11/06/2009 16:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελληνική αντιπρόταση για τα γλυπτά του Παρθενώνα


______________________________________________________________________________________________
«Ο δανεισμός των μαρμάρων θα ήταν νομιμοποίηση της υφαρπαγής» δήλωσε ο υπουργός Πολιτισμού Αντώνης Σαμαράς με αφορμή σχετική πρόταση της Διευθύντριας Επικοινωνίας του Βρετανικού Μουσείου, Χάνα Μπόλτον. Αντιπροτείνει οριστική επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα και πρόγραμμα πολιτιστικών ανταλλαγών με το Βρετανικό Μουσείο.

Μιλώντας στο ΣΚΑΙ η κ. Μπόλτον πρότεινε να δανειστεί η Ελλάδα τα γλυπτά για τρεις μήνες, με την προϋπόθεση η ελληνική κυβέρνηση να αναγνωρίσει ότι ανήκουν στο Βρετανικό Μουσείο (!)  και να φροντίσει για την ασφαλή μεταφορά τους στη χώρα μας.
«Χαιρόμαστε που το Βρετανικό Μουσείο- και προφανώς ενόψει των εγκαινίων του νέου Μουσείου της Ακρόπολης- φαίνεται ότι θέλει να ξεκινήσει τον ουσιαστικό διάλογο για την επιστροφή των γλυπτών του Παρθενώνα» απαντά ο κ. Σαμαράς και προσθέτει: «Η Κυβέρνηση, ωστόσο, όπως θα έκανε και κάθε άλλη ελληνική κυβέρνηση στη θέση της, είναι υποχρεωμένη να απαντήσει αρνητικά στη συγκεκριμένη πρόταση... Και αυτό γιατί η αποδοχή της θα ισοδυναμούσε με τη νομιμοποίηση της υφαρπαγής των γλυπτών και τον τεμαχισμό του μνημείου πριν από 207 χρόνια».

Αντιπροτείνει επίσης «πρόγραμμα δανεισμού αρχαιοτήτων, ώστε να καλυφθεί το κενό που θα αφήσει στο Βρετανικό Μουσείο η οριστική επιστροφή των γλυπτών στο χώρο που ανήκουν».

Υπενθυμίζεται ότι η πρόταση που επανέφερε το Βρετανικό Μουσείο είχε τεθεί στο
τραπέζι των διαπραγματεύσεων από τον Ευάγγελο Βενιζέλο κατά τη θητεία του ως υπουργός Πολιτισμού.
Θυμηθείτε επίσης κι αυτό: Άρθρο του Newsweek για τα Μάρμαρα του Παρθενώνα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/06/2009 17:02:50

    Κατ’ αρχάς ο τρόπος που πήραν τα μάρμαρα, ηθικά θα δικαιολογούσε ύπουλο χειρισμό και από δικής μας πλευράς. Όπως δηλαδή ο Έλγιν τα πήρε για «καταγραφή και επιστημονική μελέτη» κι από τότε έγιναν καπνός, θα μπορούσαμε να ανταποδώσουμε ετεροχρονισμένα. Να έρθουν τα μάρμαρα ξανά πίσω δήθεν για τρεις μήνες και ύστερα όποιος θέλει ας έρθει να τα πάρει μόνος του.
    Επειδή όμως αυτό που εκπροσωπούμε ονομαστικά ως λαός με την ύπαρξή μας είναι πάνω από εμάς και δεν σηκώνει τέτοιες κουτοπονηριές και μικροπρέπειες, από πλευράς μου θα πρότεινα να ειπωθεί το εξής αμετακίνητο και άκαμπτο, που θα επαναλαμβάνεται συστηματικά και σταθερά: «Δώστε τα πίσω εδώ που ανήκουν κι εμείς σεβόμενοι ένα άτυπο ποσοστό “χρησικτησίας” επί αυτών από πλευράς σας λόγω των 207 χρόνων που βρίσκονται στα εδάφη σας, αναλαμβάνουμε την υποχρέωση να σας δανείζουμε μέρος αυτών ανά τακτά χρονικά διαστήματα και περιορισμένο αριθμό εβδομάδων».

  2. donaE avatar
    donaE 11/06/2009 17:05:44

    Σωστα εκανε ο Σαμαρας.Δεν υπαρχουν πολλες οψεις σε αυτο το θεμα.

  3. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 11/06/2009 17:10:07

    Ευγε Αντωνη!

    Και το λεω χωρις ΑΠΟΛΥΤΩΣ κανενα πολιτικο υπαινιγμο.

