28/04/2009 18:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθεροι και οι υπεύθυνοι των ομολόγων …

 ...ενώ η κ. Φάνη μας δουλεύει ψιλό γαζί

Ελεύθεροι με την επιβολή περιοριστικών όρων (χρηματική εγγύηση 50.000 ευρώ στον καθένα και απαγόρευση εξόδου από την χώρα), αφέθηκαν μετά τις απολογίες τους στον Ειδικό Εφέτη Ανακριτή της υπόθεσης των ομολόγων Γ. Λέκκα, και οι τρεις από τους υπευθύνους της χρηματιστηριακής εταιρείας ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ που κλήθηκαν για υποθέσεις αγοραπωλησιών ομολόγων από ασφαλιστικά ταμεία την περίοδο 2001 έως 2005.

Ως γνωστόν μεταξύ των πρωταγωνιστών που εμπλέκονται στην υπόθεση είναι ο τότε  αντιπρόεδρος της Ακρόπολις ΑΧΕΠΕΥ  Θοδωρής Πρινιωτάκης, ο Σοφοκλής Πρινιωτάκης και ο Γιώργος Αποστολίδης, ο Γιώργος Παπαμαρκάκης,  ο Χάρης Αδαμόπουλος, ο Μάνος Σαββίδης της JP MORGAN και φυσικά ο Αγάπιος Σημαιοφορίδης πρώην πρόεδρος της ΤΕΑΔΥ.

Έχουν ήδη απολογηθεί και αφεθεί ελεύθεροι με περιοριστικούς όρους οι εκπρόσωποι των χρηματιστηριακών ΑΡΤΙΟΝ, ΤΡΩΪΛΟΣ και ΠΗΓΑΣΟΣ.

Στη συνέχεια, δύο χρόνια μετά το σκάνδαλο των γαλάζιων ομολόγων, ο ανακριτής αναμένεται να καλέσει σε απολογία περίπου 24 εμπλεκόμενους στην υπόθεση του δομημένου ομολόγου των 280 εκ ευρώ το οποίο μετά δαιδαλώδεις διαδρομές από τις οποίες προέκυψαν υπέρογκες προμήθειες κατέληξε σε 4 ασφαλιστικά ταμεία. 

Αλλά δεν είναι μόνο η απίστευτη αυτή κωλυσιεργία και μεθόδευση που προσβάλει βάναυσα το κοινό αίσθημα περί δικαιοσύνης. Είναι και η υπουργός Απασχόλησης κ. Φάνη Πάλλη Πετραλιά που βρήκε την ευκαιρία με τις απολογίες στον ανακριτή να μας πει ότι η  περιουσία των ταμείων το 2007 που καταγράφει αύξηση σε σχέση με το 2006 κατά 2 δισεκατομμύρια και 72 εκ ευρώ.

Τα στοιχεία όμως που παρουσίασε η κ. υπουργός θεωρούνται παρωχημένα καθώς στα τέλη του 2007 δεν έχει προλάβει να συνυπολογιστεί η κατρακύλα των δομημένων ομολόγων ούτε η βουτιά των μετοχών λόγω της κρίσης. Ειδικότερα η αξία των ομολόγων όχι μόνο δεν έχει ενισχυθεί τουναντίον έχει σημειώσει κάμψη έως και 40% με αποτέλεσμα οι απώλειες της περιουσίας των ταμείων μόνο από τις επενδύσεις σε δομημένα ομόλογα να έχουν σήμερα ξεπεράσει τα 280 εκατ. ευρώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jimis avatar
    jimis 28/04/2009 18:41:07

    Γιατι προσπαθείτε να πολιτικοποιήσετε την πολιτική ζωή του τόπου;

    Εμείς είμαστε Ελληνες, θέλουμε τα ελληνικά ήθη και έθιμα.

  2. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 28/04/2009 19:11:19

    Μπράβο στον αμερόληπτο κύριο Λέκκα.

  3. αλλος avatar
    αλλος 28/04/2009 19:18:40

    ο ιος της δικαιοσυνης.εδωδιμο η αποικιακο;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 19:28:16

    Προφήτη, και λοιποί της παρέας, που τελευταία εξάπτεστε με τα εγκλήματα του Πασόκ, πως χαρακτηρίζετε την επίσημη άποψη της κας Πετραλιά? Είπε τι έκανε η υποθετική σύνταξή σας το 2006 ή 7. Σας είπε αν την χάσετε σε 4-5 μηνες τώρα τελευταία? Σας είπε πόσα ταμεία είνα στα πρόθυρα χρεωκοπίας?

