#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/06/2010 17:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελλάδα και Κύπρος στην τροχιά του Ισραήλ!



του Παν. Λαφαζάνη,Κοινοβουλευτικού Εκπροσώπου του ΣΥΡΙΖΑ

Η πρωτοφανής ισραηλινή θηριωδία απέναντι στον στολίσκο της ανθρωπιστικής βοήθειας που είχε ως προορισμό την αποκλεισμένη Γάζα, έφερε πιο έντονα στο προσκήνιο μια σειρά από νέα δεδομένα και κυρίως ένα νέο πολιτικό χάρτη της περιοχής μας και όχι μόνο, από τα οποία πρέπει να εξαχθούν κρίσιμα συμπεράσματα για τις επερχόμενες εξελίξεις.

Πρώτον: Η ισραηλινή πειρατεία και μαζική δολοφονία κατέδειξαν με τον πλέον κυνικό τρόπο ότι το Ισραήλ διαθέτει, οτιδήποτε εγκληματικό και αν πράξει, την πλήρη και χωρίς προσχήματα ασυλία από το βρώμικο αμερικανο-Ε.Ε. σύμπλεγμα, το οποίο στην οικονομία εκφράζεται από την ληστρική σύμφυση Ε.Ε.-ΔΝΤ. Η σχεδόν ξεχασμένη έννοια του ιμπεριαλισμού, σε οικονομικό, πολιτικό και στρατιωτικό επίπεδο, έρχεται στην επιφάνεια με ένα αδυσώπητο και πολύ επίκαιρο τρόπο. Αναφερόμενοι γενικότερα αλλά και ειδικότερα για τη χώρα μας και την περιοχή μας, γίνεται απολύτως σαφές ότι δεν μπορεί να υπάρξει καμία πρόοδος χωρίς ένα σκληρό κοινό αγώνα με βαθύτατα αντιιμπεριαλιστικά χαρακτηριστικά!

Δεύτερον: Η στάση Αθήνας και Λευκωσίας απέναντι στην άνευ προηγουμένου κρατική τρομοκρατία του Ισραήλ έπεισε σχεδόν τους πάντες για τις επιμελώς υποκρυπτόμενες από τα μάτια της κοινής γνώμης τραγικές εξελίξεις στην εξωτερική πολιτική Ελλάδας και Κύπρου. Αποκαλύφθηκε ότι, στο πλαίσιο μιας στάσης νεοϋποτέλειας προς τον αμερικανο-ευρωπαϊκό ιμπεριαλισμό από Ελλάδα και Κύπρο, έχει εκτυλιχθεί μια βαθύτατη φιλοϊσραηλινή στροφή Αθήνας και Λευκωσίας, η οποία, αν συνεχιστεί, θα μετατρέψει τον άξονα Ελλάδας και Κύπρου σε δορυφορική «ομπρέλα» του ισραηλινού επεκτατισμού! Αυτό έδειξαν τα προγραμματισμένα, όχι τυχαία, αυτή την περίοδο, ελληνοισραηλινά αεροπορικά γυμνάσια, η πρωτοφανής απαγόρευση από την Κύπρο του απόπλου για τη Γάζα και οι ανύπαρκτες αντιδράσεις για τη σφαγή από Αθήνα και Λευκωσία, που ούτε καν στάχτη στα μάτια της αγανακτισμένης κοινής γνώμης κατόρθωσαν να ρίξουν.

Πρωταγωνιστής για αυτές τις εξελίξεις, που αλλάζουν άρδην όλα τα δεδομένα της μεταπολιτευτικής εξωτερικής πολιτικής και φέρνουν τη χώρα ευθέως αντιμέτωπη με τον μουσουλμανικό κόσμο,  είναι ο κ. Γ. Παπανδρέου, ο οποίος όχι μόνο έχει αναγάγει σε δόγμα την απεριόριστη αμερικανοατλαντική προσήλωση, αλλά και μετατρέπει σε εχθρούς της χώρας, τους εχθρούς των φίλων του.

