14/11/2009 23:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθεροι σκοπευτές, Εκπαίδευση και λαθρομετανάστες στην agenda του Χρυσοχοϊδη



Σύμφωνα με πληροφορίες του antinews τρία είναι κυρίως τα θέματα στα οποία η πολιτική ηγεσία του Υπουργείου «Προστασίας του Πολίτη» δίνει το βάρος:

Σε επιχειρησιακό επίπεδο αναμένεται η παρουσία ελεύθερων σκοπευτών σε περιπτώσεις που οι «ανάγκες το απαιτούν», αλλά και σε άλλες που προληπτικά «οι ανάγκες το προβλέπουν».

Από την άλλη, έχει διαπιστωθεί έλλειψη εκπαίδευσης τόσο βασικής όσο και ειδικής για την αντιμετώπιση «νέου τύπου απειλών», που έχουν βγει τελευταία στην ελληνική κοινωνία.

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες το Υπουργείο έχει δώσει ιδιαίτερη σημασία στην αντιμετώπιση βίαιων συγκρούσεων που ενδεχομένως να δημιουργηθούν από και μέσα στις μεταναστευτικές κοινότητες.

Όλα αυτά λίγες ώρες πριν από την τριήμερη επέτειο του Πολυτεχνείου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. syn avatar
    syn 14/11/2009 23:43:55

    δεν κατεβάζει τον στρατό καλύτερα..?

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/11/2009 23:53:40

    Xρυσοσκοπίδης ο Πρασινος.


    ΠΠ

  3. thouthou avatar
    thouthou 14/11/2009 23:56:56

    Δεν κοιτάνε να πάρουν κανένα αλέξίσφαιρο, οι "ελεύθεροι σκοπευτές" τους μάραναν...
    Να υποθέσω ότι "μεταναστευτικές κοινότητες" είναι τα γκέτο των λαθρομεταναστών, έ;;;

  4. strategy avatar
    strategy 14/11/2009 23:58:51

    Θετική η προληπτική παρουσία ακροβολιστών αλλά εξαιρετικά αμφίβολη η χρήση τους στο πυκνοκατοικημένο αστικό περιβάλλον των Αθηνών. Είναι γνωστό εξάλλου το φοβικο συνδρομο των Ελλήνων αστυνομικών να μην ανταποδιδουν πυρά ακόμα και όταν δέχονται καταιγισμούς πυροβολισμών (βλ. ΑΤ Αγ. Παρασκευής).
    Οσον αφορά το τελευταίο, δεν είναι μόνο θέμα χρόνου να συμβεί, αποτελεί μια πραγματικότητα, απλά δεν προβαλλεται από τα ΜΜΕ.

  5. Vass avatar
    Vass 15/11/2009 00:26:50

    Δεν θα ρίχνουν σφαίρες, αλλά αναισθητικά βέλη. Προτείνω να πάρουν σκοπευτές με προϋπηρεσία σε σαφάρι.

  6. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 02:02:07

    Πότε θα μάθωμε οτι αλλο οι "ελεύθεροι σκοπευτές"(francs tireurs) και αλλο οι "επίλεκτοι σκοπευτές" (tireurs d'élite) ? Εν προκειμένω ομιλούμε για τους δεύτερους, βασική ειδικότητα σε κάθε σοβαρή δύναμη SWAT (Special Weapons and Tactics) εδώ και χρόνια...Ουδέν καινόν υπό τον ηλιον !

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ PARSIFAL 15/11/2009 02:16:43

      Επειδή οι λέγόμενοι snipers έχουν συνδεθεί στο μυαλό των πολιτών με διάφορους δολοφόνους, ασχέτως σκοπευτικών ικανοτήτων, καθηκόντψν κλπ, τουλάχιστον στην Αμερική, οι αντίστοιχοι των αστυνομικών δυνάμεων (SWAT), για λόγους πολιτικής ορθότητας και μόνον, έχουν μετονομαστεί σε sharp shooters, tactical marksmen,counter snipers, precision shooters, precision marksmen κλπ. Η ουσία είναι η ίδια. Τώρα όσον αφορά στην Ελλάδα, αμφιβάλλω αν οποιαδήποτε κυβέρνηση τολμήσει να χρησιμοποιήσει ελευθ. σκοπευτές, ακόμη και αν κινδυνεύουν μωρά. Εδώ δεν τολμάμε να χρησιμοποιήσουμε αστυνομικά σκυλιά, μη τυχόν και παρεξηγηθούν οι κακοποιοί. (Ή έστω και σε διαδηλώσεις, όπου ένας σκύλος κάνει καλά 50 ταραχοποιούς)
      Δις ιζ Μπανανία μάϊ φρέντς.

