#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2013 17:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκ του κατά Δαναόν



Τω καιρώ ετούτω, άνθρωπός τις καλούμενος Αλέξιος, εκίνησεν προς εξουσίαν, ιππεύων κάλαμον εκ του καλαμώνος.

Ιδών δε ότι διεμερίσαντο τα ιμάτια του πασόκ, έσπευσε προς συλλογήν των υπολοίπων.

Περί ώρας τρίτης το καταπέτασμα της Κουμουνδούρου εσχίσθη εις δέκα και δύο, ίνα πληρωθεί το ρηθέν υπό του Στρατουλίου λέγοντος «στάχτη και μπούρμπερη να γίνει και ας καεί το σύμπαν τώρα που έρχεται ο ημίθεος και βάλε Μιχελογιαννάκης!».

Ιδών δε ο Αλέξιος ότι ουδέν ωφελεί , αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται, εξαπέστειλε προ καιρού εις ΕΡΤιον οίκον την Ειρήνην, την καλουμένην Ρένα και Δούρου εκ της Κουμουνδούρου, και άλλους τινάς πλυμένους τε και απλύτους ίνα κατεαγώσιν τα σκέλη αυτού του οίκου. Επεί δε ουν το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού, ο άσοφος Αλέξιος εξηφανίσθη και ημάρτησεν δια δευτέραν, χαίρων εκ του πονηρού και απυροβλήτου.

Οι παρακοιμώμενοι και πλουσιοπαρόχως σιτιζόμενοι εν τω οίκω τούτω, εχάρησαν χαράν μεγάλην σφόδρα, ιδόντες νεαράν παιανίζουσαν εν μέσω δακρύων, βιόλαν κλασσικήν προς τέρψιν του φιλοθεάμωνος κοινού των Ελλήνων, ήτινες άνευ κλασικήν ου δύνανται ζήσωσιν! Εκλήθη δε η νεαρά εις τα ονομαστήρια Ερνέστου του πορθητού, ίνα παιανίσει παιάναν προς τιμήν του!

Αντωνίου δε γορδιοκόπτου ιδών την μάχαιραν , Αλέξιος  μη προωρών, ησθένη βαρέως και εβούλετω τους δώδεκα παίδας παρείναι. Λαλήσας δε προς τούτους είπεν: «Πορευθέντες καλέσατε πάντα τα έθνη ελθείν προς με ίνα παραδώσωσι αυτοίς πόλεις τινάς προς επικοισμόν και εκ του λάθρο μεταβούν εις του νομίμου».

Οι παίδες εξελθόντες ταχύ έφυγον από του Τσιπρέου και ουδενί ουδέν είπον εφοβούντο γαρ τας κεράμους επί τας κεφαλάς αυτών.

Φωνή δε ηκούσθη: «Αλέξιε δεύρο έξω και ύπαγε οπίσω μου Συριζά και μη πώποτε επανακάμψεις ενθάδε, διότι ενθάδε κείται ο μπατίρης ο Λουκάς ο Τσιπρολύτης και αλίμονό σου αν του ταράξεις τους κύκλους !». Αλέξιος ακούσας την φωνήν ετράπη εις τα οπίσω μετά της κουστωδίας, αφήσας Τσατσόπουλον δια τα περαιτέρω προς τέρψιν του άλλου ημίσεως κλεινού άστεως!

Δαναός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 06/07/2013 12:44:33

    Δάσκαλε εκ Τσοτυλίου, καλό μεσημέρι και καλό Σ/Κ επίσης!
    Είπες και ελάλησες! (κι... έγραψες!!!)

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 06/07/2013 13:41:39

    Θες να πεθάνουμε από το γέλιο; Είπαμε να το γράψεις χιουμοριστικά αλλά εσύ το παράκανες αδερφέ μου! Καλό ΣΚ δάσκαλε.

  3. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 06/07/2013 14:09:14

    Δεν είμαι φιλόλογος, αλλά με τα ελληνικά που έμαθα κάποτε θα έγραφα "Τω καιρώ ετούτω". Ή μήπως κάνω λάθος;

    • Αρχιμήδης1 avatar
      Αρχιμήδης1 @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 06/07/2013 14:21:46

      Δεν κάνεις λάθος, και είναι λυπηρό ενας Δαναός-Δάσκαλος να ασχολείται με κρύα ανέκδοτα, εκτός αν το κάνει για να μετριάσει τον καύσωνα...
      Πάντως το Ρένα-Δούρου εκ της Κουμουνδούρου θα μπορούσε να χαρακτηρηστεί επιτυχές...

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Αρχιμήδης1 06/07/2013 17:39:40

        Λυπηρό Αρχιμήδη μου, λυπηρό. Έχω πέσει πολύ χαμηλά!

