11/12/2008 23:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελλάδα, η μήτρα της εξέγερσης

Θυμάστε που σας καλούσα να είμαστε έτοιμοι προς εξαγωγή της επανάστασης;

Φόβους για εξάπλωση των επεισοδίων και εκτός ελληνικών συνόρων εκφράζουν αρκετά διεθνή μέσα ενημέρωσης, μετά τις ταραχές που σημειώθηκαν σε αρκετές ευρωπαϊκές πόλεις. Διαδηλώσεις έγιναν σε Παρίσι, Βερολίνο, Λονδίνο, Ρώμη, Βαρκελώνη και Μαδρίτη, Νέα Υόρκη, Χάγη, Μόσχα και Κύπρο.

Telegraph: «Οι ελληνικές διαδηλώσεις εξαπλώνονται με συλλήψεις σε όλη την Ευρώπη»

Times: «Η βία στην Ελλάδα εξαπλώνεται σε όλη την Ευρώπη»

La Repubblica: επεισόδια εκτός των συνόρων της Ελλάδας

Le Parisien: η βία «εξαπλώνεται και σε άλλες χώρες»

Le Monde: μιλάει για τη «γένεση μιας εξέγερσης από την απογοητευμένη νεολαία της Ελλάδας», κάνοντας αναφορά στο αναρχικό κίνημα από τη δεκαετία του 1970 και μετά.

Ιδιαίτερες αναφορές του ισπανικού Τύπου στα επεισόδια κατά τη διάρκεια διαδηλώσεων συμπαράστασης σε Βαρκελώνη και Μαδρίτη. Η αστυνομία ισχυρίζεται ότι οι εκδηλώσεις οργανώνονται μέσω Ιντερνέτ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 11/12/2008 23:36:54

    Μπορείτε να περιμένετε μέχρι το ΦΛεβάρη του 2009; Έχω ακόμη να αγοράσω μερικές-πολλές κονσέρβες. Δεν έχω όρεξη να μπαίνω σε σουπερ-μάρκετ και να βλέπω άδεια ράφια.

  2. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 23:39:00

    Και μετά σου λένε ότι η Ελλάδα υστερεί στις εξαγωγές! Λέτε να σπάσαμε τον αδύνατο κρίκο της Ευρωπαϊκής Ένωσης;

  3. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 11/12/2008 23:40:45

    Να 'δείτε δέ που εν τέλει ο ΣΥΡΙΖΑ θα έχει δίκιο.

  4. ο-φισ avatar
    ο-φισ 11/12/2008 23:45:59

    Παγκοσμιοποιηση δεν θελανε οι ΗΓΕΤΕΣ ?

    Να ενας ωραιος τροπος να τους την βγαλουμε απο την μυτη.
    Αλλα να παει και ο ευρωπαικος κοσμος λιγο πιο μπροστα.

  5. ο-φισ avatar
    ο-φισ 11/12/2008 23:47:26

    Πονηροι βλαχοι Ελληνες , ολοι γνωριζοντες ξενες διαλεκτους μπορουν να πιασουν δουλεια μεσω ιντερνετ, για ζυμωση.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 11/12/2008 23:47:58

    δεν ξέρω αν είμαστε «κρίκος», αλλά αδύνατη γωνία σίγουρα είμαστε. Πάντως αν επεκταθεί στην Ευρώπη, θα ανασκευάσω και θα αρχίσω να υποπτεύομαι και εγώ τους ...Αμερικάνους :-)

  7. ο-φισ avatar
    ο-φισ 11/12/2008 23:48:02

    Ελλαδα , ο Δουρειος Ιππος της Ευρωπης και οχι μονο.

  8. ο-φισ avatar
    ο-φισ 11/12/2008 23:49:39

    Πιστευει κανεις οτι δεν θα μπουν στο χορο και οι αμερικανοι loosers ?

  9. t avatar
    t 12/12/2008 00:03:31

    Τι λέει τώρα η Ζούγκλα στο Alter?

  10. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 00:04:41

    Πέρνα κι απ' τον ΣΚΑΪ.

  11. kanis avatar
    kanis 12/12/2008 00:05:43

    Η ΕΛΛΑΔΑ φέρει ξανά το βάρος της απόδειξης, ότι είναι η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ!

  12. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 00:09:11

    Οι ξένοι δημοσιογράφοι έχουν αντιληφθεί ότι τα γεγονότα είναι απλή ΒΙΑ και τίποτε παραπάνω. Ούτε εξέγερση, ούτε επανάσταση, ούτε κάτι άλλο. Απλή, καθαρή, κρυστάλινη ΒΙΑ

  13. t avatar
    t 12/12/2008 00:09:37

    @ 10
    Σωστή

  14. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 12/12/2008 00:10:16

    Εμπαινε Γιουτσο!

  15. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 00:10:50

    Κάπου το διάβασα εδώ 'μέσα. Νίτσε: «Οι Ελληνες, οι πιο καλλιεργημένοι άνθρωποι της αρχαιότητος, έχουν τα χαρακτηριστικά της σκληρότητος και μια τεράστια λαγνεία να καταστρέφουν". Λέτε όντως να καταγόμαστε από τους αρχαίου ημών προγόνους;

  16. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/12/2008 00:12:03

    Για να αλλαξει λιγο η ατμοσφαιρα επιτρεψτε μου να βαλω το κατω κειμενο του δασκαλου Δ. Νατσιου απο το ΑΝΤΙΒΑΡΟ.

    ΕΑΛΩ ...ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ

    -Eμείς στα χρόνια σας είχαμε αξίες.

    -Και τι τις κάνατε;

    Είναι Τετάρτη όταν σύρονται αυτές οι γραμμές. Στα πεδία των μαχών «ακούω κούφια τα τουφέκια/ ακούω σμίξιμο σπαθιών/ ακούω ξύλα, ακούω πελέκια/ ακούω τρίξιμο δοντιών». Μνημονεύω Διονύσιο Σολωμό, έτσι όπως μας κανοναρχεί ο Ελύτης, όταν μας βρίσκει το κακό, όταν θολώνει ο νους μας. Σφίχτηκε η καρδιά μας αυτές τις ημέρες. Τι κακό είναι αυτό; Πώς κατάντησε έτσι η καημένη η πατρίδα μας; Φόβος και τρόμος για τα μελλούμενα. Ένα ερώτημα βασανίζει όλους τους πολίτες. Πώς φτάσαμε ως εδώ; Γιατί συμβαίνουν αυτά; Πότε θα σταματήσουν; Και το πλέον οδυνηρό και ανεξήγητο: γιατί να σκοτώσει ένας νέος άνθρωπος, οικογενειάρχης της διπλανής πόρτας, έστω και ένστολος, το άτυχο παιδί;

    Όταν κηδεμονεύεις τρία παιδιά, δεν χαραμίζεις τόσο εύκολα τη ζωή σου. (Όσοι μιλούν για συλλογική ευθύνη της αστυνομίας είναι ή επιπόλαιοι ή φερέφωνα του… κουκουλαβάνου). Σε συντρίβουν τα ερωτήματα. Πολλά σκέφτεσαι, λίγα μπορείς να αραδιάσεις στο χαρτί. Δυσεύρετη η νηφάλια σκέψη τέτοιες στιγμές. Η γενιά μου δεν πρόλαβε το Πολυτεχνείο ούτε και τις προηγούμενες περιόδους πολιτικών αναταραχών. Μεγαλώσαμε σε περίοδο σταθερότητας. Κάπου εκεί στις παρυφές του ’80 άρχισε η ματιά μας να ψηλώνει λίγο. Ατρικύμιστη ως τότε η ζωή μας, μονάχη έγνοια μας να μάθουμε γράμματα. Οι γονείς μας, παιδιά της Κατοχής, βασανισμένοι άνθρωποι, μας τράνεψαν με το όνειρο των σπουδών. Τότε γνωρίσαμε την «Αλλαγή». Τότε καταλάβαμε σε τι κόσμο βρεθήκαμε. Άλλαξαν πολλά, οι άνθρωποι δεν άλλαξαν. Λίγοι, με αρχοντική σκέψη, είχαν οράματα «για μια καλύτερη και ανεξάρτητη Ελλάδα». Οι πολλοί δεν ήταν έτοιμοι, παρεξήγησαν. Άρχισε η φθορά και μετά η διαφθορά. Σ’ εκείνα τα κρίσιμα χρόνια πρέπει να εντοπίσουμε τα αίτια του τωρινού κακού. Χούντα – Πολυτεχνείο – Αλλαγή, τα τρία αυτά κομβικά γεγονότα ίσως μπορούν να ερμηνεύσουν το σημερινό ψυχορράγημα της πατρίδας.

    Η Χούντα και ο πατριδοκάπηλος συρφετός που την δορυφορούσε, κατόρθωσε να γελοιοποιήσει αξίες, με τις οποίες πορεύτηκε ο λαός μας για αιώνες και τις οποίες τις ασπαζόταν, τις εγκολπωνόταν και τις μετέδιδε από γενιά σε γενιά. Εκείνο το παιδαριώδες σύνθημα «πατρίς- θρησκεία- οικογένεια», συμπαρέσυρε στην απαξίωση και την περιφρόνηση ό,τι λαμπρό και τιμαλφές χαρακτηρίζει τον αληθινό άνθρωπο. Ο λαός ιεραρχούσε τις αξίες και έθετε στην κορυφή την αξιοπρέπεια, την εντιμότητα, το καθαρό μέτωπο, την αλληλεγγύη, την φιλοτιμία, την οικογένεια, την φιλοπατρία, την πίστη, λέξεις κοσμήματα, που κοσμούσαν τους Ρωμηούς.