      • loretta avatar
        loretta @ Strange Attractor 15/11/2009 02:50:21

        αν γινει αυτο βλεπω τον συριζα ολοκληρο να στρατοπεδευει στο συνταγμα ...και να παραλυει ολη η αθηνα..απο πορειες στον ονομα των επερχομενων θυματων!!

        δεν μιλαω για τους αναρχικους...αυτοι θα καψουν οτι απεμεινε ορθιο..!!

      • PARSIFAL avatar
        PARSIFAL @ Strange Attractor 15/11/2009 12:18:16

        Κόψε κάτι για τον σκύλο...εξαρτάται απο το είδος των ταραχοποιών : Εάν είναι στοιχειωδώς εκπαιδευμένοι και εξοπλισμένοι ούτε 2 δεν κάνει καλά ενας σκύλος...Μήν μπερδεύεις τους "ταραχοποιούς" με αγγλοσάξονες ημιθανείς διαδηλωτές σε καθιστικές διαμαρτυρίες και αλλες καλβινιστικές εκδοχές της πολιτικής δράσεως. Γιατί στην Γαλλία προτιμούν τα παραδοσιακά κλόμπς τις ασπίδες και το ακρως αποτελεσματικό flashball απο τους σκύλους που η δουλειά τους είναι τα εκρηκτικά και τα ναρκωτικά ?

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ PARSIFAL 15/11/2009 16:50:21

          Για πολιτικούς και μόνο λόγους δεν γίνεται εκτεταμένη χρήση των αστυνομικών σκύλων από πολλά κράτη και όχι για λόγους αποτελεσματικότητάς τους η μη. Ψάξε να βρεις κινηματογραφικό υλικό από τις μεγάλες διαδηλώσεις και οδομαχίες στις ΗΠΑ τη δεκαετία του `60 και θα δεις τι μπορεί να κάνει ένα λυκόσκυλο απέναντι σε όχλο αφηνιασμένο. Τότε όμως δεν είχε εισχωρήσει ακόμη η έννοια του πολιτικά ορθού. Ξέχωρα από τις διαδηλώσεις, ένας σκύλος με αστυνομικό συνοδό είναι πολύ πιο εύκολο να καταδιώξει διαρρήκτη, ληστή κλπ. από ότι σκέτοι οι αστυνομικοί. Απλά στην Ελλάδα έχουμε παρεξηγήσει κάθε αστυνομικό μέτρο για εφαρμογή της τάξης ή αντιμετώπισης του εγκληματος, με "δημοκρατικές ευαισθησίες" κλπ με αποτέλεσμα οι κακοποιοί να αλωνίζουν ατιμώρητοι, διότι σαν λαός θέλουμε αστυνομία αδύναμη, μη τυχόν και θιγούν τα δημοκρατικά μας ιδεώδη και καλά.... Και έτσι αδιαφορούμε και για αποδοτικά αστυνομικά μέτρα που όμως θα καταπολεμούσαν το κοινό έγκλημα. Καλά να πάθουμε.

  7. Swell avatar
    Swell 15/11/2009 08:39:45

    Η μόνη εφαρμόσιμη πρόταση, γιατί οι Ινδιάνοι σήμερα είναι δισεύρετοι:


    http://swell-swell.blogspot.com/2009/11/blog-post_15.html

  8. syn avatar
    syn 15/11/2009 09:58:19

    καλά loretta ,αν σε πάρει εσένα κανένα βέλος ή καμία πλαστική σφαίρα κατά λάθος βεβαίως βεβαίως, θα φύγουμε από το Σύνταγμα...

    • loretta avatar
      loretta @ syn 16/11/2009 00:49:40

      δεν συνηθιζω να συχναζω στο συνταγμα αγαπητε ουτε να καιω τον αγνωστο στρατιωτη..!

      οποτε...σιγουρα δεν θα με παρουν τα βελη ουτε οι σφαιρες

      ειμαι υπερ του δικαιωματος της διαδηλωσεως αλλα οχι εις βαρος των πολλων και ουτε θεωρω φυσικο επακολουθω το να καινε να ριμαζουν και να φευγουν ανενοχλητοι.

      Καποια στιγμη σαυτη τη χωρα πρεπει να εφαρμοστουν οι νομοι για ολους και σε ολους.

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 15/11/2009 10:22:43

    Ο Χρυσοχοϊδης καλά θα κάνει να πάει και κανα ταξιδάκι στις πολιτισμένες χώρες να δει πως δουλεύει εκεί η Αστυνομία ειδικά στις πορείες και ειδικά οταν αυτές συνοδεύονται από επεισόδια.

