15/09/2008 16:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελεύθερη πτώση στα Χρηματιστήρια

Λίγο πριν τις δυο το μεσημέρι η ελληνική αγορά έφθανε να χάνει -4,30%, με τον Γενικό Δείκτη 2976 μονάδες, ενώ το χρηματιστήριο της Γαλλίας κατέρρεε με -5,29%  και η Γερμανία με -4%.

Ο φόβος των χρηματιστών, αλλά και όλων όσοι ασχολούνται με τις αγορές είναι μήπως μετά από μια νέα βουτιά, έχουμε στην Ευρώπη μια ελεύθερη πτώση , η οποία σε αγορές όπως η ελληνική θα είναι χειρότερη εξαιτίας και της έλλειψης βάθους. 

Γι ΄αυτό και όλοι ελπίζουν σε μια μείωση επιτοκίου από την Fed προκειμένου να προλάβει τα χειρότερα.

Τις μεγαλύτερες απώλειες σημειώνει η μετοχή της Ιντραλοτ με -8,5%, -6,73% η μετοχή της Εθνικής, -6,5% το Ταχυδρομικό, -6,20% η Τράπεζα Κύπρου, -5,32% ο τίτλος της Alpha Bank , -5,02% η μετοχή της Εurobank, -4,63% o Mυτιληναίος, -4,5% ο ΟΤΕ, -4,23% η μετοχή της Πειραιώς.,           

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Factorx avatar
    Factorx 15/09/2008 16:38:11

    Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στο χρηματοπιστωτικό σύστημα μετά την κατάρρευση της Lehman Brothers, της τέταρτης σε μέγεθος τράπεζας των ΗΠΑ.

    Η Banκ of America, που θεωρείτο ως ένας από τους υποψήφιους για την απόκτηση της Lehman Brothers, προχώρησε τελικά στην εξαγορά της Merill Lynch έναντι 50 δισεκατομμυρίων δολαρίων.

    Από την πλευρά τους δέκα αμερικανικές τράπεζες συνέστησαν ταμείο 70 δισεκατομμυρίων δολαρίων για την ενίσχυση της ρευστότητας, ενώ η FED, η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα και η Τράπεζα της Αγγλίας προχώρησαν σε ενέσεις ρευστότητας για ενίσχυση του χρηματοπιστωτικού συστήματος

  2. ataktos avatar
    ataktos 15/09/2008 16:49:10

    Factorx-Δεν μας έγραψες για τον ΤΙΤΑΝΑ και Ηρακλή

  3. mesas avatar
    mesas 15/09/2008 17:03:37

    factorα
    πριν 6 μήνες είχαμε κρατική βοήθεια στη BS για να σωθεί (μόχλευση $1 κεφαλαίου : $33 "επενδύσεων")
    πριν κάτι εβδομάδες μία "τραπεζούλα" ονόματι IndyMac φαλήρισε και οι καταθέτες της θα πάρουν συνολικά $7δις...
    πριν μια εβδομάδα είχαμε την μεγαλύτερη απο-ιδιωτικοποίση όλων των εποχών
    σήμερα το μεγαλύτερο φαλημέντο όλων των εποχών

    λες να τελειώνει σήμερα;

  4. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 17:20:50

    Περιμένετε αύριο.

    Ουε και αλλίμονο (μας) εάν η FED μειώσει τα επιτόκια.

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 15/09/2008 19:19:04

    Αρχαιοπτέρυξ και λοιποί φίλοι γνώστες των οικονομικών μυστικών,

    δεν μας φωτίζετε λιγουλάκι εμάς τους άσχετους;

    Γιατί κατέρρευσε; Γιατί επηρεάζει αυτό τους υπόλοιπους του κλάδου; Γιατί έγιναν ενέσεις μετρητού; Γιατί έχουν αρχίσει και καταρρέουν οι χρηματοπιστωτικοί οργανισμοί; Πού πήγαν τα κεφάλαιά τους, πώς χάθηκαν; τι σημαίνει "η ελλ. αγορά δεν έχει βάθος"; Γιατί αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ σε Αγγλο-αμερικανικούς κολοσσούς;

    Ευχαριστώ, -εκ των προτέρων! (: ψήσιμο, ε;)

  6. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 15/09/2008 19:47:56

    Φακτορ,παρε συνεντευξη απο τον Γιαννο!

    Ποσο θα πηγαινε ο δεικτης? 6800? 7000? 7500?

    Χο! Χο ! Χο ! που λεει και ο φιλος του...

  7. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 19:58:52

    Εν αρχή ήν η αγορά ακινήτων...

