#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/09/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός από τις απολύσεις υπάρχει και η οικειοθελής αποχώρηση



Η προγραμματική συμφωνία των κομμάτων που συμμετέχουν στην κυβέρνηση αναφέρει ρητά «καμία απόλυση στο δημόσιο». Η τρόικα αντίθετα με πιεστικό τρόπο ζητάει τη μείωση των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά δεν πείθεται ότι στα επόμενα τρία χρόνια θα μειωθούν κατά 150.000 χωρίς απολύσεις.

Οι πολίτες της χώρας εμφανίζονται διχασμένοι, άλλοι υποστηρίζοντας τις απολύσεις και άλλοι όχι. Η κυβέρνηση προχωρά σε μειώσεις αποδοχών, προτείνει την εφεδρεία αλλά πάλι το πρόβλημα είναι εδώ και μάλιστα με την ύφεση σε ποσοστά μη προβλέψιμα. Αποτέλεσμα η κυκλικότητα του ελλείμματος.

Μήπως υπάρχει και άλλος δρόμος για τη μείωση των εργαζόμενων στο δημόσιο τομέα. Η οικειοθελής αποχώρηση από το δημόσιο με κίνητρο, οικονομικό φυσικά, μπορεί να αποτελεί λύση και για το δημοσιονομικό ζήτημα αλλά και για τους εργαζόμενους.

Πρόταση:

Μετά από την απαιτούμενη αξιολόγηση, όσοι δεν επιτύχουν μπορούν να αποχωρήσουν οικειοθελώς λαμβάνοντας τις καθαρές αποδοχές τριών ετών, που σήμερα έχουν, ως επιδότηση για να ασκήσουν δραστηριότητα στον ιδιωτικό τομέα, με έμφαση στον πρωτογενή τομέα και ισόποσο δάνειο με την εγγύηση του Ελληνικού δημοσίου στο μοντέλο του ΤΕΜΠΜΕ. Ταυτόχρονα μέσω των προγραμμάτων που είναι σε εξέλιξη μπορούν να αποκτήσουν εκτάσεις σε όλες τις περιφέρειες της χώρας με εικονικό τίμημα. Τους δίνεται δηλαδή η δυνατότητα να έχουν το αρχικό κεφάλαιο για να δημιουργήσουν τη δική τους επιχείρηση σε κάτι παραγωγικό και περισσότερο κερδοφόρο σε σχέση με τις αποδοχές τους στο δημόσιο. Όσοι ενταχθούν στο πρόγραμμα σαφώς και θα μπορούν να αναγνωρίσουν τα χρόνια εργασίας ως συντάξιμα.

Τα χρήματα που απαιτούνται μπορούν να προέλθουν από ανεκμετάλλευτα Ευρωπαϊκά προγράμματα

Για όσους δεν αποδεχτούν την οικειοθελή αποχώρηση τίθεται σε εφαρμογή το πρόγραμμα της εργασιακής εφεδρείας.

Αποτέλεσμα:

Μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων, χωρίς απόλυση, με μεγάλο δημοσιονομικό όφελος.

Αύξηση του ΑΕΠ άρα και των εσόδων του κράτους.

Δημιουργία θέσεων εργασίας λόγω της ανάπτυξης που προκύπτει.

Αύξηση εσόδων στα ασφαλιστικά ταμεία.

Στοχευμένη ανάπτυξη στον πρωτογενή τομέα.

Μετεγκατάσταση από τα αστικά κέντρα και ανάπτυξη της υπαίθρου.

Μικρότερο και ευέλικτο δημόσιο με αξιολογημένους εργαζόμενους χωρίς την ανάγκη μείωσης αποδοχών.

Η πρόταση αυτή σε πρώτη ανάγνωση μπορεί να φανεί ουτοπική. Αποτελεί όμως λύση για πολλά ζητήματα που όλοι μεταξύ μας συμφωνούμε αλλά όταν είναι η ώρα των αποφάσεων κάποιοι θυμούνται τη συνδικαλιστική ιδιότητα, κάποιοι άλλοι την ιδιότητα του βολεμένου και κάποιοι την πελατειακή. Δεν έχουμε όμως τα χρονικά περιθώρια να συνεχίσουμε  έτσι. Επανεκκίνηση σε όλα τώρα.