    Ήρθε η Χούντα και όλα γκρεμίστηκαν. Ακόμα χειρότερα γελοιοποιήθηκαν. Οι δήθεν χριστιανοί και πατριδοφύλακες κυβερνούσαν με το κνούτο και τον φόβο εις το όνομα της πατρίδας και της θρησκείας.

    Ήρθε το Πολυτεχνείο. Αναλαμπή της νιότης. Χωρίς κουκούλες εκείνα τα παιδιά, κλόνισαν τα θεμέλια του σαθρού καθεστώτος. Έφυγε, εν μέσω τραγωδίας, το κακό. Μεταπολίτευση. Δεν ήταν απλά τα πράγματα. Ρυτίδες εμφανίστηκαν στο λαό. Τον έπνιγαν οι ενοχές, επειδή ανέχτηκε τους Απριλιανούς. Προσπαθώντας να αποσείσει τις ευθύνες, να τινάξει την «επταετή» σκόνη, πέταξε και τα ενδύματα, χωρίς να το καταλάβει γυμνώθηκε από αξίες. Κάθε αναφορά σ’ αυτές παρέπεμπε στη Χούντα. Ό,τι χειρότερο είχε συμβεί. Διαπομπεύονται, καταστρέφονται ρίζες. Ανοίγει άβυσσος κάτω από τα πόδια μας. Χάσαμε την ταυτότητά μας, την ιδιοπροσωπία μας, φορέσαμε προσωπείο, γίναμε μασκαράδες. Ο Έλληνας υποκορίστηκε, μεταβλήθηκε σε Γραικύλο. Νόμισε ο δυστυχής πως αν παραμείνει Έλληνας, όπως τον έμαθαν οι πατεράδες του, θα μείνει πίσω, θα είναι συντηρητικός. «Έκοψε δρόμο», έχασε τον προσανατολισμό του, βρέθηκε στον γκρεμό. Τον έφαγε η πρόοδος η πολλή, η αχώνευτη. Ύψωσε σε εθνικό ιδεώδες έναν «πολιτισμό» -(Δύση)- διαφορετικό από πολλές απόψεις από τον δικό του, μόνο και μόνο επειδή ήταν υλικά υπέρτερος.

    «Εδώ και τώρα» άρχισε η «αλλαγή» του, ο εξευρωπαϊσμός του, ξεπούλησε τιμημένα πρωτοτόκια αντί πινακίου φακής, σάπιας, μουχλιασμένης, βρώμικης. (Και η «αλλαγή» δεν άλλαξε μόνον τα «παιδιά της αλλαγής». Ο κοινωνικός μετασχηματισμός ήταν ολικός και δομικός). Από «αριστοκράτης», όπως λέει ο Ελύτης, ξέπεσε στην τάξη των λακέδων. Και αυτός ο ξεπεσμός, ονομάστηκε ευημερία. Ρίχτηκε με μανία στην ζήτησή της, διαβρώνοντας τις εσωτερικές του δυνάμεις. Πάχυνε το σώμα του, φτώχυνε η ψυχή του. «Αλλάζει» τον τρόπο ανατροφής των παιδιών του. Αναθρέφει μοσχοαναθρεμμένους μοναχογιούς και μοναχοκόρες, παρέχοντάς τους άφθονα υλικά αγαθά, γιατί δεν μπορούσε να τους προσφέρει το φυσικό λίπασμα της ανατροφής την αγάπη, γιατί «όσο πλεονάζεις τω πλούτω, τοσούτω ελλείπεις τη αγάπη». (Μέγας Βασίλειος). Λησμόνησε ο αξιοθρήνητος το ευλογημένο «όχι». Φοβήθηκε μην τον πουν οπισθοδρομικό. Έτρεμε και τις λοιδορίες των κατ’ επάγγελμα προοδευτικών.

    Άλλαξε τα φώτα και στην Παιδεία. Κατέστρεψε τη γλώσσα του. Ασυλλόγιστα, ο μειονεκτικός, μιμήθηκε οθνεία συστήματα. Κυριάρχησε στα σχολεία η πολιτική της ήσσονος προσπάθειας, η ατιμωρησία, εξοβέλισε πρότυπα εδραία, «δίδαξε» στα παιδιά πρώτα τη διεκδίκηση και μετά την υποχρέωση, τα γέμισε με μιαν αρρωστιάρικη ανησυχία για το πώς θα βγάλουν το ψωμί τους μονάχα, τα έκανε να απεχθάνονται την χειρωνακτική εργασία. Εισόρμησε και η τηλεόραση – ο τρίτος γονέας- και κατακρεουργήθηκαν, αλώθηκαν οι ψυχές των παιδιών. Έμαθαν πως η φτώχεια είναι αναπηρία, φυσικό ελάττωμα. «Κάλλιο γνώση, παρά γρόσι» έλεγαν οι παππούδες του. Πλουτίστε, εύκολα, γρήγορα και άκοπα, μόνο αυτό αξίζει, διαλαλεί ο μεταλλαγμένος Νεοέλληνας. Τα πράγματα στην αρχή πήγαιναν καλά, το δανειοσυντήρητο παρασιτικό κράτος, ικανοποιούσε τον ακόρεστο πια υπήκοό του. «Ως τώρα όλοι βαλθήκαμε να καταβροχθίσουμε την Ελλάδα. Η στάθμη αυτής της τροφοδοσίας ολοένα κατεβαίνει. Σε λίγο θ’ αρχίσει να μας τρώει εκείνη». Αυτό το «σε λίγο» του Σεφέρη, ήρθε. Μεγάλωσε ο Γραικύλος πρώην Ρωμηός μια γενιά χωρίς αξίες, χωρίς ντροπή, χωρίς τα πατρώα ήθη. Μια γενιά που δεν μπορεί να ξεπεράσει την προηγούμενη – όχι στον πνευματικό- αλλά στον υλικό τομέα, μια γενιά φιμωμένη, βουβή, που περιορίζεται μόνο στην απρόσωπη, «κινητή» επικοινωνία, μια γενιά ανέρειστη, με μέλλον απένταρο. Αυτή η γενιά τώρα καταστρέφει αυτό που την μεγάλωσε, αυτό που δεν πρόκειται ποτέ να αποκτήσει: την περιουσία, την καλοπέραση, τον μακάριο ύπνο, την πατρίδα εν τέλει των προοδευτικών Γραικύλων. Εκδικείται χαιρέκακα τους δήμιούς του. Οι εκσφενδονισμένες πέτρες ραγίζουν την βιτρίνα, όχι καταστημάτων, αλλά της ψευτιάς, της διαφθοράς, της ηθικής σήψης που «έστησε» στα κέντρα των πόλεων η γενιά της μεταπολίτευσης. Ψυχές λεηλατημένες, άδειες από ομορφιά – «η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο», έλεγε ο Ντοστογιέφσκι- λεηλατούν τα φανταχτερά πολυκαταστήματα. «Πότε θα σταματήσουν;» αναρωτιέται η μεσόκοπη αφασία που τα ανέθρεψε. Ποτέ, γιατί ποτέ δεν διδάχτηκαν αυτά τα πρώην παιδιά και νυν κουκουλοφόρες ορδές, την απαγόρευση, τον σεβασμό, την πειθαρχία. Ποτέ δεν έμαθαν ό,τι υπάρχει και Θεός και χωρίς Θεό όλα επιτρέπονται. Τώρα διαλύουν, γιατί τους ανήκει- έτσι τους λέμε- την πατρίδα μας. Μαζί τους ενώθηκαν και συμμορίες των λαθρομεταναστών. Αναμενόμενο. Μοιράζονται το ίδιο μίσος. Περιμένουμε να μας σώσουν οι πολιτικοί. Ποιοι; οι πορφυρογέννητοι νεκροθάφτες της πατρίδος; Αστεία πράγματα. Όπως στρώσαμε έτσι κοιμόμαστε. Ο Θεός να βάλει το χέρι Του.


    ΥΓ. Στα δημοτικά σχολεία αυτές τις μέρες μικρά παιδιά φορούν τις κουκούλες των παλτών τους και αναμηρυκάζουν το γνωστό πανάθλιο σύνθημα κατά της αστυνομίας. Αλίμονο μας!

  17. donaE avatar
    donaE 12/12/2008 00:17:14

    Αρχισε παλι η πατριδολαγνια.Παλι δεν θα δουμε τοπροβλημα αλλα τους εαυτους μας,θεους.

  18. kanis avatar
    kanis 12/12/2008 00:20:03

    Δεν μας φταίνε οι αστυνόμοι. Κάνουν το καθήκον τους για πενηχρούς μισθούς, με κίνδυνο της ζωής τους. Φταίνε εκείνοι που τους χρησιμοποιούν, για ίδια ωφέλη, της επόμενης μέρας...

  19. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 00:22:11

    Ναί, ρε παιδιά. Και σταματήστε τα μακροσκελή copy - paste. Βάλτε κάτω το ρημάδι, να βγάλει τίποτα μόνο του. Πατρίδα μου είναι το μυαλό μου!

