10/12/2010 17:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ημερησίας διατάξεως συζήτηση για τα εθνικά θέματα ζητάει ο Σαμαράς

Ο πρόεδρος της ΝΔ Α. Σαμαράς έδωσε σήμερα εντολή στον γραμματέα της Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ κ. Τασούλα να ζητήσει την Δευτέρα εκτός ημερησίας διατάξεως συζήτηση για τα Εθνικά Θέματα.

Σύμφωνα με πληροφορίες η νέα πρωτοβουλία του κ. Σαμαρά (μετά την Συνταγματική Αναθεώρηση) έρχεται σε μια στιγμή που αυξάνουν οι ανησυχίες για την μυστική διπλωματία που εφαρμόζει  η κυβέρνηση Παπανδρέου στα ελληνοτουρκικά (Αιγαίο – πετρέλαια – ένταξη Τουρκίας) στο ζήτημα των Σκοπίων και το Κυπριακό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aris. A avatar
    Aris. A 10/12/2010 18:19:22

    Η ΝΔ πρέπει να ελέγξει αποφασιστικά και δυναμικά τον Παπανδρέου είναι υποχρεωσή της είναι επικίνδυνος ο ανθρωπος.

  2. spiros avatar
    spiros 10/12/2010 18:29:16

    Έστω και αργά καλοδεχούμενη η προ ημερησίας διατάξεως.
    Θέλω να πιστεύω ότι αρχίζει να ξεδιπλώνει την πολιτική σε όλα τα θέματα. Άρχισε η άνοδος ;

  3. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 10/12/2010 18:39:13

    Αντε μπράβο γιατι το αμερικανάκι δεν θα αφήσει τίποτα όρθιο.

  4. tiramola avatar
    tiramola 10/12/2010 18:48:50

    Και ξαφνικά προέκυψαν εθνικά θέματα.
    Το τελευταίο αντιπολιτευτικό οχυρό όταν οι συστημικές λύσεις που προτείνονται για την οικονομία δεν έχουν εμφανείς διαφορές...
    Το γυρίζουμε στο πατριωτικό, όπως λέμε στο τσάμικο...

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ tiramola 10/12/2010 18:58:06

      Μπα απλά σκέφτηκε να διαδηλώσει για τα εργατικά ...αλλά τον είχε προλάβει ο Γιωργάκης...έχει και φωτο στη σελίδα του.
      Μετά είπε να μιλήσει για το ξεπούλημα αλλά ξανά τον είχε προλάβει ο Γιωργάκης με τον ΟΛΠ και τους Κινέζους.
      Μετά είπε να πει για την μείωση της φορολογίας την ανάπτυξη την αύξηση του εισοδήματος αλλά ήταν το προεκλογικό πρόγραμμα του Γιωργάκη.
      Τι να κάνουμε βρε τιραμόλα;
      Δεν μπορούν να είναι συνεπείς όλοι σαν τον Γιωργάκη, στο δρόμο διαδηλώνει και ο Στρος Καν, ε μόνο τα εθνικά έμειναν, την συνέπεια την έχετε εσείς κατά αποκλειστικότητα.

      ΥΓ

      αλήθεια τι έγινε η δέσμευση για την μη μείωση μισθών; συντάξεων; τα 3 ΔΕΝ στο ασφαλιστικό;
      Α ξέχασα αυτό ήταν στις προγραμματικές δηλώσεις σαν τα 3 ΔΕΝ του Λοβέρδου ή τις αυξήσεις του Παπουτσή, πριν το Καστελόριζο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ tiramola 10/12/2010 19:00:00

      Απο το να το παιζεις Τσε Γκεβαρα στην αντιπολιτευση και Θατσερ στη κυβερνηση καλυτερα να αντιπολιτευεσαι εθνικως.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ tiramola 10/12/2010 21:21:30

      Τιραμόλα, μερικές φορές είσαι εντελώς "γκαγκαούζος".
      Ο Σαμαράς το έχει "γυρισμένο" στο πατριωτικό κάτι δεκαετίες τώρα.
      Όσον αφορά τις λύσεις που προτείνει έχουν τεράστιες διαφορές από τα αυτοκτονικά πειράματα του μνημονιακού "σοσιαλιαμού".
      Βγες έξω στην αγορά, αν δεν είσαι ήδη εκεί, και πάρε μια γεύση από τα κατορθώματα του ΓΑΠ{ στην αληθινή κοινωνία.
      Πλήρης δικαίωση Σαμαρά με την παταγώδη αποτυχία στα έσοδα, την νέκρα και κυρ΄ίως με το εθνικό έγκλημα στην ψυχολογία των ανθρώπων κι αναπόφευκτα και της αγοράς.

