14/06/2009 21:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερος, με περιοριστικούς όρους ο κ. Δενδρινός


______________________________________________________________________________________________
Ελεύθερος, με περιοριστικούς όρους και καταβολή 800.000 ευρώ ως εγγύηση, αφέθηκε μετά από πολύωρη απολογία στον ανακριτή ο πρώην τεχνικός διευθυντής της SIEMENS Διονύσης Δενδρινός. Ο κ. Δενδρινός κατηγορείται για απάτη κατά συναυτουργία εις βάρος του Δημοσίου, για την προμήθεια του συστήματος C4I.

Του απαγορεύτηκε η έξοδος από τη χώρα, ενώ υποχρεούται να επισκέπτεται το αστυνομικό τμήμα της περιοχής του τρεις φορές το μήνα. Κατά την απολογία του ο κ. Δενδρινός υποστήριξε ότι δεν προέβη σε καμία παράνομη πράξη σε ό,τι αφορά στην υπόθεση C4I.

Στο μεταξύ, σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα» οι Κυριάκος Μητσοτάκης, Διονύσης Δενδρινός και Μιχάλης Χριστοφοράκος «φέρεται» να έχουν αγοράσει μαζί, οικόπεδο στην Τήνο, το 2002. Ο Κυριάκος Μητσοτάκης, σε ανακοίνωσή του, μιλά για εμπάθεια, διευκρινίζει ότι το οικόπεδο ήταν ιδιοκτησία της πρώην συζύγου του και τονίζει πως για το θέμα αυτό έχουν δοθεί όλες οι διευκρινίσεις από το 2008.

Φυσικά οι αναγνώστες μας γνωρίζουν το θέμα της Τήνου από ... πέρυσι τον Ιούνιο οπότε και εμφανίσθηκε για πρώτη φορά: Τι γνωρίζουν ο ΣΔΟΕ και ο κ. Αλογοσκούφης για την Ζήμενς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/06/2009 21:26:26

    ειχε 800.000 ρεστα ??? σωστος !!

    ΠΠ

  2. Hase avatar
    Hase 14/06/2009 21:35:31

    @ ΠΠ!
    Θα τοχε φροντισει απο την παρασκευη. Αυτοι ολα τα προβλεπουν.

  3. kanis avatar
    kanis 14/06/2009 22:29:58

    ΠΠ

    ...πάσο!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 14/06/2009 22:38:28

    Η ύπαρξη και η πολιτεία της Οικογένειας Μητσοτάκη είναι αφ'εαυτή σκάνδαλο.

    Δεν περιμένουμε τον Μπόμπολα να μάς το πει.

    Εδώ δίνουν, μέσω της ΔΕΗ που ελέγχει η Οικογένεια, τον ενεργειακό έλεγχο του Αιγαίου στους Τούρκους.

    Το ερώτημα πλέον είναι για ποιο σκοπό δημοσιεύεται κάτι.

    Όχι βέβαια για ενημέρωση.

    Εκ πρώτης όψεως ο Μπόμπολας
    α) πριονίζει τον Καραμ. με στόχο την πτώση, διότι αυτός χρεώνεται τη λαϊκή οργή για τα πεπραγμένα ενός διακριτού πόλου του κόμματός του
    β) προειδοποιεί και το Γιώργο, που "δεν χρωστάει σε κανέναν", μιάς και το πλαίσιο του σκανδάλου SIEMENS = σύστημα ΠΑΣΟΚ.

    Αν αυτά εκπορεύονται από το περιβάλλον Καραμ., με σκοπό τον τερματισμό του μητσοτακέϊκου, μάλλον είναι λανθασμένη τακτική.
    Ο κόσμος έδειξε ότι αρχίζει να "μπουκώνει" και από νεοδημοκρατικό σκάνδαλο.
    Συλλήβδην πια, χωρίς να διαχωρίζει σεμνούς από λαμόγια.

