#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/12/2013 00:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος με όρους ο Χ. Τομπούλογλου



Ελεύθερος, με περιοριστικούς όρους, αφήθηκε μετά την απολογία του ο πρώην επικεφαλής του νοσοκομείου Παίδων Αγλαΐα Κυριακού Χάρης Τομπούλογλου, με τη σύμφωνη γνώμη ανακρίτριας και εισαγγελέα.

Στον κ. Τομπούλογλου επιβλήθηκε χρηματική εγγύηση 150.000 ευρώ, καθώς και οι περιοριστικοί όροι της απαγόρευσης εξόδου απο τη χώρα και της υποχρεωτικής εμφάνισης δύο φορές το μήνα σε αστυνομικό τμήμα.

Νωρίτερα απολογήθηκε και ο φερόμενος ως συνεργός του, για τον οποίο ο ίδιος ο πρώην κρατικός αξιωματούχος υποστηρίζει ότι δεν εχει ποινική εμπλοκή στην υπόθεση των χρημάτων.

Ο κ. Τομπούλογλου απολογήθηκε ενώπιον της ανακρίτριας διαφθοράς Ρέας Κατσίβελη για τη φερόμενη υπόθεση χρηματισμού από διαφημιστική εταρεία, την οποία φέρεται να εκβίαζε αν και η εταιρεία είχε κερδίσει σε διαγωνισμό του νοσοκομείου.

Ο κ. Τομπούλογλου κατηγορείται για απόπειρα εκβίασης κατ' επάγγελμα και συνήθεια αλλά και για το αδίκημα της παθητικής δωροδοκίας.

Ο κατηγορούμενος συνελήφθη επ’ αυτοφώρω να εισπράττει 25.000 ευρώ σε προσημειωμένα χαρτονομίσματα, όμως αρνείται τις κατηγορίες που του αποδίδονται, κάνοντας λόγο για σκευωρία. Υποστηρίζει ότι τα χρήματα που έλαβε προορίζονταν για δωρεά στο νοσοκομείο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 29/12/2013 02:23:14

    Ένα τρανό παράδειγμα γιατί ο λαός έχει συχαθεί το υπάρχον πολιτικό σύστημα.
    ΑΙΣΧΟΣ !!! Είναι μιά απόφαση που λέει "λαμόγια μην ανησυχείτε", δεν θα σας ακουμπήσει κανείς. Κοιτάχτε όμως η πρώτη σας λαμογιά να είναι πάνω από 100 χιλ. για να έχετε την εγγύηση για να βγείτε έξω ελεύθεροι. ΑΙΣΧΟΣ !!! Λαμόγιο που τον πιάνουνε επ' αυτοφόρω !!! Μήνυμα προς όλα τα λαμόγια, "τι κάθεστε, κουνηθείτε". ΑΙΣΧΟΣ !! Η δίκη θα γίνει σε 4-5 χρόνια, θα φάει καμιά 5ετή φυλάκιση με αναστολή, θα πάει Εφετείο και μετά από 10 χρόνια ...
    Καλά το είπε ο Χάρης "μαλάκας είμαι...". Κάτι ήξερε. Και Δήμαρχος Χάρη μου. Εκεί να δεις μίζες που υπάρχουν, όρματε ...

    • Giorgis avatar
      Giorgis @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 29/12/2013 03:33:16

      Χαλαρά, εγγύηση έδωσε, δεν είναι ένοχος μέχρι να καταδικαστεί. Θα έρθει η ώρα του και από τα φαινόμενα θα τον χώσουν βαθιά. Εσύ κοίτα να μην κλέβεις γιατί αυτοί που φωνάζουν πιο πολύ συνήθως την έχουν λερωμένη. Ο Τομπούλογλου π.χ. ήθελε να κάνει εκστρατεία κατά της διαφθοράς. Μεθοδικά, σταθερά και χωρίς να τους βρίζουμε όλους ας την καθαρίσουμε την πολιτική γιατί καθρέφτης μας.

