#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/09/2011 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός των άλλων θα δεχθούμε και επίθεση από ... UFO



Πριν από πέντε περίπου μήνες είχα γράψει για τη  θεωρία του Μαύρου Κύκνου, που διατύπωσε το 2007 ο Nassim Nicholas Taleb στο βιβλίο του The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable.

Μια θεωρία  που περιγράφει την αδυναμία του ανθρώπου να προβλέψει κάποια ξαφνικά γεγονότα ή συμβάντα, που όμως είναι ικανά να προκαλέσουν μια δραματική αλλαγή στην ιστορία, και να φέρουν τα πάνω κάτω. http://www.antinews.gr/2011/03/19/91894/

Πιο πρόσφατα, έγραψα για όλες αυτές τις απρόσμενες ανατροπές που έγιναν στα τελευταία 5-6 μόλις χρόνια, και έφεραν την οδύνη σε μια Ελλάδα που ζούσε το όνειρο, και που τώρα ζει τον εφιάλτη. http://www.antinews.gr/2011/08/12/117570/

Και πριν από μερικές μόνο μέρες, έγραψε και ο Τηλέμαχος για μια σειρά διεθνών και μη γεγονότων, που συγκλίνουν (σαν εσκεμμένα)  για να φέρουν την «τέλεια καταιγίδα» πάνω από την  Ελλάδα.

http://www.antinews.gr/2011/08/21/118550/

 

Τι στο διάολο γίνεται; Πως καταλήξαμε εδώ;

Σαν χθες θυμάμαι τη παντοδυναμία της ΕΣΣΔ, τη «πλέρια δημοκρατία» του Πασόκ, τον ατίθασο ήρωα Καντάφι, τα στιβαρά αραβικά καθεστώτα της Μ. Ανατολής, το κακό Ισραήλ που η Ελλάδα δεν αναγνώριζε, την αδέσμευτη Γιουγκοσλαβία, τους πεινάλες Κινέζους αναχρονιστές μπολσεβίκους, και τους Αλβανούς θαυμαστές τους, το όραμα της ενωμένης Ευρώπης, την πανίσχυρη οικονομικά ΕΕ, το σταθερό και ισχυρό ευρώ, και άλλα πολλά που θεωρούνταν δεδομένα. Και που αποδείχτηκαν πύργοι από τραπουλόχαρτα.

Τι έγινε; Τι απέμεινε απ  όλα αυτά;

Σκόνη στον άνεμο, που λέει και το περίφημο τραγούδι των Κάνσας.

Όλα μα όλα ανατράπηκαν.

Και άντε να συνέβαινε αυτό σε διάστημα 100 χρόνων, έχει καλώς. Έλα όμως που πραγματικά, όλα τα παραπάνω τα θυμάμαι σαν χθες.

Και όλα αυτά τα «δεδομένα»ανατράπηκαν … in a blink of an eye.

Σίγουρα οι παλιότεροι ζήσανε πολλά περισσότερα (και σκληρότερα).

Ζήσανε πείνες, πολέμους, φτώχεια, κατοχή, εμφύλιο, χούντα, κλπ.

Αλλά κι αυτά που ζούμε εμείς δεν είναι και λίγα.

Ίσως να είναι και πιο βλαβερά.

Γινόμαστε μάρτυρες μια πλήρους ανατροπής των πάντων. Ο κόσμος όπως το ν ξέραμε τελειώνει.

Η παγκοσμιοποίηση κυριαρχεί, η μεσαία τάξη σβήνει, και ο πλανήτης (πέρα από γεωστρατηγικές και πολιτικές ανακατατάξεις), οδεύει προς μια εντελώς νέα μορφή πολιτικής και οικονομικής διακυβέρνησης, και ισορροπιών.

Η δε οικονομία, δεν θα έχει καμία σχέση με ότι γνωρίζαμε ίσαμε χθες.

Τα πάντα ρει. Και όχι μόνο «ρει» αλλά και αλλάζουν.