    Το δίλημμα Πασόκ-ΝΔ, επίκαιρο όσο και αν είναι είναι το λάθος δίλημμα. Όσο παθιάζεστε οι οπαδοί, ένθεν και ένθεν τόσο συντηρείτε το λάθος δίλημμα.

    Εγώ, το ίδιο σας αγαπώ και σας διαβάζω, αλλά είναι λάθος το πάθος για το λάθος δίλημμα.

  5. tiramola avatar
    tiramola 28/04/2009 20:14:15

    @6archaeopteryx...
    Πως σου φαίνεται η λογική ότι δανείζομαι με το υψηλότερο επιτόκιο μήπως και μου χρειαστούν?

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 20:23:46

    Δεν είναι παράλογο, τιραμόλα, σε περιόδους (1) αβεβαιότητας ως προς την μελλοντική ρευστότητα και (2) τεχνητής ρευστότητας, σαν αυτή που ζούμε αυτή την άνοιξη. Δηλαδή, αν χρωστάω, και με παίρνει, προτιμώ να κρατήσω τα λεφτουδάκια μου μπας και.

    Υπάρχει και άλλη πτυχή. Αν κάποιος φοβάται ότι υπό τον φόβο πληρωριστικών πιέσεων, προσεχώς, θα στερέψει το χρήμα, δανείζεται, για να έχει. Δεν θα το συμβούλευα... Πιστέυω η ύφεση θα βαθύνει πριν αρχίσουν να σφίγγουν. Θα σφίξουν, δεν υπάρχει αμφιβολία, και όποιος χρηματοδοτείται με μικρές ληκτότητες (6μηνα, τριετή και τέτοια) αν έχει επιζήσει την ύφεση, θα τελειώσει τότε.

  7. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 28/04/2009 20:29:11

    Όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος.

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/04/2009 20:43:20

    ακούω πολλές ακρότητες τελευταία... μας έχει πειράξει ο προεκλογικός πυρετός.

    Οι φούσεκς καλοί μου άνθρωποι δεν έιναι ούτε του πασόκ ούτε της ΝΔ (ούτε του σύριζα). Οι φούσκες είναι επχειρηματίες, που με την βοήθεια ιδωτικών και μη τραπεζών, χρηματιστών, διαχειριστών ΑΕΔΑΚ (διακομματικά) εκμεταλλεύονται την δικια ΣΑΣ Σ Α Σ απληστία, και σας τα παίρνουν. Και δεν μαθαίνετε, γιατί ξανάρχεστε. Γιατί είστε άπληστοι και πιστέυετε στον εύκολο και τυχαίο πλουτισμό. Αγοράζετε λαχεία, συμμετέχετε σε λοταρίες, παίζετε προπο λόττο. Τα δίνετε εύκολα.

    Ο σερ τόμας πασόκος ήταν? Η μεταλοπλαστική Αγρινιου? Η Διεθνής Βιομηχανία Ενδυμάτων? Άντε γιατί θα έρθει η Δίωξη και θα κλέισει το αντινιουζ και θα κυνηγάει εμένα αν συνεχίσω.

    Αυτά, Ανώνυμε 8.32

  9. Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ avatar
    Πρώην ΙΝΤΡΑΚΟΜ 28/04/2009 20:43:42

    Αντε πάλι με τον καυμένο τον κοσμάκη (που έπαιζε τις φούσκες).

    Ποιος πιστεύει ότι δανείστηκαν τώρα για να μην χρειαστεί να δανειστούν αργότερα? Από τα λεφτά σε ένα μήνα δεν θα έχει μείνει φράγκο. Όλα πάνε σε ρουσφέτια μήπως και αντιστραφεί το κλίμα για τις Ευρωεκλογές.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/04/2009 21:10:10

    Τα οσα ειπε η Πετραλια δεν εχουν καμμια σχεση με τα δομημενα ομολογα αν και ειναι παρωχημενα.
    Τα ταμεια εχουν ενα μερος των αποθεματικων τους σε μετοχες-λιγοτερες απ οτι τα ταμεια του εξωτερικου αλλα εχουν.Προφανως το 2007 και το 2006 αυξηθηκε η λογιστικη αποτιμηση τους αφου το Χρηματιστηριο ανεβαινε και προφανως θα επεσε το 2008 αφου την πτωση της Νεας Υορκης ακολουθησαν ολα τα Χρηματιστηρια του κοσμου.

