#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/10/2013 11:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ελέγχου... η τρόικα

[caption id="attachment_231020" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: e-typos"][/caption]

Εκτός ελέγχου είναι πλέον η κατάσταση με την τρόικα και οι διαπραγματεύσεις με την Αθήνα κρέμονται σε μια κλωστή. Οι παράλογες απαιτήσεις των δανειστών συνεχίζονται με αποτέλεσμα να καθίσταται αμφίβολη η διαδικασία για την καταβολή της δόσης του 1 δις ευρώ αλλά και γενικότερα οι σχέσεις Ελλάδας – τρόικας.

Δε φτάνει που ο Τόμσεν και η παρέα του αρνούνται κάθε κουβέντα για βελτιώσεις στο πρόγραμμα προσαρμογής, έχουν φτάσει πλέον στα όρια του παραλογισμού. Μετά το μπλόκο που βάζουν στον Ενιαίο Φόρο Ακινήτων, ο οποίος κατατέθηκε πιο βελτιωμένος ώστε να πληρώσουν ελάχιστα οι κάτοχοι αγροτεμαχίων, τώρα, το νέο μεγάλο θέμα που έχει προκύψει είναι οι απολύσεις συμβασιούχων.

Η κυβέρνηση είχε προτείνει να φύγουν από το δημόσιο 2.000 συμβασιούχοι οι οποίοι, μέσω δικαστικών αποφάσεων, θα απομακρυνθούν το επόμενο διάστημα. Παρ’ όλα αυτά η τρόικα θεωρεί ότι οι απομακρύνσεις συμβασιούχων δεν είναι απολύσεις και ζητά επιπλέον 2.000 ως το τέλος του έτους, σε συνδυασμό με τις 12.500 νέες διαθεσιμότητες. Το πρόβλημα που έχει προκύψει απειλεί να τινάξει στον αέρα τη διαπραγμάτευση διότι είναι αδύνατο να βρεθούν 2.000 άνθρωποι που θα χάσουν ξαφνικά τη δουλειά τους. Πέρα από την κοινωνική βόμβα που θα μπει είναι και πρακτικό το θέμα. Εδώ δεν μπορούν να βρεθούν διαθέσιμοι να μετακινηθούν σε άλλη υπηρεσία και θα βρεθούν υποψήφιοι άνεργοι; Είναι βασικός λόγος να γίνει ο χαμός που όλοι περιμένουν και να καταρρεύσει η κυβέρνηση. Για το θέμα των 2.000 συμβασιούχων, όπως και για τις 12.500 νέες διαθεσιμότητες συνεδριάζει σήμερα στο Μαξίμου η ειδική επιτροπή, ένα μίνι υπουργικό συμβούλιο το οποίο θα πρέπει να δει τι θα κάνει με τους παραλογισμούς της τρόικας.

Κι εδώ «κολλάει» το θέμα των αμυντικών βιομηχανιών. Η τρόικα ζητά με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια. Δηλαδή να κλείσουν οι αμυντικές βιομηχανίες και να απολυθούν όλοι οι εργαζόμενοι. Το ξαφνικό λουκέτο σε ΕΑΣ και ΕΛΒΟ και το γεγονός ότι θα μείνουν στο δρόμο οι εργαζόμενοι, είναι κάτι που θα ικανοποιούσε τους τροικανούς οι οποίοι, μάλιστα, το συνδέουν με την παράταση ή όχι της διαθεσιμότητας μέχρι τον Φεβρουάριο.

Η κυβέρνηση δε συζητά ξαφνικό θάνατο για τις αμυντικές βιομηχανίες καθώς κάτι τέτοιο θα ξεσήκωνε όλο τον κόσμο και η χώρα θα ήταν έρμαιο των ξένων εταιρειών όπλων. Να θυμίσουμε ότι μια από τις παράλογες απαιτήσεις της τρόικας είχε εκφραστεί και με ένα e-mail το οποίο ζητούσε απολύσεις στην αμυντική βιομηχανία χωρίς καν να αποζημιωθούν οι άνθρωποι.

