07/08/2009 11:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος με όρους ο άλλοτε γενικός διευθυντής του ΠΑΣΟΚ



Ελεύθερος με την καταβολή εγγύησης 20 χιλιάδων ευρώ αφέθηκε ο τέως γενικός διευθυντής του ΠΑΣΟΚ Ι. Παπακωνσταντίνου, μετά την απολογία του για το σκέλος της υπόθεσης των ομολόγων που αφορά στο Ταμείο Εθνικής Οδοποιίας  την περίοδο 2003-04.

Στην απολογία του ενώπιον του ειδικού εφέτη ανακριτή ο κ. Παπακωνσταντίνου κατέθεσε στοιχεία και έγγραφα για την επίμαχη περίοδο, που -σύμφωνα με τον δικηγόρο του- «αποδεικνύουν ότι οι κατηγορίες στερούνται βασιμότητας».

Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, ο κ. Παπακωνσταντίνου φέρεται να ζημίωσε το ασφαλιστικό Ταμείο με 1,4 εκατ. ευρώ με την αγορά ομολόγου.

Είναι το τρίτο πρώην στέλεχος του ΠΑΣΟΚ που περνάει την πόρτα της Ευελπίδων μετά τον Θ. Τσουκάτο και τον πρώην διευθυντή του ΟΤΕ Γ. Σκαρπέλη και την καταβολή χρηματικής εγγύησης από τον Τσουκάτο.

Υπενθυμίζουμε ότι ο κ. Παπακωνσταντίνου ήταν από χρόνια κοντά στον κ. Γ. Παπανδρέου και είχε πρωταγωνιστήσει στο σκάνδαλο Κοσκωτά: Πρωταγωνιστής και στο «σκάνδαλο Κοσκωτά», ο ΓΔ του ΠΑΣΟΚ, Γιάννης Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 07/08/2009 11:59:41

    Καλη η...υπενθυμιση οτι ο κ. Παπακωσταντινου ηταν απο χρονια κοντα στον Παπανδρεου-αν και δεν ειναι και τοσο κακο αυτο-αλλα καλυτερο θα ηταν για λογους ενημερωσης να αναφερετε επισης οτι η επενδυση των ομολογων ηταν σε τιτλους σταθερου εισοδηματος-και σωστα-και οχι σε δομημενα ομολογα οπως εκανε η παρεα Τσιτουριδη.Αυτα για την αποκατασταση ''ΟΛΟΚΛΗΡΗΣ-της αληθειας!!!

  2. sinn avatar
    sinn 07/08/2009 12:33:36

    Eίδες οι σοσιαλιστές; Aδόμητη δοκιμασμένη “επένδυση”, όπως μας υπενθυμισε ο Σμας. Κατα τα λοιπά, απορώ με το θράσος σας. Αντί να ασχολείστε με την “ψευτογιατρίνα” όπως όλοι οι τίμιοι μπλογκάρχες-αγωνιστές του Άκτορα, του ΠαΣοΚ, της Δημοκρατίας, της Αριστεράς και της Ελλάδας…Το νεό δόγμα που αντικατέστησε το παλαιό ελληνικό Μηνύω άρα Υπάρχω είναι Με μηνύουν ή απειλούν ότι θα με μηνύσουν, άρα με διώκουν, άρα ΥΠΑΡΧΩ. Στο μεταξύ, πολλαπλασιάζονται οι σκόπιμα αφελείς που ανακαλύπτουν νέες εστίες λογοκρισίας.

    • tiramola avatar
      tiramola @ sinn 07/08/2009 13:01:30

      @sinn
      Πως μπορεί κάποιος να πάρει σοβαρά τα λεγόμενά σου από την στιγμή που μονίμως βλέπεις την μισή αλήθεια?
      Κανένας σοβαρός συνομιλητής δεν μπορεί να κάνει διάλογο μαζί σου όταν τα βλέπεις όλα γαλάζια...
      Δηλαδή είναι επίπεδο διαλόγου αυτό όπου ο καθένας ανάλογα με το κόμμα του οποίου είναι οπαδός θα βλέπει μόνο τα στραβά της άλλης πλευράς?
      Εχεις καταπιεί ένα βόθρο ολόκληρο 5 χρόνια τώρα και σου φταίει ο Μπόμπολας και ο Άκτορας και όλοι οι άσχετοι με υποθέσεις που αφορούν αποκλειστικά αποφάσεις που η ίδια η κυβέρνηση έχει πάρει.
      Ο Μπόμπολας παίρνει περισσότερα έργα από ότι στο παρελθόν και όπως σωστά είπε και ο Σουφλιάς μία τέτοιας δυναμικής εταιρεία δεν μπορεί να μην κάνει έργα...
      Οι μπλογκάρχες αγωνιστές του Άκτορα έβαλαν το πιστόλι στον κρόταφο του Δούκα και τον ανάγκασαν με τις υπογραφές του να ανταλλάσει οικόπεδα φιλέτα ανά την Ελλάδα με νερό της λίμνης?
      Οι μπλογκάρχες αγωνιστές του Άκτορα υποχρέωσαν την παρέα του Τσιτουρίδη να επενδύσουν τα λεφτά των ταμείων σε δομημένα ομόλογα και με τα δικά σου λεφτά να οικονομήσει ο Πρινιωτάκης καμιά 10 εκατομμύρια ευρώ αραχτός από το γραφείο του χωρίς να προσφέρει κανένα παραγωγικό έργο?
      Για όλες αυτές οι αθλιότητες φταίει οποιοσδήποτε άλλος εκτός από αυτούς που έχουν την ευθύνη για την διακυβέρνηση της χώρας?
      Τι μυαλό είναι αυτό που κουβαλάς?
      Είναι ποτέ δυνατόν αυτή η χώρα να πάει μπροστά αν η κυρίαρχη λογική είναι ότι όποιος κάνει λιγότερα σκάνδαλα πρέπει και να κυβερνά?
      Τι άλλο να σου πω , ο θεός να σε φωτίσει....