      • NEMESIS avatar
        NEMESIS @ Giorgis 29/12/2013 07:33:37

        ΣΟΒΑΡΑ; Το τεκμηριο της αθωότητος ισχύει οταν υπαρχουν αποχρωσες ενδειξεις και μέχρις της πιθανης αποδείξεως του κατηγορητηρίου. Στην επ΄αυτοφορω συλληψη τι περιμενουμε ν΄αποδειχθει ακριβως;
        Μηπως να γυρισει και στη θεση του; Προσεξτε! αυτη η πρακτικη ειναι δειγμα οτι η Ατις εχει ελθει. Και οπως ξερετε ακολουθει η Νεμεσις και μετα η Τισις

    • Geros avatar
      Geros @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 29/12/2013 08:25:05

      Είσαι τόσο ενεργός πολίτης φίλε που δεν έχεις καν ακουστά για τον διαχωρισμό των εξουσιών.
      Αν ο κόσμος σιχαθεί το πολιτικό σύστημα επειδή η δικαστική εξουσία πήρε μια απόφαση , τότε είναι άσχετος για τον τρόπο που λειτουργούν οι θεσμοί σε μια δημοκρατία ,όπως είσαι εσύ.

      • ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
        ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ @ Geros 29/12/2013 11:06:18

        Έχει πλάκα να πιστεύεις ότι η Πολιτική και η Δικαστική εξουσία δεν διαπλεκονται. Έχει πλάκα. Καλά είπε, "μαλακές είμαι"

        • γιάννης αγιάννης avatar
          γιάννης αγιάννης @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 29/12/2013 12:02:25

          προσωπική διαπίστωση κάνεις ενεργέ? η δικαστική εξουσία, όταν θέλει, εργάζεται αποτελεσματικά. να σου θυμίσω ότι κρατούνται για κακούργημα κάποιοι ναζιστές. συμφωνείς?

          • ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
            ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ @ γιάννης αγιάννης 29/12/2013 21:52:39

            Φίλε μου Γιάννη,
            Εγώ κάνω προσωπική διαπίστωση. Κάνε και εσύ την δική σου λοιπόν. Η ερώτηση είναι πολύ απλή. Η Πολιτική και η Δικαστική εξουσία διαπλέκονται ή όχι ? Μην μου πεις ότι δεν έχεις άποψη. Αν είσαι συχνός επισκέπτης αυτού του blog, θα πρέπει να έχεις άποψη. Μήπως το παράδειγμα με τους "ναζιστές" ενισχύει την δική μου προσωπική διαπίστωση ?

        • Geros avatar
          Geros @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 29/12/2013 22:08:08

          Ή έχεις κάποιο στοιχείο ότι στην προκειμένη περίπτωση η απόφαση ήταν αποτέλεσμα διαπλοκής ή απλά λες χαζομάρες καφενείου.
          Διαπλοκή εξουσιών υπάρχει σε όλες τις χώρες του πλανήτη , για αυτό το γεγονός που συζητάμε ξέρεις κάτι ή έχεις πάρει εργολαβία από το κόμμα σου να τα βγάλεις όλα σκάρτα?

          Ο άνθρωπος συνελήφθη για δωροδοκία 25.000 ευρώ , δεν περνούν τα κεφάλια σε τέτοιες περιπτώσεις . Το γεγονός είναι πολύ μικρής σημασίας , άσχετα με το πόσο έπαιξε στα κανάλια.

  2. Όστρια avatar
    Όστρια 29/12/2013 07:30:47

    Ο Κάντας και η απολογία του, είναι το σοβαρό γεγονός των ημερών.
    Ο Τομπούλογλου, είναι μονάχα ένας ακόμη ασήμαντος σάλιαγκας, απ΄τους χιλιάδες που επιτρέπουμε ν΄απομυζούν και να ρυπαίνουν το σκωροφαγωμένο κράτος ''Ελλάς & ΣΙΑ Α.Ε''.