Η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο και τα πάντα κινούνται σε τεντωμένο σκοινί. Κανείς δεν ξέρει πότε θα επιστρέψει η τρόικα στην Ελλάδα και πως θα εξελιχθούν τα παζάρια, την ώρα που η κυβέρνηση έχει διαμηνύσει ότι δεν πρόκειται να πάρει άλλα οριζόντια μέτρα.

Η περίπτωση των αμυντικών βιομηχανιών σε συνδυασμό με τις απολύσεις είναι και το βασικό κρας τεστ για τις επόμενες διαπραγματεύσεις που θα γίνουν το Δεκέμβριο σχετικά με το χρηματοδοτικό κενό της χώρας. Και η κυβέρνηση φαίνεται να έχει λάβει τις αποφάσεις της.

Άλλωστε, κάτι τέτοιο για τον κυβερνητικό συνασπισμό είναι μονόδρομος, όπως έχουμε γράψει. Εκτός κι αν θέλουν να κάνουν από τώρα τελετή παραλαβής – παράδοσης με τον κ. Τσίπρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tk avatar
    tk 18/10/2013 11:39:20

    Επιτέλους στείλτε τους από κει που ήρθαν μια για πάντα! Έπρεπε να το έχετε κάνει από την πρώτη στιγμή. Τα περί σωτηρίας δεν τα πιστεύει κανένας πλέον αν και δεν ξέρω ποιος μπορεί να τα πίστευε εξ αρχής.

  2. foros1 avatar
    foros1 18/10/2013 11:45:37

    αντι να γινει τελετη παραδοσης στον ΣΥΡΙΖΑ, δεν ειναι καλύτερα ο κ. πρωθυπουργος να τους αγνοησει (την τροϊκα) και να ξεκινησει αμμεσα την νεα πορεια της χωρας ο ιδιος;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ foros1 18/10/2013 18:14:16

      Εννοείται πως είναι το ιδανικό.

  3. pasokos avatar
    pasokos 18/10/2013 12:20:39

    Εκτός ελέγχου?

    "Definition: Employees counted as mandatory exits to the private sector will originate from those that: (i) are employed by the general government (ESA95 definition) on a permanent employment contract or on a contract of indefinite duration; and (ii) have no entitlement to early retirement within the next 3 years [...] The count of mandatory exits will exclude those employees that leave the public sector because the entity they belong to is being privatized under the HRADF privatization program or that leave as part of a restructuring ahead of such privatization." (Memorandum of Economic and Financial Policies, Ιουλ. 13, σελ. 41)

    Άλλη φορά, να προσέχουν τι υπογράφουν.

    • rabi avatar
      rabi @ pasokos 18/10/2013 13:39:20

      Δυστυχώς έτσι είναι. Όλα αυτά που ζητάει η τρόικα είναι συμφωνημένα και υπογεγραμμένα. Απλά η κυβέρνηση βασιζόταν στην υπόθεση (ή ευσεβή πόθο) ότι αν είμαστε συνεπείς ως τώρα, γίνουν οι εκλογές στην Γερμανία και εμφανίσουμε κάποιας μορφής πρωτογενές πλεόνασμα (έστω και λογιστικά), η τρόικα θα μαλακώσει και θα επιτρέψει την χαλάρωση. Δυστυχώς οι προσδοκίες διαψεύδονται και οι "εταίροι" (ο θεός να τους κάνει) ζητούν τα συμφωνηθέντα μέχρι κεραίας. Δεν ξέρω τι περιθώριο υπάρχει πλεόν για ρήξη, όταν ενάμιση χρόνο τώρα έχεις ποντάρει στην γραμμή του μνημονίου εμφανίζοντας ως ανεύθυνους, αντιευρωπαϊστές κλπ όσους είναι ενάντιοι... Ο σαμαράς και η κυβέρνηση παγιδεύτηκαν και η μόνη διέξοδος από ότι φαίνεται είναι η τελετή παράδοσης-παραλαβής που αναφέρεται στο άρθρο.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ rabi 18/10/2013 18:15:55

        Λέτε ότι θέλετε. Όταν η τρόικα έθεσε όρους να περάσουν μέτρα μείωσης δαπανών, το έκανε για να πιάσουμε τους στόχους που μας είχαν θέσει. Όταν ξεπερνάμε κατά πολλά δις τους στόχους ποιος ο λόγος να συνεχίζουν τα μέτρα επιτείνοντας την ύφεση; Είναι ηλίθιοι ή άσχετοι; Εννοείται πως όχι. Εκτός αν θέλουν κάτι άλλο, επομένως καλά κάνει και τους κόβει τον αέρα.