Βασίλης Τσιαλιαμάνης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2012 10:10:33

    "...λαμβάνοντας τις καθαρές αποδοχές τριών ετών..."

    Δηλαδή μας λές , πως ενώ οι ταλαίπωροι του Ιδιωτικού Τομέα θα απολύονται με 2-3 μισθούς αποζημίωση ,οι Δημόσιοι Υπάλληλοι θα αποζημιώνονται με..36 (ΤΡΙΑΝΤΑ ΕΞΗ!) μισθούς , που θα τους έχει πληρώσει ο λαός απο το υστέρημά του!!

    Ε ,όχι ,φτάνει πιά με τους χαϊδεμένους του Συστήματος!

    Λίγη τολμη ρε παιδιά! Βάλτε χέρι στους πράσινους Πραιτωριανούς (που τώρα έγιναν Συριζέοι!) , απελευθερώστε την Ελλάδα απο το καρκίνωμα του σημερινού Δημοσίου , και φτιάξτε το απο την αρχή!!

    • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
      Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2012 10:53:35

      Από τη στιγμή που δεν θα γίνουν απολύσεις είναι προς το συμφέρον του φορολογούμενου αυτή η πρόταση.

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 11:50:04

        "Από τη στιγμή που δεν θα γίνουν απολύσεις " δέν σώνεται με τίποτα η κατάσταση , και θα πάει φούντο όλη η χώρα για να σωθεί η Ιερή Αγελάδα (Δ.Υ).

        Και το χειρότερο, η πτωχευμένη και διαλυμένη Ελλάδα της Δραχμής θα επιχειρήσει να κάνει ένα "νέο ξεκίνημα"
        με το ίδιο Δημόσιο και τα ίδια μυαλά!

  2. Darki avatar
    Darki 13/09/2012 10:34:35

    Kαταλαβα καλα κυριε Βασιλη?Να δωσουΜΕ τριανταεξι μηνιατικα?Κι αλλα τοσα ατοκα?Κι αυτο το λετε επανεκκινηση?Εγω το λεω κοροιδια.Γιατι θα χρειαστουν τουλαχιστον τρια χρονια να ζυγισουμε.

    • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
      Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Darki 13/09/2012 10:49:12

      1. Αναφέρομαι στις καθαρές αποδοχές άρα δεν αποτελούν ποσό που δαπανά το κράτος τα τρία χρόνια, γιατί δεν συμπεριλαμβάνονται εισφορές κλπ.
      2. Τα χρήματα αυτά διοχετεύονται άμεσα στην πραγματική οικονομία άρα προκύπτει εισροή εσόδων.
      3. Η ένταξή τους στον ιδιωτικό τομέα συνεπάγεται την ασφάλισή τους οπότε προκύπτουν έσοδα από ασφαλιστικές εισφορές.
      4. Προκύπτει μείωση λειτουργικών εξόδων για το δημόσιο αφού μειώνεται ο αριθμός των υπαλλήλων.
      5. Μεγάλο τμήμα των κεφαλαίων που απαιτούνται μπορεί να προέλθει από ανεκμετάλλευτα Ευρωπαϊκά προγράμματα που στηρίζουν τον πρωτογενή τομέα.
      Το ισοζύγιο λοιπόν για το δημόσιο είναι θετικό.

      • Darki avatar
        Darki @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 11:31:08

        Aν απλα απολυσει,(αποζημιωνοντας τους),τους υπεραριθμους η αχρειαστους,τι απ τα πλεονεκτηματα που ανεφερες δε θα συμβει?

        • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
          Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Darki 13/09/2012 11:40:23

          1. Θα αναγκαστεί να πληρώνει επιδόματα ανεργίας.
          2. Η αποζημίωση απόλυσης δεν θα διοχετευτεί στην πραγματική οικονομία.
          3. Κοινωνική έκρηξη.
          4. Η αποζημίωση απόλυσης αναγκαστικά θα επιβαρύνει τον πρϋπολογισμό σε όλο το ποσό.
          5. Μετά την λήξη του επιδόματος ανεργίας θα έχουμε και άλλους ανασφάλιστους.