    Στις ΗΠΑ, αλλά και γενικά σε σχεδόν όλο τον Αγγλο-σαξωνικό κόσμο, οι τιμές των ακινήτων από το 2001 είχαν αυξηθεί σχεδόν κατακόρυφα.

    ΤΟ σύνολο των τραπεζών έβγαζε αμύθητα κέρδη από τα στεγαστικά δάνεια. Όμως κάπου το 2004 αρχίζει το κακό...

    Στις ΗΠΑ, επειδή οι τιμές των κατοικιών είχαν φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα, πολλοί Αμερικανοί δεν είχαν τη κατάλληλη πιστοληπτική ικανότητα για να πάρουν ένα στεγαστικό δάνειο. Έτσι, πολλές τράπεζες, με σύμμαχο τη FED και την ιδεολογία Βush περί "ιδιοκτησίας", απορρύθμισαν την στεγαστική πίστη.

    Αυτά τα δάνεια τύπου subprime, ALT-A, Option ARM, είναι στεγαστικά δάνεια τα οποία δίνονταν με χαλαρούς όρους (0% προκαταβολή, χαμηλή δόση, χαμηλό κυμαινόμενο επιτόκιο κλπ.). Σκοπός αυτών των δανείων ήταν να βάλουν καινούργιους αογραστές στην στεγαστική αγορά.

    Και από εκεί ξεκινάει το χάος: Πολλές τράπεζες, κυρίως ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΕΣ, έκαναν τα πάντα για να πουλήσουν αυτά τα δάνεια ακόμη και σε... πιθήκους γιατί τα περιθώρια κέρδους ήσαν τεράστια. Και αυτά τα δάνεια τα έκαναν "επενδυτικά εργαλεία" (δομημένα ομόλογα) τα οποία τα τιτλοποιούσαν και τα πούλαγαν σε όλο τον κόσμο. Και μάλιστα προπαγάνδιζαν ότι "είναι ασφαλέστερα και από τα Ομόλογα των ΗΠΑ"!!

    Μόνο που είχαν ως αυτονόητο ότι οι δανειολήπτες θα πλήρωναν τη δώση τους. Έχοντας αυτό σαν αυτονόητο, πέτυχαιναν 2 τινά: Χαμηλό ρίσκο και υψηλές αποδόσεις (και φυσικά bonus, γκομενες, Ferrari κλπ.)

    Δυστυχώς, ο κόσμος δεν πλήρωνε γιατί πολυ απλά δεν είχε δουλειά, οι εταιρείες που ασφάλιζαν αυτά τα "επενδυτικά προϊόντα" πτώχευαν, δημιουργήηθηκαν επισφάλειες και οι κάτοχοι αυτών των "προϊόνων" άρχισαν να χάνουν λεφτά. Τράπεζες, ασφαλιστικά ταμεία, δήμοι, επιχειρήσεις, άρχισαν να χάσουν τις καταθέσεις τους και τον ύπνο τους.

    Η Lehman, όπως και η Bear Stearns και πολλές άλλες επενδυτικές τράπεζες κατέρρευσαν γιατί πολύ απλά υπερδανειστηκαν χωρίς να έχουν καταθέσεις, γενικά ενεργητικό έτσι ώστε σε ώρα ανάγκης να καλύψει τις όποιες ζημιές.

    Επηρεάζει και τους άλλους κλάδους γιατί η Οικονομία σήμερα κινείται με δανεικά. Λιανεμπόριο, χονδρεμπόριο, αγορά αυτοκινήτου, σκαφών; Όλα με δανεικά. Η πίστωση είναι το "οξυγόνο" της Οικονομίας (ο Θεός να τη κάνει έτσι).

    Οι εμπορικές τράπεζες και τώρα οι Κεντρικές, αντιλήφθηκαν (μάλλον αργά) ότι μπούκωσε το σύστημα.

    Γιατί νομίζετε το δολάριο διολισθαίνει; Για΄τι πολύ απλά οι ΗΠΑ τυπώνουν πολύ χρήμα και εξάγουν πληθωρισμό.

    Τώρα απλά οι χώρες που στήριξαν την ανάπτυξη τους στην αγορά ακινήτων κάνουν τα πάντα για να αποφύγουν τη χρεοκοπία.

    Πολύ αργά... Ο υπερπληθωρισμός και το σκάσιμο φουσκών σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γής θα βουλιάξει όλο το κόσμο σε Τεράστια Ϋφεση.