    Πιστευω οτι οποιος ηταν στην θεση του,αυτο θα εκανε...

  4. koxlias avatar
    koxlias 11/06/2009 17:11:00

    πριν λιγο καιρο σε ενα ντοκιμαντερ στην ελληνικη τηλεοραση εδειχνε μια περιπτωση παρομοια.

    Καποια Καναδοινδιανα διευθυντρια μουσειου στον

    Καναδα αναγνωρισε μια μασκα ινδιανικη σε ενα

    μουσειο στην Αγγλια , οτι ηταν απο την φυλη της

    και μαλιστα εχει γραμμενο επανω το ονομα του

    Παππού της .

    Ε το μονο που καταφερε ηταν να δεχθει την προταση των αγγλων ( οτι λενε και σε εμας )

    αναγκαστηκε δηλαδη να δεχθει οτι ανηκει στους

    αγγλους για να μπορεσει να την εκθεσει στο

    μουσειο της για ενα ετος σαν δανεικιά απο το

    αγγλικο μουσειο.

  5. Δ.Τ.Δ. avatar
    Δ.Τ.Δ. 11/06/2009 17:14:23

    Μόλις διάβασα το κείμενο έκανα και εγώ την ίδια σκέψη με τον Ξένο Δάκτυλο... Συμφωνώ όμως μαζί του... Πρέπει να δείχνουμε, έστω και εις βάρος μας ότι αυτό που εκπροσωπούμε ονομαστικά, το εκπροσωπούμε και ηθικά. Ως προς την απάντηση του Σαμαρά, απόλυτα σωστή.

  6. κρεπα avatar
    κρεπα 11/06/2009 17:20:42

    Εγώ πάλι λέω να συμφωνήσουμε ώστε να έρθουν και απλά να μην αφήσουμε να φύγουν. Εις ανάγκη ας τα 'κλέψουμε' και ας τα αγοράσουμε πίσω απο τον άγνωστο Χ 'κλέφτη'. Άντε να αποδείξουν ποιος ειναι ο κλεπταποδόχος στη προκείμενη περίπτωση. Εμείς η αυτοί.

  7. κρεπα avatar
    κρεπα 11/06/2009 17:22:19

    Τώρα είδα το ποστ του Ξένος Δάκτυλου. Ακόμα πιο προσγιωμένο.

  8. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 17:32:26

    Να ανταλλάξουμε τα αρχαία που έχουν στην κατοχή τους “οι πατέρες του έθνους” ΚΚ και το Κάθαρμα είναι πολύ ποιο απλό.

  9. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 17:54:34

    Και με τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν να τα λάβουν οι αρχαιολόγοι μιας και λόγο ελλείψεις αυτών θέλουν( η κυβέρνηση) τελευταία να εντάξουν το επαγγελματικό αυτό κλάδο στους ξεναγούς δηλ. μοιράζουν την φτώχεια των τελευταίων .

  10. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 17:58:56

    Ναι, τα μαρμαρα του Παρθενωνα μας μαραναν!

    Γιατι πρεπει οι Ελληνες να πληρωνουν για να δουν τους Ελληνικους αρχαιολογικους χωρους?
    Ποσοι αρχαιολογικοι χωροι εχουν γινει σκουπιδοτοποι?

  11. donaE avatar
    donaE 11/06/2009 18:07:53

    @ 8 ataktos
    οχι μονο...

  12. ataktos avatar
    ataktos 11/06/2009 18:12:46

    DonaE – ας πούμε στην αρχή τέτοια μετά θα “φέρουν” από το εξωτερικό “τζάμπα”

  13. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 18:45:53

    ΝτοναΕ, με καλυψες με το "Σωστα εκανε ο Σαμαρας.Δεν υπαρχουν πολλες οψεις σε αυτο το θεμα".

    Το θεμα ειναι απλο. Εγινε κλοπη και ο κλεφτης, αν δεν κανω λαθος, οφειλει να επιστρεψει τα κλοπιμαια. Βεβαια οι Αγγλοσαξωνες παντα ειχαν ωραιους ευφημισμους. Τα πηραν για να τα κανουν curate οπως εχουμε "παραλληλες απωλλειες". ειναι απλοι κλεφτες αλλα με φρακα ψαλλιδοκωλων.