  20. o βουνισιος avatar
    o βουνισιος 12/12/2008 00:22:31

    Ως αναφορά την εξάπλωση του φαινόμενου και με την απεργία των φορτηγών το περασμένο καλοκαίρι η Ευρώπη ακολούθησε την Ελλάδα, πρώτα έγιναν εδώ οι απεργίες και μετά στην υπόλοιπη Ευρώπη.

  21. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 00:24:40

    τα "συνασπιστηρια" βγάζουν σπυριά άμα πεις κάτι για πατρίδα. Αν δε πείς τους χούλιγκαν, χούλιγκαν θα πέσουν να σε φάνε. Για την donaE

  22. donaE avatar
    donaE 12/12/2008 00:26:35

    @ Orestios Ειλικρινα δεν καταλαβα.

  23. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 00:35:05

    Νίκο, αλήθεια ποιος ειναι αυτός ο Νάτσιος;

  24. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 00:39:17

    @ Αλεξάνδρα
    Μ' όποιον δάσκαλο θα κάτσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις.

  25. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 00:43:11

    Οτι ειναι δάσκαλος που γράφει καλές εκθέσεις ιδεών για να τις διαβάζει στου μουσικοφιλολογικούς συλλόγους και στα τέια το κατάλαβα.

  26. μανώλης avatar
    μανώλης 12/12/2008 00:45:34

    Telegraf:
    .....Από τη Μαδρίτη ως τη Μόσχα, οι Έλληνες που ζουν στο εξωτερικό, μέλη αριστερών ακτιβιστών και άλλοι συμπαθούντες έλαβαν μέρος σε διαδηλώσεις αλληλεγγύης για την εξέγερση που πλήττει την Ελλάδα.....

    La Repubblica:
    ....Συγκρούσεις σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη δολοφονία του νεαρού Έλληνα στην Ισπανία, στη Μαδρίτη και στη Βαρκελώνη. Εννέα άτομα, μεταξύ των οποίων και τρεις αστυνομικοί τραυματίστηκαν. Έντεκα ακτιβιστές συνελήφθησαν...

    Times:
    ...Στη Δανία, συνολικά 32 άτομα συνελήφθησαν στην Κοπεγχάγη μετά από βίαιες διαμαρτυρίες, ενώ στη Μαδρίτη και στη Βαρκελώνη, αρκετοί αστυνομικοί τραυματίστηκαν και 11 άτομα συνελήφθησαν μετά απο συγκρούσεις.
    Στην Τουρκία, μια ντουζίνα διαδηλωτών ζωγράφισαν την τουρκική σημαία στο ελληνικό προξενείο.
    Στη Μόσχα και τη Ρώμη, εν τω μεταξύ, βόμβες βενζίνης αναφέρθηκε ότι είχαν ως στόχο τον ελληνικές πρεσβείες...

    Le Parisieν:
    ...Επεισόδια ξέσπασαν σε Ρώμη και Μπολόνια, στην Ιταλία, στα οποία πέντε αστυνομικοί και ένας στρατιώτης τραυματίσθηκαν την Τετάρτη κατά τη διάρκεια συγκρούσεων με διαδηλωτές που διαμαρτύρονταν κατά της θανάτωσης του νεαρού Έλληνα, το Σάββατο από έναν αστυνομικό.
    Άλλες εκδηλώσεις, οι οποίες μετατράπηκαν σε συγκρούσεις με την αστυνομία έλαβαν χώρα στην Ισπανία, τη Μαδρίτη και τη Βαρκελώνη, ενώ μια εμπρηστική συσκευή εκσφενδονίστηκε την Τετάρτη το βράδυ κατά τού ελληνικού προξενείου στη Μόσχα. Στην Μπορντό στη Νοτιοδυτική Γαλλία, δύο οχήματα κάηκαν στο Ελληνικό Προξενείο...

    Le Monde:
    ...Την Τετάρτη το βράδυ στη Βαρκελώνη, σχεδόν 400 νέοι, συμπεριλαμβανομένου ενός μεγάλου αριθμού ελληνικής καταγωγής, παρέλασαν με πλακάτ για να διαμαρτυρηθούν κατά της θανάτωσης του νεαρού Έλληνα.
    Ως αποτέλεσμα των συγκρούσεων με την αστυνομία, συνελήφθησαν δύο διαμαρτυρόμενοι, ελληνικής καταγωγής, ενώ δύο αστυνομικοί τραυματίστηκαν ελαφρά.
    Η ένταση ήταν ισχυρότερη στη Μαδρίτη, όπου περίπου 200 νεαροί επιτέθηκαν σε αστυνομικό τμήμα στο κέντρο, κοντά στην Gran Via. Σύμφωνα με την εφημερίδα El Mundo, αρκετοί αστυνομικοί τραυματίστηκαν. Οι ειδικές δυνάμεις της Αστυνομίας παρενέβησαν, συνελήφθησαν πέντε διαδηλωτές, πριν συνεχίσουν την διαμαρτυρία στους γύρω δρόμους.
    Παρόμοια περιστατικά έχουν επίσης σημειωθεί στην Ιταλία, κατά τη διάρκεια διαδηλώσεων σε Ρώμη και Μπολόνια. Στη Σόφια, Βουλγαρία, οι διαδηλωτές είχαν επίσης συγκεντρωθεί έξω από την ελληνική πρεσβεία για διαμαρτυρία. Στη Γαλλία, δύο οχήματα είχαν καεί τη νύχτα στο ελληνικό προξενείο στο Bordeaux, του οποίου η πόρτα ήταν κατεστραμμένη...

    Από όλα τα παραπάνω, εγώ δεν βγάζω το συμπέρασμα "εξαγωγής επανάστασης", αλλά μάλλον ότι κάποιοι βρήκαν (ή τους δώσαμε) την ευκαιρία να πετροβολήσουν (κυριολεκτικά και μεταφορικά) την Ελλάδα.

  27. tony avatar
    tony 12/12/2008 00:54:53

    Επιτέλους εξάγουμε ενα αυθεντικο ελληνικό προιόν
    chaos απο την Ελληνική λέξη χάος.Ειναι μήπως τυχαία από τα ποιό δυνατα bRAND NAME CHAOS MADE IN GREECE..
    Απο αυτο να πουλάμε.Νά κονομάμε.

  28. kanis avatar
    kanis 12/12/2008 00:55:12

    @30 ή εκείνοι που κατέβασαν τις μαιμούδες από τα δέντρα και δίδαξαν και διδάσκουν (σήμερα για το αύριο της Ντόρας δεν εγγυώμαι)....
    τι θα πει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!

    Τώρα εκείνοι που δεν βολεύονται, την πάνε γι΄αλλού, ποιός ξέρει ΠΟΥ;

  29. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/12/2008 00:55:15

    Αλεξανδρα, δασκαλος απο το Κιλκις.

  30. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 00:55:59

    @ Anonymous
    "Τα σπας"

  31. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/12/2008 00:59:27

    Αλεξανδρα και Διοτιμα, ελατε τωρα κοριτσια(;).

    Γιατι τοσο μισος για ο,τι Ελληνικο; να αρχισουμε τις νεοταξιτικες ψαλμωδιες για τα "ανθρωπινα" δικαιωματα παλι που καταπουνται απο το ασεβες ελληνικο κρατος που οταν δεν το κλεβετε, σαν δημοσιουπαλληλοτεμπεληδες, το κατηγορειτε που τυρανει τους "ταλαιπωρους"που ερχονται με τη βια;

    Come on που λεν και οι της υπερτερας των γλωσσων ομιλουντες και οι εντος των τοιχων παρα-μιλουντες ινστρουχτορες σας.

  32. s.manolakis avatar
    s.manolakis 12/12/2008 01:03:45

    οταν οι αλλοι τρωγαν βαλανιδια...

  33. s.manolakis avatar
    s.manolakis 12/12/2008 01:04:08

    εμεις ειχαμε χοληστερινη

  34. kanis avatar
    kanis 12/12/2008 01:05:39

    ..κι εξακολουθούμε. Για το πόσο..δεν ξέρω!

  35. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/12/2008 01:12:32

    Τιποτα το προσωπικο με τον Μιστερ (Αμερικ)αλαβανο αλλα ιδου τι του ξεφυγε πριν καιρο.

    Προσκεκλημενος του κ. Ευαγγελατου στον ΑΝΤ1 στις 9 Δεκεμβριου, καταφθανοντας από τις Βρυξέλλες, προκειμένου να στηρίξει πολιτικά κάποιους; για να βυθίσουν τη χώρα στο χάος και στην καταστροφή, ειπε, ο προστατης παντων των αναξιοπαθουντων/ισσων.

    «Εμείς δεν θέλουμε να σπάμε βιτρίνες!!!!!, όμως...».

    Ουδεις δεν του είπε τίποτα!!!!!

    «Δεν θα γίνουμε εισαγγελείς», είπε, ενώπιον του γενικευμένου χάους και της καταστροφής, στην οποία με τη στάση του συνεισέφερε.

    Αλεξανδρα και Διοτιμα, πως τα αξιολογειτε αυτα; ειναι λογια υπευθυνου πολιτικου ανδρος ή δημαγωγου που σκεφτεται τις επομενες εκλογες;

    Το 65-67 ειχαμε τους ακροδεξιους αμερικανοτσολιαδες τωρα εχουμε τους "αριστερους".

