04/11/2009 13:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελληνική ιθαγένεια σε μετανάστες δεύτερης γενιάς και ψήφο για μακροχρόνια διαμένοντες



Την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας στη δεύτερη γενιά μεταναστών, το δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές εκλογές για τους μακροχρόνια διαμένοντες και την επαναδιαπραγμάτευση της συμφωνίας Δουβλίνο ΙΙ που καθορίζει το καθεστώς ασύλου και επαναπροώθησης μεταναστών, κατόπιν ελληνικού αιτήματος, προανήγγειλε ο Πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου από το βήμα του παγκόσμιου φόρουμ για τη μετανάστευση και την ανάπτυξη που διεξάγεται στο Μέγαρο Μουσικής.
Ο κ. Παπανδρέου έκανε λόγο επίσης για μέτρα αποτελεσματικότερης φύλαξης των συνόρων και επανακαθορισμού των κριτιρίων χορήγησης πολιτικού ασύλου ως επιπλέον άξονες δράσης για την ομαλή ένταξη των μεταναστών στην ελληνική κοινωνία.
«Πρέπει να πούμε ως Πολιτεία και κοινωνία όχι στο φόβο και στις κοινωνικές ανισότητες», τόνισε μεταξύ άλλων ο πρωθυπουργός υπογραμμίζοντας συνάμα την μακροχρόνια μεταναστευτική ιστορία του ελληνισμού, ενώ αναφέρθηκε και στην προσωπική ιστορία της οικογένειάς του καθώς και σε εκείνη του προέδρου της Δημοκρατίας Κάρολου Παπούλια υπογραμμίζοντας ότι «υπήρξαμε και εμείς πρόσφυγες και κάθε ελληνικό σπίτι γνωρίζει από μετανάστευση και προσφυγιά».
Χαιρετισμό επίσης στην τελετή έναρξης του φόρουμ απηύθυνε ο Γ. Γραμματέας του ΟΗΕ Μπαν- Κι Μουν ο οποίος τόνισε, χρησιμοποιώντας τη λέξη στα ελληνικά «η έννοια της φιλοξενίας στην εποχή της έντονης κινητικότητας πληθυσμών που ζούμε πρέπει να είναι ο κοινός στόχος κοινωνιών και κυβερνήσεων».
Οι εργασίες του φόρουμ συνεχίζονται συνεχίζονται σήμερα και αύριο με τέσσερις στρογγυλές τράπεζες εργασίας.

http://www.tovima.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. remali avatar
    remali 04/11/2009 13:59:22

    Από αλλου εκπορευονται οι γραμμές.Προσφυγας δεν υπήρξε ποτέ.Ειναι υβρις αυτό που εκστομιζεται για οποιον υπηρξε πραγματικα προσφυγας και κυνηγημενος.Οι χρονια διαμενοντες εμποροι βαλκανικων οπλων, ναρκωτικων και ανθρωπων θα ψηφισουν ταχα;

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/11/2009 14:07:01

    Ιθαγενεια με τη γεννηση του παιδιου??

    Σουηδια γιναμε οεο ! απλα δε "νιωθει" ο ΓΑΠΠ. Δεν "παταει".. δυδτυχως.

    Μηπως βρει και τον τροπο να παμε ολοι μα γεννηθουμε αλλου "ιθαγενεις" ?

    ΠΠ

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/11/2009 14:09:54

    Επισης να ενημερωσουμε τον ΓΑΠΠ οτι σε 2-3 χρονια θ αρχισουν να "γεννανε" οι Κινεζοι εργαζομενοι-στο λιμανι της COSCO....

    ΠΠ

  4. tiramola avatar
    tiramola 04/11/2009 14:14:59

    Εύγε στον ΓΑΠ.
    Μας δίνει την δυνατότητα να καταλάβουμε πως μόνο άνθρωποι που διαθέτουν πολιτική σκέψη μπορούν να κινήσουν την κοινωνία.
    "Πρέπει να ανοίξουμε νέους δρόμους σκέψης και πολιτικής για τη ρύθμιση του φαινομένου της μετανάστευσης, που θα επιτρέπει να αποφευχθούν ακραίας μορφής προβλήματα που συχνά συναντάμε, όπως είναι ο ρατσισμός, το εμπόριο ανθρώπινων ψυχών, η βάρβαρη εκμετάλλευση γυναικών και παιδιών."
    Προχώρα Γιώργο και άσε τους χριστιανούς να ουρλιάζουν...

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ tiramola 04/11/2009 14:20:07

      Βρε Τιραμολα.. ο ΓΑΠΠ απεκτησε γνωσεις και βιωσε ρατσισμο ως μεταναστης ?? Περασε κακουχιες και ανεργια ? Τι μας τα "πουλαει" σημερα?

      Παω κ εγω ως Παπανδρεου μεταναστης αυριο.

      ΠΠ

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/11/2009 15:19:52

        @ΠΠ
        Γνώση σίγουρα απέκτησε γιατί έζησε σαν μετανάστης.
        Το ότι δεν πούλαγε χαρτομάνδηλα στα φανάρια της Στοκχόλμης του απαγορεύεται να ομιλεί?
        Την δεκαετία του 70 οι Έλληνες μετανάστες έτρωγαν με χρυσά κουτάλια?
        Σε ένα διαμέρισμα 50 τετραγωνικών έμεναν όλη η οικογένεια στη Σουηδία.
        Νέο παιδί σε μία ξένη χώρα ήταν , αμάν ρε ΠΠ....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/11/2009 15:29:22

        ΠΠ, συμφωνώ απόλυτα με τον τιραμόλα. Έφυγε το '67, παιδί 4ης γυμνασίου. Η ξενητειά του μετανάστη του κάθε μετανάστη είναι σκληρή, όσο καλά και αν τα καταφέρει. Όποιος δεν το έχει περάσει δεν το ξέρει. Θεωρώ την κίνηση του ΓΑΠ σοφή. Θα έχει προβλήματα, θα ενοχλήσει, αλλά για κοιταχτείτε καλά όλοι στον καθρέφτη... πότε ήρθατε εσείς στην Ελλάδα? Τι κάνει κάποιον Έλληνα? Και αν είναι δύσκολο το τεστ και δεν λαδώνεις για να το περάσεις, θα γίνουν καλύτεροι από εμάς.

        • Στέργιος avatar
          Στέργιος @ archaeopteryx 04/11/2009 15:58:56

          Αν ο ΓΑΠ έφυγε από κάποια πατρίδα, η πατρίδα του αυτή ήταν οι ΗΠΑ, όχι η Ελλάδα.

          Από κει και πέρα, μετανάστης δεν είναι ο αστός που με τα ωραία του λεφτάκια εντάσσεται στην αστική τάξη τής χώρας υποδοχής, έτσι δεν είναι;

          Σε λίγο θα μας πει ότι και ο Αμπράμοβιτς είναι Ρώσσος μετανάστης στην Αγγλία!

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 04/11/2009 16:00:14

          Αρχαιε και Τιραμολα..