Τρίτον: Η Τουρκία, υπό τη σημαία του «λάιτ» Ισλάμ, το οποίο επιχειρεί να εκφράσει ο κ. Τ. Ερντογάν, φιλοδοξεί να αναλάβει, όπως έδειξε η πρόσφατη κρίση και εν πολλοίς το έχει καταφέρει,   το ρόλο του αντίπαλου δέους απέναντι στο Ισραήλ και του εκφραστή, με ένα διαφορετικό από το «φονταμενταλισμό» τρόπο, του μουσουλμανικού κόσμου. Και αυτό την ώρα που η Άγκυρα ασκεί συνολικότερα μια τολμηρή πολυδιάστατη εξωτερική πολιτική με την οποία επιχειρεί να αναδειχθεί ως περιφερειακή ηγεμονική δύναμη τεσσάρων οριζόντων.

Είναι φανερό ότι οι παραπάνω παρατηρήσεις, στο βαθμό που έχουν κάποια βάση, αλλάζουν -και ίσως αλλάζουν σε βάθος- τα δεδομένα στην περιοχή μας, υπογραμμίζοντας την ανάγκη η Αριστερά να  διαμορφώσει μια νέα στρατηγική εξωτερικής πολιτικής για προοδευτικές εξελίξεις στη χώρα και στην περιοχή, η οποία σήμερα είναι είτε λανθασμένη είτε υποβαθμισμένη έως ανύπαρκτη.

Αξίζει, τέλος, να κλείσω με μια υπογράμμιση. Μπορεί κάποιοι ισχυρότατοι κύκλοι σε Ελλάδα και Κύπρο να θεωρούν, είτε προσχηματικά είτε ειλικρινά, ότι, αφού η Τουρκία ενοχλεί ΗΠΑ-Ε.Ε.-Ισραήλ, τότε η προσκόλληση μέχρι «δορυφοροποίησης» Ελλάδας και Κύπρου στις προτεραιότητες των τελευταίων, θα διευκολύνει τη θετική επίλυση του Κυπριακού και των προβλημάτων στο Αιγαίο. Κάνουν τρομακτικό λάθος! Όσο Ελλάδα και Κύπρος ακολουθούν τυφλά το σύμπλεγμα ΗΠΑ-Ε.Ε.-Ισραήλ, τόσο γίνεται πιο βέβαιη μια λύση τύπου Ανάν στην Κύπρο και η διχοτόμηση του Αιγαίου!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/06/2010 17:51:49

    Άειντε, το χέβυ μέταλ του "αντιισραηλινού κόμματος" στερεοφωνικά! Από δεξιά και αριστερά τα ηχεία.
    Του "φιλοισραηλινού κόμματος" θα βγάλουν άραγε για subwoofer κανέναν "αμπελουργό";
    Παρά τους πειρασμούς, διατελώ πάντοτε πιστός οπαδός του γαλλικού κόμματος: Στρατηγός και νατοικός αποσχιστής Κάρολος, "καρντάσι" Νικολά μ' ένα παλιό μπουκάλι τοκάι και Ντανιέλ ως ενσάρκωσις του Γαλλογερμανικού Άξονα.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 02/06/2010 21:36:31

      Με τον Ζινεντίν φυσικά, έστω και συνταξιούχο για να διαλύει τις αντίπαλες άμυνες: Και μουσουλμάνο και εβραίο στο κόμμα.

  2. Greco avatar
    Greco 02/06/2010 17:55:19

    καλα λαφαζανη δε ντρεπεσαι λιγο
    γιατι βαφτιζεις εξαρχης τραγικη μια νεα εξωτερικη πολιτικη που δεν εχουμε δει ακομα?δηλαδη η μεχρι τωρα της υποτελειας στους τουρκους σου αρεζε?

    προτιμας να σκυβουμε το κεφαλι στη γενια του πολυτεχνειου που πλουτισε με τα λεφτα μας και χρεωκοπησε τον τοπο?οχι,εμεις δε σκυβουμε κεφαλι σε κανεναν,ουτε σε ισραηλ,ουτε σε σοβιετικες ενωσεις που καποτε αποκαλουσατε οι αριστερη"μανουλα",ουτε πουθενα.

    Δεν ειμαστε απο τη δικια σας παστα.Εμεις κοιταμε το συμφερον της πατριδας και μονο.Ξυπνανε οι σκλαβοι!

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Greco 02/06/2010 18:39:18

      Μας κουνάνε το δάκτυλο οι μισθοφόροι της Εργκένεκον. Μην τολμήσεις άθλιε Γκιαούρη να υπερασπιστείς το συμφέρον σου. Ραγιάς γεννήθηκες, ραγιάς θε να πεθάνεις...