  36. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 01:17:08

    Νίκο, με διασκεδάζεις με όσα γράφεις.Και νεοταξικά και τεμπελουπάλληλοι και ανθέλληνες και "οι της υπερτέρας των γλωσσών ομιλούντες" (!), και μίσος για ο,τι ελληνικό. Σε κακό σχολείο πήγαινες μάλλον. Δεν σου έμαθαν την λογική και την φιλοσοφία.Δεν πειράζει. Το έχουν αυτό το έλλειμα οι γνήσιοι Ελληνάρες.

  37. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/12/2008 01:20:16

    Επειδη τα (επιστημονικα) δεδομενα, ειτε ειναι δηλωσεις ειτε γραπτα μιλουν απο μονα τους, ιδου αλλο ενα δειγμα υπευθυνοτητας πολιτικων που θα η θελαν να κυβερνησουν!!! την ταλαινα χωρα.

    Στις 20 Ιουνίου 2008, ο Δημήτρης Παπαδάτου-Αναγνωστόπουλος (αμαν πια με αυτα τα πενταδιπλα ονοματα, καταντησαμε σαν τους σπανιολους με ονοματατα τυπου Ελα Μαρια και Κρατατον-Ωρες) εγραφε στην «Αυγή» (του ΣΥΝ...) τα κάτωθι:

    «Δε θεωρούμε καθόλου αυτονόητη και αιώνια τη νομιμότητα!!!!!! γενικώς, ούτε πιστεύουμε πως ...η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία των άλλων!!!!!, ιδίως σε εποχές που τα κράτη (ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΚΡΑΤΗ ΜΙΛΑ Ο ΚΥΡΙΟς ΑΥΤΟΣ;) διεκδικούν και επιβεβαιώνουν το δικαίωμά τους στην ελεύθερη καταστολή, χωρίς η αντιπροσωπευτική δημοκρατία να τα περιορίζει ιδιαιτέρως. Αντίθετα, γνωρίζοντας ότι ο δημοκρατικός δρόμος προς τον σοσιαλισμό (Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ ΠΥ ΕΛΕΓΕ Ο ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ ΜΑΣ) δε θα είναι ένα απλό ειρηνικό πέρασμα!!!!!, καταλαβαίνουμε ότι για τη στοιχειώδη κοινωνική αυτοάμυνα απαιτούνται συγκεκριμένα ποσά βίας!!!!!!!!!!!!!!!!, υποστηρίξιμα τουλάχιστον στα τμήματα της κοινωνίας που μας ενδιαφέρουν προνομιακά· ποσά που αντιστοιχούν στην υπόθεση που υπερασπιζόμαστε και που λειτουργούν απελευθερωτικά για τους κυριαρχούμενους, αναδεικνύοντάς μας ταυτόχρονα ως παραδειγματική και ηθική δύναμη. Τέτοια δύναμη, βεβαίως, δεν πρόκειται να γίνουμε ποτέ αν οι πολιτικές μας παρεμβάσεις εξαντλούνται σε δελτία Τύπου αγχωμένα μέσα στη νομιμοφροσύνη τους».

    Οριστε; αν αυτο δεν ειναι καλεσμα για καταλυση του συνταγματος τοτε τι ειναι; Εσεις κυριες(;) μου τι λετε.
    Εχετε ΔΕΔΟΜΕΝΑ που να αντικρουουν τα παρατιθεμενα; ή θα με στειλετε ξανα στο νεοταξιτικο "φασιστικο" πυρ το εξωτερο;

  38. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/12/2008 01:22:42

    Α! αρχισαμε τα κοσμητικα επιθετα, ε;

    Οταν δεν εχουμε ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΛΑΣΠΕΣ του Ελληναρα;

    Αντεστε κυριες(;) μου, δεν εχετε μια συγκροτημενη αποψη; ΕΣΤΩ ΕΝΑ ΨΗΓΜΑ.

  39. ... avatar
    ... 12/12/2008 01:25:56

    Νίκο, εγώ έχω μια ερώτηση... Είσαι γκάου;

  40. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 01:26:53

    @ Νίκος
    Καθήλωση στο πρωκτικό στάδιο κατά Φρόυντ. Ο συντάκτης του άρθρου που παράθεσες είναι σοβαρά παλινδρομημένος. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο. Αν σας πω ιστορία για Αρχισυντάκτη Μεγάλης εφημερίδας θα κάνετε νέο συκώτι από τα γέλια.

  41. Αλεξάνδρα avatar
    Αλεξάνδρα 12/12/2008 01:27:49

    Επειδή τώρα διάβασα το σχόλιό σου, δεν θα κάνω εγω τον απολογητή ή τον μεταφραστή του Αλαβάνου, γιατί δεν διαβάζω τι λέει. Δεν με ενδιαφέρει ξέρεις. Αλλοιώς διαβάζω την πολιτική, αλλοιώς την ιστορία αλλοιώς τον πολιτισμό. Οσο για τους αμερικανοτσολιάδες και τους γερμανοτσολιάδες, ούτε τσολιάς, ουτε αμερικανό, ούτε γερμανό, ούτε οπαδός, ούτε χειροκροτητής, ούτε υποπτεύομαι τον καθένα δημόσιουπάλληλο για γλύφτη, κλέφτη, κομματορουφιάνο και υποβαθμισμένο λακέ.

  42. dimitronix avatar
    dimitronix 12/12/2008 01:40:41

    pedia sas xerome...filia apo elbetia

  43. kanis avatar
    kanis 12/12/2008 01:48:26

    @orestios
    ..για λέγε, για λέγε!

  44. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 02:08:25

    @ kanis
    Θα σωριαστείς από τα γέλια, αλλά δεν είναι της παρούσης

  45. Giannis76 avatar
    Giannis76 12/12/2008 02:11:14

    http://www.sarantakos.com/isocrat.htm


    Το ψεύτικο ρητό του Ισοκράτη για την «αυτοκαταστροφή της δημοκρατίας»



    Κάποια ελληνοαμερικάνικη οργάνωση μ’ έχει βάλει στον κατάλογο παραληπτών της και μου στέλνει (όχι μόνο σε μένα, βέβαια) ταχτικά μηνύματα, ως επί το πλείστον εθνικιστικά. Σήμερα, τέσσερις μέρες μετά τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, πήρα από την οργάνωση αυτή ένα μήνυμα με τον ανορθόγραφο τίτλο «Τάδε έφει Ισοκράτης» και το εξής περιεχόμενο:



    Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται, διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία



    Κατά σύμπτωση, το ίδιο μήνυμα το είχα πάρει κι από μια εγχώρια ταχυδρομική λίστα, και απ' ό,τι είδα κυκλοφορεί πολύ στο Διαδίκτυο τις τελευταίες μέρες, με αφορμή την εξέγερση των παιδιών που τα έλεγαν αλήτες.



    Δεν θα επεκταθώ στη γνώμη μου για τη δολοφονία και για όσα την ακολούθησαν. Θα ασχοληθώ με κάτι δευτερεύον, με το ρητό του Ισοκράτη, ή μάλλον με το δήθεν ρητό του Ισοκράτη που πλασάρουν αυτές τις μέρες πολλοί, άλλοι καλοπροαίρετοι και άλλοι ελλαδέμπορες. Πριν συνεχίσω, να ομολογήσω ότι το εύρημα δεν είναι δικό μου· ναι μεν εγώ είχα ψυλλιαστεί ότι η φράση «η δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται» ακούγεται πολύ μοντέρνα, αλλά πριν ανοίξω τα κιτάπια μου με πρόλαβε (εκμεταλλευόμενος και τη διαφορά της ώρας) ο φίλος Ηλίας από την Καλιφόρνια, που σ’ αυτόν ανήκει ο έπαινος.



    Διότι, βλέπετε, ο Ισοκράτης δεν είπε αυτό που έβαλαν στο στόμα του οι πλασιέδες της ελληνοφροσύνης. Το απόσπασμα είναι από τον Αρεοπαγιτικό λόγο του και έχει στο πρωτότυπο ως εξής (ζητώ συγνώμη για το πολυτονικό):



    Οἱ γὰρ κατ' ἐκεῖνον τὸν χρόνον τὴν πόλιν διοικοῦντες κατεστήσαντο πολιτείαν οὐκ ὀνόματι μὲν τῷ κοινοτάτῳ καὶ πραοτάτῳ προσαγορευομένην, ἐπὶ δὲ τῶν πράξεων οὐ τοιαύτην τοῖς ἐντυγχάνουσι φαινομένην, οὐδ' ἣ τοῦτον τὸν τρόπον ἐπαίδευε τοὺς πολίτας ὥσθ' ἡγεῖσθαι τὴν μὲν ἀκολασίαν δημοκρατίαν, τὴν δὲ παρανομίαν ἐλευθερίαν, τὴν δὲ παρρησίαν ἰσονομίαν, τὴν δ' ἐξουσίαν τοῦ ταῦτα ποιεῖν εὐδαιμονίαν, ἀλλὰ μισοῦσα καὶ κολάζουσα τοὺς τοιούτους βελτίους καὶ σωφρονεστέρους ἅπαντας τοὺς πολίτας ἐποίησεν.



