30/09/2008 11:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Εκτός Κοινοβουλευτικής Ομάδας ο κ. Δαϊλάκης

Εκτός Κοινοβουλευτικής Ομάδας της ΝΔ ετέθη με απόφαση του πρωθυπουργού, Κώστα Καραμανλή, ο βουλευτής Δράμας, Σταύρος Δαϊλάκης. Ο πρωθυπουργός γνωστοποίησε την απόφασή του με επιστολή του προς τον πρόεδρο της Βουλής Δ. Σιούφα. Προηγουμένως, ο κ. Καραμανλής είχε συνεργασία και με τον υπουργό ΠΕΧΩΔΕ Γιώργο Σουφλιά. Όπως μετέδωσε πριν από λίγο η κρατική τηλεόραση, ο κ. Δαϊλάκης αναμένεται από λεπτό σε λεπτό στη Βουλή, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα υποβάλει την παραίτησή του από τη βουλευτική του έδρα.

Μετά την εξέλιξη αυτή, η κοινοβουλευτική πλειοψηφία της Ν.Δ. είναι κυριολεκτικά οριακή καθώς εξασφαλίζεται από έναν μόνο βουλευτή και έτσι αυτές τις ώρες το παιχνίδι βρίσκεται στα χέρια του κ. Δαϊλάκη. Σε περίπτωση που ο Στ. Δαϊλάκης υποβάλλει παραίτηση από τη βουλευτική του έδρα αντικαθίσταται από τον επιλαχόντα Σταύρο Παπαδόπουλο και η Νέα Δημοκρατία εξακολουθεί να έχει δύναμη 152 εδρών.

Σε λίγη ώρα ο βουλευτής αναμένεται να δηλώσει την παραίτησή του από το αξίωμα του. Μιλώντας το πρωί στα κανάλια επανέλαβε τις χθεσινές δηλώσεις και πρόσθεσε ότι θα παραιτηθεί για να διευκολύνει την κυβέρνηση, ώστε να μην τον διαγράψει και μείνει με 151. «Δεν θέλω να είναι βουλευτής με νοηματική. Θα φύγω ως νίντζα, υπερασπιζόμενος τον αρχηγό μου».

Οι εξελίξεις άρχισαν χθες τη νύκτα μετά τις δηλώσεις του κ. Δαϊλάκη στο κανάλι Extra. Της απόφασης του Πρωθυπουργού προηγήθηκε σήμερα το πρωί σύσκεψη στο Μαξίμου, όπου προσπαθούσαν να δουν τι θα κάνουν ακούγοντας και ξανακούγοντας το απομαγνητοφωνημένο κείμενο της συνέντευξης του βουλευτή.

Μεταξύ των άλλων ο Σταύρος Δαϊλάκης, είπε στο τηλεοπτικό κανάλι Extra ότι «το πρόβλημα υπάρχει στους συγκατοίκους του πρωθυπουργού στο Μέγαρο Μαξίμου. Τον Θ. Ρουσόπουλο και τον Γ. Αγγέλου και -εν μέρει- στον Γ. Ανδριανό. Έχουμε το καλύτερο άλογο, τον Καραμανλή, και αυτοί, οι σταβλάρχες, δεν το αφήνουν να τρέξει. Είναι άλογο ράτσας ο Καραμανλής... Δεν το αφήνουν να έρθει σε επαφή με τον κόσμο ...η κυβέρνηση πρέπει να αφήσει την επικοινωνία και να ασχοληθεί με την κοινωνία ….Η Ν.Δ. χρειάζεται παλικάρια. Ο τελευταίος που θα ρίξει την κυβέρνηση είμαι εγώ. Ο Καραμανλής χρειάζεται νίντζα. Ένας τέτοιος θέλω να είμαι εγώ. Γι’ αυτό τα έβαλα με αυτούς, τον Θ. Ρουσόπουλο και τον Γ. Αγγέλου».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kirk avatar
    kirk 30/09/2008 11:34:23

    για τα μάτια του κόσμου...
    Αφού ο "αντάρτης" το δήλωσε στο MEGA το πρωί πως στηρίζει τον πρωθυπουργό.
    Και να μην παραιτηθεί θα ψηφίζει κανονικά και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

  2. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 30/09/2008 11:36:42

    Μάλλον ο Δαιλάκης την κοπάνησε από το τίποτε.

