κοντά στα 12 δισ, δηλαδή το τελικό τίμημα της εξαγοράς θα φθάσει τα 14,2 δισ. δολάρια, ποσό που επίσης χαρακτηρίζεται από αρκετούς αναλυτές ως φθηνό. Βέβαια σε τέτοιους καιρούς , κάθε αποτίμηση ιδιαίτερα στον τραπεζικό κλάδο βρίσκεται στον αέρα.Από την άλλη ωστόσο βλέπουμε ότι τα αποτελέσματα της Citigroup να προειδοποιούν για τη νέα μεγάλη φούσκα που θα σκάσει μετά τα στεγαστικά. Τις πιστωτικές κάρτες, τα καταναλωτικά δάνεια και τα επιχειρηματικά. Οι ζημιές της στο τρίτο τρίμηνο σε αυτό τον τομέα θα αγγίξουν τα 2. δολάρια., ενώ τα tοtal credit losses θα φθάσουν τα 9,8 δισ.όπως είπαν χθες ανώτατοι αξιωματούχοι της. Αλήθεια τι θα γινόταν αν ανακοινώνονταν τέτοια στοιχεία χωρίς να είχε προηγηθεί το dealμε τη Wachovia; Πόσο μάλλον που δεν πέρασε και το πρώτο σχέδιο Paulson...

    Έρημη και μόνη η Citigroup
    16:02 - 03 Οκτώβριος 2008

    Προχτές γράφαμε «ας ελπίσουμε πως η Citigroup ξελάσπωσε». Όπως όμως όλα δείχνουν φαίνεται πως απομένει μόνη της αφού χάλασε το deal με την Wachovia και η ένεση των 700 δισ. δολαρίων που προσδοκούσε από τα καθαρά assets και τις καταθέσεις της Wachovia, αποτελεί παρελθόν. Πολλοί τότε αναρωτήθηκαν πως και έγινε αυτό το deal, αφού Wells Fargo και Wachovia αφενός μιλούσαν πολλούς μήνες και αφετέρου ήταν συμπληρωματικές η μία της άλλης. Προφανώς οι επικεφαλής της Citigroup, λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο, δηλαδή τους μετόχους της Wachovia.

    Και προφανώς τα προβλήματα της Wachovia δεν ήταν τόσο δυσθεώρητα όσο παρουσιάστηκαν εν μέσω έντονης φημολογίας. Οι της Wells Fargo, αφού μιλούσαν επί μήνες, το εγνώριζαν καλύτερα απ΄ όλους. Γι’ αυτό και επέμειναν αντεπιτιθέμενοι. Είναι ενδείκτικό πως η FIDC ούτε σέντσι δεν θα βάλει για εγγύηση, για τα προβληματικά αssets της Wachovia.

    Τώρα το τι προβλήματα έχει η Citigroup, αν έχει, μόνο αυτή το ξέρει. Εμείς αυτό που γνωρίζουμε είναι πως επισήμως, την προηγούμενη εβδομάδα, αξιωματούχοι της προειδοποίησαν για τη νέα μεγάλη φούσκα που θα σκάσει μετά τα στεγαστικά. Τις πιστωτικές κάρτες, τα καταναλωτικά δάνεια και τα επιχειρηματικά. Οι ζημιές της στο τρίτο τρίμηνο σε αυτό τον τομέα θα αγγίξουν τα 2 δισ. δολάρια., ενώ τα tοtal credit losses θα φθάσουν τα 9,8 δισ. Αν οι διαγραφές συνεχιστούν και το πόσο θα την επηρεάσουν μένει να το δούμε.

    Σίγουρα πάντως έχει απομείνει έρημη και μόνη αφού η Merrill Lynch συγχωνεύθηκε με την Bank of America, στη Morgan Stanley μπήκαν με 20% οι Γιαπωνέζοι, η WaMu πήγε στη JPMorgan και στη Goldman Sachs επένδυσε πανηγυρικά ο Warren Buffet.

    Στο -80% η Morgan Stanley από την αρχή του έτους
    20:10 - 10 Οκτώβριος 2008

    Στο -39,99% έχουν φτάσει οι μετοχές της Morgan Stanley, στον απόηχο των ανησυχιών για τη βιωσιμότητα της τράπεζας, μετά και την παρατήρηση του διεθνούς οίκου αξιολόγησης Moody΄s ότι θα επακολουθήσει σημαντική υποβάθμιση.Στη χθεσινή συνεδρίαση η μετοχή της Morgan υποχώρησε κατά 26%, διευρύνοντας τις ετήσιες απώλειες της, μαζί με τη σημερινή πτώση, στο 80%.

  20. daris avatar
    daris 11/10/2008 22:33:31

    Μ. Says:Αν ανηκεις στη γενια μου (40αρης) κριμα για τον τροπο που εκφραζεσαι και για τα λογια σου.Δεν ειναι προσωπικη επιθεση αλλα θεση.Καλυνηχτα

  21. miaouth avatar
    miaouth 11/10/2008 23:28:23

    Morgan Stanley: Με τα λεφτά που έδινε πρό 15 ημερών οι Ιάπωνες της Mitshbishi για το 20% της Morgan, τώρα την θέλουν όλη (λόγω πτώσης της μετοχής). Άν δεν εγκρίνουν οι αρμόδιες Αμερικανικές αρχές, πιθανότατα θα χρεωκοπήσει και θα κλείσει, επειδή μάλλον υπάρχει ζήτημα και με την ....
    Citigroup: Που άν είναι σοβαρό, ίσως θα εθνικοποιηθεί. Θα διατηρηθεί αυτή κρατικοποιημένη, επειδή είναι πολύ μεγάλη και κυρίως καταθετική, όχι επενδυτική. Υπάρχει το προηγούμενο AIG. Φυσικά δεν μπορούν να τις σώσουν όλες με κρατικοποίηση.