  3. anonymous avatar
    anonymous 02/06/2010 18:03:59

    ο Πιτσιρικος γραφει:

    Ο κ. Παπανδρέου δεσμεύτηκε να αναλάβει πρωτοβουλία για τη λύση του Μεσανατολικού και την πράσινη ανάπτυξη στη Λωρίδα της Γάζας αμέσως μετά το τέλος της τουριστικής περιόδου, αν δεν έχει πάρει μέχρι τότε τον πούλο.

    pitsirikos
    http://pitsirikos.net/2010/06/%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%ba%ce%af%ce%b1-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%ac%ce%b4%ce%b1-%ce%ba%cf%8d%cf%80%cf%81%ce%bf%cf%82-%cf%80%ce%b1%ce%bb%ce%b1%ce%b9%cf%83%cf%84%ce%af%ce%bd%ce%b7-%ce%b9%cf%83/#more-5557

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ anonymous 02/06/2010 18:14:14

      Τι γέλιο που έχει ο Πιτσιρίκος: "Σκληρή κριτική ασκείται στο Ισραήλ, επειδή η επίθεση έγινε στη διεθνή ύδατα. ... Το Ισραήλ επιφυλάχτηκε την επόμενη φορά να ρυμουλκεί τα πλοία στα δικά του χωρικά ύδατα και να ξεπαστρεύει εκεί τους επιβάτες, ώστε να είναι νόμιμη η διαδικασία."

  4. Greco avatar
    Greco 02/06/2010 18:05:38

    Και για να τα πουμε επιτελους εξω απτα δοντια,και επειδη πολλοι δεν βλεπουν περα απτη μυτη τους,ενω αλλοι βολεμενοι τους ταιζουν κουτοχορτο:

    τα επομενα χρονια η ελλαδα θα αλλαξει ριζικα.

    • Greco avatar
      Greco @ Greco 02/06/2010 18:05:59

      θα συνεχισω με εκτενες Post ...

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 02/06/2010 18:17:26

    ...αλλά ως χώρα εφοπλιστών και γκαζάδων, θα παραμείνει πολύ καχύποπτη προς το Ισραήλ (να πώ δυστυχώς, να πώ ευτυχώς, δεν έχει σημασία).
    Όπως έλεγε ο μεγάλος, "το είναι καθορίζει τη συνείδηση".

  6. theagpar avatar
    theagpar 02/06/2010 18:19:22

    Δυστυχως για 'σενα Λαφαζανη το Ισραηλ δε παιζει με τυπακους τυπου Ερτογαν οπως εσυ και οι αλλοι 299.....

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ theagpar 02/06/2010 19:03:32

      Aληθευει ότι ο Τσίπρας συνέστησε τον Παυλόπουλο στο Ισραήλ για Υπουργό Δημόσιας Τάξης;
      Αν αληθεύει, τότε υπάρχει μυστικό σχέδιο διάλυσης του κράτους του Ισραήλ εκ των έσω.

  7. Ελλάδα και Κύπρος στην τροχιά του Ισραήλ! avatar
    Ελλάδα και Κύπρος στην τροχιά του Ισραήλ! 02/06/2010 18:30:07

    Δυστυχώς ο Λαφαζάνης έχει δίκιο. Η υποτέλεια σε ΗΠΑ και Ισραήλ μόνο καταστροφές φέρνει στα εθνικά μας θέματα.

    • πολίτης avatar
      πολίτης @ Ελλάδα και Κύπρος στην τροχιά του Ισραήλ! 02/06/2010 18:30:48

      ως συνήθως... εγώ είμαι με τον τίτλο.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ πολίτης 02/06/2010 18:51:22

        Μήπως στο ιδεοληπτικό μυαλό ορισμένων έχει καρφωθεί η φιλοδοξία για νόμπελ ειρήνης Μέσης Ανατολής και φυλάνε τις ποδιές του Ισραήλ των ΗΠΑ και του Ερντογαν μαζί;

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ πολίτης 02/06/2010 20:22:50

        αλλενάκι, δεν ξέρω, έχω χάσει τον μπούσουλα πλέον, δεν ξέρω ποιός είναι με ποιόν, στο τέλος δε θα ξέρω ούτε με ποιόν είμαι εγώ!!!