      • Darki avatar
        Darki @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 11:38:17

        Ειδικα το (2) ειναι ανηκουστο:Tα χρηματα που θα τους δωσουμε,θα μεταφερθουν στην πραγματικη οικονομια,(απο που προερχομενα?),οποτε θα εχουμε εισροη εσοδων.ΕΚΡΟΗ ,ΟΦΘΑΛΜΟΦΑΝΗΣ ,ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ εκροη ειναι φιλτατε.Διοτι βγαινει απο το Κρατος,και πηγαινει σε τσεπη.Μια υπερτιμολογισουλα,και νατα.Η δεν εχεις ακουστα για το φονο?

        • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
          Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Darki 13/09/2012 11:41:59

          Ακόμη και στην κακή περίπτωση της υπερτιμολόγησης πληρώνονται φόροι και μάλιστα μεγαλύτεροι από το πραγματικό ποσό.

  3. rollin avatar
    rollin 13/09/2012 10:44:00

    Το Πασοκ ειναι εδω ενωμμενο δυνατο

  4. rollin avatar
    rollin 13/09/2012 10:56:02

    Ο κοσμος ψηφισε νδ για να μην.ερθει η σριστερα στην εξουσια

  5. Νικος avatar
    Νικος 13/09/2012 10:58:23

    Κατ'αρχην ποιος εξασφαλιζει το αδιαβλητο τηςν αξιολογησης οταν ενας ολοκληρος μηχανισμος υπαρχει για να μην ταρασονται τα λιμναζωντα νερα του δημοσιου,με ευθυνη κυριως των πολιτικων.Ειναι γνωστο οτι για να εκταμιευτει εστω και ενος ευρω απο τα ευρωπαικα προγραμματα χρειαζονται περισσοτερα απο τα 3 χρονια που προτεινεται.Οσο αναφορα στην αναπτυξη εχει καταντησει η μαγια που κολλαει παντου,απο τα φωτοβολταικα,τον ΟΠΑΠ,το Ελληνικο ακομα και τον Αχελωο ξαναεκτρεπουν,που στη πραγματικοτητα αποδεικνυει πως δεν υπαρχει ουσιαστικος σχεδιασμος για να υπαρξει αναπτυξη και πως μαζι με την επαναδιαπραγματευση,την ελαφρυνση και τη δικαιοσυνη ειναι κουφια λογια μεγαλα απο μικρους πολιτικους.

    • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
      Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Νικος 13/09/2012 11:13:42

      Αυτά τα λιμνάζοντα ύδατα που αναφέρεστε προσπαθεί να ταράξει η συγκεκριμένη πρόταση. Σε σχέση με την εκταμίευση των κονδυλίων δεν είναι τόσο χρονοβόρα διαδικασία και σε κάθε περίπτωση είναι η στιγμή να τρέξουμε. Η ανάπτυξη δεν είναι λόγια του αέρα και απαιτεί συγκεκριμένες δράσεις που ήδη έχουν κάνει την εμφάνισή τους.

      • Darki avatar
        Darki @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 11:43:56

        Ητανε λιμναζοντα συνομιλητη μου.Με το που αρχισε μια αυρα να τα ταραζει,φοβουμενοι μην εξελισσομενη η ταραχη σε τρικυμια, η λιμνη αρχισει και ξεβραζει τιποτε σκελετους,βρισκουμε οτι ελαιωδες διαθετουμε(36 μηνα.Τεμπε),και τα ριχνουμε,μπας και εξευμενισουμε τον Αιολο.Ετσι αντιλαμβανομαι την προταση σας ,διατεθημενος να πεισθω παντα με καλυτερα επιχειρηματα.

        • Darki avatar
          Darki @ Darki 13/09/2012 11:47:01

          Αν και το μοναδικο ελαιωδες που εμεινε,ειναι η βαζελινη.Βαρδα και τελειωσει κι αυτη..... :-))

          • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
            Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Darki 13/09/2012 11:54:17

            Οι λύσεις όπως αντιλαμβάνεστε είναι δύο. Είτε αποζημίωση με απόλυση άρα άνεργία και ύφεση που κοστίζει και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα, είτε κίνητρο για αποχώρηση με εξασφάλιση εισοδήματος και ανάπτυξη που ευνοεί και το δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα λόγω της συνέχισης της κατανάλωσης.