    Φυσικά, μετάφραση δεν μας χρειάζεται διότι όλοι εμείς οι Έλληνες την έχουμε μία και ενιαία και τρισχιλιετή. Επειδή όμως μπορεί να περάσει και κανείς αλλοδαπός που δεν μετέχει της ημετέρας παιδείας, μεταφράζω πρόχειρα το απόσπασμα:



    Διότι εκείνοι που διοικούσαν την πόλη τότε (ενν. στην εποχή του Σόλωνα και του Κλεισθένη), δεν δημιούργησαν ένα πολίτευμα το οποίο μόνο κατ’ όνομα να θεωρείται το πιο φιλελεύθερο και το πιο πράο από όλα, ενώ στην πράξη να εμφανίζεται διαφορετικό σε όσους το ζουν· ούτε ένα πολίτευμα που να εκπαιδεύει τους πολίτες έτσι ώστε να θεωρούν δημοκρατία την ασυδοσία, ελευθερία την παρανομία, ισονομία την αναίδεια και ευδαιμονία την εξουσία του καθενός να κάνει ό,τι θέλει, αλλά ένα πολίτευμα το οποίο, δείχνοντας την απέχθειά του για όσους τα έκαναν αυτά και τιμωρώντας τους, έκανε όλους τους πολίτες καλύτερους και πιο μυαλωμένους.



    Μ’ άλλα λόγια, ο Ισοκράτης δεν μίλησε για «δημοκρατία που αυτοκαταστρέφεται». Αυτό είναι προϊόν ερμηνείας, για να μην πω προϊόν φαντασίας. Όπως προϊόν φαντασίας, που καμιά σχέση δεν έχει με το πραγματικό ρητό του Ισοκράτη, είναι και η ατάκα ότι η δημοκρατία «κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας». Για άλλη μια φορά, οι ελληναράδες χρησιμοποιούν τους αρχαίους όπως ο μεθυσμένος τον φανοστάτη: όχι για να φωτίσουν το δρόμο τους, αλλά για δεκανίκι που θα στηρίξει τα σαθρά τους επιχειρήματα.







    Υστερόγραφο: Μόλις είχα αναρτήσει το κείμενο και μια καλή φίλη με διορθώνει· ο Ισοκράτης-μαϊμού δεν κυκλοφορεί απλώς στο Διαδίκτυο, παρά τον δημοσίεψε πρωτοσέλιδο, με κάτι γραμματάρες να, και μάλιστα σε μαύρο φόντο, μια υποτιθέμενη σοβαρή εφημερίδα σαν τον Ελεύθερο Τύπο. Και για του λόγου το αληθές:





    Επιστροφή στη σελίδα των Μύθων
    Αρχική σελίδα του Νίκου Σαραντάκου

  46. kanis avatar
    kanis 12/12/2008 02:12:23

    @orestios
    ...το φαντάζομαι και γι αυτό περιμένω το story! Είναι πολυ βαρύ το κλίμα και το χρειαζόμαστε!

  47. συμπαρασταση.. avatar
    συμπαρασταση.. 12/12/2008 02:27:58

    ακουω οτι και το ξενο κεφαλαιο ετοιμαζεται να βοηθηση την επανασταση.
    εκτος απο εμας τους κουκουλοφορους οι υπολοιποι καθεστε και παρακολουθειτε τηλεοραση.
    χαρι στην βοηθεια των ξενων,συντομα θα βγειτε στους δρομους..
    ειναι πολυ απλο.
    ετοιμαζονται να αποσυρουν τις καταθεσεις τους,απο τις ελληνικες τραπεζες,και να σταματησουν να δανειζουν στο ελληνικο δημοσιο.
    με αποτελεσμα..
    1.να χασετε τις καταθεσεις σας απο τις χρεοκοπημενες τραπεζες.
    2.το δημοσιο δεν θα βρισκει λεφτα να πληρωση δημοσιους υπαλληλους,για παιδεια,υγεια,κτλ.κτλ.
    ετσι θα αναγκαστειτε να βγειτε στους δρομους και εσεις.
    το μονο ευχαριστο ειναι οτι μετα την νικη της εξεγερσης θα εχουμε πρωθυπουργο,γιωργακη η την ντορα.

  48. Κωνσταντίνος Παπαραιολογήτης-Βουρδούμπεης-Χατζηαποστολος-Σουρι avatar
    Κωνσταντίνος Παπαραιολογήτης-Βουρδούμπεης-Χατζηαποστολος-Σουρι 12/12/2008 02:28:34

    Πέστα ρε Νίκο!

    Βλέπεις εγώ τι τραβάω με τόσα ονόματα...
    Ααααχ και που να ξερες...

    Κι όλα αυτά γιατί.. Επειδή οι προγονοί μου είχαν διασταυρωθεί με νεοταξικά σουφραζέτικα τσουλιά.

    Επειδή το πυλοφόρι,το μυστρί, η Αληθινή Εργασία! τους έπεφτε βαρύ και μου θέλαν γράμματα κι ελευθερίες... Αλλά ομώς είτε πας ως το τέλος, στην πραγματική ΓΝΩΣΗ στην Αλήθεια, είτε μένεις ημιμαθείς και έρμαιο. Γιατι Αλήθεια = Α + λήθη.
    Κι όσοι δεν έχουν μνήμη, δεν έχουν ιστορία ,ούτρε μέλλον.

    Αααχ ρε Νικόλα, στείλε ηλεκτρονική επιστολή στον διαδικτυακό σύνδεσμο του μακρυσκελούς ονόματός μου. Άνθρωποι με το δικό σου πνεύμα, όλοι μαζί, μπορούμε να κάνουμε πολλά.

  49. Νίκος avatar
    Νίκος 12/12/2008 03:10:17

    παιδες και κορες ελληνων.

    περιμενω επιχειρηματα και διαβαζω αρλουμπες.

    χτυπηστε τις αποψεις, αν μπορειτε...


    ανωνυμε #50, δεν εισαι σε θεση να μου κανεις μαθημα γραμματικης. και ας λειπω 20 χρονια.

  50. patos avatar
    patos 12/12/2008 03:12:45

    http://www.tvxs.gr/v1515

    Στην σημερινή συνεδριάση ομάδας φοιτητών που έγινε στο Πολυτεχνείο, αποφασίστηκαν μια σειρά από δράσεις και πολιτικά αιτήματα, με κυριότερο την παραίτηση του υπουργού Δημόσιας Τάξης. Ανάμεσα στα μέτρα δράσης , οι φοιτητές προτείνουν τη δημιουργία ραδιοφονικού σταθμού στο Πολυτεχνείο και καταληψη σε μέσα μαζικής ενημέρωσης.

    Η ανακοίνωση καταλήγει ως εξής:
    ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ:
    Κάτω η κυβέρνηση των δολοφόνων- να παραιτηθούν ο Υπουργός Δημόσιας Τάξης και όλοι οι υπεύθυνοι
    Να καταδικαστούν άμεσα και τελεσίδικα οι αστυνομικοί που δολοφόνησαν και οι προϊστάμενοί τους.
    Κάτω η αντεργατική-αντιλαϊκή πολιτική της κυβέρνησης στο σύνολό της
    Απόσυρση των ΜΑΤ από τους δρόμους, τα συλλαλητήρια, τις πορείες και το χώρο του Πολυτεχνείου.
    Να αφοπλιστούν τώρα όλες οι ειδικές δυνάμεις
    Άμεση απελευθέρωση των συλληφθέντων από τις διαδηλώσεις
    Κατάργηση της βουλευτικής ασυλίας που παραγράφει εγκλήματα

    ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ:
    ΠΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ-ΠΑΛΑΪΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12/12 και ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΣΤΙΣ 12 ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ
    ΠΑΛΑΪΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 6ΜΜ ΣΤΑ ΠΡΟΠΥΛΑΙΑ
    ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΣ
    ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΣΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΥΛΛΗΦΘΕΝΤΩΝ
    ΕΞΟΡΜΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ-ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
    ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ
    ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΩΣ ΚΕΝΤΡΟ ΑΓΩΝΑ

    Προτείνουμε τις εξής δράσεις:
    Δημιουργία ραδιωφονικού σταθμού-καταληψη σε μέσα μαζικής ενημέρωσης. Λειτουργία φαρμακείου στο Πολυτεχνείο. Αντίδραση στις συλλήψεις και οργανωμένη λαϊκή αντιβία.