    • Πυροπαθής avatar
      Πυροπαθής @ sinn 07/08/2009 21:59:49

      1o To ταμείο αυτό δεν περιέχει λεφτά των ασφαλισμένων αλλά της κρατικής οδοποιίας.
      2ο.Οι κύριοι μέτοχοί του είναι το ΥΠΕΧΩΔΕ και το Οικονομίας.
      3ο. Όταν παρέδωσε ο Παπακωνσταντίνου οι εκπρόσωποι των υπουργείων της κυβέρνησης της ΝΔ του έδωσαν εύσημα για τη σωστή διαχείρηση.
      4ο. Οι ορκωτοί λογιστές στον έλεγχο που έκαναν το 2004 δεν βρήκαν τίποτε μεμπτό.
      Για τα παραπάνω υπάρχουν δημοσιευμένα τα σχετικά έγραφα.
      Το θέμα δημιουργήθηκε για αντιπερισπασμό από τον μετρ της προπαγάνδας Ρουσόπουλο για να καλυφθούν τα ΔΟΜΗΜΕΝΑ. Όσο για τη Δικαιοσύνη ... όλοι κρίνονται.

  3. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 07/08/2009 12:59:38

    Sinn..Σε παρακαλω γινε ποιο συγκεκριμενοςη διοτι ειναι αδυνατο να καταλαβει καποιος που σε διαβαζει να καταλαβει τι εννοεις!!!

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/08/2009 13:06:58

    Εντιμότατοι Φίλοι μου.

    Τι καλαααααά παιδιά είναι αυτά !!

    Δε μου λέτε, Τσουκράτο, Παπακωνσταντίνου και Σκαρπέλη τους κάνατε το τραπέζι ??? Ολους μαζί όχι διάιρει και βασίλευε !....

    ΠΠ

    • sinn avatar
      sinn @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/08/2009 13:38:21

      Γιατί υποτιμάτε την νοημοσύνη μας; Δηλ. εννοείτε πως υπήρχε διαφθορα επι ΠαΣοκ και δύο Παπακων/νου; Και γιατί πρέπει να μας απασχολεί η (ενδεχόμενη προκειμένου για το ΠαΣοΚ, βεβαίως βεβαιώς) περασμένη διαφθορα οταν πρέπει σαν Ελληνες δημοκρατικοι πολίτες να εχόυμε μονον αυτό στο νου μας: κάθε μέσο είναι κατάλληλο για να φύγει η κυβερνώσα χουντοδεξια. H σωστή άποψη είναι: Σας παραπλάνησε ο Τραγκας. Διαβάστε Καρακούση μπας και φωτιστείτε:

      "ο ελληνικός λαός σχεδόν επείσθη, από τα πρωτοφανή κύματα προπαγάνδας, ότι ο Σημίτης ήταν το μέγιστο κακό του κόσμου τούτου και η χώρα σχεδόν αποδέχθηκε ότι εισήλθε στην ευρωζώνη κάνοντας κόλπα και νοθεύοντας τους λογαριασμούς. Η πολιτική εκμετάλλευση ήταν απόλυτη και ο πολιτικός σκοπός επιτεύχθηκε στον μέγιστο βαθμό."

      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=281996&ct=6&dt=05/08/2009

      Αβίαστο συμπέρασμα: Είστε ένας ακόμη παραπλανημένος ΠΠ. Περσινά ξινά σταφύλια. Πάμε γι' αλλα και...περαστικά!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sinn 08/08/2009 10:56:27

        φίλε μου sinn ( sinner ?? )

        H εποχή Σημίτη ήταν απο τις χειρότερες στην μεταπολίτευση.
        Απλά χάθηκε η μπάλλα, την οποία προσπαθουν να φερουν πισω απο την κερκιδα σημερα. Προσωπικα δεν ξεχωριζω τα γουρουνια σε μπλε και πρασικα η κοκκινα, ολα εχουν την ιδια μουρη. Συμφωνεις?

        Δεν αντεχω ομως την προοδευτικη κοροιδια-απατη εξω αριστερα. Ελεος. Τα φαγανε, τα βγαλανε εξω, τα φερανε πισω σε εταιριοες εισηγμενες και μη ως μετοχοι με offshore, ο Τσουκρατος τα πηρε και τα εδωσε στο κομμα και ειναι εξω!!!