          • Darki avatar
            Darki @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 12:08:59

            Kινητρο για αποχωρηση?Εξασφαλιση εισοδηματος?Αναπτυξη?Δεν καταλαβαινετε αγαπητε,θα ξεφορτωθεις απο το Δημοσιο εναν κατα τεκμηριο αχρηστο(αλλιως γιατι να τον ξεφορτωθεις?)για να παρεις ενα νεφελωδες μορφωμα,που το βαφτιζεις αναπτυξη και προοδο.Α ,και ασφαλιστικες εισφορες.Συγχωρα με αγαπητε.Μονο εσυ τα βλεπεις αυτα.

          • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
            Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Darki 13/09/2012 12:12:41

            Η ανάγκη σε κάνει παραγωγικό.

          • Darki avatar
            Darki @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 13:35:43

            Και η ευκαιρια σε κανει κλεφτη.Ν αρχισουμε τις εξυπναδες?

      • Νικος avatar
        Νικος @ Βασίλης Τσιαλιαμάνης 13/09/2012 14:23:13

        Θα ημουν πολυ ευχαριστημενος αν φαινονταν εστω και ενα μετρο απ'αυτα που συνεχως διαρρεουν που να εχει αναπτυξιακο χαρακτηρα,παρα μονο οριζοντιες περικοπες,μειωσεις,καταργησεις αποζημειωσεων και οτι αλλο που το μονο που κανουν ειναι οδηγουν το λαο στα ακρα.Εκτος κι αν θεωρειται αναπτυξη την αυξηση των οριων συνταξιοδοτησης και την περεταιρω μειωση του αφορολογητο.

  6. katalytikos avatar
    katalytikos 13/09/2012 11:37:32

    ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ!
    Η πρόταση αυτή υπό κανονικές συνθήκες (Κ.Σ) είναι πράγματι λαϊκίστικη, αλλά σε συνθήκες ¨πολέμου¨, όπως ¨εμφανίζονται¨ οι σημερινές, φαντάζει λυτρωτική, με μεγάλες πιθανότητες αποδοχής και μάλιστα χωρίς να ανοίξει ρουθούνι!

    1: Αφορά σε εργαζόμενους με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και σε συνταξιούχους του στενού και ευρύτερου δημόσιο και στους οποίους το δηλωθέν οικογενειακό εισόδημα υπερβαίνει τα 40.000 ευρώ για εργαζόμενους και 30.000 για συνταξιούχους.

    2: Κανένας μισθωτός με οποιαδήποτε σχέση εργασίας (Μόνιμοι, συμβασιούχοι, μετακλητοί, διορισμένοι κλπ) ή συνταξιούχος σε δημόσιο στενό ή ευρύτερο, ΔΕΚΟ, εταιρείες του δημοσίου εισηγμένες ή μη και γενικά όσοι μισθοδοτούνται μέσα από τον κρατικό προϋπολογισμό, να μην παίρνει παραπάνω από 2500 ευρώ (καθαρά) με όλα τα επιδόματα, βοηθήματα, πρόσθετα, υπερωρίες, δημόσιες σχέσεις, αποζημιώσεις κλπ.
    Το αντίστοιχο ποσό για τους συνταξιούχους να είναι 2000 ευρώ καθαρά.
    3: Σε αυτή την κατηγορία ενδεικτικά ανήκουν πρώην και νυν:
    Πρωθυπουργοί, Πρόεδροι Δημοκρατίας, Βουλευτές, Υπουργοί, Γραμματείς και Φαρισαίοι, Ανώτατοι Δικαστικοί, Πρόεδροι φορέων, συνδικαλιστές, ανεξάρτητες αρχές, σώματα επιθεώρησης, διπλωμάτες, γενικοί, βοηθοί γενικών, πανεπιστημιακοί, γιατροί, εργαζόμενοι στη ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κλπ κλπ, διευθυντές, διπλωμάτες, πρέσβεις, παρατρεχάμενοι, σύμβουλοι, πρόεδροι εισηγμένων εταιρειών, Δεσπότες, Δήμαρχοι, δημοτικές επιχειρήσεις κλπ κλπ
    δεκάδες χιλιάδες ο αριθμός.
    Μην πείτε ότι αυτό δεν επαρκεί!! Ας δοθούν τα στοιχεία από το λογιστήριο του κράτους και τότε θα τρίβουμε τα μάτια μας. Μόνο στη Βουλή οι εργαζόμενοι σήμερα είναι περίπου 2000.
    4: Σε περιπτώσεις δυο εργαζόμενων ή συνταξιούχων στο δημόσιο θα λαμβάνουν το 70% του αθροίσματος συνολικά.
    5: Λίγες εξαιρέσεις για πολύτεκνους, αρρώστους
    6: Να ισχύσει μέχρι να καβατζάρουμε τον κάβο και μετά με λογική, μελέτη και ψυχραιμία, ας αποκατασταθούν οι αδικίες.

