11/09/2009 10:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ψηφοδελτίων ΠΑΣΟΚ και ο Σημίτης



Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Γιώργος Α. Παπανδρέου, και ο πρώην Πρωθυπουργός, Κώστας Σημίτης, συζήτησαν για τις πολιτικές εξελίξεις, την πορεία προς τις εκλογές και τη νίκη του ΠΑΣΟΚ.

Ο Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ πρότεινε στον πρώην Πρωθυπουργό είτε να εξακολουθήσει να ηγείται του ψηφοδελτίου της Α΄ Πειραιά, είτε να ηγηθεί του ψηφοδελτίου της Α΄ Αθήνας.

Η πρόταση αυτή δεν έγινε αποδεκτή από τον πρώην Πρωθυπουργό, ο οποίος απάντησε ότι, εάν δεν ηγηθεί του ψηφοδελτίου Επικρατείας, δεν επιθυμεί οποιαδήποτε άλλη θέση.

Κατόπιν της εξέλιξης αυτής, όπως όλα δείχνουν, επικεφαλής του ψηφοδελτίου Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ θα τεθεί ο αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Λουκάς Παπαδήμος, με τον οποίο, οι πληροφορίες που δεν έχουν διαψευσθεί αναφέρουν ότι υπήρξαν επαφές τις προηγούμενες ημέρες.

Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ φαίνεται να επιδιώκει την τοποθέτηση του κ. Παπαδήμου στη θέση αυτή προκειμένου να σηματοδοτήσει έτσι ότι η οικονομία θα είναι η πρώτη προτεραιότητα της νέας κυβέρνησης. Οι ίδιες πηγές εκτιμούσαν μάλιστα ότι ο κ. Παπαδήμος θα είναι ο νέος υπουργός Οικονομίας και Οικονομικών της κυβέρνησης ΠΑΣΟΚ.

«Στις συνομιλίες μας με τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου δεν μπορέσαμε να συμφωνήσουμε για τη συμμετοχή μου στα ψηφοδέλτια. Εύχομαι στο ΠΑΣΟΚ νίκη στις εκλογές και κάθε επιτυχία», ανέφερε ο κ. Σημίτης σε γραπτή του δήλωση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/09/2009 11:01:01

    Πάντως δεν έχει άδικο ο Σημίτης. Στο κάτω κάτω πρωθυπουργός ήταν. Εδώ είδαμε στο παρελθόν ασήμαντους όπως τη Πατουλίδου ή τη Φώφη Γεννηματά κ.ά. να κάνουν θέμα για τη σειρά τους στο ψηφοδέλτιο επικρατείας.
    Νομίζω πως με κάποιες άλλες κινήσεις, η αποκοπή του ΓΑΠ από το παλιό ΠΑΣΟΚ θα ήταν πιο ξεκάθαρη και πιο αποτελεσματική. Υπάρχουν ακόμη πολλοί παλαιοκαμματικοί που το όνομά τους και μόνο αναγουλιάζει το κόσμο. Άσχετα αν τώρα δηλώνουν παπανδρεικοί για να επιβιώσουν. Αν αύριο γίνω εγώ αρχηγός του ΠΑΣΟΚ, οι ίδιοι θα δηλώνουν Αττρακτορικοί... Εκεί έπρεπε να συνεχίσει να παίρνει κεφάλια ο ΓΑΠ.

  2. san avatar
    san 11/09/2009 11:13:51

    καποτε είχα γράψει πως ο Γιώργος είναι παίκτης, τώρα πιστεύω πως είναι και κιλερ! με τις υγείες σας...

  3. sinn avatar
    sinn 11/09/2009 11:15:13

    --Eίδες ο Κορανταφέρης; Eβλεπέ μακρυά και έφτιαχνε κλίμα. Αναντικατάστατος...

    "Προτείνω τον Λουκά Παπαδήμο (σ.σ. ο αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας) ως πρωθυπουργό, με τους πολιτικούς αρχηγούς να τον στηρίζουμε για μία διετία για παράδειγμα. Πρέπει να επιστρατευθούν τα καλύτερα μυαλά της χώρας για να φύγουμε από την ύφεση."
    Πέμπτη, 19 Φεβρουαρίου 2009

    --Eίδες ο Barack;

    Ο ΓΑΠ για τον αγωγό Μπουργκάς - Αλεξανδρούπολη: "Η διακρατική συμφωνία κατοχυρώνει τα συμφέροντα μόνο της μιας πλευράς. Εμείς θα διασφαλίσουμε τους περιβαλλοντικούς όρους σε ξηρά και θάλασσα".