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δαναός 07/07/2013 10:01:37

          Ντροπή σου, παλιοζαγάρι!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 06/07/2013 14:38:13

      Σωστό!

  4. Νίκος Καπλάνης avatar
    Νίκος Καπλάνης 06/07/2013 14:36:01

    Χα,χα,xa,xa,!!!!!!!!

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 06/07/2013 14:53:05

    Δάσκαλε,ἐκπληκτική ἡ ἐπιστροφή σου!
    Ἐλπίζουμε τό ἐπόμενο κείμενό σου νά μήν ἀπέχει χρονικά ὅσο ἡ Παλαιά ἀπό τήν Καινή...

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Κυθήριος 06/07/2013 15:17:51

      Χαχαχα!!!!!! Καλό μεσημέρι , Κυθήριε !!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Diamond Angel 06/07/2013 23:15:42

        Καλό βράδυ αγαπητή Diamond Angel !

  6. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 06/07/2013 14:55:08

    Τι να πρωτοπιάσω και τι ν΄αφήσω ....;;; Δάσκαλε Δαναέ , ζωγραφίζεις !!!!!

  7. Σ.Κ.Μ. avatar
    Σ.Κ.Μ. 06/07/2013 15:02:42

    Ειδών δε ο Πιλάτος ότι μάλλον θόρυβος γίνεται, είπε :
    ΣΣΣΣΣσσσςςς Θα μου ξυπνήσετε τον Αλέξιο, άρτι επιστρέψαντα εκ Πορτογαλίας, Γερμανίας, Ρωσίας, Αίγινας και Μολδοβλαχίας και σοβαρώς πάσχοντα εκ του jet lag καθότι αμάθητο το παιδί μου στο jet set και τι να κάνουμε τώρα, γυρίζει και μαθαίνει, κάποτε μπορεί να μας πει και τι θα κάνει με την οικονομική κρίση στην Ελλάδα ...
    Αλέξιος : Τζιζζζζζζζζ κακά....
    Πιλάτος : Δυστυχώς, το μέλλον σας χέστηκε...

  8. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 06/07/2013 15:15:29

    Χα, χα, χα!
    Καταπληκτικό Δαναέ. Αν και πρέπει να έρχονται με προειδοποίηση. Παρ' ολίγον να τελεύσω εκ τερματικού οξέως γέλωτος.
    Γράφε πιο συχνά. Χάθηκες...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Νίκος Αργεάδης 06/07/2013 17:12:44

      Τερματικού οξέως;Γρήγορα Τσιπροξίν.

  9. Δαναός avatar
    Δαναός 06/07/2013 15:26:56

    Κυθήριε, έκανα ντοκτορά στην Τσιπρολογία εν μέσω τσιπουροκατανύξεως! Μελέτησα Κουράκη και Τσατσόπουλο και μου άνοιξαν τα μάτια και έτσι έμαθα να μελετάω τα φυλλάδια του Λιντλ από λογοτεχνική οπτική γωνία!

    • Τ.Τριαντ. avatar
      Τ.Τριαντ. @ Δαναός 06/07/2013 20:41:42

      Πρόσεξε Δαναέ γιατί άμα μελετάς Τατσόπουλε θα σου ...πεταχτούν τα μάτια.....

    • mara M. avatar
      mara M. @ Δαναός 06/07/2013 20:49:52

      Πολύ φοβάμαι ότι καταλήξατε να πάσχετε απο τσιπροφοβία.

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ mara M. 06/07/2013 22:32:37

        Ακριβώς κυρία μου! Μ έχει κόψει κρύος ιδρώτας από το φόβο του επαναστάτη Τσε!

        • mara M. avatar
          mara M. @ Δαναός 06/07/2013 23:06:45

          Αυτό θεραπεύεται όπως η κλειστοφοβία, υψοφοβία κ.α π.χ
          Κλειστοφία: ταξίδι με αεροπλάνο μετά απο ψυχοθεραπεία.
          τσιπροφοβία: Τσίπρας στην εξουσία.