      • sawas avatar
        sawas @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/12/2010 22:12:52

        Alleluia!!!!!

        Δικαιωθηκε ΚΑΙ ο ΓΑΠ!!!!

        h**p://www.youtube.com/watch?v=W6n_UexpXZQ&feature=related

        • Orestios avatar
          Orestios @ sawas 10/12/2010 22:41:34

          Ευτυχώς θυμόμαστε τί έλεγε ο τσαρλατάνος

  5. Greg avatar
    Greg 10/12/2010 18:55:35

    Ποια είναι τα εθνικά θέματα;

    • panos33 avatar
      panos33 @ Greg 10/12/2010 19:33:44

      http://www.antinews.gr/?p=75478

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Greg 10/12/2010 21:22:22

      Κατά ΓΑΠ μόνο το αν είναι η Χαρά κόρη του Τόλη.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 10/12/2010 22:42:37

        lol
        Το πιο πιθανό είναι να θεωρεί αυτό σαν εθνικό θέμα.

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 10/12/2010 19:02:10

    Για να μην μεινι αναπαντητη η ερωτηση :
    *Θρακη αποθρανθυνση μουσουλμανικου στοιχειου
    *Αιγαιο :Συνεκμεταλλευση
    *Κυπρος :Νεκρανασταση σχεδιου''Αναν''
    *Σκοπια :Oνοματολογια
    *Ελλας -Τουρκια :Εισοδος στην ΕΕ μεσω Ελλαδος
    κλπ ,κλπ

    • anonymos avatar
      anonymos @ Ραβινος 10/12/2010 19:47:14

      Ολα αυτά υπήρχαν και πρίν, τι άλλαξε?
      Γιατι δεν λέτε "άλλα λόγια να αγαπίωμαστε"
      Τι θα γίνει με τους μισθούς μας και την ζωή μας ρε................................

      • anonymous avatar
        anonymous @ anonymos 10/12/2010 20:09:36

        κανενα προβλημα με μισθους
        θα τους δινει ο τουρκος και ο αλβανοτσαμης που θα εχει αγορασει ελληνικη γη μισοτιμης

      • kastroHEL avatar
        kastroHEL @ anonymos 10/12/2010 20:55:17

        Μαλλον εχεις πληρη αγνοια του τι παιζεται αυτη τη στιγμη...ο μεγαλυτερος κινδυνος αυτη τη στιγμη ειναι τα εθνικα μας θεματα!Ψαξε το λιγο μη...

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/12/2010 19:03:36

    εεεε όχι και Θάτσερ, η συγκεκριμένη ανεξάρτητα από αν συμφωνεί κάποιος ή όχι μαζί της, είχε πρόγραμμα, στόχο και προσπάθησε να τα εφαρμόσει.
    Εδώ έχουμε κυβιστήσεις.
    Καλές για πεντάχρονα, είναι μόνο που όταν ξεκινάς δεν ξέρεις που θα σταματήσεις.

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/12/2010 19:07:20

    Ο συμβολισμός της κίνησης είναι σημαντικός, διότι η συζήτηση προ ημερήσιας διάταξης προσδιδει την ανάλογη σοβαρότητα στα ιεραρχικά επείγοντα εθνικά θέματα:

    Σκοπιανό-Θράκη-Θεσπρωτία-Κρήτη = Καλλικράτης
    .συνεχείς προσπάθειες καθιέρωσης "αρχαίας και νέας μακεδονικής" γλώσσας
    .ψευτο-ίδρυση μορφώματος δυτ.Θράκης
    .χάρτες της φυσικής Αλβανίας που περιλαμβάνουν τη Θεσπρωτια
    .χάρτες με την Κρήτη ως χώρα

    Τουρκία/υποενότητα Λαθρομετανάστευση/υποενότητα: τέμενος εντός Αθήνας

    Ένοπλες Δυνάμεις
    .επιχείρηση αραίωσης

    Εσωτερική Ασφάλεια
    . ξενόφερτη εγκληματικότητα, οι μισοί κρατούμενοι είναι αλλοδαποί, θα είχαν σημειωθεί τα μισά εγκλήματα κατά ζωής.
    Και αυτό είναι μείζον Εθνικό ζήτημα.
    Αν μια κυβέρνηση δεν είναι σε θέση να προστατεύσει τον πληθυσμό της δεν είναι φιλελληνική κυβέρνηση.

  9. Orestios avatar
    Orestios 10/12/2010 19:17:41

    Ξεκίνησε

  10. Αντάμ Παπαντάμ avatar
    Αντάμ Παπαντάμ 10/12/2010 19:58:19

    Στην δεδομένη χρονική στιγμή με τα τόσα οικονομικου περιεχομένου προβλήματα που όλους μας απασχολού ν,το να ζητάει συζήτηση -έλενχο για εθνικά θέματα ο ΣΑΜΑΡΑΣ πιστεύω ότι τα πράγματα είναι σοβαρά ,κάτι ξέρει .Για να δούμε το αποτέλεσμα .