  14. Νἰκος avatar
    Νἰκος 11/06/2009 18:48:16

    @ ΣΚΛΗΘΡΟ, εισαι μπερδεμενος νομιζω και ανακατευεις ασχετα μεταξυ τους πραγματα. Τα λογικα σου αλματα μας αφηνουν "εν κενω". Αφου ειναι οι αρχαιολογικοι χωροι σκουπιδοτοποι τοτε.....................................να μην ελθουν τα μαρμαρα. Ψαξε και βρες τι λειπει στις τελειες αναμεσα. Αν το βρεις πες μας.

  15. Aris avatar
    Aris 11/06/2009 19:35:03

    Εγω λέω να συνεργαστεί ο Σαμαράς με τον Μητσοτάκη.Σίγουρα κάποια κόλπα παραπάνω θα ξέρει ο ψηλός για το πώς θα τα κρατησουμε...

  16. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 11/06/2009 20:00:28

    Δεν είναι αυτονόητο ότι θα πει κάποιος το αυτονόητο. Ας σκεφτούμε πόσα αυτονόητα δεν έχουν ειπωθεί. Ας δούμε μόνον τα Ίμια όπου θα ήταν αυτονόητη η υπεράσπιση του ελληνικού εδάφους. Απόδειξη ότι δεν είναι αυτονόητο είναι η στάση της Καναδοινδιάνας που αναφέρθηκε παραπάνω. Αν με εντυπωσιάζει κάτι στο Σαμαρά είναι η αυτοπεποίθησή του και η έλλειψη κόμπλεξ απέναντι στους ξένους. Αυτό το είχε πάντοτε. Καμία σχέση με κάτι ΓΑΠ και κάτι Ντόρες. Έχουν κι αυτοί επαφές με ισχυρούς ξένους, αλλά είναι υποταγμένοι, ανθρωπάκια, εκπρόσωποι της μικράς πλην τιμίας (λέμε τώρα) Ελλάδος. Κάθε φορά που μιλάει ο Σαμαράς με εντυπωσιάζει η διαφορά ποιότητας που τον διακρίνει σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους πολιτικούς του Ελλαδιστάν.

  17. ν. avatar
    ν. 11/06/2009 20:16:00

    Τσ τσ τσ, αρνήθηκε ο Σαμαράς πρόταση του ... Βρετανικού Μουσείου κι αρχίσαν τα λιβανιστήρια, και τι λεβέντης, τι αρρενωπός, τι πατριώτης, τι βροντερή φωνή...και τι ουδεμια σχέση με τους ριψάσπιδες Ντόρα και ΓΑΠ...
    Τελικά όλα στο μυαλό είναι.

  18. ΣΚΛΗΘΡΟ avatar
    ΣΚΛΗΘΡΟ 11/06/2009 20:23:08

    @ 14 Nikos

    Δεν καταλαβαινω που βλεπεις το "λογικο αλμα".
    Εμεις οι ιδιοι δεν σεβομαστε τους αρχαιολογικους χωρους. Ναι ή οχι?
    Φυσικα και δικαιουμαστε την επιστροφη των μαρμαρων αλλα δεν ειναι αυτο που ενδιαφερει. Ας μαθουμε πρωτα να σεβομαστε την κληρονομια μας.
    Αυτο που λειπει ειναι ο εν κενω εγκεφαλος σου. Το βρηκα?

  19. gryphon avatar
    gryphon 11/06/2009 20:39:06

    Συζηταμε χρονια τωρα για το αν θα ερθουν τα μαρμαρα δεν θα ερθουν ποτε θα ερθουν κλπ ενω το θεμα ειναι οτι και αυτα που βρισκονται εδω και αυτα που ισως επιστραφουν καποτε θα τα κλεισουμε σε αυτο το γκριζο εκτρωματικο ελεεινο τρισαθλιο "νεο μουσειο ακροπολεως". Αυτο ειναι το μεγιστο εγκλημα. Το "μουσειο" αυτο θα πρεπει να ανατιναχθει η εστω να ισοπεδωθει με μπουλντοζες.Αυτο που θα επρεπε να γινει ειναι η αναστηλωση του Παρθενωνα και η τοποθετηση των μαρμαρων εκει που ηταν για 2500 χρονια και εκει που πρεπει να ειναι. ΕΠΑΝΩ στον Παρθενωνα.

  20. Φιλαλήθης avatar
    Φιλαλήθης 11/06/2009 20:44:05

    Προς #17 ν.

    Ακριβώς, όλα στο μυαλό είναι. Και ο θάνατος αγαπημένων προσώπων, δεν είναι παρά επανεισδοχή στην κοιτίδα συγκέντρωσης μελλοντικού αστρικού υλικού. Παρ' όλ' αυτά, τα κλαίμε.

