06/04/2009 17:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός Ν.Δ. οι «Βατοπεδινοί»;

Η εξελίξεις γύρο από την υπόθεση Παυλίδη πολλαπλασιάζουν τις πιθανότητες να μείνουν εκτός ψηφοδελτίων οι εμπλεκόμενοι στην υπόθεση της Μονής Βατοπεδίου, γράφει σήμερα η axiaplus.gr

«Μόνον έτσι ο Καραμανλής θα μπορέσει να απαλλαγεί από την σκανδαλολογία» δηλώνει βουλευτής της ΝΔ. Ανάλογη άποψη έχουν και πολλοί εκ των πρωτοκλασάτων, σύμφωνα με την εφημερίδα.

Η σχετική πρωτοβουλία του κ. Καραμανλή για τους «Βατοπεδινούς» αναμένεται να εκδηλωθεί πριν από τις επόμενες εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aurora avatar
    Aurora 06/04/2009 17:56:40

    Ο πνευματικος τους πατερας θα φροντισει να τους καταπραυνει τον πονο με το τροπαρι της Κασιανης.
    Οι μωρες παρθενες καθ΄' οδον για καθαρση

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 18:47:45

    Με όλα όσα διέρχεται ο τόπος λόγω της ανικανότητας των νεοδημοκρατών, το Βατοπαίδι φαντάζει παρανυχίδα. Οψόμεθα για την επόμενη φουρνιά σωτήρων και ευχόμεθα να μας διαλύσουν την χώρα με μέτρο αυτή τη φορά.

  3. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 06/04/2009 18:50:36

    Αν ο βουλευτης νομιζει οτι εαν βαλει η δεν βαλει τους βατοπεδινους στα ψηφοδετια στις επομενες εκλογες ο Καραμανλης θα απαλλαγει απο τις συνεπειες των σκανδαλων και οχι την σκανδαλολογια οπως λαθος αναφερει πλαναται πλανην οικτρα.Σκανδαλα υπηρξαν και οι ενοχοι πρεπει να τιμωρηθουν ολα τα αλλα ειναι εκ του πονηρου και ασφαλως δεν πρεπει να συμπεριληφθουν στα ψηφοδελτια της ΝΔ οχι μονο στις επομενες εκλογες αλλα αποκλεισμος για παντα.

  4. nyfitsa avatar
    nyfitsa 06/04/2009 19:23:34

    Τι δείχνει άραγε στην φωτογραφία? Μετρήσεις ? Το μέγεθος του προβλήματος ή το μήκος του κεφτέ?

  5. dr.thess avatar
    dr.thess 06/04/2009 19:26:04

    ας μείνουν στα ψηφοδέλτια , δεν με πείράζει.......φυλακή να πάνε,εκεί είναι το ζητούμενο

  6. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 06/04/2009 19:40:42

    Συμφωνώ με τον Σκόρπιο (@3)ότι ο Κώστας Καραμανλής δεν θα μπορέσει να απαλλαγεί από τις συνέπειες των σκανδάλων. Όντως, οι ένοχοι πρέπει να τιμωρηθούν ώστε να αποκαθαρθεί η Νέα Δημοκρατία.
    Όπως συνέβη και κάποια στελέχη του ΠΑΣΟΚ, που με τα σκάνδαλά τους αμαύρωσαν την τιμή, την υπόληψη και τις αρχές του Κινήματος. Με πρωτοβουλία του Προέδρου που τους τύλιξε σε μια κόλλα χαρτί (όχι ψηφοδέλτιο) και τους έστειλε στη Δικαιοσύνη, σήμερα όλοι τους σπάνε πέτρες στη φυλακή και βλαστημούν την ώρα και τη στιγμή που ο Πονηρός τους έσπρωξε να καταπατήσουν την ιδεολογία τους και να χώσουν την κουτάλα τους στην μαρμίτα με το τυράκι. Έτσι, ο πράσινος ήλιος απέκτησε και πάλι την αρχική του λάμψη και οσονούπω θα καταυγάσει όχι μόνο την Ελλάδα, τα Βαλκάνια την Εγγύς και τη Μέση Ανατολή, αλλά και (Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος) όλη την Ευρώπη. Εάν μάλιστα οι συγκυρίες αποδειχτούν ιδιαίτερα ευνοϊκές (δεν φτάνει μόνο να έχεις καλό σκαρί, πρέπει και ο άνεμος να είναι ούριος), μπορεί να αστραποβολήσει και πάνω από ολόκληρο τον κόσμο.
    Βίβα Τσίλε!
    Εκλογές τώρα!