  4. karalove avatar
    karalove 11/09/2009 11:15:54

    Επιτέλους!! ξεκολήσαμε!!

  5. giankoulas avatar
    giankoulas 11/09/2009 11:18:39

    DILADI, o trapezitis pou to kalokairi tou 2008 sikose ta epitokia tis EKT, xoris kamia politiki nomimopoiisi tha erthei na 'analabei' ti 'douleia'? Mipos na dosoune ta kleidia ston kurio Vgenopoulo na teleionoume? Lupamai gia to katantima tis politikis taksis tis xoras, an alitheoun ola auta.

  6. Παλαιός Οννεδίτης avatar
    Παλαιός Οννεδίτης 11/09/2009 11:28:14

    Καλό δρόμο και να μας γράφεις κ. Σημίτη, αρκεί να μην μας τον φέρουν από την πίσω πόρτα.
    Είστε σίγουροι ότι ο Παπαδήμος θα αφήσει την ηρεμία στην Ευρώπη για να αναλάβει το χαρτοφυλάκιο της Οικονομίας σε μια κυβέρνηση παιδικής χαράς;
    ΓΑΠ άσε τις μπούρδες για τις συμφωνίες με τον Πούτιν. Υποψήφιος πρωθυπουργός της Ελλάδας είσαι και όχι ανθύπατος των ΗΠΑ

    • sinn avatar
      sinn @ Παλαιός Οννεδίτης 11/09/2009 11:43:27

      Ο γαπικός Σημίτης για τον σημιτικό Παπαδήμο:

      «Η επιλογή του για τη θέση αυτή αποτελεί και μια μεγάλη τιμή για την Ελλάδα, διότι είναι και αποτέλεσμα της προσπάθειας που έκανε η χώρα μας για να συμμετάσχει στην ΟΝΕ, της προσπάθειας που έγινε από όλους να πλησιάσουμε και να φτάσουμε τους δείκτες της Ευρωπαϊκής Ενωσης, όσον αφορά τη σταθερότητα και τις προϋποθέσεις για τη συμμετοχή στην ευρωζώνη».
      http://archive.enet.gr/online/online_text/c=114,dt=25.04.2002,id=95228788

      “Η θητεία του αντιπροέδρου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας Λουκά Παπαδήμου λήγει το καλοκαίρι του 2010 και εκ του καταστατικού δεν μπορεί να ανανεωθεί.
      Άλλωστε, η δύσκολη οικονομική συγκυρία, την οποία επικαλέστηκε και ο πρωθυπουργός Κ. Καραμανλής για να προσφύγει στις εκλογές, ευνοεί την «επίκληση» προσωπικοτήτων υπερκομματικής αποδοχής [βλ. ΛΑΟΣ] για την εφαρμογή επώδυνων πολιτικών.”
      http://www.enet.gr/?i=issue.el.home&date=2009-09-05&s=paraskhnia

  7. tiramola avatar
    tiramola 11/09/2009 11:30:11

    Ή με σταυρό ή στο σπίτι σου!
    Με τα μπούνια Παπανδρέου!!!!!

  8. Δήμος avatar
    Δήμος 11/09/2009 11:36:24

    Η τελευταία υπηρεσία του Σημίτη στον Γιώργο. Του φτιάχνει αρχηγικό προφίλ. Σε μια στιγμή που ο Καραμανλής δεν τολμά να κόψει τον θείο Αχιλλέα, τον Έβερτ και τους υπόλοιπους... νεολαίους, ο Γιώργος αφήνει εκτός των επί 8 χρόνια πρωθυπουργό και πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ!

  9. El Gekko avatar
    El Gekko 11/09/2009 11:59:52

    Ο Σημίτης δεν θα χρειαζόταν σταυρό και ως πρώην πρωθυπουργός θα είχε σίγουρη την εκλογή του (θεωρείται πως παίρνει όλες τις ψήφους του κόμματός του), όπως και ο Παπανδρέου η Παραπαρήγα (για τον Σύριζα δεν ξέρω πως θα εφαρμοσθεί η ρύθμιση - λέτε να γίνει καμία πλάκα;).

    Ουσιαστικά η συζήτηση ήταν θα μιλήσεις μάι φορά σε κάθε μέσο ή θα είσαι ο κεντρικός ομιλητής σε όλα τα panel;

    Κλήρωσε το καλύτερο για το ΠΑΣΟΚ, απλά εάν είχε ξεκαθερίσει το θέμα νωρίτερα θα μπορούσε να το είχε εκμεταλευτεί τόσο καιρό που υπάρχει θέμα με την ΝΔ.

