19/06/2008 15:06
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός ΠΑΣΟΚ Τσουκάτος – Μαντέλης

Με απόφαση του προέδρου του ΠΑΣΟΚ αναστέλλεται η κομματική ιδιότητα του πρώην υπουργού Τάσου Μαντέλη και του πρώην βουλευτή Θεόδωρου Τσουκάτου, καθώς το όνομά τους εμπλέκεται στην υπόθεση Ζήμενς. Όπως τόνισε ο εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ η αναστολή σε καμία περίπτωση δεν προδικάζει και δεν αποτελεί τεκμήριο για το αποτέλεσμα της δικαστικής διαδικασίας που είναι σε εξέλιξη. Στην on line δήλωσή του στις κάμερες, ο κ. Παπακωνσταντίνου δεν αναφέρθηκε προσωπικά στους κ. Μαντέλη και Τσουκάτο, είναι όμως προφανές ότι αναφέρεται καταρχάς σε αυτούς. Ο κ. Παπακωνσταντίνου άφησε επίσης ανοικτό το ενδεχόμενο να εφαρμοσθεί το ίδιο μέτρο και σε όσα άλλα στελέχη του ΠΑΣΟΚ εμπλέκονται στην υπόθεση. Κάλεσε τέλος τη ΝΔ «να ακολουθήσει το ΠΑΣΟΚ σε αυτή του την πράξη», καθώς η κοινή γνώμη παρακολουθεί με έκπληξη τη εξελισσόμενη υπόθεση, μια υπόθεση χρηματισμού πολιτικών και κυβερνητικών παραγόντων σε διεθνές επίπεδο,  που αγγίζει και την Ελλάδα  

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 19/06/2008 15:39:33

    Ο ΣΑΝΙΔΑΣ, ο ΧΑΤΖΗΓΑΚΗΣ και ο ΛΥΚΟΥΡΕΖΟΣ δεν είχαν δηλώσει κατηγορηματικά ότι, "δεν εμπλέκονται στην υπόθεση των μιζών της Σήμενς ΠΟΛΙΤΙΚΑ πρόσωπα"; Καλά, ο Χατζηγάκης κι ο Λυκουρέζος ανήκουν στην ΝΔ, ειδικά, και στο πολιτικό Σύστημα, γενικά, οπότε είχαν λόγο που ΔΕΝ ΕΙΠΑΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. Ο Σανιδάς, ΓΙΑΤΙ;;;

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2008 15:41:04

    μα τον Τσουκάτο δεν τον είχαν κατεβάσει και την α' τετραετία Σημίτη; και μετά ζάλιζε όλους τους εκσυγχρονιστές; εγώ αυτό θυμάμαι...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2008 15:42:58

    Τελικά νήπιε γέροντα μόνο κανένας πεθαμένος πολιτικός θα εμπλέκεται. Απλό conservation of mass ό,τι μπαίνει, βγαίνει. Βγήκαν 100 ευρώ από την όποια Siemens και χάθηκαν στην ...μαύρη τρύπα, και είναι όλοι ...παρθένες.

  4. ataktos avatar
    ataktos 19/06/2008 16:05:27

    lete tora pali na mazewun simera ipografes opos gia ton Simitako???

  5. anonymoys avatar
    anonymoys 19/06/2008 16:30:56

    ΓΙΑΤΙ;;;

    ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΝΙΔΑ!!!

    http://ca.youtube.com/watch?v=7l2UUoOmAPc&feature=related

  6. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/06/2008 16:43:49

    Εάν πήγανε οι μίζες της Μήζενς στο ΠΑΣΟΚ και τη Ν.Δ. , τότε εξυπηρετούν το ¨δημόσιο συμφέρον¨. Δεν είναι Συνταγματικάσ θεσμοθετημένος ο ρόλος των Κομμάτων και γι΄αυτό πέρνουν και "κρατική επιχορήγηση" ;;;
    Τι φωνάζετε ;;; Υπάρχει κόμμα που να θέλει θεσμοθετημένο έλεγχο των οικονομικών των κομμάτων ;;;
    Ακόμα και το Κ.Κ.Ε. είναι επίσημα ενάντια στην ¨κρατική παρέμβαση" . Για να μπορούν να δέχονται( τα Κόμματα) "χορηγίες" , όχι μόνο απο το Κράτος , αλλά και απο ιδιώτες , οι οποίοι , σύμφωνα με την Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων , πρέπει να "προστατεύονται" από την δημοσιοποίηση των ονομάτων τους.