          σε ενα "κρατος" μουρδελο σαν το δικο μας με τσατσαδες τα σογια Παπανδρεου, Κραμανλη και Μητσικατη ( ωωωξωω ) νιωθω ανασφαλης σαν πολιτης ( οχι σαν Ελληνας και Χριστιανος μην μπερδευτοουμε .. ). Ανασφαλης για τη διαδικασια, τα μικροπολιτικα, τα ρουφιανιλικια, την ψηφολαγνεια και ολα τα συναφη παραγγελματα της ομορφης τρουμπας.

          Εδω η Σημιτης εφερε σχεδον 100.000 κοσμο να ψηφισει, μας δουλευουν? Και αγνα τα το βλεπει ο ΓΑΠΠ οι ΠΑΣΟΚΟΙ θα το κανουν Ιθεγενεια-Οικογενεια-Μιζενς στο φτερο ελστικο σαν το φιλο μ τον Τιραμολα! Μελη και φιλοι και καρτες και κουπονια και κινητα κ ακινητα.

          Δικαιωματα εχουν ολοι κλπ κλπ σωστα. Ποιος θα τους πει για τις υποχρεωσεις τους ? θα ψαξει κανεις το πως ηρθαν εδω ? τα Ποινικα τους μητρωα ? Συστατικες επιστολες απο εργοδοτες? ( υπερβαλλω???)
          Ο Παγκαλος ? Ο Μπεννυ ? Ο Σημιτης? Ο Πετσαλνικος? Η Αννουλα? Η Μπιρμπιλη? Ο Μπουγιας? Ποιος ρε παιδια θ αναλαβει ΥΠΕΥΘΥΝΑ αυτη τη διαδικασια. Βρειτε τον μου και μαζι σας.

          Δεν μασαω στην ταλαιπωρια ΓΑΠΠ στη Σουηδια με τπτ. Φραπα το μαγουλακι εφυγε καραφραπα με μουστακι-ζιβαγκο ηρθε πισω. Ο μπαμπας δε, εσπερνε τεκνα ξανθα. ΕΛΕΟΣ. Να βρει ενας δαιμονιος ρεπορτερ καμια παλια γκομενα Σουηδεζα του ΓΑΠΠ ( αν ειχε..) να μαθουμε την αληθεια απο πρωτο "χερι".

          ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 04/11/2009 16:12:58

          κι εγώ νοιώθω ανασφαλής ΠΠ, αλλά σκέψου σαν σε πόκερ: ταμπουρώνεσαι πίσω από χαρτιά που ξέρεις ότι έχεις και που ξέρεις δεν φτάνουν? Ή παριστανεις ότι κάτι πάνει να γίνει και ελπίζεις. Ο σουβλατζής είνμαι Αλβανός, η οικιακή βοηθός Ουκρανή, ο εργάτης της ΔΕΗ Κούρδος, ο σερβιτόρος στο νησί Ιρλανδός. Τους κρατάς στο περιθώριο? ή τους βάζεις ένα καρότο και τους τρέχεις? Το τεστ είναι που θα θέλουν να πα΄ρουν ιθαγένεια?΄εδώ ή στην Βουλγαρία? Θα θέλουν να ενταχθούν ή απλά να πάνε σε δύο χόνια στην Γερμανία? Θα δέχεται η Γερμανία Γεωργιανοέλληνες γκασταρμπάϊτερ ελεύθερα? Γνώρισα αλβανούς ρεμάλια και αλβανούς κυρίους. Το ίδιο μπορώ να πω και για τους έλληνες και άλλους. Οι πιο φανατικοί αμερικάνοι είναι αυτοί που μόλις απέκτησαν την υπηκοότητα. Oh ναι, στέλνουν λεφτά πίσω αλλά το country, country.

          Ανώνυμε, όταν η χώρα μας είναι ξέφραγο αμπέλι, βάζοντας κανόνες και ψευδαισθησεις ελπίδας, γίνεται λιγότερο ξέφραγο. Και μην είσαι σίγουρος για το γνήσιο της ελληνικότητας κανενός. Και εγώ ελληνικά γράφω, ελληνικά αισθάνομαι, αλλά ιδέα δεν έχω τι ήμουν το 1650, ή το 1450, ή το 450 (και δεν έχει σημασία τελικά)

    • trellakias avatar
      trellakias @ tiramola 04/11/2009 17:35:37

      Αγαπητέ Tiramola ζήτω ο πανμέγιστος αρχηγός του απόλυτου ΤΙΠΟΤΑ! Δεν περίμενα πως το κομματικό σου πάθος είναι ανώτερω από το εθνικό! Σ' αυτούς τους "χριστιανούς που ουρλιάζουν" ΖΗΤΗΣΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥΣ ο αμερικανοτραφής μπούλης της κυρίας Τσάντ, που σήμερα η μ........ του Ελληνικού λαού τον έκανε πρόεδρο της κυβέρνησης! Είτε σου αρέσει είτε όχι ο καθένας μας κουβαλάει αυτά που του έχουν μάθει στην οικογένεια του όταν ήταν μικρός. Η κυρία Τσαντ του έμαθε την αμερικανική σκέψη, νοοτροπία, παντελή έλλειψη εθνικής ταυτότητας, και Ελληνικής σκέψης. Δυστυχώς φίλε μου επειδή ζω κάποιους μήνες τον χρόνο σε πολυπολιτισμική κοινωνία να ξέρεις όλες οι φυλές-εθνότητες έχουν φτιάξει τις συνοικίες τους μέσα στις πόλεις με τα δικά τους μαγαζιά, σχολεία γλώσσας και μετάδοσης του πολιτισμού τους, που έχουν σκοπό την διατήρηση της ταυτότητας τους. Σε χώρες της δύσης που κάποιοι έλληνες "αντιφρονούντες" πολιτικοί πήγαν ως εξόριστοι είχαν μόνιμη δουλειά πχ ως καθηγητές πανεπιστημίου, με περγαμηνές και λεφτά-οικονομική άνεση από διάφορους "έρανους" των ελληνικών παροικιών που τους επέτρεπε να ζουν ως μικροί κροίσοι και όχι σαν τον λαθρομετανάστη αφγανό στο λιμάνι της Πάτρας που περιμένει να περάσει στην ιταλία με τον φόβο αν θα "βγάλει" την επόμενη μέρα απο την πείνα ή την ηπατίτιδα που θερίζει.
      Το μεταναστευτικό είναι παγκόσμιο πρόβλημα και όπως μας έχει δείξει η ιστορία η λύση είναι απλή : Διμιουργούνται οι κατάλληλες συνθήκες στις χώρες καταγωγής(Δουλειές, σταθερό πολιτικό καθεστώς, Θρησκευτικές ελευθερίες, βασικές συνθήκες υγείας) και σταματάει η μετανάστευση. (Δες την ελλάδα του 50 και σήμερα). Όλες οι άλλες σοφιστίες του φωτεινού παντογνώστη, προέδρου της καπιταλιστικής διεθνούς πηγάζουν από του πονηρού.