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ πολίτης 02/06/2010 21:41:02

        Ζινεντίν + Ντανιέλ: Άν αυτοί οι της μονομερούσς προσκόλλησης σε ξένες δυνάμεις μας ζαλίζουν, άς τους κάνουμε οι multilateral ισορροπιστές να πάθουν βέρτιγκο.

  8. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 02/06/2010 18:30:13

    GRECO MASCARA

    Που λέει και το τραγούδι.

  9. δεξιός avatar
    δεξιός 02/06/2010 18:49:15

    Χωρίς να επιδιώκω να σας συγχύσω...κ.Λαφαζάνη. Αμήν και πότε να πραγματοποιηθεί η αποστροφή σας κ.Λαφαζάνη περί της δήθεν σύμπλευσης του βαυαρικού(Ελληνική Δημοκρατία) και του μετα-ανανικού κρατιδίού με το Ισραήλ.
    Πού τέτοια τύχη...

  10. GreenHorses avatar
    GreenHorses 02/06/2010 19:04:29

    Αν δεν σας κάνει ελλάδα και κύπρος να πάτε στην Τουρκία που συχνά πυκνά κωλοτριβόσαστε λειαίνοντας την επιθετικότητα σας.

    Αρκετά πληρώσαμε Αραφάτ και σία, αναγνωρίζω ότι υποφέρουν οι άνθρωποι αλλά δεν είμαστε ούτε μας παίρνει οι ιεραπόστολοι της παγκόσμιας τάξης.

  11. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 02/06/2010 19:14:18

    Τό Σύριζα τοῦ Σόρος,κατά Ἰσραήλ! χά!

  12. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 02/06/2010 19:20:22

    Τέτοιες τραβηγμένες δηλώσεις απο Κοινοβουλευτικούς Εκπροσώπους είναι που ρίχνουν λάδι στη φωτιά και ανακαλύπτουν ρόλους που πρέπει να παίξει η χώρα μας στα καλά του καθουμένου!!

    Ονομάζει τολμηρή και πολυδιάστατη την πολιτική που εφαρμόζει η Τουρκία,αντι να την δεί όπως πραγματικά είναι,καθαρά τυχοδιωκτική.
    Χαριεντίζεται με την ύπαρξη του φοβερού αντίπαλου δέους( που ξεπήδησε ξαφνικά) και πρέπει να χαιρόμαστε τώρα γιατί οι εκφραστές του έχουν ωστόσο για σημαία τους το ..."μαλάκο ισλάμ"!!
    Και δεν ντρέπεται που βάφτισε γρήγορα γρήγορα την όλη ανθρωπιστική προσπάθεια απο δεκάδες έθνη-κράτη που έλαβε χώρα,καθαρά μουσουλμανική υπόθεση!!Αλλά το θράσος του είναι που προσπαθεί να επιβάλει σε όλους να διαλέξουν τους ρόλους τους..
    Σε στημένα παιχνίδια δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια διλήμματα..

  13. Greco avatar
    Greco 02/06/2010 19:21:47

    Λοιπον,
    για να τα πουμε επιτελους εξω απτα δοντια,και επειδη πολλοι δεν βλεπουν περα απτη μυτη τους,ενω αλλοι βολεμενοι τους ταιζουν κουτοχορτο

    Η Ελλαδα αυτη τη στιγμη ειναι σε μεταβατικο σταδιο και ο καθε κατεργαρης τρεχει να σωσει τη γουνα του γιατι οι μερες που ρχονται ειναι δυσκολες
    Και οπως ειναι φυσικο οι εκπροσωποι της εθνικης αλητ μας(που ουτε αστικη ταξη δε μπορουν να χαρατηριστουν αυτα τα κα@@κια)τρεχουν απτους πρωτους