  5. gg avatar
    gg 15/06/2009 00:01:52

    Μητσοτάκης, Μωυσής, Μυτιλιναίος, Μιζάν, έχουν επιβάλλει ενεργειακό ελέγχο μέσω ΔΕΗ, ΡΑΕ, ΥΠΑΝ (Ο Χατζηδάκης κοιμάται...)
    Μετά αναρωτιέστε γιατί η Ελλάδα είναι ουραγός στις ΑΠΕ....

    http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economyepix_100010_11/07/2008_277254

    Iσπανική... υποχώρηση λόγω ελληνικής γραφειοκρατίας
    Πως κινδυνεύουν να χαθούν ακόμη 4 δισ. ευρώ επενδύσεων

    Οι επικεφαλής τεσσάρων ισπανικών κολοσσών από τον χώρο της ενέργειας, μιλώντας χθες σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα, ξεσπάθωσαν. Ενώπιον του Ισπανού πρωθυπουργού Θαπατέρο, αποκάλυψαν ότι μολονότι βρίσκονται στη χώρα μας από τις αρχές της τρέχουσας δεκαετίας και διαθέτουν προς επένδυση περί τα 4 δισ. ευρώ, λόγω μιας σειράς γραφειοκρατικών κυρίως κωλυμάτων, δεν μπορούν να προχωρήσουν στην υλοποίηση των projects που έχουν σχεδιάσει. Είτε μόνοι τους είτε από κοινού με Ελληνες εταίρους τους. Οι Ισπανοί μάνατζερ, μεταξύ άλλων, έκαναν λόγο για τα προβλήματα που δημιουργούνται από την απουσία χωροταξικού σχεδίου, για άσκοπη καθυστέρηση των επενδύσεων και για «κυβερνητική γραφειοκρατία» στις αδειοδοτήσεις που οδηγεί σε καθυστέρηση μέχρι και 5 χρόνων. Αμεσος αποδέκτης των παραπόνων ήταν ο παριστάμενος στην εκδήλωση υπουργός Ανάπτυξης κ. Χρήστος Φώλιας. Οταν, λοιπόν, πήρε τον λόγο, υποσχέθηκε άμεσα τη λειτουργία ενός one stop shop, που θα αναλάβει τη γρήγορη αδειοδότηση των έργων στον τομέα των Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας, ενώ σε ό, τι αφορά το νομοθετικό πλαίσιο, τόνισε ότι αναμένεται η εφαρμογή του νέου Χωροταξικού, και υπενθύμισε ότι ήδη τρέχει το Κτηματολόγιο. «Πρώτοι εμείς υποφέρουμε από τη γραφειοκρατία», απολογήθηκε ο υπουργός, απαντώντας στις αιτιάσεις των Ισπανών και δήλωσε ανοιχτός σε προτάσεις για την ενημέρωση και συναίνεση των τοπικών κοινωνιών. «Προσβλέπουμε στην τεχνογνωσία και την εμπειρία των ισπανικών εταιρειών» κατέληξε, αλλά είναι άγνωστο αν τελικώς πέτυχε να πείσει τους ακροατές τους. Ο κ. Θαπατέρο, πάντως, ήταν λακωνικός: «H Iσπανία έχει επιλέξει την ανάπτυξη των AΠΕ και θεωρεί ότι η Eυρώπη μπορεί να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο.

    Γι' αυτό πρωτοστατούμε στη δημιουργία ενός διεθνούς φορέα ανάπτυξης της ανανεώσιμης ενέργειας». Η Ελλάδα θα ακολουθήσει; Αυτό είναι το μεγάλο ερώτημα.

  6. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 15/06/2009 00:02:46

    Αληθεύει ότι ο πατήρ Μπόμπολας επιθυμεί να κρατήσει τις ισορροπίες με ΝΔ ενώ ο υιός εμφανίζεται άκρως αντικαραμανλικός?

    Τι ξέρει ο πατέρας που φαίνεται εν τη αλαζονεία του να αγνοεί ο υιός?

    Οι Μητσοτάκηδες αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να συμμαζευτούν. Αλλάζουν τάχιστα οι ισορροπίες δυνάμεων και στην Ελληνική κοινωνία και στον επιχειρηματικό κόσμο.

    Απλά ο Κ.Κ δεν έχει αποφασίσει να πατήσει το κουμπακι ακόμα.


    Αααα και να μη το ξεχάσω, εάν οι Μητσοτάκηδες συνεχίσουν την υπόγεια και καταστροφική αντιπολίτευση θα ενεργοποιηθεί το δόγμα "Σαμψών".

    Μου το είπε ένα θεολόγος σήμερα...

  7. kanis avatar
    kanis 15/06/2009 00:41:04

    @Dubai Expatriate

    "...το δόγμα “Σαμψών”."


