#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2011 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός από τον ΟΤΕ ,τι άλλο θέλουν οι Γερμανοί;



Δεν ξέρουμε τι έφαγε στο δείπνο ο Β. Βενιζέλος αλλά ο Β. Σόϊμπλε έφαγε σίγουρα…  ελληνικό πιάτο. Αν και όσα διέρρευσαν είναι λίγα από την χθεσινή συνάντηση των δύο  υπουργών Οικονομικών, το συμπέρασμα είναι ότι αυτοί έφαγαν καλά κι εμείς χειρότερα. Η ανακοίνωση του υπουργείου Οικονομικών για τις συνομιλίες των δύο ανδρών λέει τα εξής: «Ο κ. Σόιμπλε εξήρε τις μεταρρυθμιστικές και οικονομικές προσπάθειες της ελληνικής κυβέρνησης και χαιρέτισε την έγκριση από την Βουλή, την περασμένη εβδομάδα, του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος Δημοσιονομικής Προσαρμογής και του εφαρμοστικού του νόμου. Οι δύο Υπουργοί συμφώνησαν πως τα μέτρα που νομοθετήθηκαν πρέπει τώρα να εφαρμοστούν άμεσα, με σκοπό την επιτάχυνση της οικονομικής ανόρθωσης της χώρας».

Μας είπε μπράβο δηλαδή ο κ. Σόϊμπλε που κατεβάσαμε τα παντελόνια και μας ζητά να τον… εφαρμόσουμε και όσο γίνεται γρηγορότερα. Λέτε ο Παμπούκης όταν έλεγε για fast track να εννοούσε τους νόμους που πρέπει να ψηφίσει η κυβέρνηση σε δύο-τρεις μήνες;

Στο Βερολίνο, λοιπόν, Βενιζέλος και Σόϊμπλε μίλησαν για το ελληνικό χρέος αλλά ουσιαστική λύση στο πρόβλημα δεν υπήρξε. Τα πάντα δείχνουν βαλτωμένα κι όσο περνά ο καιρός τόσο χειρότερη γίνεται η κατάσταση. Ας μην παρουσιάσουν από την κυβέρνηση τη συνάντηση ως επιτυχία και τον Σόϊμπλε ως τον νέο μεγάλο φιλέλληνα. Μια τρύπα στο νερό έγινε και η κατάσταση είναι ίδια και χειρότερη.

Από τη συνάντηση Βενιζέλου-Σόϊμπλε προκύπτει επίσης ότι συμφώνησαν στη σύμπραξη γερμανικών και ελληνικών εταιρειών για επενδύσεις.

Να ρωτήσουμε ωμά: Εκτός από τον ΟΤΕ ,τι άλλο θέλουν οι Γερμανοί;

Για να μην παίζουμε με τις λέξεις

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αρετή avatar
    Αρετή 07/07/2011 08:36:33

    Τα Αγγλικά του πάντως είναι πολύ φτωχά !!!!!!

  2. trellokamperos avatar
    trellokamperos 07/07/2011 08:58:05

    πουλάνε τον Hellas -sat

  3. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 07/07/2011 09:03:53

    Καλημέρα.
    Τι ερωτήσεις είναι αυτές πρωί-πρωί;Ως γνωστόν οι γερμανοί είναι ολιγαρκείς και δεν τα θέλουν όλα.
    Θέλουν λίγη επέκταση της σύμβασης με την Hochtief για το Ελ. Βενίζελος και περιφερειακά αεροδρόμια της χώρας,λίγο από ΔΕΗ και επενδύσεις σε παραγωγή ηλιακής ενέργειας (μόλις προ ημερών ο Σόιμπλε εξέφρασε δημοσίως το θαυμασμό του για το ενεργειακό δυναμικό της χώρας, ως ανεξάντλητης παραγωγής ηλιακής ενέργειας που θα μπορούσ ε να τροφοδοτεί και την ίδια τη Γερμανία) και λίγο απόΤ.Τ και ΕΛ.ΤΑ.
    Τώρα αν οι δικοί μας τους δώσουν κάτι παραπάνω,( ΤΡΑΙΝΟΣΕ,ΛΑΡΚΟ, ΔΕΠΑ) ,κουβαρντάδες γαρ,οι γερμανοί θα φταίνε;

  4. Πητ avatar
    Πητ 07/07/2011 09:06:41

    Για το 10% του ΟΤΕ η ΝΔ είχε τίποτα να πει;

  5. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 07/07/2011 09:07:31

    Τα ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ θέλουνε: τον ήλιο μας, τον αέρα μας, τα νερά μας... Ίσως και τον Παρθενώνα, ώστε να τον αποσυναρμολογήσουν και να τον εκθέσουν σε κανά δικό τους μουσείο. Εκεί έχουμε φτάσει!

  6. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 07/07/2011 10:46:15

    Αν σκεφτεί κανείς,ότι από τό 1974 μέχρι σήμερα,τό πολιτικό μας σύστημα μας
    χρέωσε,χωρίς νά μας ρωτήσει,προκειμένου νά καλύψει τίς δικές του αστοχίες,
    καί φτάσαμε σέ συντάξεις τών 360 Ευρώ,πού θά περικοπούν καί αυτές καί τά
    παιδιά μας μεταναστεύουν,γιατί δέν έχουν στή πατρίδα κανένα μέλλον,είναι
    λογικό νά προτιμήσει αντί τών χρεωοκοπημένων πολιτικών μας,τή μέρκελ
    γιά πρωθυπουργό μας,πού σίγουρα ξέρει καί μπορεί νά προστατέψει τή χώ-
    ρα της.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/07/2011 11:19:26

    Θελουν πολλα,
    βασικοτερο ολων ειναι η Τιτλοποιηση των Μελλοντικων Εσοδων απο τις Αποκρατικοποιησεις ΜΑΣ, να τις βαλουν collateral πισω απο τα Δανεια αερα που μας δινουν, και θα δινουν ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ στο μελλον !

    Το ιδιος θα κανουν σε ολους οσους Δανειζουν, και οι Γερμανοι και το ΔΝΤ !!!

    Οι δικοι μας Τιτλοι θα δημιουργησουν νεα Δανεια στην Παγκοσμια Αγορα debt.

    Εγω τα εγραψα πριν μηνες.. τωρα τα λουζομαστε με τον Εφαρμοστικο και κανεις δε ανοιγει την ταμπακιερα !..

    ΠΠ

  8. Μυρσινη avatar
    Μυρσινη 07/07/2011 12:52:13

    ΠΠ καντα λιγο λιανα και για μας τους αδαεις περι τα οικονομικα!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Μυρσινη 07/07/2011 13:31:14

      μετα χαρας !... διαβσε εδω ..

      http://www.antinews.gr/2011/05/19/101595/

      ΠΠ