    Το ξενο κεφαλαιο ειναι ετοιμο να ορμησει στην Ελλαδα,αφου υστερα απο 30 χρονια λεηλασιας οι επαναστατες του πολυτεχνειου δεν αφησαν τιποτα ορθιο που να αξιζει να το πουλησουμε ακριβα.Ποια θα ειναι η θεση τους λοιπον την επομενη μερα?
    Και εδω μπαινει και ο παραγοντας της γεωπολιτικης θεσης της χωρας,του διεθνους προσανατολισμου της και των εγχωριων συμφεροντων σε σχεση με τα διεθνη
    Ακουσατε μηπως τον τρελακια το Βελοπουλο να ψελυζει κατι για συγκρουση ισλαμικων και εβραικων κεφαλαιων?δε ξερω τι πηγες εχει αυτος ο απιστευτος τυπος,αλλα κατι θα χει παρει το αυτι του

    και παμε και στους κοτζαμπασηδες μας που μεσω των ΜΜΕ κατευθυνουν συνειδησεις.Ακουσατε ποτε ή διαβασατε κατι σε τυπο ή σε ειδησεις ποτε που να ειναι φιλικο προς τα ισραηλ τοσα χρονια?οχι!αντιθετως,ακουμε τοσα χρονια ΜΟΝΟ για τη βαρβαροτητα του ισραηλ(η οποια ειναι υπαρκτη πολλες φορες),αλλα τσιμουδια για τους λαθους χειρισμους των μουσουλμανων,τους εμφυλιους τους,τις ακραιες μεθοδους με τα παιδακια για ασπιδες.Τιποτα μηπως εναντιον του Ισλαμ?για την πακιστανοποιηση της Αθηνας?για τις προκλησεις της τουρκιας στη Θρακη?(ουτε ενα μεσο δεν αναπαρηγαγε τις χθεσινες αποκαλυψεις),για βουλευτες του ελληνικου κοινοβουλιου που δηλωνουν οτι η δυτικη Θρακη ειναι τουρκια?τσ τσ τσ
    να σας πω τι ακουσατε τελευταια φορα για το Ισλαμ:για τν πολυκερδη επενδυση των αραβων στον Αστακο,που περιεργως κανενα κοινοβουλευτικο κομμα δεν αντεδρασε οπως εχουμε συνηθησει για τις ξενες επενδυσεις στην Ελλαδα

    Και ο καθε λογικος ανθρωπος που ακουει απτον Λαφαζανη να μιλαει για ισχυρα κεντρα(του Ισραηλ εννοει)-στην Ελλαδα και διεθνως- αναρωτιεται:βρε παιδι μου αυτοι οι εβραιοι ελεγχουν ολο τον κοσμο, ευτυχως δεν ελεγχουν ακομα τα τιμια ελληνικα ΜΜΕ!!!
    Τα κεντρα που ευαγγελιζεται ο κ.Λαφαζανης---και τα τονιζει με bold γραφη,οπως ολες τις φρασεις του κειμενου που μπορουν να επιδρασουν στο θυμικο του φιλοτιμου ελληνα -- προσεξτε μηπως ειναι υπαρκτα,αλλα απο ανθρωπους που δεν φανταζεστε!

    Η πραγματικοτητα ειναι οτι οι αρχονταδες μας εχουν επιλεξει το δρομο τους,που μπορει να τους εξασφαλισει καλυτερα!Ειναι η λιβανοποιηση της Ελλαδας.Ειναι η αποδοχη εδω και χρονια της δορυφοροιοποιησης της Ελλαδας στην Τουρκια και πιο περα στο χωρο της Μεσης Ανατολης.Προτιμουν τους ισλαμιστες κεφαλαιουχους απτο πιθανα ισραηλιτικα κεφαλαια που τα αντιμετωπιζουν με διστακτικοτητα,καχυποψια και συμπλεγμα κατωτεροτητας(γιατι ως γνωστον ο εβραιος ελεγχει τον κοσμο!)φοβουμενοι οτι θα τους στειλουν να βγαζουν το επιουσιο με κατι που πραγματικα θα τους αξιζε αν ζουσαμε σε μια κοινωνια αξιοκρατιας:δηλαδη γκαρσονια,υπαλληλους και ιδιοκτητες νυχτρινων κεντρων ή στη φυλακη στη χειροτερη περιπτωση για αυτους

    Απο κοντα και οι μαριονετες τους,οι ελληνες βουλευτες ,που δεν το πιστευαν στα αυτια τους οταν ακουσαν για προεκλογικες "χορηγιες".Που θα θελαν ευχαριστως να μην αλλαξει τιποτα στον τοπο,ακομα και αν καταστραφει ολη η Ελλαδα --αυτοι να ναι καλα!