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ mara M. 06/07/2013 23:58:30

            Ναι το είχα καταλάβει γι αυτό έγραφα σε σχόλιο εδώ στο antinews:
            Ε ρε τι έπαθα ο άνθρωπος! Με τσίμπησε μύγα Τσε Τσε και η άτιμη ήταν και μολυσμένη. Τι να έκανα που είμαι και αλλεργικός;
            Κατόπιν υποδείξεως κάλεσα τον φέρελπι γιατρό Τσε Παπάρα, γιατί μου είπαν είναι καλός και όλα τα σφάζει, όλα τα μαχαιρώνει.
            Δεν μπορεί λέω, κάποιο φάρμακό θα έχει και για την περίπτωσή μου! Εξ άλλου όπως είναι γνωστό, θεραπεύει με τα λόγια σε ανώγεια και κατώγια! Όχι παίξε γέλασε. Επιστήμων.
            Έτσι λοιπόν δέχθηκα τη θεραπεία του στα αγωνιώδη ερωτήματα που με δημιούργησε το τσίμπημα της μύγας.
            Μη φοβάσαι μου είπε, θα επαναδιαπραγματευτώ με το ανοσοποιητικό σου σύστημα, θα το καταγγείλω για να μάθει αυτό τι γιατρός είμαι και έτσι φοβισμένο που θα το μαλώσω θα αναγκαστεί να παράγει περισσότερα αντισώματα. Ωρέ μπράβο είπα!
            Θα καταργήσω, συνέχισε, την πίεση του αίματος που παίζει μεταξύ 22και 32 mm στήλης υδραργύρου με τσιπροτανίλ. Ανακουφίστηκα!
            Θα τακτοποιήσω στον οργανισμό σου για δυο χρόνια την ανεργία των λευκοκυττάρων, για να μπορούν να αντέχουν στις δύσκολες εισροές μικροβίων. Τρελάθηκα!
            Τέρμα οι αιμορραγίες. Χαράτσι δε θα δίνεις σε σκιτζήδες και τσαρλατάνους! Χαρά μου!
            Θα φορολογήσω το οξυγόνο των αμινοξέων και των ερυθροκυττάρων με συνεχείς αφαιμάξεις και θα διοχετεύσω αυτούς τους φόρους σε ασθενείς οργανισμούς όπως στο δικό σου! Γιατρέ μου!
            Θα καταρτίσω περιουσιολόγιο και με συνεχείς μετρήσεις αν αυξάνονται τα λίπη, για να μην αποθηκεύονται θα μπαίνεις σε δίαιτα και αν δεν την τηρείς οι ποινές θα είναι βαριές! Τέρμα οι πατσάδες!
            Θα αλλάξω τους συντελεστές της κακής και καλής χοληστερίνης με νέους που θα προέρχονται από χορτοφαγία ή και αφαγία για να ελαφρύνει το σώμα σου! Αισθητικέ μου!
            Θα αφοπλίσω τα λευκά αιμοσφαίρια και θα τα απαγορεύσω να συμμετέχουν στην καταστολή των μικροβιακών γνωστών αγνώστων εισβολέων τους οποίους θα αντιμετωπίζω ομοιοπαθητικά με τσιπροξίνη! Αστέρι μου!
            Και πριν αρχίσουμε τη θεραπεία, μου είπε ότι θα μου δώσει ένα αντικαταθλιπτικό-υπνωτικό φάρμακο δικής του πατέντας, να πέσω σε λήθαργο και να μην καταλάβω τίποτα από τη θεραπεία.
            Παπαροξίνη το ονόμασε!
            Έχει γιατρέ μου παρενέργειες αυτό το φάρμακο του είπα;
            Δε θα τις καταλάβεις μου είπε! Θα ακούς μόνο εκείνο το ωραίο άσμα που λέει: «Μακαρία η οδός, ή πορεύει σήμερον, ότι ητοιμάσθη σοι τόπος αναπαύσεως». Δέσποτά μου!
            Μα αυτός ρε παιδιά δεν είναι γιατρός! Θεός είναι! Τι θεός δηλαδή, ημίθεος και βάλε! Είναι να μην τον εμπιστευτώ!
            Τα σέβη μου Δόκτορά μου Τσε Παπάρα!

          • mara M. avatar
            mara M. @ Δαναός 07/07/2013 00:32:46

            Μάλλον ο Τσε Παπάρας ήταν τροικανός κι έβαλε το Τσε για ξεκάρφωμα. Αλλη φορά να είστε πιο προσεκτικός.

  10. Δαναός avatar
    Δαναός 06/07/2013 15:29:11

    Φαγώθηκες με το Τσοτύλι...

  11. man8os avatar
    man8os 06/07/2013 15:56:30

    Τελειο!!

  12. Απόλυτη ομοφωνία avatar
    Απόλυτη ομοφωνία 06/07/2013 16:00:28

    Σημασία έχει κυρίως το πνεύμα και όχι τόσο η ....Τσιπρολάγνα εμμονή που καπελώνει το αποτέλεσμα.... :-) Δέκα λοιπόν, με πολλούς τόνους!!