  11. thanos avatar
    thanos 28/04/2009 21:39:17

    1-jimis Says:
    April 28th, 2009 at 6:41 pm

    Αφου τα θελεις ολα αυτα θα πρεπει να αλλαξεις και nickname....:-)))

  12. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/04/2009 21:44:53

    Επί τη επετείω της συμπλήρωσης 89 χρόνων από την ένταξη του Αζερμπαϊτζαν στην Ένωση Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών (28 Απριλίου 1920), θέλω να αφιερώσω στην καλή μου το τραγούδι ''Αγάπη αλκοολική'' του αγαπημένου μας Νότη Σφακιανάκη, που κάποτε το ακούγαμε μαζί και δακρύζαμε.
    Φάνη, το ξέρω, είχες δίκιο που με χαστούκισες εκείνο το βράδυ, αλλά η φίλη σου η Σούζυ άρχισε πρώτη. Κι εσύ που πήγες κι έπεσε ξερή για ύπνο από τις έντεκα. Εντάξει, ξυπνάς πρωί, αλλά κι εγώ άντρας είμαι. Το έχω μετανιώσει - ήταν μια τρέλα της στιγμής. Γύρνα...
    ***
    Τέσσερα χρόνια στη γωνιά τσαλακωμένα
    τα 'χεις πετάξει, είπες τέρμα πια για μένα.
    Τι με ρωτάς τώρα, λοιπόν, που ξημερώνω,
    σε ποια αγκαλιά αμαρτωλά φιλιά ματώνω

    Άστο, σου λέω, μην επιμένεις,
    εμείς τελειώσαμε, δεν το καταλαβαίνεις;
    Άστο σου λέω, μην το κουράζεις,
    είσαι αγάπη αλκοολική και με τρομάζεις,
    αααχ, αααχ, είσαι αγάπη αλκοολική και με τρομάζεις...

    Άλλη μια νύχτα πάλι μόνο μου με βρίσκει,
    και έχω γεμίσει όλες τις φλέβες μου ουίσκι.
    Η θύμησή σου όπου μ' αγγίξει με πονάει
    και νιώθω απόψε πως η γη δε με κρατάει.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 22:10:26

    Σπατζιώτη, σε βλέπω έτοιμο για τον Δρα Ρέγγα.
    Εσύ φίλε μου σέρνεις μεγάλο σταυρό.... Πρέπει να σκάψεις μέσα σου να βρείς γαλήνη.

  14. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/04/2009 22:43:13

    @16,Strange Attractor, φίλε μου,
    μόνο εσύ καταλαβαίνεις το σαράκι που μου ροκανίζει την ψυχή, κι ότι αν απέξω είμαι υποχρεωμένος (για λόγους ανωτέρας βίας - ή βιάς) να χαμογελώ, απομέσα μου, ολημερίς κι ολονυχτίς (με ελάχιστες διακοπές για να παίρνω τα χάπια μου), κλαίγω.
    Λες ο Δρ. Ρέγγας να μπορεί να με βοηθήσει;

  15. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/04/2009 23:10:07

    Αρχαίε, τώρα σε είδα.
    Στα οικονομικά χρειάζονται στοιχεία για να αποφύγεις την κουβέντα καφενείου.
    Δεν τα έχω, για τη συγκεκριμένη περίπτωση. Για να πω "φυλακή".
    Πιθανόν είναι έτσι και έτσι πρέπει.

    Αλλά. Αλλά..