  10. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 11/09/2009 12:09:48

    Ο Παπανδρεου εδειξε οτι ειναι αρχηγος σε αντιθεση με τον Κουρασμενο..Ας συνεχισει με το 80 νταρη θειο του Αχιλλεα και τον Εβερτ....Μπραβο Γιωργο..

  11. Giannis76 avatar
    Giannis76 11/09/2009 12:10:56

    Αυτή η κίνηση μετράει σε συμβολικό και ψυχολογικό επίπεδο. Αν και ο Σημίτης θεωρείτε από πολλούς (ακόμα και από δεξιούς) ως ο πιο αποτελεσματικός πρωθυπουργός, πολλοί είναι αυτοί που δεν γουστάρουν να τον βλέπουν ούτε ζωγραφιστό!

    Ο "πατροκτόνος" ΓΑΠ αφού πρώτα "σκότωσε" τον πατέρα του, "σκοτώνει" τώρα και τον Σημίτη. Εκτός εαν υπάρχει σκέψη να τον προτείνει για πρόεδρο της Δημοκρατίας!

    Σε ψυχολογικό επίπεδο ο Παπανδρεου παίρνει τον ρόλο του Οιδίποδα. Η ελληνική μυθολογία για να δείξει την μετάβαση ενός κόσμου στον άλλο έβαζε τον κάθε θεό να σκοτώνει τον πατέρα του. Ο Δίας τον Κρόνο, ο Κρόνος τον Ουρανό...

    Περυσι μετά την διαγραφή του Σημίτη το ΠΑΣΟΚ πήρε τα πάνω του. Το ίδιο πιστεύω θα γίνει και τώρα...

    • sinn avatar
      sinn @ Giannis76 11/09/2009 12:29:49

      Iδού πεδίο δόξης για τους ψυχαναλύτες. Οιδίπους-ΓΑΠ. Πιστεύω πως το δαχτυλίδι και ο Γολγοθάς που επικαλέστηκε ο αντ΄ Αυτού ΝΑΠ συμβολικά επέχει θέση Σφίγγας.

  12. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/09/2009 12:28:15

    Πολλές φορές έχω ασκήσει κριτική στον ΓΑΠ, για τις πράξεις και τα λεγόμενά του, αλλά τώρα του βγάζω το καπέλο.
    Μπράβο του, γιατί απέδειξε ότι δεν μπαίνει σε συζητήσεις ισοζυγίου, κλείνει σημειολογικά μια εποχή, ας μην ξεχνάμε ότι ο κ Σημίτης δεν ήταν πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ μόνο αλλά και Πρωθυπουργός που είχε αποτυχίες και επιτυχίες, αλλά δεν τόλμησε να κριθεί από τους πολίτες το 2004.
    Αν μου παρουσιάσει πρόγραμμα και πρόσωπα που θα το υλοποιήσει, θα είναι η ταφόπλακα στον ΚΚ τον Β΄που μιλάει με βαρόνους και υπέργηρους θείους....

  13. Αρράκις الراقص avatar
    Αρράκις الراقص 11/09/2009 13:01:39

    Συγγνώμη αλλά βρίσκω πολύ απλοϊκή την ανάλυσή σας, δηλ. η κίνηση αυτή δεν προσβλέπει στους Βενιζελικούς; Δεν είναι προειδοποίηση προς αυτούς;

  14. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 11/09/2009 13:02:29

    Θα το κάνει άραγε αλά Barack (όπως έγινε με τη Χίλαρυ); Θα πάει ο Σημίτης ΥΠΕΞ ή στις Βρυξέλλες;
    Στοιχήματα!
    Πάντως ο Μπάρακας ξεπατώνει τις πανάγαθες και αφιλοκερδείς ιδιωτικές ασφαλιστικές υγείας, ο απαίσιος "κρατιστής" και "σοσιαλιστής". Μέχρι και μεταθανάτια επιστολή του Τέντ Κέννεντυ έβγαλε, σαν κουνέλι από το καπέλο, ο έγχρωμος μάγος, ο σατανιστής σαμάνος.
    Νέγροι κι εβραίοι (το φιλαράκι απ' τα παιδικά χρόνια στο Chicago, o Ραμ Ιμμάνιουελ), κυβερνούν το προπύργιο του λευκού, ελέυθερου κόσμου!
    Άντε και στα δικά μας! Με τα χαζά που κάνανε οι υγιώς σκεπτόμενοι εθνικόφρονες, καλά να πάθουμε.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Sic transit gloria mundi 11/09/2009 13:07:23

      Ο ΓΑΠ νέγρος και εβραίος;
      Μπααα

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Sic transit gloria mundi 11/09/2009 13:48:07

      Sic transit, πείθομαι

      GAP DELENDA EST

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Προφήτης 11/09/2009 14:21:19

        Προφήτη, είναι πολύ αργά.
        Ο εκρηκτικός μηχανισμός απασφαλίσθηκε. Στα χέρια των αδέξιων.
        Θα την πατήσει πολύς κόσμος. Ουαί τοις ηττημένοις.