    • Mariana avatar
      Mariana @ Όστρια 29/12/2013 11:35:36

      Το πρόβλημά του, όπως και το μειονέκτημα κάθε επίδοξου "Τομπούλογλου", είναι ότι ασχολείται με ψιλοποσά ως γνήσιος αυλικός των "μεγάλων". Τα μεγαλολαμόγια όμως δεν ανέχονται ψιλικατζήδες υπαλλήλους να μπλέκονται στα πόδια τους και να τους χαλάν την εικόνα με τις γκάφες τους. Για 25.000 ρίσκαρε το κεφάλι του και το 'φαγε... Θα τον ξεσκίσουν σίγουρα τώρα από τη στιγμή που δεν ανήκει στο κλάμπ των "μεγάλων" παιχτών, οι οποίοι και δε θα χάσουν ευκαιρία να επαίρονται ότι "στην Ελλάδα πατάσσεται παραδειγματικά η διαφθορά". Είναι ευκαιρίες ανώδυνης "απόδοσης δικαιοσύνης" αυτές που δεν αφήνονται να πάνε χαμένες. Φυσικά εύκολα θα βρεθεί αντικαταστάτης του (είναι αμέτρητοι οι "Τομπούλογλου" και οι εν δυνάμει "Τομπούλογλου") με τη συμβουλή να είναι... "πιο προσεκτικός διότι είδες τι έπαθε ο Τομπούλογλου?".
      Όπως πολύ σωστά είπες, αλλού είναι η ουσία, αυτά είναι η επιφάνεια, αυτό που φαίνεται (και αφήνεται να φαίνεται).

      • ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
        ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ @ Mariana 29/12/2013 22:05:46

        Μαριάνα,
        Θα πρότεινα να αρχίσουμε το "καθάρισμα" από την επιφάνεια, απ' αυτό που φαίνεται, όπως λες. Δεν βλέπω τον λόγο να αφήνουμε την επιφάνεια "σκονισμένη" μέχρι να "καθαρίσουμε" τον πάτο. Δεν συμφώνησα ποτέ με την δικαιολογία "πιάνουνε τον ψιλικατζή και αφήνουνε τον μεγαλοκαρχαρία". Για μένα το πρόβλημα δεν είναι ποσοτικό, αλλά ηθικό. Θα πρέπει το λάδωμα, να αντιμετωπισθεί ως ανήθικη πράξη και όχι με γνώμονα το πόσα πήρε. Άλλωστε, υπάρχει και το λαϊκό αίσθημα, στο οποίο ο Πρωθυπουργός δίνει μεγάλη σημασία.
        Ευχαριστώ.

        • Mariana avatar
          Mariana @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 30/12/2013 00:33:47

          Όταν λες "να αρχίσουμε το “καθάρισμα” " , είναι πρώτο πληθυντικό. Ποιούς "εμείς" εννοείς? Εμείς ο λαός? Εμείς οι εισαγγελείς? Εμείς τα κόμματα? Εμείς η ΝΔ? Όλοι μαζί αταξικά μήπως?
          Στο επίπεδο των μεγαλολαμογιών και στο υπάρχον κοινωνικό σύστημα (με τους συγκεκριμένους νόμους, θεσμούς, οπτική του μέσου ανθρώπου για τη σχέση του με την εξουσία κλπ), ξέρεις καλά ότι ελεγκτής και ελεγχόμενος πρακτικά ταυτίζονται. Διότι αυτοί ΕΙΝΑΙ το "κράτος" - κινούν τα νήματα.
          Γι αυτό θα έλεγα να προσδιορίσεις πρώτα επαρκώς τι εννοείς με το "να αρχίσουμε το “καθάρισμα” ", και μετά μπορούμε να εξετάσουμε αν, εντός του πλαισίου που θα ορίσεις, έχει κάποια αξία για τον πολίτη το επιφανειακό ξεσκόνισμα ή αν τελικά ωφελεί ακόμη περισσότερο τους καρχαρίες επειδή η θολούρα που σηκώνεται από τη φασαρία της μαρίδας τους κρύβει ακόμα πιο καλά.