    Αν σού πω ότι η πράσινη διακυβέρνηση το μόνο που είχε αφήσει από ρευστό ήταν τα αποθεματικά των ταμείων, και μοιραία έπεσαν εκεί τα κοράκια της νέας διακυβέρνησης, θα διαφωνήσεις;

    Αν σού πω ότι θεωρώ το περιβάλλον Αλογομούρη, που περισσότερο έστησε το colpo grosso, αναπόσπαστο κομμάτι του "εκσυγχρονιστικού" στρατοπέδου, ανεξάρτητα του αν ο Χριστοδουλάκης ανήκει στο ΠΑΣΟΚ και ο συνεταίρος του στη ΝΔ, θα διαφωνήσεις;

    Αν σού πω ότι θεωρώ την αφανή χρηματοδότηση των κομμάτων, διότι εκεί πήγαν οι προμήθειες των πρινιωτάκηδων, όπως και οι παραλαβές Τσουκάτου, μέγιστο σκάνδαλο αλλά και κυνική πραγματικότητα της λειτουργίας των μπλοκ εξουσίας, θα διαφωνήσεις;

    Αν σού πω ότι τουλάχιστον τα γαλάζια σκάνδαλα ξεβρακώνονται σε χρόνο dt και κάποιοι σέρνονται σε ανακριτές έστω κι αν αθωώνονται, ότι έχω δει να διώχνονται με δημοσιότητα 100 άνθρωποι από θέσεις εξουσίας σε 5 χρόνια, σε αντιδιαστολή με τη μούγκα μιας 8ετίας πρώτα και μιας 11ετίας κατόπιν, θα διαφωνήσεις;

    Αν σού πω ότι η διατήρηση της μνήμης για τους πράσινους πλιατσικολόγους δεν αφορά κυρίως τις ποσοτικές (χρηματικές, δεικτών, αριθμητικές) καταστροφές που προκάλεσαν, αν και το χρέος που δημιούργησαν είναι η θηλειά στο λαιμό σήμερα, όσο την ανεπίστρεπτη ποιοτική διαστροφή που επέφεραν στην ελληνική κοινωνία, την απαλοιφή κάθε συνεκτικού κοινωνικού ήθους, με το αρχέγονο ένστικτο της ρεμούλας που κουβαλούσαν, θα συμφωνήσεις ;

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/04/2009 23:39:20

    Σπατζιώτη ποιητή - φιλόσοφε, Έλληνα με την αρχαία έννοια του πολυπράγμωνος και ενδελεχούς ζώντος όντος.... είμαι μαζί σου στον δύσκολο και αυτοκαταστροφικό δρόμο που επέλεξες να διάγεις.
    Έλληνες είμαστε ωρέ!!!!

  17. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 28/04/2009 23:52:14

    Η "ανεπίστρεπτη ποιοτική διαστροφή που επέφεραν στην ελληνική κοινωνία, την απαλοιφή κάθε συνεκτικού κοινωνικού ήθους, με το αρχέγονο ένστικτο της ρεμούλας που (οι γυφτοπασοκοι εννοείται)κουβαλούσαν", βρίσκει σύμφωνο κάθε οπαδό της μονεταρίστικης οικονομικής και του αμέρικαν γουαίη που συνάμα πρεσβεύει το δίκιο του λαμογιότερου και αδημονεί να δει την πλήρη μετάλλαξη της ελλάδας και την αφομοίωσή της στον αγγλοαμερικάνικο πολτό.

  18. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 28/04/2009 23:59:48

    19. Strange Attractor,
    για τον ώμο που μου δίνει να στηριχτώ, χαλάλι σου η Ματσούκα. Εγώ θα κρατήσω μόνο την Εύα...

  19. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/04/2009 00:24:30

    Προφήτη,

    Δυστυχώς ξέρω περισσότερα "οικονομικά εγκλήματα" από ο,τιδήποτε φαντάζεσαι. Από το 89 και μετά. Αμφοτέρων των κομμάτων και όλων των φραξιών.

    Τα κριτήρια μου είναι αυστηρότερα του μέσου όρου, και συγγνώμη που περιαυτολογώ.

    Όλους όσους έχεις αναφέρεις εσύ εδώ από πέρυσι τον Δεκέμβριο, αλλά και ο πιο φαντικός πασόκος, για την άλλη πλευρά, μπορώ να σου πω ιστορίες...

    Σε μία δύο περιπτώσεις, άλλαξα, κάπως, θεώρηση, μετά από αυτά που έχεις πει, εδώ, εσύ και άλλοι.

