#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/03/2012 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελληνικά και ξένα συμφέροντα αγωνίζονται να αποτρέψουν μια Κυβέρνηση Σαμαρά



Στην Ελλάδα ως γνωστόν  ισχύει το «ουδέν μονιμότερο του προσωρινού»

Ως εκ τούτο το «πείραμα Παπαδήμου» δεν θα μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση.

Εδώ και βδομάδες ποικιλώνυμα κέντρα, εντός και εκτός Ελλάδος, προωθούσαν την ιδέα παράτασης του εγχειρήματος.

Πρώτοι άρχισαν το βιολί  οι γνωστοί αποτυχημένοι Υπουργοί του ΠΑΣΟΚ Διαμαντοπούλου, Χρυσοχοϊδης, Μόσιαλος και λοιποί.

Βλέπετε το ΠΑΣΟΚ καταρρέει στις δημοσκοπήσεις και η επανεκλογή πολλών εξ αυτών είναι αμφίβολη έως αδύνατη. Άρα, καλόν είναι να κερδίσουν χρόνο, ενώ γεύονται τα προνόμια της εξουσίας.

Στη συνέχεια μπήκε στο χορό και ο Καρατζαφέρης, τρομοκρατημένος από τη συρρίκνωση των ποσοστών του που αρχίζει  πλέον να αποτελεί στοίχημα η είσοδός του στη Βουλή.

Από κοντά τα γνωστά εκδοτικά συγκροτήματα, αλλά και η ηγεσία της ΕΕ που ήθελε να έχει το κεφάλι της ήσυχο συνδιαλεγόμενη με ένα δικό τους άνθρωπο που θα εκτελούσε τις εντολές τους.

Όταν, χάρη στη σθεναρή αντίδραση του Σαμαρά, το σενάριο παράτασης του βίου της κυβέρνησης Παπαδήμου δεν περπάτησε, ξεκίνησε η νέα ιστορία.

Επειδή δεν προκύψει αυτοδυναμία στις επόμενες εκλογές, τα κόμματά θα υποχρεωθούν να καταφύγουν εκ νέου στη λύση Παπαδήμου.

Χαρακτηριστικό το δημοσίευμα της  Wall Street Journal.

«Ο Λουκάς Παπαδήμος, καθηγητής οικονομικών στο Harvard και πρώην αντιπρόεδρος της ΕΚΤ, επελέγη το Νοέμβριο από τα μεγάλα κόμματα του ελληνικού κοινοβουλίου, ως συμβιβαστική λύση, για να αναλάβει την πρωθυπουργία της χώρας μέχρι τις επόμενες εκλογές… Με τις δημοσκοπήσεις να μην «βγάζουν» κανέναν ξεκάθαρο νικητή ακόμα, ενδέχεται ο Παπαδήμος να κληθεί να βάλει πάλι σε αναμονή την καριέρα του στο Harvard και να παραμείνει στην θέση του Πρωθυπουργού».To δημοσίευμα επισημαίνει πως ο κ. Παπαδήμος μετά από δεκαετία κακοδιαχείρησης διαδοχικών ελληνικών κυβερνήσεων, που έφεραν το χρέος σε μη βιώσιμα επίπεδα, μπόρεσε να γλιτώσει την χώρα από το χείλος της καταστροφής.

Τέλος, η Wall Street Journal κλείνει με την πεποίθηση πως «η ελληνική έκδοση του Μάριο Μόντι είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί τόσο στην Ελλάδα όσο και στην Ευρώπη».

Ποιοι άλλοι ρίχνουν νερό στο μύλο του κ. Παπαδήμου. Μα φυσικά όλο αυτό το κρατικοδίαιτο σύστημα διαπλοκής που βλέπει τον κ. Λουκά ως το ανάχωμά του μπροστά στην εκλογική λαίλαπα που έρχεται. Και προσπαθεί να διασωθεί την μια παίζοντας τον Καρατζαφέρη, την  άλλη τη Ντόρα, την επομένη τον Κουβέλη και τελευταία τους ... 'Ανεξάρτητους Έλληνες" - λες και όλοι εμείς οι υπόλοιποι είμαστε ...εξαρτημένοι. Τελευταίο δείγμα απόπειρας αποσταθεροποίησης της Νδ τα σενάρια περί Μαρκεζίνη ως επικεφαλής των "Ανεξάρτητων" που πλασάρει σήμερα το  ανεξάρτητο "Βήμα". Βεβαίως δεν λείπουν οι κήρυκες της συγκυβέρνησης και από τη ΝΔ, αλλά αυτό βαρεθήκαμε να το λέμε.