        • daresome avatar
          daresome @ Γεώργιος Τ. 18/10/2013 18:44:23

          Υπάρχουν πολλά μέτρα που μπορούμε να κόψουμε από τη σωρεία των επαχθών που μας έχουν επιβληθεί. Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσουμε από τη χαλάρωση αυτών που αφορούν τους δ.υ. ....

          • Γεώργιος Τ. avatar
            Γεώργιος Τ. @ daresome 18/10/2013 23:04:36

            Δεν είδες ότι επανέφερε επιδόματα για άνεργους που είχαν κοπεί από πέρυσι με το μνημόνιο; Τους ΔΥ αφορά; Και η αύξηση στο επίδομα θέρμανσης; Και αυτό για τους ΔΥ; Να πάψουμε να είμαστε εμπαθείς κάποτε και να τα βλέπουμε όλα. Όχι ότι μας βολεύει.

    • Xmm avatar
      Xmm @ pasokos 19/10/2013 10:50:52

      Τώρα ειλικρινά θα πρέπει πάρουμε σοβαρά ενα κείμενο που λέει τις απολύσεις ´exits to the private sector´;;;

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 18/10/2013 13:10:56

    δεν εχουν κυβερνηση στη γερμανια,,γιαυτο κολλαμε ακομα..

  5. Υποψιασμένη avatar
    Υποψιασμένη 18/10/2013 13:30:00

    Το .....κοστουμάκι ράβεται ήδη στο Βερολίνο απ΄τους ειδικούς και κανείς φυσικά δεν πιστεύει οτι με κάποιες ...έξυπνες μεταποιήσεις ( που θα το κάνουν να φανεί σαν προϊόν ...υψηλής ραπτικής ώστε ν΄αποδεχτούν τα ''θύματα'' να το ενδυθούν), δε θα παραπλανήσει ακόμη μια φορά το αμέριμνο κοινό της απαράδεκτης .....μαϊμουδοπασαρέλας.
    Θα τους το πείς επί τέλους πως δε χωράμε άλλο στα σχέδια και στους εκβιασμούς, στις προσβολές, στους υπολογισμούς, στην εκμετάλλευση και στην αισχρή υποκρισία τους; Το πήρες τάχα απόφαση ή θα υπαναχωρήσεις; Κι ας λέει ο Καβάφης «(...) Να μη βιαζόμεθα· είν' επικίνδυνον πράγμα η βία. Τα πρόωρα μέτρα φέρνουν μεταμέλεια». Δεν ισχύει για εμάς.
    Εμείς, έχουμε αργήσει.......

  6. tk avatar
    tk 18/10/2013 14:32:05

    Δεν πειράζει έτσι να τα βλέπουν 2 και 3, φρίξαμε πλέον, φρίξαμε με δαύτους όλους!

  7. Hawk avatar
    Hawk 18/10/2013 14:43:17

    Ναι, ναι εκτός ελέγχου η τρόϊκα, η κυβέρνηση είναι ακριβώς στην κόκκινη γραμμή που έχει χαράξει, οι βουλευτές δεν θα ψηφίσουν άλλα μέτρα πάει και τελείωσε, δεν αντέχει ο λαός άλλα μέτρα ούτε και σταθμά και πάει λέγοντας, πάλιωσε το σακκάκι μου, η καραμέλλα έλιωσε, το ρεπερτόριο χιλιοπαιγμένο, ας πάμε επιτέλους σε κάτι άλλο.

  8. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 18/10/2013 15:15:35

    Παντως την εμπεδωσα την απαντηση σου ..Επαναληψις μητηρ πασης μαθησεως.