      ΥΓ. Ουπς....της Σοσιαληστικής ήθελα να πω, συγνώμη.

    • Vachus avatar
      Vachus @ tiramola 04/11/2009 18:37:29

      Αγαπητέ Τιραμόλα αυτά που λες είναι σωστά στο θεωρητικό και μόνο επίπεδο. Θα ήταν και στο πρακτικό βέβαια, στην περίπτωση που θα είχαμε να κάνουμε με μετανάστες σαν τον Τζέφρυ, τον πρόεδρο σου. Καλοζωϊσμένους με σπουδές στο Χάρβαντ, κοσμοπολίτες με τρόπους, και γενικά με κάποια ταξική και κοινωνική συνείδηση. Θέλω όμως να σε πληροφορήσω οτι οι μετανάστες που "φιλοξενούμε" (βάζω εισαγωγικά γιατί τον φιλοξενούμενο τον προσκαλείς) είναι αμόρφωτοι στην πλειοψηφία τους, από χώρες οπου επικρατεί κοινωνικό και ταξικό χάος οπου η ζωή δεν έχει καμμια αξία (αυτό εξηγεί κιόλας & την υψηλή εγκληματικότητα στους μετανάστες), είναι μουσουλμάνοι από χώρες με παράδοση στο ριζοσπαστικό και φονταμεταλιστικό Ισλάμ,
      προέρχονται από όμορες χώρες με εδαφικές βλέψεις εναντίον της χώρας και επιβαρύνουν τους όλο και φθίνοντες πόρους της κοινωνίας μας χωρίς να συνεισφέρουν.
      Οπότε να υποθέσω οτι είσαι στο κόσμο σου δηλαδή χαζός, ή απλά οτι είσαι σε καμμιά ΜΚΟ από αυτές που θα αναβαθμιστούν και τα στελέχη τους θα τρώνε με διπλές μασέλες, οπότε καλώς χαίρεσαι;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Vachus 04/11/2009 19:58:31

        @Vachus...
        Παραδέχεσαι ότι αυτά που γράφω είναι σωστά στο θεωρητικό μόνο επίπεδο και όχι στο πρακτικό χρησιμοποιώντας όμως ακραία παραδείγματα.
        Από την μία ο κοσμοπολίτης και καλοζωισμένος μετανάστης του Χάρβαρντ που είναι καλαδεχούμενος (με την απαραίτητη χολή κατά Γιώργου) και από την άλλη η χειρότερη μορφή μετανάστη , ενός κακούργου φονταμενταλιστή , μαζί με ένα μεγάλο ψέμα περί μη συνεισφοράς των μεταναστών και επιβάρυνση πόρων που δεν μας περισεύουν.
        Πρόκειται για τα δύο άκρα μιάς τραγικής ιστορίας που βιώνουν συνάνθρωποί μας στον πλανήτη Γη αυτή την περίοδο.
        Τούς έμμεσους χαρακτηρισμούς μέσω υποθετικών ερωτημάτων δεν στους επιστρέφω γιατί δεν σε γνωρίζω.
        Νάσαι καλά.

        • Vachus avatar
          Vachus @ tiramola 05/11/2009 08:13:17

          Οι μπακγλαντεσιανοί, οι Πακιστανοί και οι Αφγανοί σε ποια κατηγορία εμπίπτουν; Για τους χαρακτηρισμούς δεν είναι επί προσωπικού, αλλά για να τονίσω το απερίσκεπτο αυτών που λές. Επί του συγκεκριμένου καμμιά χολή κατά του Γιώργου. Μακάρι να είχαμε λάθρο σαν αυτόν. Αν ψηφίσουν πάντως όλοι οι παράνομοι γιατί να μην ψηφίζουν και οι Έλληνες του εξωτερικού; Ή συμφωνείς με τον Πάγκαλο που λέει οτι τα μέλη της διασποράς του Πακιστάν κλπ είναι πιο Έλληνες από αυτούς;
          Την τραγική ιστορία ας την πληρώσουν αυτοί που την έκαναν τραγική και όχι οι μακάκες οι Έλληνες.

    • George Fidias avatar
      George Fidias @ tiramola 04/11/2009 18:54:17

      @tiramola
      Πάντα διαβάζω, προσεκτικά και καλοπροαίρετα, κάθε άποψη. Μετά, όμως, από την δήλωσή σου: "Προχώρα Γιώργο και άσε τους χριστιανούς να ουρλιάζουν…" δεν πρόκειται να ξαναδιαβάσω τίποτα το δικό σου.

    • Παλιός Οννεδίτης avatar
      Παλιός Οννεδίτης @ tiramola 05/11/2009 13:20:55

      Ποσόστωση με βάση την πληθυσμιακή σύνθεση της Ελλάδας και άσε τα περί ρατσισμού. Τεχνοκρατικά και μόνο.
      Αφήνουμε το γεωπολιτικό συλλογισμό γιατί θα μας πεις και εθνικιστές, αν και αυτό θα αρκούσε να απορριφτεί αυθωρεί και παραχρήμα κάθε ανάλογη πρόταση
      Για τους σκοπούς της παρούσας συζήτησης η αναφορά στους χριστιανούς που κολλάει;

  5. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/11/2009 14:16:31

    Ετοιμαστείτε για 200+ σχόλια σε τούτο το ποστ...

    • loretta avatar
      loretta @ greekpoliticalreview 04/11/2009 14:28:37

      Ελατε τωρα να σοβαρευτουμε λιγο.! ολοι εχουν διακαιωματα ειδικα αυτα τα παιδια που γεννιουνται σε καθε χωρα.

      Ποτε μην ξεχνατε ποσους ελληνες εχουμε στο εξωτερικο και εχουν αποκτησει Υπηκοοτητες αλλων χωορων.


      Ειναι απαρεκτη αυτη η σταση της αρνησης και θεωρω οτι δεν κινυνευει ουτε η πατριδα ουτε το εθνος οταν ολα αυτα γινονται σωστα και οι παροχες που τους δινονται παιδεια πανω απο ολα τους ενσωματωνει στην ελληνικη κοινωνια.

      πρεπει να παψουμε να ειμαστε ανθρωποφοβικοι οι ελληνες. γινομαστε γραφικοι απο ενα σημειο και μετα.

      Ενοειτε οτι δεν μιλω για ελευθερη προσβαση και ελληνοποίηση χιλιαδων μεταναστων αλλα στο μετρο που ειναι επιτρεπτό και θεμιτο απο την χωρα και την κοινωνια.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ loretta 04/11/2009 20:09:24

        Και σήμερα μπορείς να πάρεις υπηκοότητα, με μία μόνον τυπική προϋπόθεση: να έχεις δέκα χρόνια νόμιμης διαμονής στην Ελλάδα.

        Δεν θα πληρούν αυτή την προϋπόθεση τα παιδιά των μεταναστών όταν γίνουν δέκα χρόνών;

        Ποια είναι η διαφορά στο να παίρνουν υπηκοότητα αυτόματα;

        Υπάρχει και τεράστια και αυτό είναι το θέμα, Λορέττα: ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΕΛΛΗΝΑΣ! Το καθεστώς που θέλουν να φέρουν θα είναι καθεστώς αυτόματης παραχώρησης υπηκοότητας.

