19/12/2011 13:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ψηφοδελτίων ΝΔ οι βουλευτές που διεκδικούν αναδρομικά

Ο Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας, Γιάννης Μιχελάκης, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Έχουμε πάρει -και μάλιστα από την πρώτη στιγμή- ξεκάθαρη θέση σε ό,τι αφορά τις διεκδικήσεις αναδρομικών, είτε από νυν, είτε από πρώην βουλευτές. Ό,τι λέμε το εννοούμε στο ακέραιο. Και το διασφαλίζουμε με τον πιο αποτελεσματικό τρόπο.

Με  απόφαση του Προέδρου της Νέας Δημοκρατίας, κ. Αντώνη Σαμαρά, κανένας δεν θα είναι υποψήφιος στις επικείμενες βουλευτικές εκλογές εάν δεν προχωρήσει προηγουμένως στις νομικές εκείνες διαδικασίες με τις οποίες θα παραιτείται επίσημα και οριστικά από τη διεκδίκηση αναδρομικών.

Είναι βασική και απαραίτητη προϋπόθεση για κάθε ένα που θέλει να συμπεριληφθεί στους εκλογικούς συνδυασμούς της Νέας Δημοκρατίας».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Enjoy Capitalism avatar
    Enjoy Capitalism 19/12/2011 14:02:01

    Λαικισμός του αισχίστου είδους !
    Μα καλά ... σοβαρά πιστεύετε ότι οι συγκεκριμένοι νυν και πρώην βουλευτές της Ν.Δ , αισιοδοξούν ότι έχουν ελπίδες για επανεκλογή ; .... Τα αναδρομικά είναι η πλέον αξιόπιστη ενίσχυση στην συνταξή τους , έτσι απλά θα παραιτηθούν του - νόμιμου εξάλλου - δικαιώματός τους;

    • kprotop avatar
      kprotop @ Enjoy Capitalism 19/12/2011 14:05:46

      Μα τόσο πολύ φοβάστε ορισμένοι τον Σαμαρά;;;;

    • chrisss avatar
      chrisss @ Enjoy Capitalism 19/12/2011 14:10:02

      Είσαι βλάκας ή το παίζεις?

      • Στρυμών avatar
        Στρυμών @ chrisss 19/12/2011 14:31:45

        Αν λοιπόν η απόφαση αυτή είναι λαϊκισμός τότε ποια θα ήταν η μη λαϊκίστικη πρότασή σου;;
        Μήπως έπρεπε να τους μαστιγώσει ή να τους εκτελέσει;;;

        • stanley@gr avatar
          stanley@gr @ Στρυμών 19/12/2011 19:57:09

          να μην ειναι στις λιστες οσοι τολμησαν να διεκδικησουν αποζημιωσεις!!
          γιατι αν δεν τους επιαναν να "κλεβουν οπωρες" θα συνεχιζαν τις διεκδικησεις τα λαμογια!!
          θελουν να ξανακατεβουν για βουλευτες...

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Enjoy Capitalism 19/12/2011 14:17:47

      Δικαίωμά τους και δικαίωμά του.

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 19/12/2011 14:18:15

    Για να δούμε τώρα οι ερασιχρήματοι τι θα επιλέξουν: την κουρτίνα 1 και ενδεχόμενο εκλογής ή την κουρτίνα 2 και τα λεφτά;

    Τόσα δίνω, πόσα θες,
    στα δικαστήρια ή στην κοινωνία πουλάν αυτόν που θες;

    • LsG avatar
      LsG @ Τιγράνης 19/12/2011 15:19:21

      Οι ίδιοι άνθρωποι που κατηγορούσαν τους βουλευτές για τα αναδρομικά, τώρα κατηγορούν τον Σαμαρά για λαϊκισμό! Μεγαλύτερος λαϊκισμός από τον δικό τους δεν υπάρχει.

  3. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 19/12/2011 15:14:23

    Ξαναρωτῶ: μὲ κείνη τὴν εἴδηση ὅτι ὅσοι (οἱ ἑξῆς πέντε) διαπραγματεύθηκαν μὲ τὸ ΠΑΣΟΚ δὲν θὰ συμπεριληφθοῦν στὶς λίστες, τί ἔγινε;;;;

  4. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 19/12/2011 15:21:15

    Σωστός ο Σαμαράς!
    Πρώτα τακτοποιούμε τα του οίκου μας.

