#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/03/2010 15:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ελληνικής «Επικράτειας» οι Κυκλάδες!



Εισήγηση του Ανωτάτου Δικαστηρίου ανάβει το πράσινο φως σε κάθε είδους καταπατητές, με το σκεπτικό ότι το ελληνικό Δημόσιο δεν έχει ιδιοκτησία στα Κυκλαδονήσια, αφού εκεί το ελληνικό κράτος δεν διαδέχθηκε την Οθωμανική Αυτοκρατορία.

Περισσότερα: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10868966

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λάκωνας avatar
    Λάκωνας 28/03/2010 15:22:50

    άρχισαν τα όργανα κ ξανά εκ των έσω...

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 28/03/2010 15:39:24

    Ωχ, το νησάκι μου. Ομως εγώ εδώ είμαι για να το υπερασπιστώ. Αέραααααα......

  3. Νίκος avatar
    Νίκος 28/03/2010 16:02:13

    Το εχω ξαναπει. αν οντως εχουν θεσει τετοιο ζητημα το προβλημα μας ειναι τα γκριζα μυαλα της (δικαστικης) αλητ. οταν εχεις τετοια αλητ τυφλα να εχουν οι εξωτερικοι εχθροι...

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 28/03/2010 16:02:28

    Πώς μπορεί να αντιδράσει κανείς απέναντι σε μια τέτοια απόφαση, όχι μιας κυβέρνησης, αλλά μερικών ανεξέλεγκτων δικαστών; Ποιο είναι το φρένο σε τέτοιες καταστάσεις, πού είναι το όριο; Έχουμε μέσα άμυνας εναντίον του Αρείου Πάγου;

    • ad avatar
      ad @ Επώνυμος 28/03/2010 16:03:49

      εμ, αυτο ειναι το προβλημα...

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 28/03/2010 16:06:01

    Αναρτηστε συμπληρωματικο κειμενο με τιτλο "εκτος εαυτου και ελληνισμου τα μυαλα οορισμενων". τι να πω, θα ελεγα ΕΛΕΟΣ, αλλα η εκφραση αυτη ειναι μονο για παραιτημενους και καϋμενους, και εμεις δεν ειμαστε ουδεν εξ' αυτων.

  6. fatfat avatar
    fatfat 28/03/2010 16:10:57

    αν διαβάσει κανένας το συγκεκριμένο άρθρο θα διαπιστώσει ότι στον Αρειο Πάγο σε μία συνεδρίαση, συζητήθηκαν δύο αναιρέσεις ιδιωτών κατά του ελληνικού Δημοσίου για δύο διαφορετικές υποθέσεις, με παρόμοιο όμως περιεχόμενο.
    Στην πρώτη υπόθεση ο εισηγητής πρότεινε την απόρριψη της αίτησης με την αιτιολογία ότι το ελληνικό Δημόσιο είναι κύριος στα νησιά των Κυκλάδων, ενώ στην δεύτερη υπόθεση ο εισηγητής πρότεινε να γίνει δεκτή η αίτηση αναίρεσης του ιδιώτη με κύρια αιτιολογία ότι στις Κυκλάδες και στα νησιά του Αιγαίου το ελληνικό Δημόσιο δεν διαδέχθηκε το οθωμανικό και επομένως οι βραχονησίδες δεν ανήκουν στην κυριότητα του ελληνικού Δημοσίου αλλά του ιδιώτη καταπατητή.....επειδή ο Άρειος Πάγος αποκλείεται να λάβει δύο αντικρουόμενες αποφάσεις για το ίδιο θέμα, πιστεύω ότι θα διευθετηθεί αργά ή γρήγορα το ζήτημα υπέρ του ελληνικού κράτους.....και στοιχηματίζω 1 ευρώ με οποιονδήποτε διαφωνεί με την άποψή μου, ότι ο Άρειος Πάγος θα πάρει διαφορετική απόφαση από την εισήγηση που προτάθηκε για την δεύτερη υπόθεση που ανέφερα.....

    • Σαος avatar
      Σαος @ fatfat 28/03/2010 20:18:51

      Γιατί στοιχηματίζεις 1€; Φοβάσαι μη χάσεις;

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/03/2010 16:26:05

    Nα σας δώσω μια άλλη διάσταση; Ψάχνουν για νομιμοποίση αιολικών πάρκων σε μέρη με αμφίβολους τίτλους.

    • scarab avatar
      scarab @ archaeopteryx 28/03/2010 16:35:21

      Αρχαίε καλά η Τίνα δικαιολογείται να το κάνει αλλα το ανώτατο δικαστήριο!!!!!!
      Τι διάολο τίποτα δεν θα μείνει όρθιο ????

    • anonymous avatar
      anonymous @ archaeopteryx 28/03/2010 17:10:35

      Aκριβώς!
      Κάτω η πράσινη χούντα!

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 28/03/2010 18:59:09

      Αρχαίε, έχεις δίκιο. Ψάχνουν τρόπους να αποχαρακτηρίσουν δημόσιες εκτάσεις, για να αποποιηθούν το πολιτικό κόστος του ξεπουλήματος της γης.

      • Μαρία avatar
        Μαρία @ Orestios 29/03/2010 14:48:05

        Χαρά ο Ερντογάν! Λέτε να τα έμαθε, τα καλά τα νέα? Όχι, κορβέτα, όλο το τούρκικο στόλο θα στείλει...για να φτιάξει κι αυτός κανένα αιολοκό πάρκο!