        Πρόκειται για αλλοίωση της εθνικής ταυτότητας της χώρας μας. Τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο. Πρόκειται για το τέλος της Ελλάδας.

        Το ζήτημα είναι πάρα πολύ σημαντικό. Δεν είναι ζήτημα για τον κάθε "καημένο μετανάστη" ατομικά, αλλά ζήτημα συλλογικής ταυτότητας αυτής της χώρας. Το ομαδικό, το συλλογικό είναι το ζήτημα.

  6. tolstoy avatar
    tolstoy 04/11/2009 14:18:59

    Ψήφο στους απόδημους Έλληνες, γιοκ;

  7. Μάρκος avatar
    Μάρκος 04/11/2009 14:19:37

    Εμένα κόπηκε πάντως, επειδή τον είπα "Ανελλήνιστο"....

  8. donaE avatar
    donaE 04/11/2009 14:27:31

    Ενα πραγμα εχουμε να πουλησουμε σαν χωρα:πολιτισμο.
    Εστω και φτιαγμενος- ποιος δεν ειναι τελικα τετοιος-αλλα παντως ιδιαιτερος.
    Το διαλυουμε και αυτο.

    • tiramola avatar
      tiramola @ donaE 04/11/2009 15:14:39

      Δεν σε πιάνω ρε συ donaE...
      Εγω έβλεπα κάποια μαυράκια που έκαναν παρέλαση και μιλούσαν για την 28η Οκτωνβρίου και τι γιορτάζουμε...
      Τι σας ενοχλεί τελικά?
      Το χρώμα?
      Μήπως μυρίζουνε?
      ........

      • Talaiporimenos avatar
        Talaiporimenos @ tiramola 04/11/2009 15:47:48

        Τιραμολα εισαι εντελως απογοητευτικος...αν σκεφτομασταν σα κι εσενα ολοι καλυτερα να παραδιναμε τη χωρα επισημως...

      • Μάρκος avatar
        Μάρκος @ tiramola 04/11/2009 15:49:57

        Βρε πανάσχετε, τι σχέση έχει το χρώμα; Ο Σχορτσιανίτης δηλαδή δεν είναι Έλληνας επειδή είναι μαύρος; Άλλο οι λαθρομετανάστες κι άλλο τα μαυράκια που έκαναν παρέλαση.

      • donaE avatar
        donaE @ tiramola 04/11/2009 16:17:35

        Οχι tiramola,μερικα μαυρακια δεν με ενοχλουν.
        Κατι μπουργκες και κατι τσαντορ μαλλον με ενοχλουν.
        Και οχι ενδυματολογικα μη βιαστεις να με μαλωσεις.

  9. thespieys avatar
    thespieys 04/11/2009 14:30:33

    Δε περιμέναμε και τίποτα άλλο από το ΓΑΠ!

  10. Νίκος avatar
    Νίκος 04/11/2009 14:54:14

    καλως ηλθατε στην πολυπολιτισμικη μας κολαση. τωρα αρχιζουν τα ζορικα φιλτατοι συνιστολογουντες. ο τζεφρυ δεν εχει αναγκη, μπορει να επιστρεψει στην πατριδα τους. εδω ειναι μονο γκαουλαϊτερ για τους ιθαγενεις.
    Απο πρακτικης αποψεως ο ανθρωπος φροντιζει να εχει το κομμα του ψηφοφορους για το ζοφερο μας μελλον. Η ΚΟΣΣΟΒΟΠΟΙΗΣΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕ.

  11. dorieus avatar
    dorieus 04/11/2009 15:28:27

    Δεν έχει ούτε ίχνος ντροπής. Τολμά να συγκρίνει τις συνθήκες στις φάμπρικες της Γερμανίας, στα ανθρακωρυχεία του Βελγίου, στην Αμερική στην Αυστραλία κι αλλού με τις διακοπές του στο Λονδίνο στην Στοκχόλμη στον Καναδά και τις ΗΠΑ. Ουδείς μέγας δημοσιογράφος βέβαια δεν τολμά να πει το αυτονόητο.Έλεος πια.
    Την επίδραση στην δημοκρατία που θα έχει το δικαίωμα ψήφου σε μια ραγδαία αναπτυσσόμενη εκλογική βάση 250.000 ψηφοφόρων με ρυθμούς γεννήσεων πολύ πάνω από αυτό της ελληνικής οικογένεια δεν απασχολεί τους «δημοκράτες». Μια βάση η οποία στην μεγάλη της πλειοψηφία δεν θέλει να ενσωματωθεί στην Ελληνική κοινωνία. Η μήπως τους βολεύει γιατί ήδη η «δημοκρατία τους» δεν τραβάει άλλο με τους ιθαγενείς;;; Αλλά κοντόφθαλμοι όπως πάντα δεν βλέπουν τι έγινε στις άλλες χώρες της Ευρώπης που αν και πολύ πιο οργανωμένες και έτοιμες από εμάς τους ξέφυγε ήδη η κατάσταση. Ποιος δίνει γραμμή ψήφου στην πλειοψηφία των Τούρκων μεταναστών της Γερμανίας αν όχι η ίδια η Τουρκία; Tην εκμετάλλευση απελπισμένων ανθρώπων από τους ντόπιους μεγαλοκαρχαρίες και την αλλαγή της πληθυσμιακής σύνθεσης της χώρας με σκοπό την ψηφοθηρία την ονομάζουν προοδευτικότητα. Παλαιοκομματισμός του κερατά είναι. Αλλά είπαμε Το ζήτημα είναι τα ψηφαλάκια.

  12. viewer avatar
    viewer 04/11/2009 15:44:53

    Ο Καραμανλής δεν σας έκανε φίλοι του ΛΑΟΣ και λοιποί εθνικόφρονες όπως και στην πλειοψηφεία του εκλογικού σώματος.Λουστήτε την απεθνικποίηση και τον αφελληνισμό σε όλα τα επίπεδα!Με την πολιτική που θα ακολουθήσει στα οικονομικά θέματα οι μόνοι που θα έχουν λάβει κάτι για να τον ψηφίσουν είναι αυτοί εδώ.Ούτε φορολογία τους απασχολεί, ούτε το Αιγαίο, ούτε η Κύπρος, ούτε ο φόρος γονικής παροχή κλπ.Η οικονομική κατάσταση θα είναι πολυ άσχημη όπως προέβλεψε σωστά ο Αλμούνια και σε συνδυασμό με την έντονη αντίδραση του γηγενούς πληθυσμού στη λαθρομετανάστευση δημιουργεί εκρηκτικό μείγμα.

  13. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 04/11/2009 15:45:58

    Μετανάστης στη Σουηδία...και εις υγείαν των κορόιδων που έδιναν τις εισφορές στο ΠΑΚ ενώ ο "μεγάλος" ξενοπηδούσε?