  51. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 12/12/2008 03:15:47

    Η δράση των αντιεξουσιαστικών ομάδων, όταν γίνεται ακραία, διαχρονικά αποτελεί δώρο προς την εξουσία ως μέγεθος. Της δίνει τα επιχειρήματα να φοράει ένδυμα βίαιο που είναι μόνο προς δικό της όφελος. Αφού όταν φτάσει ο κόμπος στο χτένι, τα πραγματικά όπλα τα έχει αυτή. Όχι οι ταραξίες καθώς και απλοί καθημερινοί πολίτες που θέλουν να απέχουν από όλα αυτα και μένουν στον καναπέ τους.
    Ε και τώρα πως να το κάνουμε, ουσιαστική επανάσταση με πολίτες στον καναπέ, κάποιες χιλιάδες μαθητών να κάνουν φασαρίες και μια μερίδα περίεργων να ασχημονεί, δεν πάει.
    Αυτό που έγινε εδώ δεν ήταν επανάσταση. Όταν οι νέοι θα πάρουμε την απόφαση να επαναστατήσουμε πραγματικά, αυτό θα γίνει με μέθοδο, αίσθηση μέτρου και προγραμματισμό. Ασφαλώς και έχουμε μια επαναστατική ορμή που αυτή τη φορά ξέσπασε κάπως αλλόκοτα, αλλά ξέρουμε κατά βάθος οτι η επανάσταση είναι πρωτίστως μια πράξη ευθύνης. Και δεν τα μπερδεύουμε ούτε με καψίματα μπακάλικων, ούτε με προσπάθειες πυρπόλησης της Εθνικής Βιβλιοθήκης, ούτε με όλες αυτές τις ενέργειες. Οι νέοι δεν θέλουμε να καταργήσουμε τον πολιτισμό και την κοινωνία. Οι δεσμεύσεις που έχουν να κάνουν με την ένταξη και την παραμονή στα πλαίσια ενός συνόλου ανθρώπων, δεν ταυτίζεται με τον όρο «εξουσία» ούτε με τις καταχρήσεις αυτής. Κάποια στιγμή, η επανάστασή μας, θα πάει την μορφή εκείνη που κατά βάθος η «εξουσία» φοβάται πραγματικά. Μέχρι τότε όμως, θα πρέπει να κυλήσει αρκετό νερό στο αυλάκι.

    Και όπως ξαναείπα και χιλιοεπανέλαβα, ο «αναρχισμός» είναι ιδεολογική και φιλοσοφική στάση σημαντικών στοχαστών και αντικείμενο σοβαρού διαλόγου εδώ και πολλά-πολλά χρόνια. Μη το συγχέουμε με πράξεις βανδάλων αλλά και προβοκατόρων.

  52. Νίκος avatar
    Νίκος 12/12/2008 03:28:55

    θελω καποιος να μας εξηγησει αν η καταστροφη της δημοσιας και ιδιωτικης περιουσιας ειναι δημοκρατικη συμπεριφορα και αν θα λυσουν τα προβληματα της ανεργειας, της φτωχειας κλπ.

    Αλεξανδρα κ.α. τα επικροτειτε;

    τι εχετε να πειτε στους χιλιαδες εργαζομενους που εχασαν τις δουλειες τους;

    απαντησεις, οχι υβρεις.

  53. Orestios avatar
    Orestios 12/12/2008 03:45:30

    @ #69
    Ήρωες αιματοβαμένους ψάχνουν τα λαμόγια και κάνουν το παν. Έτσι δεν κάνουν και οι Ταλιμπάν?

  54. Κ.Χ. avatar
    Κ.Χ. 12/12/2008 03:48:48

    Φίλε Ξένε Δάκτυλε και όλοι οι υπόλοιποι,
    επείδη έχεις καλή σκέψη , και δεν είσαι όπως διάφοροι που γράφουν σαχλαμάρες.

    Κατέβα στον δρόμο.
    Αυτά πού λένε στην τηλεόραση ΔΕΝ έχουν καμία σχέση με ό,τι γίνεται στην πραγματικότητα.

    Κι εγώ, σαν παλιός απογοητευμένος έτσι πίστευα.
    Και πήγα να δω.
    Και είδα πράγματα απίστευτα.
    Είναι τέτοια η βία που ασκούν οι δυνάμεις των ΜΑΤ
    που πραγματικά δεν πίστευα στα μάτια μου.
    Δεν πίστευα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να αντεξουν τόση βία, τόσα δακρυγόνα.
    Και αυτοί οι άνθρωποι είναι μικρά παιδιά!
    Εγώ λίγο τα μύτισα από μακρια και δεν μπορούσα να συνέλθω.
    Ειλικρινά αυτά που ρίχνούνε δεν έχουν καμία σχέση με οτιδήποτε έχουμε ζήσει.
    Δεν ξέρω την ηλικία σου, εγώ είμαι του 57.
    Κι έχω βιώσει πολύ άσχημες καταστάσεις στα νιάτα μου.Αλλά αυτό δεν το χω ξαναδεί.
    Εύχομουν να ζούσε ο γιος μου και να ήταν ανάμεσα τους.
    Και δεν είδα πιτσιρικαδες να καίνε και να σπάνε. Δεν ξέρω ποιοι τα κάνουνε, πάντως όχι αυτά τα παιδια.

  55. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 12/12/2008 04:29:53

    Κ.Χ είμαι 26 χρονών αλλά δεν έχω τα άντερα να βγω στους δρόμους παίρνοντας ρίσκο να σκίσω κανένα καλσόν από συγκρούσεις μεταξύ ΜΑΤατζήδων, βανδάλων και προβοκατόρων (οι τελευταίοι είναι οι εξοργιστικότεροι όλων). Όσοι τα έχουν, υποκλίνομαι.
    Από την άλλη, μπορεί να μην είμαι άντρας ακόμα ηλικιακά αλλά δεν είμαι και παιδί για να ταυτιστώ με το πλήθος και τα αιτήματα των εφήβων. Αν και όταν ωριμάσουν οι συνθήκες για μια σωστή και σε μεγάλο όγκο πορεία διαμαρτυρίας, με έξυπνη στρατηγική, σαφώς διατυπωμένα αιτήματα και συγκεκριμένες μετέπειτα ενέργειες-κλειδιά, θα είμαι από τους πρώτους που θα παρίσταμαι.

    Όσο για αυτούς που καινε και σπάνε, ξαναγράφω την μαρτυρία του Πανούση όπως πάνω-κάτω την εκφώνησε στο ραδιόφωνο (η εκπομπή υπάρχει στο site του σταθμού):

    «Όταν ήρθαν να με συλλάβουν τότε που έγινε ότι έγινε με τη σημαία, αυτοί που ήρθαν στο σπίτι να με μπουζουριάσουν ήταν κάτι τύποι με μαλλιά μέχρι την κώλο και μούσια, που μου έδειξαν αστυνομικές ταυτότητες. Ύστερα, αναγνώρισα δυο από αυτούς να σπάνε βιτρίνες στην πανεπιστημίου. Παλιά μου τέχνη κόσκινο. ΚΑΙ αυτή τη φορά ακροατή μου, οι πιτσιρικάδες ξεσπούσαν κυρίως σε αστυνομικά τμήματα, τράπεζες και πολυκαταστήματα. Μικρομάγαζα και σπίτια νοικοκυραίων, τα έσπαγαν μπάτσοι».

    Δεν ξέρω αν και ο Πανούσης είναι βαλβίδα του συστήματος κατά πολλούς, εγώ εμπιστεύομαι την προσωπική του μαρτυρία αλλά και την τελευταία του φράση ως εκτίμηση εν μέρη. Σε συνδυασμό με αρκετές ενδείξεις από φωτογραφίες αλλά και πολλά σχόλια σε blogs, τηλεοράσεις και αυτόπτες μάρτυρες, βγαίνουν συμπεράσματα. Αστυνομικοί-προβοκάτορες, μαζί με λεχρίτες που νομιμοποιούν ηθικά τα αίσχη τους με ανέξοδο τρόπο πάνω στα ιδεολογικά και φιλοσοφικά ιδεολογήματα της «τζάμπα αναρχίας» και του «τυφλού αντικοινωνισμού», είναι συνυπεύθυνοι για το χάλι των τελευταίων ημερών. Τους βάζω στο ίδιο κάδρο με τους (κυριότερα υπευθύνους) θεσμικούς παράγοντες, που προετοίμασαν το έδαφος χωρίς να το πάρουν χαμπάρι εδώ και πολλά χρόνια.

    Υ.Γ) Στέκομαι στην φράση που υποδηλώνει απώλεια του παιδιού σας. Ελπίζω να έχει περάσει πολύς καιρός.

  56. perastikos avatar
    perastikos 12/12/2008 04:45:22

    ksene daxtyle eisai wraios

  57. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 12/12/2008 05:30:37

    perastikos, είσαι ο ιδιοκτήτης του ομώνυμου blog στο blogspot?
    Αν ναι, με τιμά διπλά το σχόλιό σου. Ωραία δουλειά.

  58. thanos avatar
    thanos 12/12/2008 05:46:33

    9-# t Says:
    December 12th, 2008 at 12:03 am

    Τι λέει τώρα η Ζούγκλα στο Alter?

    Λεει πως ο καλογερος Γερμανος που αντικαθιστα προσωρινα τον Εφραιμ απο το Βατοπεδι, εστειλε γραμμα στον Αλόγοσκουφη, με την υποσχεση οτι το Βατοπεδι θα επιστρεψει στο κρατος τα παντα, καμπους,λιμνες,βουνα και θαλασσες.

  59. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 12/12/2008 07:05:39

    thanos και t.