    λοιπον κρινετε αν θελετε τα παραπανω αυστηρα!απορριψτε τα ή κρατηστε τα.

    Μονο μην τα δειτε μεσα απο το πρισμα οποιασδηποτε ιδεολογιας--ειναι ενα ακομα εργαλειο για να σας κραταν αιχμαλωτους--

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Greco 02/06/2010 19:41:02

      Δηλαδή Greco αμφισβητείς την κολοσσιαία οικονομικοπολιτική σκέψη του Σύριζα; Είσαι σοβαρός; Δεν ξέρεις ότι ο Λαφαζάνης έχει πάρει διδακτορικό από το ΤΕΙ Αφισοκόλλησης Αβάνας και post doc στο Πανεπιστήμιο της Πιονγκ Γιανγκ, διεθνώς αναγνωρισμένο;

  14. Lgz avatar
    Lgz 02/06/2010 19:21:53

    ραγιάδες, γιουσουφάκια, φοβισμένα ανθρωπάκια

  15. GreenHorses avatar
    GreenHorses 02/06/2010 19:34:39

    Άφησε την Γάζα για αυτούς που έχουν λύσει τα προβλήματά τους και ας ασχοληθούμε με την «Γάζα της Θράκης» που έχει επιβάλει το τουρκικό προξενείο στην Θράκη με εγκληματική ανοχή (το λιγότερο) οι Έλληνες οσφυοκάμπτες πολιτικοί.

    http://www.facebook.com/pages/STERIZOUME-TEN-EROIKE-DASKALA-Chara-Nikopoulou-/124412787578094?v=wall

    Δίνουμε ένα μήνυμα για την Χαρά Νικολοπούλου

    • Lgz avatar
      Lgz @ GreenHorses 02/06/2010 19:40:24

      "The Role of Islamic Charities in International Terrorist Recruitment and Financing"

      ολόκληρη η έκθεση του Δανικού Ινστιτούτου Διεθνών μελετών, εδώ:

      http://www.diis.dk/graphics/Publications/WP2006/DIIS%20WP%202006-7.web.pdf

      • Greco avatar
        Greco @ Lgz 02/06/2010 19:47:00

        Η τουρκια αρχιζει να μαζευεται γιατι ξερει οτι δεν την παιρνει,αλλωστε πετυχε αυτο που ηθελε

        μη σας κανει εκπληξη αν το προσεχες διαστημα δουμε και ελληνες "ακτιβιστες" να συλλαμβανονται βιαια σε κανα ταξιδακι τους στη γαζα ή να γινεται θερμο επεισοδιο σε συνεργασια με τουρκους "ειρηνιστες"

        ο νοων νοειτω

  16. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 02/06/2010 19:40:28

    Μήπως ο Λαφαζάνης αγνοεί ότι πριν λίγες μέρες συνήλθε η Ισλαμική διάσκεψη και για πολλοστή φορά υποστήριξε την τουρκική κατοχή στην Β. Κύπρο. Και επίσης αναφέρθηκε και στους αδελφούς μουσουλμάνους της Δ, Θράκης;

    Φυσικά, αν προσχωρήσουμε στο ισλαμικό χαλιφάτο θα έχουμε μηδενικά προβλήματα με τον ανατολικό γείτονα και τότε δεν θα χρειάζεται καν σχέδιο Ανάν. Αυτό είναι το μόνο λογικό συμπέρασμα που βγαίνει από τις ασυναρτησίες που διάβασα.

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 02/06/2010 20:12:56

    Επιφανειακη αναλυση, ανευ ουσιας με γενικοτητες περι "ιμπεριαλισμου". Μηπως, λεω, μηπως κ. Λαφαζανη το Ισραηλ βλεπει μακρυα υποψιαζομενο μια πιο ακραια, καλυμενη ομως ισλαμιστικη στροφη της Τουρκιας; Δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι τουρκοι "ενεργηστές" ηταν ισλαμοφασιστες, προσεκτικα διαλεγμενοι απο το τουρκικο ΥΠΕΞ. Δεν ειναι τυχαιο οτι επετεθηκαν ΜΟΝΟ στο τουρκικο πλοιο. Δεν μας λετε κ. Λαφαζανη πως θα επωφεληθει η Ελλαδα, των ανερματιστων διεθνιστων και των επιρρεπων ενδοτιστων, με οιοδηποτε μανδυα, απο την διαφαινομενη στρατηγικη συγκρουση Ισραηλ-Τουρκιας;