    Θα δημιουργηθεί βέβαια το παράδοξο εργαζόμενος στη ΔΕΗ και ο Πρωθυπουργός να έχουν τον ίδιο μισθό. Εντάξει , αλλά αυτό και άλλα τρελά σε πολλές περιπτώσεις ισχύουν και σήμερα.
    Και φυσικά να συνεχισθεί η αναδιοργάνωση, αξιολόγηση, καταργήσεις, συγχωνεύσεις, σε όλα τα επίπεδα του δημόσιου τομέα χωρίς απολύσεις και πάνω απ όλα, ανακάλυψη λαμογίων και δήμευση περιουσιών που δεν δικαιολογούνται!!

    Η σοσιαλκομουνιστοφιλελεύθερη αυτή πρόταση δεν είναι και τόσο ουτοπική!!

  7. cummulus avatar
    cummulus 13/09/2012 12:33:26

    "..μέ ἔμφαση στόν πρωτογενή τομέα"; Αὐτός ὁ πρωτογενής τομέας, ἔγινε πανάκεια διά πάσαν νόσον καί πάσαν μαλακίαν. Ἀστοί ἄνθρωποι -οἰ περισσότεροι ΔΥ-θά γίνουν μπαξεβάνηδες, ψαράδες καί κτηνοτρόφοι; Τόσο εὔκολα ἕνας χαρτογιακάς μπορεῖ νά πάρει τσάπα στά χέρια του, ἤ μιά δημοσιοϋπαλληλίνα πού ἔμαθε νά "ὑποεργάζεται" μπορεῖ ν΄ ἀρμέξει;

    • Χρηστος avatar
      Χρηστος @ cummulus 13/09/2012 17:59:21

      Τι θα πάθουν δηλαδή; Θα βγάλουν ρόζους τα χέρια τους;

  8. armageddon avatar
    armageddon 13/09/2012 12:36:37

    Υπάρχει και αυτή η λύση... Η μη οικοθελής αποχώρηση της Τρόικας από την Ελλάδα.

    • Darki avatar
      Darki @ armageddon 13/09/2012 13:39:00

      Πληρωνεις?Φευγουν.Δεν πληρωνεις?Δεν ξεκολλανε ουτε με ματσακονι.

  9. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 13/09/2012 12:39:58

    ...."Ταυτόχρονα μέσω των προγραμμάτων που είναι σε εξέλιξη μπορούν να αποκτήσουν εκτάσεις σε όλες τις περιφέρειες της χώρας με εικονικό τίμημα. Τους δίνεται δηλαδή η δυνατότητα να έχουν το αρχικό κεφάλαιο για να δημιουργήσουν τη δική τους επιχείρηση σε κάτι παραγωγικό και περισσότερο κερδοφόρο σε σχέση με τις αποδοχές τους στο δημόσιο."........
    ..."Στοχευμένη ανάπτυξη στον πρωτογενή τομέα.
    Μετεγκατάσταση από τα αστικά κέντρα και ανάπτυξη της υπαίθρου".....