    Πρόκειται για κίνηση προδοσίας. Σε καμία χώρα της Ευρώπης δεν κινήθηκε η πολιτεία για παροχή ιθαγένειας σε τόσο αναλογικά μεγάλο ποσοστό ατόμων σε σύγκριση με το πληθυσμό της χώρας.

    Και προσοχή μιλάμε για ιθαγένεια και όχι για ισόβια πράσινη κάρτα ή υπηκοότητα.

    Προσέξτε συμπολίτες. Ο Παπανδρέου έχει πλέον μια φανερή ατζέντα η οποία αποτελεί αιτία σύρραξης.

    Δεν είναι ατείο. Δεν θα "Λιβανοποιήσουμε" τη χώρα επειδή αυτός και οι συν αυτώ "χρωστάνε πολλά σε πολλούς".

    Και δεν αστειέυομαι καθόλου. Τα πράγματα θα γίνουν πολύ σκληρά στο άμεσο μέλλον.

    • viewer avatar
      viewer @ Dubai Expatriate 04/11/2009 15:48:23

      εσύ καλά τα λες Dubai εδώ και καιρό μόνο που δυστηχώς αποτελείς φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

      • tiramola avatar
        tiramola @ viewer 04/11/2009 15:59:22

        @viewer
        Αστον αυτόν δεν έχει συνέλθει ακόμα...

        • viewer avatar
          viewer @ tiramola 04/11/2009 16:07:14

          Αυτοί που ψηφίσαν κάποτε ένα ΠΑΣΟΚ που έλεγε 'Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ' να δω ποτέ θα συνέλθουν..Τώρα βλέπουμε το 'ΠΡΩΤΑ Ο ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ'.Θα τους προσλάβει χωρίς ΑΣΕΠ για μεταφραστές στην ΕΛ.ΑΣ χωρίς καν δίπλωμα μεταφραστή ενώ διώκει ΕΛΛΗΝΟΠΑΙΔΑ..

  14. tiramola avatar
    tiramola 04/11/2009 15:53:25

    Που?

  15. viewer avatar
    viewer 04/11/2009 15:54:58

    Ο Σχορτσιανίτης έχει ΕΛΛΗΝΑ πατέρα, κυλά ελληνικό αίμα στις φλέβες του

  16. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 04/11/2009 15:55:10

    Δυστυχώς (ή ευτυχώς για ορισμένους) ο ΓΑΠ και η αντζέντα του υπερψηφίστηκε από τον Ελληνικό λαό άρα η αιτία σύρραξης είναι μάλλον προδοτική στάση απέναντι στην πλειοψηφία των συμπολιτών μας που τον ψήφισαν.

    Ο "σοφός" λαός λοιπόν λέει "μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλη κουβάντα όμως μη πεις"...σιγά μη γίνει και εμφύλιος

  17. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/11/2009 16:00:34

    Δεν έχω πρόβλημα να αποκτήσουν ελληνική υπηκοότητα συγκεκριμένες εθνικότητες νομίμων μεταναστών: Πολωνοί, Παλαιστίνιοι, ακόμη και Νιγηριανοί.

    Αλλά Αλβανοί και Τούρκοι; Δεν πρέπει αυτοί να υπαχθούν σε άλλο καθεστώς;

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 04/11/2009 16:03:24

    factorx: ανευ παρεξηγήσεως, αν συνεχίσεις να γράφεις σε αυτό το στυλάκι για τον σημερινό πρωθυπουργό της Ελλάδας (θεσμό τον οποίο εμείς εδώ σεβόμεθα - πέραν των διαφωνιών μας με την πολιτική του ΠΑΣΟΚ) δεν πρόκειται να επιτρέψω σχόλια σου. Όλα γράφονται με τον τρόπο του.

  19. tiramola avatar
    tiramola 04/11/2009 16:06:11

    Σιμουλτανέ μόνο στο σκάκι..
    Με ημιμαθείς ψευτοπατριώτες ποτέ.
    Κόβω λάσπη από τη θεματική προτού με κόψει ο Φάκτορας...

  20. tiramola avatar
    tiramola 04/11/2009 16:06:11

    Σιμουλτανέ μόνο στο σκάκι..
    Με ημιμαθείς ψευτοπατριώτες ποτέ.
    Κόβω λάσπη από τη θεματική προτού με κόψει ο Φάκτορας...

  21. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/11/2009 16:10:48

    Αν θελει ο ΓΑΠΠ ας κανει Δημοψηφισμα για το καυτο αυτο θεμα. Να γινουν πανελ και διαβουλευσεις ανοιχτες στην κοινωνια. Να μας πουν ποιος και πως θ αναλαβει επισημα και με ποια καθαρη διαδικασια θα τα διεκπεραιωσει. Επισης δικαιωματα και υποχρεωσεις. Θα ορκιστουν στο Συνταγμά μας? εχω πολλες αποριες... παρα πολλες.

    κ οταν στηθουν μαγαζια ( ΔΧΚΠΕ ΟΕ )- Δωσε Χαρτια Κανω *ΠΕλληνα ΟΕ ελατε μα με βρειτε Πορτα Πορτα.

    ΠΠ

    * Πρασινο, κατα προτιμησιν

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/11/2009 18:03:15

      και αυτή σωστή ιδέα. Μεταξύ μας δεν ξέρω τι να φοβάμαι, μάλλον τους Αλβανούς και τους Τουρκους φοβάμαι. Δεν νομίζω ότι οι Πακιστανοί έχουν καμιά πρεμούρα να ελληνοποιηθούν, παρά μόνο για να πάνε Αγγλία.

  22. viewer avatar
    viewer 04/11/2009 16:20:39

    Αλληλεγύη στους κατοίκους του Αγίου Παντελεήμονα, την ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ
    http://elkosmos.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2799:2009-11-03-22-34-14&catid=87:epikairotita&Itemid=277
    Το απόγευμα της Δευτέρας 2 Νοεμβρίου, στον Άγιο Παντελεήμονα, η Ελληνική δημοκρατία ξεγυμνώθηκε. Μαζί της ξεγυμνώθηκαν και τα "αντιρατσιστικά ρετάλια", τα περιφερόμενα από πλατεία σε πλατεία, για να δικαιολογήσουν τις "αντιρατσιστικές επιχορηγήσεις". Μαζί της ξεγυμνώθηκαν και οι αστυνομικές δυνάμεις, που επιτέθηκαν κατά παιδιών και ηλικιωμένων, που έγδυσαν πιτσιρικάδες, μπας και βρουν... εκρηκτικά. Ξεγυμνώθηκε η συνεργασία κράτους και πραγματικού παρακράτους. Αυτών που τρέφονται από τον κρατικό κορβανά και προσπαθούν να επιβάλλουν την "ιδεολογική κυριαρχία" τους, πίσω από τις φυσούνες των ΜΑΤ.
    Που προστάτεψαν αυτούς οι οποίοι επανειλημμένα είχαν προσπαθήσει να επιτεθούν κατά των κατοίκων της πλατείας! Και πιο ήταν το κέρδος τους; Μια συναυλία την οποία παρακολούθησαν 200-300 άτομα, από τα οποία οι μισοί λαθρομετανάστες. Ούτε δέκα άτομα για κάθε οργάνωση που καλούσε.
    Ο νεαρός συλληφθέντας, σήμερα το πρωί πέρασε την διαδικασία του αυτοφώρου, όπου και πήρε τριήμερη αναβολή για να απολογηθεί. Να απολογηθεί ενώπιον του δικαστή μεν, αλλά να χειροκροτηθεί από όλους τους σκεπτόμενους Έλληνες. Γιατί κατάφερε, με την αντίστασή του, να αναδείξει την κατρακύλα του ελληνικού κράτους. Την ξεφτίλα των... βαθμοφόρων, που προστάτευαν αυτούς που δικαιολογούν τους δολοφόνους των συναδέλφων τους.
    Αλλά κυρίως κατάφερε να αναδείξει την αδυναμία τους. Σε όλα τα επίπεδα. Των αντιρατσιστών, που σήμερα το βράδυ θα βρίσκονται και πάλι στο σπίτι τους, ενώ οι κάτοικοι θα είναι ξανά στην πλατεία. Του υπουργού προστασίας του πολίτη, που πρέπει να συναλλάσσεται με τις λίγες δεκάδες γραφικών χαρακτήρων. Των αξιωματούχων της αστυνομίας, που τους φτύνουν και νομίζουν ότι βρέχει.