  7. ataktos avatar
    ataktos 06/04/2009 19:48:20

    @10 Αριστα!!!! χα χα χα

  8. ak avatar
    ak 06/04/2009 19:58:58

    Βέβαια και να τους εξαφανίσει πολιτικά και να βάλει τίμιους και αγνούς Ελληνες Πατριώτες που να μπορούν να προσφέρουν ΑΟΚΝΑ και ΑΔΟΛΑ στον Ελληνα, οι οποίοι να έχουν δώσει δείγματα προσφοράς και ανυστεροβουλίας .(και όχι να φτιαχτούν μέχρι νιοστής γενεάς).

  9. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 06/04/2009 20:07:10

    @ 10 Σπατζιωτης.Ειπα να μην ασχοληθω μαζι σου αλλα προκαλεις.Ζητω συγμωμη εκ των προτερων απο τους φιλους του site αλλα δεν αντεχω να μη σου απαντησω.Κοψε επι τελους τα σαχλα αστειακια σου και εαν θελεις να συμμετεχεις στο διαλογο θα ελεγα να σοβαρευτεις και λογω ηλικιας !!!Εχεις γινει ο γραφικος της παρεας δεν το καταλαβαινεις? Εγω ενδιαφερομαι για το καλο σου!!!!

  10. ataktos avatar
    ataktos 06/04/2009 20:23:48

    @ Skorpios!!!-πολυ σοβαρη η κριτικη που κανεις στο σχολιο σου!!!Νατην επαναλαμβανεις συχνα….θα εισε γιατρος...

  11. Θύμα avatar
    Θύμα 06/04/2009 20:23:52

    @8 Anonymous τον Μαντούβαλο άστον μήν τον βάζεις στην μέση αυτός ανήκει σε άλλες εποχές, στις εποχές των 165. Σε εκείνες τις εποχές ο λαοπρόβλητος super ηγέτης διαολόστειλε κάποιον Πολύζο χωρίς κανέναν λόγο απλά και μόνο λόγω τιμιότητας.

  12. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 20:29:32

    Άρα ο Βουλγαράκης θα είναι μέσα;

  13. ataktos avatar
    ataktos 06/04/2009 20:39:43

    Σπατζιώτης-μην κολας ...

  14. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 06/04/2009 21:03:56

    Ωραία με τους "Βατοπεδινούς", έξω από μαντρί. Με τους "δομημένους ομόλογους" τι θα γίνει ; Αυτοί μέσα στο μαντρί ;

  15. Σπατζιώτης avatar
    Σπατζιώτης 06/04/2009 21:08:00

    @.11. Σκόρπιος,
    Υπάρχουν σχόλια (ίσως και άτομα) τα οποία προκαλούν με το ύφος τους, το περιεχόμενό τους, τη σύνταξή τους, την ορθογραφία τους τον ειρωνικό σχολιασμό.
    Παραδόξως (όχι και τόσο) τα περισσότερα εξ αυτών προέρχονται από φίλους που προσκεινται στο ΠΑΣΟΚ. Ασφαλώς (και ευτυχώς) όχι όλους. Οι νεοδημοκράτες, από την άλλη, μοιάζουν κάπως να έχουν λουφάξει, έχουν ύφος απολογητικό, κάνουν πλακίτσα με τον GAMP, συχνά περνούν και σε αυτοκριτική.
    Όμως κάποιοι πασόκοι κυριολεκτικά δεν τρώγονται. Συμπεριφέρονται σε όλους τους γύρω με μια τέτοια γελοία έπαρση που σου 'ρχεται να βάλεις τα γέλια (ή τα κλάματα), ιδιαίτερα όταν σταθείς στην ποιότητα των γραπτών τους.
    Ενώ με περίσσια ευκολία χρησιμοποιούν χίλια μύρια προσβλητικά επίθετα για τον Κώστα Καραμανλή, λυσσάνε έτσι και κάποιος τολμήσει να πει μια κουβέντα για τον πασιφανώς ανεπαρκή Γεώργιο.
    Αμνήμονες οι ίδιοι (και το λέω αυτό με άκρα επιείκεια, για να μην πω κάτι χειρότερο και ασφαλώς ακριβέστερο), ισχυρίζονται περίπου ότι παρέδωσαν στη Ν.Δ. ''γωνιακό μαγαζί, όπου όλα δούλευαν ρολόι'' και εκείνη το διέλυσε...
    Εμμονικά, επίμονα, μονόπαντα, μονόχνωτα, με ένα ''γκντουπ'' στο μυαλό και στο λόγο τους...
    Σ' αυτές τις περιπτώσεις ακόμα και ο πιο νορμάλ άνθρωπος μπορεί εύκολα να εξοκείλει στο παράλογο – να φάει όλα του τα λεφτά σε γαρδένιες για τη Θώδη, να μονάσει στο Σινά, να γίνει ιμάμης, ακόμα και να αποσυρθεί αμαχητί από τη διεκδίκηση της καρδιάς της Καϊλή (προς μεγάλη χαρά του Strange Attractor)...
    ***
    Φίλε Σκόρπιε, δώσε τα θερμά αγωνιστικά μου χαιρετίσματα στον Greenpoint... Μήπως ξέρεις πού χάθηκε αυτό το παλικάρι;