    • Nick avatar
      Nick @ Αντάμ Παπαντάμ 10/12/2010 21:02:06

      Τόσους μήνες το φωνάζουμε ότι η Τουρκία πλέον με τις νεο-Οθωμανικές βλέψεις της θέλει να συγκρουστεί με το οτιδήποτε σταθεί εμπόδιο στα σχέδια της.

      Αλλά, βλέπεις, σιγά μην καθήσουν να μιλήσουν τα ΜΜ"Ε" για τα Εθνικά Θέματα. "Μην ανησυχούμε τον κοσμάκη"...

  11. Petros avatar
    Petros 10/12/2010 20:06:00

    Εξαιρετική και επιβεβλημένη κίνηση την δεδομένη χρονική στιγμή .

    Μία ημέρα πριν την παγίδα συνενοχής που στήνει ο ΓΑΠ με τις συναντήσεις
    συναίνεσης της Τρίτης ,ο Αντώνης αναγκάζει τον ΓΑΠ να απαντήσει πάνω στον κεντρικό πυρήνα της κρυφής (ακόμα) στρατηγικής των κέντρων που εκπροσωπεί
    υποδυόμενος τον πρωθυπουργό της Ελλάδας.

  12. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 10/12/2010 20:45:33

    Αρχίσαμε...

  13. Γιαννης avatar
    Γιαννης 11/12/2010 01:18:29

    Φοβαμαι πως ο Σαμαρας αργεισε να το κανει , ο tυπος που κανει τον προθυπουργο ειναι ακρως επικινδυνος παιζει το παιχνιδι των αμερικανων και μεσω της οικονομιας παει να διαλυσει τον ιστο της χωρας μας εφαρμοζοντας την θεωρια kissinger !

  14. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 11/12/2010 02:32:58

    Πολύ καλά το πάει ο Σαμαράς. Είχε θέσει εξ αρχής το στόχο, που ήταν η νέα μεταπολίτευση. Αυτό δεν γίνεται με γιούργια, αλλά θέλει βήμα - βήμα γιατί πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσει σταδιακά την κατάσταση στο κόμμα.
    -Ουσιαστικά, μετά τις 29/11 η πρώτη κίνηση ήταν να προειδοποιήσει για το που το πάει το καράβι ο ΓΑΠ.
    -Ο ΓΑΠ προχωράει ακάθεκτος προς την ξέρα. Η προσπάθεια είναι να φέρει τη χώρα προ τετελεσμένων και να υποχρεωθούν όλοι να ακολουθήσουν.
    -Εκεί τους τη σπάει ο Σαμαράς με το Όχι στο μνημόνιο.
    -Ακολουθεί η αποχώρηση της Ντόρας και η έναρξη της διαδικασίας δημιουργίας νέου κόμματος με σταδιακές αποχωρήσεις. Νομίζουν ότι αποδυναμώνουν τον Σαμαρά, αλλά ουσιαστικά του κάνουν τη χάρη.
    -Στις δημοτικές εκλογές διαπιστώνεται ότι το πολιτικό ρεύμα έχει αναστραφεί.
    -Αμέσως μετά ο Σαμαράς γράφει στον πίνακα την εξίσωση Ανανιστές = Μνημονιστές.
    -Επειδή το μνημόνιο πρέπει να προχωρήσει, έρχεται ο Ντομινίκ Στρος Καν να μαλώσει τους ανυπάκουους.
    -Παράλληλα, η μυστική διπλωματία για το Αιγαίο συνεχίζεται και πάνω στην ώρα η Ντορίτα πάει Τουρκία σε μια συμβολική κίνηση.
    -Και τώρα ο Σαμαράς ανοίγει συζήτηση για τα εθνικά θέματα.

    Η συνέχεια επί της οθόνης...

  15. μούτρο avatar
    μούτρο 11/12/2010 04:04:40

    Προσωπικά με ανησυχεί ιδιαιτέρως αυτό το γεγονός. Εκ πρώτης όψεως κάποιος θα το χαρακτήριζε ως λάθος τακτικής, απο πλευράς Σαμαρά. Την ώρα που γίνεται της ##νας με το εργασιακό, δεν στρέφεις την προσοχή στα εθνικά, το αφήνεις να παίξει για καμια βδομάδα, να το πιουν μέχρι τέλους το ποτήρι...Εκτός και αν οι εξελίξεις είναι ραγδέες και τρέχεις να προλάβεις δυσάρεστες καταστάσεις....

    Μακάρι να μην είναι έτσι