Εννοείται, ότι την εικόνα της συγκυβέρνησης συντηρούν και οι κατευθυνόμενες εταιρείες δημοσκοπήσεων που ανεβοκατεβάζουν τα ποσοστά των κομμάτων κατά τέτοιο τρόπο ώστε να δημιουργείται μια εικόνα μετεκλογικής βαβέλ. Μια κατάσταση που θα αναγκαστεί να καταφύγει σε κάποιο Έλληνα «σούπερ Μάριο» εννοώντας τον Παπαδήμο που αναμένεται να ακολουθήσει το παράδειγμα του κ. Μόντι.

Παράλληλα μ’ αυτά μόνο τυχαίες δεν ήταν οι χθεσινές δηλώσεις του Μιχάλη Χρυσοχοϊδη που μιλώντας σε αξιωματικούς της ΕΛΑΣ είπε ότι «δουλεύει με προοπτική τετραετίας» ή η σημερινή δήλωση του Μπαμπινιώτη για «μόνιμο υπουργό Παιδείας»

Ποιο είναι το ζητούμενο όλων αυτών; Να μη γίνει Πρωθυπουργός ο Σαμαράς. Μάλιστα, ο Σκανδαλίδης το είπε σήμερα ξεκάθαρααν ο λαός επιβάλει κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ_- ΝΔ τότε θα αναζητηθούν λύσεις, σαν αυτή που υπάρχει σήμερα και κυρίως όχι σε κυβέρνηση Α. Σαμαρά».

Αυτά για όσους έχουν αμφιβολίες τι σκηνικό στήνεται.

Α. Δ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. IOANNIS avatar
    IOANNIS 15/03/2012 17:36:53

    Η ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΝΔ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ?ΨΑΧΝΩ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟ ΜΗΝΤΙΑΚΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΟΡΓΙΑΖΕΙ.

  2. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 15/03/2012 17:39:09

    Τίποτα από αυτά δεν θα πετύχουν. Το ΠΑΣΟΚ τέλειωσε, πάει. Αν τυχόν δεν πάρει η ΝΔ αυτοδυναμία τότε θα πάει σε δεύτερες εκλογές. Ας αφήσουν λοιπόν τα σενάρια Παπα-κούριερ

    • Δήμος avatar
      Δήμος @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 16/03/2012 01:17:57

      Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνουν δεύτερες εκλογές, όποιο και να είναι το αποτέλεσμα. Εδώ θα είμαστε σε δύο μήνες και θα περιμένω να ξανασχολιάσεις όταν το διαπιστώσεις κι εσύ.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 15/03/2012 17:45:25

    Αφού είναι ίδιοι γιατί τρέμουν και με την σκέψη πως μπορεί ο ΑΣ να αναλάβει τις τύχες τις χώρας; Αυτό να απαντηθεί παρακαλώ από όσους εξισώνουν ΑΣ με λαμόγια αποδεδειγμένης δράσης...

    • Mara avatar
      Mara @ Γεώργιος Τ. 15/03/2012 17:58:49

      Σωστός κ. Γιώργο!

  4. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 15/03/2012 17:54:18

    κυβέρνηση τύπου Παπαδήμου ... μας τελείωσε!
    Σαμαράς πρωθυπουργός, με αυτοδύναμη κυβέρνηση.
    'Οποιος θέλει ... πίσω του ελθείν!
    Ούτε συνεργασίες, ούτε παπαδήμοι, ούτε παραμύθια.
    Δεν πιστεύουμε ούτε δημοσκοπήσεις, ούτε δημοσιογράφους των διαπλεκομένων ΜΜΕ, ούτε πασοκοειδή κατασκευάσματα!

  5. Mara avatar
    Mara 15/03/2012 17:56:46

    Xα χα χα!
    Άς προκηρυχθούν με το καλό οι εκλογές και θα δείτε πώς θα πάνε περίπατο... όλα αυτά τα σενάρια.
    Τους περιμένουν πολλές εκπλήξεις...
    Υπομονή λίγο έμεινε!!!