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ Όστρια 29/12/2013 13:37:12

      Καλημέρα ἀγαπητή ῎Οστρια,

      Τελικά συμφωνοῦμε σέ ἀρκετά! Τί σχέση ἔχουν τά ψίχουλα μέ ὁλόκληρο φοῦρνο;;; Τό σύστημα προετοιμάζεται γιά καινούργια διανομή πλούτου τῆς Μάνας μας.

  3. τοξο avatar
    τοξο 29/12/2013 11:15:14

    Αν κάποιος προσπαθήσει να αυτοκτονήσει και δεν "επιτύχει"λέγεται απόπειρα αυτοκτονίας.Αν το "επιτύχει",τότε πάλι απόπειρα αυτοκτονίας ονομάζεται;Πολύ περίεργη αυτή η ανακριτική διάλεκτος.

  4. Lichnee avatar
    Lichnee 29/12/2013 12:31:20

    Όχι.
    Η δικαστική εξουσία εργάζεται μόνο όταν της το επιτρέψουν.Το δε παράδειγμα σου είναι άκαιρο καθώς όλο αυτό το νταβαντούρι με τους "ναζιστές" έγινε για να αποπροσανατολιστεί η κοινή γνώμη μακρυά από δημεύσεις περιουσιών και νέα οριζόντια μέτρα που ζητάνε οι αγαπημένοι σου τροϊκανοί.Το δυστύχημα είναι ότι χρειάστηκε να θρηνήσουμε 3 νέους ανθρώπους για αυτό.
    Κατάλαβες τρολάκι;

  5. kostas avatar
    kostas 29/12/2013 13:31:03

    Ο τύπος έπαιζε ¨χοντρά παιγνίδια¨ζήτησε σε επίσκεψη του Υπουργού παρουσια πολλών παρευρισκομένων να δημιουργηθεί αιμοδυναμικό εργαστήριο και καρδιοχειρουργικό τμήμα ενω στο αγια σοφία υπάρχουν και λειτουργούν εστω και με προβλήματα προσωπικού αντίστοιχα τμήμα για δύο λόγους. α) Να εξασφαλίσει νέες προμήθειες από αγορά μηχανημάτων και λοιπού εξοπλισμού &β) να βολέψει τους φίλους του τον Συντονιστή Διευθυντή Καρδιολόγο - ¨μπουμπόυκι¨ και τον επιμελητή καρδιοχειρουργό με παραπομπή στο πειθαρχικό του υπουργείου. Δόξες -Μεγαλεία και τρελή οικονόμα. Ευτυχώς υπάρχουν και σώφρονες προιστάμενοι του.!!!

  6. papadopoulos ilias avatar
    papadopoulos ilias 29/12/2013 14:28:43

    Το καλοκαίρι είχαμε άλλη μιά "δωροδοκία" και "εκβιασμό" από τον πρόεδρο εργαζομένων του "Σωτηρία" και τότε είχαμε καταγραφή συνομιλιών και φυσικά φακελάκι. Έκαναν δηλώσεις και ο Αδωνης και ο εκπρόσωπος της ΕΛΑΣ για την "μεγάλη επιτυχία". Τελικά ο κατηγορούμενος αφέθηκε ελεύθερος αφου φάνηκε οτι τελικά η πρόεδρος του νοσοκομείου παρακάλαγε τον πρόεδρο των εργαζομένων να πάρει τα χρήματα!
    Τα ίδια είχαμε και τώρα,πολύς ο κουρνιαχτός για να καληφθεί κάτι. Τελικά που έγινε η συναλαγή και η σύλληψη ,σε καφετέρια στην Ιπποκράτους ή στο γραφείο του συνδικαλιστή? Τα χρήματα ήταν σε τσάντα 'η σε φάκελο? Αφου η εταιρεία είχε πάρει τον διαγωνισμό γιατί "εκβιαζόταν" και μάλιστα με ενδιάμεσο έναν "άσχετο"? Ποιό είναι τελικά το αντικείμενο της εταιρείας?Πόσα τέτοια καταπληκτικά προγράμματα έχει λάβει? Σιγά σιγά θα χρειασθεί να απαντηθούν και πολλά άλλα ερωτήματα!!