  13. m.s avatar
    m.s 06/07/2013 16:35:49

    την καλουμένην Ρένα και Δούρου εκ της Κουμουνδούρου...
    έλιωσα

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ m.s 06/07/2013 17:14:52

      Σύνθετη λέξη m.s. Κουμουνδούρου δηλ. Κουμούνα+Δούρου!!!

  14. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 06/07/2013 16:40:53

    Αχαχαχαχαχαχα!
    Τσοτύλι τιμημένο, πάω να σφάξω τον μόσχο τον σιτευτό για την επιστροφή του ασώτου τέκνου σου!
    Willkommen!

  15. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 06/07/2013 16:47:30

    Γι'αυτό δεν ξεκιναω τα μπάνια απο Ιούνιο Δασκαλε...επηρεάζεται ο οργανισμός

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Μεγάλες στιγμές 06/07/2013 17:15:40

      Λες;

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Δαναός 06/07/2013 17:52:27

        Aύγουστος και Χαλκιδική....οσονούπω

  16. Επί ξυρού ακμής avatar
    Επί ξυρού ακμής 06/07/2013 17:34:16

    Εκτός και είναι ...ιαματικά :-)

  17. Θόδωρος 17.06.2013? avatar
    Θόδωρος 17.06.2013? 06/07/2013 18:04:34

    "..και ύπαγε οπίσω μου Συριζά.."

    Ποιητική αδεία, κε Δαναέ?

    Υ.Γ. Γιατί σας προσφωνούν όλοι "Δάσκαλο"?

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Θόδωρος 17.06.2013? 06/07/2013 18:07:57

      Όχι ποιητική αδεία, κυριολεκτικά. Τιμητικός τίτλος το δεύτερο!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Δαναός 06/07/2013 18:34:34

        Καλώς όρισες, φίλε Δαναέ. Εντυπωσιακή η επιστροφή!

        ..“οι φακελωμένοι γονείς μας και παππούδες μας και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους, ξέρουμε πολύ καλά την αξία της δημοκρατίας, της κοινωνικής αλληλεγγύης, της ισότητας.” ~Αλέξης Τσίπρας.

        .."Aν επιτρέψεις στους φίλους και στους εχθρούς σου να πιστέψουν ότι είναι ίσοι με σένα, σύντομα θα πιστέψουν ότι είναι ανώτεροι από σένα. – "Αν θέλεις να πεις ψέμα, πες το με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια." (ψήγματα σοφίας της "σιωπηλής αυτοκρατορίας" στο Σικάγο, Μαϊάμι, Νέα Υόρκη όπου, κυριαρχούσαν άτομα όπως ο Καπόνε, Τόριο, Λουτσιάνο, Κοστέλο, Τζενοβέζε.
        Από τους αναγνώστες βαθμολογημένο με 5 αστέρια βιβλίο:
        "The Mafia Manager" by “V” – (Ένας οδηγός για τη διοίκηση της φαμίλιας Μακιαβέλλι) – Εκδ. Περίπλους 2000

        “Ισότης στάσιν ου ποιεί.” ~Σόλων
        Η ισότητα δεν προκαλεί επανάσταση

  18. tak avatar
    tak 06/07/2013 19:32:41

    Γεια σου Δαναέ!
    Χαιρετίζω την επιστροφή σου...
    Σήμερα στο antinews κυριαρχεί η αύρα σου!
    Ελπίζω πως ήρθες για μα μείνεις...

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ tak 06/07/2013 19:41:36

      Μα δεν έφυγα ποτέ βρε tak. Απλά είχα πολύ τρέξιμο.

  19. Φελίζα avatar
    Φελίζα 06/07/2013 19:49:20

    Φοβερό Δαναέ!!!
    Τώρα που τελείωσες με το.... ντοκτορά, θα έχεις πολλά να μας πεις.

  20. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 06/07/2013 20:01:12

    O Δαναός αποφάσισε να κατέλθει εκ του στύλου επι του οποίου, επι μακρόν, επιδίδετο εις εσωτερικήν αναμόχλευσιν και ιδού τα έργα του!
    Τον βλέπω να επιστρέφει εις την σκήτην του!

  21. occultist avatar
    occultist 06/07/2013 20:22:16

    Ρένα από Ειρήνη και Δούρου από Κουμουνδούρου. Κορυφαίο!! Θεϊκό!!! Ζητώ την άδεια να τα αναπαράγω.

  22. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 06/07/2013 20:49:54

    Τώρα τί να σου πω; Πως έφτιαξα καινούργιο συκώτι; Αυτό είναι αυτονόητο! Τελικά οι τσιπροκατανύξεις βγάζουν έργα τέχνης!

  23. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 07/07/2013 04:30:55

    http://m.youtube.com/watch?feature=related&v=umRRCkspaQU