        Πηγαινε εσυ φιλε μου σημερα Μηζενς παρε 1 εκ Ευρα και φερτα μου να στηριξεις το νεο ΚΟΜΜΑ ΜΟΥ. Να σε δωσει ο ταμιας μου αργοτερα ΚΑΙ, αν δεν μας μπαγλαρωσουν και τους 2 για ξεπλυμα και αποδοχη προιοντος εγκληματος σε 48 ωρες, εγω θ αλλαξω φυλλο !!!

        Εαν εχεις αλλη αποωη να την ακουσω με προσοχη.

        Οσον αφορα στα Μπλε γουρουνια θα ερθει η ωρα τους.

        Στα Κοκκινα δε γουρουνια, καλο θα ειναι να μην δειχνουμε αυτη την ανοχη και το untouchable mode. Κουφαλες θα ελεγχειτε οπως ολοι οι Ελληνες πολιτες ! Οταν τα περνατε απο Σοβ Ενωση και Αν Γερμανια και απο ολες τις προμηθειες ως κομμα, τι μιλατε σημερα για Μπλε και Πρασινα λαμογια?
        Αφηστε να γινει ελεγχος και τα λεμε...... κοκκινα συντροφικα ντοματακια.
        ΟΥΣΤ ΟΛΟΙ

        ΠΠ

        ΥΓ δεν χρειαζεται αν διαβασω το λινκ σου. τα εχω ζησει απο μεσα και εχω ιδιαν αποψη τεκμηριωμενη !!!! Εσυ να μην ακους σειρηνες ποικιλοχρωμες και κανε χρηση της κοινης λογικης που σιγουρα διαθετεις. Αντε και περιμενω την ενισχυση του ΚΟΜΜΑΤΟΣ μου !!! θα παρεις κουπονια με σημα τη λερναια υδρα.

  5. sinn avatar
    sinn 07/08/2009 13:17:57

    Ευχαριστώ.

  6. tiramola avatar
    tiramola 07/08/2009 13:38:40

    @sinn
    με μούρλανες στα επιχειρήματα....

  7. sinn avatar
    sinn 07/08/2009 13:44:52

    Γιατί όχι "μας μούρλανες στα επιχειρήματα..."; Eίναι πιο συμμετοχικό.

  8. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 07/08/2009 14:31:26

    Sinn..Eπειδη αναφερθηκες σε μενα και μιλας γι '''Αδομητη δοκιμασμενη επενδυση"""εαν εχεις ακομα σωας τας φρενας μπορεις να μου πεις τι εννοεις???

  9. sinn avatar
    sinn 07/08/2009 14:47:38

    Ρωτάτε και περιμένετε απάντηση από φρενοπαθή; Φυσικά, ό,τι καταλάβατε.

  10. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 07/08/2009 15:16:47

    Sinn...Eυχαριστω για την απαντηση...Σου συμπαρισταμαι απολυτα!!!!!!

  11. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 07/08/2009 19:04:34

    Για αυτό δάγκωσε ο σκύλος τον ΓΑΒ συγνώμη τον ΓΑΠ ήθελα να πω...

    έμπαινε έβγαινε στην Χ.Τρικούπη και ο ΓΑΠ δεν καταλάβαινε τίποτα!!!

  12. Orestios avatar
    Orestios 07/08/2009 22:17:54

    Είναι όμως αυτή η δημοκρατική παράταξη......φυτώριο! Ένα, ένα αποκαλύπτονται τα καταπράσινα μπουμπούκια. Με ξένα κόλυβα έκαναν μνημόσυνο, πάντα για το καλό του λαού, μέσω "αναδιανομής του πλούτου". Εξαιρετικοί!

  13. no_name avatar
    no_name 08/08/2009 12:22:06

    Να πούμε δύο λόγια για την ουσία, δηλ τα δομημένα ομόλογα. Το πράγματα είναι οργανωμένα και απότι φαίνεται θα την πληρώσουν τη νύφη ο Παπαμαρκάκης και ολίγον ο Αγάπιος. Ο Πρινιωτάκης το παλεύει με τα μέσα που γνωρίζει καλά και επί πράσινων κυβερνήσεων και επί γαλάζιων.
    Με αυτή τον τρόπο, θα βγουν λάδι όλοι οι κυβερνητικοί που είχαν κορυφαίο ρόλο στο 'πακέτο' των ομολόγων. Λάδι θα την βγάλουν και η JP Morgan, αλλά και η μεγάλη 'γάτα' η Πουσκούρη της Hypo Vereisbank, κολητή φίλη του Πέτρου Δούκα. Ο Γιωργάκης ο Κουρής, αυτή η γάτα με τα διπλά πέταλα εχει δοθεί πάλευκος στην κοινωνία και τον έχει μαζέψει ο Θοδ. Φέσσας της Infoquest για να κάνει γερές μπίζνες με την κυβέρνηση. Τα γατόνια δεν χάνονται απλώς κάποιοι 'ατυχοι' θα πληρώσουν ολο το μάρμαρο.