    Τα έθνη ως οργανωμένες κοινότητες, δεν έχουν μόνο την πολιτική διάσταση. Έχουν και τη φαντασιακή. Τα θέματα ηθικής και αξιοπρέπειας, πρέπει να είναι αδιαπραγμάτευτα.

    Λοιπόν, από το συμβιβαστικό "συζητάμε και δανεισμό" του Βενιζέλου, προτιμώ το "κρατήστε τα για να έχουμε το ηθικό πλεονέκτημα να σας λέμε κλέφτες". Δεν αντέχω, αδελφέ, άλλους συμβιβασμούς. Θέλω κι εγώ να έχει το κράτος μου ψηλά το κεφάλι, έστω μια φορά. Μας έχουν καταρρακώσει παντού. Μέχρι σφαλιάρες από τα Σκόπια τρώμε, αδιαμαρτύρητα.

    Θα μου πεις, αυτό σε πείραξε; Εδώ άνθρωποι δεν έχουν να φάνε. Θα έχεις δίκαιο. Αλλά, ΚΑΙ αυτό με πειράζει. Όχι άλλο με την ουρά στα σκέλια.

    Αν μη τι άλλο, σε συγκεκριμένα θέματα, ο Σαμαράς αποδεικνύεται διαχρονικά συνεπής και πρέπει να το παραδεχτούμε.

  21. Saloniciano avatar
    Saloniciano 12/06/2009 00:42:37

    Για μισό λεπτό ρε μάγκες...
    Τι το διαφορετικό κάνει το Λονδίνο από την Αθήνα;

    Όπως οι Λονδρέζοι έκλεψαν ένα σωρό αρχαιότητες από όλον τον κόσμο και τις εκθέτουν στο μουσείο όπου το μόνο βρεττανικό είναι το όνομα, έτσι και οι Αθηναίοι έκλεψαν ένα σωρό αρχαιότητες από όλη την Ελλάδα και τις εκθέτουν στα δικά τους μουσεία.

    Όταν το Βυζαντινό Μουσείο επιστρέψει τις εικόνες που έκλεψε πίσω στον Μυστρά, όταν το Αρχαιολογικό Μουσείο δώσει πίσω τη μάσκα του Αγαμέμνονα στην Αργολίδα, όταν το Μουσείο Μπενάκη δώσει στο Λαογραφικό Μουσείο Κοζάνης το αστικό κοζανίτικο σαλόνι που απέσπασε, τότε να γυρίσουν τα μάρμαρα τού Παρθενώνα στην Αθήνα.

    Τι το διαφορετικό έκανε ο Έλγιν από αυτό που έκανε η οικογένεια Γουλανδρή, η οποία ίδρυσε Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, όχι στη Σϋρο ή στη Μύκονο, αλλά στην... Αθήνα;

    Επειδή είμαστε όλοι Έλληνες, αυτό δεν δικαιολογεί το νταβατζιλίκι της Αθήνας πάνω στους υπόλοιπους, έτσι δεν είναι;

  22. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 12/06/2009 00:53:01

    Saloniciane, πήρες το μισό λεπτό σου. Όμως το ζήτημα με τα μάρμαρα του Παρθενώνα έχει μία ιδιαιτερότητα που καταρρίπτει όλα τα επιχειρήματα εναντίον της επιστροφής τους στην Ελλάδα.

    Τα μάρμαρα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του Παρθενώνα.

    Αυτό το απλό κάνει τη διαφορά.

    Δεν είναι ένα άγαλμα που μπορείς να το δεις αλλού. Για τον ίδιο λόγο δεν στέκει το επιχείρημα ότι "θα ανοίξει το κουτί της Πανδώρας" αν προχωρήσει η επιστροφή των μαρμάρων.

    Ζητάμε τα μάρμαρα πίσω ακριβώς επειδή στο Μουσείο των Αθηνών θα αποκατασταθεί (κατά τον δυνατόν) η τάξη εναρμονισής τους με τον Παρθενώνα.