    • tasos1 avatar
      tasos1 @ Mara 15/03/2012 18:05:10

      Πρόσεχε ποιον θα χουν θύμα οι εκπλήξεις!

      • Mara avatar
        Mara @ tasos1 15/03/2012 22:05:57

        Εσύ κοίτα να κατέβεις από τα κάγκελα που έχεις ανέβει σιγά-σιγά..., γιατί προβλέπω γκρεμοτσάκισμα...
        Και τα όνειρα σας για εκλογές το φθινόπωρο, θα μείνουν μόνο όνειρα.
        Όπως φουσκώσατε ξαφνικά... και όλως τυχαίως... έτσι θα ξεφουσκώσετε.

  6. franc avatar
    franc 15/03/2012 18:07:47

    Oταν ο Σαμαράς αποφασίσει να τους χαλάσει τα σχέδια, θα το καταλάβουμε γιατί θα πεί ένα μεγάλο ΟΧΙ στό μνημόνιο και θα καλέσει πίσω στο κόμμα όσους είπαν και αυτοί ΟΧΙ και όλοι μαζί πλέον θα σαρώσουν στις εκλογές

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 15/03/2012 18:20:06

    Μὰ γι' αὐτὸ παραμένω σαμαρικὸς παρὰ τὸ ζητούμενο τῆς ἀνανέωσης. Γιὰ νὰ τὸν φοβοῦνται αὐτοί, κάτι θὰ ξέρουν.

  8. xbab avatar
    xbab 15/03/2012 20:36:59

    Καλά τα λέτε, αλλά ποιές προσπάθειες γίνονται προκειμένου ΣΑΜΑΡΑΣ-ΝΔ αποκτήσουν προβάδισμα και προοπτική αυτοδυναμίας;
    Καμία. Παθογένεια και μοιρολατρεία.Διαπιστώνω και πολιτική ανεπάρκεια-ένδεια στελεχών. Άρα φωνή βοόντως εν τη ερήμω.Φυσιολογικά θα έρθουν τα πράγματα με την τακτική που ακολουθούν.Οι νταβατζήδες παίζουν μέσω της τηλεόρασης το ίδιο τροπάριο και διαμορφώνουν πολιτικό κλίμα στα μέτρα τους.Από την άλλη μεριά, ερημιά παντού ...Διερωτάσαι μερικές φορές αν υπάρχει κόμμα....
    Η ΝΔ "βάλλεται πανταχόθεν" και δεν βλέπω να διαθέτει όπλα και ηθικό για την αντιμετώπιση της κατάστασης...Όλοι "βαράνε" τη ΝΔ χωρίς φόβο!

    • pinokio avatar
      pinokio @ xbab 15/03/2012 20:59:16

      Nα πουμε στον υιο Ψυχαρη να πει καμια καλη κουβεντα στο mega?

      • xbab avatar
        xbab @ pinokio 15/03/2012 21:03:52

        ...Σωστός.

  9. γιωργης avatar
    γιωργης 15/03/2012 20:52:02

    Ρε παιδιά σε μια τόσο δύσκολη φάση που φτάσαμε(αδύναμη χώρα σαν την ελλάδα σε πτώχευση θα είχε καταστροφικές συνέπειες) ήταν δυνατόν ένας υπεύθυνος πολιτικός άνδρας να υπογράψει την καταδίκη του λαού του. Κάτι τέτοιο θα μπορούσαν ίσως να το υπογράψουν τίποτα πολιτικοί αριβίστες φιλόδοξοι αλλά και εκ του πονηρού αφού τα λεφτά τους έξω θα αποκτούσαν μεγάλη αξία. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη προπαγάνδα ώστε να παοδυναμωθεί η ΝΔ και ο Σαμαράς αλλά μάλλον είμαστε ένας λαός που δεν έχει ούτε προσωπική κρίση αλλά του αρέσει να του υπόσχονται φύκια για μεταξωτες κορδέλες. Όσο για αυτούς που έφυγαν το έκαναν ακριβώς διότι υποτιμούν τον μέσο έλληνα βάζοντας το προσωπικό τους όφελος με σημαιοφόρο τον Καμμένο.
    Όπως έλεγε και κάποιος σπουδαίος, με γνώμονα το κοινό συμφέρον σε αυτές τις δύσκολές στιγμές πρέπει να πορευθούμε, και εκείνο το βράδυ υης βαριάς ήττας με 10 μονάδες ο Κος Καμμένος βγήκε σε κανάλι και του έρριξε και τις ευθύνες. Ανέντιμο.