Και ενώ η κατάσταση είναι τελείως σοβαρή, τόσο σοβαρή που για να αντιμετωπιστεί θέλει χιούμορ, δεν μπορώ ώρες ώρες παρά να τρελαθώ, όταν αρχίζω και συνδυάζω διάφορα (ασύνδετα) πράγματα μέσα στο μυαλό μου.

Όπως σήμερα, που έτυχε να θυμηθώ ένα άρθρο των περσινών Χριστουγέννων, που είχα βρει στην αγγλόφωνη Pravda, http://www.antinews.gr/2011/08/12/117570/ , και που αναφέρονταν σε μια σημαντική όσο και «φοβερή»  ανακοίνωση του SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), που είναι ένας διεθνής ανεξάρτητος, μη κερδοσκοπικός οργανισμός, που επί χρόνια ασχολείται με την αναζήτηση εξωγήινης ζωής.

Τι έλεγε η ανακοίνωση; Ότι εντοπίστηκαν τρία γιγάντια διαστημόπλοια, τα οποία  κατευθύνονται προς τη γη. Το μεγαλύτερο από αυτά έχει πλάτος 240 χιλιομέτρων! Τα άλλα δυο είναι μικρότερα. Σήμερα (22/12/10) βρίσκονται λίγο πιο πέρα από τον Πλούτωνα.

Τα σκάφη εντόπισε το σύστημα αναζήτησης HAARP, που βρίσκεται στην Αλάσκα, και που έχει ως αντικείμενο του να μελετά το Βόρειο Σέλας. Σύμφωνα με τους επιστήμονες του SETI, τα αντικείμενα που εντοπίστηκαν δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο παρά εξωγήινα διαστημόπλοια. Θα είναι ορατά από τα γήινα τηλεσκόπια, μόλις φτάσουν τη τροχιά του Άρη, και όπως έγινε γνωστό τα σκάφη θα φτάσουν στη γη τον Δεκέμβριο του 2012!

Η ημερομηνία αυτή μου φέρνει στο νου το ημερολόγιο των Μάγια, το οποίο τελειώνει την 21/12/2012.

Σύμπτωση;

Μήπως κάποιο αόρατο χέρι παίζει μαζί μας;

Μήπως όλα ήταν ένα όνειρο κάποιου,  και όπου νάναι θα χτυπήσει το (προγραμματισμένο) ξυπνητήρι του;

Τι στο καλό συμβαίνει;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 03/09/2011 15:54:27

    Υπάρχει χοντρή κονόμα σε αυτά τα θέματα. Ο κόσμος είναι μεγάλος αυνάνας.

    Το χρήμα ρέει αφθονο εκεί που ρέει αφθονη η μακακία.

  2. φωνη avatar
    φωνη 03/09/2011 15:54:43

    Μήπως απλά εμπιστεύονται πολύ τους σκηνοθέτες του Hollywood; Μήπως τα σκάφη που θα έρθουν το 2012 στη Γη είναι ήδη στη Γη κάπου παρκαρισμένα και όταν ξεκινήσει το κινηματογραφικό γύρισμα θα τα χρησιμοποιήσουν;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ φωνη 03/09/2011 16:06:12

      Ή αυτό, ή θα είναι απλά μια οφθαλμαπάτη....πρόσφατα, διάβασα για το πρόγραμμα ''γαλάζια ακτίνα''...τελικά τίποτα δε γίνεται τυχαία..

      • φωνη avatar
        φωνη @ ΕΥΑ 03/09/2011 16:17:43

        Δεν ξέρω αν έχετε ακούσει μια μυθολογία που λέει ότι οι νεοταξίτες θα στήσουν μια επίθεση εξωγήινων στην Αμερική και θα δημιουργήσουν στους γήινους ως υπαρκτή την ανάγκη να συσπεριωθεί η ανθρωπότητα κάτω από μια ενιαία κυβέρνηση.

        Λένε και καλά ότι όλο αυτό θα είναι ένα ψέμα στημένο που θα αποσκοπεί στο να δημιουργήσουν μια κυβέρνηση για όλη την ανθρωπότητα.