    Αναφέρεσαι στην Κύπρο ή στη Βίβλο;

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 15/06/2009 00:49:47

    Byblos

  9. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 15/06/2009 00:53:37

    Μητσοτάκης= γεροντοκρατία =νοοτροπία '50 = διεθνής φραγκοφονιάδων = βασικός αρμός του τωρινού σάπιου συστήματος = διακομματική "συννεονόηση" = ΔΕΗ = λεφτά πολλά λεφτά, "ΓΙΑΤΊ ΝΑ ΤΟ ΚΡΎΨΩΜΕΝ ΆΛΛΩΣΤΕ"

  10. kanis avatar
    kanis 15/06/2009 00:59:37

    ...πόθεν άρχοντα;

  11. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 15/06/2009 01:29:01

    Διαβασατε τι ειπε ο Κυριακος για το οικοπεδο της Τηνου?

    Ειναι της πρωην συζυγου μου...

    Ε ρε και να μιλαγε η να μιλησει η πρωην συζυγος...

    Ποσοι ξερουν που δουλευε? Και ποιους πηγε εκει που δουλευε?

    Μα τι χαζος του χωριου θα ημουν αν δεν γνωριζα...

  12. kanis avatar
    kanis 15/06/2009 01:36:09

    Θυμάται κανείς ...πότε παντρεύτηκε και πότε χώρισε ο εν λόγω;

  13. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 15/06/2009 01:57:55

    Χωρισε περιπου πριν απο 6 χρονια...

    Η Μαρεβα ομως συνεχιζε το βιολι της...

  14. BOURKOS avatar
    BOURKOS 15/06/2009 03:53:23

    Ο ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΣ ....ΕΦΥΓΕ.

    ΑΠΟΜΕΝΟΥΝ

    ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ
    ΜΑΓΓΙΝΑΣ
    ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗΣ
    ΚΥΡΙΑΚΟΣ
    ΠΑΥΛΙΔΗΣ

  15. GENOPISTHS avatar
    GENOPISTHS 15/06/2009 07:21:41

    Πανάγος της ΡΑΕ - Χατζηαργυρίου της ΔΕΗ (επιλογή Σημίτη στο ΚΑΠΕ από το 2003) με τα τσιράκια τους αυτοί που σήμερα στηρίζουν τα σχέδια της Αγίας Οικογένειας στην Ενέργεια στα νησιά μας.
    Οι ανεμογεννήτριες έφεραν και τα οικόπεδα...

  16. sk avatar
    sk 15/06/2009 11:17:53

    Αν σας πω ότι ο υιός Μητσοτάκης μου φαίνεται ψιλ....., ίσως μου πείτε "κάτι μας είπες τώρα".
    Ναι, αγόρασε το οικόπεδο ΟΚΤΩ στρεμμάτων στην Τήνο, έκτισε το "σπιτάκι" του, αλλά το οικοπεδάκι ήταν στο όνομα της πρώην συζύγου του και βεβαίως περιήλθε στην κατοχή της. μα καλά, δεν συμβουλεύεται καθόλου τον πατέρα του, ;

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 15/06/2009 11:48:18

    Μπορεί κανείς να εξηγήσει ποιά επιρροή είχε ο Κυριάκος Μητσοτάκης στις αμαρτωλές συμβάσεις του C4I που υπέγραφε ο Σημίτης και οι "οπλαρχηγοί" του (ειδικά ο ένας για τον οποίον βοά ο τόπος και πρόσφατα βούιξε και με το γηροκομείο πάλι)...;;;

  18. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 15/06/2009 14:11:07

    16 sk

    Ξερει και παραξερει ο Ντομενικο Μητσοτακης ΓΙΑΤΙ επρεπε να παρει η πρωην κατι...

    Τοσα ξερει αυτη,που το ρητο η σιωπη ειναι χρυσος θα επρεπε να αλλαξει σε η σιωπη ειναι πλατινα!!!

    Ειναι πολλα τα λεφτα,πατερα!

  19. ataktos avatar
    ataktos 15/06/2009 14:14:03

    GENOPISTHS -Τώρα που μας συνέδεσαν μπορώ να σε απαντήσω (μικρο τοπικό black aout) „ „ Ποαινου μαμά γαμιετε “ ας σου απάντηση ο Πανάγος της ΡΑΕ τώρα...χαχαχ

  20. Le canard avatar
    Le canard 16/06/2009 15:47:35

    @O Xαζος του χωριου13

    Λέγεται, και ισχύει, ότι με παρέμβαση της Μαρίκας, η Μαρέβα, υποχρεώθηκε να επανέλθει στις αγκάλες της οικογένειας. Ας έκανε κι αλλοιώς, αν μπορούσε.

  21. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 16/06/2009 17:17:01

    Le canard

    Θα ειδε φωτογραφιες του αειμνηστου Παυλου και σου λεει....