  9. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 18/10/2013 15:57:43

    Τωρα ειναι η ωρα ο Σαμαρας να ξεπερασει τον εαυτο του και καλοντας ολους τους πολιτικους αρχηγους να σχηματισουν κυβερνηση εθνικης σωτηριας με στοχο την εξοδο της χωρας απ' το ευρω και γιατι οχι απ' την ευρωπαικη κοινοτητα. Μονο να υπαινιχθει κατι τετειο, τα χρηματιστηρια θα αρχισουν να κατρακυλουν, και η τροικα θα μας παρακαλαει να παρουμε το δανειο. Αλλα θα πρεπει να το εννοει και να ειναι αποφασισμενος να το τραβηξει ως το τελος, οχι σαν τον χλειμυτζουρα τον Μπενυ, που ενω τον κραταει η Μερκελ λογω λιστας Χριστοφορακου, το 'παιζε λιονταρι για εσωτερικη καταναλωση!

  10. Ωρίων.1 avatar
    Ωρίων.1 18/10/2013 16:30:20

    H απόφαση Σαμαρά να πεί επιτέλους την αλήθεια γι' αυτό που πιστεύει για το μνημόνιο στους δανειστές, ήτοι οτι είναι λάθος συνταγή που σκοτώνει την Ελλάδα και γι αυτό δεν προχώρησε και πάντα θα εμφανίζονται τρύπες και κενα στην εφαρμογή του, είναι σωστή, έστω και αν πρόκειται για την ηρωική του έξοδο.
    Και να μην περιμένουν αποκρατικοποιήσεις ή μείωση των Δ.Υ διότι στο πλέον τρανταχτό παράδειγμα της ΕΡΤ, που απολύθηκαν εν μια νυκτί 2000 υπάλληλοι τώρα σχεδόν τους επαναπροσλάβαμε και θα συνεχίσουμε μέχρι να επαναπροσληφθούν όλοι, διότι για κάθε δημόσιο υπάλληλο που απολύεται χάνουν τη δουλειά του 2 στον ιδιωτικό τομέα. Επι πλέον με τις αποζημιώσεις και τις συντάξεις των απολυομένων αντί για μείωση, έχουμε αύξηση των δαπανών του δημοσίου. Αλλωστε κανένα κράτος στην ΕΕ δεν βρήκε τη λυδία λίθο να κάνει την ίδια δουλειά με τους μισούς υπαλήλους σε σχέση με τα άλλα κράτη χωρίς να τους διπασιάσει το μισθό. Οσο λιγώτερους υπαλλήλους έχει ένα κράτος τόσο μεγαλύτερο μισθό τους προσφέρει, όπως είναι φυσικό και δίκαιο. Οταν κάνεις διπλάσια δουλειά απο έναν άλλο υπάλληλο θα έχεις διπλάσιο μισθό διότι με π@@δές αυγά δεν βάφονται που λέει κι ο λαός...
    Εκτός αν παίζει θέατρο, οπότε η έξοδός του κάθε άλλο παρά ηρωική θα είναι...

    • Μπόρα avatar
      Μπόρα @ Ωρίων.1 19/10/2013 03:27:50

      Σωστά!

      Εμένα, πάντως, εγκλωβισμένος μου φαίνεται. Δηλαδή, τι θα πει τώρα; Ό,τι έλεγε ώς το 2011, και λένε ο ΣΥΡΙΖΑ κλπ αντιμνημονιακοί, σταθερά, μιας εξαρχής; Εκτός αν κατέβει... υπέρ των μέτρων. Γιατί, αν κατέβει κατά, τότε, οι πασοκάρες θα το παίξουν "οι αυθεντικοί και πρώτοι μνημονιακοί", παίρνοντας τριπλάσιο ποσοστό από τα 4-5%, αφού οι μνημονιακοί είναι, οπωσδήποτε, ένα 15%.

      Αυτό που είπε κάποιος φίλος για Εθνική κυβέρνηση, φαντάζει πιθανότερο από το να πάμε σε εκλογές ως μνημονιακοί ή αντιμνημονιακοί.