  23. Naruto avatar
    Naruto 04/11/2009 17:07:12

    "Την απόκτηση ελληνικής ιθαγένειας στη δεύτερη γενιά μεταναστών"

    Εαν αναφέρεται στους νομιμους οκ, εαν αναφερεται στο συνολο, μαλλον δεν εχει ιδεα τι πορτα ανοιγει. Οπως προαναφερθηκε χρειαζεται τεραστιος σχεδιασμος και οργανωση για κατι τετοιο, πραγμα που δεν διαθετει η Ελλαδα με τους μηχανισμους της ως εχουν τωρα και στο αμεσο μελλον.

    "το δικαίωμα ψήφου στις δημοτικές εκλογές για τους μακροχρόνια διαμένοντες"
    Αυτο ισχυει και στην Αγγλια , αλλα δεν ειμαι σιγουρος εαν ειναι για ολους ή μονο τους Ευρωπαίους πολίτες.

  24. F avatar
    F 04/11/2009 17:21:13

    Ὥραῖα...Ψῆφο οἱ "νέοι" πολίτες (κατὰ Διαμαντοπούλου), ἀλλὰ οἱ ὁμογενεῖς ὄχι. Σὲ δέκα χρὀνια δὲν θὰ ὑπάρχει Ἑλλάδα, μᾶλλον ἕνα συνονθύλευμα λαῶν μὲ κυρίαρχο τὸ ἰσλαμικὸ στοιχεῖο. Καὶ τότε μεγαλοαστοὶ τοῦ Κολωνακίου καὶ τῆς Φιλοθέης, τρέξτε νὰ σωθεῖτε γιατὶ θὰ εἶστε οἱ πρῶτοι ποὺ θὰ τὴν πληρώσουν.

  25. sirmar avatar
    sirmar 04/11/2009 17:51:55

    Άλλο ιθαγένεια και άλλο υπήκοος
    Την ιθαγένεια μπορεί να την πάρει κάθε παιδί που γενάτε εδώ στην Ελλάδα από το μαιευτήριο .
    Τώρα όσα παιδιά μεταναστών Αφρικανή ,αλβανι ,Βούλγαρη ρώσοι κλπ που γεννώντες εδώ αυτή παίρνουν το πιστοποιητικό από το μαιευτήριο και γράφοντα στης πατρίδες τους Αυτοί δεν έχουν το δικαίωμα να είναι υπήκοοι Ελλάδος αλλά έχουν ιθαγένεια επειδή μένουν Ελλάδα Εργάζονται ασφαλίζονται πληρώνεις φόρους συντάξει
    Περνούν μέσο του κράτους που είναι υπήκοοι.
    Έχουν το δικαίωμα εφ όσον μένουν στην πόλη δεν γνωρίζω ποσά χρόνια 10-15 μπορούν να ψηφίζουν δημοτικές ΟΧΙ εκλογικές δια βουλή. Πρέπει να είναι υπήκοοι
    Για να γίνεις Έλληνας υπήκοος πρέπει ο ένας από τους γονείς να έχει την ελληνική υπηκοότητα, Εάν το παιδί γεννηθεί από πατερά Έλληνα η μητέρα αγγλίδα στην Αγγλία για να γραφτή στην Ελλάδα υπήκοος πρέπει να διαγράφει από το φορεν οφφις να φέρει κόκκινη σφραγίδα και να γραφτή υπήκοος έλληνας
    Ο ΓΑΠ επειδή τυγχάνει και αυτός μετανάστης καλά τα λέει μονό Ιθαγένεια
    Και όχι υπηκοότητα όπως έκανε ο σιμητακος δια ψήφο.

  26. stelios avatar
    stelios 04/11/2009 17:56:19

    Γιατι Ιθαγενεια και οχι Υπηκοοτητα?
    Θελουμε 1000000 Μουσουλμανους εντολοδοχους των Μουλαδων του Ριαντ και του Ισλαμαμπαντ με 10 παιδια ο καθενας σε εικοσι χρονια να ειναι πλειοψηφικο εκλογικο σωμα?Ρε τρελαθηκαμε τελειως?

  27. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 04/11/2009 18:03:03

    E όχι και πρόσφυγας ο ΓΑΠ. Από τον Παττακό δεν πήρε ο Ανδρέας το διαβατήριο και έφυγε;
    Έτσι φεύγουν οι πρόσφυγες;

  28. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 04/11/2009 18:03:21

    είσαι πονηρούλης, όσο και ο ΓΑΠ. Μόνον που οι λέξεις λάλουν από μόνες τους. Η μεν πρώτη μιλά για γένος ενώ η έτερη γι΄ αυτούς που διοικούνται, που εξουσιάζονται, που υπακούουν.

  29. ataktos avatar
    ataktos 04/11/2009 18:13:40

    Tiramola- μην ξεφτίζεις και εσύ αγαπητέ την ουσία του πολιτικού, οικονομικού κλπ. πρόσφυγα ..μας φτάνει ο ...Γιωργάκης Π.