    Κάποτε, επί «Ανατολικής Βασιλείας των Ρωμανών» ή αλλιώς «Βυζάντιο», τις κοινωνίες τις διαχειρίζονταν αυτοκράτορες. Οι αυτοκράτορες ήταν στη θέση τους γιατί ο.. θεός, τους ήθελε να είναι εκεί. Απόδειξη για αυτό στα μάτια του λαού, το γεγονός οτι εκκλησίες και μοναστήρια προσεύχονταν στον θεό από το πρωί ως το βράδυ να τον έχει καλά, γερό και ακμαίο. Δεν προσεύχονταν για τον λαό, να είναι καλά ο λαός. Όχι. Ο αυτοκράτορας να είναι καλά, ώστε μέσω αυτού να είναι και ο λαός καλά.
    Και γιατί το έκαναν αυτό κληρικοί και μοναχοί? Εδώ σε θέλω. Για την ψυχή της μάνας τους? Φυσικά και όχι. «Θέλετε εκτάσεις?» τους έλεγε ο αυτοκράτορας. «Θέλετε ακίνητα?» Εδώ, σε εμένα. Ορίστε το χρυσόβουλο με σφραγίδα μου σε δέρμα τράγου και είναι δικό σας. Είπα και ελάλησα. Δικά σας. Αλλά να προσεύχεστε για εμένα και να εγκαθιδρύεται στην συνείδηση του κόσμου, πως αν κάθομαι στον θρόνο που κάθομαι, είναι «ελέω δημιουργού του Σύμπαντος και όχι επειδή έτσι κάπνισε σε έναν κλειστό κύκλο ανθρώπων. Σας δίνω εκτάσεις, δηλαδή φράγκα, και αυτό που ζητάω από εσάς είναι την προσευχή σας στην παναγία για πάρτη μου». Καλό? Και γαμώ! Easy money.
    Πάει πολύ παλιά η ιστορία, αιώνες. Πολλά χρόνια. Εξακολούθησε να ισχύει επί τουρκοκρατίας και συνεχίζεται –τηρουμένων των αναλογιών- στις μέρες μας.
    Τι θα μας «δώσει πίσω» ο καλόγερος λοιπόν? Αυτό που ποτέ δεν ήταν πραγματικά δικό του, αλλά δικό σου και δικό μου? Και εντάξει τα συγκεκριμένα 260 ακίνητα και τη λίμνη. Τα υπόλοιπα που είναι και αφορολόγητα κιόλας? Τα κρατάει ε? Εμ σιγά μη τα αφήσει. Η ασκητική ζωή και η ποιμαντική σταδιοδρομία σε επίπεδο πρωταθλητισμού (από διάκο και πάνω), είναι αφιλοκερδή λειτουργήματα. ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ. Οι ηγούμενοι μοναχοί είναι σε άλλο γήπεδο βέβαια, μια ομάδα μόνοι τους. Δεν παίζονται, εκτός συναγωνισμού.
    Να ξυριστεί κόντρα λοιπόν κι αυτός και όλοι τους, όχι να μας παρουσιάζουν ως χάρη (ημιτελή μάλιστα) το αυτονόητο.

  60. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 12/12/2008 08:26:55

    Ξένος Δάκτυλος- ετσι οπως τα λες ειναι .Σωστος και ΚΥΡΙΟΣ .

  61. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 08:30:06

    μου κάνει εντύπωση πόσο ελλειψη ρομαντισμού υπάρχει... αν δεν ειναι χαβαλές είναι οι αμερικά μοι και αν δεν είναι ο Σορος είναι ο Σύριζα.
    Ποιό πολύ σας ενδιαφέρει ο δειχτης του ΧΑΑ και η Σβετλάνα παρά τα παιδιά σας. Βρήκατε φτηνό μ...ί και τα χετε παίξει.

  62. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/12/2008 08:30:55

    Αυτοί στους οποιους απευθύνομαι καταλαβαίνουν..

  63. koinos_nous avatar
    koinos_nous 12/12/2008 08:46:16

    Ανώνυμε στο μάθημα της ορθογραφίας έλειπες συνέχεια;

  64. KaryID avatar
    KaryID 12/12/2008 08:46:49

    Μπράβο ΞΔ γιατί είσαι άνθρωπος και έχεις σεβασμό.

  65. stavros avatar
    stavros 12/12/2008 09:17:49

    ΤΟ ΕΙΠΕ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ; …. ΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑΤΑ

    Οι αριθμοί είναι αμείλικτοι.
    Ας παραδεχτούμε ότι αυτοί οι 5000 που κατέβηκαν και τα έσπαγαν στην Αθήνα ήταν η οργισμένη νεολαία μας κι όχι αμερικανο-ισραηλινοί πράκτορες ,λαθρομετανάστες και πρεζόνια. Ας πούμε ότι άλλοι 2.500 νέοι έκαψαν της πόλεις της επαρχίας .Σύνολο 7.500 . Να υπερβάλλω και να πω ότι δεν ήταν 7.500 αλλά 15.000 οργισμένοι νέοι.

    Σύμφωνα με τις δημογραφικές αναλύσεις για συνολικό ελληνικό πληθυσμό 11.000.000 ο πληθυσμός για τις ηλικίες 15 – 24 ετών είναι στρογγυλά 1.500.000 άτομα.

    Συνεπώς οι οργισμένοι νέοι που τα έκαναν λαμπόγυαλο ήταν το 1% των νέων πανελλαδικά .

    Άρα οι “δημοσιογράφοι / υπάλληλοι” των Μπόμπολα (Mega, Έθνος, Πρώτο Ψέμμα), Λαμπράκη (Νέα, Βήμα, Mega), Κοντομηνά (Alpha), Αλαφούζου (Skai, Καθημερινή), Κυριακού (Ant-1) έπρεπε για να είναι ακριβείς να μας πουν :

    «ΟΙ ΝΕΟΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ τι προσπαθούμε να μαγειρέψουμε αλλά ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΝΕ, διότι το 99% αυτών προτιμάει να κάνει αθλήματα ,να κάνει έρωτα ,να διαβάσει ,να πάει cinema, να πάει clubbing να παει…να πάει …..»

    Παρομοίως οι κύριοι ΑΛΑΒΑΝΟΣ και ΤΣΙΠΡΑΣ για να είναι ακριβείς έπρεπε στις δηλώσεις τους να πουν :

    « Καλέσαμε τους νέους σε μαζικές και δυναμικές κινητοποιήσεις άλλα το 99% αυτών μας έγραψε στους γεννητικούς αδένες του»
    ……………………
    (εξαιρετικό, το «έκλεψα» από σχολιασμό στον wolf)

  66. ataktos avatar
    ataktos 12/12/2008 09:24:46

    Βρυξέλλες. Γ. ΔΑΡΑΤΟΣ



    Η αδυναμία της ελληνικής διοίκησης να κάνει στοιχειώδεις αριθμητικούς υπολογισμούς που να τους υποβάλει εμπρόθεσμα στην Κομισιόν στέρησε από την Ελλάδα ένα ποσό της τάξης του 1.129.015 ευρώ κοινοτικών χρηματοδοτήσεων για την αναδιάρθρωση και μετατροπή των αμπελώνων της.

    Οι ελληνικές αρχές έστειλαν στην Κομισιόν τον Ιούλιο του 2006 την κατάσταση δαπανών που αφορούσε την αναδιάρθρωση 788 εκταρίων αμπελώνων, με ύψος κοινοτικής χρηματοδότησης 5.700.190 ευρώ, τα οποία και ενέκρινε. Στις 22 Σεπτεμβρίου 2006 οι ελληνικές αρχές, με νέα επιστολή τους στην Επιτροπή, δηλώνουν ότι διαπιστώθηκε μηχανογραφικό λάθος στην καταχώριση των οικείων αριθμητικών δεδομένων και ότι η έκταση που έπρεπε να ληφθεί υπόψη δεν ήταν πλέον 788 εκτάρια, αλλά 1.102 εκτάρια.

    Η Κομισιόν απέρριψε προφορικώς το ελληνικό αίτημα με το επιχείρημα ότι τα νέα, διορθωμένα στοιχεία τής υποβλήθηκαν εκπροθέσμως. Το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο στο οποίο προσέφυγε η Ελλάδα δικαίωσε την Επιτροπή στερώντας από τον ελληνικό προϋπολογισμό το ποσό του 1.129.015 ε

  67. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 09:34:59

    Η "συγγνώμη": "Καλά έκαναν και υπερασπίστηκαν τις περιουσίες τους!"

    "Τετάρτη, Δεκέμβριος 10, 2008

    Για τα επεισόδια στην Πάτρα

    Μας έστειλαν ένα video από επεισόδια στην Πάτρα που έδειχνε τη συνεργασία Αστυνομίας και Χρυσής Αυγής...

    Το video αυτό αποδείχθηκε ότι δεν ήταν από χθες από πολύ πιο παλαιά γεγονότα...

    Το αφαιρέσαμε αμέσως και ζητήσαμε συγνώμη...

    Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν υπήρξε εμπλοκή της Χρυσλης Αυγής χθες στην Πάτρα...

    Έχουμε λάβει δεκάδες e-mails που το καταγγέλλουν ενώ το ίδιο ισχυρίστηκε και ο δήμαρχος της Πάτρας Ανδρέας Φούρας....

    Δεν χαρακτηρίσαμε όλους τους πολίτες που ενεπλάκησαν στα επεισόδια Χρυσαυγίτες !

    Καλά έκαναν και υπερασπίστηκαν τις περιουσίες τους!

    Τελειώνει εδώ η παρεξήγηση...

    Αναρτήθηκε από Παραπολιτική στις 4:18 μμ."

  68. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 09:45:31

    Μην το ψάχνετε! Αποκαθηλώθηκε μόλις...