  15. kontin avatar
    kontin 11/09/2009 13:05:33

    Άλλη μία σοβαρή κίνηση.

  16. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 11/09/2009 13:14:08

    Κάτι πιο "επικίνδυνο": Φίλος των νέγρων και των εβραίων.
    Beware of.

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 11/09/2009 13:20:43

    Βρε βρε τον Γιωργάκη που γίνεται Γιώργος!!!! Απίστευτα πράγματα. Ρε λέτε να μας κάνει να ντρεπόμαστε για ότι του έχουμε σουρει μέχρι τώρα???
    Μακάρι αν είναι για το καλό της χώρας να με πεθανουν στο δούλεμα γνωστοί και φίλοι μακάρι. Στον ΚΚ το 2004 είχε εναποθέσει ο κόσμος πολλά σε αυτόν τίποτα πιστεύουμε ότι είναι άλλος ενας κληρονόμος. Ευχομαι να μας διαψεύσει.
    Ευγε πάντως με τις εκαθαρίσεις δείχνει αρχ.....δεν μπορώ να μην το αναγνωρίσω.

  18. Γκαλέτι avatar
    Γκαλέτι 11/09/2009 13:42:48

    O Σημίτης έκανε απο μόνος του την ηρωική έξοδο απο το ΠΑΣΟΚ και την πολιτική μετά τον εκβιασμό του να είναι επικεφαλής στο επικρατείας.
    Κοντεύει τα 80 ο άνθρωπος καιρός να αποσυρθεί σπίτι του αρκετό κακό έκανε 8 ολόκληρα χρόνια που κυβέρνησε την χώρα ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΕΤΡΑΕΤΙΑ ΤΟΥ.

  19. kirdou avatar
    kirdou 11/09/2009 14:00:36

    Δεν νομιζω οτι ειναι καλη εξελιξη αυτη.Καταρχην αναδεικνυει ξανα το τεραστιο προβλημα του Πασοκ το οποιο ειναι βαθια διχασμενο και διχοτομημενο σε Βενιζελικους και Παπανδρεικους.Πως θα κυβερνηση με 151 ειναι αποριας αξιο...

  20. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/09/2009 14:08:26

    ΞΕΠΑΡΕΟΥ! Που θα έλεγε και η αθάνατη Μαλβίνα.

    ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ!
    Πρωθυπουργός που σιχαίνεται τον λαό του, που έστρωσε το χαλί στους μεγαλοεργολάβους, που μας έβαλε στην ΟΝΕ με ψέμματα παρά το ότι το ευρώ δεν συνέφερε ποτέ την ελληνική οικονομία, που αποδέχτηκε τις τουρκικές απαιτήσεις στο Αιγαίο, που υπονόμευσε τη δημοκρατική θέληση των πολιτών στην Κύπρο τάζοντας "ναι" στο σχέδιο Ανάν, που σνόμπαρε όλη την εκτός Αθηνών Ελλάδα...

    ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ "Έλληνας" που άκουγε την ξενάγηση τού Παντερμαλή στο Μουσείο της Ακρόπολης με ακουστικά.

    • maquis avatar
      maquis @ Στέργιος 11/09/2009 17:45:06

      Ε και τι έγινε; Αυτό σε πείραξε; Αφου δεν ακούει πολύ καλά. Δηλαδή αμα δούμε έλληνες επισκέπτες του μουσείου με ακουστικά να τους γιουχάρουμε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ maquis 12/09/2009 01:20:16

        Η εικόνα αυτή είχε προκαλέσει αλγεινή ετύπωση σε όσους την έβλεπαν, πρώην πρωθυπουργός και να ακούει από το... σύστημα μετάφρασης μια ξενάγηση που γινόταν στην (υποτίθεται) μητρική του γλώσσα. Ακόμα κι αν δεχτούμε ότι δεν ακούει καλά, ήταν προτιμότερο να μην ακούει παρά να δείχνει αυτή την εικόνα. Ας πήγαινε, στο κάτω-κάτω, κάποια άλλη μέρα και ώρα. Άνθρωπός του είναι ο Παντερμαλής (μην ξεχνάμε ότι τον είχε διορίσει και βουλευτή Επικρατείας το 1996), ας του έκανε μια πριβέ ξενάγηση, ακόμα και με το μουσείο κλειστό.