  23. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 12/06/2009 10:42:09

    Σωστή η κίνηση του κ Σαμαρά, γιατί ανεξάρτητα από τις προσωπικές απόψεις του καθενός έτσι νομιμοποιείς την αρπαγή και αποδέχεσαι ότι τους ανήκουν με την αποδοχή του δανεισμού

    ΥΓ

    -μια απορία άσχετη μόνο... είναι έτοιμο το Μουσείο που εγκαινιάζουμε? έχει προσωπικό? δεν μιλώ για ωρομίσθιους, ούτε για το ΥΠΠΟ, ούτε για τον ΟΑΝΜΑ (το νέο μουσείο είναι ΝΠΔΔ, που διαθέτει πρόεδρο και ΔΣ αλλά ούτε ένα αρχαιολόγο, ούτε ένα συντηρητή, ούτε ένα υπάλληλο διοικητικής υποστήριξης, ούτε ένα υπάλληλο από εργατοτεχνικό προσωπικό), θα πρέπει να βγουν ορισμένα ΠΔ για διευθέτηση ...εισόδων, στεγάστρων, φυλακίων κλπ, δεν έχει διαδικτυακή παρουσία, εικονική αναπαράσταση και περιήγηση, dvd, κλπ
    Το ΝΜ Ακρόπολης ήταν όνειρο από την δεκαετία του 60, αγώνας και επιθυμία μιας μεγάλης Κυρίας της Μελίνας .... να ήταν και λειτουργικό γαμώτο...οπότε ακόμα και λειψό καλορίζικο και
    καλά εγκαίνια και καλές ...κορδέλες.

  24. koxlias avatar
    koxlias 12/06/2009 11:36:37

    http://www.newacropolismuseum.gr/

    αλλα θελει δευλεια ακομη

  25. koxlias avatar
    koxlias 12/06/2009 11:38:01

    με κλικ πανω στα μαυρα ανθρωπακια

    http://www.newacropolismuseum.gr/

    αλλα θελει δουλεια ακομη

  26. O Iθαγενής avatar
    O Iθαγενής 12/06/2009 12:49:24

    Μα αυτό ακριβώς λέω φίλε, για άλλη μια φορά κόβουμε κορδέλλες, ενώ θέλουμε δουλειά ακόμα πάρα πολύ δουλειά.(ας πάει κάποιος στην σελίδα του ΥΠΠΟ στη συνέντευξη του κ Σαμαρά να δει τις ...εκκρεμότητες και τα ΠΔ που χρειάζονται)
    Μα το σημαντικότερο:
    21/06/09 μετά τα εγκαίνια με τι προσωπικό θα λειτουργήσει?
    Για στα εγκαίνια επιστρατεύτηκε:
    -ωρομίσθιοι για την υποδοχή
    -ωρομίσθιοι του ΟΑΝΜΑ για τη φύλαξη
    -προσωπικό του ΥΠΠΟ για συντήρηση, οργάνωση, κλπ του ΜΟΥΣΕΙΟΥ,

    και ξανά ρωτώ

    Υπάρχει ένας υπάλληλος του ΝΜ Ακρόπολης, όχι ΔΣ και Πρόεδρος, υπάλληλος βρε παιδιά, για:

    φύλαξη, συντήρηση, προεργασίες, εργασίες, καθαριότητα, διοικητικές λειτουργίες, υποστήριξη κλπ. Ακόμα και το εστιατόριο, θα λειτουργήσει με ...προσωπικό μέχρι να γίνει ο διαγωνισμός...

    ΥΓ

    είμαι εναντίον της έρπουσας φημολογίας, παλαιότερα καταδίκαζα τα 6,000,000 του κ Λιάπη, αλλά ακόμα και εκεί θα γινόταν διαγωνισμός (...έστω και έτσι που διενεργούνται οι διαγωνισμοί στη χώρα)
    Θα αναρτηθεί στο διαδίκτυο, οι δαπάνες των αναθέσεων για τα εγκαίνια?

  27. Saloniciano avatar
    Saloniciano 12/06/2009 13:17:29

    Και οι εικόνες και τα τέμπλα και οι αγιογραφημένες αψίδες που εκτίθενται στο Βυζαντινό Μουσείο τής Αθήνας δεν αποσπάστηκαν από κάποιες εκκλησίες ανά την επικράτεια, οι οποίες τώρα χάσκουν αδειανές και "μη επανενωμένες";

    Και στο κάτω κάτω, για ποια "επανένωση" μιλάμε; Θα ανστηλωθεί ο Παρθενώνας; Όχι! Άπλώς, τα μάρμαρα θα φύγουν από ένα μουσείο και θα πάνε σε ένα άλλο. Η "επανένωση" είναι θεωρητική και συμβολική, αφού και στο Μουσείο τής Ακρόπολης αν εκτίθενται, τα γλυπτά τής ζωφόρου τού Παρθενώνα ΔΕΝ θα βρίσκονται πάνω στον Παρθενώνα.