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:31:08

    Πέστα Σπαντζιώτη. Υπάρχουν και μερικοί που δεν ξεχνούν. Ούτε είναι 18 χρόνων ώστε να ψηφίζουν πρώτη φορά και να θεωρούν ότι οι νυν είναι και οι χειρότεροι. Απλά πάμε για μια ακόμη φορά για το μη χείρον βέλτιστον. (Άλλα δηλητηριώδη άλλα όχι, πλην όμως όλα φίδια....)
    Υ.Γ.- ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΣΤΙΒΑΡΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΚΑΙΛΗ.
    (Όσο υπάρχει αυτή στη Βουλή, υπάρχει ελπίδα ανάνηψης του.... Έθνους!!!!)

  17. Orestios avatar
    Orestios 06/04/2009 21:42:25

    Γειά σου Skorpie μάγκα! Μοϊκανέ μου εσύ! Τεράστιε! Εσύ μόνο δικαιούσαι για να ομιλείς. Σαν τον Κουτσόγιωργα.

  18. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 21:47:22

    @19
    "Απλά πάμε για μια ακόμη φορά για το μη χείρον βέλτιστον".

    Εάν μου επιτρέπεις ΤΟ ΠΑΣΟΚ πιθανότατα θα είναι χείριστο.

    Αλλά η Νέα Δημοκρατία τι θα είναι. όταν με το καλό έλθουν οι εκλογές.

    Που θα έχουν σταματήσει στη κατηφόρα;

  19. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 06/04/2009 21:53:32

    H ΝΔ απέδειξε ότι στα Ελληνικά πολιτικά πράγματα δεν υπάρχει τέλος στην κατηφόρα. Είναι χοάνη και η πτώση μας αέναη. Αλλά και οι άλλοι που καραδοκούν βρε παιδί μου....

  20. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 21:55:52

    @22
    Το είπαμε για τους άλλους "το χείριστο"

  21. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 06/04/2009 21:57:40

    Ολα τα δεξια μωρα στην πιστα!!!Αντι να με βριζετε βρε ανοητοι που σας κανω να βγειτε απο τα λαγουμια σας που απο την ντροπη σας εχετε τοσο καιρο κρυφτει ,θα πρεπει να με ευγνωμονειτε!!Ολοι οι γνωστοι -αγνωστοι.Σπατζιωτης ( Μεγαλη φιρμα),Orestios(aλλη φιρμα ) anonymous καιλοιπες ...δημοκρατικες δυναμεις.Δεν προκειται να ασχοληθω αλλο μαζι σας!!

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2009 22:10:50

    Ακούσαμε πρώτη φορά τη λέξη "σκάνδαλο", για πεπραγμένα της πασοκικής απολυταρχίας, το 1987 ή ίσως 1988. Μετά 7 χρόνια !
    Και μόνο επειδή ο Ανδρέας ήθελε να αποκτήσει εντελώς ελεγχόμενο τύπο, παρακάμπτοντας τους τότε μεγαλοεκδότες.

    Και ο Κουτσόγιωργας οδηγήθηκε αναγκαστικά στο ειδικό δικαστήριο επειδή υπήρχε επιταγή 2 εκατ $ στ' όνομά του!

    Όπως και ο Τσουκάτος εμπλέκεται ΑΜΕΣΑ σε δωροληψία 1 εκατ €. Ξεχάστηκε;

    Αντίθετα για τη ΝΔ από την πρώτη μέρα της διακυβέρνησης ΚΚ Β΄ έχουμε ορυμαγδό κατευθυνόμενης και οργανωμένης από ΠΑΣΟΚ, Μητσοτάκηδες, και νταβατζήδες σκανδαλολογίας.
    (Αν υπάρχει σκάνδαλο αυτό είναι η αποδιοργάνωση του ΕΣΥ σε όφελος του ιδιωτικού τομέα, όχι το Βατοπέδι)

    Πράσινες αγάπες μου σας βολεύουν δύο μέτρα και δύο σταθμά;
    Δεν ξεχνάμε.