        Εγώ πάντως, όταν είχα δει αυτή την εικόνα, το μόνο που είχα σκεφτεί ήταν ότι προτιμούσε να ακούει την ξενάγηση στα... γερμανικά!

  21. αχαβαχ avatar
    αχαβαχ 11/09/2009 14:13:53

    Είναι η τελευταία κίνηση χειραφέτησης του Γιωργάκη, αντίστοιχη της διαγραφής του Σουφλιά από τον Κωστάκη. Ο Κωστάκης ενώ άρχισε σαν μακελάρης, τώρα ζορίζεται με τον Δούκα και τον Παυλίδη... Για τον Κυριακούλη ας μη το συζητάμε καλύτερα.

  22. Γκαλέτι avatar
    Γκαλέτι 11/09/2009 14:18:52

    Στα μαχαίρια με τους Βενιζελικούς που έκοψε ομαδικά απο όλα τα ψηφοδέλτια, οι κομματικές οργανώσεις του ΠΑΣΟΚ απειλούν με διάσπαση.

    http://emprosdrama.blogspot.com/2009/09/blog-post_6477.html

  23. hypo avatar
    hypo 11/09/2009 14:21:45

    Η κίνηση αυτή θα είναι η αρχή της πτώσης του γιωργάκη στις δημοσκοπήσεις. Χάνει το κέντρο που δίνει τη νίκη στις εκλογές. Ο Σημίτης το πρεσβεύει και οι δυσαρεστημένοι κεντρώοι βλέπουν πλέον ότι το ΠΑΣΟΚ δεν δίνει πλέον αξιόπιστη εναλλακτική πρόταση. Εδώ θα είμαστε και θα δείτε τη πανωλεθρία στις εκλογές.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ hypo 11/09/2009 14:42:31

      Έμβλημα των "Κεντρώων" ο Σημίτης; Από πότε; Αυτός δεν ήταν ο "αρχιερέας της διαπλοκής" - θου Κύριε φυλακήν τω στόματί μου - κατά τον "εθνάρχη" ΚΚ τον Β';
      Βλέπω τον κόσμο ανάποδα;
      Έλα νινί στον τόπο σου, κι έφθασες στην πατούσα.

  24. Παλιός Οννεδίτης avatar
    Παλιός Οννεδίτης 11/09/2009 14:40:38

    Η πρώτη σκέψη για την μη συμμετοχή του κ. Σημίτη στα ψηφοδέλτια του Πασοκ ήταν θετική για τον ΓΑΠ. Επιτέλους εκτός Βουλής ο άνθρωπος που δυσφήμησε την έννοια του εκσυγχρονισμού.
    Από την άλλη και μόνο η προοπτική να επανακάμψει ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας... είναι εφιαλτική.
    Επομένως έχει ενδιαφέρον τι συμβαίνει στο παρασκήνιο

  25. Κασσάνδρα avatar
    Κασσάνδρα 11/09/2009 15:57:11

    Καλά τον έβγαλε ας λουστεί και τις συνέπειες τώρα.

  26. Aris. A avatar
    Aris. A 11/09/2009 16:49:01

    Η αποστρατεία του σκουριασμένου και ξεχασμένου Σημίτη βολεύει τους πάντες. Πρώτον την διαπλοκή γιατί ανοίγει ο δρόμος για την υποψηφιότητα Σουφλιά για την προεδρία της δημοκρατίας αφού η ΝΔ αναγκαστικά θα τον ψηφίσει. Δεύτερον για τον Παπανδρέου που βελτιώνει το αρχηγικό του προφίλ ως σκληρός αρχηγός σε αντιδιαστολή με την αναβλητικότητα-διστακτικότητα του Καραμανλή.

  27. Kennan avatar
    Kennan 11/09/2009 18:24:44

    Ο αποκλεισμός Σημίτη από τα ψηφοδέλτια του ΠΑΣΟΚ, είναι ένα επικοινωνιακό τρικ του George, για να δείξει ότι «καθαρίζει» το κόμμα. Τον Γείτονα γιατί δεν τον έβγαλε;

    • maquis avatar