  30. Aris lalidis avatar
    Aris lalidis 04/11/2009 20:07:26

    Ωραιος ο Χασαν.
    Πηδηξε μια νυχτα το φραχτη,εκανε καταληψη,τον περιθαλψαμε,τον ποτισαμε,τον ταισαμε,μας εκλεψε,θα τον βαλουμε στη βουλη,θα τον συμβουλευομαστε για εθνικα θεματα,θα προσεχουμε μην ενοχλει κατι τον κυριο Χασαν,θα του μιλαμε καλα γιατι αυριο θα τον κανουμε αστυνομικο-στρατηγο-βουλευτη-δημοσιο υπαλληλο.
    ΚΥΡΙΕ ΧΑΣΑΝ ΑΝ ΜΑΣ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.ΜΗ ΜΑΣ ΠΟΝΕΣΕΙΣ.
    Υ.Γ Καλως ηλθες ξανα στην παρεα μας tiramola.Tι εχουμε;Αλλαγη βαρδιας;

  31. Νίκος avatar
    Νίκος 04/11/2009 22:16:45

    Ας το ξαναγραψω μιας και μου γινεται λογοκρισια. στο θεσμο του πρωθυπουργου εχω σεβασμο. ομως στο προσωπο του σημερινου πρωθυπουργου δεν βλεπω ατομο αξιο της θεσης. εσεις παραγοντες που διαφωνειτε και γιατι; εγω δεν σας παρεξηγω, αλλα αυτο το θεατρο να παιρνουμε στα σοβαρα αυτον το ανελληνιστο και μετριοτατο ανθρωπο που εδω και 40 χρονια δεν εμαθε γρι ελληνικα, κατι που προδιδει βαθεια περιφρονηση για τον τοπο, και που εγινε πρωθυπουργος μονο και μονο απο το επιθετο του (η βλακεια του μεσου ελληνα ειναι αλλο θεμα, ειδικα οταν του ταζουν κουταλια γεματα) πρεπει να σταματησει.

  32. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 05/11/2009 09:52:41

    Ειχα δηλωσει πριν τις εκλογες οτι η μονοεθνικη Ελλαδα τελειωνει με τον Καραμανλη Β΄.Δεν ισχυει οτι οι ψηφοφοροι δεν ηξεραν-ηξεραν και παραηξεραν και οι θεσεις του ΠΑΣΟΚ αλλα και των κομματων της αριστερας ησαν σαφως διατυπωμενες.Τα φιλομεταναστευτικα κομματα πηραν 61% και 195 βουλευτες ενω τα αντιμεταναστευτικα 39%.Επομενως το ζητημα εληξε.
    Απο εδω και περα : η Νεα Ταξη ειναι και θα παραμεινει εδω.Οποιος νομιζει οτι ο Σαμαρας ή καποιος αλλος μπορει να αντιστρεψει μη αντιστρεψιμα πραγματα ειναι στο διαστημα,outer space μαζι με την Αλεκα που ονειρευεται την ανασυσταση της Σοβιετιας.
    Ωστοσο η Νεα Ταξη προσφερεται σε δυο παραλλαγες,μια εντελως ισοπεδωτικη και μια που διατηρει καποιες εθνικες παραδοσεις-για να το πουμε σχηματικα απο τα αμερικανικα κομματα τη δημοκρατικη και τη ρεπουμπλικανικη μορφη της.
    Ο ΓΑΠ εκφραζει τη μια και η Ντορα την αλλη.Ο Αντωνης δυστυχως οπως ειπα βρισκεται στο διαστημα με την Αλεκα.Ο καθενας διαλεγει τι προτιμα.

  33. elpada avatar
    elpada 05/11/2009 10:42:07

    Ψυχραιμια_ Πιστεύεις ότι αν γινόταν δημοψήφισμα το αποτέλεσμα θα ήταν ναι στους λαθρομετανάστες? Αν υπήρχε περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο τότε θα το είχε κάνει ο ίδιος ο ΓΑΠ για να διευκολύνει τη θέση του.
    Αυτό στο οποίο καλούμαστε πλέον όλοι να πάρουμε θέση αφορά την ύπαρξη ή μη, της Ελλάδος σαν χώρα και σαν έθνος. Είναι πολλοί που αρνούνται να το πιστέψουν γιατί τους φαίνεται, (και είναι), απόλυτα εξωφρενικό, αλλά αυτό ήταν το αντάλλαγμα που ζήτησαν από τον ΓΑΠ προκείμένου να του δώσουν την πρωθυπουργία. Από την άλλη μεριά προκειμένου να τον διευκολύνουν σκοπεύουν στην αντιπολίτευση να τοποθετήσουν την Κα Μπακογιάνη γιατί ο Σαμαράς θα τους δημιουργούσε προβλήματα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ elpada 05/11/2009 10:55:21

      Φυσικα το δημοψηφισμα θα εβγαινε εναντιον και δεν θα γινει.Αλλα ο ΓΑΠ μπορει να ειναι ενταξει συμφωνα με τους κανονες της κοινοβουλευτικης δημοκρατιας γιατι ηταν στο προγραμμα του,σαφως διατυπωμενο,και εγκριθηκε απο το λαο.Το ιδιο ισχυει και για το ΚΚΕ και το ΣΥΡΙΖΑ.
      Διαμαρτυριες δεν θα γινουν εφ οσον οι αντιρατσιστικες οργανωσεις και το αναρχοαριστερο παρακρατος ειναι ετοιμα για δραση.Οι οπαδοι του ΠΑΣΟΚ + ΚΚΕ + ΣΥΡΙΖΑ ειναι ειτε πεισμενοι,ειτε μουδιασμενοι μην τους πουν ρατσιστες ,ειτε βαζουν τη ταξικη συνειδηση πανω απο τη εθνικη οπως την αντιλαμβανομαστε στη ΝΔ.Θα περασει απο τη Βουλη μετα πολλων επαινων και τελειωσε.
      Εγω σου ειπα τη γνωμη μου για Μπακογιαννη και Σαμαρα.Η Μπακογιαννη ειναι δεξια ρεαλιστρια ενω ο Σαμαρας μαλλον ουτοπικος.
      Η Ελλαδα δεν θα εξαφανισθει ως χωρα-θα γινει πολυεθνικη και ή προσαρμοζομαστε ή κανουμε παρεα στο ΚΚΕ μαζι στην αντιπολιτευση να αναπολουμε μαζι τις εποχες που σφαχτηκαμε με ταινιες τυπου "Ψυχη Βαθια".

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ ψυχραιμια 05/11/2009 12:51:29

        Επιμένω ότι αυτά στο στρατό τα λέγαμε "ψυχολογικές επιχειρήσεις". Να προετοιμάζεις τον εχθρό για το κακό που θέλεις να του κάνεις και να προσπαθείς να του περνάς ηττοπάθεια για όλα.

        Και στη Γερμανία πήγαν να κάνουν ακριβώς το ίδιο μόλις βγήκε ο Σρέντερ, αλλά δεν πέρασε, γιατί αντέδρασαν ακόμη και μέσα στο κόμμα του. Ήθελαν να δώσουν ψήφο σε όλους τους Τούρκους!