    • xbab avatar
      xbab @ γιωργης 15/03/2012 21:06:57

      Αγαπητέ Γιώργη, το κακό είναι ότι η ΝΔ δεν απαντά και δεν αμύνεται σε κάθε είδους προπαγάνδα.Και έτσι ο καιρός πέρασε, το φρούτο σάπισε και η αποθήκη έμεινε χωρίς εμπόρευμα.Η ΝΔ είναι υποτονική και αδύναμη.Και έτσι δεν μπορεί να δημιουργήσει και ρεύμα.Όλα τ' αλλα είναι προφάσεις και δικαιολογίες.

  10. δημητρης avatar
    δημητρης 15/03/2012 21:39:23

    Nα μην ψήφιζε ο σαμαράς το μνημόνιο νο2
    Να μην έλεγε ναι στις μειώσεις μισθών και συντάξεων και επικουρικών.
    Να μην έλεγε ναι στη μείωση του επιδόματος της ανεργίας.
    Να μην πεί ναι στη μείωση των αποζημιώσεων
    Να έλεγε οχι στο χαράτσι .
    Θα πεί ναι στη στην μείωση η ακόμα και την κατάργηση του 12 και 13 μισθού?
    Τι απο ολα αυτά εχει κάνει για τους πολίτες .Στην κυβέρνηση δεν 'ηταν?
    Σε τι είπε οχι?Θα πεί οχι εάν θα γίνει κυβέρνηση αφου έχει υπογράψει ναι σε όλα?
    Να βγεί και αυτός και οι υπόλοιποι λίγο παρα 'εξω για να δεί την πείνα και
    τα συσσίτια που μοιράζονται στους πολίτες πια.
    Να βγούν απο το ανακτορικό γκέτο τους για να δούν τα αποτελέσματα των νόμων που ψηφίσανε .
    ξέρουν οτι υπάρχουν οικογένειες με παιδιά και ειναι και οι δύο γονείς ανεργοι?
    ξέρουν οτι υπάρχουν οικογένειες με παιδιά που το χειμώνα και τώρα, παγώνουν γιατί δεν'εχουν λεφτα για πετρέλαιο?
    Εχουν δεί την απόγνωση ,το άγχος στα ματιά των πολιτών?
    Εχουν ρωτήσει τους εργαζόμενους έαν μπορούν να τους πούν για το μέλλον τους??Για το μέλλον των παιδιών τους?
    Περιμένετε να ψηφίσουν Νδ ?32 χρονια σας ψηφίζω ..Την αστική τάξη σαμαρά την διέλυσες .Από ποιόν περιμένετε να σας ψηφίσει 'οταν οι πολίτες ξέρουν 'οτι τον Ιούνιο θα έρθουν και άλλα μέτρα μειώσεων μισθών-συντάξεων?
    Δυστυχώς απο εναν μεγάλο - Καραμανλή τον Γέρο- δεν έμεινε τίποτα σε αυτό το κόμμα.

    • Mara avatar
      Mara @ δημητρης 15/03/2012 22:29:06

      Είχε την εξουσία για να μην συμφωνήσει εξ ανάγκης σε όλα αυτά?
      Είχε την εξουσία για να έχει κάνει και την ανάλογη... προετοιμασία για να τα μπήξει και να τους στριμώξει?
      Και άν τα τίναζε όλα στον αέρα κατά την Καμμένειο άποψη, όταν οι Ευρωπαίοι ήταν απόλυτα προετοιμασμένοι για τα χειρότερα, τί ακριβώς θα γινότανε έχεις υπόψη σου?
      Όσο για τον γέρο Καραμανλή, αφήστε τον καλύτερα εκεί... που βρίσκεται στα καταπατημένα της Φιλοθέης και μην τον ξεθάβετε κάθε τρείς και λίγο, γιατί μόνο μεγάλος δεν υπήρξε.
      Πιάστε καλύτερα τον νέο Καραμανλή γιατί μάλλον αυτός αποδείχθηκε ΜΕΓΑΣ.