    Τι ωραία κτίζεται μια "πραγματικότητα", όταν υιοθετεί κανείς την προπαγάνδα Σκανδαλίδη ή καταπιάνεται με θέματα που δεν γνωρίζει - δεν είναι κακό να μη ξέρεις ειδικά θέματα.
    Τα κτήματα Σκανδαλίδη σε περιμένουν, οι νέοι φεύγουν από την Αθήνα, αναπνέουν καθαρό αέρα . η ύπαιθρος αναπτύσσεται, ο πρωτογενής τομέας θάλλει.

    • Βασίλης Τσιαλιαμάνης avatar
      Βασίλης Τσιαλιαμάνης @ Νίκος Α 13/09/2012 12:45:58

      Εσείς προτείνετε να συνεχίσουμε να μισθοδοτούμε αυτό το υπερτροφικό τέρας που λέγεται δημόσιο?

  10. Darki avatar
    Darki 13/09/2012 13:21:25

    Το ξανασκεφθηκα.Ναρθει αυριο τ αφεντικο μου και να μου πει:Βρε δαρκι γερασες ασε πουγινες στριφνος,αποτομος και διωχνεις τους πελατες.Να σου δωκω 36 μηνιατικα να σε ξεφορτωθω?Εχω και κατι ακρες στην Εθνικη ,θα παρεις και μια εβδομηνταρα ατοκη.ΝΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!.Τι πρεπει να πιω βρε συνομιλητες,για να δω ενα τετοιο ονειρο?

    • Darki avatar
      Darki @ Darki 13/09/2012 13:28:40

      Επιμενω ,σοβαρα τωρα.Αν τοκανε αυτο τ αφεντικο μου,κερδοφορα επιχειρηση,ευημερουσα,παει στο διαολο.Ευχαριστω,θα σε σχωρναω εφ ορου ζωης και θα παρακαλαω να σ εχει καλα ο Θεος που πιστευεις.ΑΛΛΑ ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΔΑΝΕΙΖΟΣΟΥΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ,Βασιλη,Θαλεγα γεια και θαπαιρνα την κατηφορα.Το πολυ-πολυ,νατουλεγα ΚΑΝΕΜΟΥ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΑΠΟΛΥΣΗ,μπας και κολλησουμε ακομα 300 ενσημα.Αν καταλαβαινεις....

  11. Darki avatar
    Darki 13/09/2012 14:17:48

    Κυριε Φαηλο.Εικοσιδυο μηνες στο Γ ΕΤΕΘ εκανα,και ειληκρινα θα με ενδιεφερε η τοποθετηση σας στη συγκεκριμενη αναρτηση.Οποτε,κι αν μπορεσετε.

  12. unfair avatar
    unfair 13/09/2012 14:28:54

    ...έστω πως έχεις έναν μισθό 1.500Χ36 = 54.000 κ άλλες 54.000 άτοκο δάνειο.
    Κάνεις μια μικρή ΑΠΕ [φωτοβολταϊκά ντε] κ μετά κάαααααθεσαι!
    Δώστε κ σε μένα!
    Τελικά, η νοοτροπία δεν αλλάζει! Το σύστημα ΠΑΣΟΚ, έχει επικρατήσει!

  13. ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ Ι.Τ avatar
    ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΟΝ Ι.Τ 13/09/2012 17:10:19

    ΨΗΦΙΣΑΜΕ ΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗ Ν.Δ ΚΑΙ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Ο ΜΑΝΙΤΑΚΗΣ-Ο ΚΥΒΕΛΗΣ ΚΑΙ Ο ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ!

  14. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 14/09/2012 00:37:28

    Η εθελούσια έξοδος με κίνητρο διατυπώθηκε εδώ και ένα εξάμηνο από κάποιον Δεξιόχειρα και χαίρομαι που γίνεται λόγος. Υπενθυμίζω:
    1. Άτοκο δάνειο 100 χιλ που θα εξοφληθεί σε 40 εξαμηνιαίες δόσεις.
    2. Φορολογική αμνηστία για 5 έτη.
    Δεδομένου ότι τζάμπα πληρώνουμε πάνω από 300 χιλ δημ υπαλ, σε λιγότερο από 5 χρόνια θα εξοικονομηθούν τα χρήματα του δανείου. Επιπλέον το κράτος θα εισπράξει την εξόφληση.