  34. elpada avatar
    elpada 05/11/2009 11:30:55

    Χμμ έβαλες πολλά στο τραπέζι. Όχι μόνο θα γίνουν διαμαρτυρίες αλλά …σκέψου τι θα γινότανε αν έβγαινε μια ομάδα και καλούσε τους Έλληνες στα όπλα. Από όσο γνωρίζω εγώ μια τέτοια κίνηση θα μπορούσε να συγκεντρώσει ολόκληρο στρατό γιατί η κοινωνία κάτω βράζει εδώ και πολύ καιρό και μια σπίθα θα ήταν αρκετή . Σκέψου, αν δεν θέλεις όπλα, τα γεγονότα στο κέντρο της Αθήνας, τι θα γινόταν αν δεν είχαν ως κίνητρο το θάνατο ενός παιδιού αλλά κάτι άλλο που θα αφορούσε όλους τους Έλληνες…
    Μου κάνει εντύπωση το ότι εσύ έπεισες τον εαυτό σου τελικά και το αποδέχτηκες τόσο εύκολα εκτός και αν κατάλαβα λάθος.
    Ο ρεαλισμός και η Μπακογιάννη, όχι δεν είναι έτσι ο ρεαλισμός. Τους πολιτικούς τους πληρώνουμε για να δημιουργήσουν μια πραγματικότητα, και όχι για να αποδέχονται την πραγματικότητα κάποιων άλλων υπερατλαντικών…..φίλων…

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ elpada 05/11/2009 11:51:20

      Εισαι καλα;Η ομαδα αυτη θα καταγγελθει αμεσως ως φασιστικη και ρατσιστικη και θα κυνηγηθει οπως δεν εχει κυνηγηθει καμμια αριστερη οργανωση.
      Οι προβλεψεις μου βασιζονται στην ιστορια της χωρας.Οι δεξιοι γενικα δεν κινητοποιουνται,εχουν αγνοια πολιτικων τακτικων πεζοδρομιου ενω οι αριστεροι που ειναι εμπειροι σε αυτα στηριζουν τη φιλομεταναστευτικη πολιτικη.Λυπαμαι που σε απογοητευω αλλα ετσι ειναι.

  35. elpada avatar
    elpada 05/11/2009 12:35:25

    Ναι πράγματι ισχύει αυτό για τους δεξιούς, αλλά η ίδια ιστορία μας διδάσκει ότι για να αντιδράσει ο έλληνας πρέπει να τον φτάσεις στα όρια του, και οι μάχες που κέρδισε αυτή η χώρα δεν έγιναν ούτε κερδήθηκαν από αυτή τη αφελή μειοψηφία που στηρίζει την μεταναστευτική πολιτική. Υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό ελλήνων που δεν συμμετείχαν στις εκλογές, υπάρχει ένα ποσοστό που ψήφισε Καρατσαφέρη, υπάρχει ένα ποσοστό που στηρίζει τον Σαμαρά, και πολλοί ακόμη σε άλλους πολιτικούς χώρους, πιστεύεις ότι όλοι αυτοί είναι έτοιμοι να δεχθούν τόσο εύκολα τις αλλαγές που έρχονται?
    Ο ΓΑΠ γνωστός για την ευφυΐα του κάνει ένα τραγικό λάθος. Στηρίζει την επόμενη εκλογή του και όλο το πολιτικό του μέλλον, αποκλειστικά και μόνο στην ψήφο των λαθρομεταναστών….δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρει γιατί μόλις κάνει αυτά που εχει συμφωνήσει θα τον ξηλώσουν αυτοί οι ίδιοι που τον στήριξαν…

  36. χρηστος avatar
    χρηστος 05/11/2009 12:35:34

    Τό ότι χρωστάμε 300+ δίς ή 30.000 κατά (κάθε, μά κάθε) κεφαλή (γιά κάποιους 600 δίς καί γιά άλλους περισσότερα), μάς καθιστά υποτελείς στούς δανειστές.
    Καί δέν υπάρχει χειρότερη υποτέλεια από αυτήν τού χρεώστη απέναντι στούς πιστωτές του.
    Κάνει ότι τού ζητήσουν, προκειμένου νά αναβάλλει τά αναγκαστικά μέτρα είσπραξης.
    Ειδικά όταν είναι καί άνεργος ή σχεδόν άνεργος, όπως είμαστε σάν χώρα.

    Τό ότι είμαστε ήδη ανεπίσημα ο μεταναστευτικός σκουπιδοτενεκές τής Ευρώπης καί οσονούπω θά γίνουμε καί επίσημα, δέν είναι τίποτα άλλο από ένα αντάλλαγμα σέ είδος, μιά εγγύηση καλών προθέσεων, απέναντι στούς δανειστές μας, πού ζήτησαν καί εμείς τούς δίνουμε, μέ στόχο τή χρονική διευκόλυνση στήν αποπληρωμή τού (υπερ)χρέους.
    Ισως μάλιστα δέν θά είναι καί τό μοναδικό (αντάλλαγμα).
    Απλά μέχρι τώρα έλειπε ο Ελληνας πολιτικός πού θά εφάρμοζε καί επίσημα αυτή τήν (πικρή) διαδικασία.
    Τώρα πού "βρέθηκε" κι' αυτός τά πράγματα θά πάρουν τόν δρόμο τους.

    Ας είμασταν πιό σοβαροί τά τελευταία 30, παρδαλά από κάθε άποψη, χρόνια, άν δέν θέλαμε τέτοια.
    Αλλά δέν είμασταν.

    Οπότε τό χαιρέκακο ".....Προχώρα Γιώργο και άσε τους χριστιανούς να ουρλιάζουν…", θά μπορούσε νά παραφραστεί σέ ...Προχώρα Γιώργο και άσε τους καταχρεωμένους νά νομίζουν ότι είναι ελεύθεροι πολίτες ανεξάρτητου κράτους.

  37. elpada avatar
    elpada 05/11/2009 13:04:11

    «μεταναστευτικός σκουπιδοτενεκές», πολύ καλό χρήστο. Κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλουμε και εμείς την δική μας κόκκινη γραμμή, και αυτή η στιγμή έχει ήδη παρέλθει. Αν δεν το σταματήσουμε τώρα δεν θα υπάρχει μέλλον για μας. Κάποια στιγμή πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι καλές είναι οι αναλύσεις που κάνουμε, αλλά τι θα γίνει όταν και αν τα λόγια δεν θα είναι αρκετά? Αν είναι τότε δηλαδή τώρα, να σκύψουμε το κεφάλι δεν έχει κάποιο νόημα…!

    • χρηστος avatar
      χρηστος @ elpada 05/11/2009 13:51:20

      Καθόλου καλό αγαπητή/έ μου, μέ τήν έννοια ότι εκεί μέσα "ζούμε" καί εμείς.
      Οσο γιά τίς κόκκινες γραμμές, έπρεπε νά τίς βάλουμε στούς εαυτούς μας, όταν επί δεκαετίες πορευόμασταν ασύνετα.
      Αλλά είπαμε. Ας προσέχαμε.
      Τώρα είναι αργά γιά δάκρυα καί (οξύμωρες) επαναστάσεις ...νοικοκυραίων.

  38. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 06/11/2009 10:01:16

    "Από τη στιγμή που γεννιέται σε έναν τόπο το παιδί πρέπει να παίρνει αυτόματα την υπηκοότητα του συγκεκριμένου κράτους και βεβαίως, εάν θέλει, να παίρνει και της χώρας από την οποία προέρχεται η οικογένειά του".

    Kαρατζαφέρης στα NEA 27 Μαρτίου 2007