  18. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 02/06/2010 20:34:00

    Έχουν αρχίσει πλέον να τα χάνουν τελείως.
    Ιμπεριαλιστικές προτεραιότητες η Ελλάδα!
    Όταν ... βαράει τον εγκέφαλο, οι ελπίδες τελείωσαν. Εξαιρετικά πολύπλοκο όργανο ο εγκέφαλος.Αν χαθεί η ισσοροπία, πάει, μετά δεν δουλεύει τίποτα σωστά.
    Εγκαλείται η Ελλάδα για υποστήριξη σε ιμπεριαλιστικές πρακτικές! έχουμε ξεφύγει τελείως!
    Κόμμα που ΔΕΝ έχει τομέα ΑΜΥΝΑΣ, εγκαλεί το κράτος για ιμπεριαλιστικές προτεραιότητες.
    Ρε άντε και @@@@@
    Δεν μπορώ να το γράψω πιο απλά. Να πάνε να κάνουν ότι είναι να κάνουν και να φέρουν και την είσπραξη, γιατί υπάρχουν και οικονομικές δυσκολίες...
    Θα με κάνουν να αναθεωρήσω, τις απόψεις μου περί σιωνισμού και ισλαμοφασισμού και θα αναγκαστώ να διαλέξω!
    Λοιπόν, ωμά.Το συμφέρον της Ελλάδας, είναι να μην ανακατεύεται με τα πίτουρα. Αν είναι να ανακατευτεί, ας συμμαχήσει με το Ισραήλ, να εξαφανίσει, τον κίνδυνο από την Τουρκία που είναι ορατός και αν διαφωνείτε ότι είναι ορατός χρειάζεσθε μαγνητική εγκεφάλου και μετά, αφού οι απόγονοι των Μογγόλων εξαφανιστούν από το κάδρο, ας καθαρίσει και τους λογαριασμούς με τους σιωνιστές.
    Εντάξει; ένας εχθρός τη φορά!
    Και όσο για τους Συριζαίους...Ο χώρος δεν μου επιτρέπει να εκφραστώ όπως πρέπει, γιατί ο Φάκτωρ θα με εξοντώσει. Τώρα θα με εξοντώσει μωαμεθανικά ή σιωνιστικά, δεν ξέρω...

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/06/2010 20:55:15

    Πολλοί αποδείχθηκαν τουρκόσποροι βαρεμένοι στον εγκέφαλο αυτή την φορά. Λες και δεν είμαστε εμείς που "περπατήσαμε" από την Τραπεζούντα στο πουθενά, ή δεν "στριμωχτήκαμε" στην Σμύρνη... Για την Κύπρο...Ποιά Κύπρο; Άσε την Ιμβρο και την Τένεδο. Άσε την Θράκη.

    Ο κύριος Λαφαζάνης να διαβάσει Διδώ Σωτηρίου, αν ο Βενέζης του φαίνεται πολύ μπουρζούϊ

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ archaeopteryx 02/06/2010 20:58:58

      Είχαν συνέλευση οι συνιστώσες...

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ archaeopteryx 02/06/2010 21:32:23

      Αυτές οι συνιστώσες πώς γίνεται να εκφράζονται δια στόματος κοινοβουλευτικού εκπροσώπου με έναν πάντα τόσο ασυνάρτητο,άνευ ουσίας λόγο σαν να πρόκειται για καρναβαλική φιέστα?..

      Εμπλέκοντας θεούς και τέρατα, θρησκειολογικές αναλύσεις για το ήπιο του ισλάμ στην γείτονα χώρα(όσο πατάει ο ελέφαντας δλδη),ιμπεριαλιστικά και κατοχικά σύνδρομα, όλα μαζί, ένας αχταρμάς έτοιμος για κατανάλωση.Και αυτή είναι η αριστερή προσέγγιση τώρα στο θέμα??
      Ρε μπας και μπερδέψατε τις συνιστώσες,να φωνάξει κάποιος έναν ηλεκτρολόγο,εναν μαθηματικό,έναν υδραυλικό έστω..
      Ή προκειται για κόλπο γκρόσο να σταματήσουν να φωνάζουν κάποιοι μεσ'τον "σΦυριζα" για τους μισθούς και την γενιά των 700 στην Ελλάδα που έγινε 500 τώρα και δώστου κατρακύλα χωρίς σταματημό..
      Λέω τώρα μήπως?..