    Αυτό είναι "το σύστημα"...

  7. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 19/06/2008 16:54:54

    ...o Γιωργακης τελικά, αποδειχθηκε πιο θαραλλέος από τον Κωστάκη

    - Και διεγραψε τον δικο του..Μητσοτάκη, τον Σημιτη

    - Και αποστασιοποιείται από τους Μιζενς δικους του..

    ΄Κωστάκη ακους;;;;

  8. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 19/06/2008 17:03:28

    ΟΛΑ ΚΑΛΑ -ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ - ΧΘΕΣ ΕΙΣΟΥΝΑ ΜΕ ΣΗΜΙΤΗ ΠΑΡΕΑ …

    UPDATE 15:55 Η δήλωση Τσουκάτου
    Ολόκληρη η δήλωση του Θόδωρου Τσουκάτου έχει ως εξής.
    «Ως μέλος της Κ.Ε. του ΠΑΣΟΚ και εν συνεχεία μέλος της Εκτελεστικής Γραμματείας μετείχα ενεργά στην οργάνωση της καμπάνιας για τις εκλογές.Δέχθηκα επίσκεψη στο γραφείο μου στο ΠΑΣΟΚ από τον κ. Μιχάλη Χριστοφοράκο και έγινα αποδέκτης πρότασης για οικονομική συνεισφορά στην καμπάνια του κινήματος και μου ζητήθηκε τραπεζικός λογαριασμός στο εξωτερικό για να γίνει η μεταφορά χρημάτων. Απευθύνθηκα σε γνωστό μου πρόσωπο που ανέλαβε να διευκολύνει το ΠΑΣΟΚ χωρίς δικό του όφελος και διεκπεραίωσε τη σχετική διαδικασία.
    Τα χρήματα, χωρίς άλλη δική μου ανάμειξη, ήρθαν στον τομέα Οικονομικού του ΠΑΣΟΚ, παρελήφθησαν από τους αρμόδιους του τομέα Οικονομικού και εισήλθαν στο ακέραιο στο ταμείο του κινήματος (ένα εκατ. μάρκα, δηλαδή 420.000 ευρώ. Δεν είχα ποτέ καμία προσωπική ανάμειξη ή άλλη αθέμιτη συμμετοχή.
    Σημειώνω επίσης ότι ποτέ δεν διαχειρίστηκα χρήματα στο κίνημα ούτε είχα οποιαδήποτε θέση στο δημόσιο. Οι δραστηριότητές μου στο ΠΑΣΟΚ ήταν πάντα πολιτικές και κινήθηκαν στα πλαίσια που όριζαν κάθε φορά τα αρμόδια όργανα του κινήματος.
    Κατά συνέπεια για κάθε εμπλοκή του ονόματός μου που θα με εμφάνιζε να έχω προσποριστεί οποιοδήποτε όφελος θα ασκήσω τα νόμιμα δικαιώματά μου».

  9. ΑΡΗΣ avatar
    ΑΡΗΣ 19/06/2008 17:29:12

    ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΡΗ...

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/06/2008 18:14:26

    @NTANTON, καλή η παρατήρηση... Οι υπερβάσεις και τα πολλά λεφτά του c4i καθώς και η παραλαβή του με ατελή λειτουργία έγινε επι Κωστάκη του β' ή τα μπερδεύω;

  11. Theodore avatar
    Theodore 19/06/2008 18:54:38

    Σιγα ρε φιλε με τη Μαλβινα. Επειδη εβγαινε και πουλαγε πνευμα, κατι εγινε.
    Και ο Σημιτης, ηταν πια ο Σικελος μαφιοζος
    και τον εκραζε ετσι;
    Εδω τους εδωσε, μεχρι τη συνταξη του και του τη φαγανε στην Παντειο, τι να ελεγξει ο ανθρωπος;Αφου, ολοι γυρω του, ηταν κλεφτες, (η αφελεις).
    Η ρεμουλα, ειναι μεσα στο αιμα του Ελληνα, εδω και πολλα χρονια.(Μη με ρωτας το ποτε και το ποιος το ξεκινησε, γιατι ειναι μεγαλη ιστορια).

  12. Vass avatar
    Vass 19/06/2008 20:56:22

    Ο Μαντέλης έγραψε την επιστολή που έστειλε στα ΜΜΕ από το Μπακού; Τι γυρεύει εκεί;

  13. LEFTERIS avatar