        Αυτοί πολλά που σχεδιάζουν να κάνουν τα διαρρέουν ως δήθεν προφητείες ώστε όταν συμβούν να πεις κάπου το είχα ακούσει και μάλιστα τα διαρρέουν από την πλευρά που τους βολεύει ώστε να μην υποπτεύεσαι άλλες εκδοχές. Τα βγάζουν και σε ταινίες, για να τα προπαγανδιζουν. Όπως η ταινία "Οι αριανοί ξανάρχονται" αυτό λέει περίπου η ταινία.

        Τεσπά είναι λίγο έως πολύ βλακώδη αυτά κατά τη γνώμη μου, αλλά επειδή έχω ακούσει αυτήν την παραμύθα την καταθέτω.

        • φωνη avatar
          φωνη @ φωνη 03/09/2011 16:21:07

          Οχι "οι αριανοί επιτίθενται" λέγεται η ταινία.
          Οι γερμανοί ξανάρχονται με τη βοήθεια ενός άλλου εξωγήινου ufo...του ΓΑΠ.

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ φωνη 03/09/2011 16:25:35

          ''Αυτοί πολλά που σχεδιάζουν να κάνουν τα διαρρέουν ως δήθεν προφητείες ''
          Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό το εφαρμόζουν...μπορεί όχι ως προφητείες, αλλά ως πιθανότατα ενδεχόμενα.

          • φωνη avatar
            φωνη @ ΕΥΑ 03/09/2011 16:41:15

            Ναι κάπως έτσι ...Είναι το προσφιλές τους άθλημα η φημολογίες, η εξαπάτηση, η τρομοκρατία, ο φόβος και μέσα από αυτά προσπαθούν να δημιουργήσουν καταστάσεις.

            Καταρχάς όλα τους τα χρήματα τα έχουν βγάλει μέσα από φήμες. Όπως και τώρα κάνουν με την Ελλάδα. Πάνω στη φήμη για χρεοκωπία κερδοσκοπούν.

            Με τους δίδυμους πύργους δημιούργησαν έναν ολόκληρο πόλεμο κατά της τρομοκρατίας του μουσουλμανικού κόσμου. Ο ίδιος ο Ροκφέλερ έλεγε στον Ααρών Ρουσών (σκηνοθέτης, παραγωγός ταινιών και υποψήφιος κυβερνήτης της Νεβάδα) ότι στήσανε την υπόθεση της τρομοκρατίας για να τους δώσει η κοινή γνώμη των Αμερικανών το ηθικό πάτημα να κάνουν πόλεμο και να μπουν να πάρουν τα πετρέλαια.

            Ο Ροκφέλερ ρώταγε τον "φίλο" του Ρουσών: Γιατί πιστεύεις ότι έγινε το φεμινιστικό κίνημα;
            Και αυτός είπε...για να υπάρξει ισότητα στα φύλα.
            Και του είπε ο Ροκφέλερ: Είσαι πολύ χαζός! Εγινε γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος να φορολογήσουμε το υπόλοιπο μισό του πληθυσμού και γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος να πάρουμε από νωρίς τα παιδιά από την οικογένεια τους να τα στείλουμε στο σχολείο όπου τους διδάσκει το κράτος αυτά που θέλει. Και έλεγε ο Ροκφελερ ότι αυτοί χρηματοδόδτησαν το φεμινιστικό κίνημα.

            Τον Ρουσών τον σκοτώσανε στο τέλος. Γιατί ήξερε περισσότερα απόσα θέλανε και τα έλεγε κιόλας.

          • Prometheus avatar
            Prometheus @ φωνη 03/09/2011 20:07:38

            Russo λεγεται ο ανθρωπος ... και το ''ντοκυμαντέρ'' : America Freedom to Fascism.

  3. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 03/09/2011 16:04:29

    Ο επανεμφανισθείς Τζουμ(π)άκα, γνωστός από το σίριαλ του "Πολέμου Φωτός και Σκότους", είναι ένα από αυτά τα UFO;

  4. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/09/2011 16:34:26

    Το λινκ της Pravda εδώ:
    h__p://english.pravda.ru/science/mysteries/22-12-2010/116314-giant_spaceships-0/

  5. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 03/09/2011 16:34:40

    δεχτηκαμε ηδη!