  23. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/04/2009 22:11:07

    Όσο για τα μητσοτακικά παπαγαλάκια που περιφέρονται στα μπλογκς για να κάνουν πόλεμο φθοράς, πρώτα να απαντήσουν στη καταγγελία σχολιαστή, στο antinews [http://www.antinews.gr/?p=5821#comment-250569] και [http://www.antinews.gr/?p=5821#comment-250578]

    … Τα ενεργειακά θέματα της Ελλάδας διαχειρίζονται επίσης άτομα εβραϊκής καταγωγής:
    Μωυσής, Μιζάν,Μαίσης, Μαυρογόνατος κλπ με σύμμαχο και κρυφό ενεργειακό παίκτη την Αγία Οικογένεια….
    Ο Κυριάκος πήγε στα γραφεία της ΔΕΗ το απόγευμα της 4 Μαρτίου 2009 και συνάντησε τον Αθανασόπουλο παρόντος του Μαυρογόνατου για έργα στα νησιά , τα οποία προορίζονται για υποπόδιο της Τουρκίας στο Αιγαίο. Γιαυτό αφήνουν τα νησιά χωρίς γεννήτριες (διάβασε τη σημερινή Καθημερινή για τη νέα κομπίνα στην ανάθεση του Σταθμού στη Νότια Ρόδο) και καλύπτουν τις ενεργειακές τους ανάγκες με ενοικιαζόμενες γεννήτριες…

    Το σενάριο ήδη υλοποιείται, οι Τούρκοι (εταιρία Zorlu) έχουν ήδη χωθεί στη Κρήτη και στη Ρόδο και συντηρούν τις τουρμπίνες της ΔΕΗ με απευθείας ανάθεση από το 2006, αντικείμενο το οποίο μπορούσε να εκτελέσει και η Ελληνική ΕΑΒ, που έχει διαπίστευση από τη General Electric , διάβασε την είδηση του Reuters παρακάτω, και προχωρούν ακάθεκτοι…

    [http://in.reuters.com/money/quotes/keyDevelopments?symbol=ZOREN.IS&pn=3]

    Εν τω μεταξύ η προαναφερθείσα κλίκα που μεθοδεύει τις Συμβάσεις αφήνει σκοπίμως τους τεχνικούς της ΔΕΗ ανεκπαίδευτους, για να αλωνίζουν οι ημέτεροι και εξ ανατολών κολλητοί…

  24. osaperas avatar
    osaperas 06/04/2009 22:13:31

    @25
    Δηλαδή ο Άκης είναι λευκό περιστέρι;

  25. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2009 22:15:27

    @Προφήτης: για τα θέματα που αναφέρεσαι ξέρει πολλά ο ataktos αλλά κάνει τον ψόφιο κοριό

  26. ataktos avatar
    ataktos 06/04/2009 22:28:24

    Άλλη ξευτίλα
    http://www.sees.gov.gr/images/stories/pdfs/sees_theseis_mes2009_20090406.pdf

  27. Lavazza avatar
    Lavazza 06/04/2009 23:32:09

    Διαβάζοντας τους κανονισμούς είδα το εξής:

    "Σε περίπτωση που επιλεγεί να προκηρυχθούν εκλογές πριν την ολοκλήρωση του προανακριτικού έργου της Βουλής, τότε η όποια ευθύνη του κ. Παυλίδη παραγράφεται, όπως παραγράφονται και τα αδικήματα συνεργατών και μελών της οικογενείας του."

    Τώρα, εγώ βγάζω τα "μαύρα γυαλιά" και τις "Χουντοπαρωπίδες" και ρωτώ:

    Υπάρχει χώρα ευρωπαϊκή ή έστω και υπανάπτυκτη ή έστω και τριτοκοσμική που να ισχύει τέτοιος κανονισμός;;;

    Ποιός ξέρει να μας διαφωτίσει;

  28. Προφήτης avatar
    Προφήτης 07/04/2009 00:06:48

    @29 Lavazza
    ο κανονισμός υπάρχει και είναι ο λόγος που ΔΕΝ μπορεί να δικαστεί πασόκος. Έχουν τυπικά παραγραφεί τα πάντα.
    Μόνο επαναστατικό δικαστήριο θα τους περιλάμβανε.

  29. Θύμα avatar
    Θύμα 07/04/2009 04:51:59

    @26 Προφήτης άν θεωρείς τους Μητσοτάκηδες εχθρούς σου δέν έχετε 151 βουλευτές αλλά 149, έχετε χάσει την δεδηλωμένη πλειοψηφία εδώ και πολύ καιρό μήν πείς οτι έχω άδικο.