    Αυτά εν ολίγοις... Και όσοι νομίζουν ότι οι Ελληνικές Τράπεζες πάνε καλά, μη χαίρονται...

  8. Στελιος avatar
    Στελιος 15/09/2008 20:20:32

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/business/7615974.stm

    για καποιες βασικες πληροφοριες. για καλυτερη κατανοηση καλο θα ηταν να ριξει καποιος μια ματια στο τι ειναι το sub-prime mortgage market των ΗΠΑ.

  9. Basil avatar
    Basil 15/09/2008 21:45:59

    Καλησπέρα σε όλους

    @ Nick
    Κατανοητά τα παραπάνω. Ο υπερπληθωρισμός τι σημαίνει; Οτι ένα προίον θα κάνει σήμερα 10 και αύριο 15; Που σημαίνει απλά μείωση της αγοραστικής αξίας,δηλαδή πάστα κάθε χριστούγεννα;
    Και ο πόλεμος που λέγαμε σε παλαιότερο πόστ πως κολλάει;

  10. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 21:56:04

    Υπερπληθωρισμός σημαίνει υπερβολική κυκλοφορία χρήματος. Βασικά ναι αυ΄το σημαίνει, μόνο που σε τέτοιες περιόδους οι τιμές αλλάζουν σε ώρες. Που σημαίνει χαρουπιά, όπως στη Κατοχή...

    Πώς κολλάει; Πώς ξεκίνησε ο Β' Παγκόσμιος Πόλεμος;

    Μια οικονομική κρίση ανοίγει το Κουτί της Πανδώρας. Και τώρα ξεκίνησε το μεγάλο ξεκαθάρισμα.

  11. Basil avatar
    Basil 15/09/2008 21:59:53

    Δηλαδή αγαπητέ μαύρα και άραχνα....

  12. Nick avatar
    Nick 15/09/2008 22:02:33

    Ναι, όπως ο μπερές μου, όταν υπηρετούσα στα Τεθωρακισμένα.

  13. Basil avatar
    Basil 15/09/2008 22:03:32

    Αν και ο ΒΠΠ είναι συνέχεια του ΑΠΠ. Προφανώς μεσολάβησε η κρίση του 29. Τους οικονομικούς μηχανισμούς δεν τους κατέχω. Τέλος πάντων, όπως το είπες το κουτί της Πανδώρας...

  14. Basil avatar
    Basil 15/09/2008 22:07:19

    Panzer corps;;;
    Στις κορδελιάστρες VCZ... διαβιβάσεις

  15. Αρχιτέκτονας avatar
    Αρχιτέκτονας 15/09/2008 23:12:44

    Άς θυμίσουμε και ένα προηγούμενο post για την κρίση στις ΗΠΑ, τα στεγαστικά δάνεια και την "μητέρα της πιστωτικής κρίσης", δηλ. την bear market των ακινήτων
    http://www.antinews.gr/?p=3354#comments

  16. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 16/09/2008 00:31:20

    @Nick: ευχαριστώ!

  17. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/09/2008 01:39:43

    καθ εαυτή, ούτε η σημερινή πτώση, ούτε η Lehman είναι από μονα τους λόγος για πανικό. Αν χρεωκοπούσε η ΒοfA θα τρόμαζα.

    Το σύστημα ζορίζεται γιατί οι αξίες πέφτουν κάτω από την λογιστική απεικόνιση και γιατί ο πονόλαιμος στην Νεά Υόρκη είναι πανούκλα εδώ.

    Οι αναπροσαρμογές των αξιών προς τα κάτω, όσο και αν πονάνε, είναι απόδειξη ότι το σύστημα δουλέυει. Ο παραγωγικός ιστός των Αμερικανών δεν ειναι καταστραμένος, μην κλαίτε για αυτούς.

    Να κλαίτε για μας γιατί με 450.000 διαμερίσαμτα απούλητα, οι τιμές υποτίθεται δεν πέφτουν. Γιατί ο οδοντογιατρός μου είναι στο όριο και τώρα καλείται να δώσει 1000, που δεν έχει, επειδή είναι πάνω από 30 χρονών!

    Να κλαίτε γιατί μας φορολογούν για να καλύψουν όχι τις κρατικές ανάγκες αλλά τα προσωπικά τους έξοδα. Γιατί δεν έχουν ιδέα ούτε τι γίνεται, ούτε πως θα ξημερώσει το 2011.

    Και δικαίως ανησυχεί ο προλαλήσας για τις Τράπεζές μας. Χρόνια διοικητικής ησυχίας, γύψου, "ανταγωνισμού" σε εισαγωγικά.