  11. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 18/10/2013 18:19:34

    Και ένα επιπλέον σημάδι από αυτά της προηγούμενης εβδομάδας. Θα περάσει εντός των ημερών τροπολογία στη βουλή που ουσιαστικά καταργεί το όριο των 450 ημερών επιδόματος ανεργίας στο τελευταίο 4χρονο για τους εποχικούς και τους οικοδόμους και τους χορηγεί 3 μήνες τουλάχιστον επίδομα. Εκτός του ότι επανήλθε και το εποχιακό επίδομα. Και τα 2 ήταν μέτρα ψηφισμένα λόγω μνημονίου. Και δεν εφαρμόστηκαν ποτέ. Και δε ρώτησε την τρόικα. Εμένα που λέει πολλά για το που το πάει ο Σαμαράς. Η εκδίκηση είναι πιάτο που τρώγεται κρύο. Και τους έχουμε πολλά ράμματα 3 χρόνια τώρα για το πόσο μας έγδαραν.

    • Ωρίων.1 avatar
      Ωρίων.1 @ Γεώργιος Τ. 18/10/2013 19:45:51

      Aγαπητέ Γεώργιε, αν οι υποψίες μας δεν αποδειχτούν λάθος, τότε δεν θα έχουμε πλέον κανένα λόγο να ψηφίσουμε Τσίπρα. Αλλοιώς...

      • xmm avatar
        xmm @ Ωρίων.1 18/10/2013 20:15:07

        ωστε μετα απο 3 χρονια υπαρχουν ακομα ανθρωποι που πιστευουν οτι αυτο ειναι το προβλημα. εμπρος ωστε ναμην μεινει εργαζομενος για εργαζομενος στην ελλαδα "διότι για κάθε δημόσιο υπάλληλο που απολύεται χάνουν τη δουλειά του 2 στον ιδιωτικό τομέα. "

        • Ωρίων. avatar
          Ωρίων. @ xmm 19/10/2013 10:07:37

          Ναι φίλε χμμ, την Παγκόσμια και την Ευρωπαική κρίση την προκάλεσαν οι 200.000 υπάλληλοι με μισθούς Αθηνών που τα φάγανε μαζί με τον Πάγκαλο κι αν απολυθούν αυτοί αύριο, σ΄ζεται η Ευρώπη και η Αμερική...
          Αν πάλι δεν υπήρχε η κρίση θα ασχολούνταν κανείς με την Ελλάδα και τη Πορτογαλία? Το πολύ πολύ να μας έβαζαν για 1-2 χρόνια σε επιτήρηση απ' τον Αλμούνια...

  12. θανασης avatar
    θανασης 18/10/2013 18:38:11

    Πάντως δεν μπορώ να σας καταλάβω μερικούς εδώ μέσα.Διανύσαμε έναν Ωκεανό και θα πνιγούμε σε μια σκάφη;
    Θέλετε για ένα καπρίτσιο και έναν ψευτοτσαμπουκά να τα τινάξουμε ολα στον αέρα;
    Μπήκαμε στον χορό και θα τον χορέψουμε μέχρι τέλους αλλιώς....έρχονται τα κονσερβοκούτια!

  13. Neutral Observer avatar
    Neutral Observer 20/10/2013 00:16:05

    Tα προσόντα που απαιτούνται από έναν δημοτικό αστυνομικό για να γίνει ειδικός φρουρός
    - να είναι κάτοχοι πτυχίου ή διπλώματος ή απολυτηρίου τίτλου δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης
    - να μην έχουν ηλικία μεγαλύτερη των 45 ετών
    - το ύψος των ανδρών να είναι τουλάχιστον 1,70 εκατοστά και των γυναικών 1,60 εκατοστά. Και αυτό πρέπει να το αποδείξουν με υπεύθυνη δήλωση!

    Αν είναι δυνατόν!!!
    Τρομερή αξιοκρατία!!!
    Δεν βάζουν μυαλό με τίποτα…

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΟΥΝ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΑ!!!