  20. eiraman avatar
    eiraman 02/06/2010 21:29:59

    Ελλάδα μου!
    Ποτέ δεν σε άφησαν ήσυχη. Δεν κυβερνήθηκες για τους Έλληνες. Δεν κυβερνήθηκες από Έλληνες. Έγιναν πόλεμοι, ήρθαν σωτήρες να σε σώσουν. Άλλοι σου έλεγαν να φοβάσε τους κουμουνιστές, άλλοι σου έλεγαν να φοβάσε τους Αμερικάνους, άλλοι σου έλεγαν να φοβάσε από τον Βορρά, άλλοι σου έλεγαν να φοβάσε από την Ανατολή.
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΦΟΒΑΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!

    Και τώρα;Ξέρουμε που πρέπει να πάμε;Δεν νομίζω!Άλλοι βλέπουν ευκερία στο Ισραήλ!Άλλοι βλέπουν ευκερία στην Τουρκία!Άλλοι βλέπουν ευκερία στη Ρωσία!Άλλοι βλέπουν ευκερία στη Κίνα!Άλλοι βλέπουν ευκερία στην Αμερική!Άλλοι βλέπουν ευκερία στην Ευρώπη!
    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ ΕΥΚΕΡΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!!!

    Βλέπεις άλλοι αποφασίζουν για σένα. Δηλαδή άλλοι αποφασίζουν για εμένα. Αποφασίζουν εαν θα ζήσω ή θα πεθάνω. Εάν θα πεθάνω από καρκίνο, από μηχανάκι, από σφαίρα από πείνα, από, από, από.......

    ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΩ..............

    ΟΜΩΣ ΕΓΩ ΘΑ ΖΗΣΩ!ΟΣΟ ΖΗΣΩ!ΟΜΩΣ ΘΑ ΖΗΣΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ.................................................................
    ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΡΗΣΟΥΝ!

  21. Κωνσταντίνος avatar
    Κωνσταντίνος 02/06/2010 22:51:47

    http://infognomonpolitics.blogspot.com/2009/08/m-heron.html

  22. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 03/06/2010 09:10:43

    Ας αφήσουν οι διαφοροί ακροδεξιοί άνα την υφήλιο τα σενάρια φαντασίας και τις συνομωσιολογίες που βρίσκονται σε πλήρη ευθηγράμμηση με την επίσημη σιωνιστική προπαγάνδα.

    Υπάρχει και άλλο Ισραήλ όπως υπάρχει και άλλη Τουρκία και άλλη Ελλάδα.

    Μόνο που δεν θα τα δείτε ποτέ στα διάφορα “αλαφουζέικα” αυτού του κόσμου….

    ούτε θα σας τα “αναλύσουν” τα τσουτσέκια των πενταψήφιων payroll με “αντικειμενικότητα”..

    Λευτεριά στη Τουρκία

    Λευτεριά στην Ελλάδα

    Λευτεριά στη Παλαιστίνη

  23. Σαος avatar
    Σαος 03/06/2010 10:48:33

    Η αλήθεια είναι πως υπό κανονικές συνθήκες δεν θα έπρεπε να υποστηρίζουμε ούτε το Ισραήλ ούτε την Τουρκία. Από τότε όμως που παραχωρήσαμε τον πλήρη έλεγχο της εθνική μας κυριαρχία σε ξένα χέρια (όχι ότι πριν δεν μας ανάγκαζαν να κάνουμε αυτά που ήθελα αυτοί) θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα χειρότερα πράγματα. Τι τον νοιάζει πχ τον Γερμανό αν το μισό Αιγαίο και η Θράκη γίνουν τουρκικά ή αν θα χαρίσει την Μακεδονία και την Ήπειρο στους συμμάχους της κατά τον Β'ΠΠ, τους Βούλγαρους των Σκοπίων και τους Αλβανούς, αφού στο τέλος θα τους "χώσει" και αυτούς στην ΕΕ και θα τους ελέγχει;;;

  24. Φωτεινή avatar