  69. Διοτίμα avatar
    Διοτίμα 12/12/2008 09:47:05

    Λάθος, πατήστε εδώ: http://parapolitiki.blogspot.com/2008/12/blog-post_9519.html

  70. minority report avatar
    minority report 12/12/2008 09:50:06

    Το ότι κάνουμε εισαγωγή και εξαγωγή αλητείας είναι γνωστό από καιρό. Όλο το αληταριό της Ευρώπης έρχεται και ξεσαλώνει στο Ελλαδιστάν, βλ. Κρήτη, Ρόδο, Κέρκυρα. Έρχεται εδώ ο κάθε πικραμένος και κάνει ότι δε θα τολμούσε ούτε να σκεφτεί στη χώρα του. Είμαστε γνωστοί διεθνώς ως χώρα της ανομίας που ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και λογαριασμό δε δίνει. Πάμε να καθιερωθούμε σαν η μητέρα του χειρότερου είδους αναρχίας - της ανομίας. Ακόμα και η ελληνική αστυνομία αναρχική είναι. Καλά τα αστειάκια, αλλά αυτό είναι ξεφτίλα. Οι πρώτοι που πρέπει να διαμαρτύρονται είναι οι Αναρχικοί, γιατί εδώ ξεφτιλίσαμε τα πάντα, ακόμα και την αναρχία.

  71. popolaros avatar
    popolaros 12/12/2008 09:58:53

    Οι νέες γενιές πολιτικών που καλούνται να μας κυβερνήσουν, είναι ανίκανες να διαχειριστούν βασικά ζητήματα, όπως οικονομία και εθνικά θέματα.
    Είναι ανίκανες να εκφέρουν ανεξάρτητο εθνικό λόγο και απλά προσπαθούν να είναι αρεστοί στα ξένα αφεντικά τους.

    Ας αναλογιστούμε το εξής.
    Ποιά ΔΕΞΙΑ-ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΚΗ κυβέρνηση, θα τολμούσε στις μέρες μας, να βγάλει τον στόλο στο Αιγαίο.
    Πράγμα που είχε συμβεί επί ημερών ΑΡΙΣΤΕΡΗΣ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΗΣ κυβέρνησης(Ανδρέας-Σισμίκ).

    Ας ξεχάσουμε επιτέλους τα αριστερο-δεξιά πολιτικά κριτήρια, γιατί δεν υπάρχουν πλέον.
    Ακούμε και διαβάζουμε αριστερούς να ομιλούν σαν δεξιοί και το αντίστροφο.

    Αυτό που υπάρχει σήμερα είναι, ποιός έχει εθνική συνείδηση και ποιός όχι.
    Υπάρχει ένας πόλεμος σε εξέλιξη εδώ και χρόνια.
    Η Ελλάδα είναι κάτω από επίθεση.
    Πολιτισμική επίθεση.

  72. paparis avatar
    paparis 12/12/2008 10:55:34

    fotia sta spitia ton kolopaidon
    kaptse ta autokinita ton gonion tous
    gkazakia stis mpalkonoportes tous
    mono me koukoules 8a kykloforoun
    antidrasi - autoorganosi tora
    bia stin bia mexri na ma8oume
    to onomata ton aristeron ka8odigiton tous
    fotia tora

  73. tony avatar
    tony 12/12/2008 11:06:14

    Και στο μεταξύ οσο εμεις ασχολούμαστε με το αν κάνανε καλά τά παιδιά μας που μας πήραν με τις πέτρες,ο Αλογοσκούφης ασχολείται με τά σοβαρά.
    Ειμαστε σε πολύ καλό δρόμο.

  74. salmonellas avatar
    salmonellas 12/12/2008 11:39:36

    Δεστε και αυτο, δεν πιστευω τα ματια μου. Τι να σκεφτω για κοινωνιες που σκοτωνουν εν ψυχρω τα παιδια τους? ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ.

    12/12/08 10:19
    Μνήμες από Εξάρχεια
    Σάλος και στην Αυστραλία από τη δολοφονία 15χρονου από πυρά αστυνομικών

    Associated Press
    Οι αστυνομικοί πυροβόλησαν «φοβούμενοι ότι απειλείται η ζωή τους» (φωτ. αρχείου)
    Μελβούρνη




    Σοκ έχει προκαλέσει στην αυστραλιανή κοινή γνώμη ο θανάσιμος πυροβολισμός ενός 15χρονου από τρεις αστυνομικούς. Αμέσως, πολλοί έσπευσαν να συγκρίνουν το συμβάν με τη δολοφονία του 16χρονου μαθητή Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου στα Εξάρχεια.

    Το επεισόδιο έγινε το βράδυ της Πέμπτης στο πάρκο All Nations, πίσω από την κεντρική αγορά του Νόρθκοτ.

    Σύμφωνα με την αστυνομία, ο νεαρός (του οποίου η ταυτότητα δεν έχει δημοσιοποιηθεί ακόμα) φέρεται να έκλεψε δυο μαχαίρια από το κατάστημα Kmart και να απείλησε μέλη του προσωπικού.

    Νωρίτερα φέρεται να είχε αποπειραθεί να πάρει μαχαίρια από την κουζίνα του σπιτιού του αλλά η οικογένειά του τον αποθάρρυνε.

    Δεν είναι γνωστό τι ακριβώς προκάλεσε την οργή του αλλά δεν υπάρχουν ενδείξεις, σύμφωνα με την αστυνομία, ότι δεν είχε σώας τας φρένας ή ότι είχε πάρει ναρκωτικά.

    Ενημερώθηκε η αστυνομία από πολίτες πως ένας νεαρός οπλισμένος με μαχαίρια βρίσκεται σε έξαλλη κατάσταση και ένα περιπολικό με αστυνομικούς έφτασε Northcote Plaza Shopping Centre οι οποίοι, όπως λένε, προσπάθησαν να τον ηρεμήσουν αλλά μάταια.

    Ο 15χρονος έτρεξε προς το διπλανό πάρκο και απειλούσε ότι θα σκοτώσει τους αστυνομικούς με τα μαχαίρια που κρατούσε.

    Οι αστυνομικοί, ανάμεσά τους δυο γυναίκες, φέρονται να έριξαν μια προειδοποιητική βολή και στη συνέχεια «φοβούμενοι ότι απειλείται η ζωή τους» από απόσταση περίπου 14 μέτρων πυροβόλησαν και σκότωσαν το παιδί.

    Ήδη ξεκίνησε ιατροδικαστική έρευνα για να εξακριβωθούν οι πραγματικές συνθήκες του θανάτου του 15χρονου.

    Ο αξιωματούχος της αστυνομίας της Βικτόριας, Τιμ Καρτράιτ, έκανε λόγο για «απίστευτη τραγωδία» αλλά υπερασπίστηκε τις ενέργειες των αστυνομικών.

    «Κανείς δεν χαίρεται να πυροβολεί έναν πολίτη. Δεν είχαν άλλη επιλογή από το να αμυνθούν αφού οι προσπάθειες να τον ακινητοποιήσουν με σπρέϊ πιπεριάς απέτυχαν» είπε και συνέχισε: «Ένας αστυνομικός πραγματικά κινδύνευε και πυροβόλησε για να αμυνθεί και οι άλλοι έριξαν για να τον βοηθήσουν. Δεν είχαν άλλη επιλογή. Εξάλλου θα αποφανθεί και ο ιατροδικαστής αν ενήργησαν σωστά».

    Ο διακεκριμένος νομικός Τζούλιαν Μπερνσάιντ, πρώην πρόεδρος της οργάνωσης δικαιωμάτων του πολίτη Liberty Victoria επέκρινε τους χειρισμούς της αστυνομίας.

    «Από τη μια έχουμε έναν νέο με μαχαίρια που απειλεί και από την άλλη τρεις αστυνομικούς με πιστόλια που τον γαζώνουν. Νομίζω πως ήταν μια άνιση μάχη και η αντίδραση της αστυνομίας υπερβολική» είπε και πρόσθεσε: «Στη χειρότερη περίπτωση ένας αστυνομικός θα μπορούσε να τραυματίσει το 15χρονο στο πόδι ή στο χέρι. Τρεις αστυνομικοί να ανοίξουν πυρ σε έναν 15χρονο είναι υπερβολικό» είπε.

    Ορισμένοι μάρτυρες υποστήριξαν ότι το παιδί ήταν σε έξαλλη κατάσταση και έδειχνε σαν να ήταν υπό την επήρεια ναρκωτικών. Αυστραλοί κληρικοί, νομικοί, ακαδημαϊκοί και φιλανθρωπικές οργανώσεις απαιτούν να διεξαχθεί ανεξάρτητη έρευνα.


    Newsroom ΔΟΛ, με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ

  75. alekos avatar
    alekos 12/12/2008 15:20:07

    Το σχέδιο των ταραχών ήταν καλά σχεδιασμένο κσι ενορχηστρωμένο από τα γνωστά κέντρα.
    Οι αφίξεις εισαγόμενων αντιεξουσιαστών είχαν γίνει γνωστές προ πολλού.
    Ποιός θα μας πει τελικά την αλήθεια?
    Βρήκα ένα άρθρο στο politis-gr που μπορεί να σας φανεί ενδιαφέρον.Το "παζλ" αρχίζει και συμπληρώνεται...