      • δημητρης avatar
        δημητρης @ Mara 16/03/2012 20:36:00

        Ξέρεις τι είχε πεί κάποιος:

        Και ταυτόχρονα βάλε και το μαγνητοφωνο να παίζει:
        ΄'Tα Κύθηρα ποτέ δεν θα τα βρούμε
        το χάσαμε το πλοίο της γραμμής'
        Mara--->
        Βρίσκεσαι σε ενα κόσμο αγγελικά όμορφα πλασμένο.
        Στον κόσμο σου.

  11. Γιώργος 33 avatar
    Γιώργος 33 16/03/2012 13:15:53

    Κι εγώ που είχα την εντύπωση ότι Ελληνικά και ξένα συμφέροντα αγωνίζονται να αποτρέψουν μια αντιμνημονιακή κυβέρνηση πλειοψηφίας.
    Μάλλον λάθος θα κατάλαβα...

  12. Mara avatar
    Mara 17/03/2012 00:15:29

    Δεν το ήξερα, να βρίσκομαι στον δικό σου κόσμο, περιμένοντας να με σώσουν οι Καμμένοι και οι κάθε κατακαϋμένοι...
    Άσε το έχουμε ξαναδεί το έργο με τον μέγα γαλατά-σανοπώλη-πλανόδιο σαντουϊτσα...
    Το ότι έχουν πέσει λυτοί και δεμένοι όλοι να μην πάρει αυτοδυναμία ο Σαμαράς, αφού δεν τους βγήκε η αναβολή των εκλογών επ΄αόριστο..., δεν σου κάνει καμμία εντύπωση??? Ούτε καν???

    • δημητρης avatar
      δημητρης @ Mara 17/03/2012 13:16:38

      Πάλι δεν κατάλαβες.ΣΤΑΜΑΤΩ ΕΔΩ.
      ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΣΜΟ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΤΟΥΣ ΚΑΜΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΣΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΙΑ.ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΨΗΦΙΣΕ ΤΟΥΣ.
      ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΛΕΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΣΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΕΡΓΟΥ-ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ-ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΙ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ Η ΤΟ ΡΕΥΜΑ-ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ. ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΣΣΙΤΙΟ ΑΠΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ -ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΥΧΗ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ-ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ-ΞΥΠΝΑ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΟ ΣΟΥ--ΑΙΝΤΕ.

      • Mara avatar
        Mara @ δημητρης 17/03/2012 16:12:41

        Και για όλα αυτά τα δραματικά που συμβαίνουν στην κοινωνία, φταίει ο Σαμαράς?
        Δεν φταίνε οι ηλίθιοι που ψήφισαν Γιωργάκη, οι δις ηλίθιοι που ψήφισαν Καρατζαφέρη και οι πανηλίθιοι που απήχαν και πήγαν στις παραλίες αδιαφορώντας για το τί έρχεται...???
        Το ότι βιώνω προσωπικά, όπως και ο περισσότερος κόσμος μία άσχημη οικονομική κατάσταση, δεν σημαίνει ότι πρέπει να με θολώνει η οργή, να χτυπάω στα τυφλά και όποιον πάρει ο χάρος...
        Έχεις απώλεσει πλήρως την ψυχραιμία σου και μαζί με αυτήν και κάθε σωστή εκτίμηση της κατάστασης.

        Να το προσέξεις...

    • tak avatar
      tak @ Mara 17/03/2012 13:31:35

      Αγαπητή Μάρα, αυτοί δεν θέλουν τον Αντώνη και ας είναι ότι να ναι... Χάος, τους βολεύει! Ποιον απειλούν; Η δική τους τύχη θα είναι καλύτερη; Με το χάος θα πολεμήσουν το μνημόνιο;

      • Mara avatar
        Mara @ tak 17/03/2012 16:23:28

        Αγαπητέ tak έτσι ακριβώς!
        Άς γίνει χαλασμός, άς γίνει το "έλα να δείς" αρκεί να εξοντωθεί ο Σαμαράς.
        Το χάος... θα μας αυξήσει μισθούς, συντάξεις, θα φέρει επενδύσεις, θα γίνει ανάπτυξη, θα εξαφανιστεί το χρέος και θα ζήσουν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα...
        Και μετά ξυπνήσαμε...

        Τί να πείς? Νο comments...

  13. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 21/03/2012 21:58:44

    εσυ απλη σκεψη μας λες τωρα να ερθουμε 20 χρονια πισω μαλλον δεν την ξερεις καλλα τη ΝΔ