    με την μονη διαφορα πως αντι για Ε.Τ. ονομαζεται Γ.Α.Π.

  6. Εγώ avatar
    Εγώ 03/09/2011 17:17:57

    Και οι εξωγήινοι ακόμη να μας επιτεθούν εδώ στην Ελλάδα, θα μπερδέψουν τα μπούτια τους και θα σηκωθούν να φύγουν βράδυ, αηδιασμένοι και απηυδισμένοι από τη χοντροκεφαλιά μας, την ασυνεννοησία, τον αλληλοφαγωμό μας, τη γραφειοκρατία, τη διαφθορά... Θα κατεβούν στο Σύνταγμα και θα ζητήσουν να συναντηθούν με τον αρχηγό τής φυλής μας... κι εμείς θα τους πούμε ότι η Βουλή μας είναι άδεια όπως πάντα, ενώ ο αρχηγός τής φυλής μας κάνει κανό στην Πάρο...

    Άσε που αν δεν προσέχουν τα διαστημόπλοιά τους εκεί που θα τα έχουν παρκάρει, θα τα διαλύσουν οι γύφτοι για να τα πουλήσουν για σκραπ!

  7. vildanden avatar
    vildanden 03/09/2011 18:19:24

    Το μόνο πράγμα που συμβαίνει είναι ότι η ανθρώπινη βλακεία χτυπάει κόκκινο.

    Η "είδηση" για τα διαστημόπλοια της Pravda έχει διαψευστεί εδώ και καιρό και δε θα έπρεπε να γίνει ποτέ πιστευτή από οποιοδήποτε έχει πέντε οκάδες μυαλό.

    • Prometheus avatar
      Prometheus @ vildanden 03/09/2011 20:12:00

      ξερεις κατι που δεν ξερουμε ? αν εχεις εγκυρες πληροφοριες, πες μας κι εμας να μας φωτισεις ... ειναι αδυνατον να υπαρχουν εξωγηινοι σε ενα τοσο μικρο συμπαν ... ποσο μαλλον να εχουν και καλυτερη τεχνολογια απο εμας ... αστεια πραγματα ... οποιος πιστευει οτι υπαρχει ζωη κι αλλου να καει στην πυρα μαζι με αυτους που υποστηριζουν οτι η γη ειναι στρογγυλη και ο ηλιος το κεντρο του ηλιακου συστηματος!!! οχι αληθεια πες τι ξερεις ...

      • vildanden avatar
        vildanden @ Prometheus 04/09/2011 00:32:46

        Ναι φίλε, ξέρω κάτι που δεν ξέρεις. Αρκετά πράγματα απ'ότι φαίνεται. Συγκεκριμένα:

        1) Ξέρω ότι δεν υπάρχει επίσημη ή ανεπίσημη ανακοίνωση του ΣΕΤΙ, όπως ισχυρίζεται η είδηση
        2) Ξέρω ότι κανείς μέχρι στιγμή δεν ξέρει ΠΩΣ μπορεί να είναι οι εξωγήινοι, πόσο μάλλον πως είναι τα διαστημόπλοιά του ή ότι αυτά που "βλέπει" το ΣΕΤΙ είναι πολεμικά διαστημόπλοια.
        3) Ξέρω ότι είναι γελοιότητες να ισχυρίζεσαι ότι ένα διαστημόπλοιο που δεν πάει στο ρελαντί θα φτάσει σε συγκεκριμένη ημερομηνία στη Γη. Δεν αλλάζουν γνώμη οι εξωγήινοι;

        Τα άλλα που λες για την ύπαρξη ή μη εξωγήινων, είναι λόγια του αέρα. Απέδειξέ μου ότι έρχονται εξωγήινοι όπως λέει η Pravda και άσε τις χαζοσοφιστείες.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ vildanden 04/09/2011 11:16:52

      Πέντε δράμια εννοείς! Πέντε οκάδες είναι 6,5 κιλά σχεδόν.