  8. Τάκης Περρέας avatar
    Τάκης Περρέας 28/03/2010 16:39:34

    Με το συμπάθιο δηλαδή αλλά επειδή στην Αγγλία έχουμε χάσει κάποια επεισόδια,
    αν δεν διαδέχτηκε το Ελληνικό Κράτος την Οθωμανική Αυτοκρατορία,τότε
    ΤΙ ΓΙΟΡΤΑΖΑΜΕ ΧΤΕΣ???
    Δεκτή πάσα πρόταση!

    • paratiritis2000 avatar
      paratiritis2000 @ Τάκης Περρέας 29/03/2010 00:46:52

      Την 134η επιτυχημενη εκτοξευση του Space Shuttle...

  9. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 28/03/2010 18:14:30

    Διεδέχθη τόν Μάρκο Σανοῦδο!Δέν εἴχαμε μόνο τοὐς Ὀθωμανοὐς,εἶχαμε καί τοὐς ἐκ τῆς δύσεως πολλαπλοὐς βαρβάρους.

  10. Κρης avatar
    Κρης 28/03/2010 18:40:17

    Η Θάλεια Δραγώνα απειλεί να διώξει
    την ηρωική δασκάλα του Εβρου!

    ΜΗ διανοηθείς να ντύσεις τους Πομάκους
    μαθητές με ελληνικές παραδοσιακές στολές
    την 25η Μαρτίου»,

    απείλησε η Θ. Δραγώνα τη Χ. Νικοπούλου
    Η Θάλεια Δραγώνα απειλεί να διώξει
    την ηρωική δασκάλα του Εβρου!

    σελις 22
    http://www.protothema.gr/files/1/kyriakatikoPDF/266soma.pdf

    @#@#@#

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Κρης 28/03/2010 19:25:09

      Βουντού πιάνει;

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Κρης 28/03/2010 23:31:30

      Όχι απλά «απειλεί» να διώξει, αλλά φαίνεται πως έγινε ό,τι ήθελε το προξενείο. Φεύγει στο τέλος αυτού του σχολικού έτους η κ. Νικοπούλου. Στο όνομα της «ελληνοτουρκικής φιλίας», φαντάζομαι.

      http://www.xronos.gr/detail.php?ID=54149

      27.03.2010

      Η Xαρά Νικοπούλου έχοντας στο πλευρό τον σύζυγό της Ηλία Ελευθεριάδη, φωτογραφήθηκε με τα παιδιά του σχολείου, είχε εγκάρδια συνομιλία με τους γονείς τους, ενώ όπως πληροφορηθήκαμε από το νέο εκπαιδευτικό έτος θα είναι σε σχολείο του 3ου διαμερίσματος Θεσσαλονίκης αποχαιρετώντας το Δέρειο.

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/03/2010 18:48:36

    Είδατε γιατί είναι εκ του πονηρού οι οποιεσδήποτε φωνές για απόδοση τής εκκλησιαστικής περιουσίας στον λαό;

    Γιατί μπορεί το τάδε νησάκι να μην πέρασε ποτέ επισήμως στα χέρια (στα νύχια) τού ελλαδικού κράτους, όμως σίγουρα το μεγαλύτερο κομμάτι τής γης του ανήκει σε κάποιο μοναστήρι.

    Πάλι η Εκκλησία θα μας σώσει.

  12. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 28/03/2010 21:42:31

    Δηλαδή εκείνοι που πολέμησαν κατά της Γερμανικής κατοχής το 40 στις Κυκλάδες, ήταν καταπατητές αυθαίρετων εδαφών;

    .......!!!!!

  13. fatfat avatar
    fatfat 29/03/2010 01:25:24

    @ Σαος.....είναι οι καιροί δύσκολοι....δεν είναι ώρα για ανοίγματα (οικονομικά)....

    • Σαος avatar
      Σαος @ fatfat 29/03/2010 10:44:25

      Χαχααχα, θα συμφωνήσω...

  14. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 29/03/2010 10:28:05

    Οι Κυκλάδες είχαν προσαρτηθεί στην Οθωμανική αυτοκρατορία γύρω στα 1535, αν δεν με απατά η μνήμη μου, επειδή βαριέμαι να το ψάξω, με τον Χαϊρεντίν Μπαρμπαρόσσα. Μέχρι τότε, ήταν όλα τα νησιά δυτικές κτήσεις και τα περισσότερα (τουλάχιστον) ανήκαν στο Δουκάτο της Νάξου. Μόνη εξαίρεση η Τήνος, η οποία υπήχθη στην οθωμανική επικράτεια μόλις το 1715. Επομένως, το 1821 ΟΛΕΣ οι Κυκλάδες ήταν μέρος της Οθωμανικής αυτοκρατορίας και υπάγονταν στον Καπουδάν Πασά, δηλ. τον ανώτατο διοικητή του οθωμανικού στόλου. Η Άνδρος, για παράδειγμα, κατά των Οθωμανών επαναστάτησε, όχι κατά των Βενετών, αφού η εξουσία των Βενετών είχε λήξει πρίν από 3 σχεδόν αιώνες.
    Δεν ξέρω ποιο ανιστόρητο μυαλό έκανε μια τέτοια εισήγηση, ας ανοίξουν μια εγκυκλοπαίδεια.