  3. Anonymous avatar
    Anonymous 30/09/2008 11:46:31

    χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

    factorx:Αυτα οι αναγνώστες μας μπορουν να τα διαβάσουν σε άλλα μπλογκ, πιστά στην γραμμή ΘΡ

  4. Anonymous avatar
    Anonymous 30/09/2008 11:48:31

    Για σου Στέλλα. xxxxxxx

    factorx:Αυτα οι αναγνώστες μας μπορουν να τα διαβάσουν σε άλλα μπλογκ, πιστά στην γραμμή ΘΡ

  5. αλογαταρης avatar
    αλογαταρης 30/09/2008 11:53:11

    Αλογο ο καταλλλλλλλλληλλλλλλότερος,αλογοκλεφτης ο αλλος,αλογοσκουφης υπουργος οικονομιας ,αντε αλογομουρηδες νεοδημοκρατες ωρα για δρομο, το ξεφτιλισατε.

  6. Africa avatar
    Africa 30/09/2008 11:54:43

    Ελεος, εχουμε γεμισει απο "τρελους"....τι νιτζα και kou-fou, bruc lee, και μπουρδες... μα ειναι πολιτικη αυτη...

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 30/09/2008 12:09:45

    Τωρα ο Καραμανλής βασίζεται στον κουκοδήμο που τα πήρε από τον κομιστή για να μεσολαβήσει. Είναι κατάσταση αυτή. Ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο.

  8. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/09/2008 12:15:57

    Λένε ότι τα είχε κοπανήσει και πήγε μεθυσμένος στο κανάλι όπου κι έκανε τις δηλώσεις. Όπως και να έχουν τα πράγματα είναι βλάκας και δε θα έπρεπε να είναι βουλευτής. Τι διάολο γίνεται και μας κυβερνάνε ζώα δεν ξέρω.

  9. Factorx avatar
    Factorx 30/09/2008 12:36:48

    @Εξάκτινε ποιος είσαι και εκφράζεσαι έτσι; Τον ξέρεις τον άνθρωπο; Προς Θεού. Μπορείς να κριτικάρεις τις απόψεις του, ή τις πράξεις του, αλλά μην μεταφέρεις εδώ οτι διαβάζεις σε άλλα μπλογκ που λένε οτι τους λέει ο Ρουσόπουλος; Και για να μην παρεξηγούμεθα εμεις γράψαμε οτι είναι του κλίματος Ντόρας

  10. απεκτεινε avatar
    απεκτεινε 30/09/2008 12:50:11

    Ο Μεγας-Σταβλαρχης ,Ρουσσω ποτε θα παραιτηθει ?

  11. kirk avatar
    kirk 30/09/2008 12:57:48

    το καλύτερο...
    ανοίγω το πρωί την τηλεόραση και το αφήνω στο MEGA.
    Βλέπω λοιπόν να έχουν τηλεφωνική επικοινωνία με τον "αντάρτη" και αφού λέει στον Καμπουράκη και τον Οικονομέα αυτά που έχει να τους πει κλείνει λέγοντας "σας αφήνω τώρα, πάω να κοιμηθώ".

    και του απαντά ο Καμπουράκης : "κοιμήσου εσύ και η τύχη σου δουλεύει"

  12. ψωμας avatar
    ψωμας 30/09/2008 13:01:35

    ρε africa γύρισες από το σαφάρι σου και άρχισες να μας βρίζεις; Άσε την πολιτική για μας και πήγαινε να πουλήσεις τους χαυλιόδοντες σου.
    Κόκκινη σκόνη της Σαχάρας το μπλόνγκς τούτο είναι για την προαγωγή του διαλόγου ιδεών και όχι για φτηνά συνθήματα.
    Ουστ αφρικανική μαϊμού

  13. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 30/09/2008 17:49:41

    @ Factorx

    Είμαι ένας αγανακτισμένος πολίτης. Είναι δηλώσεις αυτές που έκανε? Νίντζα και τα τα συναφή. Ο άνθρωπος δεν είναι καλά. Απορώ γιατί τον ψηφίζουν.

  14. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/10/2008 03:16:43

    @Εξάκτινος: "Ο άνθρωπος δεν είναι καλά. Απορώ γιατί τον ψηφίζουν". Γιατί είναι ίδιοι και χειρότεροι. Απλά...