    Απλά αρνούμαι να γίνω φανατικός ή να παθιαστώ, γιατί έμαθα, σε άλλον πλανήτη, ότι δεν έχει νόημα, δεν δυμβάλει, δεν είναι για μένα. Επίσης αρνούμαι τις ταμπέλες, που τόσο εύκολα προσφέρονται σαν αλλοθι ή σαν προσβολή, στην Ελληνική κοινωνία, και κατά καιρούς και σε αυτή την ιστοσελίδα. Έτσι φίλε μου, μην ψάχνεις σε μένα να με βρεις αντι-αυτό ή προ-εκείνο. Είμαι κατά της φαυλότητας (και της βλακείας που βασιλεύει σε φαύλα περιβάλλοντα).

    Και μια και το έφερε η κουβέντα...

    Πνέυμα του Μάη,

    σου έχω μια έκπληξη για την Πρωτομαγιά...

  20. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/04/2009 01:41:14

    Αρχ-ρυξ
    Καλέ μου φίλε, έχω αντιληφθεί ότι σε έχει ξενίσει η, για την πολιτική σου ιδιοσυγκρασία, ρεαλιστική περιγραφή των πράσινων πεπραγμένων.
    Κι εγώ όμως ήρεμος είμαι.

    Αλλά και έξαλλος. Πολύ περισσότερο τώρα, που αποτιμούνται αναδρομικά και σωρευτικά οι βλαβερές συνέπειες του πασοκισμού, παρά όταν διαπράττονταν μπροστά στα μάτια μου.

    Έξαλλος στην προοπτική αυτοί οι τύποι να επανέλθουν, σαν να μην συνέβη τίποτα, εκτός από ένα διάλειμμα για την μοιρασιά και την απόλαυση της λείας από το ρεσάλτο, όπως έκανε κάθε συνεπές πειρατικό τσούρμο, πιάνοντας Τούνεζι.

    Το ίδιο έξαλλος ήμουν το 90, όταν είχε δημοσιευτεί στον τύπο μια λίστα με τα ονόματα κάποιων που φημολογείτο ότι θα υπουργοποιούσε ο Μητσοτάκης.
    Έλεγα : αυτοί έφυγαν κυνηγημένοι το 81, έρχονται τώρα για σωτήρες;

    Αλλά ετούτοι (οι πράσινοι) έχουν σάπιο γονίδιο. Λυπάμαι.
    Και είναι, σύμφωνα με τη δική μου γεωπολιτική ανάλυση, εθνικά επικίνδυνοι.

    Προσωπικές αναγνώσεις και προσωπικές προτιμήσεις σε πολιτικές αισθητικές.

    Το κριτήριό μου είναι πια η αξιοπρέπεια και η ακεραιότητα.
    (Και, δυστυχώς, «το μη χείρον βέλτιστο» - αν δεν μπορείς να κάνει θαύματα μην κάνεις κακό).
    Αυτό μένει και όχι οι «-ισμοί» που επικαλούνται αρχομανείς απατεώνες για να καταλάβουν θέσεις εξουσίας.
    Δεν σε κάλεσα να πάρεις θέση, πολύ περισσότερο τις θέσεις μου, αλλά να αναγνωρίσουμε μαζί μια παθογένεια. Εδώ, μερικές φορές δεν συμφωνούμε ούτε με τ’ άντερά μας, που λένε.

    ΥΓ Αλλά κι εσύ, βρε αδερφέ, σαν τον ΓΑΠ. Σκέπτεσαι αμερικάνικα και μεταφράζεις ελληνικά :«αντι-αυτό ή προ-εκείνο».
    Εδώ λέμε «κατά-υπέρ». Χαχα
    Καλό Ξημέρωμα ή Καλημέρα

  21. rs avatar
    rs 29/04/2009 10:06:49

    @ 11 & 22 archaeopteryx
    Οι πιό σωστές απόψεις εδώ και καιρό. Και αυτό γιατί πολύ απλά "γνωρίζει απο μέσα".
    Όλοι οι άλλοι στην καλύτερη περίπτωση ανακυκλώνουν φήμες, φανατισμό και κυνισμό.

  22. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 30/04/2009 15:21:11

    @ 23
    Μήπως είναι ΦΑΣΙΣΤΙΚΗ και ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΗ η άποψη ότι οι του ΠΑΣΟΚ έχουν σάπιο γονίδιο;
    Εσύ είσαι γενετιστής και το ξέρεις;