    Έφιππα τμήματα, εκπαιδευμένα σκυλιά (με ανάστημα πουλαριού), πυροσβεστικά οχήματα με κανόνια νερού.

    Σε 3' διαλύονται όλοι οι χασομέρηδες...

    • loretta avatar
      loretta @ Lavazza 16/11/2009 00:51:46

      το θεμα αγαπητε ειναι οτι δυστηχως στην ελλαδα κανεις δεν τολμα ουτε να εφαρμοζει τους νομους ουτε να εξελισεται αναλογα με τις αναγκες της κοινωνιας μας.!!

  10. MIG-21 avatar
    MIG-21 15/11/2009 11:40:48

    To σχεδιο αυτο υπηρχε και ηταν σε εφαρμογη κατα την τελεση των Ολυμπιακων αγωνων του 2004.
    Μαλλον ο ΠΡΟ-ΠΟ εχει μεινει χρονικα σε αυτη την εποχη!!!

  11. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 15/11/2009 19:25:19

    @strange attractor: Λόγω ηλικίας σε διαβεβαιώ οτι οι οδομαχίες και οι διαδηλώσεις στην αμερική ησαν χοροεσπερίδες σε σχέση με τα αντίστοιχα στην Γαλλία και την Ιταλία στα 69 - 73.Στην αμερική οντως ο σκύλος είχε πιθανότητες...ειδικά με το backup των αμερικανών αστυνομικών που προβαίνουν σε χρήση πυρών για ψύλλου πήδημα. Τώρα οσον αφορά στην δίωξη του κοινού εγκλήματος ουδεμία αντίρρηση, ενα εκπαιδευμένο σκυλί οπως το malinois - τυγχάνω "ιδιοκτήτης" - είναι ισχυρό αποτρεπτικό και κατασταλτικό οπλο κατά ληστών, κατσαπλιάδων κλπ.

  12. salmonellas avatar
    salmonellas 15/11/2009 21:03:04

    Αστυνομοκρατια, κατατρεγμος με αφαιρεση πινακιδων, σηκωματα μοτοσυκλετων, φοροεπιδρομες, τρομολαγνεια καθε ειδους. Αυτο ειναι το προσωπο του ΠΑΣΟΚ που βλεπουμε κυριε Παπανδρεου και σας διαβεβαιω ειναι τελειως διαφορετικο απο αυτα που μας λεγατε προεκλογικα. Λυπαμαι, αλλα δεν θα πατε μακρια με τετοια τερτιπια. Ο Ελληνας κουραστηκε απο τους μαγκες και τα μανατζερακια.

  13. Ikaros avatar
    Ikaros 16/11/2009 00:42:43

    Πιό χαμηλό επίπεδο συζήτησης σε μπλογκ δεν έχω ξαναδεί!
    Πρέπει να είστε δεξιοί οι περισσότεροι ε;

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ Ikaros 16/11/2009 00:44:53

      Πανέξυπνο σε βρίσκω!
      Που το κατάλαβες ρε θηρίο!!!
      Μπράβο σου!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ikaros 16/11/2009 00:46:48

      Εγώ ανήκω στους "ανεξάρτητους δεσμευμένους" που είναι μια συνιστώσα των αρχειομαρξιστών, αλλά με τροτσκιστικές αποκλίσεις στη λενινιστική τους ιδεολογία. Που και που φλερτάρω και με τον πρώιμο Μαοϊσμό. Κάθε άνοιξη δε, τη βρίσκω να διαβάζω τα Πολιτικά Πιστεύω του αείμνηστου Εμβέρ Χότζα. Εσύ;

      • ΠΕΤΡΟΣ avatar
        ΠΕΤΡΟΣ @ Strange Attractor 16/11/2009 00:55:34

        Σωστόοοοοος!!!!

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ikaros 16/11/2009 00:52:16

      Το πετυχες.Εντελως αντιδραστικος ψηφιζω ΝΔ απο το 1981.
      Δεν με αγγιξε η κοσμογονια του σοσιαλιστικου μετασχηματισμου της κοινωνιας,η Ελλαδα που ανηκει στους Ελληνες,οι βασεις που εφυγαν αλλα ουτε και η υπερασπιση της ΕΣΣΔ και της λαικης Κινας,ουτε καν οι αναρχοαυτονομοι επαναστατες με τις μολοτωφ.

  14. PARSIFAL avatar
    PARSIFAL 16/11/2009 11:39:22

    @Ιkaros Για πές μας εσύ ο αριστερός με το υψηλό επίπεδο κανα υψιπετές αριστερό !