  5. Γιώργος Αχαιός avatar
    Γιώργος Αχαιός 19/12/2011 15:57:22

    Μπράβο Σαμαρά! Σωτή απόφαση

  6. juliet avatar
    juliet 19/12/2011 16:23:39

    Μια σωστή απόφαση ,δεν πρέπει να κάνει πίσω.Πάει και τελείωσε ,ΜΠΡΑΒΟ .

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ juliet 19/12/2011 20:01:30

      μην τρελαινομαστε, γιατι προκειται περι λαμογιων χειριστου ειδους αυτοι που προεβαλαν τις διεκδικησεις.
      γιατι δεν το εκαναν ολοι και μονο οι συγκεκριμενοι?
      αρα τελος οσοι τολμησαν χωρις ντροπη να διεκδικησουν χρηματα του ελληνικου λαου!
      και για να δειτε ποσο γελοιοι ειναι δημοσιευουν οι αφελεις στα διαφορα μπλογκ φωτοτυπιες απο τις εγγραφες παραιτησεις τους!
      αυτους θα παμε να ψηφισουμε?
      καμμια ψηφος στους αχαρακτηριστους πρωην και νυν βουλευτες!!!

  7. Κρίτων avatar
    Κρίτων 19/12/2011 19:31:03

    Η εξουσία πηγάζει από τον λαό και ασκείται για τον λαό. Και εφόσον ο κόσμος σήμερα έχει καταδικάσει την ενέργεια των βουλευτών να ζητήσουν αναδρομικά πολύ καλά έκανε ο Σαμαράς και τους απέκλεισε .Τα κόμματα στην δημοκρατία δεν μπορεί να είναι λέσχες προνομιούχων γιατί έτσι φτάσαμε να μας κουνάει το δάκτυλο ο Παυλίδης και ο πολυμισθοδοτούμενος Τατούλης να παίζει παιχνίδια κ.λπ..Αυτό δεν είναι λαϊκισμός. Είναι σεβασμός του πολίτη .Αυτά πρέπει να σταματήσουν. Εύγε λοιπόν στο Σαμαρά. Δείχνει ότι δεν τους φοβάται.Μόνο ο σεβασμός του λαού είναι δύναμη για έναν αρχηγό.
    Μακάρι να συνεχίσει έτσι.
    Υγ. Οι συνεργάτες -συγγενείς κάποιων νυν και πρωην βουλευτών , τα γραφεία άρχισαν να πιπιλίζου την καραμέλα του δήθεν λαϊκισμού. Ας αποκαλυφθούν και επώνυμα να υποστηρίξουν την άποψή τους !Να δούμε πόσα ....

    • Theo avatar
      Theo @ Κρίτων 19/12/2011 20:05:51

      δεν αποκλειστηκαν οσοι ζητησαν αναδρομικα αλλα οσοι συνεχιζουν να τα διεκδικουν
      οσοι παρετηθηκαν αφου τους επιασαν, σωθηκαν!!
      ο πρωην βουλευτης Πιεριας, Γ. Κωνσταντοπουλος με αμυθητη προσωπικη περιουσια διεκδικησε τα αναδρομικα λες και τα ειχε αναγκη.
      επειδη διεκδικει επανεκλογη, δημοσιευσε σε τοπικο μπλογκ την παραιτηση του φοβουμενος οτι δεν θα του επιτραπει να ξανακατεβει!
      προσεφερε αλλωστε τοσα πολλα στον τοπο!!!!

  8. a.p. avatar
    a.p. 20/12/2011 01:41:43

    Σωστη η αποφαση του προεδρου. Δειγμα αλλης πολιτικης .

  9. thanasis avatar
    thanasis 20/12/2011 11:04:32

    ΠΡΑΞΗΣ ΕΥΘΥΝΗΣ ΣΤΟΝ ΠΕΝΗΤΑ ΛΑΟ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ
    ΑΥΡΙΑΝΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ Η ΕΞΩΣΗ ΤΩΝ ΤΕΩΣ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ
    ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