      • vildanden avatar
        vildanden @ ΠΗΛΕΑΣ 04/09/2011 19:56:47

        Έχεις δίκιο! Μια οκά και κάτι ψιλοδράμια είναι ο μέσος όρος!

  8. Σαος avatar
    Σαος 03/09/2011 20:05:04

    Τα "διαστημόπλοια" αυτά δεν ήταν τίποτε άλλο από artifacts στις ψηφιακές φωτογραφίες. Δεν υπάρχει εξ άλλου λόγος να στείλουν οι εξωγήινοι ολόκληρους στόλους, ο ΓΑΠ μόνο έφτανε :-)

  9. The Saint avatar
    The Saint 03/09/2011 21:07:01

    Tετοια θέματα ανέκαθεν προκαλούσαν ατέρμονες συζητήσεις, και στο τέλος συμπέρασμα κανένα. Τα "συμβάντα" πολλά, και οι θεωρίες πίσω απο αυτά επίσης.
    Κανείς δεν ξέρει την αλήθεια, παρα μόνο ο Δημιουργός μας...
    Αν πιστέψουμε πάντως τα λεγόμενα στις γραφές "...ο άνθρωπος είναι μόνος στον κόσμο ΤΟΥΤΟ..." τότε μάλλον δεν πρέπει να έχουμε επισκέψεις απο ATIA, ακόμη και αν αυτά υπάρχουν κάπου αλλού...

  10. λοβοτομημένος avatar
    λοβοτομημένος 03/09/2011 21:10:40

    h__p://www_seti.org/page.aspx?pid=1539

    Προφανώς ήταν μια μεγάλη παπαριά.

  11. Twins avatar
    Twins 03/09/2011 21:19:04

    Φυσικά και τα πάντα ρεί... Αυτοκρατορίες δημιουργόυνται και γκρεμίζονται...Επειδή κάποιοι ειναι φτωχοί δεν θα είναι για πάντα.. και επειδή καποιοι ειναι πλούσιοι δεν θα έχουν το προνόμιο για πάντα.

    Οι κινέζοι με σκληρη εργασία, πρόγραμμα και σχέδιο, από Μαοικοι ζητιάνοι ορίζουν την οικονομία, και εμέις από τις δόξες του Μεγα Αλέξανδρού καταντήσαμε επαίτες της Ευρώπης.

    Το μόνο που πρέπει να κάνουμε ειναι να εργοζομαστε απόδοτικα, καινοτομικά και με στόχους, τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 04/09/2011 03:33:57

    Ἔ, ἅμα τό' γραψε καὶ ἡ Πράβδα...

  13. Spyros avatar
    Spyros 06/09/2011 13:03:16

    Καλύτερα να έρθουν εξωγήινοι και να ησυχάσουμε απο τους γήινους.. O γήινος αν δει κάποιον κατώτερό του θα θελήσει να τον εκμεταλευτεί, αν όμως βρεθεί απέναντι σε κάποιον ανώτερο θα του ζητήσει δικαιοσύνη παρά τον οίκτο του. Πολλά τα σενάρια για το σημείο ΜΗΔΕΝ της ανθρωπότητας. Ο καθένας μπορεί να τα αντιλαμβάνεται όπως νομίζει. Η ιστορία απλά επαναλαμβάνεται και στο τέλος οι άνθρωποι πάντα αυτοκαταστρέφονται απο μόνοι τους. Οι εξωγήινοι απλά παρακολουθούν και επεμβαίνουν εκεί που θέλουν.

  14. John avatar
    John 03/01/2012 12:10:09

    Πολυ αργα δεν προχωρουν αυτά τα UFO για εξωγηινη τεχνολογια; Πιο γρηγορα πηγαινουν οι σκουπιδοντενεκεδες που στελνουμε εμεις στο διαστημα.
    Υστερα νομιζα οτι η ημερομηνια ηταν 24/12/11 και οχι το 2012.